Haarlem's Dagblad HOUT !Roasmeit aoetwintr In 39 van de 48 staten ELECTR. BRANDHOUTZAGERIJ Actikeien enz. Laatste telling: Roosevelt 25694.747, Willkie 21.427832 stemmen opnieuw geschonden. Joego Slavisch gebied Grieken trekken terug aan het Epirusfront Bloemen. Duitsche luchtmacht dertien uur lang in actie 58e JAARGANG No. 17605 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 7 November 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels 1,75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. United Press meldt uit New York: Ondanks zijn nederlaag, was Willkie de eerste, die zijn aanhangers opwekte zich achter den nieuw-gekozen president te scharen, niet in zijn functie als partijleider, doch als leider van de Amerikaansche natie. Men ziet reeds vele menschen in de straten, die insignes met het opschrift „Club der goede verliezers" dragen. In Kansas City verzamelden leden van beide par tijen in de late avonduren alle verkiezingslitera tuur en al het propagandamateriaal dat zij te pak ken konden krijgen, op een grooten hoop, welke zij vervolgens in brand staken. Men wilde hiermede symbolisch te kennen geven, dat nu daar de kiezers beslist hebben, alles wat dezen strijd veroorzaakt heeft verbrand is. Engelsche vliegtuigen bij Berlijn. Door afweergeschut tot omkeeren gedwongen. BERLIJN, 7 November (D.N.B.) Enkele Brit- sche vliegtuigen hebben Donderdag tegen den och tend getracht de rijkshoofdstad aan te vallen. Zij werden door de krachtige afweer gedwongen om te keeren voor zij bommen konden uitwerpen. Stortingen voor Winterhulp Nederland. 's-GRAVENHAGE, 7 November. De persdienst van de Winterhulp Nederland meldt: Als bank van de Winterhulp Nederland is aan gewezen de Kasvereeniging N.V., Spuistraat 172 te Amsterdam-C., postgiro 877, telefoon 47575 (7 lijnen), postbus 178. Stortingen voor de Winterhulp Nederland op andere banken dienen te worden overgemaakt op de Kasvereeniging. Geen affiche prijsvraag voor Winter hulp Nederland. 's-GRAVENHAGE, 7 November. De persdienst van de Winterhulp Nederland meldt: Naar aanleiding van een in de pers verspreid onjuist bericht over een affiche-prijsvraag voor de Winterhulp Nederland, wordt medegedeeld, dat een dergelijke prijsvraag niet is uitgeschreven, terwijl het voorloopig evenmin in het voornemen ligt daartoe over te gaan. Aanbiedingen in dien zin kunnen dus geen doel hebben. Soendaplein .23, Tel. 25242 Dreef 32, Telef. 10677 - S. DE CLERCQ. I. voor HAARD, KACHEL en W CENTR. VERWARMING Gewicht bij aflevering op wagen controleer baar met geijkte weegschaal. (Adv. Ingez. Med.) P. Gasus: Bloemen pag1 3 Van 100.000 Haarlemmers signale- ment en vingerafdrukken pag. 1 m Uit de Pers pag. 2 I| H. D.-vertelling: De oudste Brus- sela ar pag. 2 3 Flitsen: Licht werk pag. 3 m Menschen en dingen in Amsterdam pag. 3 Schaakrubriek pag. 6 II Voor de Jeugd pag. 6 3 J. B. Schuil: „De Kersentuin" pag. 7 j Voetbalkanonnen uit het verleden gf pag. 7 M Haarlemsche torens pag. 7 M J. H. de Bols: Tentoonstellingen in 9 Haarlemsche Kunsthandels pag. 7 g 1 Laatste Berichten op pagina 8 De komende persoonskaarten. Van 100.000 Haarlemmers niet alleen een foto, maar ook signalement en vingerafdrukken. Het is reeds bij de uitreiking der identiteits kaarten (die de bewoners der kuststrook op 1 October in hun bezit moesten hebben) bekend ge maakt, dat die bewijzen slechts een voorloo pig karakter zouden hebben Nu is dan ook dezer dagen de mededeeling gekomen dat zij ver vangen moeten worden door persoonskaarten. Daarop zal heel wat meer komen te staan. Toen te Haarlem de distributiestamkaart geldig gemaakt werd als legitimatiebewijs, is omdat de tijd drong, genoegen genomen met elke foto mits die maar niet van al te ouden datum was. Voor de persoonskaarten moeten de foto's evenwel in alle opzichten voldoen aan de eischen, niet alleen wat afmeting betreft, maar ook de stand van het gezicht van den gefotografeerde (het linker oor zichtbaar) is precies omschreven. Die eischen zijn destijds al gepubliceerd om te bereiken dat menschen die voor hun stamkaart-legitimatie bewijs toch naar den fotograaf moesten, nu met een foto's zouden laten maken die zij konden ge bruiken voor de persoonskaarten. Behalve de foto komen op de persoonskaarten ook nog een signalement en de vingerafdrukken van den houder te staan. Er komt voor de ambtenaren van de bureaux van de Bevolking en den Burgerlijken Stand weer een drukke tijd. Van ongeveer 100.000 Haar lemmers moet zoo'n persoonskaart gemaakt wor den. Het geldig maken van de stamkaart als le gitimatiebewijs heeft indertijd ZV2 week inge spannen arbeid gekost. Nu is er veel meer aan de kaarten te doen (vooral het maken van vinger afdrukken eischt nogal tijd) zoodat er nu ook een langere termijn voor gesteld zal worden. De ingezetenen behoeven niet te vreezen dat zij weer uren in de rij zullen moeten staan. Toen men de stamkaart tot legitimatiebewijs verhief, was het slechts mogelijk daarvoor drie lokalen te openen, omdat men de archiefstukken van het Bevolkingsbureau daarbij moest raadplegen. Nu zal dit, omdat er een langere tijd van voorberei ding 15, anders georganiseerd kunnen worden. De chef van het bureau deelde ons reeds mede, dat hij de mogelijkheid onder oogen zal zien de persoonskaarten van te voren te laten schrijven. Dan kunnen de ingezetenen, over een groot aan tal lokalen in de stad verdeeld, komen om in hun tegenwoordigheid de laatste hand te laten leggen aan die kaarten (opplakken van de foto. het noteeren van het signalement en het maken van de vingerafdrukken). Er is nog niet te zeggen wanneer de ambtena ren kunnen beginnen met het schrijven van de persoonskaarten want eerst moeten er nog nadere aanwijzingen uit den Haag komen. Onzeker is ook wanneer het bezit van een persoonskaart verplichtend zal worden gesteld. De stamkaart- legitimatiekaart is met 1. October voor een jaar geldig verklaard, maar die geldigheid kan door het invoeren van de verplichting een persoons kaart te bezitten, verkort worden. Nu er reeds voorloopige identiteitskaarten zijn, verwachtte de chef van het Bevolkingsbureau dat aan de gemeenten eenige tijd gegeven zal wor den om de uitreiking der persoonskaarten te or- ganiseeren. Eind September is de uitreiking van de identi teitskaarten sterk belemmerd omdat vele inge zetenen niet tijdig in het bezit konden komen van een pasfoto, daar de ateliers der fotografen belegerd en bestormd werden. Daarom is het ge raden dat personen die nog geen pasfoto hebben die aan de eischen voldoet reeds nu maatregelen nemen. De fotografen hebben nu den tijd de foto's in alle kalmte af te werken. Men weet dat voor de verstrekking van de per soonskaarten een gulden aan leges door de ge meentebesturen geheven moet worden. (Het rijk krijgt daarvan f 0.50), Maar alleen die daartoe in staat zijn moeten dien gulden betalen. On ver mogenden krijgen de kaarten kosteloos, minver mogenden behoeven niet meer dan f 0.50 te be talen. Haarlemmers die in September een afzonderlijk legitimatiebewijs hebben laten maken, omdat zij het (in verband met het afhalen van distri butie-bescheiden) ongemakkelijk vonden hun stamkaart daarvoor te gebruiken, moesten toen ook reeds een gulden betalen. Zij moeten dus tweemaal kort achter elkaar een gulden op tafel leggen, want ook dat legitimatiebewijs moet nu vervangen worden door eeil persoonskaart. De bommen op Monastir. BELGRADO, 7 November (D.N.B.) De „Po- litlka" en de „Vreme" melden dat het bombarde ment van Bitalj (Monastir) onder de bevolking van Zuid-Servië groote verbittering en opwin ding heeft verotrzaakt. De „Politika" merkt naar aanleiding van het gebeurde op dat men geen motievan kan vinden voor een aanval op de vreedzame bevolking van een Joego-Slavi- sche stad, die wegens de totale verrassing van den aanval er in het geheeil niet toe kwam, zich in veiligheid te brengen. In het gehee.le land hebben de slachtoffers van Bitolj smart en deel neming gewekt. (Zié ook elders in dit nummer.) HEDEN: 10 PAGINA'S. BEKENDMAKING. WILLEM STUV NOUGAT-ETABLISSEMENT, wederom gevestigd 7 GROOTE HOUTSTRAAT 7 HAARLEM, over de Paarlaarsteeg. (Adv. Ingez. Med.) NEW YORK, 7 Nov. (D.N.B.) Het tellen der stemmen is nog steeds niet afgeloopen. In den tpt nu toe vastgestelden uitslag zal echter nauwelijks nog belangrijke wijziging komen. Derhalve heeft Roosevelt de overwin ning behaald in 39 bondsstaten met de stem men van 468 kiesmannen, o.a. in de staten Michigan, Wisconsin en New Jersey, waar tot het laatste oogenblik toe fel gestreden is. Willkie zegevierde in 9 staten, namelijk in Colorado, Indiana, Iowa, Kansas, Maine, Noord-Dakota, Zuid-Dakota, Vermont en Nebraska met de stemmen van 63 kiesman nen. Franklin D. Roosevelt, wiens derde ambtsperiode als president der Ver. Staten verzekerd is. (Foto archief H.D.) Na een tusschentijdsche telling om 23 uur (New-Yorkschen tijd) beschikte men over de uitslagen van 118.001 der 127.245 kiesdistric ten. Roosevelt had toen 25.694.747 stemmen verkregen en Willkie 21.427.832. Van de in den Senaat te bezetten 36 zetels ver kregen de democraten er 22, de republikeinen 12 en de progressieven 1. Omtrent een zetel is de beslis sing nog niet gevallen. Van de in het Huis van Af gevaardigden te bezetten 435 zetels verkregen de democraten er 261, de republikeinen 160, de ar beiderspartij,, de onafhankelijken en de progressie ven olk 1, van 11 zetels is nog niets bekend. Volgens de tot dusver bekend zijnde verkiezings uitslagen ziet de samenstelling van den nieuwen Senaat er voorloopig als volgt uit: Republikeinen 27 zetels (tot dusver 25). Democraten 66 zetels (tot dusver 69) Progressieven 1 zetel (tot dusver 1). Onafhankelijken 2 zetels (tot dusver 1) Bij de nieuw te bezetten 34 gouverneursposten is de uitslag van de stemming ten deele nog on beslist. In Massachusetts nam de telling der stem men dergelijke vormen aan dat de nog ongetelde stemmen onder bewaking van politie gesteld moesten worden. WILLKIE WENSCHT ROOSEVELT GELUK. NEW YORK. 6 November (D.N.B.) Willkie heeft Roosevelt het volgende telegram gezonden: „Hartelijke gelukwenschen bij uw herkiezing als president der Vereenigde Staten. Ik weet, dat wij er beiden dankbaar voor zijn, dat zoovele Ame rikaansche burgers aan de stemming hebben deelgenomen. Ik wensch u persoonlijk in ieder opzicht het beste." President Roosevelt heeft Willkie telegrafisch bedankt voor dit telegram. Tevens heeft Roose velt den republikeinschen candidaat voor het vice-presidentschap, McNary, bedankt, die reeds in den nacht van den verkiezingsdag zijn neder laag toegaf en Roosevelt telegrafisch zijn geluk wenschen deed toekomen. In een korte radiotoespraak verklaarde Willkie gisteren, dat hij den uitslag van de verkiezing zonder bitterheid heeft aanvaard. De keuze van het volk bewijst de „levenskracht van de demo cratische beginselen en het vertrouwen in het tweepartijen-systeem". Hij bedankte de duizenden, die hem hebben gesteund. Ik weet, dat millioenen Amerikanen verder zullen werken voor de eenheid van het Amerikaansche volk, voor de uitbreiding van de verdediging van Amerika, voor hulpverleening aan Engeland en voor het terzijde stellen van tweedracht In eigen gelederen. Tegenover journalisten verklaarde Willkie dat hij trots was op den door hem gevoerden „kruis tocht" en dat hij geloofde dat de hem bepleite beginselen tenslotte zullen triomfeeren als zijnde onvermijdelijk voor het voortduren van een „vrijen levensvorm". NA DEN STRIJD. Fransch-Amerikaansche commissie naar het eiland? Tot tweemaal toe Woensdag vreemde vliegtuigen gesignaleerd. Het D.N.B. meldt uit Belgrado: De Joego-Slavische militaire autoritei ten deelen mede, dat gistermorgen tweemaal een reeks vreemde vliegtuigen in de nabij heid van het Prespan-meer over de Joego slavische grens gevlogen is. Sinds gister middag onderhouden Joego-Slavische jachtvliegtuigen langs de geheele Joego- Slavische grens een patrouilledienst en openen terstond het vuur op ieder vliegtuig, dat de grens schendt. Aan de Fransch-Zwitsersche grens. Duitsche soldaten hebben bij de met zware hekken afge sloten wegen de wacht betrokken. tfk>to Weltbild). WASHINGTON, 6 November. Naar in Fransche kringen alhier verluidt zou een voor loopige overeenstemming tusschen de Fransche en de Amerikaansche regeeringen bereikt zijn. Een gemeenschappelijke Fransch-Amerikaansche com missie zou zich naar Martinique begeven om ter plaatse een vriendschappelijke regeling der be staande twistpunten te bereiken. O.a. zou ook de kwestie der in Fransche opdracht in Amerikaan sche fabrieken gebouwde vliegtuigen geregeld worden. De vliegtuigen zouden naar bekend, weer naar de. Ver. Staten teruggezonden moeten worden, waarmede Frankrijk het echter niet eens was. De beide landen zullen vertegenwoordigd worden door den Franschen marine-attaché eenerzijds en een Amerikaanschen vice-admiraal anderzijds. (Upited Press). De kwestie-Martini que. De „Sydjesberg" te Huizen in het Gooi zal verfraaid worden, welk werk in overleg met de Ned. Heidemaatschappij in werkverschaffing zal worden uitgevoerd. (Foto Pax-Holland). Felle strijd aan het Macedonische front BELGRADO, 7 November (D.N.B.) Naar de „Politika" meldt heeft de Griëksdhe gene rale staf Woensdagavond bekend gemaakt dat de Grieksche troepen op den linkervleugel aan het Epirusfront zijn begonnen terug te trek ken. Zoowel de „Politika" als de „Vreme" meldden eenstemmig van de Grieksch-Joego-Slavische grens dat de gevechten aan het Macedonische front Woensdag nog voortdurend aan felheid toenamen. De Italiaansche luchtmacht heeft de Grieksche stellingen met succes gebombardeerd. Aan het Epirusfront trekken de Grieken echter terug. Nader meldt de „Politika" 'dat de Grieken ook op Macedonisch gebied reeds alle bruggen, alsmede alle belangrijke wegen ondermijnd en talrijke tank versperringen opgericht hebben. Lerin is Woensdag viermaal door de Italianen gebombardeerd. De Vreme meldt dat de Italianen de Grieksche stellingen aan het Macedonische front met zeer goed gericht vuur hebben bestookt. De Grieken hebben de inwoners van verscheidene dorpen naar het achterland overgebracht. DE TOESTAND IN GRIEKENLAND. ROME, 6 November (D.N.B.) De met den di- plomatentrein uit Griekenland in Belgrado aange komen Italianen verklaarden dat de toestand in Griekenland chaotisch is. Naar Stefani in dit ver band meldt vlucht de Grieksche bevolking overal uit de steden naar het platteland, vooral in zuide lijke richting, alsmede naar Athene, dat totdus- verre nog geen Italiaansche luchtaanvallen te ver duren heeft gehad. Ook in de Grieksche hoofdstad heerscht een groote wanorde. Verkeersmiddelen ontbreken. De zakenlieden hebben ondanks de ver ordeningen van den Griekschen minister-president Metaxas hun zaken gesloten. De Italiaansche vluch telingen maken melding van mishandeling hunner landgenooten door de Grieksche bevolking. Vol gens de mededeelingen van deze vluchtelingen heeft de opgehitste volksmenigte geprobeerd de wonin gen en zaken van de Italianen in. geheel Grieken land, alsmede Italiaansche scholen en zelfs consu laten te bestormen. In Piraeus moest de Italiaan sche consul met een revolver in de hand zijn. con sulaat tegen een woedende volksmenigte verdedi gen. Op Kreta gelukte het een inspecteur van de fascistische organisatie met een handvol zwart- hemden het huis der fascio te verdedigen tegen een stormloop der menigte. Ook in andere plaatsen spelen zich dergelijke (De Westlandsche veilingen maken goede prijzen voor herfstbloemen door flinke vraag, zoowel voor het binnenland als voor export) Dit is waarlijk goede tijding, Die mag stemmen tot verblijding, Bloemen loopen op in prijs; En de werkers die ze kweeken Mogen dus van voordeel spreken, Maar het is ook een bewijs, Hoe men graag de bloemenkleuren Zoekt, om zich wat op te fleuren, Als het buiten grauwer wordt. Want door bloemen te bekijken Kan men het bestaan verrijken, Ook al duren ze maar kort. Zwijgend staan ze daar te pronken, Stil en „steelsgewijs" te lonken, Maar ze spreken toch een taal Die in stilte meer kan zeggen, Dan de meeste menschen leggen In het bloemrijkste verhaal. tooneelen af. Talrijke Italianen is het gelukt in de gebouwen van het Italiaansche gezantschap te Athene te vluchten. Zij konden met den diploma- tentrein naar het vaderland terugkeeren. De ove rige Italianen zijn gearresteerd en in concentratie kampen ondergebracht, die mesetal in de onmiddel lijke omgeving van militaire centra en voor den oorlog belangrijke installaties zijn aangelegd. Ook Schotland weer aangevallen STOCKHOLM, 7 Nov. (D.N.B.) In den nacht van Woensdag op Donderdag begon het eerste lucht alarm te Londen weer zoo vroeg dat de meeste menschen niet meer naar hun woningen konden te rugreizen, maar in de stad moesten blijven. In den afgeloopen nacfht werden volgens de tot dusver ontvangen Engelsche berichten voornamelijk Lon den en omgeving, Zuidwest-Engeland, Zuid-Wales, East-Anglia, de Midlands en Westelijk Schotland aangevallen. Een geweldige hoeveelheid brisant- en brandbommen werd uitgeworpen op Londen en de industrieele voorsteden. De aanvallen van gis teravond en vannacht hebben ruim dertien uur ge duurd. Nieuwe verwoestingen werden aangericht en nieuwe branden ontstonden, die slechts voor een deel door de onvermoeide brandweerlieden ge- bluscht konden worden. Huizen en gebouwen zijn vernield, deelde Radio Londen Donderdagmorgen mede zonder verdere bijzonderheden bekend te maken. Een bijzonder hevige en succesvolle aanval is vannacht ondernomen op een stad in West-Schot land, naar alle waarschijnlijkheid Glasgow.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1