RADIO N.V. „G RAN ITO" IAAT/TE BERICHTEN AGENDA. WOENS DAG 30 OCTOBER 1040 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De rede van dr. Fischböck. (Vervolg van pag 1.) Vervolgens besprak dr. Fischböck het probleem wat in het nieuwe Europa moet worden gepro duceerd in een afzonderlijk land. Dit probleem is geheel eti al afhankelijk van de invloedssfeer van den staat. Bij een principieele beschouwing omtrent dit vraagstuk moet voor oogen worden gehouden in welke mate het welzijn van de gemeenschap het beste kan worden gediend. Aan de spits van de volkshuishouding moet ge heel en al de leus worden gesteld het nut dei- gemeenschap. Het Duitsche nationaal socialisme wil het standpunt vertegenwoordigen, dat zoowel den ken als handelen Jn dezen zin boven alles moet worden gesteld. Het nationaal socialisme is van meening, dat de vrije ontwikkeling van de af zonderlijke vrije krachten hiermede in hoofdzaak rekening moet houden. Het is niet gewenscht de oogen gesloten te houden voor de toiale ontwik keling van de naties. Restrictie in dit opzicht mag in geen geval een doel beteekenen maar slechts een weg. Het is begrijpelijk, dat in de tegenwoordige periode van oorlog eischen gesteld worden, die niet steeds op de juiste wijze kunnen worden ge taxeerd. Dr. Fischböck legde den nadruk op het feit, dat de betrekkingen tusschen Nederland en Duitsch land op dit oogenblik stgrk onder den invloed van den nog aan den gang zijnden oorlog in het overige deel van Europa staan en afhankelijk zijn. Het belangrijkste Doel van het Duitsche volk, dus ook van het Duitsche bedrijfsleven, is de succesvolle beëindi ging van dezen oorlog. De Nederlanders bekijken dit Duitsche standpunt natuurlijk van een geheel andere zijde, hetgeen spr. zeer goed kan begrijpen. Dr. Fischböck echter legde met klem den nadruk op het feit. dat men ook in Nederland rekening dient te houden met de moeilijkheden, die het Duit sche bedrijfsleven ondervindt. De huidige gediri geerde staathuishoudkunde beteekent niet, dat de overheidsinstanties de getroffen restrictiemaatrege len op menig gebied ook in de toekomst zullen toepassen. Wij bevinden ons in een overgangs periode, waarmede men terdege rekening moet houden. In Duitschland, zoo zeide dr. Fischböck, heeft ondanks den oorlog, toch nog een vrije ont wikkeling van het particuliere initiatief plaats, hoe onwaarschijnlijk dit ook moge lijken. Als voorbeeld noemde hij het feit, dat aan de schaarschte aan grondstoffen door de bedrijfsleiders van vele onder nemingen op vaak ingenieuze wijze wordt tegemoet gekomen door nieuwe uitvindingen en procédés. De economische structuur in Duitschland is geheel en al gebaseerd op het feit, dat de bestaande moei lijkheden met inspanning van alle krachten dienen te worden overwonnen. Spr. verklaarde dan ook. en dit werd door hem als een tegenstelling genoemd met de houding van het bedrijfsleven in Neder land, dat men in Duitschland op het oogenblik niet „wacht" maar tracht de moeilijkheden, die zich in het productieprdoces voordoen, te overwinnen. De Duitsche ondernemer houdt zich steeds weer voor oogen, wat kan ik met mijn onderneming, met mijn fabriek beginnen zonder grondstoffen? Dr. Fischböck deed een dringend beroep op de leiders van het Nederlandsche bedrijfsleven, wier vertegenwoordigers thans bijeen waren, zich deze Duitsche opvatting voor oogen te houden. De oplos sing van de bestaande vraagstukken en problemen binnen het kader van het Nederlandsche bedrijfs leven zou in hooge mate het belang van het Neder landsche volk beteekenen. DE TEGENWOORDIGE SITUATIE IN NEDERLAND. De tegenwoordige situatie in Nederland aldus «preker kan als volgt worden gekarakteriseerd: Zoowel ten aanzien van levensmiddelen als ook ten aanzien van particuliere werkzaamheden zijn in Nederland beperkingen in het leven geroepen. Veel van datgene, wat vroeger ter beschikking kon worden gesteld, kan thans van het Duitsche stand punt uit bezien, niet meer in de circulatie aan wezig zijn. Spr. herinnerde in dit verband aan de woorden, die door den rijkscommissaris Seyss- Inquart kort na het aanvaarden van zijn functie werden uitgesproken, dat de levensomstandigheden en de levensvoorwaarden in Nederland geheel en al zullen overeenkomen met hetgeen in Duitschland voor het volk ter beschikking staat. De rantsoenee ring en uitdeeling van goederen hier te lande hou den geheel en al rekening met de bijzondere be hoeften van het Nederlandsche volk. Vervolgens besprak dr. Fischböck den huidigen toestand van het Nederlandsche bedrijfsleven en haar leiders. Op het oogenblik verkeeit Nederland ten aanzien van grondstoffen in een dwangpositie. Deze positie is echter niet door Duitschland in het leven geroepen, maar door de Engelsche blokkade. De nieuwe situatie in Europa is niet alleen in poli tiek opzicht gegeven, maar ook een gevolg van de levensruimte, die ontstaan is door de successen van de Duitsche legers. In deze wereld, waar meer dan twee milliard menschen wonen, is nog voor velen plaats. Men mag niet spreken van slechts een enkele menschheid. De structuur der menschheid is volgens het Duitsche standpunt, niet alleen gegeven door de verschillende menschelijke rassen, maar daarnevens vooral ook door de geographische ver- bondenhéid van de menschen. Als voorbeeld noem de spreker de sociale structuur van de Vereenigde Staten. Europa heeft sedert eeuwen met een zeer sterke versnippering van verschillende groepen op het Europeesche continent te kampen gehad. Een hoogtepunt wgrd bereikt na het verdrag van Ver sailles in 1919. Een verbinding van de levensruimte in Europa met de overige continenten is zeer goed denkbaar. Als doel van de toekomstige economische proble men dient het feit onder oogen te worden gezien, dat de productie sterk rekening moet houden met de allergunstigste productievoorwaarden, in welk deel der wereld deze ook moge wezen. Het ter be schikking stellen der goederen over de geheele wereld zal met de moderne transportmiddelen die nen te geschieden. Dit streven gaat echter uit van de principieele voorwaarden: rust en vrede in de wereld. Een ideale toestand, aldus spr., zou een wereldpolitïe zijn, die de orde en rost in de wereld zou kunnen handhaven. Deze opvatting echter is gebleken volkomen onuitvoerbaar te zijn en dient derhalve thans als verouderd te worden aangezien. Vervolgens besprak dr. Fischböck in welke mate de economische politiek van een volksgemeenschap dient te worden vastgesteld. De vervaardiging van levensnoodzakelijke goederen binnen een bepaalde levensruimte kan slechts in zooverre juist zijn en practise!) uitvoerbaar, wanneer ook in de praktijk de mogelijkheid gegeven is, dat deze goederen in derdaad het belanghebbende volk kunnen bereiken. Vaak aldus spr. wordt een onjuist begrip toe gekend aan de woorden „autarkie" en „levensruim te". Autarkie eischt zelfvervaardiging van alle le vensnoodzakelijke goederen Dit standpunt is slechts dan juist, wanneer geen ruil met andere landen kan plaats hebben. Ais voorwaarde voor een ge zonde economische structuur moet er echter voort durend tusschen de continenten van deze wereld goederenruil plaats hebben. TOEKOMST VAN IIET NEDERLANDSCHE BEDRIJFS LEVEN. Tenslotte besprak dr Fischböck het zeer belang rijke onderwerp wat het Nederlandsche bedrijfs leven voor verwachtingen kan koesteren. Daarbij moet men een verschil maken tusschen het heder. en de toekomst op langen termijn. Er is absoluut geen reden aanwezig om niet aan te nemen, dat de Nederlandsche levensvoorwaarden geer ruimte in deze wereld meer zouden vinden. Nederland im mers vervult hiervoor in hooge mate de technische voorwaarden. Na beëindiging van den oorlog kan men een enorme opleving, vooral in Europa, ver- wachten en men kan thans reeds zonder zich aan een overdrijving schuldig te maken, als feit aanne men, dat Nederland hiervan in de eerste plaats met eer. enorm achterlan: als Midden- en Centraal Europa, zal profiteeren. De verzorging van het Duitsche ryk met goederen zal in dit verband een zeer belangrijke functie beteekenen. De hooge stand van de economische structuur in Nederland is hier voor reeds een waarborg. Ir dit verband zeide spr. nog, dat de toekomstige economische structuur be stand moet zijn tegen crises. De vastlegging van en het streven naar stabiele prijzen dient daarbij als een voorwaarde beschouwd te worren. Wat Neder land betreft zeide spreker, dat tengevolge van de geographische situatie var ons land de toekomst verwachtingen zeer gunstig zijn. Op het oogenblik echter, en waarschijnlijk ook voor de naaste toe komst, is de positie van het Nederlandsche bedrijfs. leven niet bemoedigend. De oorlogseconomie vraagt zware offers, zoowel van de zijde der producenten als der consumenten. Men dient er zich echter ter dege bewust van te zijn, dat de door de Duitsche autoriteiten in Nederland getroffen maatregelen een noodzakelijkheid zijn. Op het oogenblik is het niet gemakkelijk een be ter program te vinden en ten uitvoer te legger. Spr. is er van overtuigd, dat de belangen van producen ten en consumenten met de getroffen maatregelen niet beter hadden kunnen worden gediend. Het Nederlandsche bedrijfsleven is ondanks den oorlog intact gebleven en in menig opzicht zelfs verbe terd. Men kan op dit oogenblik constateeren, dat thans een stadium is bereikt, waarop men van een zekere stabiliteit kan spreken. In menig opzicht vertoont het Nederlandsche be drijfsleven dezelfde gang van zaken als in Duitsch land. In dit verband wees spr. nog op de mogelijk heid. dat de werkloosheid in Nederland, alhoewel Raad Heemstede. De heer Kamerbeek wil meer salaris voor Politiecorps. De voortreffelijke Distributiedienst. Vergadering van den Raad der gemeente Heem stede op Dinsdagmiddag, onder leiding van Jhr. A. van de Poll, waarnemend burgemeester. ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OPVOEDING. Ingekomen is een brief van de Vereen, van Leeraren en Onderwijzers in Nederland van Sep tember 1940, om het onderwijs in de lichamelijke opvoeding op de scholen op te dragen aan vak- leeraren of -onderwijzers. B. en W. adviseeren den Raad, dit tstuk voor ken_ nisgeving aan te nemen, aangezien in deze ge meente aan dit onderwijs volle aandacht wordt be steed. De heer De Tello (S.D.) zag bedoeld onder wijs gaarne gegeven door vak- en niet door klasse- onderwijzers. Wethouder Van U n e n (Lib.) zegt dat aan gaande deze zaak spoedig een voorstel te wach ten is. UITBREIDING ALG. BEGRAAFPLAATS. Ingekomen is een brief van Ged. Staten, waarbij wordt medegedeeld, dat het verzoek van dr. G. H. Mulder en drie anderen, houdende bezwaren tegen het Raadsbesluit van 27 Juni 1940, strekkende tot het verleenen van een crediet voor uitbreiding van de Alg. Begraafplaats, met verzoek B. en W. uit te noodigen, aan den Gemeenteraad een plan tot inrichting van een nieuwe begraafplaats voor te leggen, niet voor inwilliging vatbaar is.. Wordt voor kennisgeving aangenomen. SALARIS POLITIEPERSONEEL. Naar aanleiding van het voorstel van 26 October 1940 van den heer Kamerbeek tot herziening van de salarissen van het politiepersoneel beneden den rang van Irspecteur van Politie en een nader adres, gisteren ingekomen, van den heer Kamerbeek, dee- len B. en W. den Raad mede. dat zy een advies hebben uitgebracht tot behandeling eener alge- meene jaarweddeherziening en dat dit onderwerp dan gelijk kan worden behandeld. De heer Kamerbeek (R.K.) zegt dat er nood is in de gezinnen van de politie-ambtenaren. De voorzitter zegt. dat de zaak de volle aan dacht heeft van B. en W. en die aa-dacht ook blijft houden. B. en W. doen, wat redelijk mogelijk is. De voorzitter zegt, dat een partieele rege ling praematuur zou zijn. Daartegen zou toch be zwaar worden gemaakt. De heer Kamerbeek (R.K.) zegt dat de nood onder het personeel hooger is dan B. en W, weten. Dat er alleen maar ..bezwaren" zijn. is geen vol- doerde argument. Spr. had gaarne met een lid van B. en W. en een of meer raadsleden naar Den Haag gegaan, om daar de zaak te bespreken, maar nu zal hij alleen gaan. De voorzitter zegt dat de nood van het per soneel B. en W. ter harte gaat. Maar nog den vo- rigen dag is uit Den Haa" bij informatie gebleken, dat verhooging thans onmogelijk is. Er is dus nu geen reden voor B. en W. om naar Den Haag te gaan. De heer Kamerbeek (R.K.) acht de wijze waarop B. en W. deze zaak behandeld hebben, on voldoende en zal nu zelf raar Den Haag gaan. De Raad neemt de mededeeling van B. en W. voor kennisgeving aan. De heer Kamerbeek vraagt aanteekening. dot hij hiermede niet accoord gaat. VEILIGHEIDSM4 \TREGELEN. B. en W. vragen den Raad. een bedrag van f 2000 beschikbaar te stellen voor het wit schilderen van hekken bij water, van brugleuningen, trottoirban den enz. De heer Van der Erf (R.K.) merkt op. cat al verschillende uitgaven gedaan zijn zonder dat de Raad ze heeft goedgekeurd. Daarvan had toch wel een korte mededeeling aan den Raad gedaan kun nen worden. De voorzitter zegt, dat de tijd drong. Er kon niet langer gewacht worden. Het gevraagde bedrag wordt beschikbaar ge steld. DE PLAATS VAN HET POSTKANTOOR. Aangeboden wordt een ontwerp-herziening XIV a cn XLII a van het uitbreidingsplan, waardoor het o.a. mogelijk kan worden op een terrein aan den Binnenweg tusschen de Cloosterlaan en de Spaarn- zichtlaan een nieuw postkantoor te stichten. De heeren Bakhuizen v. d. Brink. Stomps en Rijk es stellen aanhouding voor, omdat mis schien het Rijk nog te bewegen zal zijn. genoegen te nemen met een aniere plaats voor het Postkan tooi-. Wanneer toch Heemstede en Bennebroek één worden, zal het nieuwe Postka'ntoor. als het op de bedoelde plaats in het Noorden van de gemeente "komt, alles behalve centraal liggen, zet de heer Bakhuizen van den Brink (Lib. uiteen. De v o o r z it. ter wijst er op. dat er in Benne broek een mooi. nieuw Postkantoor is, pas een paar jaar geleden gebouwd. Het zal dus niet zoo erg zijn als het Postkantoor te Heemstede wat ver naar het Noorden ligt. De heer Disselkoen (S.D.) sluit zich by den heer Bakhuizen v. d. Brink aan en klaagt over een 'ekort aan toelichting door B. en W. Het voorstel wordt aangehouden, behalve het tweede gedeelte betreffende de herziening van het uitbreidingsplan voor dc terreinen, Noordelijk van i de Laan van Rozenburg, dat wordt goedgekeurd. deze de laatste maa den reeds aanzienlijk is ge- daal:. nog verder zou kunnen afnemen, indien de Nederlandsche arbeiders genegen zouden zijn in Duitschland te werken. Dr. Fischböck is er van overtuigd, dat io d:t opzicht een psychologische te rughoudendheid verklaarbaar1 is.; Met het beter be grijpen van de Duitsche verhoudingen en stroomin gen zal. aldus spr.. op den duur wel een verande ring in ceze houding komen. Dr. Fischböck beëindigde zijn uitvoerige be schouwingen mei de hoop uit te spreken, dat bin nen afzienbaren tijd hoe langer hoe meer het Ne derlandsche volk begrip zal toonen voor de ont wikkeling zooals tieze thans in Europa plaats heeft. De mogelijkheid om op het juiste oogenblik begrip te toonen voor bepaalde verhoudingen brengt ech ter daarnaast ook het nemen van het juiste besluit met zich mede, een besluit, dat dan ook met de noodïge consequenties dient ten uitvoer te worden gelegd en doorgevoerd. Spreker hoopt, dat het Ne derlandsche volk het juiste oogenblik riet zal la ten voorbijgaan. In een slotwoord, aansluitend aan de woorden van den heer Fischböck, sprak de voorzitter der Maatschappij, ïr. A. Plate, na een historisch over zicht over ontstaan en structuur van de Nederland sche economie, den welgemeenden dank van alle aanwezigen voor de belangwekkende uiteenzetting van den commissaris-ger.eraal voor Financiën en Economie uit. Hij toonde zich overtuigd, dat de toehoorders van minister Fischböck de door hem geopende aspec ten grondig in overweging zouden nemen en uitte de verwachting, dat wederzijdsch begrip tusschen de volken kennisneming en eerbiediging van eikaars gevoelens en inzichten straks den weg vrij zouden maken voor een economische ontwikkeling langs nieuwe banen. N. BOERKOEL Aelbertsberastraat 80 Telef 140?8 Zaak Ged Oude Gracht «Vlle GRANITO. en TEGELWERKEN „Strak van lijnsoeprl van prijs.9" (Adv. Ingez. Wied.) ZWEMVIJVERS GROENENDAAL. Voor herstellingen aan de zwemvijvers vragen B. en W. een credipt van f 2000. De heer Kamerbeek (R.K.) kan er niet mee accoord gaan, dat het werk niet in werkverschaf fing zal worden uitgevoerd. De heer Jonckbloedt (R.K.) wethouder, zegt. dat werkverschaffing hier uitgesloten is, om dat het hier een noodzak el ij k werk betreft. INTELLECTUEELE WERKLOOZEN. Bij de comptabiliteitsbesluiten uit de heer Ka merbeek (R.K.) er zijn teleurstelling over, dat slechts f 350 voor intellectueele werkloozen is- be stemd. Hij wil dit bedrag tot f 1350 verhoogen. De voorzitter gelooft niet. dat hieraan dit jaar nog iets te doen is. Misschien kan het volgend jaar bij de begrooting met den wensch van den heer Kamerbeek rekening worden gehouden. Er is ook op het oogenblik geen werk genoeg voor meer aan f 350. De besluiten worden goedgekeurd. LOF VOOR DEN DISTRI BUTIEDIENST. De heer Bakhuizenvan denBrink (Lib.) brengt lof aan B. en W. en het Ambtenarencorps voor de voortreffelijke wijze, waarop in Heemstede de distributiedier.st is geregeld. Ook huldigt spr. B. en W. voor het nemen van verschillende maat regelen voor de.Veiligheid dér burgerij. VERONTREINIGDE TROTTOIRS De heer R ij k e s (Lib.) vraagt, iets te dóen te gen de verontreiniging der trottoirs. De toestand is treurig. HAMERSTUKKEN. In den loop van de zitting werden zonder hoof delijke stemming aangenomen de reeds in ons blad vermelde voorstellen betreffende: verzekering te gen wettelijke aansprakelijkheid, wijziging regle menten gemeentepersoneel, stichting van een nieuw transformatorstation op het terrein Heererweg hoek Manpadslaan; afschrijvingspercentages bedrijven, wijziging van de Alg. Politieverordening ter bevei liging van de bevolking tegen ongure elemerten; crediet van f 3200 voor reorganisatie van het plant soen der Heemsteedsche Dreef en geldleeningen van f 280.000 en f 120.000. Aangehouden voor het verstrekken van nadere gegevens door B. en W. werd het voorstel tot ver zekering der gemeentegelden. WINKELIERSCOMBINATIE „CENTRUM". Dinsdagavond hield de Winkelierscombinatie Heemstede Centrum een vrij goed bezochte leden vergadering. onder voorzitterschap van den heer G. Wijkhuizen. Vóór de behandeling der agenda sprak de voor zitter zeer waardeerende woorden tot den oud-voor zitter den heer C J. J. Smoorenburg. waarin hij releveerde het vele werk dat de heer Smoorenburg voor de vereeniging heeft gedaan. Als tastbaar be wijs van waardeering daarvoor overhandigde hij den heer Smoorenburg een courantenstandaard, den wensch uittend dat dit een aangename herinnering zal blijven aan zijn werkzaamheid voor de ver eeniging. De heer Smoorenburg dankte voor dit bewijs van waardeering door zijn werk, dat hij met enthou siasme gedaan heeft en sprak den wensch uit dat het vertrouwen dat hii van de vereeniging genoot op den nieuwen voorzitter zal overgaan. Behandeld werd verder de vraag of de Vereeni ging zal doorgaan met het uitgeven van spaarzegels Het bestuur meende, dat de zegeluïtgave voor- loooig stongezet moet worden. Na een levendige gedachtenwisseling werd beslo ten de zegeluïtgave voort te zetten echter met dit verschil dat bij inkoop voor elk bedrag van 50 cents een zegel zal worden uitgereikt. Worden de tijdsomstandigheden weer normaal, dan zal dit bedrag gehalveerd worden. Besloten werd als extra reclame wederom een St.. Nicolaasfeest te organiseeren voor de kinderen van clientèle, waar uitsluitend toegang zal zijn tegen inlevering van een zeker aantal spaarzegels. BRANDALARM. Dinsdagnacht omstreeks half één werd de huis knecht van perceel Glipperweg 83 gewekt door hel afweergeschut. Tot zijn verwondering ontdekte hij rook in de slaapkamer en op onderzoek uitgaande zag hij rook tusschen de kieren van den vloer omhoog komen. De brandweer werd gealarmeerd en deze consta teerde. dat een balk op den zolder achter den haard was gaan branden. Met eenige emmers water kon het vuur ge- bluscht worden. HULPPREDIKER. Onze plaatsgenoot de heer J. F. Mantz, theol candidaat alhier, heeft een benoeming ontvangen als hulpprediker bij de Geref. kerk van 's-Herto genbosch met standplaats Oss. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: K. Bijlsma en A. M. Reinders; A G. Boon en E. A. A. Bisschop; J. Guley en A. Remer. Getrouwd: J. H. Oosterbaai en E. Schelling. Geboren: A. A. de ZwartWilken, d.; A. J WeijersSchoone, z.: M. B." Corbeev. d. Geest d. Overleden: G. Joosten, 64 j., geh. Vervallen van de Fransclie nationaliteit. Staatsburgerschap aan 23 personen ontnomen, o.w. Alexis Léger. GENèVE, 30 October (D.N.B.) Naar uit Vichy wordt gemeld, is Dinsdagmiddag de ministerraad onder voorzitterschap van maar schalk Pétain bijeengekomen. De vergadering duurde 2]/2 uur. De minister van justitie diende een lyst in van 23 personen, wien de Fransche nationaliteit ontnomen is omdat zij het Fran- sche gebied in bepaalde omstandigheden ver laten hebben. Deze maatregel brengt automa tisch met zich mede dat zij geschrapt worden uit het Legioen van eer. De minister van Landbouw bracht rapport uit over bepaalde bijzonderheden in de uitvoering van reeds vroeger aangenomen wetten, welke betrek king hebben op de beroepsorganisatie voor den landbouw. Tenslotte wisselde de ministerraad van gedachten over kwesties van verzorging van nood lijdenden en over het leveren van benzine e.d. aan de koloniën. Nader wordt vernomen: Onder de 23 personen, wien de Fransche natio naliteit is ontnomen, bevindt zich ook de vroegere secretaris-generaal aan de Quai d'Orsay. Alexis Léger. Van de overigen worden nog genoemd de filmregisseur René Chaumette, de directeur van het blad „Ordre", Eppstein, de uitgever Isaac Grodzensky, de actrice Wera Koretzky, de vroegerc- hoofdredacteur van de ..Paris Soir" Pierre Laraeff. de burgemeester van Orleans Claud Lévy, de di recteur der Banque Lazard. André Meyer, de vroe gere afgevaardigde, advocaat en leider van den Fransehen radio-omroep Henrv Torrès en tenslotte de groot-industrieel Louis Weiller. Voorts heeft de ministerraad een reeks van pro festen tegen vroeger afgekondigde ontheffingen van nationaliteit onderzocht. Alle verzoeken van de familie Rothschild om de nationaliteit terug te krij gen zijn afgewezen. Daarentegen werd gevolg ge geven aan de verzoeken tot nietigverklaring van Leo Stern en David Weill, omdat hun vertrek naar het buitenland inderdaad slechts voorloopig was en een te rechtvaardigden reden had. Bovendien heeft de ministerraad den tekst van een wet aan genomen. waarbij het staatshoofd gemachtigd wordt zijn recht van gratie te laten gelden om een deel van het in beslag genomen vermogen ten gunste van een of meer familieleden van iemand die de nationaliteit verloren heeft, op bepaalde voorwaarden vrij te geven. Regeling tusschen Mexico en de Ver. Staten te wachten. MEXICO, 30 Oct. (D.N.B.) President Carde nas heeft aan Mexicaansche journalisten ver klaard dat een bevredigende en definitieve rege ling van alle tusschen Mexico en de Vereenigde Staten hangende kwesties te verwachten is. Voorts verklaarde de president dat Mexico op zijn gebied steunpunten voor de vloot en de lucht macht onder Mexicaansche leiding zal oprichten. Daarmede worden de geruchten weerlegd, dat Mexico bereid is den Ver. Staten dergelijke steun punten af te staan. Italiaanscli legerbericht van heden. Opmarsch op Grieksch gebied voortgezet. ERGENS IN ITALIë. 30 October (Stefani). In zijn wéefmachtbericht no. 145 maakt het Italiaansehe. hoofdkwartier het volgendè bekend: „Onze troepen zetten hun opmarsch op Grieksch gebied voort en braken het ver zet van den vijand. In Noord-Afrika veroorzaakten vijandelijke luchtaanvallen, o.a. op Tobroek, twee dooden en eenige lichte schade. In Oost-Afrika werden twee door den vijand met gemechaniseerde middelen ondernomen aan vallen bij Tessenei en tusschen Kassala en Sade- rat met lichte verliezen aan onze zijde afgeslagen. Vijandelijke luchtaanvallen op Assab veroor zaakten lichte schade. Er vielen geen slacht offers." Turksch spoorwegverkeer van en naar Europa gestaakt. ISTANBOEL 30 October (D.N.B.) Sedert Maandag is het spoorwegverkeer van en naar Europa volkomen gestaakt, doordat de spoorlijn bij Adrianopol over Grieksch gebied leidt en Grie kenland alle spoorlijnen heeft stilgelegd. Ingeva1 dit stilliggen langer mocht duren zijn van Turksehe zijde stappen te verwachten, aangezien de ver breking van de eenige overlandsche verbinding mei Europa een groote schade voor de Turksehe be langen met zich moet medebrengen. De telefoon- en telegraafverbindingen van Istanboel naar het Wes ten zijn tot dusverre niet verbroken. ALCOHOL UIT SUIKERBIETEN. ROME, 28 October (EPE). In Italië is een nieuwe fabriek in bedrijf gesteld voor de bereiding van alcohol uit suikerbieten Het ligt in de bedoeling deze bereiding op grooter schaal in toepassing te brengen. Honden, en kattenbrood. 's-GRAVENHAGE, 30 October (A.N.P.) He rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd maakt bekend dat van 1 tot en met 30 Novem ber 1940 op bon no. 6 van de voederkaart vno» honden beschikbaar wordt gesteld voor: groep 1 10 KG hondenbrood groep 2 10 KG hondenbrood groep 3 8 KG hondenbrood groep 4 5 KG hondenbrood. groep 5 4 KG hondenbrood. groep 6 3 KG hondenbrood. Op bon 6 van de voederkaart voor katten wordt over dezelfde periode 1V2 KG kattenbrood beschik baar gesteld. Na 30 November 1940 is bon no. 6 van bedoeldi kaarten ongeldig en mag deze niet meer worden aangenomen. DE HEER J. B. PENNINGS OVERLEDEN. In den ouderdom van 53 jaar is Dinsdag over leden de heer J. B. Pennings, ambtenaar ter Pro vinciale Griffie te Haarlem. De heer Pennings be gon zijn loopbaan in dienst der Provincie Noord- Holland op 23 Juli 1907, doorliep verschillende ran gen en werd op 1 Januari 1938 Hoofdcomnvies aan de 4e afdeeling (Onderwijs en personeel), welke functie hij tot zijn overlijden vervulde. De teraardebestelling heeft plaats Zaterdag 2 November a.s. te 1 uur, op de Noorderbegraafplaats te Haarlem. PROF. IR. J. A. G. VAN DER STEUR 75 JAAR Zooals wij meldden viert prof. dr. J. A. G. van der Steur, vroeger te Haarlem, thans te Oosterbeek heden zijn 75en verjaardag. Naar wij bij informatie vernamen mocht de ju bilaris reeds hedenmorgen veel familiebezoek ont vangen.-Ook waren zeer veel bloemstukken inge komen. Sleutel weg? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr. 10 (Adv Ingez. Wied.) Prijsregeling voor ingevoerde goederen. 's-GRAVF.NHAGE. 30 Oct. (A NP.) De secre taris-generaal, Waarnemend hoofd van de departe menten va'n Handel, Nijverheid en Scheepvaart van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat bij de „prijzenbeschikking invoergoederen no. 1", welke heden in werking is getreden een regeling is ge troffen ten aar zien van de wijze, waarop prijzen van ingevoerde goederen, bij verhooging van den mkoopprijs, mogen worden verhoogd. Een bijzon dere toestemming van of vanwege den secretaris- gereraal voornoemd, is dus niet meer vereischL De voorschriften van deze beschikking zijn evenwel niet van toepassing op maximumprijsregelingen, welke reeds door den secretaris-generaal voor noemd zijn afgekondigd. Ingevolge deze regeling zal de importeur ten. hoogste een verkoopprijs mogen berekenen, welke gelijk is aan zijn werkelijk betaalden inkoopsprijs, vermeerderd met het bedrag (dus niet het percen tage) aan kosten en winst, dat hij in het eerste kwartaal van 1940 bij vergelijkbare transacties ge middeld heeft berekend. Voor zoover hij aanne melijk maakt, dat dit bedrag aan kosten en winst in een bepaald geval niet kan worden bepaald om dat een vergelijkbare transactie in het eerste kwar taal van 1940 ontbreekt, mag hij het bedrag aan, kosten en winst in rekening brengen, dat ten aan zien van de te verrichten transactie gebruikelijk kan worden geacht. Voorts is de bepaling opgeno men. dat de importeur, voor zoover in zijn voorraad goederen van gelijke soort en hoedanigheid aanwe zig zijn, die tegen verschillende prijzen zijn inge kocht, bij de berekening var den verkoopsprijs van deze goederen van den gemiddelden inkoopsprijs van bedoelde goederen, de onderscheiden hoeveel heden in aanmerking genomen, mag uitgaan. Daar tegenover is hem echter de verplichting opgelegd om de juistheid van de berekende verkoopsprijzen met bescheiden aan te toonen. Bovendien is de im- oorteur verplicht op iedere offerte en verkoopsfac tuur met betrekking tot goederen, waarvan de ver koopsprijzen op gond van bovenvermelde voor schriften zijn verhoogd, de aanduiding „invoergoed" benevens den datum, waarop de prijsverhooging is ingegaan te vermelden. Deze verplichting bestaat -iet. indien prijsbladen. aan den afnemer zijn toe gezonden, waarop de bovenbedoelde vermelding heeft plaats gehad. Ten aanzien van wederverkoopers is beoaald dat zij het bedrag, waarmede hun inkoopprijzen, ten gevolge van een prijsverhooging door den importeur zijn gestegen, mogen doorberekenen. Procentueele marges mogen dus niet worden gehandhaafd. Op gelijke wijze als de importeur zal de wederverkoo- per (met uitzondering van den detaillist) op iedere offerte en verkoopsfactuur de bovenaangegeven ■vermelding moeten plaatsen. De aandacht wordt er in het bijzonder op gevestigd dat voor wederver koopers. in wier voorraad goederen van gelijke soort en hoedanigheid aanwezig zijn, die tegen verschil lende prijzen zijn ingekocht, niet geldt, dal zij bij het berekenen van hun verkoopsprijzen van het gemiddelde hunner inkoopsprijzen mogen uitgaan. Zonder uitdrukkelijke toestemming door of namens den secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, mogen derhalve de verkoopsprijzen van den ouden voorraad op geen enkele wijze wor den verhoogd. Wanneer in bepaalde gevallen de bij deze be schikking toegestane prijzen volstrekt onvoldoende moeten worden geacht, kan een verhooging door den secretaris-generaal voornoemd, worden toe gestaan. Verzoeken daartoe moeten bij het, be trokken' rijksbureau voor de nijverheid of het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd worden ingediend. Tenlotte wordt er op gewezen, dat de naleving dezer voorschriften nauwlettend zal worden ge controleerd en dat tegen overtreding ten scherpste zal worden opgetreden. Bovendien zullen bij over treding de in deze beschikking verleende faciliteiten ♦en aanzien van den overtreder kunnen worden in getrokken. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 30 October 1940. Ondertrouwd: 30 October: J. Hofman en P. J. Beunder, A. Mienis en J. E. H. Hofman; R. Beijer en A. de Jong; P. T. de Boer en M. J. W. Hoog straten: A. Cassee en M. E. Valks: H. J. Brugman en M. B. Baars: N. J. Meijer en C. van den Anker; J. van Laar en P. Levy; C. Keijzer en A. Koper C. Peetoom en M. Zwaan; W. J. van der Ham en A. J. Veltkamp: W. Doeksen en A. Buter: W. Koomen en G. M. C. Wegman, M. C. Verveer en L. M. Derks: W. J. Steemers en A. Rigter, J. B. J. Hetem en J. P. Meijer. Gehuwd; 30 October: D. J. P. Bouman en W. M. Scheurman. F. Hartendorp en W. H. van Dam, G. Hunter en T. v. Asperen, L. W. van Hoorn en H. A. Brusselaars. P. L. van Krimpen en H. M. C. v. Excel. P. F. W. de Bruin en 4 van Leeuwen; T. W. H. Weiman en J. G. M. Albracht; J. C. Regtop en A. M. Vanhauten; G. van Norde en A. C. van Slooten: J. Hooglugt en H. Kok; J. Raar en M. A. Goes: J. Baars en M. A. Prinsen, H. C. v. d. Kommer en A. P. Kruithof, A. J. Scheelings en A. de Mooij, J. Zwart en J. A. Voerman, A. Hommers en C. Harmsen. Bevallen: 26 October: G. W. Klepperde Bruin d.: W. Winkelten Klooster z.: 27 Oct. D. M KoperBodde d.; 28 Oct. Z. SchneiderCsicsó d., E. Beekmanvan Kempen d.; G. M. Vreenegoor Duivenvoorden d., C. den Ridddervan Assema W. Vossevan den Berg z., M. J. A. Korstjens Bijlmer, z. 30 Oct. H. Munstermanvan Nederpelt z.. C. S. M. van der Veldtde Bak z. Overleden: 27 Oct. E. HouwertiesBlankert. 84 j. Scho'erweg: 28 Oct. S. S. Kroesvan Konings- bruggen, 65 j. Kampersingel: 29 Oct. I. B. Pen nings 53 j.. Plein: J. van Busschoten 59 j., Thor- beckestraat; A. WijnoogstMöckl, 45 j., Gasthuis- vest. PHILIPS EN ERRES OOK IN HUURKOOP HAGEMAN - Ged. Oude Gracht 52 (Adv Ingez Wied./ Heden: WOENSDAG 30 OCTOBER. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Rembrandt Theater: Wintersport en minnebrie- en, 2.30. 4.45 en 7 uur Palace De Jantjes. 2. 4.45 en 7 uur. Luxor Theater- Mazurka. 2.30 en 6—9.30 door lopende voorstelling. Frans Hals Theater: Scipio, de Afrikaan, 2.30 en 7 uur.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2