Duitsche Landgerecht KATERDAG 9 NOVEMBER 1940 TT AAK EE M'S D A" G B E A D' 7 hield zitting te Arnhem. Uitspraak in vier zaken. 's-GRAVENHAGE, 8 November. Het A.N.P. meldt: Dezer dagen heeft het Duitsohe Landsge- richt uit Den Haag een zitting in Arnhem gehou den, waarbij de volgende uitspraken werden ge geven: 1. In de strafzaak tegen den bode Johan Joosten, uit Arnhem wegens Duitsch vijandige uitlatingen» 4 maanden gevangenisstraf (de eisch was 5 maan den). Joosten heeft in het midden van Juli in Arnhem een blufferige smaadrede tegen het Duitsche volk gehouden en in het bijzonder de Duitsohe soldaten beleedigd. Hij heeft bekend en zijn daad ernstig betreurd en heeft voor de geuite beleediging ver ontschuldiging aar geboden. Met het oog hierop is hem een milde straf opgelegd. 2. In de strafzaak tegen den opperman Nijs uit Nijmegen 10 maanden gevangenisstraf (de eisch was 1 jaar en 6 maanden). Nijs is reeds verschil lende keeren eerder veroordeeld. Hij was in Duitschlard te werk gesteld, heeft daar, zooals hij mededeelde, goed verdiend, doch heeft zijn art>eid gestaakt. Op grond hiervan heeft hij van de Ne- derlandsche instanties geen ondersteuning ontvan gen. Uit ergernis daarover heeft hij op 1 October jl. in Nijmegen in de Korte Burchtstraat een ophit sende rede tegen het Duitsche rijk gehouden. Voor een plakkaat, waarbij tot arbeid in Duitschland opgeroepen werd, stonden ongeveer 20 personen. Nijs verkondigde aan hen de onjuiste bewering, dat de arbeiders in Duitschland slecht behandeld werden en trachtte ook op andere wijze stemming tegen het rijk te maken. De beklaagde gaf dit toe, doch probeerde zich er mee te-verontschuldigen, dat hij zich naar aanleiding van de weigering van on dersteuning geërgerd en opgewonden had. De Duit sche Generalstaatsanwalt vorderde een gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden, ter motiveering van welken eisch hij aanvoerde: „Het gaat hier om een zeer onbeschaamde ophitsing tegen het rijk, waar toe de beklaagde niet de geringste aanleiding heeft gehad. Dergelijke aanvallen legen Duitschland moeten streng gestraft worden. Vooral wanneer zij in het operbaar geschieden". Het gerecht liet uit overweging, dat Nijs 6 kin deren heeft en een zevende verwacht, een vergaan de mildheid gelden en stelde op de in verhouding' ernstige daad slechts een gevangenisstraf van 10 maanden, waarvan ook nog het ondergane voor arrest in mindering komt. 3. In de strafzaak tegen den politie-beambte Mattijs Jacobs uit Nijmegen wegens Duitsch vijan dige uitingen 6 maanden gevangenistraf (eisch 8 maanden). Jacobs heeft midden Juni in een gesprek met verschillende buren het Duitsche volk op minder waardige wijze beschimpt en in het bijzonder de vijandige uitlating gebruikt: „De Engelschen moesten met eenige duizenden vliegtuigen naar Duitschland vliegen en daar alles dooden, van de pasgeboren kinderen tot de grijsaards". Te zijnen nadeele moest in aanmerking worden genomen, dat hij zijn plicht tot loyaliteit, welke hem als politie beambte in het bijzonder was opgelegd, op grove wijze heeft verzaakt. In zijn voordeel werd echter aangemerkt, dat zijn daad slechts eenige weken na den intocht van het Duitsche leger in Nederland werd gepleegd. Daarom werd hij niettegenstaande de buitengewone vijandigheid van zijn aanval te gen Duitschland tot een gevangenisstraf van slechts 6 maanden veroordeeld, waarvan bovendien 3 maanden voorarrest in mindering komen. 4. In de strafzaak tegen den schipper Dirk van Tricht wegens overtreding van de radio-verorde ning 4 maanden gevangenisstraf, f 100 boete en inbeslagneming. Van Tricht heeft herhaaldelijk naar verboden zenders geluisterd, Daar hij bekend heeft en het ging om een lichte overtreding van het verbod, kwam hij er af met de genoemde straf, waarbij hij zich direct heeft neergelegd. IVraclitwagens mogen niet langer clan 5 dagen buiten de normale standplaats zijn. 's-GRAVENHAGE, 8 November. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat van 5 Augustus 1940 werd verboden om vrachtwagens met een grooter laadvermogen dan 1 ton, welke aan natuurlijke- en rechtspersonen van Nederlandsche nationaliteit toebehooren, zon der vergunning van den bevoegden rijks ver keersin- specteur langer dan 5 dagen buiten de tot bet nor male bedrijf behoorende standplaats te doen ver blijven. in den laatste tijd werd herhaaldelijk gecon stateerd, dat in strijd met deze verordening gehan deld wordt en zelfs getracht wordt bemiddeling te verleenen bij het verhuren of verkoopen van vrachtwagens naar België of Frankrijk zonder bo vengenoemde vergunning. De bepalingen van bovengenoemde verordening worden bij dezen nogmaals uitdrukkelijk een ieder in herinnering gebracht. Personen, die bij dergelijke verboden transacties hun bemiddeling verleenen. worden, evenals de houders der vrachtwagens, die aan dergelijke aanbiedingen gevolg geven, onver biddelijk vervolgd, terwijl de betrokken vracht wagens in beslag worden genomen. Met betrekking tot overtreding van de voor schriften, bij of krachtens hoogergenoemd besluit gegeven, is het bepaalde in de artikelen 3, 4, 1 en 6 van de wet gebruik vervoermiddelen 1939 van overeenkomstige toepassing. (A.N.P.) De eerste vertooning van de U.F.A.-film „De Postmeester". Rijkscommissaris aanwezig. 's-GRAVENHAGE. 8 November. In het Asta-theater is hedenavond voor genoodigden de eerste vertooning gegeven van de Ufa-film „De Postmeester", met den bekenden acteur Heinrich George, Staatsschauspieler-intendant. in de titelrol. De Rijkscommissaris Rijksminister Seyss- Inquart. de militaire bevelhebber, generaal Fr. Christiansen, en vele andere autoriteiten woonden dezen avond bij. Mede aanwezig was de heer Heinrich George, aan wien de UFA-directie een grooten krans aanbood. Het muziekkorps van het luchtwapen onder leiding van kapelmeester Hermann Friess ver leende medewerking. Na afloop bood de directie der UFA-maat- schappij den heer Heinrich George een ont vangst aan in het hotel de Oude Doelen. De Rijkscommissaris deed ook hier door zijn aanwezigheid blijken van zijn belangstelling. (A.N.P.) HEINRICH GEORGE TE DEN HAAG AANGEKOMEN. 's-GRAVENHAGE, 8 November. Met den trein van elf uur is de bekende Ufa-acteur, Staats schauspieler-intendant Heinrich George heden ochtend uit Berlijn aan het Staatsspoorstation in Den Haag aangekomen. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de directie van de Ufa en namens den Beauftragte bij den rijkscommissaris de heer Zimmer. In allerijl wordt het primitieve huisje bij het aanlegsteiger aan pi pontveer van Waardenburg naar den nieuwen de Waal gebracht. (Foto Pax-Holland) Beëediging van Duitsche marine soldaten. Het A.N.P. meldt: Ergens in Nederland was Donderdag voor de tweede maal een groote mi litaire plechtigheid der Duitsche marine. Om half elf legden eenige honderden recruten van een Schiffstammabteilung in handen van den admiraal den eed van trouw af aan Führer en vaderland. Voor deze gelegenheid was het bordes van het stadhuis, vanwaar de admiraal zou spreken, met groen omzoomd; iets terzijde er van was een plankier opgesteld, omgeven door bloemen en planten en bestemd om diëtist te doen bij de eedaflegging. De plechtigheid was even een voudig als indrukwekkend. Van half tien af mar cheerden de colonnes der recruten onder het zingen van marschliederen door de straten van de stad naar de markt, waar zij zich in carré voor het stadhuis opstelden. Klokslag half elf betrad daarop de admiraal het marktplein. Na een korte troepeninspectie zongen de recru ten, begeleid door een marinekapel, gezamenlijk het lied: „Ich hab' mich ergeben". Vervolgens betrad de commandant van de marinetroepen, het bordes van het stadhuis voor het houden van een toespraak. „Iedere be- eediging", aldus spreker, is een feestdag en zij beteekent de bevestiging van onze liefde en trouw aan den Führer, het volk en het vader land. Hoewel gij reeds onderricht zijt, wil ik op dit oogenblik nog eenmaal de beteekenis uiteenzet ten van deze plechtigheid". Spreker releveerde dan in eenvoudige woorden, welke de symboli sche beteekenis is van het ijzeren- en het ha kenkruis, welke in de vaandels van marine en rijk zijn geweven. Hij sprak van den heldenmoed en de eeuwige jeugd van het Duitsche volk, dat tallooze ma len zijn bloed gaf voor de verdediging van het rijk. Hij sprak ook van de plichtsvervulling, die er aan vooraf ging. „Niet meer u zelf behoort van dit oogenblik af uw leven, maar aan den Führer, Adolf Hitler". Na deze toespraak betrad de drager van de rijksvlag het plankier, waar een achttal recru ten met de linkerhand op het vaandel en de rechterhand omhoog geheven. den eed van trouw aflegde namens al hun kameraden, die gezamenlijk de eedsformule uitspraken. De admiraal sprak tot slot de recruten toe. Zijn woorden waren een herinnering aan het verleden en een opwekking voor de toekomst, een herinnering aan wat het Duitsche volk sinds de jaren 19141918 meemaakte, totdat de Führer met kracht aan den heropbouw van Duitschland begon. Discipline, orde en gemeen schapszin groeiden sinds die dagen. Duitsch land kreeg weer een sterke weermacht en tevens ook de achting, waarop het recht heeft in de we reld. Een volksgemeenschap werd geschapen, die d<~ - niets aan het wankelen is te bren gen. Het Duitsche volk gelooft aan zijn kracht en aan zijn toekomst. Sprekers opwek king gold de naaste toekomst. Engeland, dat den oorlog geprovoceerd heeft, heeft gemeend, de waarschuwing van den Führer in den wind te kunnen slaan. Thans zullen wij strijden tot de eindzege zal zijn behaald. De Führer heeft ons weer het geloof in Duitschland gegeven en hij zal ons naar e°n glansvolle toekomst voe ren. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer eindigde spreker. Als besluit der plechtigheid speelde de marine kapel de nationale hymne. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V.) Mutatie: In het op 30 October 1940 uitgesproken faillis sement van E. Bramer, te Amsterdam, is de curator mr. Van Essen vervangen door mr. A. Th. E. Kas- tein, Keizersgracht 606, Amsterdam. U itgespr oken 6 November: Pieter van Delft, venter, wonende te Amsterdam, Tidorestraat 34 I. R.C. mr. P. H. Smits, Cur. mr. W. M. Pronk, Heerengracht 498, Amsterdam. 6 November: W. Th. G. Kroesen, schilder, wo nende te Hilversum, Huygensstraat no. 48, R.C. mr. G. A. Schreuder, cur. mr. J. I. C. v. d. Hemel, Ko ningstraat 46, Hilversum. 6 November: D. J. J. Best, wonende te Zeist, Montaubanstraat 17. R.C. mr. D. Visser, cur. mr. F. D. van Batenburg, Zeist. 6 November: T. Davelaar Sr., vroeger wonende te Vleuten, thans te Harmeien (Haanwijk) B 61 b. R.C. mr. D. Visser, cui-. mr. A. F. van den Bosch. W oerden. 6 November: W. Veldhuyzen, kapper, wonende te Baarn, Nieuwstraat 19. R.C. mr. D. Visser. Cura- trice mej. mr. R. W. de Boer, Baarn. 6 November: E. C. W. Slijthuis, weduwe van H. de Boer, houder eener bakkerij, wonende te Baarn, Noorderstraat 20. R.C. mr. D. Visser, cur. mr H. C. Dietz, Baarn. Het nieuwe electrische materieel der spoorwegen. Wordt niet alleen in het Gooi ingezet. Eenige dagen geleden publiceerden wij het bericht, dat het nieuwe electrische materieel, het welk gebouwd wordt, zal worden gebruikt op het nieuw te electrificeeren traject in het Gooi. Hierbij moet echter worden opgemerkt, aldus deelt de persdienst der Spoorwegen ons mede, dat het nieuwe materieel geenszins slechts in het.Gooi zal worden ingezet, maar ook voor een niet onbe langrijk deel op het oudste geëlectrificeerde baan vak AmsterdamDordrecht zal komen te rijden. Stopzetten van het bedrijf. Als strafmaatregel wegens het verzwijgen van voorraden. Het A.N.P. meldt: Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt het vol gende mede: In verband met de distributie maatregelen is het noodzakelijk, dat de overheid een overzicht heeft van de voorraden, die in het land aanwezig zijn. Te dien einde is ten aan zien van verschillende producten bepaald, dat degenen, die meer dan een bepaalde hoeveel heid in voorraad hadden op een bepaalden da tum, daarvan opgave moesten doen aan een daarvoor aangewezen orgaan. Dit is ook ge schied met betrekking tot boter. Dezer dagen is aan het licht gekomen, dat een handelaar in boter een deel van zijn voorraad had verzwegen en had afgeleverd buiten de dis tributieregeling om. Als gevolg daarvan is de betrokken handelaar door het dagelijksch be stuur van de afdeeling zuivel van de Neder landsche Zuivelcentrale als georganiseerde ge schorst in afwachting van de uitspraak van de commissie voor de crisis-tuchtrechtspraak. Niet alleen is het den handelaar thans niet meer mogelijk zijn boterhandel uit te oefenen, maar ook andere bevoegdheden, die hij als ge organiseerde bij genoemde centrale had, zijn hem ontnomen; zoo kan hij thans niet langer boter ompakken, is het hem verboden kaas te wegen voor kaasproducenten als waaghouder en is zijn vergunning als kaashandelaar ver vallen. hetgeen practisch beteekent stopzetting van zijn kaashandel. Het bovenstaande moge voor ieder, wien dit aangaat een waarschuwing zijn, dat de over heid tegen hen, die de regelingen op het ge- b.ied der voedselvoorziening moedwillig overtre den, zeer streng zal optreden. HET NEDERLANDSCHE BOERENFRONT. 's-GRAVENHAGE, 8 November. De Pers dienst van de N.S.B. meldt: Als vrucht van den sterken groei van het Nederlandsch boeren- front Is het mogelijk geworden het intiatief re nemen tot de stichting van „Het Nederlandsche Imkersgilde". Inmiddels hebben zich reeds drie bonden van bijenhouders hierbij aangesloten. Een verder gevolg van de groote belangstel ling, die het Nederlandsche Boerenfront ge niet in allerlei kringen en uit allerlei bedrijven die betrokken zijn bij de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk, is voorts de ope ning van het kantoor voor de streek Amster dam, aan de Heerengracht 538 aldaar, waarvan dezer dagen is kennis gegeven. Deze belang stelling maakt het mogelijk met steeds grooter kracht den arbeid aan de organisaties tot voor bereiding van een rijksvoedingsstand voor te bereiden. PERSONALLY. Voor het tijdvak van 1 October 1940 tot 1 October 1941 zijn aan de Rijkstuinbouwschool te Lisse weder benoemd tot tijdelijk leeraar A. J. Borggreve te Haarlem en tot tijdelijk leerares mevrouw A. J. L, Boogaard te Haarlem. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het cand.ex. rechten: de heer A. R. Tammenons Bakker en voor de cand.ex. wis- en natuurkunde (A): de heer J. J. Broeder. Geslaagd voor het cand.ex. Engelsche taal en letterkunde: mej. A. Schippers. Angstige tocht van de Rijkers". .Dorus :-GRAVENHAGE, 9 Nov. De motorredding- boot „Dorus Rijkers" heeft onlangs een tocht ge maakt, die de uit drie koppen bestaande beman ning nog lang zal heugen. Zij voer om twee uur 's middags op een dag in het begin van de vorige maand het havenhoofd uit en moest met sterken tegenwind een flink eind van de kust af de golven doorklieven. Tegen 9 uur in den zeer donkeren avond was de „Dorus Rijkers" het doel van haar reis: een schip, dat in nood verkeerde, vrijwel ge naderd. Doch toen ronkte plotseling, uit het grauwe wol kendek een vliegtuig naar beneden. Het schoot over de verlichte reddingboot heen en begon hevig uit 2ijn mitrailleur te schieten op de bemanning, die aan dek stond, zoo vertelt naar aanleiding van het maandoverzicht der N.Z.H. Reddingmaatschappij over October, de Heldersche Courant van Donder dag 7 November. Schipper Coen Bot, zijn zoon Piet en de motor- drijver Eelman zochten dekking in de stuurhut. Een geluk was het, dat het vliegtuig op den kop van de boot invloog, waardoor men beschutting kon zoeken achter den stalen stuurhut. Maar ook daar was het nog benauwd, want het vliegtuig keerde terug en begon opnieuw te schieten. De schipper had intusschen alle lichten laten dooven en zwarte dekkleeden naar boven laten brengen en daarmee de reddingboot zooveel mogelijk onzichtbaar ge maakt.. De motor was afgezet om eventueel het hulpgeroep van de menschen in nood te kunnen opvangen en die te kunnen helpen, maar dat was niet mogelijk, want de vlieger zocht telkens op nieuw naar de reddingboot, zoodat Bot met zijn mannen voor eigen levensbehoud moest probeeren den wal in te loopen. Maar die was ver en nauwe- lijk had men van richting veranderd of reeds hing een lichtkogel boven het water. Men koerste naar het Noorden, in tegenovergestelde richting van het vliegtuig. Na korten tijd ontgloeide weer een licht kogel in het Noorden, men wendde zijn roer naar het Zuiden. Het werd een angstige en spannende jacht. De „Dorus", die trachtte te ontkomen aan de waanzinnige achtervolging van een dwazen vliegenier. Het duurde eenige uren. Men kon zijn vaarrich- ting niet bepalen omdat zelfs het compaslicht niet ontstoken kon worden. „Wij dachten niet. aan de mijnen", aldus schip per Bot, „we probeerden alleen maar aan' de bom men van den vliegenier te ontkomen, om drie uur dachten we inderdaad, dat het met ons gedaan \as. Vlak boven de „Dorus Rijkers" ontgloeide een lichtkogel. De reddingboot lag in het licht maar als een besturing van boven, doofde het. licht direct uit en wij konden opnieuw ontkomen". „Om 5 uur 's morgens zaten we tegen land. Het vliegtuig is ons kwijt geraakt en toen het begon te dagen, ontdekten we, dat wij bij Kamperduin lagen. We voeren toen terug naar Nieuwediep, waar we om tegen elf uur binnenliepen. „We hadden er genoeg van, we wilden graag wat op verhaal komen, maar daar was geen tijd voor, want een nieuwe opdracht lag klaar en om half twaalf voer de „Dorus Rijkers" weer uit en eerst om 8 uur 's avonds keerde de reddingboot terug. VOORLICHTING VAN HET PUBLIEK AANGAANDE OVERHEIDSMAATREGELEN. 's-GRAVENHAGE, 8 November. De Secre taris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, schrijft in een cir culaire aan de burgemeesters o.m. het volgende: Met de uitbreiding van het aantal overheids maatregelen, waarmede het publiek rechtstreeks te maken heeft, wordt ongetwijfeld de behoefte om concrete inlichtingen te verkrijgen aangaand overheidsmaatregelen op economisch gebied (waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de distributiemaatregelen) grooter. Gebleken is, dat men zich om voorlichting dikwijls wendt tot de burgemeesters die voorzoover een inlich ting niet direct kan worden gegeven, de vra gers veelal verwijzen naar het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. De secretaris-generaal wijst er in dit verband op. dat voor inlichtingen inzake overheidsmaat regelen op economisch gebied in eerste instan- toe moet worden verwezen naar de daarvoor in aanmerking komende Kamer van Koophandel, aangezien deze kamers omtrent bedoelde maat regelen van volledige documentatie zijn voor zien. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart blijft bereid die gevallen in be handeling te nemen, welke naar het inzicht dei- burgemeesters niet in aanmerking komen voor verwijzing naar een Kamer van Koophandel. (A.N.P.) Rumoer op liet Leidscheplein te Amsterdam. AMSTERDAM, 8 November (A.N.P.) Gister avond hebben in een café in de Lange Leidsche dwarsstraat twee barhouders ernstig meenings- verschil gekregen. De ruzie liep zoo hoog dat er ten slotte klappen vielen. Persoonlijk letsel kregen de heeren niet, doch wel had de vechtpartij tot ge volg dat de glazenmaker vier nieuwe ruiten zal moeten inzetten. Voorts is bij de politie de mededeeling binnenge komen van de verduistering van een zeer bijzonder voorwerp, i.e. den neus van het standbeeld van Heyermans, dat op het Leidscheboschje staat. Ver moedelijk hebben vandalen er met een hard voor werp tegen geslagen. De neus is niet terug ge vonden. TairijKe oo^ueiyei. in de omgeving van Zuidwolde en Dedemsvaart staan in het water door de overstrooming van de Reest. Ook de landwegen zijn blank gezet, zoodat de "huizen in den verren omtrek volkomen geïsoleerd liggen. (Foto Pax-Holland) De Kampioen! Een welverdiend kam pioenschap voor No. 33, want mildere en geuriger tabak is er nergens te vinden. 15 cenl per hali ont (Adv. Ingez. Med.) De ontduiking der distributie- en prijsvoorschriften. Onsocialc en strafbare handeling. 's GRAVENHAGE, 8 November. Men schrijft aan het A.N.P. van bevoegde zijde: Het is in vele gevallen niet gemakkelijk zich, staande op een bepaalde plaats in het economische leven, een juist oordeel te vox-men omtrent het geen zich op andere gebieden van het leven af speelt. En dit is ongetwijfeld thans in bijzondere mate het geval, nu de overheid zich op verschil lende onderdeelen moet, laten gelden en tot het nemen van meer of minder diep ingrijpende maat regelen moet overgaan. Onder de huidige omstandigheden ziet de over heid zich dikwijls genoodzaakt zeer verstrekkende beslissingen te nemen, die in hoofdzaak betreffen een rantsoeneering van het verbruik van een groot aantal artikelen benevens het. stellen van maximum prijzen, of in elk geval het afhankelijk maken van prijsverhooging van een speciale vergunning. Aan velen ontgaan in de meeste gevallen uiter aard achtei-grond en doel van deze maatregelen. Het algemeene doel der distributie- en prijspoli tiek kan koi-t en scherp als volgt worden gefor muleerd: een waarborg te scheppen, dat de geheele bevolking voor een te overzien tijdvak in het bezit kan komen van die goederen, welke noodig zijn ter voorziening in de eerste levensbe hoeften, en wel tegen prijzen, die ook de minder koopkrachtigen in staat stellen zich het noodige aan te schaffen. Een der criteria van een goede distributie- en prijspolitiek is, dat zij met de toekomst rekening houdt. Zij moet erop ingesteld zijn, dat de toestand van goederenschaarschte, zooals deze door de oor logsomstandigheden is ontstaan, zich over een tijd vak van een dusdanige lengte kan uitstrekken, dat alleen door een bijzonder ingrijpen van overheids wege het ontstaan van gebrek aan de allernood zakelijkste levensbehoeften voorkomen kan wor den. Het laat zich oppervlakkig beschouwd ver staan, dat de neiging opkomt de door de overheid getroffen maatregelen te omzeilen. Ook in den wereldoorlog 19141918 viel dit verschijnsel zelfs op groote schaal waar te nemen. En wie zal het loochenen, dat deze ontduiking een „oogen- blilckelijk" voordeel kan brengen: aan den lcooper doordat hij in het bezit komt van goederen, waar aan hij op het betrokken moment in meer of min der sterke mate behoefte gevoeld en aan den ver- kooper, doordat hij zich een winst kan toeeige nen, welke hem anders geheel zou zijn ontgaan, of die in elk geval van aanzienlijk kleinere pro porties zou zijn geweest? Niet zonder bedoeling werd echter de toevoeging „oogenblikkelijk" tusschen aanhalingsteekens ge- Bij eenig nader overwegen zal men toch tot de conclusie moeten komen, dat hier slechts sprake kan zijn van een incidenteele, een oogenblikkelijke bevoordeeling van zichzelf; op langeren termijn gezien springen immers de nadeelen direct in het oog. Zij kunnen als volgt worden samengevat: bemoeilijking van de overheid in haar streven om voor een langer tijdvak een garantie te scheppen, dat de voorziening in de eerste levensbehoeften dei- bevolking verzekerd is; het in de hand werken van prijsstijgende tendenzen, welke uiteraard op den duur steeds ten nadeele van de minder gesitu eerden moeten werken en het scheppen van een sfeer van onderling wantrouwen en afgunst. Het ontduiken van de distributie- en prijsvoor- schriften kan dan ook, in dit licht beschouwd, niet anders worden gezien dan een scherp af te keuren onsociale handeling. Door zich er van te ont houden, voorkomt men het voortwoekeren van al lerlei invloeden, die op den duur groote schade aan de volkshuishouding moeten berokkenen; een ieder is dan ook uit sociale overwegingen verplicht zich te verzetten tegen ontduiking der ovei-heidsmaat- regelen. Niet alleen echter, dat hier sprake is van een anti-sociale daad, men stelt zich bovendien bloot aan scherpe strafmaatregelen, zelfs gevangenisstraf en deze treffen niet alleen den verkooper, doch tevens den kooper. Aan het overtreden van over heidsmaatregelen op het gebied der distributie en der prijzen zijn gevoelige strafsancties verbonden. En de overheid is zeker niet voornemens de straf maat ten opzichte van deze delicten te verzach ten. Integendeel, in de volle overtuiging dat haar maatregelen onder de nu eenmaal gegeven ver houdingen alleen en uitsluitend het belang van onze volksgemeenschap op het oog hebben, zal zij ook zoo noodig niet terugdeinzen voor het in belangrijke mate verscherpen der strafbepalingen. Zij vertrouwt echter nog dat dat niet noodig zal zijn. Een ieder, op welke plaats hij ook staat, hetzij op die van verbruiker, hetzij op die van groot- of kleinhandelaar, hetzij op die van producent, ont- houde zich dan ook er van de maatregelen te ont duiken, die de overheid heeft genomen of nog zal nemen voor een rechtvaardige verdeeling van de ter beschikking komende verbruiksartikelen. Hierin reiken op langen termijn gezien eigen belang en algemeen belang elkander de hand. THEO VAN DER PAS EN MARINUS FLIP SE TREDEN OP ALS DUETTISTEN. AMSTERDAM, 8 November. Twee onzer bekendste Nederlandsche pianisten, Theo van der Pas en Marinus Flipse, wier prestaties ii\ ons land, zoowel als in het buitenland steeds de grootste bewondering wekken (wij denken hier bij aan de concerten van Marinus Flipse o.a. t.a Parijs. Weenen. Boedapest en in Finland, als mede aan de succesvolle tournée van Theo van der Pas in Nederlandsch-Indië en zijn concer ten o.a. In Duitschland en België), hebben een plano-duo gevormd. Binnen afzlenbaren tijcj zal dit duo in ons land concerteert

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11