De buitenlandsche politieke activiteit der as-mogendheden. WOENSDAG 30 OCTOBER 1940 HSAREEM'S DAGBE'AÜ 3 Karl Megerle over den oorlog en de ordening van Europa. BERLIJN. 29 Oct. In de ..Berliner Börsen- 1 zeitung" schrijft Karl Megerle onder den titel ..Buitenlandsch politieke activiteit" o.a. het vol gende: „De reeks der diplomatieke acties der as- mogendheden in de laatste weken heeft getoond, dat de wereld-politieke ontwikkeling in versneld tempo verder zonder en tegen Engeland ver loopt. Aanvallen en achtervolging op den in het nauw gebrachten tegenstander gaan op militair en buitenlandsch politiek gebied zonder pauze voort. Het initiatief ligt in al zijn plaatselijke, tijdelijke en methodische elementen onbestreden in handen van de bondgenooten. In overeen stemming met een omvattend algemeen plan dwingen zij met souvereine beheersching van het wereld-politieke spel den tegenstander de wei, van het handelen op. Zij zullen hem geen gele genheid geven tot zich zelve te komen, maar hem overal vlak op de hielen zitten. Er is in dezen oorlog geen verstarring der militaire of politieke fronten. Diplomatieke en oorlogsacties grijpen in een geniaal samenspel in elkander, vullen el kander aan. ondersteunen elkaar en lossen elkaar af al naar de behoeften van den toestand, maar steeds in het groote totale spel van het onderwer- pen van den Britschen tegenstander Wie dezen strijd begrijpen wil moet zijn af^nderlyke phases en acties in het grootste verband zien. Hand in hand met dezen strijd tegen Engeland gaat de opbouw van de nieuwe orde van leven en vrede in steeds breedere deelen van de Euro- peesch-Afrikaansche ruimte. Haar fundamenten het Duitsch-Italiaansche bondgenootschap, het Duitsch-Sovjet-Russische accoord en het dne- mogendhedennnct van Berlijn zijn zoo draag krachtig gebleken dat de ontwikkeling van dit ordenings- en pacificatiesysteem nog niet afge sloten is. Integendeel moet een verstrekkende be- teekenis gehecht worden aan haar constructieve denkbeelden ook bij de verdereafbakening or ganisatie en samenvatting der belangenruimten. Deze opbouwende ontwikkeling is thans reeds -oo ver gevorderd dat alle speculaties om nog een belangrijken factor van de Europeesche ruimte uit deze solidariteit te breken en voor Engelsche doeleinden te misbruiken, vergeefsch zijn Dit geldt vooral voor de pogingen, die Engeland en zekere andere krachten zouden willen onder nemen in de richting van de Sovjet-Unie. Daar. evenals overal, waar zij den hefboom wil gebrui ken. stuit de Engelsche diplomatie op het initia tief en de plannen der spilmogendheden en haar vrienden In de mate dat het Engelsche systeem afbrokkelt breidt zich dat van Duitschland en bondgenooten uit en betrekt het steeds meer lan den en volken in zijn werkingskring. Engeland heeft hun niets meer te bieden. Een z.g. Euro- peesch en wereld-politiek evenwicht is als de georganiseerde, op geweld en ooidog gegrondveste onvrede onderkend en verworpen Wat de volken wenschen is een in zich zelf rustend natuurlijk evenwicht van krachten, dat uitgaat van de er kenning en eerbiediging der groote natuurlijke machtsfactoren en „leidingsruimten Op zulke natuurlijke grondslagen kan zonder dwan de solidariteit van heele continenten gorden opge bouwd en langs organischen weg nadeikomen tot het ideaal van een duurzamen vrede en een be veiligden welstand. Het is begrijpelijk dat om al deze redenen de uitbreiding van het Duitsche initiatief in de rich ting van Spanje en Frankrijk de Engelsche bui- tenlandsche politiek ten zwaarste beeft getrot- fen. Militair en strategisch is hun deze nchting om bekende redenen onsympathiek, evenals ook in politiek opzicht. Juist op grond van de Snaaii- sche sleutelpositie aan den Westelnken uitgan- der Middellandsehe Zee. trachtte England met dreigementen en veriokldnKen te verhinderen dat de Europeesch-Afrikaansche reorganisatie ook hier voltrokken wordt. Het is niet gelukt eenver storing te weeg te brengen m de .samenwei kim, met degenen, die de nieuwe orde voorstaan. Van dit inzicht is de Spaansche buhenlandsche po- litiek bezield, in deze richting zal zij zich vei der ontwikkelen. Tan Frantrijk. Wat Frankrijk betreft heeft Engeland ondanks de schanddaden, die het jegens Frankrijk bedie- ven heeft, geen afstand gedaan van dit land. Het hoopt Frankrijk te zijner tijd m den geschikten vorm nogmaals te misbruiken voor een crarlo Militair heeft men het moederland als op het vasteland en als bruggehoofd weewaar voorloopig opgeheven, maar politiek en more?j gelooft men nog het te bezitten. Vandaar de plompe driestheid waarmede Churchill tracht aan te pappen met het Fransche volk en zijnre geering. Vandaar ook de ontzetting tegenover de bloote mogelijkheid dat er in de Duitsch-Fran- sche betrekkingen een wending zou kunnen in treden waardoor de bondgenoot van pteren ook politiek en moreel uit het Engelsche systeem wordt gebroken en den weg zou kunnen vmden naar de Eimooeesche solidariteit tegen het Euro- peesche partTcularisme, aan het hoofd waarvan Engeland zich heeft geplaatst. Een ommete van Frankrijk in dezen zin zou inderdaad een zware nederlaag zijn voor Engeland en alJege- nen, die Europa verder in tweedracht trachten t8Wat Duitschland betreft, dit beschouwt de kwestie van Frankrijk nuchter en in bet bewust zijn van zijn verantwoordelijkheid. Frankrijk heeft Duitschland den oorlog verklaard, hetzii uit vrijen wil hetzij op driiven van Engeland. De oorlog is verloren en moet betaald worden. Frankrijk beeft jegens Duitschland, maar ook jegens Europa, zijn aandeel aan dezen oorlog en dient het onrecht van Versailles weer goed te maken. Het was naast Engeland de voornaamste drager van de politiek die Europa soleet m vij andelijke kamuen. dit werelddeel niet meer tot rust liet komen en Duitschland zijn positie als croote mogendheid trachtte te ontrooven. Deze dingen moeten nuchter worden beschouwd en de consequenties moeten daaruit worden getiokken Aangenomen kan worden dat men zich in Frank rijk geen illusies maakt over dezen kant van het probleem. a Duitschland beziet de vraagstukken bewust van zijn verantwoordelijkheid met ruimen blik Hier ligt voor Frankrijk een kans Het is aan Frankrijk deze kans te nemen of te laten voorbij gaan Aan het verdere verloop der dingen zou dat niets wijzigen. Bij een passende bepalina van een standpunt heeft Frankrijk de mogelijkheid zijn lot in betere richting te keeren en aanslui ting te vinden bii de nieuwe Europeesche orde waarin het zich de het toekomende plaats kan verwerven. Er zijn zekere beginpunten voor deze geestesverandering aan den dag getreden en het onderhoud van den Führer met Pétain en Lava! duidde er op dat Duitschland bereid is ze positief te waardeeren. op voorwaarde dat de noodzake lijkheid en de juistheid van het voltrekken van een principieelen ommekeer wordt ingezien door geheel Frankrijk, vooral ook door hen. die nog niet geheel begrepen hebben welk spel Engeland met Frankrijk heeft gespeeld Het heeft Frankrijk niet alleen misbruikt als zwaard op het vasteland en bruggehoofd maar ook iedere eerlijke en duur zame Duitsch-Fransche overeenstemming ver hinderd met de bedoeling de beide volken tegen elkander uit te spelen en de rol van Europeesclien scheidsrechter voor zich te kunnen behouden. Dit Engelsche systeem voor Europa het is het systeem van het Europeesche particularisme is afgeleefd. Het heeft Frankrijk zijn positie als groote mogendheid gekost. Wanneer dit land zijn moeilijken toestand te boven wil komen en weer vasten grond onder de voeten wil krijgen, moet het niet alleen zijn standpunt tegen Duitschland maar ook zijn verhouding tot Engeland van den grond af ophelderen. Het zal dus in vele opzich- en aankomen op de principieele houding, die Frankrijk aanneemt tijdens de laatste phase van het op de knieën brengen van Engeland. Wanneer Frankrijk in het moederland zoowel als in het koloniale rijk weer leert Europeesch te denken en zijn toekomst te zoeken in de nieuwe orde van het avondland, inplaats van in het samenspel met de natuurlijke vijanden van Europa, dan zul len van zelf de overeenkomstige maatregelen en consequenties uit deze politiek voortvloeien. (A.N.P.) Duitsch legerbericht: Bommen op Londen en industrieën in Engeland. Zuid- BERLIJN 29 October (D. N. B.) Het opper- bevel van de weermacht maakt bekend: Formaties gevechtsvliegers hebben gisteren hun vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad eri op de industrieën in Zuid-Engeland voortgezet. Bijzonder zware treffers kregen fabrieken van mi litaire beteekenis bij Brooklands, Standon, Clacton- on-Sea en Ashford. In Zuid-Engeland werden troe penkampen doeltreffend met bommen bestookt. Bij een aanval op een convooi bij Lowestoft kreeg een patrouillevaartuig midscheeps zoo zware treffers dat het met slagzij bleef liggen. Des nachts waren de aanvallen van onze zware formaties gevechts vliegers in versterkte mate op Londen gericht, waar talrijke branden ontstonden. Voorts wei-den fabriekscomplexen in Birmingham, Coventry, in de haven van Liverpool en eenige vliegvelden op suc cesvolle wijze gebombardeerd. Patrouillevaartuigen verzetten zich tegen een aan val van vijandelijke torpedovliegtuigen door goed- gericht vuur. De door den vijand afgeschoten torpedo's troffen hun doel niet. De vijandelijke vluchten naar Duitschland waren ook vannacht van slechts geringe beteekenis. Op enkele plaatsen werden woonwijken aangevallen, huizen bescha digd en eenige burgers gedood of gewond. In een Noord-Duitsche stad werd een ketelhuis beschadigd zonder dat daardoor een belangrijke storing in het bedrijf ontstond. De vijand verloor gisteren tien vliegtuigen, waar van een door de marine-artillerie. Acht Duitsche liegtuigen worden vermist. Sinds het uitbreken an den oorlog zijn alleen door de marine 116 vijandelijke vliegtuigen en wel 26 door zeestrijd krachten en negentig door de marine-artillerie neergeschoten. Bij den eersten aanval op het groote krachtig beschermde s.s. „Empress of Britain" heeft zich de bemanning van een gevechtsvliegtuig onder bevel van den eersten luitenant Jope bijzon der ondersoheiden." FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Dinsdag luidt als volgt: „De aanvallen van het Duitsche luchtwapen on dervonden gisteren ook door het slechte weer, dat gedeeltelijk slechts over korten afstand zicht ver schafte, geen belemmering. Veelal wisten de Duit sche gevechtsvliegers deze moeilijkheid door stout moedige duikvluchten te ondervar gen. Hierbij kon den weer zeer goede resultaten worden bereikt. Overdag stonden vermetele individueele acties van Duitsche gevechtsvliegtuigen op den voorgrond. Te Londen moest alleen gisteren al viermaal lucht- alai-m gemaakt worden, zoodat de Britsche hoofd stad niet tot rust kwam. Ook verscheiden in- dustrieele installaties in Zuid-Engeland kregen het geheele gewicht van de Duitsche luchtaanvallen te doorstaan. Bij den aanval op een wapenfabriek bij Brooklands troffen verscheiden zware bommen de fabrieksi-stallaties en richtten groote vernielingen aan. Tegelijkertijd werden de emplacementen al daar in aanzienlijke mate verwoest. Het eveneens gebombardeerde Ashford in het graafschap Kent is een belangrijke industriestad met groote spoorwegwerkplaatsen en een gasfabriek met productie van motorbrandstof. Tegen den avond trokken daarop zware Duit sche gevechtsformaties ten strijde, die in den loop van den nacht aanmerkelijk krachtiger acties te gen de Britsche hoofdstad ondernamen en aanzien lijke schade aanrichten. Als gevolg weer ontploffin gen en tegelijkertijd als onaanvechtbare bevesti ging van de juiste ligging van de treffers ontston den talrijke nieuwe branden in de gekozen doe len, die voor de defensie van belang zijn. Weer hebben Duitsche patrouillebooten zich dapper gehouden en een aanval van Engelsche torpedovliegtuigen door goedliggend vuur afge weerd. De aanvallen van de Britsche torpedovlieg tuigen geschiedden in de nabijheid van Terschel ling en Borkum. In beide gevallen misten de torpe do's hun doel en ontploften zij aan het strand". Italiaansch legerbericht: Italianen overschrijden de Crieksch—Albaansche grens op verscheidene plaatsen. ERGENS IN ITALIë, 29 October (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 144 maakt het Italiaan sche hoofdkwartier het volgende bekend: „Gistermorgen- zijn onze in -Albanië gelegerde troepen de Grieksche grens overgetrokken en tot verscheidene plaatsen op vijandelijk gebied doorge drongen. De opmarsch wordt voortgezet. Ondanks de ongunstige weersgesteldheid bombardeerde onze luchtmacht herhaalde malen Grieksche militaire doelen als havens, kaden, spoorlijnen, verwekte branden in de haven van Patras, in de installaties langs het kanaal van Corinthe, in de vlootbasis Preveza en in de installaties van de luchthaven Tatoi nabij Athene. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Oost-Afrika wierp een van onze formaties bommen van klein kaliber op vijandelijke Kampen in de zone van Soiusceib (Centrale Soedan). Vij andelijke vliegtuigen bombardeerden Asosa (ten zuid-oosten van Kurmuk) en Dima ten noordoosten van Abramarcos, waarbij zeven personen gewond werden". Tot Zaterdag kunt U onzen verrukkelijken Cognac Authentique Drie Ster nog krijgen voor 2.75 per heele flesch Daarna noteeren we weer 3.35 Neem voor raad Haast U wat met bestellen. fa. B. H. J. Lans Co. WIJNKOOPERIJ - DISTILLEERDERIJ COGNACHANDEL Winkels: Kleine Houtstr. 57. Rijksstraat weg 8 en 289, Kleverparkweg 24, Amster damstraat 64 en Leidschevaart 132, Kan toor (voor bestellingen van buiten H'lem) "S! Houtstr 5' Tel 13676 Postgiro 190769 DE OORLOG TUSSCHEN ITALIë EN GRIEKENLAND. Bijgaande kaart geeft een algemeen overzicht van het Grieksche rijk met dc voornaamste plaatsen en eilanden. De dikke lijn is de grens van Griekenland, dc magere die van het Turksche rijk. Dc eilanden, die met stippellijn zijn omgeven, behooren tot Italië (Dodecanesos-groep). (Cartografisch Bureau Ned. Dagbladpers.) Churchill, de Engelsche premier, tijdens een zijner jongste inspectie-tochten door de geteisterde gedeelten van Londen. (Foto Weltblld.) Het onderhoud tussehen Hitier en Pétain. Een oordeel van Fransche zijde. BERLIJN, 29 Oct. (ANP) Uit Vichy wordt ge meld: Het bureau van den vice-ministerpresident heeft Zondagmiddag een commentaar verschaft op het onderhoud tussehen den Führer en maarschalk Pé tain, waarin o.a. het volgende gezegd wordt: Maarschalk Pétain en rijkskanselier Hitier heb ben besloten dat hun beide landen voor den we deropbouw van Europa willen samenwerKen. De at tenties, waarmede het Fransche staatshoofd om geven werd, bewijzen, dat, nadat hij vrijwillig naar de ontmoeting gegaan was, fyj ook vrijwillig zijn instemming betuigd heeft. De samenwerking is 'een begrip, dat elke vernederende ongelijkheid uitsluit. Deze feiten maken het mogelijk de volgende vijf punten vast te stellen: 1. Vier maanden na het staken der vijandelijk heden wordt aan Frankrijk de mogelijkheid gebo den uit het isolement te geraken, waarin zijn eigen ongeluk het gestort had. 2. Met alle objectiviteit moet men constateeren dat de overwinnaar ernaar streeft zich boven zijn overwinning te verheffen. Men mag ten aanzien an de toekomst de hoop koesteren dat hij de ver zoeking kan weerstaan om een vrede te sluiten, welke alleen op het gebruik van geweld berust. Er ligt iets onbetwistbaar grootsch in om na vier maan den met een militair verpletterden tegenstander over samenwerking te praten. Wanneer de overwin naars van 1918 eveneens het initiatief genomen hadden om met de klassieke traditie der afrekening tussehen de staten te breken, welke de kiem van den nieuwen oorlog geweest is, dan had Europa waarschijnlijk de laatste smartelijke kwarteeuw kunnen vermijden. 3. Wanneer rijkskanselier Hitier zoo gehandeld heeft, dan heeft hij dit ook daarom gedaan, omdat het nieuwe Frankrijk binnen enkele weken tijds een diepgaande wijziging heeft ondergaan, welke de samenwerking mogelijk maakt. 4. De loyauteit zal de regel blijven, welke het nieuwe Frankrijk zich gesteld heeft. Na den wa penstilstand heeft maarschalk Pétain steeds vastbe raden betoogd de bepalingen van den wapenstil stand met strikte loyauteit uit te voeren. Nu hij zijn vrijwillige instemming betuigd heeft met de poli tieke samenwerking in het kader van het Europee sche vasteland, zal Frankrijk eveneens zonder aar zelen en zonder bijgedachten deze politiek moeten voortzetten, welke alleen op die voorwaarde de ge- wenschte resultaten zal opleveren. 5. Tallooze en groote belangen zullen Frankrijk op den weg zijner nieuwe politiek trachten te belem meren. Groot-Brittannië heeft een levensbelang bij het mislukken van deze politiek. Klaarblijkelijk ont wikkelt het thans reeds al zijn propagandamiddelen en zijn enorme financieele hulpbronnen. De Fran sche openbare meening moet de achterbaksche en vaak dwaze geruchten weerstaan waarmede het be stormd wordt, alsmede de propaganda van de En gelsche radio, waarin de moordenaars van Mers el Kebir en Dakar zich durven te vertoonen onder het voorwendsel van het Fransche belang, terwijl zij alleen het egoïstische belang van Engeland verte genwoordigen. De campagne voor afvalstoffen in Zwitserland. Eenige cijfers. BAZEL, 26 October (EPE) Nadat in Zwitser land sinds eenige weken de inzameling van oude stoffen en afval aan den gang is, is nu door het Eedgenootschappelijk Departement van Economi sche Zaken een verordening gepubliceerd, die de inzameling tot in alle détails regelt. Voor het doel matig verwerken van het ingezamelde moeten de kantons zorgen. In den regel zullen de oude «mffen aan den handel verkocht worden en de etens resten aan de varkensmesterijen gegeven worden De inzamelingsplicht begint 1 November. Tegelijkertijd met de publicatie van deze ver ordening ontving de chef de bureau van het Bureau Inzamelen Afvalstoffen vertegenwoordigers van de pers yoor een bespreking. Hierbij werd o.a vastgesteld, dat de inzameling voor Zwitserland van groot belang is. Naar schatting worden jaarlijk- 37 millioen tandpasta en andere tubes in Zwitser land weggeworpen, waaruit voor 1.5 millioen francs tin gewonnen kan worden, waarvan de in voer tot minder dan 1% van het normale gebruik is teruggeloopen. Hetzelfde geldt voor leege con servenblikken. De stad Zürich zal hiervan alleen al 1 millioen KG per jaar opleveren, waaruit even eens tin alsmede schroot voor de staalfabricoee ge wonnen kan worden ter waarde van 0.2 mnlioen francs. Verder werd medegedeeld, dat in normale tijden jaarlijks voor circa 2.5 millioen francs aan been en voor een zelfde bedrag aan lompen en oud papier wordt ingevoerd. Men rekent erop, dat per huishouding en per jaar ongeveer 40 KG bruikbare afvalstoffen (zonder keukenafval) zullen w<«rden verkregen, hetgeen voor geheel Zwitserland ->en hoeveelheid beteekent van rond 40 millioen KG of 4.000 spoorwagons. Ook op het gebied van nfval olie kan nog veel gedaan worden, daar alleen al aan verbruikte auto-olie tot nu toe 1 millioen KG per jaar verloren ging. Noorwegen gaat tulpen kweeken. De VPB-correspondent meldt: Uit Noorwegen wordt bericht, dat dit land zier op de tulpencultuur gaat toeleggen. Deskundiger beweren, dat de eilanden voor Aalesund voor de tulpencultuur uitstekend geschikt zijn, Proefnemin gen op kleine schaal hebben dit bevestigd. Men zal de tulpen ook in Noorwegen trekken en hoopt mei Kerstmis van dit jaar reeds de eerste Noorsche tul pen te kunnen afleveren. Tot nog toe importeerde Noorwegen jaarlijks Nedcrlandsche tulpen. UN HET BUITENLAND. In de afgeloopen weken waren meer dan eens symptomen waar te nemen, welke er op wezen dat het Europeesche conflict den Balkan gevaarlijk dicht genaderd had. Er kwamen eenerzijds berich ten over verhoogde spanning aan de Grieksch-Al- baansche grens, anderzijds vernam men van ver hoogde Britsche activiteit in Zuid Oost Europa: te Sofia kwamen de Britsche gezanten in den Balkan bijeen om zich over den toestand te beraden en minister Eden koesterde het plan om op zijn reis door het Verre Oosten ook een bezoek aan Ankara te brengen. Thans is in dit deel van Europa de bom gebarsten door het binnentrekken der Italiaansche troepen, van Albanië uit, op Grieksch gebied en het bombardeeren van Grieksche havens en vlieg velden door de Italiaansche luchtmacht. De Ita liaansche regeering motiveert haar houding men heeft het in den tekst van de nota aan Athene kun nen lezen met te constateeren dat Griekenland gedurende den huidigen oorlog een houding jegens Italië heeft aangenomen, welke niet te vereenigen is met zijn positie als neutrale staat. De Grieksche re geering heeft, naar Italië verzekert, voortdu rend het optreden der Britsche weermacht begun stigd door met haar samen te werken en strategi sche posities, o.a. luchtbases ter beschikking te stellen, en aldus was een overigens niet door de Italianen gewild gewapend conflict niet meer te vermijden. Van Engelsche zijde is totnogtoe weinig commen taar bekend geworden over het Grieksch-Britsche contact van den laatsten tijd. Wel geeft de Daily Telegraph toe dat door den Engelschen en Griek- schen marinestaf gemeenschappelijke plannen zijn uitgevoerd „die thans in daden kunnen worden om gezet", doch omtrent het tijdstio der besprekingen laat dit bericht ons in het onzekere. Het Italiaan sche blad „Piccoli" weet echter te melden dat het eenige vliegveld van Kreta reeds eenige weken in handen van de Engelsche luchtmacht zou zijn. Nu Griekenland in den oorlog betrokken is gaat de belangstelling vanzelf uit naar de vraag of eeni ge der omliggende landen wel buiten het conflict zullen kunnen blijven en men denkt hierbij aan Joego Slavië en vooral aan Turkije, dat verleden iaar in een militair bondgenootschao met Engeland betrokken werd Te Belgrado is al bekend gemaakt dat Joego Slavië neutraal wenscht te bliiven. De Turksche ministerraad heeft nog geen besluit om trent haar houding genomen. Loting voor f!en fli^nstpliclit in de Ver. Staten. 17 millioen personen gekeurd. Het D.N.B. meldt uit Washington, 29 October: In tegenwoordigheid van president Roosevelt en den minister van oorlog, Stimson, werden in den gebruikelijken vorm de nummers getrokken van diegenen, die het eerste zullen worden opgeroepen van het vervullen van hun militairen dienstplicht. De minister van oorlog, trok, terwijl hij geblind doekt was. de eerste nummers. In een korte toespraak zeide Roosevelt o.a.: „De jeugd van de Vereenigde Staten is bereid, evenals het geheele land, haar taak te vervullen. Amerika mobiliseert alle hulpbronnen, zijn mannen, zijn in dustrie en zijn vermogen om de natie sterk te ma ken in de verdediging. Alleen de sterke vermag tegenwoordig in vrijheid en vrede tc leven". In totaal zijn rond zeventien millioen personen voor den militairen dienst gekeurd. Volgens schat tingen zullen rond vijf millioen personen in wer- kelijken dienst treden, terwijl de rest om ver schillende redenen in reserve worden gehouden". PROEGAMMA DONDERDAG 1 NOVEMBER. JAARSVELD, 414.4 M. AVRO-uitzendlng. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 De Romancers en soliste (11.0011.20 Huithnude- lijke wenken). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 AVRO Amusementsorkest en solist. 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Omroeporkest (3.40 —3.55 Reportage) 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus Lezen in den Bijbel. 5.15 Vragen van den dag. 5.30 Puszta-orkest. 6 00 Orgelspel 6.15 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuws berichten ANP en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzcndlng. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. (7.30—7.45 Berichten Engelsch) 8.008.15 Nieuws berichten ANP 9.00 0.15 Berichten Duitsch 10.00 Orgelspel. 10.30 VARA-orkest. 11.15 Gramoloon- muziek. 11.30 Berichten Engelsch. 11.45 VARA-or kest. 12 10 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek 1...30 Berichten Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. 130 Be richten Engelsch. 1.45 Gramofoonmuziek (2.00 2.15 Berichten Duitsch. 2.302.45 en 3.30—3.45 Berichten Engelsch) 4.00 Keukenpraatje, 1.30 Gra mofoonmuziek. 5 00 Berichten Duitsch. 5.15 Vra gen van den dag (A.N.P.) 5.30 VARA-orkest. 6.30 Berichten Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00— 7.15 Nieuwsberichten ANP en sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7