Van den Brenner naar Florence Smet en Snel J Haarlem en V.S.V. tegen de zwakke zusjes. Concordia nog ongeslagen. DINSDAG 29 OCTOBER 1940 IT A A R L E M'S DAGBLAD 6 Duitsche pers bespreekt de jongste ontmoeting Hitler-Mussolini Het D.N.B. meldt: De beteekenis van de Maandag gevoerde be spreking tusschen den Führer en den Duce wordt in de Duitsche avondbladen reeds uiterlijk door markante slagzinnen op de eerste pagina geken merkt. De bladen schrijven in hun commentaren dat er een lijn loopt van de bijeenkomst op den Brenner, via de étappen Laval, Franco en Pétain tot aan de bijeenkomst in Florence. De bladen wijzen daarbij op het feit dat de ontmoeting plaats ge vonden heeft op den achttienden verjaardag van den fascistischen opmarsch naar Rome. Dit feit, zoo schrijft het „Hamburger Fremdenblatt", is een zichtbaar teeken voor de wereldbeschouwende ver bondenheid van de beide volken en hun leiders, alsmede daarvoor dat de Europeesche statenwereld gevormd zal worden volgens de wetten van de fas cistische en nationaal-socialistische revolutie. De geweldige beweging op politiek en militair gebied, waardoor het tegenwoordig stadium van het conflict wordt gekenmerkt, verheft de bijeenkomst van de beide staatslieden tot een mijlpaal in de geheele Europeesche geschiedenis. Men kan thans de boos aardige opmerkingen, die de Engelsche pers aan de z.g. „bedeltochten" van Adolf Hitler op Franschen bodem heeft vastgeknoopt, slechts met een glim lach beantwoorden. De resultaten van de bespre kingen. die op Franschen bodem en aan de Spaan- schè grens zijn gevoerd, zijn thans, naar het „Ham burger Fremdenblatt" verder opmerkt, het voor werp van een nieuwe beraadslaging tusschen de beide mogendheden geworden, die aanspraak kun nen maken op de leidende functie bij de hervor ming van Europa. Het blad schrijft verder dat Europa thans op het punt staat onder leiding van Duitschland en Italië een politieke, moreeïe en militaire continentale versperring tegen het eiland Groot-Brittannië op te werpen. De „Lokal Anzeiger" verklaart dat in Florence de laatste punt gezet is onder de besprekingen van den Führer met Franco en Pétain. De wereld be leeft opnieuw, aldus het blad, met welk een snel heid en nauwkeurigheid de spilpolitiek wordt voor bereid en tenuitvoer gelegd. Het nieuwe denkbeeld van Europa en zijn verbinding met Afrika, het nieuwe denkbeeld van de samenstelling der wereld is reeds lang boven den horizon van het politieke wanbegrip verrezen. Hetgeen er in Florence be sproken wordt zijn de gevolgtrekkingen van de reeds voldongen feiten en van de feiten, die zich reeds beginnen af te teekenen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" merkt op dat het voor de Engelschen nauwelijks mogelijk is hef tempo van de diplomatieke initiatieven van de spilmogendheden ook slechts in gedachten te vol gen. Terwijl het onweer zich boven Engeland sa mentrekt, aldus schrijft het blad, marcheeren de spilmogendheden bij de nieuwe ordening vooraan. De „Börsen Zeitung" schrijft in dit verband: de ontmoeting van Florence toont Churchill^ hoe het met Duitschland en Italië gaat. Hij kan zich er op verlaten dat de lijn van de spilnolitiek, die over den Brenner naar Florence leidde, verder zal loopen en in de ineenstorting van Groot-Bnttannïë zal uitmonden DE ..DIPLO" AAN HET WOORD. De „Deutsche Diplomatisch-Politische Korres- pondenz": De bijeenkomst der beide leiders van de as- mogendheden te Florence is niet alleen een teeken voor een even duurzame als nauwe politieke samenwerking, maar ook de uiting van hun vast beradenheid, het initiatief van handelen niet uit handen te geven. Terwijl Engeland welbewust van zijn critieke positie geen middel onbeproefd laat om zich aan Europa vast te klemmen en de Europeesche eenheid op nieuwen gezonden grond slag tegen te werken, zijn de leiders der as- mogendheden aan het werk om ondanks alle Brit- sche manoeuvres het Europeesche vasteland te zuiveren van die macht, die. vaak optredende als valsche vriend, in de tweedracht der volkeren eigen voordeel ziet. Overeenkomstig den opbouwenden geest, die de beide groote leiders bezielt, is de politiek der as- mogenheden geenszins uitsluitend erop gericht om d( Engelsche macht uit dit gebied te verwijderen Niettemin blijft de volledige uitschakeling van elke Britsche invloedsmogelijkheid de voorwaarde voor het opbouwende werk, en waar zich nog Engelsche steunpunten en schuilhoeken bevinden, die tot ge vaarlijke kuiperijen kunnen worden gebruikt, moeten zij in het belang van de Europeesche ge meenschap worden uitgeroeid. Wat voor de andere Europeesche gebieden het geval was, geldt uiter aard ook voor de Middellandsche Zee, waar Enge land het heeft klaargespeeld om door „garanties" bij „neutralen" vriendschappen te kweeken, die ongeacht de voortschrijnende beweging tot aaneen sluiting op het continent, steeds ter beschikking gebleven en daarom als voortdurend gevaar on draaglijk geworden zijn. Thans ziet het Grieksche volk zich voor de gevolgen eener politiek geplaatst, die van verkeerde veronderstellingen uitging, zich door dwaallichten liet verblinden en het land in een toestand heeft gebracht, waarbij het door Engeland als een steeds bereidwillig steunpunt reeds sinds geruimen tijd werd beschouwd. De as-mogendheden zijn niet bereid om zich door hinderpalen of moeilijkheden in haar besluit te laten weerhouden Europa te organiseeren en al zijn lidmaten aan den opbouw en welvaart te laten medewerken. Gemaakte fouten van het verleden kunnen niet ongedaan gemaakt worden. Zij heb ben onherroepelijk gevolgen en scheppen daarmede nieuwe voorwaarden voor de komende ontwikke ling. Niettemin, zoo besluit de JCorrespondenz", blijft het doel van de as-mogendheden iets vol komen anders te verkrijgen dan hetgeen de z.g. overwinnende staten van 1918 wilden. Geen dis- qualificatie of ondergang van volken, die zich een slechte politiek van hun staatslieden hebben laten welgevallen, maar de wil om een plaats open te houden voor al degenen, welke overeenkomt met hun bekwaamheid, maar ook met hun bereid willigheid tot loyale samenwerking. De exportprijzen van Deenselie boter naar Duitschland gestegen. KOPENHAGEN, 26 October. (EPE). In over leg met de Duitsche autoriteiten zijn de exportprij zen voor Deensche boter naar Duitschland met te rugwerkende kracht tot 4 October van 400 kronen per 100 K.G. tot 470 kronen verhoogd. De boter- prijzen op de binnenla: dsche markt zijn om deze redenen met 20 ore per K.G. verhoogd. ZEER ZWAKKE ROEMEENSCIIF. FRUITOOGST. BOEKAREST, 28 October. (EPE). De Roe- meensche fruitoogst ligt dit jaar ver beneden het gemiddelde. De achteruitgang door vorstsshade be draagt bij perziken 45 tot 50 pet., bij abrikozen 25 tot 30 pet. In de omgeving van Hermannstadt, Fa- garasch en Tarnava hebben vooral de appelen van de vorst te lijden gehad Met kleine uitzor deringen ■was de kersen-, morellen- en kweeperenoogst goed. In vergelijking met het normale gemiddelde bedraagt de oogst van dit jaar voor appelen 40 pet., pruimen en blauwe pruimen 20 pet., peren 40 pet., abrikozen 20 pet., perziken 10 pet. Dc geheele fruitoogst 1940 wordt op slechts 256.000 ton ge schat. De vorige oogst bracht 585.000 ton op, hetgeen *£eds zwak werd genoemd. De „Giornale d'Ilalia" over Griekenland. Grieksche steunpunten ter beschikking van Engeland, constateert het blad. Het D.N.B. verneemt uit Rome: „De maat is vol", aldus het blad „Giornale d'Italia" over de Italiaansch-Grieksche spanning. „De nieuwe Grieksche intriges, de aan de grenzen geprovoceer de conflicten en de thans openlijke medeplichtig heid van Griekenland met Engeland hebben een reactie uitgelokt. Dit alles bewijst dat Italië met recht de garantie van Groot Brittannië heeft ge wantrouwd, die het in 1939 aan Griekenland heeft gedwongen. Deze garantie, die nog duidelijker de achterbaksche, doch steeds aanwezige samenwer king tussschen Engeland en Griekenland aan het daglicht heeft doen komen, vormt een deel van het omsingelingssysteem dat Londen na het sluiten van het Duitsch-Italiaansche defensief verbond heeft trachten te verwezenlijken. In zijn rede van 10 Juni heeft de duce ook Griekenland, evenals alle andere buurlanden, de rustige waarschuwing gegeven met de woorden „Italië heeft niet de be doeling andere volken bij het conflict te betrekken. Het zou dienstig zijn indien Zwitserland, Joego slavië, Griekenland, Turkije en Egypte van mijn woorden kennis nemen. Het hangt van hen, alleen van hen af, of zij strict in acht genomen worden of niet". Griekenland heeft, naar het semi-officieele blad verder schrijft, de woorden van den Duce niet ter harte genomen en onmiddellijk aan de Britsche marine en het Britsche luchtwapen iedere onder steuning verleend. Het staat vast dat er zich niet minder dan dertig Engelsche militaire groepen met verschillende misssies en zeker niet als onschuldige toeristen, op verschillende plaatsen van het Grieksche gebied en de Grieksche eilanden bevin den. Het is bewezen dat talrijke Grieksche steun punten in het binnenland en aan de kust, vooral op de eilanden Cherigo en Krein voortdurend ter beschikking staan van de Engelsche vloot en lucht strijdkrachten. die hiervan bij haar aanvalspogin- gen op Italië en op de Italiaansehe scheepvaart lijnen gebruik maken. Het is bewezen dat vol gens een in den jongsten tijd getroffen overeen komst het aantal van deze aan Engeland afgestane steunpunten tot dertig is gestegen. Het is bewezen dat Griekenland krachtens dezelfde overeenkomst het eiland Kreta heeft afgestaan voor een volledige bezetting door Engeland en dat reeds in Egypte een uit een volledig uitgeruste divisie bestaand "landing- corps gereed stond. Het is tenslotte bewezen dat Griekenland zich, overeenkomstig de bekende in triges en afleidingsmanoeuvres van Engeland, zich voorbereidde op een in den sector van Koritza beginnende offensieve actie tegen het Albaan- sche gebied. Griekenland heeft voor dit doel zijn troepenconcentraties in volle oorlogsuitrusting aan de westelijke grens van Albanië versterkt en pas in de laatste dagen ook de derde divisie uit Patras en de vierde divisie uit Nauplia, hierbij betrok ken". „Het artikel van de Times", zoo gaat het blad verder, „waarin enkele dagen geleden de regeering werd aangeraden de Grieksche steunpunten in de Egeïsche zee voor de lucht- en vlootstrijdkrachten te bezetten, heeft slechts een voor het grootste ge deelte reeds verwezenlijkte wensch tot uitdrukking gebracht en had ten doel een alibi te verschaffen voor de prioriteit van zekere acties. De Italiaansehe regeering is tot duvserre tolerant geweest. Zij heeft zich langen tijd er toe be perkt de regeering te Athene de compromitteerende feiten voor oogen te houden en haar in verschil lende nota's verzocht haar elementairste neutrali- teitsplichten tegenover de oorlogvoerenden alsmede tegenover Albanië te vervullen. De regeering te Athene daarentegen heeft zich verschuild achter 't vage krantengeschrijf. Thans is de maat vol. De „Tribuna" schrijft „Er is een rekening te vereffenen en zij zal vereffend worden. Des te erger voor diegenen die het thans nog in de Mid dellandsche Zee voor juist houden zich te scharen aan de zijde van de onderdrukker-s en de macht van het fascistische Italië niet juist weten te taxeeren". ju»1" ^^''IIHlIDlIfflflBIlllllllBlBliBIllllliÜlilllllllllllllllilillllllillIllllllllllililliiJiraiilillllfJIIIIIIliiillIINïi.'IIIIIIÏIiIllllll^ Voetbal Stormvogels krijgt bezoek van Feijenoord. Het programma voor Zondag 3 November voor de clubs uit Haarlem en omstreken is als volgt: StormvogelsFeijenoord C.V.V.—V.S.V. HaarlemR.F.C. VolendamE.D.O. WatergraafsmeerH.F.C, HerculesR.C.H. De KennemersH.B.C. Onze GezellenSchoten KïnheimDe Zeemeeuwen SantpoortBloemendaal RipperdaBeverwijk ZandvoortD.E.M. Het N. V. B.-bestuur tevreden over het verloop der competitie Dit seizoen beter dan het vorige Alsof er in ons land geen oorlog is geweest en de fusie der verschillende voetbalbonden in den N.V.B. reeds jaren geleden tot stand is ge komen. zoo goed en voorspoedig marcheert het al meer dan vijf weken in het rijk van koning voetbal. Dit was voldoende aanleiding voor een redacteur van het A.N.P. om eens een bezoek te brengen aan het bondsbureau in de van der Spie gelstraat te 's Gravenhage. waar hij den heer A. J. Staal, den ijverigen secretaris van den N. V. B. met moeite eenige oogenblikken te spreken kon krijgen, daar deze ondanks het vlotte verloop nog steeds niet geheel op orde is kunnen komen na de totstandkoming van de fusie. De heer .Staal verklaarde, dat hij en met hem het bestuur best tevreden waren over den gang van zaken. Natuurlijk moesten wij maar afwachten, welke gevolgen de fusie zou hebben ten aanzien van het spelpeil, de belangstelling der spelers en van het publiek. Wat de spelers betreft, schat ik dat wij thans 175.000 leden tellen tegen het vorig jaar 120.000. De I.V.C.B. telde alleen reeds 50.000 leden en is met 240 elftallen overgekomen, hetgeen zoo als te verwachten was, een groote uitbreiding van onze competitie noodzakelijk maakte. De snelle oplossing der interne moeilijkheden heeft niet nagelaten haar stempel te drukken op den gang van zaken ten aanzien van het verloop der huidige competitie. Wij zijn zeer tevreden over de vlotheid, waarmede deze thans verloopt, omdat wij bij het uitschrijven der programma's terdege rekening hebben moeten houden met de moeilijk heden, welke een vlot verloop van de competitie en 't doorgaan der verschillende wedstrijden in den weg staan. In verband met de vroeger invallende duisternis gedurende de maanden December en Januari heb ben wij eerst die wedstrijden vastgesteld, waarvoor noodzakelijk verre reizen gemaakt moesten wor den. Bovendien houden wij er rekening mede bij de samenstelling van onze programma's, dat twee elftallen uit eenzelfde, plaats met dezelfde autobus kunnen rijden. Op deze wijze worden voor een groot gedeelte de moeilijkheden ten aanzien van het vervoer der elftallen overwonnen. Ook trekken wij nu natuurlijk profijt van de mogelijkheid om ge bruik te maken van autobusssen, die op houtgas loopen. Toch hebben wij ook zooveel mogelijk reke ning gehouden met de noodzakelijkheid, dat de elf tallen als het maar eenigszins kan, nog voor het invallen van de duisternis, wederom in de woon plaats teruggekeerd zijn. Vooral gedurende de kortste dagen zullen dus plaatselijke wedstrijden zooveel mogelijk worden ingevoerd. Wanneer de competitie normaal verloopt, zal deze natuurlijk worden besloten met een kampioenscompetitie. Ten aanzien van de promotie en degradatie kan op het oogenblik nog niet veel gezegd worden. Vooral voor het Zuiden zal men kunnen verwachten, dat. men hier zal dienen te vol staan met een halve competitie, dara er anders ten gevolge van de uitgebreidheid minstens acht Zon dagen mede gemoeid zullen zijn. GELDELIJKE ONDERSTEUNING. Ten slotte zal het u natuurlijk ook nog inte resseeren, wat zoo ongeveer het resultaat geweest is van de wedstrijden welke wij hebben laten spelen ter vorming van een fonds ter ondersteuning van de vereenïgingen, welke op een of andere wijze schade hebben geleden tengevolge van het oorlogs geweld. In totaal hebben wij daarmede ruim f 6000 bijeen gegaard. Wij haddden ruim 100 aanvragen om ondersteuning binnengekregen en hebben aan deze aanvragen zooveel mogelijk voldaan, wan neer daarvoor gegronde redenen aanwezig waren. Zoo waren verschillende vereenigingen haar ge heele uitrusting kwijt geraakt. Wij vertrouwen dan ook, dat dit seizoen, vooral als het weer zoo blijft medewerken, beter zal zijn dan wat wij het afgeloopen seizoen met den stren gen winter hebben ondervonden. Handbal Rapiditas behaalt haar eerste overwinning. Ook Zondag hebben de rood-witten hun onge slagen record kunnen handhaven, door op Aalsmeer hun vijfde overwinning in successie te behalen, welk resultaat vooral te danken is aan het sublieme spel der achterhoede, die tegen den beweeglijken en breeden Aalsmeeraanval volkomen was opge wassen. Direct na den aanvang werd in een hoog tempo gespeeld/ zoodat het spel aan beide zijden het aan kijken ten volle waard was. Voor rust wisten de Haarlemmers een 42 voorsprong te behalen, waarmee de rood-witten iets meer kregen dan zij verdienden, daar van eenig overwicht in de eerste helft geen sprake was en de doellat doelman ten Have eenige malen- zeer goedgezind was geweest. Na de rust kwamen de gasten, als van ouds, ge ducht opzetten, doch vonden toen een niet te door dringen verdedigingsmuur voor zich, waarbij voor al het goed beheerschte doelverdedigen van B. ten Have opviel De Coneordia-aanval, waarin J. Duijff wegens een enkelblessure ontbrak en aanvoerder A. van Santen slechts op halve kracht speelde, verrichtte in de tweede helft weinig productief werk meer door een te ver doorgevoerd lengtespel, hetgeen een kolfje naar de hand van de Aalsmeer- sche achterhoede was. Slechts eenmaal wisten de rood-witten nog door te breken, zoodat met een 52 overwinning het einde kwam. Rapiditas heeft bewezen, dat het gelijke spel van verleden week tegen Niloc geen toeval is geweest, door met niet minder dan 72 den zwaren uitwed strijd tegen D. O. S. te winnen. In de eerste helft ging de strijd gelijk op en wisten beide partijen tweemaal te doelpunten. Na de rust gaven de gasten in de voorhoede een mooi breed samenspel te zien, waarin alle spelers be trokken werden, zoodat succes niet kon uitblijven en achtereenvolgens door van Eek, Broertjes en Brussé. de score tot 72 werd opgevoerd. Aan den anderen kant waren de Amsterdammers niet ge lukkig met schieten, zoodat, mede door den goeden vorm van doelman C. Baars, doelpunten uitbleven. Met deze overwinning toonden de zwart-witten, volledig te zijn hersteld van hun inzinking aan het begin dezer competitie. Bij de dames was Concordia met een, wegens omstandigheden, onvoltallige ploeg tegen Zeeburg vrijwel kansloos. Hoewel de gasten gedurende den geheelen wedstrijd in de meerderheid waren, kon den zij toch slechts met 30 zegevieren, eener- zijds door het goede verdedigen der Concor- dia-achterhoede, anderzijds door onzuiver schie ten der dames E. Dammers c.s. In het Concordia- doel verrichtte mej. H. Folkerts, gezien haar nog geringe wedstrijdroutine, goed werk. Alleen moet zij nog probeeren den bal direct te vangen, inplaats van hem eerst omlaag te slaan. De, uit drie speel sters bestaande, Concordia-voorhoede was tegen de Zeeburgverdediging vrijwel machteloos en de enkele goede schoten, die mej. Stuij op het Zeeburg- doel wist te lossen, bleven zonder succes. De Rapiditas-dames leden in Amsterdam tegen A. D. A hun eerste nederlaag in een wedstrijd, waarin de beide verdedigingen volkomen tegen het eanvalspeil waren opgewassen. De voorhoede der zwart-witte dames bleek door de afwezigheid van mevr. v. DenderenPoorter veel van haar schot vaardigheid te hebben ingeboet en kon het gedu rende den geheelen wedstrijd niet tot een doelpunt brengen, hoewel enkele vlotte aanvallen in de tweede helft wel eenig succes hadden verdiend. Het spel der thuisclub was eveneens van matig gehalte, zoodat A. D. A. door het eene doelpunt in de eerste helft, twee kostbare punten heeft binnen gehaald, waardoor zij thans bovenaan de rang lijst staan. In de tweede klasse behaalden de Concordia- reserves tegen Vriendschap 2 een 50 overwinning. Vooral de voorhoedespelers verdienen een com pliment voor hun aardig combinatiespel, waardoor B. Nederkoorn, E. Reitz en J. Martin goede doel punten konden maken. Ook de B. G. V.-dames, die het zonder aanvoer ster Berendes moesten stellen, bleven Vriend schap 2 met 40 de baas, hoofdzakelijk door hun beter schieten voor het doel, want het veldspel liet ook bij de Bloemendaalsche dames nog veel hiaten zien. De O. S. S.-dames en heeren boekten tegen het pas beginnende S. S. H. te Zandvoort twee flinke overwinningen. De dames wonnen met 70, ter wijl de heeren in een vrij forschen wedstrijd met 72 zegevierden. De Zandvoortsche heeren speel den. met invallers voor S. v. d. Bos en R. Voorn, een aardigen wedstrijd, al hield de voorhoede het samenspel soms iets te kort Het spel der Velsenaren was door een onvoldoende balbehandeling vaak te onbeheerscht, waardoor de goede verstandhouding gevaar liep. Hockey Proefelftallen samengesteld. Ter verkrijging van het districtelftal voor Noord- Holland en Utrecht zullen de volgende elftallen elkaar op het veld van de Gooische Hockeyclub te Bussum ontmoeten Elftal A: Doel: Koelensmid (Amsterdam). Achter: C. Hoogensteyn (Be Fair) en Overing (Amsterdam). Midden: De Wit (BMHC), De Looper (Hilver sum )en J. Hoogensteyn (Be Fair). Vóór: Roodenburgh (Amsterdam), Kruize (La ren), De Roos (BMHC), Caviët (Gooi) en Hage- meyer (Amsterdam). Elftal B: Doel: Dalmeyer (BMHC). Achter: Stokmans (Gooi) en Reus (BMHC) Midden: Van Meurs (Gooi), Keip (Gooi) en Van Olphen (BMHC). Vóór: J. van der Hagen (Hilversum), Moize de Chatelieu (Gooi), Kanters (Hilversum), Loggere (Laren) en Ras (Hilversum). Haarlemsche Wielrenclubs. De R.K. wielrenvereeniging „Achilles" reed Zondag den laatsten rit om den Meyerbeker. De uitslag is: A. en B.-klassers: 1. J. Stet tijd 2.6.30, 2. A. Drenth, 3. C. Portegies, 4. J. Ekel. C-klassse: 1. M. Schelvis, 2. D. Kabel, 3. Voor- ting. IJSBAAN-IDYLLE NIET AFGEKOELD. Maxi Herber en Ernst Baier. (Archief H. D.). MüNCHEN, 28 October (A.N.P.) De wereldbe roemde kunstrijders Ernst Baier en Maxi Herber zijn Zaterdag jl. in het huwelijk getreden. Reeds jaren lang heeft dit beroemde paar de geheele we reld in bewondering gebracht met hun schitteren de rijden. Ook in ons land is het paar eenige ma len opgetreden. Gelukkig zal deze nieuwe stap geen bezwaar zijn toch rog te blijven rijden, reeds op 17 November zullen Ernst Baier en Maxi Herber te Berlijn in het Sportpaleis voor de eerste maal in dit jaar hun kunnen laten zien. Korfbal Meerlebosch verliest van Animo- Ready. Watervliet neemt de leiding. De wedstrijden voor de eerste klasse van den H.K.B. brachten geen verrassingen. In een maar zeer matigen wedstrijd moest Meerlebosch in Animo Ready haar meerdere erkennen. Het slechte terrein van Meerlebosch maakt het onmogelijk ook maar in een behoorlijk tempo te spelen, waardoor deze wedstrijd maar nauwelijks het aankijken waard was. Intusschen kreeg Meerlebosch, dat met drie invallers(sters) uitkwam haar eeste verliespunten De uitslag 13 was de luiste verhouding Zwaluwen won volgens de verwachting van Nieuw Flora 2, dat nog steeds puntloos is, evenals Haarlem 2 dat na gelijkopgaanden strijd tenslotte met 4—5 van Aurora 2 verloor. Toch behoeven de Haarlem-reserves, gezien het vertoonde spel nog niet te wanhopen. T.H.B. zag in Velsen haar oorspronkelijken voor sprong door Watervliet teniet gedaan waardoor het eindresultaat een gelijk spel 5—5 werd. Door dezen uitslag is geen der eerste klassers zonder een of meerdere verliespunten. De spanning in deze af- deeling, welker zeker nog zal toenemen, teekent zich nu reeds af. Watervliet 3 2 1 18— 9 5 1.66 Animo Ready 1 4 3 1 19— 5 6 1.50 Meerlebosch 1 3 2 1 12— 6 4 1.33 T.H.B. 1 3 1 2 13— 9 4 1.33 Zwaluwen 1 4 2 1 1 18—12 5 1.25 Oosterkw. 4 2 2 44 2 1.— Aurora 2 4 1 3 7—20 2 0.50 Haarlem 2 2 2 6—12 0.— N. Flora 2 3 3 2—22 0.— In de tweede klasse zette T.H.B. 2 haar overwin ningenreeks voort door met maar liefst 12—0 van Aurora 3 te winnen. Animo Ready 2 won verdiend maar wat. geflatteerd met 63 van Oosterkwar tier 5. De wedstrijd Sport Vereent 3Meerlebosch 2 werd bij den stand 110 door Meerlebosch ge staakt. waardoor de reglementaire uitslag 160 wordt voor S.V. 3. Van de derde klassers kreeg Meerelebosch 3 met 28 van de Zwaluwen-reserves klop terwijl Nieuw Flora 3 met een doelpunt verschil 23 van SV. 4 verloor. De uitslag van den wedstrijd S.V. 4Meerlebosch 3 d.d. 6 Oct. 21) wordt reglementair veranderd in 05. De uitslagen van de adsp. wedstrijden zijn: le klasse: Haarlem aMeerlebosch a 12 Zwaluwen aT.H.B. o2 2e klasse: AuroraAnimo Ready a 06 Oosterkwartier bSport Vereent a 50 (reglementair) 3e klasse: Haarlem bSport Vereent b 00 Zwaluwen bAnimo Ready b 03 Oosterkwartier cOosthoek 04 De wedstrijden Haarlem aT.H.B. en Meerle bosch aOnder Ons welke 12 en 13 Oct. niet door gingen wegens niet opkomen van een der partijen worden opnieuw vastgesteld. Gewijzigde opstelling bracht Oosterkwartier succes. Overwinning op D. E. D. O. K„ in gewijzigde opstelling, heeft voor de ver rassing gezorgd, waar wij haar Zaterdag toe in staat achtten. Op regelmatige wijze wist het D. E. D. te kloppen met 61. na met rust een 21 voorsprong te hebben gehad. Blauw Wit moest aan het schijnbaar zwakke Sportief één punt afstaan: de wedstrijd eindigde in een 55 gelijk spel. Swift wist Koog Zaandijk in eigen huis een 133 nederlaag toe te brengen, waardoor het aan den kop gaat. W. K. won van D. V. D. met 72; vooral tegen het eind bleek W. K. veel sterker. A. W. wist de Groen Gelen een onverwachte 94 nederlaag te bezorgen. Luto 2 verloor haar vijfden wedstrijd, nu van Archipel met 41. A'dam Zuid won normaal met 53 van Hercules. Ready Tekca bleef met 92 de mindere van A'dam Noord. Archipel 2 won met 51 van Zaan dam-Zuid en Blauw Wit verloor van Sportief 2 met 3—2. Aurora won tegen de verwachting in van D. V. D. 2 en liefst eventjes met 114;K. V. D.A'dam Zuid 2 speelden 55. S. V. 2 en O. K. 3 verloren beiden, respectievelijk met 27 en 14 van D. T. V. 2 en Victoria. RANGLIJSTJES N. K. B. le klasse. Swift 6 5 0 1 10 46—19 1 67 W. K. 6 5 0 1' 10 40—18 167 BI Wit 5 3 1 1 7 30—20 1.40 S. V. K. 5 3 0 2 6 20—20 1.20 D. E. D. 6 3 0 3 6 29—34 1.— D. V. D. 6 2 0 4 4 32—41 0.67 O K. 6 2 0 4 4 24—33 0.67 K Z. 6 2 0 4 4 20—42 0.67 Sportief 6 0 1 5 1 27—41 0.17 2e klasse. Archipel 5 4 0 1 8 40—13 1.60 A'dam Z. 5 3 1 1 7 19—16 1.40 S V. 6 4 0 2 8 24—12 1.33 A. W. 4 2 1 1 5 19—15 1.25 Gr. Geel 5 3 0 2 6 18—26 1.20 Hercules 6 1 0 5 2 19—43 0.33 Luto 2 5 0 0 5 0 10—24 0.— 3e klasse C. Haarlem 5 3 2 0 8 20— 9 1.60 Archipel 2 6 4 1 1 9 43—15 1.50 A'dam N. 4 3 0 1 6 23—10 1.50 Sportief 2 5 3 1 1 7 25— 8 1.40 Zaandam Z. 5 1 3 1 5 3— 8 1. BI. Wit 5 2 0 1 1 1 2— 3 0.50 R. Tekca 6 1 0 5 2 8—35 0.33 K. Z. 3 5 0 0 5 3 5—46 0.— 3e klasse D. Sparta 5 5 0 0 10 25—12 2.— K. V. D. 3 1 2 0 4 20—10 1.33 O. K. 2 5 3 0 2 6 17—14 1.20 D. V. D. 2 4 2 0 2 4 18—17 1.— Aurora 5 1 1 3 3 20—17 0.60 A'dam Z. 2 5 1 1 3 3 15—20 0.60 D. T. V. 3 5 1 0 4 2 12—37 0.40 3e klass E. D. T. V. 2 5 4 1 0 9 34—15 1.80 BI Wit 3 4 3 1 0 7 25—14 1.75 O. B. Z. B. 4 2 1 1 5 25—18 1.25 Victoria 5 3 0 2 6 24—19 1.20 N. Flora 5 2 1 2 5 21—17 1.— O. K. 3 5 1 0 4 2 16—29 0.20 S V. 3 6 0 0 6 0 9—41 0.— Schaken Haarlemsch Schaakgezelschap wint van Utrecht. Het Haarlemsch Schaakgezelschap heeft Zon dag zijn eersten wedstrijd gespeeld na zijn terug keer in de eerste klasse van den Ned. Schaak Bond en de inzet is wel buitengewoon goed ge weest, daar op Utrecht een groote overwinning werd geboekt. Wij laten hier een korte bespreking der partijen volgen: Bord 1: Marwitzmr. Spanjaard. In een Konings-Indische verdediging komt zwart zeer goed te staan. Wit komt langzamerhand in moeilijkheden, waaruit hij zich niet meer kan redden. Bord 2: WesselsKroone. Een vier paarden spel verloopt geheel normaal. Zwart verliest een stuk voor vier pionnen. Hoewel beide dames nog op het bord waren werd tot remise besloten, daar de ingewikkelde stelling voor beiden tot voorzich tigheid maande. Bord 3: HaalebosDen Hartog. In een onregel matige opening verovert wit de kwaliteit. In een eindspel van paard met pionnen tegen toren met 3 pionnen sluit wit het zwarte paard in, waarmee de partij beslist is. Bord 4: MuilwijkBollebakker. Hier zagen wij een onregelmatige verdediging van de Réti- opening. Een actie van zwart, op den koningsvleugel ondernomen, inspireert wit tot een ergen blunder, waardoor hij mat raakt. Bord 5: mr. Snoeck HenkemansDe Brie. Een d4 opening wordt Oost Indisch verdedigd. Wit ver kreeg het betere spel maar won nog door tijdsover schrijding van zwart. Bord 6: Van Santenir. v. d. Gaag. De Stei- nïtz-verdediging van de Spaansche partij. Wit zet een aanval op, die niet krachtig genoeg is, waar door zwart een stuk won en daarmee de partij. Bord 7: Drs. RoodaRobijns. Hoewel wit in deze Fransche partij eenigszins gedrukt komt te staan werd de stand na afruil gelijk. In tijdnood echter raakte hij twee pionnen achter, en verloor. Bord 8: dr Schuckink KoolStol. Een Sicili- aansche opening, waarin wit langzaam maar zeker in het nadeel kwam. De zwarte pionnen tonden oprukken en de witte stelling afsluiten. Wit meende ♦oen d4 te kunnen spelen, maar het bleek onjuist en ♦ot stukverlies te leiden, waarna hij de nartij opgaf. Bord 9: SondorpBruins. De Colle-opening, aarin zwart Lf5 speelde. Na Ld3 van wit volgde afruil. Een voorsprong van 2 pionnen voor wit '-erd gereduceerd tot één. maar bij arbitrage werd deze toch groot genoeg bevonden voor winst Bord 10: HofsommerLeibbrandt. Een afruil- ariant van de Fransche pariij werd hier gespeeld. Tn het eindspel raakte wit een pion voor, maar de zwarte toren belette hem. hier winst uit te halen, -oodat tot remise werd besloten. De uitslag was: Utrecht: H.S.G.: Mr. Ed. SpanjaardJ. H. Marwitz 10 G. A. H. M. Wessels—G. Kroone V2—>/2 A. de HartogF. C. Haalebos 01 J. MuilwiikG. Bollebakker 01 G. L. de BrieMr. G. Snoeck Henkemans 01 J. J. van Santenir. C. v. d. Gaag 01 H. J. RobijnsDrs. R. H Rooda 10 Dr A. Schuckink KoolPh. Th. Stol 01 L. M BruinsJ. Sondorp 01 G. J. M. HofsommerJ. G. Leibbrandt Vz Totaa' 37 COMPETITIE TE HAARLEM. De competitie van den Noord-Hollandschen Schaakbond voor de groepen van vijftallen uit Haarlem en omstreken is Zaterdag begonnen in het gebouw van de H.C.J.M.V. De animo voor deze wedstrijden bleek zeer groot te zijn. De citslagen •an deze eerrie ronde zijn: Groër. A- Heemsteedsche Schaakclub 1Rochade 1 y2—4V2 Groep B: Heemsteedsche Schaakclub 2Rocha de 2 21/2—2V2: H.S.G. 2— De Uil 2 2t/o2«/-. Groep C: Haarlemsche Dames Schaakclub—Ons Genoegen 2V2—2V2: 't Oosten 2—Rochade 3 3—2; H.S.G. 3Heemstede 3 3"?1".,. Het aantal deelnemende vijftal van elke ver- eeniging is afhankelijk van het aantal leden der club, doch mag niet grooter dan drie zijn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8