<MWl® Uit de Pers. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 HA ARE EM'S D A G B E'A D 2 /ïi-HEEWUKEJUS BOUI-fiX Wederom een slachtoffer der duisternis. AMSTERDAM. 7 November. Sedert eenige dagen reeds werd een bewoner van den Adelaars- weg, 41 jaar oud, van huis vermist en de vrees bestond, dat hem in de duisternis een ongeluk over komen was. Hedenochtend is het levenlooze lichaam van het slachtoffer bij de Willemsluizen opgehaald. Door de stroomingen was het lijk in de richting van de sluizen gedreven en daar vastgeraakt. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). D.d. 30 October 1940 is heropend het faillisse ment van de N.V. E. W. Klijberg-Pernot, schoen fabriek te Waalwijk. (Curatrice: mevrouw Mr. Emma Lion, Den Bosch). Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Nov. D. de Bruin, Naaldwijk. A. H. Eijmael, Mechelen-Wittem. Geëindigd: 17 Oct.: R. Cohen, Maastricht. Geëindigd door homologatie van het accoord. groot 20 pet. 19 Oct. Wijlen Jos. Lückers-Eek, Kerkrade. Ge ëindigd door verwerping beroep in cassatie. Uitk 7.1709 pet Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 18 Oct. Th. 'van Lith, Voorschoten. Geëindigd door het. verbindend worden der uitdeelingslijst Uitk. 52.70 pet. conc. cred. 19 Oct. A. Hampxïnk, slager, Almelo. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelings lijst. Uitk. 100 pet. 19 Oct. J. J. Kok. Enschedé. Idem. Uitk. 32.04 pet. 23 Oct. M. Post, Groningen. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 29 Oct. L. Wisman Azn., Heerenveel (thans Utrecht). Idem. Uitk. 2.592 pet. 30 Oct. F. L. Peeters. landbouwer. Molenschot C. 88, gem. Gilze-Rijen. Idem. Uitk. 9.252 pet. conc. cred. 1 Nov. de Handelsvorm, onder de Firma Beem's Kleedingmagazijn, Nijmegen. Idem. Uitk. 8.0678 procent. 1 Nov. Isïdoor Beem, firmant der Handelsvenn. onder de Firma Beem's Kleedingmagazijn, Nijme gen. Idem. Uitk. 7.456 pet. 1 Nov. Lazarus Beem, firmant der Handelsvenn. onder de Firma Beem's Kleedingmagazijn, Nijme gen. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 1 Nov. H. A. Heinsman. klompenmaker, Didam. Uitk. rihil aan conc. crediteuren. 2 Nov. B. C. H. Plieger, schilder, Groenlo. Idem. Uitk. 7.62 pet. E. de Leeuwe, Almelo. Geëindigd door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 11 pet. N.V. Holland Rubberfabriek „Radium", te Maas tricht. Idem. Uitk. 6.397 pet. Harm Mulder, groentenhandelaar, Oud-Schoone- beek. Idem. Uitk. nihil aan pref. en conc. credi teuren. UITSPRAAK UITGESTELD. AMSTERDAM. 7 November. De uitspraak in de zaak tegen twee verdachten, die in het blad „De Doodsklok" beleedigende artikelen zouden hebben geschreven, is door de rechtbank voor onbepaalden tijd aangehouden. Het Ö.M. had tegen ieder twee maanden voor waardelijk en f 200 boete geëischt (A.N.P.) GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Armband, Blanke. 2e Vooruitgangstraat 22; bril, Rump, Brouwersvaart 136 rd.; geldstuk, Pietersen, Oost-Indiëstraat 120; heerenhandschoenen, v. d. Aar, Jan Haringstraat 47; hond, Post, Hoogerwoerd straat 13; dameshandschoenen, v. Loenen, Archipel straat 57; dameshoed. Mos, Spionkopstraat 22; da meshar dsehoenen, Vestering, Zomerkade 127; da mes armbandhorloge, v. Efkelen, Acaciastraat 15; dameshoed. Dekker, Rollandstraat 21; hoed, Meijer, Ted. v. Berkhoutstraat 114 rd.; hond, Oerlemans, v. Marumstraat 44 rd.: kinderhoed, Roks, Heeren- singel 71; regenjas, Giorgio, Ridderstraat 18: mu ziekboek. Bureau van Politie, Smedestraat; muts, Quaasteniel, Rozenhagestraat 16; pantoffel. Priem, Indischestraat 69; parapluie, v. Lent. Leidsehevaart 356: portefeuille m. i., Bureau van Politie. Smede straat; portemonraie m. i., Quaasteniel, Rozenha gestraat 16; rijwielplaatje, Thoenis, Hoogerwoerd- straat 26; rijwielplaatje, v. d. Kroft, Perseusstraat 13; rijwielplaatje. Verboom, v. Nesstraat 93; zeep en waschhandje, Keuning, Pijlslaan 37; bankbiljet, Laan, Vergiex'deweg 219; gitaar, Ronde, Damiate- straat 6; handschoen, Wassink, Lindenstraat 11; damesarmbandhorloge, v. Houten, Pijnboomstraat 85; ler.s van zaklantaarn, Groeneveld, Molenaars- olein 18. Heemstede; zakmes, Snel, Hasselaersplein 20; parapluie. IJselmuiden, Frankenstraat 11; rij- wielpïaatje, Rustige, Raamvesi 13; actetasch m. i„ Huizink, Jan Stuytstraat 12. De Maasbode is van oordeel, dat politieke gevaren voor Indië niet rechtstreeks dreigen. Zij zouden echter langs den omweg van den handel dit gebied kunnen binnendringen. Ten aanzien van de handel met Japan is Indië aan twee feiten ge bonden: „Ten eerste heeft het bepaalde verplichtingen ook tegenover andere landen, welke nagekomen moeten worden; en ter. tweede moet het vanzelf wenschen. dat de werkgelegenheid, welke het met zooveel zorg opgebouwd heeft, voor de eigen bevolking riet afgebroken wordt. Dit heeft ten gevolge, dat liet de te leveren hoeveelheden tegen elkaar moet afwegen; en vervolgens dat het liever veredelde dan ruwe producten uitvoert. Dat zijn nu eenmaal aangelegenheden, waarmede elke regeering ter dege rekor-ing moet houden, ter wille van het ge meenschapsbelang. Intusschen zijn er teekenen te over, dat Japan deze omstandigheden niet voorbij ziet, al oefent het ongetwijfeld een sterken druk uit om voor zich zelf zooveel mogelijk voordeelen uit do loopende onderhandelingen te verwerven. Uiterlijk ontstaat zoo de schijn van groote moei lijkheden, in werkelijkheid echter staat men voor de normale methoden" van handelsbesprekingen, van loven en bieden om in een zoo gunstig moge lijke positie te komen. Op zichzelf is er niets veront rustends in deze wijze van doen". MIS STANDEN. Het Eindhovensch Dagblad roert be paalde misstanden aan bij het bijzonder onderwijs, en schrijft: „Toch zal het goed zijn er bijtijds zorg voor te dragen, dat de voorstanders van de Staatsschool in de 'toestanden, die bij het bijzonder onderwijs^ be staan, geen wapens vinden voor hun mogelijken aanval. Het is van het grootste belang dit tijdig te voor komen door het onkruid in eigen tuin met vaste en rechtvaardige hand uit te wieden, vóór dat vreemde handen er zich mee zouden gaan bemoeien en vreemde voeten daarbij zouden kunnen vertreden, wat met zooveel moeite en zorg is opgekweekt Want in zulke omstandigheden worden de schoone bladzijden van het bijzonder onderwijs maar al te graag dichtgeslagen gelaten om alleen aandacht te besteden aan de enkele vlekken, die het ontsieren en die nu eenmaal onvermijdelijk op alle men- schcnwerk kleven". FILMMIDDAG VAN DE ZWEMCLUB „HAARLEM". Het bestuur van de zwemclub „Haarlem" bericht ons dat op Zondag 10 November a.s. te 15 uur in de bovenzaal van café-restaurant „Bolwerk" een filmmiddag zal worden gehouden voor leden en adspiranten. Behalve diverse sportfilms, zullen o.i worden vertoond een film betrekking hebbende op het onlangs georganiseerde zwemfeest van de Z.C „Haarlem" ten bate van Rotterdam, terwijl verder het verblijf van onze Nederlandsche zwemploeg op de Olympische Spelen te Berlijn op het doek zal worden gebracht. BADHUIZEN „WITTE KRUIS" TE HAARLEM. Het aantal genomen baden bij de Badhuizen van Het Witte Kruis te Haarlem bedroeg in Oct. 1940: Badhuis Koudenhorn 2608 mannen, 464 vrouwen, 49 werkl. baden, totaal 3121; Badhuis Leidschepleïn 1640 m., 730 vr., 673 schoolbaden, -100 werkl. b„ totaal 3443; Badhuis Schotersingel 1723 m., 901 vr. 1160 sch. b., 72 werkl. b., totaal 3856; Badhuis Hof dijkplein 1728 m„ 732 vr., 1384 sch. b., 145 werkl. b., totaal 3989; Badhuis Van Egmondstraat 2376 m., 1095 vr., 842 sch. b., 222 werkl. b„ totaal 4535. NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over October 1940-1939. Aantal behandelde posten 13051, v.j. 159S9; aan tal inlagen 7492, v.j. 9748; aantal terugbetalingen 5559, v. j. 6241. Ingelegd 393.831.83, v. j. ƒ351.677.33; terugbetaald 564.638,93, v. j. 581.367.21; minder ingelegd 170.807.10, v. j. minder 229.689.88. Aantal nieuwe boekjes 150, v.j. 176; aantal afbetaalde boekjes 211, v. j. 198. Spaarbusjes op 31 October 1940 in omloop: 3333. Geledigd in October 1940: 190 busjes met totaal inhoud van 3.482.86. Aantal verhuurde kluislo- ketten op 31 October 1940: 681. Heinrich George in ons land. AMSTERDAM, 7 November (A.N.P.) De bekende Ufa-acteur, Staatsschauspieler-intendant Heinrich George, zal ter gelegenheid van de Ne derlandsche première van de Wien-film der Ufa „De Postmeester" enkele dagen in ons land ver toeven en enlcele voorstellingen van deze film. waarin hij- de hoofdrol speelt, in de Ufa theaters bijwonen. Heinrich George zal Vrijdagochtend a.s. om 11 uur aan het station Staatsspoor te Den Haag ar- riveeren. VERVANGING VAN DOOR DE WASCH BESCHADIGDE TEXTIELGOEDEREN. 's GRAVENHAGE, 7 November. Het rijks bureau voor de distributie van textielgoederen heeft in antwoord op een verzoek van het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging van huisvrouwen inzake aan schaffing van textielgoederen ter vervanging van die, welke in de wasscherij ernstig beschadigd of wel geheel zoekgeraakt mochten zijn, medegedeeld, dat de aldus gedupeerden aan de plaatselijke dis tributie-diensten een speciale vergunning kunnen aanvragen, waarbij zij goed zullen doen een ver klaring van de wasscherij over te leggen. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. Valuta's (schrfitelijke en tel. transacties). 7 November. New-York 1.88 3'16—1.88 9/16. Berlijn 75.2875.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.8144.90. Zürich 43-63—43.71. Bankpapier: Berlijn 75.19—75.34. New-York 1.86!/2—1.90K. Brussel 30.08—30.20. Stockholm 44.7644.94. Zürich 43.59—43.75. Op de Amsterdanische Beurs. De verkiezing van Roosevelt tot president van de Vereenigde Staten is door de beurs te New-York met een reactie beantwoord. Nu is de overwinning van Roosevelt niet zoo groot als men nog korten tijd geleden had verondersteld, want, afgaande op de beschikbare gegevens, heeft hij niet meer dan omstreeks 55 procent van het aantal uitgebrachte stemmen kunnen halen. Dat zich in Wallstreet een daling heeft voorgedaan behoeft niet zoo groote verwondering te wekken, omdat de effectenbeurs, wanneer zij eenmaal op de een of andere aange legenheid vooruitloopt, dikwijls geen energie meer overhoudt om een koersstijging te zien te geven, indien de kwestie, waarop was geanticipeerd, tot werkelijkheid is geworden. Het is dan ook niet on waarschijnlijk dat in de recente haussebeweging de erkiezingsuitslag reeds ten volle was verdiscon teerd. Daar komt bovendien nog bij dat de ver kiezing van Roosevelt, welke gevolgtrekkingen daaruit op politiek gebied, mede in verband met de Amerikaansche economie, ook kunnen worden gemaakt, voor het bedrijfsleven in de Vereenigde Staten toch niet onverdeeld gunstig kan worden uitgelegd. Roosevelt heeft zich de laatste jaren meer dan eens ontpopt als een tegenstander van de „big business". De bekende Tennessee Valley kwestie ligt nog niet zoover in het verleden, dan dat zij niet kan dienen als voorbeeld van de wijze, waarop Roose velt tegen het zakenleven, in dit geval de Public Utility ondernemingen, is opgetreden. Dat hij zich den laatsten tijd op zakelijk gebied op den achter grond hield, moest wellicht daaraan worden toe geschreven, dat hij geen stroomingen wilde opwek ken, welke aan zijn verkiezing nadeelig zouden kunnen zijn. Men acht het echter niet uitgesloten dat thans opnieuw tot maatregelen zal worden over gegaan, die door de groote ondernemingen op in dustrieel- en handelsterrein, met minder gx*oot enthousiasme zullen worden begroet. Hoe dit echter ook zij, aan de rijzing te New-York is abrupt een einde gekomen en verscheidene aandeelen, welke den laatsten tijd bijzonder vast in de markt hadden gelegen, kregen gisteren een flink verlies op hun rekening. (A.N.P.) Lucht- en vlootbasis der V. S. NEW YORK. 7 November (D.N.B.) De New York Times meldt uit Washington dat spoedig de totstandkoming te verwachten is van een accoord tusschen de Ver. Staten en de Spaansch-Ameri kaansche landen, waarbij den V.S. wordt toege staan, -lucht- en vlootbases dezer landen te ge bruiken, ingeval dit in het belang der verdedi ging van het westelijk halfrond noodig geacht wordt. De vliegvelden en marinebases zouden door de naties, waaraan zij toebehooren, zelf bestuurd worden. De V. S. zouden technische adviseurs ter beschikking stellen, zoodra zij verlangd zouden worden. Eveneens luchtafweergeschut en ander verdedigingsmateriaal, zoodra de wapenproductie van Amerika dit mogelijk maakt. De New York Times meldt voorts, dat de V.S. aan de overige Amerikaansche staten beloofd hebben, dat ook deze gebruik mogen maken van de onlangs door Engeland verpachte militaire bases op het Westelijk half rond. De gevoerde onderhandelingen betreffende het bedoelde accoord met de verschillende Amerikaan sche staten maken goede vorderingen. Verkrijgbaar GROOTE HOUTSTRAAT 120 KLEINE HOUTSTRAAT 58 GEN. CRONJéSTRAAT 5 (Adv. Ingez. Med.) Amerika en de Fransclie politiek. Beschouwing van Karl Megerle. BERLIJN, 7 November. (A.N.P.) In de „Berliner Börsenzeitung" wijdt Karei Megerle een beschouwing aan het onderwerp: Amerika en de Fransche politiek. Hij schrijft daarin o.m.: Bij monde van George Bonnet spreekt over de achtergronden van den huidigen oorlog een ver tegenwoordiger van het volle, dat het belangrijkste slachtoffer is geworden van een even utopische als misdadige politiek. Wanner hij zich begrijpelijker wijze ook voorzichtig moet uitdrukken, doelt hij vooral op zekere Amerikaansche achtergronden, die een noodlottige rol hebben gespeeld. Onder de krachten, die hem wegens München hebben aan gevallen, bevinden zich toonaangevende Ameri kaansche diplomaten zooals Bullitt, Biddle, Ken- nedey en hun lastgevers. Zij waren, in overeen stemming met de Engelsche en Fransche oorlogs partij de „Diehards", die, ten einde ieder vreed zame mogelijkheid tot overeenstemming te vex-hin- deren, na München Bonnet uitnoodigden een poli tiek te voeren van blinden weerstand tegen allen en alles. De indertijd gepubliceerde Poolsche do cumenten, welker echtheid niemand durfde betwij felen, spraken een even duidelijke taal als het nieuwe Potocki-document en de passage in de rede van Kennedy, waarin hij openlijk toegeeft dat men in München slechts tijd heeft willen winnen om dan met geweld van wapens de „vergissing" var München weer goed te maken en in samenspel tus schen de geallieex-den en.de Ver. Staten zijn wil op te leggen. Deze mannen en namen behooren tot de „meest toonaangevende pex-soonlijkheden", die Bonnet de hulp van Amerika hebben beloofd om Frankrijk aan te moedigen in den oorlog te trekken. Bonnet heeft hen niet geloofd, maar Daladier, Reynaud en anderen die Frankrijk vervolgens in het ongeluk stortten, wel. Dat zijn die hoogst belangrijke „bui- tenlandsche- invloeden", waarover de Fransche pers in haar commentax-en op het interview met Bonnet .schrijft. Deze booze geesten hebben intus schen, zonder van de gebeurtenissen geleerd të hebben, niets van hun beteekenis verloren. Zij houden verkiezingsredevoeringen, zij zweren zelfs vandaag nog met opgeheven rechterhand plechtig ieder oorlogsvoox-nemen af. Wat zij echter met de linkerhand doen is een andere kwestie. Evenals Kennedy München uitlegde als tijdwinst, zoo spreekt hij thans van „Engeland's dapperen strijd, die ons tijd geeft om ons voor te bereiden". Voor te bereiden, waarvoor? Voor datgene wat Bullitt indertijd den Polen en Frankrijk heeft, gezegd? Het Amerikaansche volk, daarin heeft Bonnet gelijk, wenscht oprecht den vrede. Het zou de Duitsch- Fransche overeenstemming als beslissende voor waarde voor een algeheele overeenstemming van de Europeesche volken toejuichen. Want het. heeft er zich index-daad steeds over beklaagd dat Europa vooral Duitsehland en Frankrijk, niet in orde en vx-ede den weg tot elkander vinden. Het wil met een eensgezind bloeiend Europa handel drijven. Het heeft belang bij een goed geox-ganiseerd Euro pa en heeft vaak genoeg Amex-ika met zijn 48 tol eenheid gekomen staten ten voorbeeld gesteld. Bonnet heeft verder gelijk wanneer hij constateert dat deze overeenstemming des te gemakkelijker is, naar mate het conflict zich minder uitbreidt. Deze uitbreiding kan de volken, in de e?rste plaats ech ter Engeland, slechts aan den rand van den af- gx-ond brengen, evenals de toegezegde „hulp" en de aansporing tot zinneloo^en „tegenstand tegen alles en allen" Frankrijk aan den afgrond heeft ge bracht. De beloofde hulp zou ovex-igens in het bes te geval een Engelsche puinhoop aantreffen. Hel pers zijn in dezen oorlog nog steeds doodgravers geworden. Niemand kan over deze smartelijke gevolgen met meer gezag spreken dan de vroegere Fran sche minister van buitenlandsche zaken, die thans de aanklacht indient, dat men uit x-essentiment en haat de vredespogingen heeft tegengewerkt. Na 14 maanden ooi-log hebben desondanks de krachten, die het slechte voor Europa en haar verdere ver scheuring wenschten, het goede tot stand ge- bx-acht. Sinds de ontmoeting van den Fühx-er met de Fransche staatslieden is Europa met uitzonde ring van onbelangi-ijke kleine restanten eensge zind in de gedachte zich aaneen te sluiten in een Europeesche solidariteit onder een sterke rechtvaar dige leiding, de tegenstellingen te vereffenen en daarmede voor de overige wereld een tot handelen bekwame, gezonde partner te worden. Alleen Engeland wil zich vex-weren tegen deze nieuwe orde en wordt daarin tot zijn eigen ongeluk ge steund door die krachten die zich, zooals Bonnet dat uitdrukt, „laten leiden door hun partijhaat en hun ideologieën, waarvan gebleken is in de Pool sche documenten, evenals in tallooze x-edevoeringen en daden". De onrust en vx-ees van het Amerikaan sche volk, dat het ondanks alle vredes-eeden in den oorlog zal wox-den meegesleept, is begrijpelijk. Dit wordt nog versterkt door het bewustzijn dat een dergelijke politiek Eux-opa noch Engeland iets kan baten maar slechts storend kan zijn voor den gelukkig gezonden weg naar de gemeenschappe lijke ordening van de samenleving in Europa en Engeland eei-st recht in het ongeluk moet storten. De ondex-handelingen met de Dominieaansche [gevolgen, die in hun vernielende uitwerking ook republiek zün op het punt te worden afgeslo- [op den welstand cn het gedijen van het Westelhk ten. J Halfrond invloed moeten hebben, j De oudste Brusselaar. •door F. VAN AMSTEL. Toen Karei Jansen in den trein zat op de terugreis naar huis rees er in zijn bin nenste een gevoel van zelfvoldaanheid. Nooit, neen, nooit had hij zich zóó geamuseex-d als deze week. Kax-el Jansen was niet zoo heel veel gewend en een bescheiden mensch was hij bovendien. Negen en veertig jaren en elf maan den was zijn- leven kalm voortgekabbeld met zijn kleine vreugden en verdx-ietelijkheden. Karei was vrijgezel gebleven, in zijn jonge jaren omdat hij met zijn bescheiden salaris als ambtenaar ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen de lasten van een huwelijk, vreesde, op lateren leeftijd, toen hij het beter stellen kon, omdat zijn vrijgezellenbestaan hem ten slotte nog zoo kwaad niet leek. Maar nu had hij het er eens van genomen. Karei Jansen, die het nimmer verder gebracht had in zijn vacanties dan een Veluwsch pension had een bui tenlandsche reis op stapel gezet. Drie dagen naar de Ardennen, twee naar het Maasdal, twee naar het schoone Vlaanderenland. Dat was de eerste week. De tweede was volle zeven dagen 'voor Brussel gereserveeerd geweest en Karei Jansen had met volle teugen de genoegens van het gx-oote- stadsleven genoten, overdag op pelgrimage naar het stedenschoon, de musea, de omstreken, des avonds rustig zittend op een terras aan den boulevard exi kijkend naar lichtreclames en wandelaars. En om 't nu maar dadelijk te zeggen: Den eersten dageden besten had hij het traditioneele bezoek gebracht aan het steenen beeldje van den oudsten Brusselaar, die in zijn aantrekkelijke onschuld in een der oudste wijken van Brussel spot met alle fatsoensbegrippen en daar, in 'a volle publiek doet wat u en ik onzen kinderen nimmer zouden permitteeren. Kax-el Jansen had gedaan, wat duizenden voor hem deden: hij had de verleiding niet kunnen weer staan, uit een der winkeltjes in de buurt- een beeldje mee te nemen, een fraaie, koperen repro ductie van het origineel en nu, boven zijn hoofd in de koffer, sluimerde de kleine schalk, die slechts in Roozendaal was gestoord door een douane, die even geglimlacht had. Karei Jansen soesde behaaglijk in zijn coupé en overdacht zijn reis. Dat had hij er tenminste van genomen en niemand die hem de hex-innering aan deze veex-tien dagen zou kunnen ontrooven wat had hij anders in zijn leven veel gemist negen en veertig jaar envolgende week vijftig en dan zouden Brouwer en Muller en Bekker wel komen en feliciteeren enen Karei dutte in. Den volgenden mox-gen pakte hij zijn koffer en kwam aan het doosje met het beeldje toe. Jajaaljes goed en wel, maar wat zou hij er mee doen?Het hier of daar neerzetten? Met een kleinen schrik dacht hij aan juffrouw van Strijen, zijn hospita; hij zag in zijn verbeelding haar vleezige koonen, waar je de braafheid en zedelijk- heidspx-incipes van afschepte.... uitgeslotenze zou hem zonder meer voor een gemeenen geniepi gerd houden en hem een halven dag nadat hij het beeldje te pronk had gezet verzoeken, met zijn zedelooze beeldjes -eldei-s ondex-komen te vinden, den. Nood maakt vindingrijk. Hij pakte het beeldje weer in, nam het onder zijix arm en ging naar kantoor. „Plezier gehad?", vroeg collega Pietex-se, die niet uit was geweest. Karei hing een opgewonden tafereel van de Bel gische hoofdstad op. En nu heb ik ook aan jou ge dacht, Pieterse". „Is 't waarachtig?" „Toch. Hier heb je den zuiveren en effectieven oudsten Bi*usselaar". „Manrieke.riep Pieterse, het jongske bij naam en- toenaam noemend. „Precies. Is 't niet aardig?" „Zal waar zijn. Hartelijk bedankt, Karei!" Pietex-se kwa;n 's avonds thuis en vertelde 't geval voorzichtig aan zijn vi-ouw, die furieus werd. „Is ie getikt, die stiekemerd? Laat ie zooveel snoepreisjes houden als hij wil maar zijn malle prullen kan hij houden. Meent hij misschien dat ik zooiets hier zou dulden? 'k Sloeg hem er net zoo lief mee op zijn „Ze worden daar in Brussel toch bij duizenden verkocht", zei Pieterse flauwtjes. „O ja? Maar je ziet ze toch maar nergens!" „Stil maar", zei Pieterse, die het beeldje alweer inpakte. 's Avonds maakte hij over de haag een praatje met zijn buurman van Tiggelen, hoofd van een school voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Het gesprek met een argeloos mensch in een bepaalde richting leiden is geen kunst en Pieterse slaagde er dan ook gereedelijk in, een gedachten- wisseling op stapel te zetten over de waarde van aesthetische begx-ippen bij het onderwijs. Van Tig gelen beaamde, dat eenige kennis van de bekendste sculptures van niet geringe beteekenis mag genoemd worden. „Dan kan ik u misschien van dienst zijn!", merkte Pieterse meer dan schijnheilig op. Hij wipte even binnen, haalde het doosje met het beeldje en drukte het zijn ietwat verbouwereex-den buurman in de handen. „Voor de beeldengalex-ij!" grinnikte Pieterse. „Tja.... tjaaardig, heel interessant, 't Is, toch niet te veel begeex-d?" „In 't minst niet!" antwooi-dde Pieterse haastig. „Wat moet ik er mee uitvoeren?" peinsde Van Tiggelen, toen zijn buurman in huis was verdwe nen. „Weigeren staat zoo hondseh, maar ik kan zoo iets toch niet...." In diep xiadenken wandelde hij zijn begoniaparkje rond, totdat zijn gezicht opklaar de. Hij ging naar binnen en belde den heer Garve- link, directeur van het gemeentelijk rrujseum op. „Hallo?" „Met Van Tiggelen, meneer Garveling. Het is weer zoo'n beetje de tijd van ons jaarlijksch bezoek met de hoogste klas aan het museum". „Juist, u wilt een afspraak maken?" „Als 't gelegen komt!" „Welzeker. Schikt u ovex-morgen?" „Mét genoegen, 'n Uur of twee?" „Afgesproken. So long!" Dien Woensdagmiddag wandelde de heer Van Tiggelen met de hoogste klasse naar het Museum. In zijn boekentasch torste hij het beeldje. De di recteur ontving het gezelschap, leidde het rond, gaf uiteenzettingen en leei-zame toelichtingen. De jeugd toonde de gebruikelijke matige belangstelling. Om vier uur was 't bezoek afgeloopen. „Nu heb ik nog een kleinigheid", zeide Van Tig gelen bij het na-praatje. „Ik weet natuurlijk niet, of het iets voor uw verzameling is, maar ik heb hier iets, dat ik u gaarne zou afstaan, als het dienen kanen hij pakte een klein beetje nerveus het beeldje uit". „Kijk. kijk, in Brussel geweest?" „Ik dacht, dat u het hier misschien.mompel de Van Tiggelen. ,Dank u zeer", zeide Garvelink, het beeldje aan nemend, en in stilte bedenkend dat dit het vieren twintigste exemplaar was dat hij in den loop dei- jaren cadeau had gekregen. „Bij gelegenheid krijgt het zeker een plaatsje!" Van Tiggelen groette en vertrok, uitgeleid door een bediende die zich vex-volgens naar den directeur begaf. „Nog iets voor vanmiddag, meneer?" „Neen. Hebben de jongelui nergens aangezeten?" „Niet dat ik weet", antwoordde de ander, kijkend naar hei beeldie. „Moet dat weggezet?" „Merci. Gooi het maar bij 't oude koper!" „We kunnen De Haan wel weer eens laten ko men", mei-kte de knecht op. „Er staat al weer heel wat". (Adv. Ingez. Med.) „Uitstekend. Maak maar af"/ Den volgenden morgen kwam de heer De Haan, opkooper en handelaar in tweedehandsch ax-tikelen aan de achterdeur van het fnuseum. „Zoo, Haantje", zei de bediende, die hem gewaar schuwd had, „kom je weer eens een graantje pik ken?" ,,'t Zal wat zijn als 't voor de heeren komt!" „Meer dan je denkt. Minstens twintig koperen beelden!" „Afval van 't museum!" „Natuuidijk. Dacht je, dat jij 't goeie spul kreeg?" Het loven en bieden begon. De koop kwam tot stand en "s middags liet De Haan de partij afge keurde afgietsels halen. Zijn afdeeling „antiquitei ten" onderging een belangrijke uitbreiding. Juist toen ieder beeld zijn plaats had gekregen ging de winkelbel. De Haan trok zijn jas recht en ging naar voren. Er stonden dx-ie heeren. „Meneerenbegon De Haan en maakte een zwaai met zijn bovenlijf. „Goeienmiddag" begon een van de drie. „De zaak is deze. Een vx-iend van ons wordt dezer dagen vijf tig jaar en nu gaat het. om een cadeautje, waarbij we aan iets hebben gedacht van oudheidkundige waax-de. En nu is u wel niet precies antiquair, maar misschien heeft u wel iets dat in onzen geest is". „O ja, meneer", haastte De Haan zich. „Ik hel juist een bijzondere collectie ontvangen. Als de heeï ren eens willen zien?" De drie volgden hem naar achteren. In een uit bouw van den winkel stond de verzameling uitge stald. „Is dat nu allemaal oud?" vx-oeg een van de diS». „Zeg Brouwer, heb jij er kijk op?" ,Niet te veel", bekende Brouwer. „Wat denk jij er van, Muller?" „Als hier meneer De Haan het ons verzekert. zei Muller. De Haan had al genoeg gehoord. Er viel wat te verdienen. „Effetief oud spul, heeren. Och, hoe doen men- schen als wij, hè? Je komt hier en daar en overal en wanneer je iets zuiver moois ontdekt, daar pro beer je dan de hand op te leggen, nietwaar?" De heeren antwoox-dden niet. „Zeg Bekker", riep Brouwer plotseling, „is Karei niet pas in Brussel geweest?" „Jawel. Hoezoo?" „Wel, dan hebben we hier iets toepasselijks. Je weet toch wel De beide anderen keken. Ja, ze wisten het wel. „Zou dat „Misschien „Of.... eh...." „Och nee.waarom. „Mooi stukje, heeren", prees De Haan. „Twee honderd jaar in de familie van der Does van Slangenvecht geweest, voox-dat ik het met de groot ste moeite loskx-eeg. Schittex-end gedreven en nog heelemaal gaaf De drie keken elkander aan. „En /hoeveel vraag je?" „Zestig gulden,, heeren, omdat ik contanten kart gebruiken. U ziet zelf wel, dat het te geef is. Als u mij een rijksdaalder minder bood zou ik spijt van het tijdvex-lies hebben". Na een kwartier werd men het eens op veertig gulden. De oudste Brusselaar werd netjes ingepakt en het drietal verliet den winkel. Karei Jansen zat 's avonds op zijn kamer. Ter eere van zijn vei-jaardag had juffx-ouw van Strijen zijn lievelingskost, bloemkool met saucijsjes, op het menu gezet en eigenhandig een drie in de pan met krenten als toespijs gebakken. Nu, na het tukje na den eten wachtte hij zijn visite, het drietal, dat nimmer op zijn verjaai-dag ontbrak. Dé sigaren ston den klaar. Straks zou de juffrouw de thee brengen en wat later een feestèlijken dronk. De bel ging. Karei hoorde het bekende gestommel beneden in de vestibule, dat even later naderbij kwam. De deur werd geopend. Bekker opende den stoet. ,Zoo, jarige man. Geef me de vijf. Van ganscher harte!" „Dank je, Bekker. Zoo mannen broeders. Heb je me niet vex-geten?" Ook de beide anderen wenschten geluk. „Ja maar", begon Bekker, „we komen niet met leege handen. Bij een kx-oonjaar hoort een geschenk en nu je pas die Belgische reis hebt gemaakt dach ten we je genoegen te doen met een kleine herin nering daaraan. Alsjeblieft, Karei, van ons drieën. En Karei peutex-de het touwtje los en opende liet doosje. (Nadruk verboden. Auteursrechten voox*behouden) BEVERWIJK Voor de tweede maal: De automatenverordening. Kradhtens artikel 131 a van de Politieverorde ning, vastgesteld in dp raadsvergadering van 15 October jl. kunnen de houders van automaten met vergunning van den burgemeester in de gelegen heid worden gesteld hun zaken ook gedurende de speruren geopend te houden. Door Ged. Staten van deze provincie wondt het evenwel juister geoordeeld, deze vergunningsbe voegdheid toe te kennen aan het college van B. en W. Daarom wordt in overweging gegeven, bedoelde verordening met wijziging van dit punt opnieuw aan den raad ter vaststelling aan te bie'den. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor deze verordening, met inachtneming van ge noemde wijziging, volgens onderstaand ontwerp opnieuw vast te stellen. Na artikel 131 wordt ingevoegd een nieuw arti kel 131 a, dat als volgt luidt: Met boete van ten hoogste hondex-d gulden of hechtenis van ten hoogste dertig dagen wox-dt ge straft ieder,\die zonder vergunning van B. en W. door middel van één of meer boven of op den weg geplaatste of van den weg of voor een ieder be reikbare automaten tusschen tien uur des namid dags en vijf uur des voormiddags eet_ of drink waren verkoopt of te koop aanbiedt. Deze vex-ordening treedt in wex-king op den dag na dien van hare afkondiging. Schillenboeren aantreden! Inzamelen van afval. B. en W. van Beverwijk maken bekend, dat zij, die zich tot dusverx-e in deze gemeente hebben be zig gehouden met het inzamelen van afval van le vensmiddelen (aax-dappelschillen, groentenafval, waaronder begrepen groenten, welke op de veilin gen de vastgestelde minimumprijzen niet hebben opgebracht, fruitafval, vleesch-, visch- en brood- resen en alle andere etensresten, (beenderen daar onder begrepen) alsmede zij, die tot dusvex-re in deze gemeente dergelijke afval (vleesch, vleesch- afval, afval van wild en gevogelte, vischafval, beenderen, ondeugdelijke vleeschwaren en doodge boren dieren) hebben ingezameld en in aanmex-king wenschen te komen om dit te mogen doen. zich vóór 15 November a.s. ten raadhuize (le afdee ling) moeten aanmelden, waar aanvraagformulie ren voor het eventueel ontvangen eener vergunning verkrijgbaar zyn.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2