KORT NIEUWS. DONDERDAG 7 NOVEMBER 1940 HAAR i; E M'S D 'A 'G R C A D 3 Duitschland en de Amerikaansche verkiezingen. Zuiver Amerikaansche aangelegenheid Het D.N.B. publiceert de volgende semi-officieele mededeeling uit Berlijn: Het resultaat der Amerikaansche presidentsver kiezingen wordt in politieke kringen te Berlijn volkomen zakelijk en koel beoordeeld. Men herinnert er aan dat er steeds de nadruk op gelegd is dat de regeeringsvorm, de aard der regeering en ook de verkiezing van een president der Vereenigde Staten een zuiver Amerikaansche aangelegenheid is. De groote deelneming aan de verkiezingen beschouwt men in de Wilhelmstrasse als een bewijs voor het feit, dat het Amerikaansche publiek sterk onder den indruk is van de vraag of al of niet aan den oorlog zal worden deelgenomen. Evenals steeds, zoo verklaart men hier verder, beschouwt Duitschland de gebeurtenissen, die met de presidentsverkiezingen in verband sMan, als aangelegenheden, die in hoofdzaak van binnen- landsche beteekenis zijn en die voor de politieke houding van het Duitsche rijk geen bijzonder be lang hebben. ,,Na een felle verkiezingscampagne heeft het volk der Vereenigde Staten zich uitgesproken voor Roosevelt als president voor de volgende ambts periode. De buitengewoon groote deelneming aan de verkiezingen is, evenals de kleine overwinning, een bewijs voor de hartstochtelijkheid en den ernst waarmede de geheele natie deze voor haar lot beslissende uitspraak gedaan heeft", aldus schrijft de „Deutsche Diplomatisch-Politische Korrespon- denz. Vervolgens wijst de „Diplo" erop dat behalve de problemen der binnenlandsche politiek uit den aard der zaak ook de tegenwoordige oorlog en de positie van Amerika een buitengewoon stempel gedrukt hebben op deze verkiezingen. Op zichzelf, aldus constateert de „Diplo", weken juist op dit gebied de programma's van de beide candidaten zeer weinig van elkaar af. Beiden hebben geen ge heim gemaakt van hun sympathie voor de andere koninklijk-Angelsaksische democratie. Beiden heb ben herhaalde malen het volk heilig en plechtig be loofd, dat „dit land niet aan den oorlog zal deel nemen". Het' Amerikaansche volk heeft thans zijn beslissing genomen en zijn stem gegeven aan den man, waarvan de meerderheid den indruk heeft dat hij totdusverre in ieder geval zijn programma ten uitvoer heeft, gelegd. Het Duitsche volk, aldus besluit de „Diplo", heeft van dit votum kennis genomen en heeft hierop, bij de achting die het heeft voor de belangen van andere naties, niets aan te merken. Nader meldt het. D.N.B.De Duitsche bladen leveren korte commentaren op de herkiezing van Roosevelt. Zij stellen op den voorgrond dat de verkiezing een binnenlandsche aangelegenheid is en dat Duitschland zonder bijzondere verrassing van den uitslag heeft kennis genomen, daar deze in hoofdzaak beantwoordt aan de voorspellingen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft dat het een belangrijk argument tegen Willkie is ge weest, dat men het lot der Vereenigde Staten in een zoo belangrijken tijd niet wilde toevertrouwen aan een „nieuweling". Volgens andere bladen moet men bij de beoordeeling van den uitslag in aan merking nemen, dat Roosevelt beschikte over de reusachtige propagandamogelijkheden van re geering en autoriteiten, die democratisch zijn. De „Börsenzeitung" geeft te kennen dat alle kringen, die profiteeren van de groote regeerings- orders en vooral van de wapeningsopdrachten, hun stem op Roosevelt hebben uitgebracht. Het mag zeker geacht worden, aldus het „Hamburger Frem- denblatt", dat de conservatieve elementen in de groote meerderheid Willkie hebben gesteund op constitutioneele en economische gronden. In het algeipeen verklaren de bladen dat Duitsch land geen reden heeft op het gebied der buiten landsche politiek bijzondere beteekenis aan den uitslag toe te kennen. Zij herinneren er aan dat de beide candidaten niet verschillen in hun houding tegenover den oorlog en de oorlogvoerende partijen. Beiden hebben zich uitgesproken voor steun aan Engeland, maar ook tegen deelneming aan den oor log. Zij hebben daarmede, zooals de „Börsen zeitung" schrijft, bij de verkeizingsactie rekening gehouden met de vredelievendheid van het Ameri kaansche volk, dat thans verwacht dat de over winnaar zijn belofte houdt. De Lokal-Anzeiger zegt: „In Duitschland is de Amerikaansche verkiezingsstrijd van den aanvang af met volkomen objectiviteit gadegeslagen, omdat men weet dat de volleen hun besluiten slechts maar eigen maatstaven kunnen nemen. De verant woordelijkheid draagt het Amerikaansche volk, dat Roosevelt opnieuw heeft herkozen". ITALIAANSCH COMMENTAAR. Stefani meldt: De herkiezing van Roosevelt heeft geen verrassing gewekt in Romeinsche leringen, die dit resultaat hadden verwacht. Italië behoudt een objectieve houding en zijn neutraliteit ten aanzien van het besluit der Amerikaansche kiezers Men merkt echter op dat wanneer Roosevelt een meerderheid verwierf, hij heeft moeten verklaren, evenals zijn mededinger, dat Amerika zou voort gaan Engeland te helpen, maar zijn neutraliteit zou handhaven. Aangezien deze verklaringen zijn afgelegd om redenen van verkiezingspropaganda onthullen zij de werkelijke gevoelens van de groote massa der Amerikanen. Uit Tokio meldt het D.N.B.: De buitenlandsche politiek van Japan zal niet beïnvloed worden dooi de herkiezing van Roosevelt, aldus wordt volgens Domei, in politieke kringen van Tokio opgemerkt. In deze kringen verwacht men geen verandaring in de tegenwoordige houding der Vereenigde Staten. Hierdoor blijven de handelsbetrekkingen van Japan met de Vereenigde Staten ook in de toekomst ge spannen. Japan zal hiermede rekening houden, zooals reeds blijkt uit het opstellen van een tien jaarplan voor de samenwerking van het Japan- sche, Chineesche en Mandsjoerijsehe economische leven. Verduistering in Zwitserland ingevoerd. Gevolg van de schendingen van het luchtruim. Het Zwitsersche legercommando deelt, naar het D.N.B. meldt, het volgende mede: Generaal Guisan heeft in overeenstemming met den bondsraad bevel gegeven tot algemeene verduistering te beginnen Donderdagavond 7 November 1940 voor het geheele gebied van Zwitserland. De verduistering zal tot nader order iederen avond volgens voorschrift van 22 uur af worden uitgevoerd en zal duren tot de ochtend schemering. In verband hiermede wordt door den staf van hei leger de volgende verklaring gegeven: Tot dusverre werd de normale verlichting gehandhaafd om hel Zwitsersche gebied des nachts te kenmerken en op die wijze er toe bij te dragen dat ons luchtruim gerespecteerd werd door de vliegers der oorlog- Voerende landen. De normale verlichting dient echter eveneens ter oriënteering van de piloten. Wanneer die besloten hebben zich niet te bekom meren om de Zwitsersche neutraliteit. De schendin gen van ons luchtruim, die zoo juist zijn voorge komen en die met gelijkblijvende weersomstandig heden ook herhaald kunnen worden, doen het daar om geboden lijken een andere methode toe te pas sen. Het lijkt derhalve noodig de verduistering te bevelen tot nader order. Zwitserland neemt dezen maatregel en de daaruit voorvloeiende risico's op zich omdat het de vergemakkelijking van oorlogs handelingen van welken aard ook wil verhinderen. De bommen op Monastir. Volgens Italiaansche gegevens door Engelsche vliegtuigen geworpen. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt: Te Belgrado is in een communiqué over het luchtbom bardement op Monastir (Bitolj) bekend gemaakt, dat er dooden en gewonden zijn gevallen onder de bevolking van deze stad in het zuiden van Joego slavië. Volgens in ons bezit zijnde vaststaande ge gevens blijkt dat de aanvallende vliegtuigen Engel sche toestellen waren en wel van het type Blen heim. Van Britsche zijde heeft men een propa gandistische poging niet achterwge gelaten om het schandelijke bombardement aan Italië toe te schrijven. Het ging daarbij echter om een zeer onhandige poging, aangezien de Engelsche omroep zich beriep op de enkele getuigenis van een niet best bekend staanden Amerikaanschen journalist, die waargenomen zou hebben, dat de vliegtuigen van het type Fiat Br 20 waren. Het is algemeen bekend dat de vliegtuigen van het type Fiat Br 20 toestellen zijn met twee staartdragers, terwijl de vliegtuigen, die Monastir hebben gebombar deerd er maar één hadden, zooals zij, die het bombardement hadden bijgewoond eenstemmig verklaren. Italië heeft denzelfden dag slechts één bombardement uitgevoerd in de omringende ge bieden, n.l. op Glorida. De Italiaansche autoriteiten zijn in het bezit van foto's van de vliegtuigen, die zonder een mogelijkheid van twijfel bewijzen dat het bereikte doel inderdaad Fiorina was, een stad, die trouwens gemakkelijk te herkennen is, gezien haar ligging nabij meren en andere karakteristieke punten. Hieraan moet worden toegevoegd dat het Italiaansche bombardement op Fiorina uitgevoerd is om 16 uur 30, terwijl de berichten uit Monastir melden dat het bombardement om 13 uur is uit gevoerd. Uit Belgrado meldt Stefani: De dagbladen pu- bliceeren een officieel communiqué over het bom bardement op Monastir (waarvan men algemeen gelooft dat het werk der Engelschen is). Eenige bommen kwamen neer bij het Italiaansche consu laat, zonder het te treffen; andere bij hotel Kazina en bij het vliegveld der stad. Men wacht de resul taten af van het werk der commmissie van onder zoek. Meeste Zwitsersche bladen in Italië verboden. Uit Rome verneemt het D.N.B.: Tot nader order is de verkoop van Zwitsersche bladen in Italië verboden. Slechts de Neue Zürcher Zeitung, de Basler Nachrichten en de bladen uit Tessino zijn van dit verbod uitgezonderd. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld dat de maatregel wordt gemotiveerd met de onvriendelijke houding der Zwitsersche pers en in het bijzonder van de bladen uit West-Zwitserland, ten aanzien van het Grieksch Italiaansche conflict. J>e .Giornale dTtalia" constateert dat de Zwitser sche pers bijna zonder uitzondering uiting heeft gegeven aan haar voldoening over den Griekschen tegenstand. In het algemeen stonden tegenover één bericht uit Italiaansche bron zes of zeven berichten van Engelschen of Griekschen oorsprong of van een Amerïkaansch agentschap, waarin over de operaties de meest dwaze mededeelingen werden gedaan. Het is, aldus het blad, niet de eerste keer dat men zich bezig houdt met de houding van Zwitser land en vooral van zijn pers, die op de spil-mogend- heden wel een weinig duidelijken en overtuigenden indruk moet maken. Met het oog op de partijdigheid van vVijwel de geheele Zwitsersche pers moet thans openlijk de vraag gesteld worden: „Is Zwitserland werkelijk neutraal?" De gebeurtenissen in den Balkan. Bij de oorlogshandelingen in Griekenland vraagt de houding der Britsche strijdkrachten de aandacht. Een Engelsche troepenafdeeling gaat aan land voor de hulpverleening. (Foto Weltbild). Duitsch legerbericht: Duitsche luchtaanvallen boven Londen, Zuid-en Oost Engeland Bommen op Schotsche havens en fabrieken. Resultaten van twee maanden handelsoorlog BERLIJN, 6 Nov. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Formaties gevechtsvliegers hebben op 5 November haar vergeldingsaanvallen op Lon den voortgezet en op vele plaatsen nieuwe branden en ontploffingen veroorzaakt. Talrij ke luchtaanvallen werden bovendien on dernomen op havens, fabrieken en verkeers- werken in Zuid- en Oost-Engeland, waarbij vooral in Great-Yarmouth hevige ontploffingen vielen waar te nemen. In den loop van den dag ontstonden er verscheidene voor de Duitsche vliegers succesvolle luchtgevechten. Duitsche jagers schoten alleen voor Portland negen vijandelijke toestellen zonder eigen verliezen neer. Bij nachtelijke aanvallen op Schotsche ha vens en fabrieken konden in Dundee bijzonder zware branden geconstateerd worden. In de Pentland-firth kregen twee vijandelijke pa trouillevaartuigen zoo zware treffers dat zij als zeker verloren beschouwd kunnen worden. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. Britsche vliegtuigen vlogen des nachts na ai- Nederland en het gebied van het Duitsche rijk en wierpen op verscheidene plaatsen bommen. Slechts op een plek gelukte het hun een fabriek te treffen en daarbij in een spinnerij een bijge bouw in brand te krijgen. Het vuur kon echter weldra gebluscht worden. De overige bommen vielen weer of wel in het open land of in woon wijken. waar eenige huizen beschadigd, twee burgers gedood en verscheidene gewond werden. De vijand heeft gisteren 23 vliegtuigen verlo ren, waarvan 21 in luchtgevechten, een door luchtdoelartillerie en een door marine-artillerie. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. Bij het leggen van mijnen voor Britsche ha vens heeft zich bijzonder onderscheiden het gevechtseskader general Wever door onafge broken bezigheid onder ongunstige weersom standigheden. De marine heeft in de beide vorige maanden den handelsoorlog tegen Engeland met toene mend succes gevoerd. Ook het luchtwapen heeft naast zijn voornaamste taak t.w. de aanvallen op het Britsche eiland, de beide laatste maan den ook aanvallen gedaan op talrijke schepen en convooien. In de maanden September en Octo ber werd aan vijandelijke scheepsruimte of aan scheepsruimte die door den vijand gebruikt wordt tot zinken gebracht: 1.308.600 b.r.t., waarvan door duikbooten alleen 946.000 b.r.t. Daarmede zijn sinds het begin van den oorlog in totaal 7.162.200 b.r.t. vijandelijke of den vijand nuttige scheepsruimte vernietigd. Hieraan hebben deel genomen: strijdkrachten boven water met 1.810.000 b.r.t., duikbooten met 3.714.000 b.r.t., formaties van het luchtwapen met 1.638.200 b.r.t. Niet berekend in deze cijfers zijn de ver liezen aan vijandelijke oorlogsschepen en oor logsvaartuigen, alsmede de verliezen der vijan delijke en voor Engeland nuttige neutrale koop vaardijschepen als gevolg van mijnen of van het luchtwapen of van beschieting door kustbat- terijen. De totale verliezen van den vijand sinds het begin van den oorlog zijn dus nog aanzien lijk grooter, vooral daar de zwaar beschadigde schepen het luchtwapen alleen heeft sinds het begin van den oorlog koopvaardijschepen met meer dan drie millioen b.r.t. grootendeels enrstig getroffen niet in deze getallen vervat zijn. Met zekerheid kan echter worden aange nomen dat een deel van deze gehavende sche pen de thuishaven niet meer heeft bereikt of niet meer hersteld kon worden." Italiaansch legerbericht: Krijgsverrichtingen in Epirus en het Pindusgebergte. Uitge breide actie van het luchtwapen. Italiaansche torpedojager brengt een duikboot tot zinken. ERGENS IN ITALIë, 6 November (.Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 152 maakt het Ita liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Krijgsverrichtingen zijn gaande in den sector van Epirus en in het Pindusgebergte. Vijandelijke Jan i na en Metzovo, het spoorwegstation van en tusschen de zuidelijke vertakkingen van het meer van Prespa werden verijdeld met medewer king van de luchtmacht, die in een krachtig optre den de vijandelijke wegen en colonnes bombar deerde. De brug op de landengte van het meer van Prespa werd vernield. Vijandelijke auto's werden beschoten en vernield. Troepenafdeelingen werden verspreid. Onze luchtformaties bombardeerden bo vendien knooppunten van wegen in het gebied van Janina en metMetzovo, het spoorwegstation van Fiorina, de vlootbasis van Navarino, de Piraeus. Argostol en de militaire doelen op Korfoe. Een vij andelijke duikboot probeerde een van onze con vooien in het centrale deel van de Middellandsche Zee aan te vallen. Een torpedojager, die tot het es corte van het convooi behoorde, viel de duikboot met een snelle beweging aan en bracht hoar lot zinken. In Noord-Afrika achtervolgden onze snelle co lonnes den vijand tot ruim vijftig kilometer ten zuidoosten van Sidi el Barrani. Vijandelijke vlieg tuigen lieten bommen vallen op het fort van Mad- dalena, welke zonder uitwerking bleven, en op Garnulgrein, waarbij drie personen gewond werden. In Oost-Afrika stieten vijandelijke pantserauto's op onze strijdkrachten in het gebied van Sciusceib en weken terug, met achterlating van een dooden officier. Wij maakten eenige Hindoes gevangen. Een jachtvliegtuig van het type Gloster werd door jagers nabij Metemma neergehaald. Een van onze vliegtuigen bombardeerde drie geëscorteerde schepen in de Roode Zee. De vijandelijke luchtaanvallen op Keren veroor zaakten een doode en twee gewonden. De aanvallen op Kisimaio en Gherille veroorzaakten geen slacht offers en geen materieele schade. Vijandelijke vliegtuigen probeerden vannacht Napels te bereiken, maar werden door het onver wijlde optreden van ons afweergeschut weerhouden Eenige bommen vielen op een plaats in de pro vincie Lecce, waarbij twee huizen verwoest werden Zes personen werden gedood en vier gewond. An dere bommen kwamen terecht te San Vito dei Normanni waarbij acht personen werden gedood en zes gewond". i Spoorwegongeluk in Engeland. Botsing op de lijn EustonPerth. Reuter meldt uit Londen: Bij Gretna zijn een goederen trein en een passa gierstrein met elkaar in botsing geraakt, waarbij twee personen gedood en 16 gewond zijn, alsmede een aantal reizigers lichte verwondingen opliep. Een trein van Euston naar Perth geraakte in botsing met een goederentrein. Een der locomotie ven sloeg over den kop en enkele wagens ontspoor den. De tender van den goederentrein werd in el kaar gedrukt en een aantal andere wagons be schadigd. De directie van de Scottish Railway heeft de vol gende verklaring afgelegd: „De maatschappij moet tot haar spijt bekend maken dat een ernstig ongeval geschied is. Dit trof een trein van Euston naar Perth en een goederen trein. De machinist van den passagierstrein werd gedood en een aantal reizigers gewond. De oorzaak van het ongeluk wordt onderzocht. Het ongeval ge schiedde in de duisternis". GOEDE OOGST AAN HAKVRUCHTEN IN HONGARIJE. BOEDAPEST. 5 November. (E.P.E.) Volgen: de laatste berichten, betreffende den stand van gewassen, welke dezer dagen door het Hongaar- sche Ministerie van Landbouw werden bekend gemaakt, heeft zich de stand van de granen als volgt gewijzigd: tarwe van 2.05 millioen ton tot 2,067 mill, ton (in het vorige jaar 3.078 mill, ton), rogge 733.000 ton tot 724.000 ton tot 724.000 ton (vorig jaar 864.000 toni. Bij deze schattingen van den oogst mag niet uit het oog worden ver loren, dat in 1940, in tegenstelling met 1939, cok het Karpatenland daarbij inbegrepen is (het ge bied van Zevenburgen, dat onlangs aan Honga rije werd toegevoegd, kan natuurlijk nog niet worden medegerekend). De tarweoogst is dus. in vergelijking 'met dien van 't vorige jaar, on geveer met 40 pet. verminderd. Voor aardappelen wordt de oogst geschat op 3.44 millioen ton (toename 400.000 toni. oogst van suikerbieten wordt op 1.75 millioen ton geschat, terwijl de vorige schatting 1,77 mill, ton bedroeg, zoodat hier dus een kleine ver mindering is op te merken. Het vorige jaar was de oogst als volgt: voor mais 2.33 mill, ton, aard appelen 2,29 mill, ton, suikerbieten 1.16 mill. ton. Voor deze gewassen is de oogst dit jaar dus veel beter dan die in het vorige jaar. MANGAANERTS IN HET GEBIED VAN HET BAIKAL-MEER. MOSKOU, 5 November (E.P.E.) Onderzoe kingen in het gebied van het Baikal-Meer, die zich ook uitstrekten tot de eilanden in dit meer. hebben op het eiland Olchon tot resultaat gehad, dat aldaar de aanwezigheid van mangaan- erts werd ontdekt. Volgens voorloopige schattin gen zou het hier eenige duizenden tonnen mangaan betreffen. Voorts werd nog mangaan ontdekt aan de oevers van het meer. Zoo vond men een laag mangaanerts. die 20 tot 50 meter onder de oppervlakte is gelegen en die zich over vele kilometers uitstrekt. De verdere geologi sche onderzoekingen in dit gebied zullen ook na den winter worden voortgezet. Uit Bangkok vernemen de Italiaansche bla den, dat de Fransche gezant, Le Prissier, door de regeering te Vichy teruggeroepen is. (Transkon-tinent Press). - Naar Reuter meldt hebben -het Lager- en het Hoogerhuis gisteren in geheime zitting verga derd. Churchill hield een rede voor het Lager huis. Verwacht wordt dat dit nog korten tijd in openbare zitting vergadert. Volgens Associated Press heeft de onder staatssecretaris van het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken, Butler, bekend ge maakt dat Groot-Brittannië 24 Letlandsche, Est- landsche en Litausche schepen in beslag geno men heeft. Deze aangelegenheid wordt thans door den Britschen ambassadeur en de Sovjet-regee ring behandeld. (D.NE.) Naar volgens het D.NE. uit Vichy gemeld wordt heeft de Fransche regeering. teneinde op het gebied der gemeenten een geordenden toe stand te waarborgen, opnieuw acht gemeentebe sturen tot nader order geschorst en hun bevoegd heden overgedragen aan speciale regeeringscom- missies. Ook de besturen van Avignon en Thiers zijn geschorst. Schepen van het Fransche Middellandsche Zee-eskader hebben blijkens een bericht uit Vichy manoeuvres gehouden aan de kust van Zuid-Frankrijk. Admiraal Darlan toonde zich zeer voldaan over het verloop, zoo meldt het D.N.B. - Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bij de Ford Motor Company vliegtuigmoto ren besteld tot een totaal bedrag van 122,3 mil lioen dollar. (D.N.B.) Uit Parijs verneemt het D.N.B. dat het aan tal der te Parijs en in de omgeving vertoevende Joden volgens de „Matin" op omstreeks 150.000 geschat wordt. Aan boord van een Amerikaansch schip Is te New York de vroegere Foolsche president Pade- rewski aangekomen. Paderewski bestreed als pro pagandist te zijn gekomen. Het schip had ook 3.5 millioen dollar aan goud uit Europa aan boord. (D.N.B.) De Zwitsersche legatie in Londen heeft, naar het D.N.B. meldt, opnieuw opdracht gekregen een energiek protest in te dienen tegen de schen ding van het Zwitsersche luchtruim, die door Britsche vliegtuigen is gepleegd in den nacht van 5 op 6 November, ondanks de belofte van Groot- Brittannië om de Zwitsersche neutraliteit te eer biedigen. Bij de oostelijk van Nrascati ln de Albaan- sche bergen gelegen Monte Porzlo Catone zal op Initiatief van Mussolini de grootste sterrenwacht der wereld worden ingericht. De sterrenwacht zal tegelijkertijd een internationaal verzamelpunt vormen voor het astronomische onderzoek en ln verband daarmede voorzien worden van confe rentiezalen. een omvangrijke bibliotheek en een speciaal hotel voor ongeveer zestig geleerden. (D NB.) Uit Ponta Delgada wordt gemeld dat op het Portugeesche eiland St. Miguel een reddingboot met tien overlevenden van het Zweedsche vracht schip „Meggi" (groot 1583 b.r.t.) is geland. Het schip was. naar het D.N.B. verneemt, zes dagen geleden in de nabijheid van de Azoren vergaan. Acht en twintig overlevenden van het En gelsche wachtschip „Kingston Shopgirl", dat ter hoogte van Huelva is getorpedeerd en gezonken, zijn in Gibraltar aangekomen aan boord van een Engelsch schip, nadat zij door een Spaansche tankboot opgevischt en naar Huelva gebracht waren. Drie opvarenden worden vermist:, (D.N.B.) Het Ebro Observatorium deelt blijkens een D.N.B. bericht mede dat in October 22 aardbevin gen zijn opgeteekend. De zwaarste deden zich voor op 4 October in Chili, op 11 October in Call- fornië en op 22 October in Roemenië. De nieuwe Fransche ambassadeur te Madrid. Piétri, is gisteren te Madrid aangekomen. Hij werd op het perron door de leden der Fransche am bassade en door den Spaanschen chef van het protocol, baron De la Torre, verwelkomd. (D.N.B.) Volgens een bericht van Associated Press aldus meldt het D.N.B. is de Chileensche re geering voornemens officieel aanspraak te maken op al het Zuidpoolgebied tusschen Zuid-Chili en de Zuidpool liggende tusschen 67 en 75 graden Z.B. Paul Fratellini overleden. De oudste van het beroemde artistentrio. Volgens een bericht in het Fransche blad „Matin" is een van de drie wereldberoemde clowns de Fratellini, Paul Fratellini, over leden. Met den dood van Paul Fratellini is een einde gekomen aan een circusdriemanschap, dat in zijn genre haast niet te evenaren scheen. Zoowel in artistiek als in technisch opzicht stond de kunst der Fratellini's op zeer hoog peil. Paul of eigenlijk Paolo, want hij was van Italiaan sche afkomst was de oudste van de drie. Zijn optreden ging steeds gepaard met allerlei ma nipulaties ~met zijn hoofddeksel of liever hoofd deksels, aangezien „oom Paul" er een groot aan tal van de meest verschillende kleur en afme ting op na placht te houden. Als mensch en als kunstenaar stond hij bij zijn collega's en in vriendenkring in hoog aanzien. De Fratellini's bezaten vooral in Frankrijk on gekende populariteit, ook al omdat zij steeds be reid gevonden werden hun medewerking aan liefdadigheidsvoorstellingen te verleenen. In ons land zijn Paolo, Alberto en Francesco Fra tellini een aantal jaren geleden te Amsterdam opgetreden. WORDEN DE AMERIKAANSCHE AUTO'S DUURDER? NEW-YORK. 5 November. (E.P.E.) De Ame rikaansche autofabrieken vreezen een algemeene prijsstijging van de voor den bouw van auto's noodzakelijke materialen. Hierdoor zal het onmo gelijk zijn, zoo wordt uit Detroit gemeld, de autoprijzen voor dit seizoen te handhaven. De gemiddelde prijs voor luxe wagens wordt voor 1941 op 815.2 dollar geschat, tegen 778 dollar ln het vorige jaar. GROOTERE TINVERSCHEPINGEN IN 1940. NEW-YORK, 5 November (E.P.E.) Het Internationale Tincomité (International Tin Research and Development Council) meldt voor de eerste 9 maanden van 1940 een toene ming van de verscheping van 75 pet. tegenover het vorige jaar. Van de totale productie 167.400 ton ging 48 pet. dus bijna de helft, naar de Vereenigde Staten. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank De marktkooplieden die te Haarlem op 15 Juli met de aflevering van kousen enz. de distributie- wet hadden overschreden, en tegen elk van wie de officier veertien dagen geleden 75 subs. 50 d. had geëischt werden bij uitspraak van de Arr. recht bank van heden veroordeeld tot boeten van 40 subs. 24 d. ieder. De autohandelaar te Haarlem, die verdacht van meineed had terechtgestaan, waardoor een verkla ring afgelegd zou zijn in het nadeel van een klee- renmaker met wien hij oneenigheid had, werd hedenmorgen door de Arr. rechtbank vrijgesproken. De pleiter mr. Ali Cohen had tot vrijspraak ge concludeerd. De Haarlemsche pensionhoudster kocht van een leverancier te Santpoort tarwebloem zonder de daarvoor vereischte bonnen af te geven. De leve rancier hoorde wegens overtreding van de Distri- butiewet een boete tegen zich eischen van 20 subs. 10 d. Bij uitspraak van heden werd hij veroordeeld tot 20 subs. 10 d. H. O. V. Brahms-concert. Op het derde ledenconcert dat op Zondagmid dag te 2.30 uur onder leiding van Toon Verhey zal worden uitgevoerd zal een Brahmsprogram- ma worden gespeeld. Voor de pauze gaat de Symphonie no. 3 in F. gr. terts Op. 90. Na de pauze zullen de solisten Joachim Rönt gen, viool en Carel van Leeuwen Boomkamp, violoncel het dubbelconcert voor viool en violon cel met orkest spelen. VIJF N. S. B.'ers VEROORDEELD. De Almelosche rechtbank heeft, naar het Alg. Handelsblad meldt, Dinsdag vijf N.S.B.'ers te Enschedé veroordeeld tot gevangenisstraffen. Het vijftal had in den nacht van 3 op 4 Augustus een overval gepleegd op een kringhuis van de N. S. N. A. P. te Enschedé, waar een groote ravage werd aangericht. De officier van justitie had tegen ieder van hen 3 maanden voorwaardelijke gevan genisstraf geëischt of een onvoorwaardelijke geld boete van f 30 subs 30 dagen gevangenisstraf. De mannen werden thans resp. veroordeeld tot twee maanden, een maand een maand, een maand en veertien dagen gevangenisstraf. PROGRAMMA VRIJDAG 8 NOVEMBER JAARSVELD, 414.4 M. NCR V-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.) 8.35 Gramo- foonmuziek 9.30 Altviool, piano en gramofoonmuzielc 10.10 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11. Gramofoonmuziek 11.20 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.Gramofoonmuziek 12.30 Reportage 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 7.Orgelspel 1.45 Molto Cantabile en gra mofoonmuziek 3.Vrouwenhalfuurtje 3.20 Octet concert 3.50 Gramofoonmuziek 4.Bijbellezing 4.30 Gewijde muziek (gr.pl.) 5.VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Economische en beursberichten ANP. 5.30 Utrechtsch Stedelijk orkest (opn.) 6. Christ. Oratoriumvereeniging. Utrechtsch Stedelijk orkest en solisten (opn.) 6.45 Actueele reportage o£ gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten ANP., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending. 7.Berichten (Duitsch) 7.15 Gramofoonmuziek (7.307.45 Berichten - Engelsch) 8.Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek (9.009.15 Be richten - Duitsch) 10.00 Orgelspel 10.30 VARA-Or- kest 11.30 Berichten (Engelsch) 11.45 Gramofoon muziek. 12.Berichten, 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten ANP. 1.— Esmeralda en solist 1.30 Berichten (Engelsch) 1.45 Gramofoonmuziek Berichten (Duitsch) 2.15 Gramofoonmuziek 2.30 Berichten (Engelsch) 2.45 Gramofoonmuziek 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gramofoonmuziek 4.15 VARA-orkest 5.— Berichten (Duitsch) 5.15 Economische en beursberichten ANP. 5.30 VARA- orkest 6.00 Orgelspel 6.30 Berichten (Engelsch) 6.45 Gramofoonmuziek 7.007.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7