Tooneel, Operette en Ballet. 'n Partijtje Poker Kunsf zij ons Doel FRIEDR1CH FRÖBEL 1782-1852 H.D.* Vertelling M A A X D A G 28 OCTOBER 194Ö HAXREEM'S DSGBCSD 9 IJN/T EN IEIIIKEN HET TOONEEL Aerdenhout's Kindertooneel. Aerdenhout's Kindertooneel telt heel wat ■vriendjes en vriendinnetjes, zooals Zaterdagmid dag weer is gebleken. Maar behalve de jeug dige bezoekers waren er ook vele ouderen ge komen, zoodat onze Stadsschouwburg stampvol was bij de opvoering welke onder de beproefd? leiding van mevrouw Van Kampenvan den Brink werd gegeven. Zoo'n voorstelling voor en door kinderen heeft dan ook altijd weer een zekere bekoring, zelfs voor hen, die min of meer blasé zijn van het „eohte tooneel". Ze mogen er nu en dan wat stijf jes en zelfs houterig bijstaan, die hovelingen en eeredames aan het Hof, in hun fluweelen pakjes en met hun witte pruiken, het geheel doet steeds weer aardig aan, vooral ook door den grooten ernst, waarmee zij spelen. Wij, in de zaal, leven mee, hebben plezier om al die lilliputters-kome dianten, die ons naar hun sprookjeswereld voeren. Want bijna altijd zijn het sprookjes, die zij spe len. Zoo was het in „Repelsteeltje", de operette, waarin een eenvoudige molenaarsdochter, dank zij de hulp van een kabouter met een prins trouwt en bijna haar dochtertje aan de dwergjes had moeten afstaan, wanneer zij niet op het aller laatst voor dit groote verdriet bespaard was ge bleven, en ook in het tooneelstukje „In 't Sprook jesland", waarin een goede fee vele figuren uit de sprookjeswereld voor een koningszoon oproept om hem tot lezen en dus tot grootere wijsheid te brengen. Dit mist zi,jn effect nooit op het jeugdig pu bliek. dat daardoor in een andere wereld ver plaatst wordt, vooral, wanneer de miniatuur komediant jes zoo goed „in het pak" zitten als Zaterdagmiddag. Want mevrouw Van Kampen zorgt er altijd voor. dat aan de aankleeding niets ontbreekt. Haar regie is wel erg statisch vooral bij de ensembles maar dat is misschien niet onverstandig, omdat er dan ook niet zoo gauw ongelukjes gebeuren. Enkele kleine aeteurtjes en actricetjes bewogen zich wat vrijer, zooaLs de Koningin van Dorea, de molenaar wiens entree een groot succes was en het dwergje Repel steeltje, dat tusschen de deftige en stijve hove lingen lustig en vrij rondsprong. Het kleine Ko ninginnetje zei haar tekst ook goed genuanceerd en was daardoor ook de „eerste" aan haar Hof. De heer Jan Hoeben had her muzikale gedeelte in deze operette op zich genomen. Erg moeilijk maakt Johanna Veth met haar populaire melo dietjes, die bijna altijd unisono worden gezon gen, het de kinderen niet, maar de zang klonk over het algemeen dan ook beschaafd en zuiver. Ook werd er dezen middag aardig gedanst, zoo wel aan het Hof van de Koningin van Dorea als in het „Bloemenballet". waarin vooral de cos- tuums der vlinders van fantasie getuigden. Nog beter was het dansen door de leerlingetjes van Tilly Sylon, waarbij er eenige waren zooals het kleine markiesje die zich licht en gracieus als heusche balletdanseresjes bewogen. Een alleraardigste middag, die alleen wat over laden was en door de vele en soms te lange -pauzes te dikwijls werd onderbroken. Aan het slot ontvingen mevrouw Van Kampen en de heer Hoeben bloemen, een hulde, die alles zins verdiend was. J. B. SCHUIL. Postaal Genoegen speelt Het is al weer bijna twintig jaar geleien, dat het gezelschap „Comoedia" ,,'n Partijtje Poker" voor het eerst hier opvoerde. Ik herinner er mij alleen nog van, dat Constant van Kerckhoven Johns, den mam, die de weddenschap verloor en later toch won, speelde en dat Greet Lobo op de planken ver scheen als Coddles, de negermeid, die zoo „perliefd" op Johns is. Na dien tijd heb ik deze Amerïkaansche klucht heel wat keeren van dilettanten gezien, en altijd weer had zij 'n daverend lachsucces. De eere-voor- zitster van „Postaal Genoeger", mevrouw R. J. Pfaff-Reudler mocht in haar voorwoord Zondag middag in het zaaltje van „De Leeuwerik" dan ook met een gerust hart voorspellen, dat het publick bij de opvoering zich amuseeren en hartelijk la chen zou. De klucht heeft het weer uitstekend ge daan. „Postaal Genoegen" is, sinds ik deze vereeriging voor het eerst zag spelen, zeer vooruitgegaan. De opvoering van ,,'n Partijtje Poker" was verreweg de beste, die zij tot nu heeft gegeven. Voor een groot deel was dit te danken aan twee medespelen den, die wel ver boven de ar deren uitsteken en wel van mevrouw Jo van Leeuwen-Hoeben en den heer Hein Kraneveld. Zij tweeën hebben als Miss. Florence Cole en Johns deze opvoering voorname lijk gedragen. Mevrouw van Leeuwen is een dilettante, die zich zeer gemakkelijk op het tooneel beweegt en boven dien haar tekst uitstekend weet te lanceeren. Zij is een kracht, die vele vereenigingen Postaal Ge noegen mogen benijden. Zij speel: e Florence met en-train, licht, beschaafd en opgewekt. Een actrice, die op het tooneel altijd een prettige verschijning is en naar wie men met genoegen ziet. De heer Kraneveld was wel de beste Johns, dien ik mij van dilettanten herinner. Hij heeft ontegen- zegggenlijk komisch talent en weet zich wat altijd 'n gevaar is bij komische spelers voor chargeeren te hoeden. In zijn ruzie met George Nettlcston bleef hij binnen de perken en gaf zijn rol toch de noodige kleur. En als buttler was hij in zijn moeilijke positie, waarin het contract hem had geplaatst, heel vermakelijk. Een zeer goed gespeelde rol. De heer Lansheer had ook een gelukkigen mid dag. Al mist hij de vlotheid en de gemakkelijkheid van den heer Kraneveld op het tooneel, zoo gaf hij toch zeer aardig tegenspel. Zijn driftbuien in I waren overtuigend en hij speelde zijn overwicht in II toen hij de „meester" was lang nit onver dienstelijk. Het kleine rolletje van den boekhouder werd met begrip getypeerd door den heer Kees Graaff en hij werd op het kantoor goed gesteund door mej. Ankie de Kroon als Sally Parker, de typiste. Mevrouw Fien Kraneveld had het als Mrs. Nettle- ton niet gemakkelijk naast de zoo gemakkelijk spe lende Florence. Zij moest het er wel tegen afleggen en had in het begin blijkbaar ook nog al met de zenuwen te kampen. Langzamerhand kwam zij er echter meer in en haar huilbuien speelde zij zelfs heel natuurlijk. De heer Hugtenburg was advocaat Vanderholt. de ridder van de droevige figuur en hij sloeg er zich dapper door heen. Mevrouw Lubbers had veel plezier van haar Coddles, de negermeid, die zij dan ook met volle toewijding en grappig speelde. De rolkennis liet wel wat te wenschen over, waardoor het tooneel nogal eens „stond". De regie van den heer Lubbers viel over het algemeen overi gens te prijzen. Alleen was het een fout whisky uit een champagneflesch te laten schenken. De volle zaal heeft zich opperbest vermaakt, zoo dat „Postaal Genoegen" met deze opvoering een succes mocht boeken, in welk succes ook The Postil lon Band deelde. J. B. SCHUIL SCHILDERKUNST. in het Frans Hals Museum Zaterdagmiddag is door den voorzitter van het Genootschap, den heer H. F. Boot, een zeer uitge breide verzameling studies en schetsen der leden als nieuwe expositie geopend. Bijna tweehonderd nummers leggen van de activiteit der Haarlemsche schilderessen en schilders getuigenis af en de aan dachtige beschouwer zal er vaak frissche, pittige aanzetten vinden van artisten, die bij het comple- teeren hunner eerste indrukken die eigenschappen wel eens kwijt raken. Daarom reeds, om de verras singen, is zulk een tentoonstelling voor de liefheb bers aantrekkelijk. Daarbij komt nog, zooals de voorzitter aan het einde zijner inleiding opmerkte, dat alles zonder bon en zonder punten verkrijgbaar is, waardoor het eigenaar worden van het een of ander, weiuïg bezwaarlijk is. Deze compositie is op korten termijn in elkaar gezet, daar oorspronkelijk een groepententoonstelling op het programma stond voor deze eerstvolgende weken. Dat ze zoo royaal met inzendingen voor den dag komt bewijst, dat de artisten nog voldoende studeeren. Ook prees de heer Boot den directeur Gratama, die tot deze expositie aanzette en dus bewees zijn museum levend en den loop erheen gaande te willen houden. Behalve de groote zaal zijn ook ditmaal de kleine Frans Hals-kabinetten bij de tentoonstelling betrok ken. Voorloopig zullen wij ons tot een paar eerste indrukken beperken, op den openiijgsmiddag in de groote zaal opgedaan. Een zeldzaam exposant is in de latere jaren di recteur Gratama zelf geworden. Hij doet ditmaal met de confraters mede door het inzenden van een stilleven van komkommers en tomaten, dat sterker van kleur dan beeldend van wezen is. Er zijn nog al wat opvallende portretschetsen, waaronder het zelf portretje van Steyn niet het minst levendige is en door den franken opzet aantrekt. Serieus en voor zichtig heeft Waalko Dingemans den jongen Jan Sluyters geschilderd en van zichzelf een even wel- yerantwoord portret gemaakt, dat misschien alleen in voorhoofd en haarplaat een beetje doodgewerkt werd. In de portretschets zijner vrouw, door Rees, als typeering vlot en raak, is de rood-oranje shawl of kleed van bedoeling prachtig, maar als kleur misschien wat 'mager. Alleen op eenigen afstand werkt die kleur, zooals de artist ze vermoedelijk be doelde. Raak en vlot neergepenseeld is een portret- schets door Wesseling. Aard en techniek van den schilder Verboog bren gen mede dat hij in een eenigszins opgevoerde schets zich volledig kan uitspreken. In de studie die hij aan de Van Merlenvaart maakte zit zooveel aardig le ven en tinteling, dat men geen verdere doorvoering behoeft te verlangen. Van zijn collega Kloes, die telkens weer door zijn kleurgevoelige aanzetjes onze aandacht trekt, zou men nu zoo langzamerhand wel eens iets willen zien dat meer opgebouwd is. Maar het is waar dat het ditmaal een tentoonstelling van schetsen is, waarvoor hij inzond. Een olieverfschets van visschen. (geep) door mej. Laarman verraadt een schildertechnischen onder- grond, die op solide wijze verkregen is: een sterke, kleurwaarde studie is dit onpretentieuse visch-stïl- le vent je. Eer kleurig dan sterk is het overigens leu tig opgezette studietje van een „schilder aan 't werk" door J. Gall. Het schildertje heeft iets van een vleermuis met zijn te kleine kopje boven de wapper jas. En Otto de Kat, nu weer volledig Haarlemmer ge- worden, stuurde uit blijdschap met zijn studies eei volledig schilderij mee, dat hij „Het nieuwe hoedje" doopte en waarin op interessante wijs een spiegel reflex bestudeerd is. We hopen op de expositie te rug te komen. J. "H. DE BOIS. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Uitgesproken: 24 Oct. L. Kessels, horloger te Heerlen, Honigmanstraat 37b. R.-C.: Mr. H. Schil lings, Cur.: Mr. F. van -der Kroon te Heerlen. 24 Oct. de nalatenschap van W. J. C. Brand te Den Haag, Columbusstraat 271. R.-C.: Mr. L. Vlie- genthart, Cur.: Mej. Mr. K. H. Woldringh te Den Haag. 24 Oct.: K. Storimans, bakker te Leidschendam, Veenstraat 23. R.-C.: Mr. F. J. de Jong, Cur.: Mej. Mr. M. L. Veltkamp te Katwijk a. Zee. 24 Oct.: B. van Baaren, horloger te Leiden. Bo termarkt 8. R.-C.: Mr. W. G. F. Borgerhoff Mul der. Cur.: Mr. H. de Vries te Leiden. 24 Oct.: N.V. fabriek van Stalen Ramen „Alta" te Den Haag, Binckhorstlaan 301. R.-C.: Mr. J. H. van Laer, Cur.: Mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom te Den Haag. 24 Oct.: Lambertus Timmers, schilder te Deurne, Zeilbergscheweg E 84. R.-C.: Mr. E. Franquïnel, Cur.: Mr. C. van der Ham te Helmond. 24 Oct.: Abe Hamersma, timmerman te Huizum in een woonschip Tijnjedijk. R-C.: Mr. H. J. van Maanen, Cur.: deurwaarder G. Hoghiem te Leeu warden. 24 Oct.: Sj. Tjepkema, schilder te Leeuwarden. Achter de Hoven 114b, R.-C.: alvoren, Cur. deur waarder J. Keler te Leeuwarden. 24 OctBernard Cohen, koopman te Leeuwar den, Cronjéstraat 38. R.-C.: alvoren, Cur. Mr. N. Heemskerk te Leeuwarden 24 Oct.: W. A.-de Boer, winkelier in kruideniers waren te Makkum, Kerkstraat 32. R.-C.: alvoren, Cur Mr. H. H. J. van Bottenburg te Sneek. 24 Oct.: Otte van der Schaaf, veehouder onder Donkerbroek. R.-C.: alvoren. Cur.: Mr. J. Walvius, te Drachten. Opgeheven wegens gebre kaan actief: C. J. Weytboer te Amsterdam. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. Er wordt een vergadering van den Raad der ge meente Haarlem gehouden op Woensdag, 30 Octo ber a.s., des namiddags om 2 uur. De agenda luidt: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Verleenen van eervol ontslag aan den Direc teur van het Frans Halsmuseum. 3. Jaarstukken over 1939 van de Coöp. Woning- bouwvereeniging „Eigen Haard" G.A. 4. 6e Suppletoire begrooting der gemeente dienst 1939. 5. Intrekking van het raadsbesluit van 26 Januari 1938 no. 28, o.a. tot aanvaarding van voor straat bestem oen grond aan de Bloys van 'Treslonglaan. 6. Aanvaarding van voor straat bestemden grond aan de Marnïxstraat en de Stuijvesantstraat. 7. Uitvoering van herstellingswerken aan het or gel in de Groote- of St. Bavo's Kerk. 8. Verlenging van den termijn van ontruiming van een aantal onbewoonbaarverklaarde woningen. 9. Aanvulling van de Bouwverordening (met art. 121 bis) inzake het gebruik van materialen. 10. Vaststelling van een algemeene bedrijfsver- ordening. 11. Voortzetting van de deelneming aan de ver- waarborgingsregeling van de Frauae-risico-ocder- linge van gemeenten. 12. Wijziging van den termijn van aflossing van de geldlecning, aan te gaan door Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis voor de uitbrei ding der verwarmingsinstallatie. 13. Aanschaffing van banken voor de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus. 14. Aanschaffing van een torenpompinstallatie enz. voor het waterleidingbedrijf. 15. Overplaatsing van drie leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs. 16. Bezwaarschriften inzake straatbelasting en precariorechten. Benoemirg van: a. een lid in de Commissie van advies voor de Werkinrichting. b. een lid in de Commissie van advies voor de Blindenzorg (tevens lid der Commissie voor de Werkinrichting) c. twee leden van de Commissie van Toezicht op der Stadsschouwburg. d. een tijdelijken leeraar aan het Stedelijk Gym nasium. e. een tijdelijken leeraar aan de 2e H.B.S. B. met 5-jarigen cursus. EEN JAAR IN THYSSE'S HOF. In de „Heemschut-serie", een uitgave, die met medewerking van den Bond Heemschut bij Allert de Lange te Amsterdam verschijnt, is als deel 2 verschenen „Een jaar in Thysse's hof" in welk werkje Dr. J. P. Thysse op de hem eigen wijze on derhoudend en boeiend vertelt, wat dit onvolprezen stukje Kennemer natuur in Bloemendaal in de op eenvolgende jaargetijden te zien en te genieten geeft. Aan de hand van een groot aatnal illustraties, die stuk voor stuk een ware lust voor hei oog zijn. me moreert de schrijver, hoe het reservaat, dat in 1925 tot stand kwam, een beeld geeft van de planten wereld der duinen, zoowel van het droge duin als an duinpias en duinmoeras, van oud, kalkarm duin en van het jonge, kalkrijke. Daar Thysse's Hof juist op een plaats ligt, waar het oude duin in het jonge doordringt, is het inderdaad mogelijk geweest de flora op beide formaties in bescheiden bestek on der te brengen In het boekje nu neemt de heer Thysse den be zoeker als het ware bij de hand en leidt hem langs de paden van zijn geliefd plekje, om hem welhaast bij iedere nieuwe schrede te wijzen op de honderden wetenswaardigheden der bloemen- en plantenweel- de, hier bijeengebracht en hij doet dit op een wijze die den geest veroorloft te sprankelen door het we tenschappelijk betoog. Zoo is het zien een genot en het leeren een ontspanning. Wie Thysse's Hof nog nimmer bezocht en het is een soort locale schande, dat er werkelijk nog Haarlemmers zijn, die nimmer een zonnigen Zon dagmorgen voor een bezoek aan Thysse's hof re serveerden zullen door lezing van dit werkje aan- poord worden thans, nu de hof een bezoek nog ruimschoots waard is, in te halen wat ze tot dusver verzuimden en misschien wel na hun bezoek hun bewondering toonen door zich als lid der stichting (die het in dezen tijd moeilijkheeft) voor ƒ1.per jaar op te geven. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. Amsterdam, 28 October. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 92 melk en kalf koeien 220300 per stuk; 150 schapen 25-60 per stuk. Melkkoeien matige aanvoer, stugge handel. Scha pen matige aanvoer, vlugge handel, prijzen hoog. ie grondlegger van goed kleuterc fc. '-T "v I-i verba: 3 met het congres te Amsterdam, is in het oude Waaggebouw op de Nicuwmarkt in de hoofdstad een desbetreffende tentoonstelling geopend. Het inrichten van de expositie. (Foto Pax Holland.) ZEILWEDSTRIJD door ELDERT VAN ELK TWEE schoten klonken vlak achter elkaar; het dol'-dreunend geluid plantte zich voort in alle richtingen en werd tenslotte over stemd door luide toejuichingen iv.ee 45 M2-kruisers waren, na een verwoeden en interessanten strijd, waarbij het voorste schip, zijn tegenstander, in het voor-de-windsche rak naar de finish, met een buitengewoon fraaie loef- partij van het lijf wist te houden, om als eerste de finish te passeeren, vlak na elkander binnen ge komen. Het was prachtig zeilweer. Hoewel de weervoor spelling weinig gunstig luidde, was het tot nu toe droog gebleven, terwijl een krachtige, vaak storm achtige Zuid-Westen-wind voor een vlot verloop der wedstrijden zorgde. Een vriendelijk zomerzonnetje wierp zijn gul den stralen over de feestelijk versierde jachthaven over het donkere, rumoerige water, waarmede de helderwitte zeilen der jachten een scherp contrast vormden. Constance Vermeer stond op het terras voor het jachthavenrestaurant en tuurde door haar kijker het meer af. Zij was een meisje met lichtblond haar, dat meestal koeltjes keek uit mooie grijze oogen, die nu echter een tinteling van enthou siasme en prettige spanning vertoonden. Door den kijker volgde zij de vloot der regenbogen. Na een vrij gesloten start lagen de elf jachten, na het ron den van de tweede boei, spoedig uit elkaar en toen de wind meer en meer aanwakkerde en ruimde, duurde het niet lang of de geheele baan was be zeild. Bij het ingaan der voorlaatste ronde, vóór den wind, was er een strijd, die spannend was, vol levendigheid en variatie. Een wild gejubel van luide aanmoedigingen en toejuichingen weerklonk.... dan dreunden, op nieuw vlak achtereen, twee doffe schoten van den starttoren. Constance was eenigszins teleurgesteld; zij zag, hoog in de zeilen, de nummers van de vier regen- boogjachten, die de finish reeds gepasseerd waren. Wim was dus niet geplaatst. „Jammer" zei ze, nau welijks hoorbaar. Op een balavond tijdens de Kaagweek had zij met Wim ten Have kennis gemaakt en Constance, met al haar zelfstandigheid, voelde zich onmiddel lijk tot dezen gebruinden zeiler aangetrokken, vooral, omdat er van hem een kalmte uitging en een rust, waarbij zij zich zoo heerlijk veilig voelde. Toch had zij zijn aanzoek afgeslagen; ge zegd, dat zij hem heel aardig, sportief en sympa thiek vond, maar dat er behalve waardeering te vens respect noodig was, om haar van een man als Ten Have was, werkelijk te doen houden. Wim had niet veel gezegd, maar haar daarna toch gere geld voor diverse zeiltochten uitgenoodigd, uitnoo- digingen, waaraan zij steeds gaarne gehoor had gegeven, en waardoor hun vriendschap besten digd werd. Wim ten Have wierp een landvast uit, streek fok en grootzeil en sprong aan wal. Langzamerhand kw amen ook de andere booten binnen, sharpies, 12-voetsjollen en pampusjachten. In een der ter ras-fauteuils gezeten, genoot Constance van het le vendige gedoe aan de jachthaven, doch lang duur de dit niet, want Wim wees haar op de donkere wolken, die zich aan de zuidelijke horizon samen pakten: „Daar is een flinke bui in aantocht", zei hij. terwijl hij opsprong; „wanneer we vlug zijn, halen we den overkant nog." De toebereidselen voor het zeiltochtje waren vlot gemaakt en al spoedig zeil de de regenboog weg, met een bemanning van twee, in oliejassen gekleede menschen. Juist toen de regenboog, waarvan de witte zei len, angstwekkend-vreemd, tegen de donkere lucht afstaken, echter het midden van het meer had be reikt, brak de bui los. Het werd plotseling donker, alsof het reeds avond was, terwijl steeds opnieuw, zwarte wolken zich aan den horizon samenpakten en in snelle vaart naar het noorden kwamen aan drijven. Nog regende het niet. maar reeds waren er zulke buitengewoon krachtige windvlagen, dat het want piepte en kreunde en de wind fluitend en zoemend langs de mast streek, waarbij het jacht telkens schuin overhelde. Een enkele vogel vloog pijlsnel over het uitge strekte meer, om zich van een goede schuilplaats tegen den naderenden storm te verzekeren. Het werd steeds donkerder en dan klonk uit de yerte, al naderend een gierend gefluit over de, met witte koppen, hoog-opgolvende watermassa's. De regen stroomde nu uit den hemel, terwijl een wilde stormwind met geweldige kracht voort joeg over het wijde, rumoerige meer en het buis water, hoog boven den boeg uit, deed opspatten. Bij iedere windvlaag helde de boot schuin over, maar toen de regenboog, bij enkele krachtige, gie rende windstooten zoo schuin overhelde, dat het grootzeil bijna het wateroppervlak raakte, toen hield Constance zich angstig vast en kreeg alleen eer een beetje moed, als zij naar haar partner keek, die met saamgeknepen mond en koppigen wil, overigens kalm en rustig zijn jacht bestuurde, terwijl het neerstroomende water over zijn kaken droop. Ongeveer een kwartier hield de storm aan, dan bedaarde de wind een weinig. En terwijl de zon de laatste regendroppels boven het water, in millioe- nen fonkelende edelsteenen omtooverde, gleed de regenboog de jachthaven aan den overkant binnen, waar de boot aan de goede zorgen van den opzich ter werd toevertrouwd Er was een schalksche uitdrukking in Constance's grijze oogen, toen Wim haar zijn hand reikte en haar uit het jacht hielp. „Jongen, jongen, wat heb ik in angst gezeten," zei ze eerlijk, „met dezen tocht heb je je, na het verlies van den zeilwedstrijd volkomen gerehabiliteerd." Zij trok hem mee, om den hoek van de bootenloods. waar het altijd stil is. „Kijk," zei ze, blozend, „Dit was nu een moment dat ik werkelijk respect voor je had." Nu de auto op blokken stond, reisden zij met den trein naar huis terug. Wim hing. vóór de trein ver trok. uit het portier van een ledige coupé, terwijl Constance voor het raampje ging zitten, en U weet wat dat beteekent! JUBILEUM H. G. A. JANSEN. Zaterdag was de heer H. G. A. Jansen, chef van de afdeeling diepdruk der N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem. 25 jaar in dienst van dit bedrijf. Hij werd 's morgens op hartelijke wijze gecomplimenteerd door den heer C. Ooms, direc teur. Dit ging gepaard met de overhandiging van een geschenk in enveloppe en een kistje sigaren. De algemeene bedrijfschef, de heer C. Huizer, schonk den jubilaris een radiotoestel namens vele anderen en sprak daarbij vriendelijke woorden. Tenslotte werd hij gefeliciteerd door den heer J. Beïik, chef van de afdeeling Exploitatie der weekbladen. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde en de geschenken. Later op den morgen werd hy door zijn collega's gehuldigd. Kromtestraal lichtbreking, sferische aber ratie en andere geleerde be grippen, daarover hoeft U zich geen zorg te maken. Dat be hoort bij onze taak. Wij toch, als vakopticiens, maken- met of zonder recept - voor U een bril. waarop U kunt vertrouwen en die U jarenlang voldoening zal schenken. Carel van Huizen Opticien KLEINE HOUTSTRAAT 13 Leverancier vaji alle Ziekenfondsen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het candidaatsex. rechten: mej. W. J. v. d. Linde en de heer J. D. v. d. Schoot. Geslaagd aan de Vrije Universiteit voor het cand. ex. rechten de heer J. S. Biesheuvel, te Halfweg. Inkwartiering. Wat en hoe wordt vergoed. 'sGRAVENHAGE 26 October (A. N. P.) De secretaris-generaal van het departement van bin- nenlandsehe zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire doen toekomen, waarin hij, naar aanlei ding van hem ter zake gestelde vragen, in overleg met den hoofdintendant, toegevoegd aan den weer machtsbevelhebber in Nederland, ten aanzien van de toepassing van de verordening van den rijks commissaris no. 50/1940, voor zoover het inkwar tiering bij particulieren betreft, het volgende mede deelt: De kosten voor gebruik van electriciteit worden niet afzonderlijk vergoed, deze dienen uit de in kwartieringsvergoedingen te worden bestreden. Indien echter een werkkamer gedurende den nacht in gebruik is, waardoor veel licht wordt ge brand, wordt een vergoeding van f 0,10 per nacht toegestaan, welk bedrag tegelijk met de inkwar tieringsvergoeding wordt verrekend. Bij het gebruik van electriciteit voor andere doeleinden, dan verlichting worden.de kosten van den verbruikten stroom betaald door den comman dant van het betreffende legeronderdeel. Voor het gebruik van een badkamer kan |0,25 per bad in rekening worden gebracht, welk bedrag contant door den kwartiernemer aan den kwartier gever moet worden betaald. Voor het gebruik van telefoan moeten de gesprek ken contant door den kwartiernemer aan den kwartiergever worden betaald, hiervoor mag niet meer worden berekend, dan de prijs van het ge sprek bedraagt. Voor het gebruik van linnen wordt geen vergoe ding toegekend, de kosten, die aan dit gebruik zijn verbonden, moeten uit de ink wart ieringsvergoe- dingen worden bestreden. Voor het gebruik van een garage voor het stallen van één of meer rijwielen wordt geen vergoeding verleend. Indien echter ten behoeve van de Duitsehe weer macht rijwielen worden ondergebracht bij een rijwielstalling die als bedrijf gehouden wordt, mag voor deze stalling die als r.-verrichtingen wordt beschouwd, een bedrag van 2 ct. per rijwiel en per etmaal in rekening worden gebracht. Voor de stalling van een auto bedraagt de vergoeding per etmaal, hieronder dient te worden verstaan, dat bij inkwartiering van een militair met auto, voor de stalling van die auto een afzonderlijke vergoeding van 10 ct. wordt toegekend, op dezelfde wijze als dit*is bepaald voor de inkwartiering van een militair met paard. De verrekening heeft tegelijk met de inkwar tieringsvergoeding plaats. Blijkens par. 2, tweede lid, van de verordening van den rijkscommissaris no. 50 1940 worden na de vordering van het kwartier door den kwar tiernemer op het inkwartieringsbiljet de verschil lende gegevens ingevuld, welke voor de uitbetaling der vergoeding benoodigd zijn. Hieruit zou de ge volgtrekking kunnen worden gemaakt, dat de betaling niet eer zal kunnen plaats vinden dan wanneer de inkwartiering gehel zal zijn geëindigd. In gevallen, waarin deze zich over langeren tijd uitstrekt, bijv. over eenige achtereenvolgende maanden, zou het voor de kwartiergevers bezwaar lijk kunnen zijn tot zoolang op de hun toekomende vergoeding te wachten, aangezien zij de extra- uit gaven die iedere inkwatiering toch ongetwijfeld met zich mede brengt, regelmatig moeten betalen. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen is door den hoofdintendant, toegevoegd aan den weer machtsbevelhebber in Nederland, bepaald dat het- inkwartieringsbiljet maandelijks door de kwartier gevers bij den bevoegden burgemeester kan worden ingelost, zoodat thans door de gemeente. voor zoover zulks nog niet geschiedde, maandelijks het bedrag kan worden vergoed, dat de kwartiergever wegens gevorderd kwartier toekomt. Aangezien blijkens het vierde lid van genoemde paragraaf de door de gemeenten uitgegeven kwar- tïegelden door het bevoegde plaatselijke com mando slechts worden vergoed op vertoon van de betreffende inkwartieringsbiljetten, hetgeen bij voortgezette inkwartiering niet mogelijk zou zijn,, omdat deze bescheiden in het bezit van den kwar tiergever dienen te blijven, is thans beslist, dat bij inkwartieringen van langeren duur dan een maand op verzoek van den kwartiergever door den Orts- kommandant, maandelijks nieuwe inkwartierings biljetten aan dezen zullen worden afgegeven. Aan de hand van deze inkwartieringsbiljetten worden dan de kwartiergelden door dc gemeente maande lijks vergoed. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 eri 13 uur. Bestelboekie Bureau van Politie Smedestraat Bril. Anton'ssen. Kennemerstraat 6 Hoofddoekie, Nielnnd, Snaarnriikstraat 17doosje pennen, Zander. Fabrictustraat 4 1 paar heererihand- schnepen, Liebc, Zaanenlaan 69 1 paar heeren- handschoenen. Zoomer. Velserstraat 28 hand schoen, Peper. Tod. v. Berk boutstraat 72 hond, Boeree garage. Schoterwee 186 tongensias, Ur- banowits Schoterwc? 57 ro halsketting. De Graaf. Patrimoniumstraat 31 Distributiestam kaart Bureau van Politie Smedestraat: distri butiekaart. v. Del Klarenheekstraat 41 rel oor bel Aalders. Maraisstraat 13 oortemonnaie m. irih Beinin'-:. Atiehstraat 94 portefeuille. Nuts- soaarbank. Jansstraat 19 portemonnale m. inh.t De Bok, Soaarn" <13 portemonnale m. inh., Mie- sverus, Joh. dp Witlaan 16 1 paar regenpijpen. Steenbakker. Kloosterstraat 25 rd. rozenkrans. Kerkhof. Oranïpkade 37 rijwielolaatie. Schulo- zand. Diederikstraat 12 autosleutel. Henskes, Jan van Zurenstraat 21 sigarenkoker. Klingers, v. Nesstraat 38 handwagen. Duijff. Rollands laan 47 popoenwagentie, Antonine. Karei van Manderstraat 112 wol. Weits, Kloopersingel 25 zweep, Ras, Lange Heerenstraat 132.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3