KORT NIEUWS. WA AND AG 4 NOVEMBER 1940 HAARDE M'S D A 'G B E A D 5 Duitsch legerbericht van Zaterdag: Engelsche vliegvelden, haven- en fabrieksinsfallaties bestookt. BERLIJN, 2 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft zijn vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet. In den vroegen morgen., evenals in den avond, hebben afzonderlijk vlie gende gevechtstoestellen weer Britsche vliegvelden aangevallen. Daarbij zetten zij hangars en ben zineopslagplaatsen in brand en vernielden verschei dene vliegtuigen op den grond. Verdere aanvallen waren gericht op haven- en fabrieksinstallaties in Zuid-Engeland, waarbij het vooral in Portsmouth gelukte een groote electrische centrale zwaar te treffen. Duikvliegtuigen ondernamen in den loop van den dag aanvallen op drie convooien voor de Engelsche Zuidoostkust. Daarbij wei'den 13 schepen met in totaal 47.000 b.r.t. tot zinken ge bracht. Nog eenige schepen werden beschadigd. Bij Great Yarmouth boorde de bemanning van een Heinkel 111 met een stoutmoedigen duikaanval een torpedojager en drie vrachtschepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren, in den grond. Voor Dover namen batterijen verdragend geschut van leger en marine een vijandelijk convooi onder doel treffend vuur en joegen het uiteen. Voltreffers kon den worden waargenomen. De schepen vluchtten de haven van Dover in, waar zij verder beschoten werden. Vijandelijke kustbatterijen losten eenige schoten op onze kustversterkingen, die echter hun doel misten. Het vuur werd beantwoord, tot de tegen stander zweeg. In den loop van den dag kwam het tot verscheidene voor ons succesvolle luchtgevech ten. De vergeldingsvluchten naar Londen namen in den nacht weer een sterkeren omvang aan. Hiel en in industrie-installaties van Birmingham en Co ventry, benevens in de haven van Liverpool ont stonden talrijke nieuwe branden. Felle aanvallen werden ook gericht op een aantal Schotsche in dustrie- en havenplaatsen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Bij hun vluchten naar Nederland en het rijks gebied vielen Britsche vliegers weer zooals ge woonlijk in de eerste plaats niet militaire doelen aan. In Amsterdam werd een hospitaal getroffen en daarbij werden 19 soldaten gedood en 20 zwaar gewond. Op een andere plaats werden nog zeven Nederlanders gedood. Bij de poging de rijkshoofdstad aan te vallen werden de meeste vijandelijke vliegtuigen door den sterken afweer naar het noorden en zuiden wegge drongen. Enkele vliegtuigen wien het gelukte op groote hoogte boven de stad Berlijn te vliegen, wierpen explosieve en brandbommen op woon wijken en tuindorpen, waarbij verscheidene huizen werden beschadigd en een houtzaagfabriek in brand werd gestoken. Er vielen weer brandbom men op het Virchowziekenhuis. Door het kracht dadig optreden van den veiligheids- en hulpdienst en van de civiele luchtbescherming gelukte het branden, die op zolderverdiepingen ontstonden, snel te blusschen. Er zijn verscheidene dooden en ge wonden te berteuren. De tegenstander verloor gisteren in luchtgevech ten 10 vliegtuigen. Twee Duitsche toestellen worden vermist. Majoor Galland schoot zijn 50sten tegen stander neer". MEDEDEELINGEN VAN BRITSCHE ZIJDE. STOCKHOLM, 2 November (D.N.B.) Het officieele communiqué van het Engelsche ministe rie van luchtvaart heeft volgens hier ontvangen be richten bekend gemaakt, dat sterke formaties Duit sche vliegtuigen, voornamelijk jagers en jachtbom menwerpers, vandaag sinds de moi-genschemering over de kust van Kent vlogen en zich naar het gebied van Londen begeven hebben. De eerste aan val begon tegen kwart voor negen. De tweede volgde omstreeks anderhalf uur later en was groo- ter van omvang. Volgens schatting namen honderd Duitsche vliegtuigen hieraan deel. Weer werd het gebied van Londen bereikt. Later op den morgen hebben Duitsche vliegtuigen aanvallen op het ge bied van de Theemsmonding gedaan. Bij deze aan vallen zijn boven de graafschappen Kent en Essex bommen uitgeworpen, waardoor schade veroor zaakt en een aantal menschen gedood werd. Duitsch legerbericht van Zondag: Aanvallen op Londen ondanks ongunstig weer voortgezet. BERLIJN 3 November (D. N. B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: „In weerwil van het ongunstige weer, dat vooral des nachts het vliegen en aanvallen buitengewoon stei-.k bemoeilijkte door storm, zware regenbuien, soms laaghangende wolken en ijs vórming, heeft de Duitsche luchtmacht op 2 November en in den afge- loopen nacht haar vergeldingsaanvallen op Londen voortgezet en vooral ravitailleeringsbedrijven op doeltreffende wijze gebombardeerd. Op verschei dene vliegvelden zijn hangars en onderkomens ge bombardeerd. Andere aanvallen waren gericht op havenwerken en fabrieksinstallaties. Een wapen fabriek te Castle-Bromwich is door zware bommen getroffen. Aan de Engelsche oostkust heeft een gevechts vliegtuig een koopvaarder van 6000 ton tot zinken gebracht. Daarmede heeft de commandant van dit vliegtuig, Harlinghausen, majoor bij den generalen staf, zijn 20ste koopvaardijschip en in totaal meer dan 100.000 ton scheepsruimte vernietigd. Vijandelijke vliegtuigen kwamen slechts hier-en daar boven Duitsch of bezet gebied. Eenige vijan delijke vliegtuigen trachtten vroeg in den ochtend de kust van Noord-Frankrijk te passeeren, doch reeds bij het Kanaal wei-den zij door afweervuur teruggedreven. Twee hunner werden neergeschoten. Verder verloor de vijand twee toestellen bij de luchtgevechten, die overdag boven Londen gevoerd werden. Hier en tijdens de nachtelijke aanvallen, die onder buitengewoon moeilijke weersomstandig heden wei'den ondernomen, gingen zeven Duitsche vliegtuigen verloren." Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Italiaansche luchtmacht opereert boven Griekenland. ERGENS IN ITALIë, 2 November (Stefani). Het Italiaansche opperbevel publiceert weer- machtbericht nr. 148. Het luidt als volgt: „In Griekenland gaan de acties van onze troe pen voort in het dal van de Kalamas in de rich ting van Janina en op de hoogden van den Pindus. j Onze luchtmacht heeft gisteren overdag het militaire arsenaal gebombardeerd in Salamine en schepen, die voor anker lagen in deze haven, voorts militaire doelen op Korfoe, waarbij zware ontploffingen werden veroorzaakt, evenals bran den. Verder werden gebombardeerd troepen barakken in Skipero. met aanzienlijke resultaten, het station van Larissa, waar een trein werd ge troffen, het kanaal van Corinthe, den spoorweg Corinthe-Athene, die op verscheidene plaatsen verbroken werd, en Saloniki in twee opeenvolgen de golven. Tijdens een gevecht met vijandelijke jagers word waarschijnlijk één vliegtuig neergeschoten. AI onze toestellen keerden terug. In het midden van de Middellandsche Zee heb ben twee zeeverkenningstoestellen een gevecht geleverd tegen drie vijandelijke jagers, waarvan er twee werden neergeschoten. Een van onze toe stellen keerde niet terug. Onze jagers schoten een viermotorig Engelsch toestel van het type Sunderland brandend' neer, Een tweede Sunder land werd ernstig getroffen in de omgeving van Malta. In Oost-Afrika hebben vijandelijke patrouilles met steun van pantserauto's een aanval gedaan op een van onze grensposten in de zóne van Tes- senei, zij werden door onze onmiddellijke reactie teruggeslagen. Een van onze colonnes heeft, met overwinning van den vijandelijken tegenstand, de hoogten en bergen van Sciusceib bij Kassala bezet, die de Soedaneesche vlakte beheerschen. Tijdens een aanval van onze luchtmacht op het vliegveld Roseires werden twee Engelsche jachtvliegtuigen van het type Gloster neergeschoten. De vijand bombardeerde uit de lucht eenige plaatsjes langs den sjypjrweg Adele-Aiscia, waar zeer lichte schade werd veroorzaakt. In de Egeïsche zee bombardeerden onze lucht- formatles met duidelijke resultaten troepen, die bezig waren op Kreta aan land te gaan. Zij richt ten ook mitrailleurvuur op deze troepen. Eenige stoomschepen werden ook getroffen en haven werken werden beschadigd. Al onze vliegtuigen keerden terug." HONDERD ITALIAANSCHE VLIEGERS BOVEN MALTA. Voorts deelde Stefani Zaterdag mede: De be langrijkste Italiaansche luchtactie sedert het be gin van de,n oorlog is in 't begin van hedenmiddag tegen Malta uitgevoerd, zoo meldt een speciale verslaggever van het agentschap Stefani aan het luchtfront. Omstreeks 100 jagers en bommenwerpers met bommen van zeer groot kaliber en brandbommen namen aan onzen grootscheepschen aanval op de installaties van het vliegveld van Micabba en de vlootbasis van Malta deel. Verwoestingen, brand- en zware schade is aan gericht en geconstateerd bij de luchthaven van Micabba, waar de Engelschen sedert eenigen tijd de verwoestingen trachtten te herstellen, die door vroegere bombardementen teweeggebracht waren, alsmede bij de haveninstallaties. Een patrouille jachtvliegtuigen, die de hoofd macht van de formaties voorafgegaan was, leverde strijd met twee patrouilles vijandelijks jagers, waar van er een brandend en een ander waarschijnlijk neergeschoten werd. De Italiaansche kranten publiceeren voorts zoo meldt Stefani verder volledig het communiqué over het bombardement van Napels, uitgegeven door hef officieele Engelsche bureau „British Press" en wel om aan alle Italiaanen en aan de vreem delingen te Napels te bewijzen in welke mate de Britsche propaganda kan liegen. De Italiaansche kranten merken op, dat indien „de piloten zich zeer vermaakten met den Vesuvius concurrentie aan te doen, naar de verklaring luidde, die de vliegers zelf afgelegd hebben en die weergegeven wordt in het communiqué, de Italiaansche en Duitsche vliegers zich nog veel meer kunnen ver maken met den aanblik van de ruïnes van Pompeji, als zij boven Londen vliegen. Italiaansch legerbericht van Zondag: Grieksche verdedigingslinies genomen. Ernstige schade op Malta aangericht. Twee Italiaansche duikbooten vermist. ERGENS IN ITALIë 3 November (Stefani). Het 149ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „De actie in Epirus blijft zich ontwikkelen. Tij dens hun opmarsch van Borgo Tellïni naar Pont Perati, in de richting van Kalibaki, hebben onze troepen op besliste wijze talrijke wei-ondermijnde verdedigingslinies, die'van veel hindernissen voor zien waren/ overwonnen. Onze luchtmacht heeft vele aanvallen ondernomen en verscheidene malen de militaire objecten van Korfoe gebombardeerd, waar verscheidene ontploffingen zijn waargenomen, vporal bij een nieuw fort. Verder zijn aanvallen gedaan op de haven van Patras, waar brand uit brak in het Smandreastation en een fabriek en een infanterielcazerne getroffen werden, op Larissa, Janina, en Saloniki, waar bij een gevecht met vijan delijke jagers waarschijnlijk een vijandelijk toe stel is neergeschoten, op Navarino, waar een brand uitbrak en tenslotte op Canea, waar de havenwer ken zijn getroffen. Twee van onze vliegtuigen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Vroeg in den middag hebben vier formaties bom menwerpers, begeleid door afdeelingen jagers, een aanval ondernomen op Malta, Zij troffen de haven werken van La Valetta, die ernstig beschadigd werden, evenals de installaties en opslagplaatsen van het vliegveld Micabba. Het hevige afweervuur vertraagde onzen aanval niet. Tijdens een levendig gevecht werd een vijandelijk vliegtuig brandend neergeschoten; het viel in zee. Een onzer .toestel len is niet op zijn basis teruggekeerd. Op den terugweg werd een der Italiaansche formaties aan gevallen door vier vijandelijke jagers, die na een De Chineesche wevers oefenen hun typisch beroep in de open lucht uit. (Foto Weltbild.) snellen Italiaanschen tegenaanval van verder vech ten afzagen. Voor de Egyptische kust is een sterk Britsch vlooteskader door onze torpedovliegtuigen aange vallen: een schip werd geraakt. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht de haven werken van Perim gebombardeerd, alsmede het vliegveld te Roseires. waar twee toestellen van het type Wellesley op den grond getroffen werden. Bij 'n luohtverkenning boven Ohasem en Ghurba heeft een onzer vliegtuigen 'n vijandelijken jager neergeschoten en 'n tweeden zwaar beschadigd. In t' gebied van den berg Sciusceil, ten noorden van Kassala, zijn Soedaneesche afdeelingen, welke door gepantserde auto's gesteund .werden en in gevecht met onze patrouilles waren geweest, teruggeslagen. Twee onzer duikboten zijn niet op haar basis teruggekeerd." DE ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP TOBROEK. ROME, 3 November (D.N.B.) De Italiaansche luchtdoelartillerie van de marine heeft alleen bij de Engelsche luchtaanvallen op de vlootbasis van Tobroek naar met zekerheid is komen vast te staan, twintig Engelsche vliegtuigen en waarschijnlijk nog acht andere toestellen omlaaggeschoten. Tot dus verre hebben de Engelschen in totaal 71 lucht aanvallen op Tobroek gedaan, resp. trac hten te doen. Aan het einde van het eerste vierjaarsplan. Het D.N.B. meldde Zondag: De bladen van heden publiceeren onder groote koppen een op roeping en betuiging van dank van maarschalk Goering aan alle werkenden bij het einde van het eerste en het begin van het tweede vierjaars plan. Daarin wordt o.a. gezegd: „Een nieuwe periode van scheppenden arbeid op elk terrein van het economische en maatschappelijke leven ligt voor ons. Wij vatten dien arbeid aan in een historisch uur en in het bewustzijn, dat wij kunnen bouwen op de groote successsen, die wij in de afgeloopen jaren .uit eigen kracht behaald hebben. Wat sedert den herfst van 1936 op economisch gebied bereikt heeft an zijn - verwachtingen beantwoord en die voor een deel zelfs.-overtroffen. Ik heb toen alle volksgenooten opgeroepen aan het vierjaars plan mede te werken en allen hebben met vreug de aan mijn oproeping gehoor gegeven. Wij heb ben de productie van levensmiddelen en in het bijzonder die van grondstoffen aanzienlijk ver groot, nieuwe productie- en bewerkingsmethoden ingevoerd en talrijke uitgestrekte industrie centra in het leven geroepen. Tegelijkertijd is de rijksverdediging enorm versterkt. Ik heb van ieder zeer veel moeten vergen, maar ik ben steeds be grepen en nooit teleurgesteld. Zoo werd ik aan het einde der eerste vier jaar bewogen door een gevoel van diepen en oprech ten dank jegens alle werkende volksgenooten. In het bijzonder dank ik mijn medewerkers, die mij krachtigen steun hebben verleend bij de tenuit voerlegging van de mij door den Fiïhrer gegeven opdracht. Wat wij in rusteloozen arbeid hebben op gebouwd volgens den wil van den Fiihrer, heeft in den oorlog de vuurproef doorstaan. De vijande lijke verwachting, dat men Duitschland door een arglistige blokkade op de knieën zou krijgen, is ijdel gebleken en zal ook in de toekomst niet in vervulling gaan. De fundamenten van het Duit sche bedrijfsleven zijn hecht en kunnen niet vernield worden. Vierjaarsplan en oorlogseconomie zijn een eenheid, beheerscht door de behoeften den historisehen -Duitsdien vrijheidsoorlog. Een vruchtbaar economisch leven is even onmisbaar als een scherp zwaard. Ik vertrouw ook voortaan op den Duitscher. Uit het vertrouwen in en de liefde tot den Führer putten wij de kracht om onzen geheelen arbeid te geven en in geestdrift te werken. De dapperheid van den soldaat aan het front en de plichtsvervulling in het vaderland hel pen hem de zege te behalen en zijn grootsch werk te voltooien". Deining in Britsch-Indië. Wordt ook Gandhi gearresteerd? Het D.N.B. verneemt uit Rome: Volgens be richten uit Britsch-Indië wordt de spanning tusschen de bevolking en de Britsche autoritei ten van dag tot dag grooter. Tegelijk met Pandit Nehroe heeft de Engelsche politie in het geheele land nog vijftig voorvechters van de beweging der „burgerlijke ongehoorzaamheid" in hechtenis genomen. Onder hen zou zich ook de voorzitter van de Mohammedaansc-he Liga in Britsch- Indië, Dzjinnah. bevinden. Indien dit bericht bevestigd mocht wor-den, dan kan worden geconcludeerd dat ook de vertegen woordiging der 69.000.000 Mohammedanen van Britsch-Indië, die 22% der bevolking vormen, zich thans bij de beweging tegen de Engelschen aangesloten heeft. In de omgeving van Gandhi acht men het niet uitgesloten dat ook hij gearresteerd zou worden. In kringen van het Congres is men van mee ning dat de arrestatie van Gandhi onafzienbare gevolgen zou hebben. Reeds de arrestatie van Vinoba en Nehroe hebben groote verontwaardi ging en betoogingen in alle groote steden en ook op het platteland veroorzaakt. Te Bombay, Cal cutta en in andere groote steden hebben de Britsch-Indische kooplieden hun zaken uit pro test gesloten. De helpsters van het Duitsche Roodë Kruis hebben de zorg op zich genomen voor de ravitailleering van de troepentransporten. Veldflesch na veldflesch wordt gevuld. (Foto Weltbild.). Naar uit Vichy wordt gemeld aldus een D. N. B. bericht zijn in het kader van de groote zuiveringsactie der Fransche regeering onlangs in Marseille door den prefect 33 stedelijke beambten van hun functies ontheven. Reeds half October wa ren er meer dan 600 ambtenaren en beambten van Marseille met verlof gezonden of ontslagen. Uit Belgrado verneemt het D. N. B. dat de Save met haar bijrivieren in Kroatië over een groo- ten afstand buiten haar oevers getreden is. In de omgeving van Karlstadt moesten verscheidene dorpen, die door de rivier de Kulpa overstroomd waren, ontruimd worden. Een oppervlakte van meer dan duizend hectare, die reeds met win ter zaad was bebouwd, staat onder water. Reuter maakt het volgende communiqué van de Britsche admiraliteit bekend. „De admiraliteit betreurt het te moeten mededeelen, dat de pa trouillevaartuigen van Zijne Majesteit „Hockory' en „Lord Inchcape" door vijandelijke mijnen tot zinken zijn gebrachL De naaste familieleden van de slachtoffers zijn verwittigd". Uit Stockholm meldt Reuter dat de minister president der Zuid-Afrikaansche Unie generaal Smuts tijdens zijn reis aan het Oost Afrikaansche front te Karthoem den Britschen minister var Oorlog Eden zal ontmoeten. Volgens „Göteborgs Handels- och Sjöfartstid- ning" zijn in bepaalde deelen van Engeland reeds ernstige moeilijkheden bij de kolenvoorziening ont staan. De kolenhandelaren verklaren dat zij niet voldoende kolen ontvangen: Zoo kan bijv. in be paalde deelen van Surrey voor huishoudelijk ge bruik slechts 50 k.g. kolen per week verstrekt wor den. (D.N.B.) In het voorwoord tot het zooeven gepubliceer de jaarverslag van het Amerikaansche Roode Kruis deelt de voorzitter, Norman Davis blijkens een D. N. B. bericht uit Washington o.-a. mede, dat in 1939 in de Vereenigde Staten 93:000 personen bij ongevallen, en daarvan 32.600 bij automobielonge lukken om het leven gekomen en 8.8 millioen ge wond zijn. Volgens een te Hanoi ontvangen bericht heeft de Fransche ambassadeur in China een onderhoud gehad met Tsjang-Kai-Spek, en daarbij een krachtig protest ingediend naai' aanleiding van het feit dat Chineesche troepen op 26 October de grens van Indo-China hebben overschreden. De ambassadeur heeft tegen herhaling gewaarschuwd, old us ver neemt het D. N. B. - Stefani deelt mede dat in een communiqué van het Italiaansche ministerie van luchtvaart wordt bekend gemaakt dat graaf Galenzzo Ciano bevorderd is tot luitenant-kolonel bij het lucht wapen. - De voormalige Abessynische gezant te Londen, Martin, die ook na den oorlog tegen Italië daar als vertegenwoordiger van den Negus gebleven was. heeft volgens een radiobericht uit Londen de Brit sche hoofdstad verlaten en zich met zijn geheele gezin naar Britsch-Indië begeven. (D.N.B.). Het Amerikaansche passagiersschip „Monte rey", dat te Sjanghai met 58 repatrieerende Ame rikanen uit Japan is aangekomen, heeft aldaar nog 302 Amerikaansche vluchtelingen, meest vrouwen en kinderen, aan boord genomen. Het schip heeft, zoo verneemt het D. N. B., plaats voor 550 per sonen. De Britsche ambassade te Washington heeft medegedeeld dat de leeftijdsgrens voor vrijwillige vliegers by de Britsche luchtmacht verhoogd is van 28 tot 31 jaar. (D.N.B.) Volgens een bericht uit San Francisco heeft een taifoen, die een snelheid had van 150 k.m. per uur, groote verwoestingen aangericht op het eiland Guam. Ook de vliegtuigloods van de Amerikaan sche marine werd beschadigd, (D.N.B. De „Paris Soir" meldt blijkens een D. N. B- bericht dat Donderdag in de haven van Marseille 11 schepen zijn aangekomen met 4149 passagiers j en 2193 ton goederen, waaronder bananen, petro- I leum en dadels 1 Verkiezingsstrijd in de Ver. Staten. Dc oorlog der knoopen. NEW YORK. De verkiezingscampagne heeft' zijn eindstadium bereikt. Naar buiten komt de verkiezingsstrijd niet in de laatste plaats tot uit drukking in de millioenen verschillende knoopen, die de knoopsgaten van oude en jonge, kortom van alle van de verkiezing vervulde Amerika nen versieren. Des te dichter de Novemberdag nadert, waarop beslist zal worden wie hot komend jaar in het Witte Huis zijn intrek neemt, des te meer knoopen verschijnen. Men kan met recht van den „stryd der knoopen" spreken; en dit Is nog niet voldoende, want om ook de dameswereld volledig haar recht te geven zijn thans rood-wit blauwe poederdoozen met het opschrift „For Roosevelt" en „For Willkie" de prijs is de zelf de dassen met geborduurde namen, en cor sages. waaruit de politieke opvatting van de draagster blijkt, in den handel gebracht. Wat de knoopen betreft, zij zijn allereerst als de officieele partijteekens te beschouwen, die rc- publikeinsch of democratisch, er hetzelfde uit zien en reeds op een paar stappen afstand niet van elkaar te onderscheiden zijn. Het zijn heel nuchtere rood-wit-blauwe knoopen met „Roose velt" of „Willkie" op het witte deel gedrukt. Hierover woedt nog een aparte strijd. De demo craten beweren namelijk dat de republikeinen do democratische knoop gecopieerd hebben die bij de vorige verkiezing gebruikt werd en dat de republikeinen hun deze maal voor waren, doordat zij het eerder over hun candidaat eens waren. Hier brengen de republikeinen tegenin dat ze dachten dat een democraat genoeg verstand bij een zou kunnen rapen, om een knoop te gebrui ken, die van de republikeinsche verschilde. In ieder geval wil thans nietmand toegeven en wordt het aan de knoopfabrikanten overgelaten de pa tronen der knoopen met een bewonderenswaar dige onpartijdigheid te varieeren. Dat is hun goed gelukt en zoo bekoren thans ontelbare knoop- soorten het oog. Zoo zijn er bijv. de groote zwarte knoopen met het witte opschrift. „Geen derde ambtsperiode"; deze worden gewoonlijk door agressief kijkende heeren gedragen, die precies meenen wat zij zeggen en wat zij zeggen is gewoonlyk een heele boel. Dan zijn er ook groote witte knoopen met het zwarte opschrift: .Eleanor (mevrouw Roosevelt Red.) willen wij ook niet". De aankomende jeugd toont voor dit politieke knoopsgatversiersel een bijzondere voorliefde. Dan heeft men knoopen met opschrift: „Wat is met Willkie te winnen?" „Roosevelt als ex-president" „Twee goede ambtsperiodes verdienen een derde". Zeer geliefd bij de Roosevelt-tegenstan- ders zijn opschriften als: „Geen Franklin I" en „Geen gesprekken aan den haard meer". Grijs aards tooien zich weer gaarne met knoopen, die het opschrift dragen: „Als ik 21 jaar was. zou ik voor Willkie stemmen" hetgeen eenigszins in het midden laat wat zij als grijsaards zullen doen. Dit wat betreft de knoopen doch hiermede houdt de verkiezingspropaganda nog niet op. Thans is bijvoorbeeld kauwgumml verschenen, waarvan het omhulsel het opschrift draagt „Wij willen Willkie", of „Blijf bij Roosevelt", en de drukke rijen doen prachtige zaken met propagandastroo- ken, die op de autoruiten geplakt moeten worden. Menig luxe limousine draagt op de achterruit het opschrift' „Wij willen Willkie", en dit doet dan een rauwe toon uit de claxon van een pro- Roosevelt auto komen, hetgeen de beroemde „Bronx Cheer" moet verbeelden. (United Press). Mussolini tijdens de plechtigheid ter gelegenheid van de onthulling van het monument voor den Albaneeschen vrijheidsheld Skanderbe g. (Foto Romolo.) PRDERAMMA DINSDAG 5 NOVEMBER 1940. JAARSVELD 414.4 RL AVRO-uItzendlng. 8.— Nieuwsberichten A.N.P., gramofoonmuzfek 9.10 Concertgebouworkest en solist (opn.) 10.— Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.) 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.— Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest. 12. Gramofoonmuziek. 12.15 Omroeporkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. l. Reportage. 1.15 AVRO-Amusementsorkest en solist 2.Voor de Vrouw 2.10 Piano, zang en declamatie 2.15 AVRO-Aeolianorkest. 4.— Gramofoonmuziek. 4.15 Cabaretprogramma. 5.— VPRO: Jeugduitzen ding. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten A.N.P. 5.30 Orkest der „Luftwaffe". 6.25 Causerie „Het goudprobleem". 6.45 Actueele reportage o£ gramofoonmuziek. 7.—7.15 Nieuwsberichten A.N.P. sluiting. KOOTWIJK 1875 M. VARA-uitzending. 7.— Berichten Duitsch, 7.15 Gramofoonmuziek (7.30—7.45 Berichten Engelsch) 8.— Nieuwsbe richten A.N.P., gramofoonmuziek. 9.— Berichten Duitsch. 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Esmeralda, solist en gramofoonmuziek. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Berichten Engelsch. 11.45 Orgelspel. 12.— Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berich ten Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berich ten A.N.P. 1.— Vara-orkest. (1.30—1.45 Berichten Engelsch) 2.— Berichten Duitsch. 2.15 Gramo foonmuziek. 2.45 Verkorte operette „Die Czarda*- fürstin" (gr.pl.) 3.30 Berichten Engelsch. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.— „Het puntenprobléem", causerie en vragenbeantwoording. 4.20 Vara-orkest 5.— Berichten Duitsch. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten A.N.P. 5.30 RVU: Cyclus „Hoofd stukken uit de geschidenis van den lach". 6.— Orgelspel. 6.30 Berichten Engelsch. 6.45 Gramo foonmuziek. .7.-7.15 Nieuwsberichten A. N. P.. sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7