£aaUU B Bonnen die thans geldig zijn: BURGERLIJKE STAND DIRK VOLKERTSZOON COORNHERT. mm/ iA;vk DONDERDAG 31 OCTOBER 1940 HAARLEM'S DAGB E AD De houding van Bulgarije. „Aandachtig en op alle mogelijkheden voorbereid." SOFIA 31 October (D. N. B.) De rol van Bulgarije in het Italiaansch-Grieksche conflict wordt door de Bulgaarsche pers en de openbare meening gekenmerkt als die van een aandachtigen en op alle mogelijkheden voorbereiden waarnemer. Veelvuldig wordt de wensch geuit dat het conflict nog langs vreedzamen weg zal kunnen worden bijgelegd. De positie van Griekenland wordt als hopeloos beschouwd, indien het conflict voortduurt. In dit verband publiceeren de bladen ook histo- risch-politieke beschouwingen en herinneren zij aan den tijd, toen Griekenland als stuwende kracht van den Balkanbond optrad, welke bond op aandringen van Athene tegen Bulgarije was op gericht. Eii, zoo vraagt het blad „Mir", wat is er nu van dezen bond overgebleven? Hevige luchtaanvallen op Londen. STOCKHOLM, 31 Oct. (D. N. B.). Een dikke wolkenlaag hing Woensdagavond, volgens berich ten uit Engeland, boven Londen, toen de eerste nachtelijke aanvallen op de Britsche hoofdstad begonnen. De batterijen afweergeschut richtten hun vuur weer naar den hemel, ofschoon de aan vallende Duitsche machines in de meeste ge vallen in het geheel niet te zien waren. Donderdagochtend werd de nachtelijke aanval in een Engelsch radiobericht bijzonder fel ge noemd. Vooral in de eerste nachtelijke uren vóór middernacht. Den geheelen nacht moesten de Londenaars weer doorbrengen in de schuilkel ders onder het geweldige gedreun van het af weergeschut en de ontploffende bommen. Eerst kort vóór het aanbreken van den dag kon het sein alles veilig gegeven worden. Crematie ir. J. E. F. de Kok. Hedenmiddag kwart over één heeft in het Crema torium op Westerveld onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië. Jhr. ir. H. Loudon voerde het woord. „Ofschoon de groote expansies van het bedrijf reeds bereikt waren", aldus spreker, „zette de groei zich toch nog voortdurend voort. Voor de chemisch-technïsche zij de van het bedrijf heeft De Kok steeds een open oog gehad en wanneer ons concern, wat betreft* de research aan de spits staat, dan is dit grootendeels aan zijn invloed te danken. Hij was een energiek man en daarenboven een buitengewoon sympathieke figuur, eerlijk en rechtvaardig. Het personeel, dat onder zijn leiding werkte, was hem dan ook zeer genegen. Ook door zijn Engelsche collega's werd hij bijzonder gewaardeerd, hetgeen voor den. algemee- nen gang van dit groote bedrijf een zeer belangrijke factor was. De gezondheidstoestand van De Kok was de laatste jaren niet bijzonder goed. Zijn geest kracht was echter van dien aard, dat hij zich.toch nog met alle kracht en energie van zijn zware taak wist te kwijten. De Kok was iemand, die zeer terug getrokken leefde. Zijn groote liefhebberij was de vliegsport, waarin hij zich zeer snel wist te be kwamen en de vereischte brevets wist machtig te worden. Zijn groote tochten naar Nederlandsch-Indië en Zuid-Afrika zijn ons allen bekend. In 1938 zóu hij voor de tweede maal naar Indië zijn gegaan, maar moest, toen hij in Karachi was, wegens de on gunstige politieke omstandigheden naar Nederland terugkeeren. Als voorzitter van de Nederlandsche Vereèniging voor de Luchtvaart en van den raad van bestuur van de K. L. M., van het Fokker- en het Luchtverdedidingsfonds heeft De Kok ontegen zeggelijk voor de ontwikkeling van de vliegsport in Nederland zeer veel gedaan. Toen de bezetting van ons land een gewijzigden toestand veroorzaakte, heeft De Kok een zeer moeilijken tijd doorgemaakt; ofschoon zijn gezondheidstoestand achteruit ging, heeft hij toch nog belangrijke regelingen weten te treffen, waardoor de belangen van het personeel zooveel mogelijk werden behartigd. In Juli moest hij op advies van zijn geneesheeren in het Roode Kruis Ziekenhuis worden opgenomen, waar hij tot diep leedwezen van allen die met hem gewerkt heb ben en hem gekend hebben, op 28 October is over leden. Voor het groote concern, waarvan hij de lei ding had, is zijn heengaan een zeer ernstig verlies. Wij, zijn collega's, zijn diep getroffen door dit ver scheiden en het personeel betreurt den gewaardeer- den leider, die steeds voor hun belangen optrad. Wij begrijpen hoe groot het verlies ook zijn meot voor de naaste familieleden, naar wie onze oprechte sym pathie uitgaat". Na jhr. Loudon sprak nog de heer C. Kolff, voor zitter van de Nat. Luchtvaartschóöl. Onder de vele aanwezigen zagen wij o.a. baron C. Th. Krayenhof, eere-voorzitter van het A. N. V. V. en lid van het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B., C. van Ede van de Pais namens den secretaris generaal van Waterstaat, A. Plesman, directeur Luchtvaart Maatsch., Hans Martin, chef van de Indië-lijn, M. C. Heymans, directeur Rott. Lloyd- Ruys en Co., Bouwe Vlas, commandant Leger des Heils, J. W. H. Lanbach, namens de directie Fok kerfabrieken, R. J. H. Patijn, voorzitter commissie fan Aardolie-aangelegenheden, mr. J. van der Meulen, onder-voorzitter Raad van Beheer Lucht vaart Maatsch., ir. W. van Alphen de Veer namens de Organisatie Toegepast Natuurwetensch. Onder zoek, luit.-generaal v. d. Kasteele, alg. adviseur van dr. ir. Ringers, jhr. mr. O. E. W. Six, secretaris generaal van Koloniën, Paul Nijgh, pres.-comm. van Ph. van Ommeren's Scheepvaart bedrijf, dr. ir. M. H. Damme, bestuurslid Ned. Ver. voor de Luchtvaart, mr. E. L. G. den Doorn de Jong, directeur R. Mees en Zn. te Den Haag, prof. Mekel van de Technische Hoogeschool. te Delft, ir. J. de Bruin Kops, directeur van Werkspoor. H. Lock- ner, beheerder van de Ned. Petroleum Maatsch. en de Bataafsche, jhr. mr. R. van Lennep. directeur Tarakan Petroleum Mij., P. Klaar, directeur Stan daard A. P. C-, jhr. ir. C. E. W. van Panhuys, na mens het Instituut voor Ingenieurs, gen.-majoor Dumont, namens de ver. „Ons Leger", dr. M. W. Holtrop, directeur der Hoogovens, vertegenwoordi gers van de sociëteit „Phoenix" Delft, J. van Krim pen, namens prof. C. J. Nieuwenburg, rector-mag- nificus der Technische Hoogeschool te Delft en prof. dr. H. B. Dorgelo, secretris van den Senaat der Technische Hoogeschool en zeer vele anderen. Verwarming schoolgebouwen te Haarlem. Maatregelen ter besparing van brandstof. B. en W. van Haarlem hebben aan de directeu ren van le PI. B. S. B, 2e I-I. B. S. B en H. B. S. A aan de directrice der Middelb. School voor Meisjes, het volgende medegedeeld: Aangezien het niet zeker is, dat er voldoende brandstof zal zijn om gedurende den geheelen win ter de schoollokalen normaal te verwarmen, drin gen- wij er bij U op aan, voor zoover dit van U en het overig personeel afhangt, er op toe te zien, dat met den beschikbaren voorraad zoo zuinig mogelijk wordt omgegaan. Ter besparing van brandstof hebben wij voorts besloten met ingang van de week, waarin alle scho len voor middelbaar onderwijs weder normale schooltijden zullen hebben, den Zaterdagochtend- schooltijd o.a. voor Uw school te laten vervallen. In de plaats hiervan zullen met ingang van de zelfde week de daardoor vervallen lessen voor zoo veel mogelijk op Woensdagmiddag, de overblijven de op andere dagen behooren te worden gegeven. Bij de Hoofden der Gemeentelijke scholen voor gewoon-, uitgebreid- en buitengewoon lager onder wijs te Haarlem, hebben B. en W. eveneens op zui nigheid met den beschikbaren voorraad brandstof fen aangedrongen en hun tevens medegedeeld, dat B. en W. ter besparing van brandstof besloten heb ben, met ingang van de week van 3 tot en met 9 November a.s. (scholen en klassen met herfstvacan- tie 10 tot en met 16 November a.s.) voor de scholen welke normale schooltijden hebben, alsmede voor de klassen der overige scholen, welke geheele dagen werken, den Zaterdagmorgenschooltijd te vervan gen door den Woensdagmiddagschooltijd. Tenslotte hebben B. en W. ook bij de Hoofden dei- Scholen voor Voorbereidend lager onderwijs nos. 1 t.m. 5, te Haarlem, op zuinigheid met brandstof aangedrongen en hun tevens medegedeeld, dat B. en W. ter besparing van brandstof besloten hebben met ingang van de week van 10 tot en met 16 No vember a.s. o.a. voor genoemde scholen den Zater dagmorgenschooltijd te vervangen door den Woens dagmiddagschooltijd. HAARLEM, 31 October. Ondertrouwd: 30 October: A. D. Bloemsma en A. M. Schuijt. J. C. van Loenen en A. Veerman. A. Andela en M. C. van Tol. Gehuwd 31 October: G. H. Cornet en C. W. C. Veen. Bevallen: 29 Oct.: W. C. TrakselVos, d. S. F. Vadervan Heijningen, z. 30 Oct.: J. Meershoek Pijnakker, z. 31 Oct.: C. M. GortzakSpruit, d. Overleden: 30 Oct.: B. J. Rijkbosch. 79 j., Ged. Oude Gracht. J. M. Heek. 79 j., Prinsessekade. W. H. A. M. 29 d.. z. v. H. W. Vogels, Gasthuis laan. W. M. Servaas—de Vogel, 55 j., Dr. Leijds- straat. HAARLEM IN HET WIT. Vijf schilders zorgen daarvoor. ER KOMT EEN BEPERKTE STRAAT VERLICHTING. In opdracht van het gemeentebestuur is Open bare Werken ijverig bezig Haarlem in het wit te steken. Daarmee is men trouwens al eenigen tijd aan den gang. Niet minder dan 5 schilders trekken er eiken dag op uit om, zooveel dit althans mogelijk is, er voor te zorgen dat er in de duisternis geen ongelukken gebeuren. Op alle hoeken van straten en waar wegen elkaar kruisen, worden de trottoir banden wit geschilderd. Verder worden breede witte banden op de boomen en de lantaarnpalen aangebracht. Ook andere obstakels op de trottoirs ontgaan de verfkwast niet, zooals stoepen voor hui zen, hekken, palen van de tram, enzoovoort. Waal wegen of straten op het water uitkomen zijn wit geverfde hekken geplaatst. In hoofdzaak"' is het witte toilet van Haarlem al voltooid, maar nauwkeurige inspectie maakt nog geregeld aanvullingen gewenscht. Zoo is bij voorbeeld Woensdagmiddag in den gemeenteraad het denkbeeld geopperd alle trottoirbanden langs singels en grachten wit te schilderen, om daardoor te voorkomen dat fietsers of wandelaars een nat pak oploopen. In het algemeen heeft dit wit schilderen het ge- wenschte resultaat. Op avonden als het niet heel erg donker is levert het verkeer geen onoverkome lijke moeilijkheden op. Maar als de maan zich schuil houdt kan het soms heel, heel donker zijn. Dan is uiterste voorzichtigheid geboden. Niet alleen des avonds maar ook des morgens. De meeste ar beiders moeten 's morgens in het donker naar hun werk en dat valt niet altijd mee. Juist vernamen wij van verschillende arbeiders die hedenmorgen moeite hadden gehad om hun werk te bereiken. Twee waren per fiets tegen een onverlichten wa gen, die aan den kant van den weg stond, opge reden, wat één een verstuikten enkel kostte. Met nadruk wordt er nog eens op gewezen dat geen onverlichte auto's, wagens en fietsen buiten mogen staan. Vuilnisbakken mogen ook niet bui- tengezet worden vóór de vuilnisophaler komt. Er- moet voor gezorgd worden dat alle onnoodige ob stakels verwijderd worden. De burgemeester heeft in de raadszitting medege deeld, dat thans van de Haagsche autoriteiten ver gunning verkregen is een zeer beperkte straatver lichting te Haarlem in te voeren. Op de wegkrui- singen en andere punten die daarom vragen wordt een kleine lamp aangebracht. Afdoend is dit natuurlijk niet, want zoo'n lamp mag niet meer dan 1/200 van de normale licht sterkte hebben. Maar toch zullen die kleine licht punten van beteekenis zijn juist omdat het nu zoo donker op den weg is. Er zullen dan op straat 157 electrische en 61 gaslampen branden. Het tramverkeer zal men zie elders in dit num mer met ingang van morgen 1November op nieuw gewijzigd worden. De eerste trams gaan nu pas 's morgens om 7 uur rijden, terwijl 's avonds de laatste trams om 8.30 uur in de g. moeten zijn. Nu was dit 9.30 uur. De laatste avondritten worden dus een uur vervroegd. Voor de bewoners van Heemstede, die voor een groot deel op de N. Z. II. zijn aangewezen om naar de stad te trekken, is dit een tegenvaller. Zij hadden gehoopt, nu wij in de kuststrook ook pas 's avonds om 12 uur thuis be hoeven te zijn, dat de tramdiensten juist verlaat zouden worden. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Inbraak in Oudejaarsnacht. In den oudejaarsnacht van '36 op '37 werd in een kantoor van een fabrieksgebouw te Zaandam, een inbraak gepleegd. Een drietal mannen, met een „au to komend uit Amsterdam, stapte in een te Zaandam klaarliggend bootje, waarin ook een medeplichtige zat. en voer zoo naar het fabrieksgebouw. Daar braken ze een glasruit en forceerden de deur, die toegang gaf tot het kantoor. Daar werd met snijbranders de brand kast geopend. De dieven namen een buit mee van f 675, be nevens eenige effecten. Deze buit werd onderling verdeeld. Hedenmorgen stonden twee dezer dieven en de chauffeur, die hen gereden had. terecht voor de Arr. rechtbank te Haarlem. Tegen beide eerste verdachten eischte de officier een gevangenissstraf van 1 jaar en 6 maanden. Beide pleiters, mr. Beets en mr. Duitz drongen aan op voorwaardelijke traffen. De chauffeur, die de dieven vervoerd had, hoorde een gevangenisstraf van 6 maanden tegen zich eischen. De pleiter mr. van Haastert vroeg op grond van juridische bezwaren tegen de tenlaste legging vrijspraak en onmidddellijk invrijheidstel ling van den verdachte. Dit werd niet toegestaan door de rechtbank. Subs, pleitte mr. van Haastert voor een mindere gevangenisstraf. Groote hoeveelheden graan in vlammen opgegaan. Felle brand te Groningen. GRONINGEN, 31 October. (AJJ.P.) - Vanoch tend om acht uur is in het groote, vier verdiepin gen hooge graanpakhuis van de firma L. van der Meer, waar dag en nacht gewerkt wordt, een felle brand uitgebroken, welke in een minimum van tijd groote afmetingen aannam. Dank zij het krachtige ingrijpen van de brand weer, die met veertien stralen het vuur bestreed kon het vuur tot ^de beide bovenste verdiepingen beperkt blijven. Deze zijn geheel uitgebrand. Om tien uur kon worden aangenomen, dat er geen gevaar meer bestond voor de omliggende per- ceelen, die ontruimd moesten worden. Door de groote hoeveelheden water, welke in de vuurzee geworpen zijn, staan de zakken met graan, opgeslagen in de beide benedenverdiepingen, ge heel in het water. De mannen van den opbouw- dienst, geassisteerd door personeel van den lucht beschermingsdienst, hebben zooveel als zij konden de zakken met graan naar buiten gesleept. In het pakhuis was voor ongeveer een millioen K.G. graan opgeslagen, waarvan het grootste ge deelte verbrand of door het water bedorven is. Tij dens het blusschingswerk werd de brandweerman E. Nieborg door den rook bedwelmd. Hij kon naar huis worden vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Omtrent de oorzaak van den brand kan nog niets met zekerheid worden gezegd. Aanvankelijk werd aan een explosie gedaoht, doch dit staat nog niet vast. De heer H. tie Jong verlaat den Postdienst. Heden was de heer H. de Jong, commies bij de P. T. T., voor het laatst werkzaam als beheerder van het bijkantoor aan de Tempeliersstraat te Haarlem. Ongemerkt is dit afscheid niet gegaan. Vele vaste bezoekers van dit kantoor kwamen hem Woensdag en hedenmorgen de hand drukken en danken voor de tegemoetkomende houding, waar mee hij hen altijd behandeld had. Van een predi kant ontving hij o.a. een mooi boekwerk. Vanmiddag werd namens directie en administra tie der Posterijen afscheid van den heer De Jong genomen. Het ophalen van het vuilnis. Geen vrees voor stagnatie. In het verslag van de Haarlemsche raadszitting (zie elders in dit nummer) kan men lezen dat aan genomen is een voorstel, om het aantal wagens van de Gemeente-reiniging, die omgebouwd moeten worden voor het voortbewegen door middel van gas, uit te breiden tot 45 van de 79, die oorspron kelijk met benzine in beweging moesten worden gebracht. Naar aanleiding van het feit, dat in Haarlem weer vuilnis wordt opgehaald door met paarden getrokken wagens, hebben we den heer A. van Driel, directeur van den Reinigingsdienst gevraagd hoe dit in de naaste toekomst zal gaan. Hij merkte op, dat deze 79 wagens, die niet allemaal vuilnis auto's zijn, niet alleen door benzine, maar ook door Dieselmotoren werden voortgedreven. „Wanneer het minimaalnoodzakelijke aantal van 45 wagens is omgebouwd, dan behoeft voorloopig nog geen vrees te worden gekoesterd, dat er stagnatie bij het ophalen van vuilnis zal komen. De bepaling na melijk, dat geen afval of papier meer in de vuil nisemmers geworpen mag worden, heeft reeds een belangrijke verlichting van dezen dienst tengevolge gehad, ondanks het feit, dat er nu ook weer asch in de emmers gestort wordt. Het gebeurt nu vaak, dat onze mannen slechts voor de helft gevulde vuilnis emmers vinden. Wanneer dus nog méér bezuinigd moet worden, dan bestaat- er geen bezwaar meer, het vuilnis, dat zooveel minder is geworden, eens per week te doen ophalen". PLAATSING VAN LICHTBAKKEN IN VOORBEREIDING. Naar wij vernemen is in Haarlem in voorberei ding het plaatsen van lichtbakken bij woningen van dokters en vroedvrouwen, bij brandweerpos ten en schuilplaatsen, die onderscheidenlijk zullen worden aangeduid door de verlichte letters D., V., B., S. Eerste hulpposten zullen door een verlicht kruis worden aangeduid. Gas en Electriciteit. Voorloopig geen rantsoeneering. De Nederl. Gasstichting heeft volgens De Stan daard aan alle gasbedrijven in ons land een cir culaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat voorloopig nog niet zal worden overgegaan tot rantsoeneering van gas en electriciteit. Men is volgens het blad tot deze beslissing ge komen nadat de vraag, of rantsoeneering noodig was, bij de verschillende instanties in behandeling is geweest. BLOEMENDAAL NOG GOED AFGELOOPEN. Een bewoner van een villa in het Kweekduinpark riep de hulp van politie en brandweer in, toen hij een begin van brand in zijn woning meende te con- stateeren. Bij onderzoek bleek een balk onder een brandenden haard vlam gevat te hebben; de brand weer slaagde er in grooter onheil te voorkomen. Ook een inwoner van het Kinheimpark ontdekte 's nachts gevaar en alarmeerde de brandweer. In een bovenkamer vol rook werd een electrisch wa terketeltje aangetroffen, waarvan het contact na gebruik niet bleek uitgeschakeld te zijn. De reeds smeulende deelen werden door de brandweer on schadelijk gemaakt. DE HEER F. J. GOEDKOOP OVERLEDEN. In den ouderdoifi van 76 jaar is Woensdag over leden de heer F. J. Goedkoop, kapitein-luitenant ter zee b.d., te Bloemenlaal. De teraardebestelling zal plaats hebben op Za terdag 2 November a.s. op de Algemeene Begraaf plaats aan den Bergweg te Bloemendaal, te 2 uur. BROOD BON 12 v. 28 Oct. t.m. 5 Nov. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 114 Algem. Distributie bonboekje van 28 Sept. t.m. 8 Nov. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 42 Algem. Distributie bonboekje van 26 Oct. t.m. 22 Nov. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 06 vleesch van de VleeschkaarL. Van 28 Oct. t.m. 10 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON 06 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- ivaren. BON .05 geldig t.m. 3 Nov. ZEEP BON 55 T.m. 12 Nov. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. HONDENBROOD BON 6 Tm. 30 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. MEEL EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tarwe meel of boekweitmeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie- boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem. BON 77 Algem. Distributie boekjeT.m. 31 Oct. 250 gr. havermout of havervlokken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. maizena of griesmeel of puddingpoeder BON 15 Algem. Distributie- boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) T.m. 2 Nov. 2 Ltr. BOTER EN VETTEN BON 15 Boterkaart. T.m. 1 Nov. 1/2 pond boter. BON 14 Boterkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond boter. BON 15 Vetkaart. T.m. 1 Nov. 1/2 pond margarine of boter. BON 14 Vetkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond margarine of boter. KAAS BON 26 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 3 Nov. BON 59 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 10 Nov. BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13, 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, 2e perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid, tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09, 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht mien geen turf, dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 30 November. KATTENBROOD BON 6 T.m. 30 Nov. 11/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. 350 jaar geleden gestorven Wie in Gouda de Groote Kerk met haar be roemde gebrandschilderde glazen bezoekt, de ge tuigenissen van den grooten tijd in onze lands- historie, wordt door den gids allicht gewezen op een grafzerk, dateerende uit het jaar 1590, waarop het volgend grafschrift voor komt: Hier rust Diens lust En vreught Was deught, En 't waer Hoe swaar 't Oock viel Noch sticht Sijn dicht- Geschrijf. Maar 't lijf Hier bleef 't: God heeft De ziel. Deze bondige regels zijn gewijd aan de nage dachtenis van den man, wiens sterfdag, 29 October 1590, hier aanleiding moge zijn tot een korte her denking, Dirk Volkertszoon Coornhert, een waar dige figuur niet alleen in onze landshistorie maar ook in die van Haarlem. - if«É/¥v^ HEEMSTEDE SCHIETWEDSTRIJDEN BIJ DE POLITIE. Woensdagmiddag heeft de Politie Sport- en Schietvereeniging „Heemstede" onderlinge wed strijden gehouden in het Wandelbosch Groenendaal, waaraan door 22 leden werd deelgenomen. Eenige donateurs hadden blijk van belangstelling gegeven. Na afloop heeft de hoofdinspecteur de heer A. Berentsen onder eenige toepasselijke woorden de prijzen uitgereikt. Deze werden als volgt gewonnen: 1. H. Brouwer; 2. W. Schoo; 3. G. M. Spoor; 4. Ph. J. H. Steysel; 5. J. J. Doornbosch; 6. J. B. Jonkman. INTELLECTUEELE WERKLOOZEN. Het verslag in het nummer van Woensdag van den Gemeenteraad eischt in zooverre verbetering, dat de heer Kamerbeek zijn opmerking over de wenschelijkheid van verhooging van het bedrag van f 350, bestemd voor intellectueele werkloozen, niet maakte bij comptabiliteitsbesluiten; maar bij het voorstel betreffende plantsoenen (reorganisa tie Heemsteedsche Dreef). Dirk Volkertsz. Coornhert. (Archief H. D.). Het is niet gemakkelijk, in weinig woorden deze figuur te teekenen. Immers Coornhert is hand werksman en hoofdambtenaar geweest, letterkun dige en notaris, theoloog en' moralist, vredesapostel en niettemin centrum van veel strijd, vertrouweling van den prins Willem van Oranje en mikpunt van de haatgevoelens van Lumey. Het behoeft weinig betoog, dat een samenvatting in kort bestek van zulle een veelbewogen bestaan onvolledig moet zijn. Coornhert werd in 1522 te Amsterdam geboren en onderscheidde zich al vroeg door zijn voortref- felijken aanleg. Hij leerde Fransch en Spaansch, bekwaamde zich in graveeren en muziek en deed op vrij jeugdigen leeftijd een reis naar Spanje en Portugal. Van de reis terug leidt hij het leven, dat den zoon van den welgestelden lakenkooper want dat vak beoefende zijn vader past. Naast den dagelijkschen arbeid legt hij zich toe op muziek; dicht- en tooneelkunst, wordt rederijker bij de ver maarde Kamer „In Liefde Bloeyende". Dan komt er een keerpunt in zijn leven: zijn huwelijk met VERGADERING „HET WITTE KRUIS". De afdeeling Heemstede van de Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" hield Woens dagavond onder voorzitterschap van den vice-voor- zitter dr. E. A. M. Droog een ledenvergadering in het Gezondheidshuis. Bij acclamatie werden burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn en dr. E. A. M. Droog als bestuurslid herkozen. Als afgevaardigden naar de op 5 November te houden algemeene vergadering in Amsterdam wer den benoemd de heeren J. Waldkötter en O. van der Weij, en als plaatsvervanger dr. E. A. M. Droog. De beschrijvingsbrief voor de algemeene verga- dexing werd behandeld. De penningmeester, de heer J. Waldkötter, dien de de begrooting voor 1941 in. De inkomsten en uit gaven werden begroot op een eindcijfer van f 1840. De uitgaven dienen o.a. voor het aanschaffen en onderhoud van verplegingsmateriaal. bijdragen cursus E. H. B. O. en cursus Heemsteedsche Red dingsbrigade, kosten van verpleging en uitzending van zwakke kinderen, bijdrage kleuterzorg en malariabestrijding, enz. Deze begrooting werd goedgekeurd. Cornelia Symonsdochter veroorzaakt een breuk met zijn ouderlijk huis en hij wordt genoodzaakt, in eigen onderhoud te voorzien. Eenigen tijd gelukt hem dit, door de betrekking van hofmeester bij Reinout van Brederode te vervullen, doch na zes jaar vestigt hij zich, op 24-jarigen leeftijd, te Haar- leen, waar hij een graveerinrichting opent, een bedrijf, dat hij zestien jaar lang vervullen zou. Maar Coornhert was er de man niet naar, zich tevreden te stellen met een behoorlijke broodwin ning. De zucht tot studeeren was hem nu eenmaal ingeboren en als hem blijkt, dat voor zijn verdere ontwikkeling de kennis der klassieken onontbeer lijk is, begint hij op dertigjarigen leegtijd nog aan de studie van het Latijn. Het is dan 1552 en een zeer bewogen tijd. Nieuwe ideeën breken baan, gewijzigde inzichten doen opgeld. De kerkhervor ming en wat daarmede samenhangt heeft al lang het terrein der theologische wetenschap verlaten en Erasmus en Gansford hebben niet vergeefs de humanistische levensbeschouwing gepredikt. De staatsinrichting heeft nieuwe vormen aangenomen sedert Karei V de Nederlandsche gewesten onder één bestel heeft gebracht en de ontdekkingsreizen sedert het begin der eeuw ven-ijken West Europa in stoffelijken zoowel als geestelijken zin. Coornhert is kind van zijn tijd: met belangstel ling volgt hij de geschiedenis zijner dagen en de groote kennis, die hij allengs verzameld heeft, stelt hem in staat tot een overwogen, bezadigd oordeel. Niet voor niets "heeft hij de klassieken bestudeerd en is hij bij Erasmus ter schole gegaan. De hevige twisten, die op allerlei gebied losbreken beschouwt hij, die straks Boëtius zal vertalen in het licht der „Vertroosting der wijsheid". Hij is niet pro- dit of contra dat, maar zoekt de sympathie der tegenstellingen. Intusschen heeft de geleerde graveur in de stad zijner inwoning de noodige vrienden gemaakt, die hem te goed achten voor plaatsnijder. Als er een post als notaris vaceert, wordt deze hem toegewezen. Een jaar later, in 1562 krijgt hij zijn benoeming tot Secretaris der Stad en in 1564 wordt hij boven dien met het secretariaat van de burgemeesters bekleed. De geleerde is plotseling magistraat ge worden en zal weldra geroepen worden, deel te nemen aan de volksbewegingen, die de naaste toe komst brengen zal. Lang laten deze niet wachten. Beeldenstorm en Verbond der Edelen vormen het voorspel en Coornhert komt in aanraking met den Prins van Oranje, die hem voor zijn dienst wist te winnen. Coornhert waagt daarmede veel: hij wordt genood zaakt uit te wijken en als hij in 1566 terugkeert heeft de Raad van Beroerten hem spoedig gedag vaard: in een der cellen van de Haagsche Gevan genpoort betreurt de Haarlemsche Stadssecretaris zijn goed vertrouwen. Toch wordt hij,- na het schrijven van een Request op vrije voeten gesteld, doch is genoodzaakt, opnieuw de wijk te nemen en vier jaar lang in Kleef zijn oude handwerk op te vatten. Intusschen is hij ijverig werkzaam voor den Prins en behartigt trouw diens belangen.. In 1572 keert hij weer, niet als secretaris van Haarlem, doch als benoemd secretaris van de Staten van Holland. De omstandigheden blijven hem intusschen kwalijk gezind: In zijn nieuwe functie wordt hem verzocht, een rapport op te stellen over de gewelddadigheden, die door de Geuzen onder Lumey zijn aangericht. Coornhert verzwijgt zijn verontwaardiging over de berispelijke daden der Geuzen niet en dat bezorgt hem de vijandschap van Lumey, die hem zelfs naar het leven blijkt te staan. Ten tweeden male is hij genoodzaakt, in ballingschap te gaan en van zijn graveerkunst zijn broodwinning te maken, ditmaal tot 1577. Een beproeving, waarin zijn theologische en zedekundige arbeid hem echter getroost moet hejoben voor veel verlies en ongemak, dat dit tweede gedwongen verblijf in 't Kleefsche land uit den aard der zaak medebracht. Ih Haarlem teruggekeerd begint hij opnieuw zijn arbeid als notaris. Doch zijn strijdbare geest vindt spoedig nieuw voedsel in het bestudeeren van godsdienstige geschilpunten, hetgeen hem er zelfs toe brengt, een critisch geschrift aan de leerstel lingen omtrent het leerstuk der praedistinatie van Calvijn en Beza te wijden, een vermetelheid, die de Geneefsche Hervormer beantwoordt met een „boecken tegen den botten Hollander", die intus schen een betoog had geleverd, dat als fundament beschouwd kan worden voor den lateren arbeid van Arminius, Espiscopius en anderen. Naar de gewoonten dier dagen bemoeiden de Staten van Holland zich met de twistgesprekken, die het gevolg waren van zijn vrijzinnige opvattin gen en wellicht had hij den strijd moeten ver liezen, zoo de Prins hem niet- blijvend de hand boven het hoofd had gehouden. Diens dood in 1587 was dan ook een groote slag voor Coornhert, die troost zocht in nieuwe studie en vier jaar later zijn prak tijk er aan gaf om zich geheel aan letterkundigen en zedekundigen arbeid te wijden. Enkele jaren heeft hij van zijn rust in waardigheid mogen genieten in Delft en Gouda en op 29 October 1599 verwis selde hij het tijdelijke met het eeuwige en werd, als hierboven reeds opgemerkt, in de Goudsche kerk begraven.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9