Haarlem's Dagblad Henk Th. Fibbe Peulvruchten in distributie Bon 65: eieren Groot aantal slachtoffers van luchtaanvallen. Distributie. Mo lestverzekering Vliegvelden en militaire doelen in Engeland aangevallen. Actikeien em. v.—i 58e JAARGANG No. 17602 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuidet Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 1 November 1940 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames O.éO per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. Tot en met 18 November verkoop stopgezet De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visschery deelt mede, dat met ingang van 4 November 1940, tot en met 18 November d.a.v. de verkoop en aflevering aan den consument voor alle soorten groene en grauwe erwten en spliterwten, capucyners, witte boonen, bruine en andere soorten gekleurde boonen, zijn verboden. Op 19 November 1940 neemt de distributie van peul vruchten een aanvang. Het rantsoen zal bedragen Vi K.G. voor nader vast te stellen perioden en verstrekt worden op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributie bonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten en spliterwten en wellicht ook capucijners be schikbaar worden gesteld. De detaillisten, die peulvruchten verkoopen, kun nen zich in de week van 4 tot en met 8 November a.s. op de voor hen aangewezen dagen, tot de plaatselijke distributiediensten wenden ter verkrij ging van voorschottoewijzingen. Deze toewijzingen moeten zij onmiddellijk bij hun leveranciers inleveren, teneinde gedurende den spertijd de daarop vermelde hoeveelheden peul vruchten te ontvangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toewijzingen van hun afnemers in hun bezit hebben, de peul vruchten bij de groot-grossiers bestellen voor een aantal rantsoenen overeenkomende met de door hen ontvangen toewijzingen. Zooals vermeld, is 1 rantsoen V2 K.G. De' toewijzingen, welke de grossiers ontvangen hebben, moeten zij niet naar den groot-grossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewaren; zij kunnen deze derhalve voorloopig ook niet tegen verzameltoewijzingen bij de distributiediensten in wisselen. In aansluiting op hetgeen reeds met be trekking tot de distributie van eieren is ge publiceerd, wordt medegedeeld, dat gedurende het tijdvak van 4 tot en met 10 November a.s. de met „65" genmmerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van één ei. De bonnen, welke 10 November a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 17 November a.s. gel dig. Te Amsterdam 24 dooden 's-GRAVENHAGE, 2 November. Het A.N.P. meldt Gisteravond laat hebben Engelsche vliegers wederom een aanval gelaan op Amsterdam, waarbij nogmaals het. Wilhelminagasthuis het mik punt was. Het ziekenhuis kwam er dezen keer niet zoo goed af als bij den vorigen aanval. Het werd zwaar beschadigd en daarbij kwamen verschillende per sonen om het leven. Ook in nabijliggende straten is de schade zeer groot. In totaal zijn in de stad Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 licht gewonden te betreuren. Ook in andere plaatsen van het land hebben Engelsche bommen dooden geëischt. In totaal zijn buiten Amsterdam nog zeven dooden, acht zwaar en ongeveer dertig licht gewonden te vermelden. Ongeveer tien huizen zijn bezwaar beschadigd. Thee- en koffiesurrogaten. Voor bereidenverhandelen en vervoerenvergunning noodig. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat het bereiden, verhandelen, ver vreemden, afleveren en vervoeren van thee- en koffiesurrogaten door producenten van deze artikelen verboden is, tenzij daarvoor schrif telijk toestemming van de Nederlandsche Meel centrale is verkregen. Al degenen, die zich met het bereiden van koffie- en theesurrogaten bezig houden, zijn herhalve verplicht de noodige vergunning bij de Nederlandsche Meelcentrale aan te vragen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat voor het bereiden en afleveren van koffie- en theesur rogaten en -extract, thans 2 vergunningen zijn ver- eischt, n.l. die op grond van het koffie- en thee- besluit ingevolge de warenwet en de vorengenoemde vergunning, te verleenen door de Nederlandsche Meelcentrale. (A.N.P.) Leidscliendamsche moordzaak voor den Hoogen Raad. Tot verwerping van het beroep geconcludeerd. 's-GRAVENHAGE, 4 Nov. De advocaat- generaal bij den Hoogen Raad, mr. Holsteyn, heeft heden conclusie genomen in de zaak van den 29-jarigen Rotterdamschen koopman R. A., die ter zake van moord op den veekoop man C. G. van der Horst te Leidschendam door het gerechtshof te 's-Gravenhage is ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Mr. Holsteyn achtte alle aangevoerde cas satiemiddelen ongegrond en concludeerde tot verwerping van het beroep. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 2 De cember. De bloemenkweekers en grossiers van Den Haag en omgeving hebben in de Residentie een centrale markthal in gebruik genomen. (Foto Schimmelpenningh.) Gaandeweg is de verbruiker Grondig in den bon gezet, Brood en koffie, thee en suiker, Boter, zeep en vleesch en vet, Bloem en bakmeel, gort daarnevens, Brandstof, havermout en ryst, Kaas, petroleum en tevens Griesmeel, sago, wat een lijst. Er is nog meer bij gekomen, Koek, beschuit, gebakjes, taart, Koekjes zijn ook opgenomen, Cake en dingen van dien aard. Nog meer ging men er op zetten, Eieren, u weet het reeds, Overtreders van de wetten (Maar die waren het al steeds) Dan textiel niet te vergeten, En nu boonen, elke soort, Erwten, die we 's winters eten, Capucijners, enzoovoort. Z' is niet prettig om te lezen, De lectuur op dit terx-ein, En we zullen bon af wezen, Als we van den bon af zijn. Maar we zullen ze vei-dragen, Met veel kalmte en geduld, Met de monden en de magen Waarlijk toch nog wel gevuld, Onversaagd en onverdroten, Van 't moment toen het begon, Tot de serie wordt besloten Met, naar 'k denk, den bonbon bon. Makelaar en Taxateur, Nassaustraat 14, Tel. 13781 (Adv. Ingez. Med.) Door de duisternis te water geraakt. Te Haarlem vier personen. Zaterdagavond negen uur is de 45-jarige heer E. G. door de duisternis misleid bij de Lange Brug in het water van het Spaarne te Haarlem geraakt. De bnigwachter schoot met den reddings- haak te hulp; te zamen met een burger wist hij den drenkeling op het droge te halen. Deze had een paar lichte wonden aan het hoofd gekregen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij be handeld en per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Een 38-jarige vischhandelaar liep Zondag avond ruim tien uur in het water van den Gast huissingel bij de Groote Houtbrug. Door middel van den reddingshaak is hij door een onbekend gebleven burger op den wal gehaald. Hij werd ter observatie naar bovengenoemd ziekenhuis ge bracht. Een uur later klonk hulpgeroep op de Nieuwe Gracht. De 81-jarige heer v. d. L. uit Haarlem was in gezelschap van zijn 57-jarigen zoon uit Meppel, die bij hem op bezoek was, van de Zijl straat op weg naar de Wouwermanstraat. Bij de Manegebrug staken zij ter oriënteering een lucifer aan, waarna zij hun weg vervolgden. Even later geraakten zij echter beiden in het yster van de Nieuwe Gracht. Op hun hulpgeroep snelden eenige voorbijgangers toe en een bewoner van deze gracht kwam spoedig met een ladder. Met be hulp daarvan werden beide mannen op het droge gebracht en in het perceel Nieuwe Gracht 53 ge dragen. De oude heer was aanvankelijk bewuste loos, door een dokter en leden van den Ongevallen- dienst werd hij bijgebracht en per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. De zoon werd in ge noemd perceel van droge kleeren voorzien, waar na hij loopend zijn weg kon vervolgen. OUD-DIRECTEUR GEMEENTE WATERLEIDING VAN AMSTERDAM OVERLEDEN. 's-GRAVENHAGE, 4 Nov. (A.N.P.) Zaterdag jj. is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden, tengevolge van een ongeluk, op 67-jarigen leef tijd overleden de heer R. P. van Royen, oud directeur van de gemeentewaterleiding té Am sterdam. De begrafenis zal Woensdag a.s. om 12 uur op de Neder-Duitsch Hervormde Begraafplaats te Wassenaar plaats hebben. Geen Amerikaansche oorlogs bodems op weg naar Martinique Mededeeling van Cordell Huil. De Amerikaansche minister van Buiten'- landsche Zaken, Huil, heeft, naar het D.N.B. uit Washington meldt, tegengespi'oken dat zich Amerikaansche oorlogsschepen op weg naar Martinique zouden bevinden. De vloot houdt vaak manoeuvres in de West-Indische wateren en de plannen voor deze manoeuvres worden gewoonlijk geheim gehouden. Huil zeide er ongetwijfeld kennis van te ■dra-gen wanneer een actie tegen Martinique in het voornemen zou liggen. Volgens Reuter heeft Huil aan de pers verklaard dat de Amerikaansche vlooteenheden in de wate ren rondom de Antillen oefeningen houden en pa trouilleeren Uit andere bronnen wordt vernomen dat eenige eenheden het eiland Santa Lucia, een van de van Groot-Brittapnië gepachte steunpunten in de nabij heid van Martinique,, zullen aandoen. Politiek van Mandsjoekwo in nieuwe banen. Nauwere economische samenwerking met Japan. Het D.N.B. verneemt uit Hsingking: De regeering van Mandsjoekwo heeft besloten volgens een con creet plan rekening te houden met de nieuwe ont wikkeling van den internationalen toestand, zooals deze ontstaan is door het sluiten van het drie- mogendhedenaccooid en de nieuwe Russisch- Japansche betrekkingen.. Men verwacht dat de nieuwe diplomatieke poli tiek van Mandsjoekwo de volgende lijnen zal vol gen: 1. Verstei-king van de politiek tot volledige ver- eeniging van Japan en Mandsjoekwo tot een ge heel, waarbij bijzondere beteekenis gehecht woxdt aan de kwestie van samenwexking in de algemeene economische betrekkingen. Tot dit doel zal Mandsjoekwo de economische af deeling van zijn ambassade te Tokio uitbreiden. 2. Het steunen van de betrekkingen tot Duitsch- land en Italië en versteviging van de economische betrekkingen met deze beide landen, welke ge baseerd zijn op de bestaande handelsverdragen. 3. Op grond van het beginsel van goede na buurschap zal ernaar gestreefd worden de algemeene diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie in het reine te brengen. Tot dit doel zal de kwestie der grensafbakening in overeenstemming gebracht worden met de vorderingen der besprekingen tus- schen Rusland en Japan. 4. Binnen de omraming der principieele politiek, die reeds hei-haalde malen uiteengezet is, zal er naar gestreefd worden de betrekkingen met de Nanking-regeering van Wang Tsjing WVi te ver beteren. In verband met de speciale, cultureele en economische betrekkingen tussdhen Noord-China en Mandsjoekwo zal een nieuw accoord inzake wederzijdschen bijstand getroffen worden. Optreden der Duitsche luchtmacht onder ongun stige omstandigheden. BERLIJN, 4 Nov. (D.N.B.) Duitsche vlieg tuigen hebben, naar het D. N. B. verneemt, in den loop van den Zondag bijzonder stoutmoedige aan vallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland ondernomen, ofschoon de weersgesteld heid de activiteit van het lüchtwapen zeer belem- mei-de. Daarbij onderscheidden zich de beman ningen van een gevechtsgroep onder leiding van den riddei-kruisdrager kapitein Storp door stout moedig uit geringe hoogte ondernomen succesvolle aanvallen op vliegvelden en andere militaire doe len. Het vliegveld Stradishall staat geheel in vlam men. Het vliegveld Wattisham is verwoest. Duitsche gevechtsvliegtuigen vlogen op 5 meter hoogte over een Londensch rangeerstation en wierpen hun bommen in de daar staande goederentreinen en opslagplaatsen, die daarop in vlammen opgingen. Op daken opgestelde lichte afweerkanonnen bescho ten de vliegtuigen op de thuisvlucht. Zij werden terstond door machinegeweervuur tot zwijgen ge bracht, waarop de thuisvlucht kon geschieden zon der dat van afweer eenige hinder wei-d ondervon den. DE AANVALLEN IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZONDAG. STOCKHOLM, 3 Nov. (D.N.B.) In het com muniqué van de Britsche ministeries van lucht vaart en binnenlandsche veiligheid wordt medege deeld dat in den afgeloopen nacht een aantal slachtoffers is gevallen tengevolge van de Duitsche luchtaanvallen. Op Londen en omgeving en in Oost- en Zuid-Oost-Engeland zijn bommen geval len. Op verscheidene plaatsen is schade aange richt. Kort voor de ochtendschemering vlogen nog Duitsche toestellen boven het oosten van Enge land. In een Reuterbex-icht wordt gezegd dat de bom- menwerpers van de Royal Airforce tengevolge van de slechte weersomstandigheden in den nacht van Zaterdag op Zondag geen aanvallen hebben on dernomen. Roosevelt's laatste verkiezingsrede. Het eerste doel der Amerikaansche politiek Amerika buiten den oorlog. Het D.N.B. meldt: Roosevelt heeft Zaterdagavond te Cleveland zijn laatste openbare verkiezingsrede gehouden. Hij zeide o.a. dat de storm, die thans over de wereld woedt, de eigenlijke grond voor zijn derde candidatuur is. Hij deed een aanval op de tegenstanders van de New-Deal, ..van communis ten tot kapitalisten", en verklaarde dat deze steeds de bedoeling hebben de democratie te verzwakken. Het eerste doel der buitenlandsche politiek is dat men Amerika buiten den oorlog houdt. Het tweede dat men den oorlog zoo ver mogelijk van de kusten van het Westelijk Halfrond verwijderd houdt. Over Atlantischen en Stillen Oceaan zullen de Vereenigde Staten alle mogelijke stoffelijke hulp blijven zeniden, doch zij zullen niet, om tot pacificatie te komen, een of andere fatale vergis sing begaan. Canadeeselie mijnenveger wordt als verloren beschouwd. NEW YORK, 4 Nov. (D.NB.) Het Canadee- sche marine-hoofdkwartier heeft, naar uit Otta wa gemeld wordt, den mijnenveger „Bras d'Or", die ver over tijd is, met de bemanning van 29 man als verloren opgegeven. Pétain antwoordt Roosevelt. NEW YORK 3 November (D. N. B.) Associa ted Press meldt uit Vichy dat Pétain gisteren heeft geantwoord op Roosevelt's korte, persoonlijke boodschap, die betrekking had op de Fransche be zittingen in Midden-Amerika. Het antwoord van Pétain is ter kennis van den Fransohen ambassa deur te Washington gebracht, die het zal door geven. Uit Vichy wordt vernomen dat over den inhoud, waarover discretie in acht wordt genomen, slechts wordt gezegd dat maarschalk Pétain ten aanzien van de opvattingen van Roosevelt zich er ixx hoofd' zaak toe beperkt heeft de positie van Frankrijk met betreking tot het Europeesche vraagstuk uit een te zetten, zooals zij reeds tot uitdrukking is gekomen in de redevoeringen en boodschappen van den maai'schalk. lil tegenwoordigheid van Mussolini heeft te Rome de onthulling plaats gehad van het monument voor den Albaneeschen vrijheidsheld Skanderbeg. (Foto Romolo), Italianen overschrijden de Kalamas. Activiteit der luchtmacht Van het GriekscheAlbaansche front, 3 Nov. (Stefani). De oorlogscorrespondent van Stefani meldt dat de Italiaansche troe pen overal de Grieksch-Albaansche grens verschillende kilometers achter zich hebben gelaten en dat deze troepen de objecten aan gene zijde van de Kalamas hebben bereikt. In het gebied van Janina biedt de vijand een zekeren tegenstand. Men kan waarnemen dat de Grieksche divisies zeer goed zijn uitgerust, een groot aantal stuks goede artillerie en mitrailleurs bezitten en gesteund worden door vliegtuigen van verschillende types. Na te hebben opgemerkt dat er desondanks met geen mogelijkheid een vergelijking is te ma ken tusschen de Grieksche strijdkrachten en de troepen van het fascistische Italië, die het in Epirus in het veld heeft gebracht, legt de cor respondent van Stefani den nadruk op de enorme moeilijkheden, die zich voodoen in dit gebied zonder wegen en als gevolg van de slechte weers omstandigheden. De Albaansche soldaten hebben, echter reeds hun broeders in Epirus kunnen om helzen. Met de troepen mede marcheeren Albaan sche fascistische detachementen, die de bevolking hulp verleenen. De bevolking merkt op dat een kleine koning is weggegaan om plaats te niaken voor een groot keizer. Ontploffingen en branden te Saloniki en op Korfoe. Uit Rome meldt het D.N.B.: Over de, na de ver betering van het weer zeer levendige actie van het Italiaansche lüchtwapen tegen Griekenland en in het bijzonder tegen Korfoe, Saloniki, Salamis, Corinthe en Larissa, deelen de speciale bericht gevers van de Popoio di Roma" een aantal be langwekkende bijzonderheden mede. Bij de aan vallen op Saloniki zijn de beide groote petroleum- tanks van de Shell en de'Standard Company in brand gevlogen. Bovendien werd in de haven een schip in brand geworpen. Bij de hervatting der aanvallen op Saloniki op Zaterdagmiddag zijn nieuwe ontploffingen en groote branden ontstaan. De Zaterdag in verscheidene golven ondernomen luchtaanvallen op Korfoe golden de vesting en in de eerste plaats den verscheidenen forten als mede den Monte Salvatore, waarop, naar onom- stootelijk kon worden vastgesteld, een munitie depot in de lucht vloog. Bovendien werd het Ka naal van Corinthe, alsmede de daar in de buurt loopende spoorweg met zichtbaar succes aange vallen. Te Salamis. het arsenaal van het moderne Griekenland, werden verscheidene schepen in de haven getroffen en een droogdok vernield. Te Larissa, de voornaamste verzamelplaats van de Grieksche reservisten, werd het station volko men vernield, terwijl tevens een trein tot ont sporing werd gebracht. Alle successen werden fotografisch vastgelegd. Uit de ontvangen be richten blijkt dat aan de luchtaanvallen op Sa loniki werd deelgenomen door den tot luitenant kolonel bevorderden Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano en de beide zoons van Mussolini, kapitein Bruno en Vittorio Mussolini. De te Belgrado verschijnende Zondagsbladen, melden, naar het D.N.B. mededeelt, van de ver schillende plaatsen aan de Joego Slavisch-Griek- sche grens dat het artillerievuur nog overal dui delijk te hooren is. Het heeft zich echter meer naar het Grieksche binnenland verplaatst, zoo dat men daaruit reeds de conclusie kan trekken dat de Italiaansche troepen vorderen. Voorts melden alle correspondenten alhier eenstemmig dat de bedrijvigheid van de Italiaansche lucht macht Zaterdag zeer levendig was en volgens de van Grieksche zijde binnenkomende berichten omvangrijke uitwerking had. De „Politika" meldt van de Grieksche grens dat Zaterdag van Grieksche zijde is toegegeven dat de Italiaansche troepen oprukken. Voorts is Zater dagavond van Grieksche zijde bevestigd dat de Italianen de stad Filijates aan de Ionische kust hebben bezet. Spoorwegverkeer AtheneSaloniki onmogelijk? ROME, 4 Nov. (D.N.B.) Volgens een Stefani- bericht uit Belgrado verluidt dat de spoorlijn Athene-Saloniki door de Italiaansche luchtaan vallen onbruikbaar is geworden. Deze onderbre king van de eenige verbinding met de buitenwe reld belemmert ook de Grieksche mobilisatie, daar het de eenige spoorwegverbinding is, die het land van het zuiden naar het noorden doorkruist. De ruitenvernieling te Zandvoort. Daders aangehouden. Het A. N. P. meldt: In de afgeloopen weken werden te Zandvoort vier etalageruiten ingegooid bij neringdoenden, die met de Duitsche weei'macht Ln zakelijke relatie stonden. Het inwerpen dezer ruiten geschiedde op verschillende dagen en wel vrij vroeg in den avond, onder begunstiging van de dichte duisternis. De Commissaris van Politie bracht Vrijdag j.l. ter algemeene kennis, dat ernstig rekening moest wor den gehouden met de mogelijkheid, dat bij herhaling van deze euveldaden van de zijde der Duitsche over heid vergeldingsmaatregelen op de geheele bevol king zouden worden toegepast. Na een uitgebreid onderzoek is het aan de ge meentepolitie gelukt, den dader deze vernieling aan te houden. Het is een jeugdig ingezetene, die een volledige bekentenis aflegde. Tevens kon naar aanleiding van de verkregen ge gevens worden vastgesteld, wie een soortgelijke ver nieling in den nazomer pleegde. Ook deze dader werd aangehouden. Hij bekende eveneens Vblledig. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Distributie. pag. I j[ BaierHerber. pag. 7 jg J. B. Schuil: „Tooneelspeelster" pag. 2 Ij Cremer speelt „Adel in gj livrei" pag. 2 g K. de Jong: Kölner Kammer Sinfo- g nie-Orchester. pag. 2 g Criticus pag. 7 Laatste Berichten op pagina 6 B

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1