De vijfde overwinning voor V.S.V. Xecxes na spannenden uxedstcifd a&i&Cayen^ 4-2 Zege der Velsenaren *1 n kijk op het spel Haarlem verliest op het nippertje B.M.H.Cin vorm Stormvogels heeft succes R.C.H. stelt teleur Fraaie overwinning van H.B.C. Practische bestraffing, ED.O. gedupeerd VOETBALUITSLAGEN VAN DEN N. V. B: MAANDAG 28 OCTOBER 1940 HSSEEEM'S DAGBE'AD T I Op uieg naac het kamaiaenschap Onze verwachting dat er ook gisteren nog geen einde zou komen aan haar overwinningreeks heeft V. S. V. niet teleur gesteld. Deze overwinning is voor V. S. V. van zeer groot belang, daar zij behaald werd op nummer 2 van deze afdeeling, waardoor haar positie als leidster aanmerkelijk verbeterde. Steeds beter begint V. S. V. er in te komen en dit was maar goed ook want Xerxes bleek een niet te onderschatten tegenstander te zijn. De Rotterdam mers hadden heel wat in hun mars en zij bestreden V. S. V. met dezelfden wapenen, enthousiasme en uithoudingsvermogen, gepaard gaande met goede baItechniek, terwijl hun combinatievermogen ook zeer goed was. Die alles pleit dan ook op zich zelf voor de kracht van het V. S. V.-elftal. Toch is er, wanneer men na eiken der thans gespeelde vijf wedstrijden, het spel van V. S. V. critisch nabe- tracht, nog wel iets op spel en spelers aan te merken. Zoo was ditmaal de middenvoor v. d. Lugt er totaal uit, al dient gezegd, dat het hem ook een enkele maal niet bepaald meeliep. Verder was Michel wel eens wat te ver van honk; zijn tac tiek bij out-ballen, wanneer deze genomen werden in de omgeving van het V. S. V.-doel, lijkt ons niet juist en dit had wel eens fataal uit kunnen komen. Doch daartegenover stond, dat deze tekortkomingen gecompenseerd werden door enkele V. S. V.'ers, die zichzelf overtroffen. Hier noemen wij in de eerste plaats van Osch en v. d. Kuil. Als kanthalf valt men nu niet altijd zoo gauw op. doch ditmaal stak de linkshalf van V. S. V. boven alles uit. Bergen werk heeft hij verzet; zijn kopwerk was ondanks dat hij klein van stuk is, uit stekend en al springend was hij steeds zijn tegen- t a tj standers een tikje te vlug (Aichief H. D.)ar. v. d. Kuil was al bui- tengewoon actief; op Sterk na was hij de beste uit de V. S. V.-voorhoede, Toen het spel reeds een half uur oud was, was de stand ■nog steeds dubbel blank, ondanks dat V. S. V. toen reeds een zeker overwicht had. Dit kwam wel zeer duidelijk tot uiting in het feit, dat v. d. Peppel het tot op dat moment heel wat drukker had gehad dan Michel. Niemand had toen kunnen denken dat er door beide partijen nog vóór de rust in totaal vijf doelpunten zouden worden gescoord. F Van Osch (V. S. V) overtrof zich zelf. Er was in het laatste kwartier van de eerste helft emotie te over. Na de talrijke aanvallen op het doel van Xerxes kreeg v. d. Kuil tenslotte, toen de Rot terdamsche doelman een fel schot van Sterk wel stopte doch niet kon wegwerken de gelegenheid de score te openen. Geen 2 minuten later had dezelf de speler, toen v. d. Lugt ten deele miste opnieuw v. d. Peppel gepasseerd (20). In plaats dat de Rotterdammers door dezen te- 'genslag ontmoedigd waren gooiden zij er nog een schepje op. Zij slaagden er toen in, het spel-geheel naai* de V. S. V.-helft te doen verplaatsen en de middenvoor uit de Rottestad zorgde er weldra voor, dat Michel werd gepasseerd. De druk op het doel van V. S. V. werd steeds zwaarder en aan deze omklemming kon V. S. V. maar niet ontkomen. Er zat nog een doelpunt in de lucht en werkelijk maakt Van Kruisbergen -met een fraai schot ten slotte gelijk. Doch direct hierop volgde een aan val van V. S. V. Sterk zette goed voor, v. d. Kuil gaf door aan Döhring en met een fraaien kopbal zorgde hij er voor, dat de rust met 32 inging. Aanvankelijk was Xerxes na de hervatting het meest aan het woord en eenmaal toen Michel reeds gepasseei*d was, wist Voet den bal nog van de doel lijn te halen. Toen V. S. V. een vrijen trap te nemen kreeg plaatste Sterk zich achter den bal en zonder dat iemand anders den bal meer aanraakte,ver dween deze in het Rotterdamsche doel (42) Maar nu was voor Xerxes het pleit beslecht, want van dit oogenblik was V. S. V. verreweg de sterkste. Maar Sterk en zelfs ook eenmaal v. d. Lugt pro beerden tevergeefs de constructie van het Xerxes-doel. Slechts zelden bracht de Rotterdam sche voorhoede het meer tot Michel, daar de V. S. V.-achterhoede de aanvallers volkomen in 'be dwang had. Toen het einde van dezen aantrekke- lijken wedstrijd kwam had V. S. V. zeker verdiend gewonnen. hem uitstekend aan en daardoor vielen „de dwa lingen zijns weegs" niet zoo op, maar dat neemt toch niet weg, dat de beide Xerxes-goals door den vrijstaanden linksbuiten „ge-enscer.eerdi" werden. Blijkbaar had trainer Kaufman in de pauze op deze leemte gewezen, want in de tweede helft kwam de Rotterdamsche linkervleugel er nog maar zelden aan te pas. Van Osch en vooral Voet hebben uit stekend gespeeld; de Vries trad dit keer alleen ver dedigend op den voorgrond, terwijl Michel onder de maat bleef en beide doelpunten had moeten voorkomen. Als excuus kan voor den doelman gel den. dat hij in pijnlijke botsing met een der tegen standers kwam, wat ongetwijfeld van invloed op zijn verdere prestaties is geweest. Bij de bezoekers was linksback Louwe in top vorm; hij werd goed bijgestaan door Verploegen, den spil Dubbelman en doelman van der Peppel, die echter het vierde doelpunt had moeten voor komen. Beide keepers hadden de score dus kunnen beperken, maar het was zeldzaam toeval, dat zij ook beiden bij een dubieuzen goal waren betrok ken. Dat droeg zich als volgt toe: Sterk loste een zeer hard schot, dat Van der Peppel op de lijn stopte, waarna hij, languit liggend, zijn linkerhand boven op den bal hield, die vervolgens door den toestormenden Van der Kuyl im het net werd ge werkt. Aan den anderen kant liet Michel een hard schot van linksbuiten Hoevenberg vallen; wel slaagde hij er weer in, het leer met zijn hand te be reiken, maar Kok trapte den bal onder zijn hand weg en in de touwen. In beide gevallen gaf scheids rechter Eversteyn goal, met welke beslissing de naast ons zittende „spelregel-professor" Groothoff het geenszins eens was. Volgens de zienswijze van de „International Board", het wetgevend lichaam inzake de spelre gels, moet onder het in handen hebben van den bal door den doelveraediger ook worden verstaan de situatie, dat de keeper zijm hand o p (dus niet tegen of achter) het op den grond -liggende leder heeft. De bal wordt dan geacht te zijn in het bezit van den doelman en de tegenstander mag er dus niet naar trappen. Deze uitdrukkelijke verklaring werd na een vroeger identiek geval op aanvraag van den heer Groothoff door de International Board schriftelijk gegeven. Om tenslotte nog even tot den wedstrijd terug te keeren: V.S.V. is dus nog ongeslagen, maar toch waren er na het gelijkmakende doelpunt van Xerxes duidelijke symptomen, dat een onverwachte tegenslag het elftal onnoodig zwaar deprimeert. De roodhemden zullen daartegen moeten waken, want indien zij zich uit het veld laten slaan en het initia tief uit handen geven, zijn zij zelf de oorzaak van een mogelijke nederlaag. Ditmaal hernamen zij door een prachtig doelpunt van Döring vlak voor de pauze de leiding, maar de vraag is gewettigd, hoe het resultaat vam de match zou zijn geweest, als de tweede helft met gelijken stand was begon nen. CRITICUS. V.S.V.—XERXES door Criticus. EZE strijd tusschen de twee hoogstgeplaat- ste clubs om de voorloopige leiding in afdeeling II was zeer aantrekkelijk, ech ter meer door de vrijwel voortdurende spanning en het zich snel verplaatsende spel dan door bijzonder fraai voetbal. De spelers waren zich terdege bewust van het gewicht van deze match en dit leidde er toe, dat elk succes der tegenpartij wederlceerig zijn invloed op de zenuwen en daardoor op de combinatie en de balans van het andere elftal deed gelden. Xerxes had gedurende ettelijke periodes meer hin der van zenuwen dan de thuisclub, want niet alleen waren de V.S.V.-aanvallen gedurende een groot deel van den speeltijd sneller, verrassender en gevaar lijker, maar bovendien telde de Rotterdamsche ploeg een aar tal jonge spelers, wier gebrek aan er varing van dergelijke belangrijke ontmoetingen hun rustig overleg en als gevolg daarvan hun tactiek niet ten goede kwam. Het team der bezoekers is mij echter zeer mee gevallen en het was als geheel technisch zeker niet ce mindere van de tegenpartij. Dit had tot resul taat. dat zelfs bij een twee goals-voorsprong der thuisclub de wedstrijd volkomen open bleef; de eerste maal slaagden de blauwwitten er inderdaad in den 20 achterstand in te looper en indien de aanvallen in het laatste half uur wat doelmatiger van opbouw en afwerking waren geweest, zou V.S.V. wellicht niet met 42 hebben gewonnen. Uil het bovenstaande volgt, dat het aanvalsspel der Velseroorders effectiever was, maar wanneer dan hier geconstateerd wordt, dat de overwinning volkomen verdiend was, dan mag de lezer daaruit todh niet afleiden, dat de voorhoede der roodhem den in haar besten vorm heeft gespeeld. Daaraan ontbrak ditmaal het een en ander, want Van der Lugt, die overige'- s terdege in het oog werd gehou den, had een „off-day" en Van der Kuyl was geenszins de passende schakel in de combinatie. Zoodoende kreeg Döring betrekkelijk weinig te doen en het succes moest dan ook van den linker vleugel komen. Sterk was hier wederom de gevaar lijke en accurate schutter, maar hij kreeg de kan sen daartoe hoofdzakelijk van den watervluggen Balvers, wiens 'balcontrole en bewegelijkheid hem herhaaldelijk in moeilijke situaties te pas kwamen. Aan beide zijden was de verdediging sterker dan de aanval, echter met dit verschil, dat de kanthalfs der thuisclub 'hun dubbele taak het steunen der backs en der voorwaartsen maar behooren ver vulden. terwijl hun Rotterdamsche collega's in de tweede helft het contact met hun voorhoede mede door slordig plaatsen niet steeds wisten te bewaren. Rechtshalf Poulus is een groote aanwinst, al blijkt duidelijk uit zijn wijze van opstellen, dat hij gewend is als spil te fungeeren. Hij speelde met rustig overleg en met veel inzicht voor de mogelijk heden van de verschillende spelsituaties, maar zijn geregeld afdwalen naar het midden zou met een sterkeren linksbuiten der tegenpartij wel eens even verrassende als onaangename gevolgen kunnen feebben. Wel vulde de achterspeler Van dèr Gevel D.O.S. wint dank zij Dumortier D.O.S. heeft dezen wedstrijd uit het vuur ge sleept en het enthousiasme van het publiek was dan ook wel begrijpelijk. Met 42 te hebben ach ter gestaan en niettemin met 54 te winnen Is in derdaad geen geringe prestatie. Zonder dat de wedstrijd bepaald emotioneel werd is er dan ook spanning genoeg geweest Na rust, waarbij Haarlem met 32 leidde, maakten de roodbroeken er een doelpunt bij en het leek dus een verloren wedstrijd voor de gastheeren te zullen worden, maar toen een half uurtje voor het einde de stand plotseling 44 was geworden kende de ijver der D.O.S.-spelers geen grenzen meer en toen zelfs de winnende goal was gemaakt was het duidelijk, dat Haarlem haar kansen verspeeld had. Intusschen valt onzen stadgenooten weinig te verwijten. De achterhoede speelde weliswaar min der dan ze waard was. Wij misten het stevige, zelf bewuste verdedigen, waarop van Wonderen ons zoo dikwijls onthaalt en geen van beide achterspe lers was in grootschen vorm, doch daar staat tegen over, dat de spil in Dumortier een tegenstander van groot-formaat vond en de D.O.S.-voorhoede ove rigens een méér dan ge vaarlijken aanval vormt met Veldmeyer en De Lang als een even onver moeid als gevaarlijk duo. Over het algemeen de uitslag bewijst het be leeft dit D.Ö.S.-elftal trou wens meer plezier van zijn aanval dan van zijn verde diging. In de Haarlem-voorhoe de was Ninaber weer pre sent en hij heeft goede dingen gedaan, zooals iedere voorhoedespeler van de roodbroeken óp zijn beurt fraaie staaltjes ten beste gaf, al was het nog DUMORTIER (D.O.S.) Tegen Haarlem het spel veel te individueel uitstekend op dreef en stak daardoor nogal af (Archief H. D.) bij dat van D.O.S., waarin Dumortier zich een mees ter in het leiden van een aanval toonde. D.O.S. opende de score met een doelpunt van Verbeek, waarmede deze vluggerd een pass van Dumortier benutte. Niet lang daarna miste de D.O.S.-back van Zijl, Ninaber schoot toe en v. d. Hulst kogelde in. (11). De Haarlemsche linksbuiten had er den smaak van beet, en toen even later dezelfde achterspeler van D.O.S. een bal verkeerd beoordeelde zorgde hij zelf voor nummer 2 (12). Haarlem was in deze periode ongetwijfeld ster ker en toen Ninaber De Winter een kans verschafte bedacht deze zich niet lang. (13). D.O.S. gaf zich niet gewonnen en wist het spel te verplaatsen naar de Haarlem-helft, waar Du mortier thans keer op keer het-heiligdom van Kluit belaagde, totdat Verbeek er wederom in slaagde, te doelpunten. (2—3). Na rust scheen het alsof de Haarlem-verdediging haar vorm hervonden had, zoodat zij het overigens aantrekkelijke, open spel der geel-zwarten voor loop ig de baas bleef en toen De Winter een goeden aanval van Koning in een doelpunt omzette scheen Haarlem im veilige haven te zijn. Maar onstuimig kwam D.O.S. opzetten. Dumortier bezorgde v. Wonderen veel werk en het einde was dan ook. dat hij tusschen een paar Haarlemmers doorglipte en Kluit het nakijken gaf. (34). Haarlem had nog niet den tijd gehad, zich te her stellen, toen no. 4 iin 't net lag. (44). Het is te begrijpen, dat D.O.S. met dit succes alles op alles zette en haar enthousiasme was Haar lem te machtig. Wel werd menige aanval op v. Baggems heiligdom ondernomen, wel kroop D.O.S. een paar maal door het oog van den naald, maar tot scoren bracht Haarlem het niet. v. d. Hulst raakte geblesseerd en werd door Verhappen ver- v air gen, hetgeen de aanvalskracht ook al niet ten goede kwam en toen een der nog altijd gevaarlijke aanvallen van D.O.S. door Veldmeyer in een vijfde doelpunt werd omgezet speelde Haarlem een ver loren spel. Het was weer Aat de Roos, die Zondag middag de harten der talrijke B. M. H. C.- supporters sneller deed kloppen doorde Britsch-Indtsche wijze waarop hij zich meermalen door de 1-Iilversumsche verde diging heen goochel de. Dat die harten van de supporters altijd nog, het anders zwaar te verduren hebben ge had, zal niemand kun nen ontkennen. Er is zelden een spannen der en emotievoller wedstrijd op het B.M. H.C.-veld gespeeld dan die van Zondagmiddag tegen Hilversum. Het eerste doelpunt, dat de Roos in de tweede helft maakte was de bekroning van eenige staaltjes hockey-spel, zooals we die de laatste jaren zelden op de Nederlandsche velden hebben ge zien. 't Regende corners en strafcomers op de Hilversumsche veste. Ook de zwarte verdedi ging zwart van kleur en niet van spelopvat ting dan hield dapper stand. Vooral spil de Looper liep weer als een haas. Het is alleen jammer, dat ie wel wat erg snel appelleert. De BMHC'ers hebben een zeldzaam aantrekke- lijken wedstrijd gespeeld. Het geheele elftal met uitzondering van linksbuiten F. v. Olphen was in, mogen we zeggen kampioensvorm Breitenstein was de maker van het tweede doelpunt en als Benno Schmeink niet te veel den bal bij zich houdt dan zullen de BMHC- supporters nog wel meer reden tot juichen krijgen. Vooral de middenlinie met de aal- vlugge de Wit, de stoere Kramer en de ]xan- dige H. v. Olphen behoort tot de beste, die men momenteel in deze competitie kan zien. Dat was goed werk, BMHCl We hopen het meer zoo te zien. AAT DE ROOS (B.M.H.C.) Hockey in Britsch- Indischen stijl. (Archief H. D., RANGLIJSTJES. AFDEELING L D. W. S. gesp. gew. gel. verl. pnt v.-t. gem. 5 4 1 0 9 5— 1 1.80 D. H. C. 5 3 2 0 8 19—10 1.60 A. D. O. 5 4 0 1 8 11— 7 1.60 Feijenoord 5 2 1 2 5 11_ 8 1.— H. D. V. S. 5 2 1 2 5 11—10 1.— D. F. C. 5 2 1 2 5 9— 9 1.— 't Gooi 5 1 2 2 4 6— 8 0.80 Stormvogels 5 2 0 3 4 6— 9 0.80 Sparta 5 1 0 4 2 8—13 0.40 K. F. C. 5 0 0 5 0 5—16 0.— Velox 2e klasse B 6 5 0 1 10 18—13 1.67 E. D. O. 5 3 2 0 1 8 15— 2 1.60 H. V. C. 6 4 1 1 9 15—11 1.50 Spartaan 5 2 3 0 7 7— 4 1.40 H. B. C. 6 3 1 2 7 14—13 1.17 Hercules 5 2 1 2 5 1510 1. Hilversum 6 3 0 3 6 1317 i Volendam 6 2 1 3 5 11—13 0.83 Watergr.meer 5 1 1 3 3 7io 0.60 Kennemers 6 1 1 4 3 1220 0.50 R. C. H. 6 0 3 3 S 5—11 0.50 H. F. C. 6 0 2 4 2 7—15 0.33 AFDEELING IL V. S. V. le klasse. 5 5 0 0 10 8 Ajax 6 4 0 2 D. O. S. 4 2 1 1 5 Xerxes 5 3 0 2 6 Haarlem 5 3 0 2 6 Blauw Wit 5 2 1 2 5 H. B. S. 6 2 0 1 4 4 V. U. C. 5 1 3 3 C. V. V. 6 1 1 4 3 R. F C. 5 1 0 4 2 17— 6 2.— 22—10 1.33 .8—10 1.25 15— 8 1.20 11—10 1.20 8— 7 -1.— 17—13 0.67 11—18 0.60 8—23 0.50 10—22 0.40 Kleine overwinning op K.F.C. Een wedstrijd, die waard is, om maar zoo gauw mogelijk vergeten te worden. ai tf'f6, P.{oegenu speelden zoo zwak, dat het niet al te talrijke pubhek maar zelden in extase kwam ®,y®°r het overige zich moest vergenoegen met zwakke aanvalspogingen. Het minst zwak speelden de bezoekers en uit dit oogpunt bekeken, kwam de overwinning bij de u-a+ride lneeste aanspraken kon laten geiden. Het doelpunt, dat Stormvogels in 't bezit bracht van 2 wel zeer kostbare punten, werd „escoord door Prins en was volmaakt in overeen stemming met het peil, waarop de wedstrijd stond. Een behoorlijk schot was het niet en feitelijk ter gend langzaam passeerde de bal de doellijn, 't Was een slechte „belooning" voor het werkelijk uit nemende werk dat doelman Klokkemeyer dezen middag had laten zien. Bij een aantal vrije trap pen, welke Stormvogels nog al eens werden toe gekend, had Tol hem meermlen geducht onder vuur genomen en ook Schoorl had hem eenige keeren op de proef gesteld, doch steeds gaf hij niet thuis. Bij de K.F.C. ers speelde Piet de Boer, de speler, wien eertijds velen een goede kans gaven als mid- voor m het Nederl. Elftal linksbuiten. Hij trof het slecht, dat Haak er dezen middag weer aardig in was, zoodat hij niet zoovel kon uitrichten. Kruyver speelde rechtsbuiten en ook deze veteraan was geen schaduw meer van vroeger. Verder speelde in de Kooger gelederen de oud- Hermes-D. V. S.-speler Fromberg. In combinatie met mid voor Kok zagen we hem soms aardig werk verrichten, doch in Schippers nabijheid gekomen was het meestal mis. Toch heeft Kraak niet werke loos kunnen toezien, maar de Stormvogels-doelman bleek zeer betrouwbaar. Een der beste spelers van 't veld was wel Tol. Deze toch niet direct meer jonge speler heeft ge zwoegd, dat het een aard had en hem komt voor een aanzienlijk deel de eer toe dat Stormvogels twee kostbare punten rijker werd. Daar de Stormvogelsvoorhoede dit seizoen nog weinig bevrediging had geschonken, was zij voor dezen wedstrijd wederom gewijzigd. Aanvankelijk speelde Schoorl rechtshalf en Jacobs linksbinnen. Later verwisselden deze spelers van plaats en dit kwam zoowel de eene als de andere plaats ten goede. De IJmuïder voorhoede zette vooral na de rust, toen Stormvogels zeker het meest in den aanval was, soms aardige aanvallen op, doch in 't K.F.C.- doelgebied gekomen, was het meestal mis. Vooral Verdam en Prins richtten dan weinig uit. Door onzuiver trappen van de K.F.C.-backs ontstonden nog al eens hachelijke oogenblikken voor de K.F.C.- veste, doch, uitgezonderd 25 minuten na den aan vang, toen Prins, die over 't geheel te langzaam was voor de midvoor-plaats, het eenige doelpunt van de ontmoeting scoorde, bleef de K. F. C.-defensie met Bakker aan 't hoofd steeds de baas. Willen de Stormvogels definitief uit de gevaar lijke zone blijvèn, dan dient de voorhoede haar speelwijze te herzien. Den bal vlugger afgeven en beter positie kiezen is wel de eerste gebiedende eisch. Kleine nederlaag tegen Velox Er schijnt een fatum te rusten op het spel van R.C.H. bij de thuiswedstrijden. Zoo goed als het spel was in den uitwedstrijd tegen H.V.C. zoo ma tig was het nu weer tegen Velox op eigen veld. En dam te weten dat het zooveel beter kan. Weliswaar werd in de achterhoede Brandse zeer gemist, Van Eek was niet in staat hem behoorlijk te vervangen, terwijl ditmaal linkshalf Stevenhage ook uit don toon viel en bepaald onvoldoende was. Daarentegen speelde Bartels weer zeer verdienstelijk, evenals trouwens Vos, die alleen weer een duidelijk ge brek toonde aan voldoende zuiver plaatsen van den bal, terwijl aanvoerder Koppen, technisch volko men gaaf, tactisch echter enkele tekortkomingen toonde die in verdedigend opzicht nu en dan moei lijkheden opleverde. Over de voorhoede kunnen we niet onverdeeld gunstig oordeelen. Het binnen- trio deed weer in alle opzicchten wat daarvan ver wacht kon worden waarbij de Wette zich stellig on derscheidde, v. d. Horst bleek een gevaarlijk aan valsleider, rechtsbinnen Har se verviel in de fout niet snel genoeg den bal af te geven. Zouden de buitenspelers op hetzelfde peil gestaan hebben, R. C H. zou een gunstiger resultaat behaald hebben, ditmaal bleek van Roode te weinig zelfvertrouwen te hebben waardoor enkele goede scoringkamsen verloren gingen, terwijl Bax op de bekende non chalante wijze de hem toegespeelde ballen behan delde, waardoor van eenig gevaar van dien kant "iet gesproken kan worden. Ondanks dat Velox dezen wedstrijd volkomen verdiend heeft gewon nen .kunnen we toch niet heel veel goeds van dit elftal vermelden. Uitgezonderd beide buitenspelers, linkshalf en keeper, waren er geen spelers die be- oaald op den voorgrond traden, al dient gezegd dat het geheele elftal zonder onderscheid hard gewerkt heeft voor de overwinning. We dienen niet onver meld te laten de goede leiding van scheidsrechter Wey Reeds in de eerste helft werd het eindresul taat beslist. Hoewel Velox een duideliik overwicht toonde bleek de verdediging van R.C.H zich aan vankelijk staande te kunnen houden. Na een half uur echter gaf de rechtsbuiten een goeden voorzet die met een kopbal door den linksbuiten benut werd Tie*1 minuten later kopte Sluyk een voorzet van den linksbuiten in doch enkele minuten later scoorde v. d. Horst tegen. Met 12 ging de rust in. Hoewel daarna, vooral tegen het einde, R.C.H. enkele kansen kreeg om gelijk te maken, bleef Velox de situatie meester en kon met een verdien de 21 overwinning het veld verlaten. Watergraafsmeer met 2-0 nederlaag naar huis H. B. C. heeft Watergraafsmeer gistermiddag met een 20 nederlaag naar huis gestuurd. En de Heemstedenaren hebben deze overwinning volko men verdiend. Weliswaar had Watergraafsmeer, als het voor het doel niet zoo onfortuinlijk was geweest, zeker voor een tegenpunt kunnen zorgen, maar daartegenover staat, dat ook het Amsterdam- sche doel, dat prima verdedigd werd, meermalen door gelukkig toeval van doorboring gevrijwaard bleef. Smit speelde ditmaal weer op de rechtshalf plaats, de voorhoede werd gevormd 'door A. Mar tin, Van der Linden, J. Martin, Draijer en Van BakeL De Heemstedenaren begonnen met een snel aan vallend spel, waartegen de gasten onvoldoende opgewassen bleken. Een tijdlang werd Water graafsmeer op de eigen speelhelft teruggedrongen. H. B. C. zette tal van mooie aanvallen op, doch de Amsterdamsche doelman bleek vrijwel niet te pas- seeren. Door keurig opstellen en snel ingrijpen wist hij verscheidene keeren een zekerschijnend doel punt te voorkomen. In deze periode van overwicht werd een fraai doelpunt gescoord. Van Bakel zette op den rechter vleugel fraai voor, J. Martin schoot snel in, doch de bal stuitte van een tegenstander terug. Van der Linden, goed opgesteld kopte den bal echter prach tig in. Watergraafsmeer kwam er langzamerhand meer in en werd zelfs meermalen voor het doel der gastheeren zeer gevaarlijk. Doch de aanvallen waren te langzaam, het samenspel werd tot in het oneindige doorgevoerd, zoodat de Heemstedenaren gelegenheid kregen om terug te komen en het leer naar voren te plaatsen. Niettemin kroop H. B. C. vele malen door het oog van een naald, verschei dene malen kwam een tegenstander vrij voor het doel, zelfs werd doelman Vink, gepasseerd, maar de uit te loopen, eenige keeren gepasseerd, maar de gasten waren niet bij machte van deze kansen te profiteer en. Kort na de rust vergrootte H. B. C. zijn voor sprong, door Van Bakel, die een voorzet van A. Martin, nadat alle spelers voor het doel misten, onhoudbaar inschoot. Alle pogingen van Watergraafsmeer den ach terstand te verkleinen leden schipbreuk. Smit was dezen middag zeker weer de beste speler van het veld. Steeds wist hij door juist opstellen den bal te bemachtigen, en met goed geplaatste verre schoten de voorhoede aan het werk te zetten. A. Martin op de linksbuitenplaats viel ditmaal wat tegen. Zijn voorzétten waren meestal slecht geplaatst en vaak te laag gericht. J. Martin, die middenvoor speelde, was over het algemeen wat te langzaam, zoodat de achterhoede der gasten weinig moeite had hem den bal te ontnemen. Veruit de beste speler in de H. B. C.-voorhoede was Drayer, die vooral in de eerste helft een prima wedstrijd speelde. Steeds was hij zijn tegenstanders te snel af. Goed gaf hij den bal af aan zijn buitenspelers. Watergraafsmeer bleek over een aardige homogene ploeg te beschikken Misverstanden als bij H. B. C., waarvan gevaar lijke situaties veelal het gevolg waren, kwamen niet voor, doch als gezegd, de spelers talmden over het algemeen te lang, waardoor zij den bal kwijt raakten. Er werd fel. dikwijls zelfs wat forsch ge speeld. Tot het einde behield de wedstrijd zijn spanning. In Duitschland is het dezer dagen voorgekomen (en waar elders komt het nooit voor?) dat een spe ler zich misdroeg, door voortdurend te mopperen over de leiding van den scheidsrechter. In dit geval w&s het een handbalspeler. De scheidsrechter rap porteerde het geval en de bond besloot, hem te straffen. Dit werd gedaan door den man voor korten tijd te schorsen cn hem verder te veroordeelen tot het zelf leiden van enkele wedstrijden als scheidsrechter. Dat is een origineel idee en niet alleen origineel, want als u het mij vraagt Ja, waarlijk, er gaat niets van af, 't Is inderdaad de juiste straf, Die men dien handbalspeler gaf, Dit zal hem wel genezen; Hij krijgt- er tot zijn leering dan, Ook zelf eens goede notie van. Hoe onplezierig 't worden kan, Om scheidsrechter te wezen. Hij kan dan zelf eens ondervinden, dat een scheidsrechter zijn taak alleen maar goed kan ver vullen als de spelers zich onvoorwaardelijk bij zijn beslissingen neerleggen. Hij zal tevens, misschien voor het eerst van zijn leven objectief staan tegen over den strijd en voelen, dat de sportbeoefening zelf alles is en dat de vraag of de eene partij wint of verliest, een kwestie, waaraan hij vroeger uit sluitend aandacht wijdde, niets beteekent. En er dus alle kans, dat hij gelouterd uit deze straferva- ring tevoorschijn komt. Ik zou daarom deze wijze van bestraffing ook weieens in ons voetbal en/of handbal willen zien toegepast. Maar toch lijken mij er ook bezwaren aan ver bonden. Er is kans dat de Nederlandsche voetballer of handballer van het moeilijke scheidsrechteren zelf niets terechtbrengt. Dat zal opzichzelf voor hem een les zijn, waardoor hij in de toekomst den scheidsrechter met. een ander oog zal bekijken. Maar in den strijd dien hij t.e berechten krijgt, kon dit weieens tot nog hardnekkiger mopperen aan leiding geven, dan waaraan zelfs hij zich schuldig heeft gemaakt. Weliswaar zal ook dat hem tot na denken brengen, maar tegelijk zal hij voelen, dat hij niet de eenige zondaar is en op zijn beurt zal hij spelers rapporteeren, die dan logischerwijs zijn straf ook zullen moeten ondergaan Deze kunnen allen weer dezelfde ervaringen hebben in hun scheidsrechtersoptreden, met nieuwe straffen, totdat Het heele spel heeft afgedaan, Daar er geen spelers meer bestaan, Die niet hun straffen ondergaan, Verlaten zijn de velden: De bond wordt voor het feit gesteld, Eiers te kiezen voor zijn geld, En te gaan meedoen aan 't gescheld, Door straffen kwijt te schelden. Neen, het is een aardig bedachte oplossing in vele opzichten, maar of het in ons land goed werken zou, moet nog maar afgewacht worden, dunkt me zoo. Want een van de eerste dingen, die spelers moeten beseffen is, dat de rechtspraak niet zoo eenvoudig is, als zij maar al te dikwijls denken. En de clubs die plotseling een gestraften speler, tot scheidsrechterspelen beboet, als arbiter krijgen toegezonden treffen het niet En daarom lijkt het wel zoo goed, Dat men een zondaar eerst beboet, Doordat men hem zelf leeren doet, Een goed."fluitist te worden; Komt hij daarna terug in 't spel, Dan moppert hij niet meer zoo snel, Maar dan gedraagt hij zich model, En is de zaak in orde. Arbiter kwam niet opdagen Het was reeds ver over tweeën, maar nog steeds viel er op het E.D.O.-lerrein binnen de lijnen weinig te beleven. Of het mochten enkele ijverig speurende E. D. O.-bestuurs- leden zijn. Hun prooi zou een eventueel aanwezige N.V.B.-scheidsrechter zijn, maar de speurtocht had geen succes. De situatie was verre van prettig voor de thuisclub. De voor den wedstrijd E.D.O. Spartaan aangewezen arbiter was namelijk in geen velden of wegen te bekennen. Nu gebeurt het wel eens meer dat een arbiter te laat arriveert en zoo bleef de hoop aan vankelijk levendig. Doch met het vorderen van den tijd bleek E.D.O.'s hoop ijdel. En zoo had het er veel van weg dat niet ge speeld zou worden. Intusschen besloten beide clubs onder onder leiding van een H.V.B.-scheidsrechter een vriendschappelijke party te spelen. Tegen drieën werd hiermee begonnen. Ondanks het feil dat het vriendschappelijke karakter de overhand had, konden de bezoekers meer malen genieten van fraaie staaltjes voet bal. Spartaan nam de leiding maar direct hierop scoorde Hellingman. Door een penalty bracht Schijvenaar voor rust den stand op 21. De thee bleek van grooten invloed op de sclfotvaardigheid van E.D.O. te zijn geweest. Hellingman (2), Nolet (2), en Schildwacht brachten den voorsprong op 71. De Spar taan verschalkte Wille nog eens, terwijl Nolet de laatste goal scoorde (82). De scheidsrechter was intusschen nog steeds niet op komen dagen, zoodat E.D.O. hier door wel ten zeerste gedupeerd was. AFDEELING I. Sparta't Gooi 32 DHCDFC 4—3 ADOHermes-DVS 4—2 KFCStormvogels 01 DWSFeijenoord 10 2e klasse B. Volendam De Kennemers 32 HFC—Hercules 2—5 RCH—Velox 1—2 Hilvers.—HVC 3—1 EDODe Spartaan (scheidsr. n. o.) HBCWatergraafsm. 2—0 3e klasse B. O. GezellenKinheim 1—1 De Zeemeeuwen Santpoort 14 TYBBRipperda 31 Beverw.Zandv. 22 SchotenDEM 42 3e klasse C. De VolewijckTIW 3—0 De MeerAalsmeer 0—3 WADe Germaan 1—0 NEA—WMS 10—0 TOGWilskracht 10 AhrendsDe Meteoor 3—0 4e klasse II. SpaaroevogelsDIO 7—4 EHSWB 2—2 HalfwegVliegende Vogels 41 BSM—WE 1—2 THBUitgeest 22 ADO—DSSH 1—3 Reserve le klasse. Spartaan 2Ajax 2 2—1 Blauw Wit 2—RCH 2 2—2 Haarlem 2AFC 2 7—1 ZFC 2—DWS 2 1—0 Stormvogels 2 Hilversum 2 11 Reserve 2e klasse A. Blauw Wit 3—KFC 2 0—2 WFC 2—DWS 3 1—2 Zeeburgia 2—OSV 2 1—2 Ajax 3Kennemers 2 6—1 Reserve 2e klasse B. De Meteoor 2TOG 2 1—2 AFC 3—HFC 2 0—0 Volewijckers 2EDO 2 3o Helder 2—VSV 2 afgek. O WO 2—Volendam 2 4—6 Reserve 3e klasse C- DWV 3—DWS 4 3—2 Zandv. 2Haarlem 3 HBC 2Bloemendaal 2 2—1 Santpoort 2WA 2 2—5 WMS 2Zeeburgu. 3 8—1 AFDEELING II. le klasse CW—HBS DOSHaarlem RFC—BI. Wit Ajax—VUC VSV—Xerxes 3e klasse A. LFC—ASC TonegidoLaakkwart, 1—5 BI. Zwart—RVC 0—2 Hillinen—DOSR 1—2 0—8 5—4 2—4 5—1 4—2 1—0 AFDEELING III. 1 le klasse. EnschedéHengelo 4—2 Quick—AGO W 1—0 Go Ahead—NEC 0—2 TubantiaHeracles 2—2 Wager; ingen Enschedesche Boys 51 AFDEELING IV. le klasse. NAC—MW 3—1 LONGARoermond 6—1 NOADJuliana 30 EindhovenBW 21 HelmondWillem II 3—2 LimburgiaPSV 12 AFDEELING V. le klasse. A ch il lesLee uwa rden GVAVBe Quick 01 HSC—Sn eek 32 WWVeendam 41 Heerenveen—Veloci tas 0-1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9