Haarlems Dagblad Brandhout In de Kern. Beuken kachelblokken Brandstoffenhandel Nieuwe bonnen Het wonder Olst. Sterke Duitsche vliegtuigformaties in den aanval. Hitier ontvangt maarschalk Petain. Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17594 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 25 ÖctoKer 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 régels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Onlangs heb ik, naar aanleiding van de bestaande plannen om het onderwijs in lichamelijke oefening op alle scholen verplichtend te stellen (en het te verbeteren waar dat noodig is) ook geschreven over het tekort aan sportbeoefening in ons volk. Er is nog een derde hoofdstuk. Dat geldt de vermindering van de publieke belangstelling. Die vermindering is juist zichtbaar bij den tak van sport, die in ons land altijd het meeste publiek getrokken heeft: bij voetbal. En nu is de belangstelling aan den kant wel van veel minder beteekenis dan de belangstelling die zich uit in de spelbeoefening, maar veel nut heeft zij toch. Zij moedigt aan en helpt door haar steun. Als zij afneemt moet men zich afvragen of dat niet te wijten is aan de omstandigheid dat er in latere jaren meer naar dien steun vooral in haar onmiddellijke geldelijke beteekenis dan naar de bevordering van het spel zelf is gestreefd. Veel grieven tegen een verkeerden loop van zaken in de voetbalsport zijn in der tijden loop naar voren ge treden en daartoe behoort zeker deze. Zij is niet de eenige. Men is zijn krachten gaan versnipperen in tallooze clubjes, die zich in vele gevallen beter kon den vereenigen dan alleen voort te tobben. Het club-belang is een overwegende factor gaan worden boven het belang van de sport als geheel. En het spel is verruwd in den kamp om het eigen bestaan die zooveel clubs moesten voeren. Die kamp voor eigen clubglorie werd in de gedachten van vele leden en bestuursleden tot het alles-overheerschen- de belang. Ik geloof dat velen het ook nu nog zon derling zullen vinden als ik zeg dat hij dat niet is. De hoofdzaak, de kern van alles, is de sport zelf. En het baat niet daar met een onverschillig „nou ja" op te antwoorden, het te aanvaarden als een oude phrase die men bij plechtige gelegenheden in rede voeringen hoort uiten en waarover men verder niet nadenkt. Want hier schuilt de moeilijkheid. Onze tweeënvijftig eersteklassers, een onzinnig aantal voor een klein land, getuigen van versnippering van krachten en verklaren de daling van het spelgehalte in de hoogste afdeelingen, waarover algemeen ge klaagd wordt. De zoo vaak voorkomende incidenten en ruzies ergeren een groot deel van het publiek, dat daarom wegblijft. Het ruwe spel, vaak geniepig, dat vaak tot ernstige kwetsuren leidt, heeft dezelfde uitwerking en bovendien het gevolg, dat vele ouders hun kinderen ervan weerhouden, te gaan voetbal len. En de opvattingen omtrent de spelregels zijn er vaak ook in ander opzicht hopeloos naast. Ik zag onlangs bij een eerste klasse wedstrijd hoe, toen een doelverdediger door behendig beleid van de tegen partij uit zijn doel gelokt was en een van de spelers van die tegenpartij den bal vlak onder de bovenlat inschoot, een der verdedigers het doelpunt voor kwam door den bal over de lat te slaan. Dat „kostte" een strafschop maar misschien zou die wel gemist worden. Die achterspeler probeerde dus, de tegen partij een volkomen verdiend doelpunt te onthou den door opzettelijk de spelregels verkeerd toe te passen. Menschen die van sport houden ergeren zich aan zooiets en terecht. Als zij het meermalen bele ven komen zij niet meer terug. Een jaar of twaalf, misschien nog wel langer geleden slaagde een Ne- derlandsche speler er in Antwerpen in, door toepas sing van dezen truc Nederland aan een 1-0 over winning op België te helpen. Wij waren toen alles behalve trótsch op die overwinning en de speler werd niet in het Nederlandsch Elftal -herkozen. Zoo waren de overwegende opvattingen. Zoo waren zij toen nog.Nu is het bij zeer velen heel anders geworden en er zijn jongens die het voetbalspel vaarwel zeg gen omdat zij voor deze en dergelijke dingen den neus ophalen. Evenals het deel der toeschouwers, dat wegblijft. Als men een blijvend succes wil behalen met welke goede zaak ook moet men haar in kern en wezen blijven dienen. Als het sport geldt moet het dienen van de sport voorop blijven staan. Niet als schijn maar in werkelijkheid. Zoo is het met de kern van alle dingen des levens gesteld. Wie in de politiek op den duur wil slagen moet de belangen van de gemeenschap en niet die van een groepje of van enkelen laten overwege*. Wie als directeur van een tooneelgezelschap succes wil oogsten kan tijdelijk geld verdienen met in kunstzin waardelooze kasstukken maar zal op den duur naar het tweede of derde plan afzakken en een groot deel van zijn aanhang verliezen. Wie als scheppend kunstenaar, geholpen door zijn ervaring en techniek, handig maakwerk in elkaar zet zonder bezield te zijn door zijn Kunst zal weldra zijn roem verspelen en tot den slimmen opportunist, die hij alleen maar is, worden teruggebracht. Wie zaken bedrijft en alles op zijn direct geldelijk voordeel berekent zal nooit een groot bedrijf tot ontwikkeling brengen. Dit zijn enkele vergelijkingen met hooger stre vingen dan die van het voetbalspel. Als ik het in de kern niet zoo'n mooie sport vond zou ik ze niet maken. Ik doe het als een der vrienden die het feilen poogt te toonen. Men zal naar mijn overtui ging actie voor het belang van de sport zelf en de zuiverheid van haar beoefening moeten gaan fcoeren en het belang van het geheel boven de eigenbelangetjes der clubs moeten laten over- heerschen. En anders zal men aanhang blijven ver liezen, zoowel binnen als buiten de lijnen. R. P. Geheime zittingen van Hooger- en Lagerhuis. New York, 25 October (D.N.B.) In geheime zittingen van het Engelsche Hooger- en Lagerhuis zijn, volgens de „Associated Press" „verwarrende en hoogst tegenstrijdige kwesties van de Britsche luchtverdediging" besproken. Over het verlies van het vliegtuigmoederschip „Glorious" voor Narvik is gevraagd waarom er geen maatregelen genomen waren om vele honderden manschappen te red den, die 48 uur lang op vlotten hebben rondge dreven. De toenemende critiseerende houding van de Labourparty tegenover de regeering, zoo ver volgt het Amerikaansche persbureau, is in de eischen van twee Labour-afgevaardigden betref fende de instelling van een militaire rechtbank tot uiting gekomen. De financieele secretaris van de Admiraliteit, Warrender, heeft bij de beantwoor ding van de vragen toegegeven dat Britsche vlieg tuigen en schepen vlak langs de vlotten gekomen Sijn zonder hen te zien. Het vee wordt voor de koude wintermaanden naar de warme stallen gebracht. In Giethoorn, waar alle verkeer te water geschiedt, moet ook het transport van de koebeesten uit het land naar de stallen per schuit gebeuren. (Foto Pax Holland.) Eiken; Dennen uit voorraad leverbaar n.v. Hoenderdos' Kinderhuissingel 2, Telef. 11979 (Adv. Ingez. Med.) Suiker: bon 42 De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Zater dag 26 October a.s. tot en met Vrijdag 22 November a.s. de met „42" genummmerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. Brood: bon 12 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 Oc- töber tot en met Zondag 3 November a.s. geven de met „12" genummerde bonnen van het brood- bonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 3 November nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dins dag 5 November a.s., met dien verstande, dat zij op 4 en 5 November a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants e.d. Bofer en Vetten: bon 14 Gedurende het tijdvak van Zaterdag 26 Oc tober tot en met Vrijdag 1 November a.s. geeft de met „14" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „14" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen, welke op 1 November a.s. nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 8 November a.s. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt zal geen reductie op den prijs van boter bij afgifte van bepaalde bonnen der vetkaart meer worden verleend. Kaas: bon 39 Gedurende het tijdvak van Maandag 28 October tot en met Zondag 10 Nov. a.s. geeft de met „39" genummmerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. Vleesch en Vleeschwaren: bon 6 Gedurende hei tijdvak van Maandag 28 October tot en met Zondag 3 November a.s. geeft elk der vier met „06 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „06 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op 't koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 3 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zon dag 10 November a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 4 tot en met 10 Novem ber a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookte worstsoorten 100 gram voor gekoote worstsoor ten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverarti kelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. (De burgemeester van Olst heeft in een raadsvergadering medegedeeld, dat B. en W. bij de behandeling van de gemeentebegrooting een voorstel tot belastingverlaging zul len indienen.) Olst, wel heb ik van m'n leven: Is dat waarheid, echt en toch? 'k Heb mijn oogen uitgewreven, En mezelf een kneep gegeven, 't Is geen droom, het staat er nog. Olstenaren, beste braven, Wat een nieuwtje in de krant, Jullie zijn als witte raven, Nestend in een soort enclave In ons goede vaderland. De belasting gaan verlagen, Wat een kostelijk idee, Stel je voor, in onze dagen. Zooiets kon heel vroeger slagen, Om en bij een eeuw gelêe. Dit bericht strekt u tot eere, 't Brengt u welverdienden roem, Zeg, kunt gij den weg niet leeren Aan collegas vroede heeren In een stad. die ik niet noem? Olst, als ik iets op mag merken, Koop gauw een hoeveelheid steen, Zet uw burgers aan het werken, Bouw een muur, maar bouw een sterken Om uw paradijsgrens heen. Want nu 't stond in alle kranten, Olst, hou je nu stevig vast, Zie je z' al, van alle kanten, De belastingemigranten, Likkebaardend enthousiast? Raak nu niet met je contanten Toch in lasten en in last. NACHTFEEST tot 4 uur A.s. ZATERDAG 26 OCTOBER. Aanvang 9Vz uur. in het Concertgebouw, met mede werking van WALLY SLUYZER, Ned. beste Jazz-vocalist met zijn feno menale band (10 man). THE RHYTHM SELLERS, in volledige bezetting (9 man). - Kaarten ƒ1.20 verkrijgb. Dansschool Kwekkeboom NIEUWE GRACHT 98. En indien voorradig des avonds aan de zaal. (Adv. Ingez. Med.) Ernstige schade aan het Britsche spoorwegnet. BERLIJN 25 October (D. N. B.) Sterke formaties van het Duitsche luchtwapen zijn Donderdagavond opgestegen om aanvallen op Londen te ondernemen. De Associated Press meldt bijzonderheden uit Londen over de uitgebreide schade aan het Engelsche spoorwegnet door de Duitsche lucht aanvallen. Een zware bom heeft een viaduct van acht spoorlijnen verwoest, zoodat het ver keer nog slechts met moeite langs twee lijnen kan worden gehandhaafd. Een aantal goederen en munitietreinen alsmede benzinewagons werd door brandbommen vernield. Een reus achtige bomkrater heeft geruimen tijd alle lijnen in een zeer belangrijke streek geblok keerd. Een D. N. B. bericht uit New York meldt: De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op belangrijke militaire doelen in Londen hebben gis teren, volgens Amerikaansche correspondenten, zware schade toegebracht aan fabriekscomplexen in Londen. Bovendien zijn er bommen gevallen in Kent, Hampshire en Somerset. Aanzienlijke schade is aangericht in een stad in Hampshire. Tien distric ten van Schotland zijn tegen het aanbreken van den dag aangevallen. De Engelsche minister van arbeid heeft een oproep gericht tot de bouwvak arbeiders, zich aan te melden om de bomschade te herstellen. Volgens een te Stockholm ontvangen vertrouwe lijke inlichting baart de verscherping der Duitsche luchtaanvallen op Liverpool en de steden in het industriegebied van Midden-Engeland de Britsche regeering veel zorg. Men neemt aan dat deze ver scherping volgens een bepaald systeem geschiedt en dat de Duitsche luchtmacht de uitwerking der verwoestingen in de Docks en de havenwerken aan de Theems wil versterken door de installaties van den zelfden aai'd aan den mond van de Mersey te vernielen. Ongeveer de helft der werken aan de Theems zijn thans geheel onbrukibaar en daardoor heeft de haven van Londen vrijwel afgedaan. Des te groo- ter wordt de beteekenis der havens aan de West kust, die overigens reeds overbelast zijn en welker vermogen eveneens op gevaarlijke wijze wordt ver minderd voor de krachtiger en meer geconcen treerde aanvallen. MIJNWERKERS VOOR HET PUINRUIMEN GEREQUIREERD. Voorts verneemt het D. N. B. uit Stockholm: Volgens hier ontvangen berichten is men te Londen algemeen van oordeel dat de 5000 pioniers en de 3000 werkloozen, die te werk zijn gesteld bij de opruiming in d^ verwoeste wijken, niet tegen hun taak opgewassen zijn. Honderden straten zijn nog bedekt met puin van muren en huizen. Gisteren zijn de eerste 2000 werklooze mijnwerkers uit Zuid Wales te Londen aangekomen. Zij worden speciaal gebruikt voor het- uitgraven van volgestorte tun nels en andere ondergrondsche werken en voor het doen springen van huizen, die tengevolge van be schadigingen gevaar voor instorten opleveren. De volgende week zal het aantal puinruimers meer dan 15.000 bedragen en binnen afzienbaren tijd zal het, naar men aanneemt, tot 20.000 zijn gestegen. Ook in de andere groote industrie- en haven steden van Engeland is men koortsachtig aan het opruimen, om gelijken tred met de toenemende verwoestingen te kunnen houden. Het herbouw werk is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Alleen in de belangrijkste wapenfabrieken en in de havens mogen herstellingen ten uitvoer wor den gelegd. Andere herbouwwerkzaamheden zijn verboden op grond van het gebrek aan materiaal. Volgens den Engelschen berichtendienst heeft het Britsche Lagerhuis gisteren in een geheime zit ting de verdediging van Engeland in de lucht be sproken. De minister voor luchtvaart, Sinclair, heeft hierover een verklaring afgelegd. Het overleg van president Roosevelt. Ook den minister van oorlog en generaal Marshall ontvangen. (Men zie ook elders in dit nummer). NEW YORK. 25 October (D.N.B.) Nadat Roo sevelt een haastige gedachtenwisseling had gevoerd met staatssecretaris Hull, in verband waarmede de persconferentie van den staatssecretaris moest ver vallen, zijn in den loop van den middag de plaats vervangende minister van oorlog, Patterson, en de chef van den generalen staf, Marshall, ontboden voor overleg op het Witte Huis. Men vermoedt dat zoo wel de toestand in Europa als die in het Verre Oos ten werd besproken. Von Ribbentrop en Laval bij het onderhoud tegenwoordig IN FRANKRIJK 24 October. Het D. N. B. verspreidt het volgende communiqué: De Führer ontving vandaag het Fransche staatshoofd, tevens president van den Fran- schen ministerraad, maarschalk Pétain. Bij de besprekingen waren aanwezig de rijksminister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, en de vice-voorzitter van den Franschen minister raad, Laval. Over deze ontmoeting vernam het D. N. B nog de volgende bijzonderheden: De bespreking van den Führer met maarschalk Pétain, waarbij aanwezig waren de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval, en de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Rib bentrop, is Donderdagmiddag laat gevoerd in den specialen trein van den Führer op een klein station in het bezette gebied van Frankrijk. Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassadeur Abetz, kwam, vergezeld van Laval per auto op de plaats van bespreking aan, waar een bataljon van het leger, door het presen teeren van het geweer aan den Franschen maar schalk de eerbewijzen bracht. Op zoek naar geschikte schuilgelegenheden voor de Maastrichtsche bevolking kwam men terecht in het ondergrondsche gangenlabyrinth, gebouwd in de tweede helft van de 18de eeuw voor de verdediging van de stad. Er bestaan plannen, om hiervan een bezienswaardigheid te maken. (Foto Het Zuiden.), Maarschalk Pétain. (Foto Archief H.D.) Bij den ingang van het stationsgebouw ontvingen Von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van deweermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, vergezeld van den chef van het protocol, gezant von Dörnberg, de Fransche staatslieden en bege leidden hen naar den specialen trein, waar de Führer voor zijn wagon het Fransche staatshoofd opwachtte. In het salonrijtuig van den Führer be gon daarop de bespreking. Nadat deze bespreking was geëindigd, begeleidde de Führer Pétain naar zijn auto. Ook bij het vertrek werden aan Pétain de mili taire eerbewijzen gebracht. Nog geen Duitsch commentaar BERLIJN, 25 Oct. (D.N.B.) De berichten over de bijeenkomst van gisteren tusschen den Führer en het hoofd van den Franschen staat, maarschalk Pé tain, worden door de Berlijnsche ochtendbladen in den grootsten opmaak weergegeven. Daardoor reeds leggen de bladen, die nog geen commentaar bevat ten, nadruk op de groote beteekenis, welke zij aan de bespreking tusschen de beide staatshoofden in tegenwoordigheid van hun ministers van buiten landsche zaken hechten Uitingen van politieke krin gen waren vanmorgen eveneens nog niet aanwezig. Veerboot in Zweden gekapseisd. 44 soldaten verdronken. STOCKHOLM, 25 October (D.N.B.) Op het Meer van Armasjarvi ten noordwesten van Ha- paranda, de zuidelijkste stad van Zweden, is giste ren een veerboot met tachtig man pioniertroepen omgeslagen. Allen vielen in het water en voor zoo ver bekend zjjn er 44 van hen verdronken. IEDER MOET DIT LEZEN. Wordt juist NU lid van THE AMERICAN CLUB, Holland's grootste amusementsverg. Inschr. of inlicht.: L. Costerstr. 23. Contr 0.25 per rand. ZONDAG A.S. THé DANSANT in den H. K. B. van 25 uur. Van 69.30 uur Groot Soirée in het Gem. Concertgeb. Beide dansants met WALLY SLUIJZER (10 man). (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. PÜIBWWWilWilWWUftliHNWifH■WHfllUWW#!411 -I R. P.: In de kern. pag. 1 P. Gasus: Het wonder Olst. pag. 1 Uit de Pers. pag. 3 Flitsen: Lastig geval. pag. 3 Van menschen en dingen in Am sterdam. pag. 7 Wat kan Amerika's vloot presteeren? pag. 7 g 4 H. D. Vertelling: Wraak. pag. 7 g Volkswoningbouw en stadsuitbrei ding te Heemstede. pag. 8 De textielkaart en wij. pag. 9 Laatste Berichten op pagina 8 -----

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1