Haarlem's Dagblad Italiaansche actie tegen Griekenland begonnen Winterhulp Nederland. Gezamenlijk optreden van troepen en luchtmacht Britsche troepenlanding op Grieksch eiland? Om aan te denken. Nieuwe luchtaanvallen op Engeland- Dr. Seyss-Inquart over den weder opbouw in Nederland. Actiheien enz. 58e JAARGANG No. 17597 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 29 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Door den Rijkscommissaris is de stichting „Win terhulp Nederland" opgericht bij een verordening, waarvan wij in ons vorige nummer den tekst heb' ben gepubliceerd. In het eerste artikel wordt het doel aldus geformuleerd: „Het is de taak der stich ting, de in het bezette Nederlandsche gebied le vende behoeftige Nederlandsche staatsburgers zon der aanzien des persoons hulp en ondersteuning te verschaffen". Met de toelichting: „De hiervoor noo- dige middelen worden, ongeacht de giften, welke ik de stichting zal doen toekomen, door vrijwillige bij dragen in geld en goederen van de in het bezette ge bied levende Nederlandsche staatsburgers ver kregen". Uit de verdere bepalingen blijkt o.m. dat een di recteur der stichting zal worden benoemd, dat een financiëele commissie toezicht zal houden, die on der leiding zal staan van den secretaris-generaal van het departement van Financiën en dat een eere comité onder voorzitterschap van jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van Buiten- landsche Zaken, den directeur in de vervulling van zijn taak van raad en -bijstand zal dienen. Zoowel de financiëele commissie als het eerecomité zullen geheel uit Nederlanders bestaan; in het laatstge noemde zullen o.a. alle commissarissen der Provin cies zitting hebben. Vandaag vermelden wij den oproep, door den voorzitter van het nationale eerecomité tot allen ge richt. Jhr. mr. Snouck Hurgronje spoort daarin het Nederlandsche volk in al zijn geledingen aan, eens gezind steun te verleenen aan dit groote werk, aan het lenigen van nood in een geest van ware Christe lijke naastenliefde. Tevens worden vrijwillige hel pers en helpsters in grooten getale gevraagd. De nood, die bestreden moet worden, is groot, zegt de oproep en daar kan wel niemand aan twijfelen. In den loop der crisisjaren, niet in het minst in den laatsten winter, die zoo streng was, hebben wij ons in dit blad telkens weer tot onze lezers gewend om hun hulp te vragen voor de Stille Armen in Haarlem en omgeving. Dezen zomer hebben wij hun steun gevraagd voor al degenen die in have en goed getroffen waren door den oorlog. Dat gold vooral Rotterdam, Middelburg, Rhenen en een aan tal andere in het bijzonder getroffen plaatsen. Thans betreft het allen die extra-steun behoeven in ons geheele land. Deze aan hen te verleenen winter hulp is gecentraliseerd in de nieuwe stichting, het geen zeker een nuttige maatregel is. Wij herinne ren ons hoe krachtig telkens weer in dit district het antwoord is geweest op eiken aandrang om noodlij dende medemenschen te helpen en wij twijfelen er niet aan dat dit ook nu weer blijken zal. In het al gemeen kan men zeker van den Nederlander ver klaren dat hij bereid is beproefde landgenooten te helpen en zonder eenige overdrijving of mooipraterij kan er aan toegevoegd worden, dat Haarlem en om geving zich in zulke omstandigheden altijd in het bijzonder onderscheiden hebben. Zelfs heb ik inder tijd eens op grond van landelijke statistieken kun nen mededeelen dat de particuliere en kerkelijke hulpverieening in de gemeente Haarlem, per hoofd der bevolking berekend, de hoogste des lands was. Toch zal die in de omstandigheden waarin wij thans leven nog tot een hooger punt moeten stijgen: hooger nog vooral in het aantal deelnemers. Ieder die wat missen kan, al is het maar een kleinigheid, zal zijn of haar vrijwillige bijdrage dienen te geven. Uit vrijwillige bijdragen immers zal de geheele groote som bijeen moeten komen, die noodig zal zijn, Er zijn veel menschen tot wie men dit alles niet behoeft te zeggen. Zij weten het wel en zij zijn immer bereid geweest. Sommigen hunner kennen trouwens de toestanden uit ervaring. Zij hebben zich, door deel te nemen aan hulpverleeningswerk vroeger al op de hoogte gesteld van de nooden die geleden worden. Of zij kennen een of. enkele ge zinnen, doordat vrienden .hun belangstelling daar voor gewekt hebben of toevallige omstandigheden er hen mee in aanraking hebben gebracht. Het zou goed zijn als meer menschen op zulke wijzen persoonlijk in aanraking kwamen met de werkelijkheid. En daar zou ik ook gaarne toe willen aansporen. Indien men dat kan doen, indien daar een gelegenheid voor te vinden is men kan haar zelf scheppen als zij zich niet toevallig voordoet laat men zich dan verrijken, in karakter verrijken, door de vergelijking te trekken tusschen de om standigheden waarin men zelf leeft en die van an deren, die in nood verkeeren. De' gevolgen zullen goed zijn. Er zal heel veel geholpen moeten wor den in dezen winter. En door allen die het zich ver oorloven kunnen, al haar mate van hun mogelijk heden en met een warm hart voor hun lijdende landgenooten. R. P. Verkiezingsrede van Roosevelt. „De vloot op het hoogtepunt van haar slagvaardigheid." NEW YORK, 29 Oct. (D.N.B.) President Roo- •evelt heeft gisteravond in een massavergadering in Madison Square Garden te New York het woord gevoerd. Den republikeinen verweet hij vroeger te gen de bewapening geweest te zijn, terwijl zij ihans de z.g. gebrekkige bewapening critiseeren. Het is niet waar, zeide Roosevelt o.a., dat de bewapening van Amerika wordt tegengehouden. De vloot is thans op het hoogtepunt van haar slagvaardigheid. Het leger en het luchtwapen zijn in vredestijd nog nooit zoo ontwikkeld geweest als thans, hoewel voor de absolute veiligheid van Amerika nog niet toe reikend. Voorts verweet hij den republikeinen tegen de wijziging der neutraliteitswet gestemd te hebben. De opheffing van het embargo op de verschepingen van wapenen en munitie heeft het echter Amerika pas mogelijk gemaakt om vliegtuigen, schepen, ge schut en munitie naar overzeesche landen te leveren hetgeen practisch een veiligheidsmaatregel voor Amerika geweest is. Ten slotte betoogde Roosevelt opnieuw, zooals reeds in vroegere verklaringen, dat Amerika den weg des vredes zal blijven bewan delen. Patras gebombardeerd ATHENE, 28 Oct. (D.N.B.) Het officieele Grieksche Nieuwsagentschap publiceert een boodschap van den Griekschen president Me- taxas aan het Grieksche volk. In deze bood schap wordt gezegd dat Italië hedenochtend van hem, den minister-president, de uitleve ring heeft geëischt van deelen van het Griek sche gebied en heeft medegedeeld dat het zijn troepen in den ochtend zou doen opmarchee- ren om deze gebiedsdeelen te doen bezetten. Hij, Metaxas, heeft den Italiaanschen gezant meegedeeld dat hij dit beschouwde als een oor logsverklaring van Italië aan Griekenland. De boodschap van den minister-president be sluit met den oproep tot den strijd. United Press meldt uit Athene: De eerste luchtaanvallen van den Italiaansch- Grieksclien oorlog zijn reeds bekend gemaakt. Zoo wordt te Athene gemeld dat bij een Ita liaanschen luchtaanval op Patras vier personen zijn gedood en veertig gewond. Voorts wordt medegedeeld dat de luchthaven van Tatoion ten westen van Marathon door Italiaansche vliegtuigen is gebombardeerd. Vier zware Italiaansche bommenwerpers, die op groote hoogte boven de Grieksche hoofdstad vlogen, hebben ten noorden van de stad bom men laten vallen. Athene zelf werd niet aange vallen Volgens te Belgrado ontvangen berichten zou den de Italiaansche troepen, door sterke afdee- lingen van de luchtmacht ondersteund, den aan val begonnen zijn tegen het Grieksche district Ciamuria. De aanvallen zouden zich concentree- ren op de stad Kosniposi. Naar uit Pee aan de Grieksch-Joego Slavische grens verluidt, zouden de Italiaansche troepen de plaatsen Bobiho en Radoti ingenomen hebben. Athene had Maandag vijfmaal luchtalarm. Men hoorde voortdurend het vuur der afweer- batterijen. Officieele Italiaansche kringen te Boedapest bevestigen volgens United Press dat de Italiaan sche opmarsch in Griekenland Maandagmorgen vroeg begonnen. De Grieksche troepen boden hardnekkigen tegenstand. Hedenmorgen berichtte United Press dat de Grieksche minister-president Metaxas het verzoek tot Italië had gericht Athene als open stad te willen beschouwen. Metaxas had voorts een telefonisch onderhoud met den president van Turkije, nadat hij vooraf eenige zijner ministers had geraadpleegd. Vernomen wordt nog dat de Italianen hun op marsch hebben ingezet met een pantserdivisie en een gemotoriseerde divisie. ALGEMEENE MOBILISATIE IN GRIEKENLAND. Naar het Grieksche Nieuwsagentschap, blijkens een D. N. B. bericht uit Athene, meldt is in Grie kenland de algemeene mobilisatie afgekondigd. Koning George II heeft een boodschap tot het Grieksche volk gericht, waarin het opgewekt wordt tot den strijd. Bepaald is dat van gisteravond af Athene en de overige Grieksche steden verduisterd moeten zijn. In geheel Griekenland is de staat, van beleg af gekondigd. Alle scholen zijn gesloten. DE HOUDING VAN ENGELAND United Press meldt uit Londen: Naar van toonaangevende zijde verklaard wordt, beschouwt Engeland Griekenland als zijn bondge noot. Joego-SIavië zal neutraal blijven. Houding van Turkije nog niet vastgesteld. United Press verneemt uit Belgrado: Joego Slavië zal, naar té Belgrado van bevoegde zijde wordt verklaard, in den Griekseh-Italiaan- schen oorlog neutraal blijven. Tegelijkertijd werd echter de spijt van Joego Slavië er over uitgedrukt dat het tooneel van den strijd is uitgebreid. Joego Slavië slaat den toestand met de grootst mogelijke opmerkzaamheid gade. Het land hoopt oprecht, dat zijn neutraliteit zal worden gerespecteerd. Het Turksche gezantschap te Belgrado ver klaarde aan United Press dat over de houding van Turkije in het Italiaansch-Grieksche conflict eerst over eenige dagen een beslissing zal vallen. MOSKOU LEVERT NOG GEEN COMMENTAAR. MOSKOU 28 October. Radio-Moskou heeft met alle objectiviteit de berichten over de ontwik keling van den toestand in Griekenland bekend gemaakt. Zoowel de berichten uit Rome als die uit Londen en Athene worden gepubliceerd. In officieele Russische kringen weigerde men stelling te nemen inzake den Grieksch-Italiaan- schen oorlog. In de artikelen, die kort geleden in de Sovjetpers verschenen, wordt uiteengezet dat Rus land met betrekking tot de Balkanstaten een neu trale houding zal aannemen en dat het niet de bedoeling heeft deel te nemen aan welke „impe rialistische intriges" ook. Zooals gewoonlijk zou het op den weg der „Prawda" liggen commentaar te leveren in een hoofdartikel op de tegenwoordige situatie, maar dit commentaar zal nog wel eenige dagen op zich laten wachten. (United Press). Engelsche oorlogsschepen zouden zich nabij Korfoe bevinden. BELGRADO 29 October. Volgens hier in bevoegde kringen ontvangen berichten hebben de Britten troepen aan land gezet op het eiland Kephalonia voor de Golf van Patras. Berich ten uit dezelfde bron melden dat Engelsche oorlogsschepen voor Korfoe verschenen zijn. (United Press). De „Winterhulp Nederland". Een oproep van het eere-comité. 's GRAVENHAGE, 28 October (A.N.P.) De rijkscommissaris in het bezettte Nederlandsche ge bied heeft aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken en waarnemend secretaris generaal van het departement van algemeene zaken, het volgende schrijven doen toekomen: Bij mijn besluit van 22 October 1940 heb ik de stichting -.Winterhulp Nederland" opgericht. In het raam van deze stichting is tot steun aan de algemeene leiding een sereraad gevormd. Ik be noem u tot voorzitter van den eereraad in de over tuiging, dat onder uwe leiding deze raad zijn taak zal vervullen, welke in de stichtingsregeling is vastgelegd. Te dezer gelegenheid zou ik uitdrukking willen geven'aan, de hoop, dat deze hulpactie in het belang van het welzijn van het Nederlandsche volk met volledig succes zal worden bekroond. OPROEP VAN HET EERE-COMITé. .Aan alle Nederlanders! De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, heeft opgericht de stichting „Winterhulp Nederland". De ondergeteekende, voorzitter van het eere comité voor de „Winterhulp Nederland" roept bij deze het Nederlandsche volk in al zijn geledingen op, om eensgezind steun te verleenen aan dit groote werk, dat als doel heeft te helpen, zonder aanzien des persoons, van rang, stand of portij. Dit helpen beteekent derhalve het lenigen van nood in een geest van ware Christelijke naasten liefde. Hierbij wordt tevens een beroep gedaan op alle landgenooten om zich in grooten getale als vrijwil lige helpers en helpsters voor de .Winterhulp Ne derland" aan te melden bij de plaatselijke direc teuren. De nood, die bestreden moet worden, is groot! Laat ons daarom allen de handen ineenslaan èn helpen! De voorzitter van het eere-comité van „Winterhulp Nederland". get. SNOUCK HURGRONJE. Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant heeft te 's-Hertogenbosch den Brabantschen schrijver Antoon Coolen den gouden eerepenning van dit genootschap aangeboden ter bekroning van zijn letter kundigen arbeid. Antoon Coolen tijdens zijn dankwoord. IFoto Het Zuiden.). Dezer dagen heeft een onderhoud plaats gehad tusschen Hitier en maarschalk Pétain. Hierboven een foto van de ontmoeting der beide Staatshoofden. (Foto Stapf Bilderdienst.) Wilt u mij eventjes uw aandacht schenken, Dan vraag ik: wilt u aan uw bollen denken? Mijn bollen wat voor bollen, mompelt u; Wel. mogelijk hebt u het nooit geweten, En mogelijk hadt u het haast vergeten. Dus zeg ik maar: bloembollentijd is nu! Denk niet dat ik u op de mouw wil spelden, Dat het de tijd is, dat de bollenvelden In kleur en geur volop te bloeien staan; Maar 't is de tijd voor u en uw verwanten, Om nu de bollen in den tuin te planten, October is voorbij haast, denk eraan. 't Is nu ook tijd om bollen te gaan koopen, Die op een glas gaan om daar uit te loopen, In volle glorie van de hyacint; Voor nog een soort, die u toch niet moet missen, De fijne elegante soort narcissen, Die het zoo mooi doen in een bakje grind. Wat mij betreft, ik wou het zoo bekijken, De kleur gaat nu uit de natuur weer wijken En ook uit huis verdwijnt de kleur die leeft; En daarom is het tijd, ernaar te streven, Dat u de kleuren die in bollen leven. Zoodra het kan, weer tot uw vreugde heeft. Ik hoef u op dit punt wel niets te leeren. Maar meer dan ooit zult gij het straks waardeeren, Als gij uw oog weer aan die weelde weidt; En daarom gaf ik u bescheiden wenken. Zeg vrienden, wilt gij aan uw bollen denken? 't Is nu, doch nog maar net, bloembollentijd. P. GASUS. Het D.N.B. meldt: Lichte gevechtsformaties van het Duitsche luchtwapen hebben Maan dagmiddag hun aanvallen op Londen on onderbroken voortgezet. Zij wierpen talrijke bommen op voor den oorlog belangrijke doe len, waaronder zich o.a, een station en fa- brieksinstallaties bevonden. In den loop van de Duitsche aanvalsacties ontstonden lucht gevechten tusschen Duitsche Messerschmidt- jagers en Engelsche Spitfires. Hierbij schoten de Duitsche jachtvliegers twee Britsche toe stellen neer. Een Duitsch vliegtuig wordt ver mist. De vacature in flen Haarlemsclien Raad. Kan de lieer W. van Wonderen een benoeming aanvaarden? In ons vorig nummer hebben wij medegedeeld, dat de heer J. P. W. v. d. Sluys wegens zijn ver trek naar Rotterdam bedankt als raadslid te Haar lem. Als zijn opvolger wijst de ïijst der S.D.A.P. aan den heer W. van Won-deren. Naar wij vernemen bestaat er onzekerheid of de heer Van Wonderen een benoeming tot raadslid kan aanvaarden, omdat hij als controleur in tijde- lijken dienst is bij het distributiekantoor te Haar lem. Er bestaat verschil van meening over de vraag of dit een functie in gemeente- of rijksdienst is. Als iemand in dienst der gemeente is kan hij geen zitting nemen als raadslid. De vermindering van de werkloosheid. -* Nieuwe perspectieven voor het Nederland sche bedrijfsleven en den Nederlandschen uitvoer. Bevredigende levensmiddelen- situatie. Nauwe samenwerking tusschen Duitsche en Nederlandsche autoriteiten. Nieuive denkbeelden, nieuwe methoden. DEN HAAG. 29 October. Het A.N.P. meldt: De rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche ge bieden, rijksminister dr. Seyss-Inquart, heeft den hoofdredacteur van den Weltpressedienst, dr. Hagemann, een interview toegestaan, waarin hij de volgende belangwekkende mededeelingen deed. Op de vraag, welke vorderingen gemaakt wer den met het herstel van de door den oorlog aan gerichte vernielingen, verklaarde dr. Seyss- Inquart: De oorlogsgebeurtenissen hebben in Nederland, aangezien zij slechts kort geduurd hebben betrek kelijk geringe schade aangericht. Het ergst waren de verwoestingen in Rotterdam, waar de Duitsche vliegers den valschermjagers, die de belangrijke Maasbruggen bezet hielden, te hulp kwamen; voorts nog langs de Grebbe-linie, in het bijzonder te Rhenen en tenslotte te Middelburg in de provincie Zeeland. Daar heeft een Fransch korps getracht den opmarsch der Duitsche troepen te stuiten, resp. na inneming dezer stad de verdere Duitsche ope raties door artillerievuur te belemmeren. Het opruimingswerk te Rotterdam is zoover ge vorderd, dat het voor het einde van het jaar als nagenoeg beëindigd kan worden beschouwd. Tot dusver zijn er voortdurend 1015000 arbeiders en 10002000 vrachtauto's aan het werk geweest. De plannen voor den herbouw van de verwoeste stadsdeelen zijn gereed. Zij worden thans nog nader bestudeerd, vooral ook met het oog hierop of zij ook rekenng houden met de toekomstige ont wikkeling van deze belangrijke havenstad. Zoowel van de zijde van het gemeentebestuur, alsook van particuliere belanghebbenden zijn plannen ontwor pen voor den bouw van nieuwe officieele gebouwen alsmede van woon- en winkelhuizen, zoodat waar schijnlijk omstreeks de jaarwisseling met den bouw kan worden begonnen. Evenzoo staan de zaken ervoor te Middelburg en Rhenen. Te Middelburg is er in het bijzonder naar gestreefd, dat de historische bouwwerken van deze stad in de eerste plaats het raadhuis, weder in den oorspronkelijken vorm kunnen worden op gebouwd. Ik heb van den aanvang af aan het vraagstuk van den herbouw mijn speciale aandacht gewijd en een fonds voor den wederopbouw ge schapen, dat de grondslagen moet bieden voor de beschikbaarstelling van de noodige middelen. Vraag: welke maatregelen worden genomen, om een einde te maken aan de werkloosheid in Ne derland? Den 21en Juni 1940 bedroeg het aantal Neder landsche werkloozen 321.809, tegenover een aantal' van 208.863 op 5 October 1940. Derhalve kon niet alleen een toeneming van het werkloozencijfer vermeden, doch daarenboven een vermindering met ongeveer een derde binnen drie en een halve maand bereikt worden. Daar bij den tegenwoor- digen stand van het Nederlandsche bedrijfsleven de werkloozen slechts in beperkte mate in het land zelf in het arbeidsproces kunnen worden inge schakeld is gezocht naar wegen en middelen om werkloozen op behoorlijke voorwaarden in het Duitsche rijk werk te verschaffen. Er is voor ge zorgd, dat de tewerkstelling zooveel mogelijk in gesloten groepen er. met inachtneming van Neder landsche levensgewoonten geschiedt. De Neder landsche arbeider leeft in Duitschland onder goede voorwaarden en geniet dezelfde rechten als de Duitsche arbeider. In hun brieven aan de verwanten in eigen land geven de arbeiders dan ook steeds weer uiting aan him voldoening erover, dat het hun eindelijk gelukt is, werkmogelijkheden te heb ben gevonden. De Nederlandsche dienst der werk verschaffing is bovendien door organisatorische maatregelen in staat gesteld, rechtstreeks en doel treffend het werkloozenvraagstult op te lossen. Zoo wordt door uitbreiding van de steunmaatregelen aan een groot aantal werkloozen, die ten deele sedert jaren niet meer gewerkt hebben, weder arbeid en brood verschaft. Daarenboven wordt ernaar gestreefd, de ontslagen in het Nederlandsche bedrijfsleven tot de meest dringende gevallen te beperken. Voorts is het streven, orders uit Duitsch land bij de Nederlandsche industrie te plaatsen om op deze wijze nieuwe werkgelegenheid te schep pen. (Vervolg op pap. 2). HEDEN: 8 PAGINA'S R. P. Winterhulp Nederland, pap. 1 P. Gasus: Om aan te denken, -pag. 1 De Haarlemsche Industrieën in de zen tijd, gag. 7 Flitsen: Servet opvouwen. gag. 3 Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1