Haarlem's Dagblad Kunst in de Buurt. Onbreekbaar porselein. Branden en ontploffingen in de Londensche City Nieuwe bonnen. De woning-reserve te Haarlem Italiaansche opmarsch in twee richtingen- Artikelen ent. I 58e JAARGANG No. 17600 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 1 November 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss© nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, eike regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. De eerste avond waarop wij weer later thuis mochten komen: uiterlijk twaalf inplaats van uiter lijk tien uur, heeft er zich niet toe geëigend om dit voordeel in het licht te stellen. Ik bedoel dan nog figuurlijk licht. Anderszins was er heelemaal geen j sprake van. De weinigen die zich in storm, regen en duisternis waagden om van hun verlengde avond permissie profijt te trekken moesten behoedzaam over de trottoirs sluipen of, per fiets voortkruipend j over den rijweg, steeds bedacht blijven op mogelijke botsingen met die trottoirs, met boomen, lantaarn palen of een dier tallooze paaltjes die onzichtbare verkeersaanwij zingen dragen. Het was aardedonker en allen zullen zij opnieuw hun huiskat benijd heb ben, die intusschen rustig thuis bleef en te knip- oogen lag tegen den potkachel Op zulke avonden en wij zullen er zeker nog veel van dit soort krijgen gaat men niet graag verder van huis dan noodig is. Er komt bij, dat de I verlengde avondpermissie niet begeleid is door over- eenkomstig-verlate tramdiensten, maar integendeel door een nieuwe beperking van het openbare ver- voers-programma. Al neemt ons aller behendigheid in het ontwijken van obstakels in de duisternis toe, i de moeilijkheden worden ook grooter met het vor derende winterseizoen. Men zal zich wel opmaken om die te overwinnen I als het mooie concerten, tooneel- of filmvoorstellin- j gen geldt, maar het aantal concerten en tooneeluit- voeringen, al zijn ze dan zooveel mogelijk naar Za- terdag- en Zondagmiddagen verplaatst, zal heel wat j geringer zijn dan in vorige jaren en allen die hun heil zochten in de kunst, die de radio weergeeft, zijn nu ook beperkt in hun mogelijkheden om zich te laven aan deze bron. Al vroeg in den avond droogt zij grootendeels op. Dus moet er in de kunst verlangens van velen, die in dezen zorgelijken tijd meer dan ooit behoefte aan hun bevrediging voe len, wel een leegte ontstaan. En deze gedachte geeft mij aanleiding om terug te komen op een denkbeeld, dat ik al eens terloops heb geopperd. Waarom zou men het tekort niet trachten aan te vullen met enkele uitvoeringen „in de buurt"? Als iemand, die in het bezit van een ruime woning is, bij zich thuis een concert of een voordracht avond organiseert en daarvoor uitnoodigingen tot menschen in zijn buurt richt, worden groote af standen vermeden, dient men de kunst en de kun stenaars en is men er zelf mee gebaat. Het is een besloten bijeenkomst, extra-kosten zijn er niet, de opbrengst van den bescheiden entreeprijs kan dus geheel aan de uitvoerenden ten goede komen. Het ongewone zal de aantrekkingskracht nog sterk verhoogen. Ik heb al eens zoo'n concert in kleinen kring meegemaakt en het was een onbetwistbaar Bucces. Natuurlijk moet men de gedachte aan zoo'n nieuwigheid eerst eens even verwerken. Door de versnelling van onze vervoermiddelen kennen wij elkaar veel minder „buurtgewijs" dan onze voor vaderen deden. De gelegenheid doet zich dus voor om den kennissenkring op den korten afstand te gaan ontwikkelen. Dat zullen sommige menschen die niet zoozeer éénkennig zijn en niet in hun eigen vrienden- en kennissenkring vastgeroest zijn, als een voordeel beschouwen. Maar gezien den Hol- landschen aard zullen de meesten het wel iets erg nieuws vinden, menschen in hun huis te invitee ren die zij niet of nauwelijks kennen. Via kennis sen van kennissen schijnt dit ijselijk bezwaar deels te overwinnen Maar overigens dienen wij toch ook te bedenken dat de tijden zeer bijzonder zijn en zich dus leenen voor het ongewone Er zijn op an der gebied al zooveel afgetreden paadjes verlaten, zij het dan veelal gedwongen. Waarom zouden we het ook niet eens vrijwillig doen, als daarmee ve len en wijzelf gebaat zijn? Voor uitvoerende kunstenaars, wier mogelijkhe den tot optreden.in dezen tijd natuurlijk sterk ver minderd zijn, zouden er in de toepassing van dit denkbeeld nieuwe kansen dagen. Daar moet u niet gering over denken: er zijn er velen voor wie de zorg, hoe zij in dezen winter aan den kost moeten komen, nijpend is. En als men dan denkt aan het geen zij ons aan schoons kunnen bieden, dat wij toch heel graag van hen zouden hooren en op ons in laten werken, maken de bezwaartjes wel een erg nietigen indruk. En zal de gastvrouw zelfs een toe stand kunnen aanvaarden, waarin zij haar gasten geen spijs en drank aanbiedt omdat de rantsoenee ring dat onmogelijk maakt. De salamander-kaohel, die een stilgelegde centrale verwarming vervangt en niet precies in de omgeving past, haar zelfs nogal ontsiert, zal bijdragen tot het scheppen van een zekere gemoedelijke en ongedwongen sfeer, die zelfs een beetje aan het traditioneele cabaret her innert een sfeer die we vroeger alleen in het buitenland meenden te kunnen vinden. Maar die in plechtiger, geenszins eabarettistisohen vorm ge dachten wakker roept aan het gezellige avondje bij de Familie Stastok, waarop mevrouw Dorbeen „het Rijntje" van Borger voordroeg. Deze tijd kent andere en hoogere kunstverlan gens. Wij kunnen meer doen dan nu gebeurt om die te vervullen. E. P. (De Zweedsche scheikundige Kraft heeft een procédé uitgevonden om porselein door middel van een laagje metaal onbreekbaar te maken.) Die Zweedsche man der wetenschap Vond volgens een niet nieuw systeem Na jaren werken stap voor stap, De oplossing van een probleem. Dat andren eerder bezighield, Maar ook al waren z' evenzeer Met moed en goeden wil bezield, Hen bleef trotseeren keer op keer. De huisvrouw slaakt bij dit bericht Een zucht van vreugd, dus 't is gelukt, Zoo wordt een zorg voor haar verlicht, Die haar langdurig heeft gedrukt. De eigenaar van het hotel, Die erop wachtte met geduld Leest ook het nieuws en mompelt: wel, Heb je nou ooit een droom vervuld. De daghit leest het en verbleekt, Een wolk verduistert haar bestaan, Als porselein ook niet meer breekt, Wat biedt het leven dan nog*aan. Men krijgt in kasten mettertijd Dus slechts onbreekbaar porselein, Maar van wie moet Voorzichtigheid, Zoo wreed beroofd, dan moeder zijn? De eeuwenoude Saksische boerderij te Kadoelen in Overijsel zal binnenkort worden afgebroken, om in het Openluchtmuseum te Arnhem te wor den opgebouv/d en zoo yoor het nageslacht bewaard te blijven. (Foto Pax Holland.) marsman - tentoonstelling; werken - curiosa - brieven van 216 november. boekhandel h. de vries jacobijnestraat 3. (Adv. Ingez. Med.) Incident met den secretaris van Roosevelt. NEW-YORK, 1 Nov. (D.N.B.) Een door den secretaris van Roosevelt, Early, verwekt incident heeft in Noord-Amerikaansche kringen nogal stof doen opwaaien. Toen Roosevelt na een te New- York gehouden rede naar Washington terugkeerde, belette een neger-politieagent Early den trein bin nen te gaan, waarop Early den politieman een trap tegen den buik gaf. Dit incident heeft vooral in verband met de ver kiezingscampagne zooveel opzien gebaard dat de leider van de democratische partij Roosevelt ver zocht heeft Early tot na de verkiezingen met ver lof te zenden. Vooral onder de negerkiezers heeft tiet incident veel opwinding veroorzaakt, Weer uitgebreide actie der Duitsche luchtmacht Het D.N.B. meldt: Duitsche bommenwerpers hebben Donderdagmid dag Londen doeltreffend aangevallen. In de City konden branden en ontploffingen wor den waargenomen. In het zuidwestelijke gedeelte van de stad werd een rangeerstation getroffen. Een tamelijk groote fabrieksinstallatie werd zwaar be schadigd. Ten noorden van Londen werd een vlieg veld met verscheidene bommen bestookt. Enkele op den beganen grond staande vliegtuigen wei-den ge heel vernield. De Duitsche vliegex-s beschoten daar op in duikvlucht de andere nog op het vliegveld staande tweemotorige vijandelijke vliegtuigen zoo doeltreffend met machinegeweervuur dat wordt aangenomen dat het grootste gedeelte van de onge veer dertig vijandelijke toestellen buiten gevecht gesteld is. Donderdagmiddag zijn bovendien verscheidene Duitsche duikbommenwerpers van het type JU 88 in actie gekomen om een verrasserden duikaanval te doen op een munitiedepot in Zuid-Engeland. Duit sche verkenners hadden enkele dagen geleden door nauwkeurige foto's vastgesteld, waar deze goed ge camoufleerde munitie-opslagplaats lag. De aanval gelukte volkomen. Verscheidene bommen van het zwaarste kaliber werden op de afzonderlijke bun kers geworpen. Deze bunkers ontploften en vlo gen in de lucht. Een in de nabijheid staande trein die juist met zware granaten en vliegtuigbommen zou worden geladen, kreeg enkele treffers en ge raakte in brand. Te oordeelen naar den vuurgloed moet de schade buitengewoon aanzienlijk zijn. Voorts meldt het D.N.B.: Een aanval van het Duitsche luchtwapen op een stad aan de Er-gelsche zuidkust heeft in verscheide ne loodsen in de nabijheid van het station door het werpen van bommen brand doen ontstaan. Ten gevolg van den sterken zeewind verbreidde 't vuur zich met groote snelheid. Een andere aanval richtte zich op een vliegveld bij Birmingham, waarbij verscheiden treffers op hangars en gebouwen geplaatst konden worden. Een der aanvallende toestellen, een DO 17, keerde na weinige minuten nog eens ter waarneming te rug en kon constateeren, dat de hoofdwand van den grootsten hangar instortte en een reusachtige puin hoop ontstond. 's GRAVENHAGE 31 October. De secretaris generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Boter en vetten. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 8 November a.s. geeft de met „15" genummerde bon van de boterkaart recht op op het koopen van een half pond boter. Van de vet- kaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „15" genummerde bon recht op het koopen van een half pond margarine of boter. De bonnen welke op 8 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag 15 November a.s. Kaas. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. geeft de met „52" genummerde bon van het algemeen distribu tiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De met „52" genummerde bonnen welke op 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s., met dien verstande, dat deze bonnen gedurende de week van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt mogen worden ter verkrijging van kaas in hotels, restaurants e. d. Vleesch en vleesch waren. Van de vleesohkaart geeft gedurende het tijdvak van Maandag 4 November tot en met Zondag 10 November a.s. elk der vier met „07" vleesch ge merkte bonnen recht op het koopen van 100 gram vleesch been inbegrepen, of een rantsoen vleesch waren. De met „07 worst, vleeschwaren' gemerkte bon geeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bovengenoemde bonnen van de vleeschkaart, welke op 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 17 November a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat zij gedurende de week van hun geldigheidsduur dus van 11 tot en met 17 November a.s. niet gebruikt zullen mo gen worden in hotels en restaurants e. d. voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor lev er artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Bloem of bakmeel, grutterswaren en brood. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de geldigheidsduur van den nader aan te wijzen bon ter verkrijging van tarwebloem, roggebloem, rog gemeel, zelfrijzend bakmeel en boekweitmeel niet op Zaterdag 2 November a.s., maar eerst op Maan dag 4 November a.s. zal aanvangen. Nadere mede- deeling hierover volgt, alsmede over de aanwij zingsbonnen voor grutterswaren (griesmeel, rijst, havermout, macaroni enz.) en brood. Wordt steeds kleiner Het blijkt dat bet aantal ledig staande wo ningen te Haarlem steeds kleiner wordt. Op 1 October was het aantal perceelen dat te huur stond gedaald tot 549. Op een totaal van 38200 woningen is dit heel weinig, enkele jaren geleden was het bijna 4 keer zoo groot. De bevolking van Haarlem neemt elk jaar met meer dan 2000 zielen toe. Om aan dien bevolkings aanwas plaats te bieden zijn (gerekend op 4 per sonen per gezin) ongeveer 500 huizen noodig. Er wordt thans zeer weinig gebouwd (het aantal woningen is in het laatste kwartaal slechts met 60 toegenomen) en de verwachting is dat in de komende maanden nog minder gebouwd zal worden. De gemeente heeft in de laatste jaren bijna geen huis laten zetten en de particuliere bouwers zijn ook vrijwel tot stilstand gedwongen daar de materialen duur zijn en bovendien haast niet te verkrijgen. Als dus het tempo waarin de nieuwe huizen gebouwd worden niet versnelt, zal de kleine reserve aan woningen die er thans nog is na een jaar vrijwel geheel verdwenen zijn. Wij herinneren evenwel aan het feit, dat het gemeentebestuur van Haarlem, dat reeds eenigen tijd den gang van zaken op de wo ningmarkt nauwkeurig volgt, met de autori teiten in den Haag tot overeenstemming ge komen is om den aanbouw van arbeiders woningen opnieuw te beginnen. Voor dien bouw zullen dus materialen beschikbaar ge steld worden. Men kan er zeker van zijn dat het gemeente bestuur alles zal doen wat mogelijk is om te voorkomen dat hier een woningtekort ontstaat in den vorigen oorlog. Niet alleen dat toen zeer veel gezinnen gedwongen waren samen te wonen, maar ook de huren der woningen, van zelf ook de koopprijzen, gingen met sprongen naar boven. Van de 549 woningen die thans te huur zijn moet men nog 105 winkelhuizen uitzonderen. Bovendien zijn onder de 444 perceelen die dan overblijven nog 46 panden die voor onbewoon baar-verklaring in aanmerking komen. Goede bewoonbare huizen die te huur staan zijn er dus slechts 398. De 549 huizen behooren tot de volgende huur- kl assen: totaal waarv. waarv. goede aantal win- onbe- huizen Petroleum. Gedurende het tijdvak van Maandag 4 Novem ber tot en met Zondag 29 December a.s. geeft de met „Periode 7" gemerkte petroleumzegel recht op het koopen van twee liter petroleum. Ongelukken door de duisternis. Drie personen te water geraakt. Het was Donderdagavond zóó donker, mede door de hevige regenbuien, dat ongelukken welhaast niet konden uitblijven. Die zijn dan ook te Haar lem gebeurd. Te 7.55 uur geraakte een 40-jarige wielrijder uit Haarlem-Noord bij de Korte Veer- straat in het water van het Spaarne. Een brug wachter schoot op het hulpgeroep toe; hij wist hem de hand toe te steken en op het droge te trekken. Door een juist passeerenden dokter werd hij be handeld, waarna de drenkeling loopend naar huis kon gaan. De fiets zou later uit het water worden gehaald. Te kwart over acht moest de bestuurder van een met zakken waschgoed geladen bakfiets op de Bakenessergracht uitwijken voor een onbekend gebleven vrouw. Wegens de duisternis week hij iets te ver uit met het gevolg dat hij met zijn wagentj in de gracht terecht kwam. Burgers wisten hem op het droge te brengen. In perceel Bakenesser gracht 46 werd hij van droge kleeren voorzien, waarna hij zonder zijn bakfiets naar huis terug keerde. Ruim een uur later klonk hulpgeroep op den Heerensingel. Het bleek dat de 66-jarige heer S. door de duisternis misleid in het water was geloopen. De politieagent H. de Vogel, die in de nabijheid was, sprong gekleed te water en wist hem naar den kant te brengen. Een andere politieagent en burgers stonden inmiddels gereed om beide man nen op den wal te trekken. De drenkeling werd door leden van den Ongevallendienst behandeld, waarna zij hem per ziekenauto naar de Mariastich- ting vervoerden. Nog gelegenheid tot aangifte van banden. 's-GBAVENHAGE, 1 Nov. (A.N.P.l Op 19 Oc. tober j.l. werd de termijn gesloten, waarbinnen iedere houder van auto-, motorrijwiel-, tractor en vliegtuigbanden, deze had - moeten opgeven. Het is echter gebleken dat velen in het bij zonder particulieren aan deze verplich ting nog niet hebben voldaan. Met nadruk wordt erop gewezen dat ook moesten worden opgege ven banden, welke gemonteerd zijn aan al dan niet in gebruik zijnde rij- en voertuigen. Er wordt thans gelegenheid geboden een even tueel gepleegd verzuim alsnog te herstellen. De termijn van inlevering der voor genoemde aan gifte bestemde formulieren is namelijk verlengd tot en met 9 November a.s. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de daarvoor aangewezen plaat selijke distributie kringkantoren. Witte formulie ren moeten in enkelvoud, gekleurde in drievoud worden ingediend; laatstgenoemde worden in viervoud uitgereikt, waarbij één exemplaar in het bezit van den houder der banden blijft. Ieder, die bij de na 9 November te houden controle in het bezit blijkt te zijn van auto-, motorrijwiel-, tractor of vliegtuigbanden, welke hadden moeten worden opgegeven, zal straf rechtelijk worden vervolgd. Huurprijzen kels woonb. Beneden f 208 102 1 41 60 208—f 250 38 4 3 31 250—f 300 42 2 2 38 300—f 400 74 11 63 400—f 500 77 15 62 500—f 600 60 24 36 f 60Qf 700 39 10 29 f 700—f 800 35 7 28 f 800f 1000 37 8 29 f 1000 en hooger 44 23 21 dienstwoning 1 1 Totaal 549 105 46 398 Er zijn dus slechts 129 bewoonbare huizen open die een huur hebben van 6 gulden of minder in de week. Indertijd ongeveer 3 jaar geleden was er een te veel aan kleine middenstandswo ningen, maar van een te veel is ook nu geen sprake meer. In de huurprijzen van f 300 tot f 500 staan slechts 125 perceelen leeg. Ook het aantal beschikbare huizen voor goed gesitueerden ver mindert. Er zijn er nu nog slechts 29 te huur in den prijs van f 800 tot f 1000 en 21 in de klasse f 1000 en hooger. GERUCHTEN OVER NEVILLE CHAMBERLAIN. WASHINGTON, 1 Nov. (D.N.B.) Ten aanzien van een bericht van Associated Press, volgens het welk de Er-gelsche oud-premier Chamberlain zich op weg bevindt naar Californië, wordt in het staatsdepartement verklaard, dat men hiervan niets weet. Hoewel het visum te Londen kan zijn ver strekt onder dat het staatsdepartement hiervan terstond in kennis is gesteld, is dit In het geval van Chamberlain toch onwaarschijnlijk De brand in het Amerikaansche ministerie van oorlog. WASHINGTON, 31 October (D.N.B.) De mi nister van oorlog, Stinxson, heeft volgens een ver klaring van den minister van marine, Knox, mede gedeeld dat de brand in het ministerie van oorlog niet is ontstaan door sabotage. Vorderingen ondanks het slechte weer. ROME, 1 November (Stefani) Volgens het communiqué van het Italiaansche hoofd kwartier en volgens de berichten der oorlogs correspondenten. geschiedt de opmarsch der Italiaansche colonnes op Grieksch grondgebied in twee richtingen: van het gebied van Argi- rocastro naar Janina en van Korcha naar Fiorina. Eerstgenoemde van deze steden ligt slechts op ongeveer 40 K.M. van de grens. Van Janina leiden wegen in de richting van Athene en van Fiorina leidt een 150 K.M. lange weg naar Saloniki, aldus merkte de „Messaggero" in zijn commentaar op de operaties op. Het blad voegt eraan toe dat ondanks het aan houdende slechte weer en de wegversperringen, veroorzaakt door de terugtrekkende Grieken, die de bruggen hebben opgeblazen, de Italiaansche opmarsch zonder ecnige vertraging voortgaat. De tactiek van het Grieksche leger schijnt tot dus ver een defensief karakter te dragen en er wordt slechts eenigen min of meer krachtigen tegen stand ondervonden van de achterhoeden, waarna de vijand zich op meer naar achteren gelegen stellingen terugtwet en er daarbij vooral zorg voor draagt, de verbindingswegen te vernielen of te beschadi- gen. De speciale verslaggever van Stefani aan het Grieksch-Albaansche front meldt eveneens dat Italiaansche detachementen hun opmarsch ondanks de slechte weersomstandigheden regelmatig voort zetten. Ook het luchtwapen werkt ondanks de he vige regens, sneeuw en onwedevs zeer doeltreffend samen. In de tot nu toe bezette gebieden is geen enkel spoor van wegen te bekennen. In het bijzon der valt op te merken dat aangezien het tactische plan van den opmarsch overeenkomt met de wen- schen van de Albaneezen, het enthousiasme en de strijdlust van de Skipetaren-troepen, die zij aan zij met de Italiaansche troepen strijden, enorm zijn. Overal in de bezette gebieden heeft het opperbevel van de Italiaansche troepen meel en kleeding uit gereikt. Het schijnt dat de Grieksche bevolking de oogen open gaan voor de werkelijkheid, aldus deze correspondent. Kenmerkend hiervoor is een ver klaring, die door een Grieksche krijgsgevangene gisteravond voor de Albaansche radio is afgelegd: „De Italiaansche soldaten behandelen ons met groote hoffelijkheid. Wij bevinden ons in de nabij heid van Argirocastre in verwarmde barakken, waar nog voortdurend krijgsgevangen gemaakte Grieksche soldaten aankomen. Ik heb aan de Ita lianen gevraagd mijn vrouw, die zich te Missolongi bevindt, kennis te geven dat ik behouden ben en goed behandeld word. De Italianen stelden mij voor zelf voor de radio te spreken, hetgeen ik gaarne deed. Mijn vrouw heeft geen radio, aangezien wij arm zijn, maar ik verzoek enkelen van u, die te Missolongi naar mij luisteren, mijn vrouw mede te deelen dat gij mij hebt gehoord en dat ik in goede gezondheid verkeer en goed behandeld word, dat ik spoedig naar huis hoop terug te keeren, omdat deze oorlog binnenkort zal eindigen. Ik heb in Al banië zooveel regimenten gezien, met kanonnen be_ wapende gevechtswagens en in het dal van Argi rocastre vliegvelden vol met vliegtuigen, dat ik ge loof dat Griekenland geen weerstand zal kunnen bieden". GRIEKSCHE HAVENS BEZET? BELGRADO, 1 November (Stefani). „Politika" laat zich uit het grensplaatsje Stenje aan het Prespan-meer o.a. melden dat men in alle grens plaatsen het gebuldei der zware artillerie hoort. Men verneemt ook dat de Italianen eenige Griek sche havens tegenover het eiland Korfoe hebben bezet. Ook de „Vreme" verneemt uit de grensplaats Dragosj dat kanongebulder van onverminderde hevigheid gehoord wordt. De Grieksche grens tegenover Joego-Slavië is volkomen gesloten. De Grieksche grensbeambten verbieden, volgens het blad zelfs het passeeren van in Joego-Slavië wo nende Grieken, zoodat men niets te weten kan komen. Slechts van de boeren, die zich nog naar hun velden op Grieksch gebied kunnen begeven, verneemt men dat de mobilisatie in versneld tempo wordt voortgezet en dat de Grieksche troepen rond Lerin zijn geconcentreerd. GRIEKSCHE LEGERBERICHT. ATHENE. 31 October (D.N.B.) Het gisteravond uitgegeven officieele legerbericht van het Griek sche opperbevel meldt terugtrekkende bewegingen van de Grieksche troepen aan het front in den Epirus. Van het overige deel van het front wordt gezegd dat het gisteren rustig gebleven is. Veelzeggend tenaanzien van de sympathieën der bevolking van de oorlogszóne is een zinsnede in het legerbericht, volgens hetwelk „ongeregelde gewa pende benden" tezamen met de Italianen operee- ren. Voorzorgsmaatregelen aan Bulgaarscli-Grieksclie grens. SOFIA. 1 November. Aan de Bulgaarsdh* Grieksche grens zijn door de Bulgaarsche regeering bijzondere voorzorgsmaatregelen getroffen, nadat bekend werd dat de Grieken omvangrijke troepen bewegingen in noordwest-Griekenland ondernomen hadden (United Press.) HEDEN: 8 PAGINA'S Japan was gast op het concert voor de Weer macht te Berlijn. De zangeres Michiko Tanaka luisterde de opvoering op. (Foto WeltbikU EL P.: Kunst in de buurt. pag. 1 m P Gasus: Onbreekbaar porselein. pap. 1 m Iets over Griekenland. pag. 2 g Uit de Pers. pag. 3 B Flitsen: Supporter. pag. 3 jj g Laatste Berichten op pagina 6 m m

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1