Haarlem's Dagblad 0iemqe aacd&euw# Ui Groot aantal slachtoffers Mololof naar Berlijn. De Gaulle's troepen nabij Libreville geland. Zaklantaarns. Bezorging in duisternis. Coering ontving Laval. Aclikeien enz. 58e JAARGANG No. 17608 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon. Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 11 NovemEer 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek. TE BOEKAREST EN ANDERE STEDEN ENORME SCHADE AANGERICHT. Het D. N. B. meldt uit Boekarest: Zondagmorgen om 3.19 uur is Boekarest door een hevige aardbeving geteisterd, van een geweld als de stad nog nooit beleefd had. Naar het Seismologisch Instituut heeft vastgesteld, heeft deze aardbeving onge veer drie minuten geduurd en de sterkte 9 bereikt, zoodat nog slechts 1 graad meer een catastrofe ontketend zou hebben. Ondanks nacht en regen stormden de men- schen vervuld van angst de straat op. Tal van huizen hebben aanzienlijke scheuren gekregen. Van de daken stortten heele rijen pannen en spanten op straat, Daar leek het wel een puinhoop. Ruiten braken en in de schouwburgen en bios copen zijn er groote scheuren in de zol deringen gekomen. Midden in het centrum van de stad gebeurde Beantwoording van Von Ribbentrop's bezoek in Augustus 1939. Het D. N. B. meldde Zaterdagavond: Op uitnoodiging der Duitsche regeering en ter beantwoording van de reis, die de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, Von Rib- bentrop, het vorige jaar naar Moskou heeft gemaakt, zal de voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet Unie en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotof, binnenkort een bezoek aan Berlijn brengen om in het kader der vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen de gedach- tenwisseling door een hernieuwing van het persoonlijke contact voort te zetten en te ver sterken. Molotof. (Foto archief H.. D.) Gisteravond berichtte het D.N.B. uit Mos kou: Molotof heeft hedenavond om 18.50 uur plaatselijken tijd (17.50 uur Duitschen tijd) Moskou verlaten om zich per specialen trein naar Berlijn te begeven. Het gevolg van Mo lotof bestaat uit 32 personen. Met denzelfden trein is de Duitsche ambas sadeur te Moskou, graaf von der Schulenburg naar Berlijn vertrokken, alsmede de leider van de Duitsche economische delegatie, gezant dr. Schnurre, ambassaderaad Hilger en ge- zantschapsraad Von Walther. Het station, vanwaar de speciale trein vertrok, was versierd met Sovjet-Russische vlaggen. Op het perron stond een eerecompagnie van het luchtwapen opgesteld. Toen Molotof en zijn ge zelschap verschenen, speelde een militaire kapel het Sovjet-Russische volkslied. Daarop inspec teerde Molotof de eerecompagnie. De hoogste ver tegenwoordigers van staat, leger en partij waren op het station aanwezig om van Molotof afscheid te nemen, o.a. de volkscommissaris voor den bui- tenlandschen handel, Mikojan. de plaatsvervan gende volkscommissaris voor buitenlandsche za ken Wijjinski, de voorzitter van het verdedigings comité,'maarschalk Worosjilof, en de volkscom missaris voor het spoorwegwezen, Kaganowitsj, de volkscommissaris voor oorlog, maarschalk Ti- mosjenko, de maarschalken van de Sovjet-Unie Boedjenny, Sjaposjnikof en Koelik. Van Duitsche zijde waren verschenen: de voltallige staf van dè Duitsche ambassade, de Duitsche militaire attaché te Moskou, generaal der cavalerie Köst- ring en zijn staf en de luchtvaart attaché kolonel Aschenbrenner, alsmede de vertegenwoordigers van de Duitsche pers. Ook de Italiaansche am bassadeur te Moskou, Rosso, alsmede de Slowaak- sche gezant Tiso en de Roemeensche gezant Ga- fencu waren aanwezig. Nadat Molotof op hartelijke wijze afscheid had genomen van de aanwezigen, alsmede van zijn familieleden, zette de speciale trein zich onder de klanken van het Sovjet Russische volkslied in beweging. een groot ongeluk. Een huis van 14 ver diepingen, waarin een der grootste biosco pen gevestigd is is totaal in gestort. De daar wonende menschen werden onder de puinhoopen begraven. Reddings- en oprui mingswerkzaamheden hebben terstond met medewerking van militairen een aanvang ge nomen. Extra edities spreken van honderden dooden en gekwetsten. De gegevens over het aantal der bij de aardbeving om het leven gekomen en gewonde personen komen ove rigens slechts langzaam binnen, daar de telefoon- en telegraafleidingen voor het grootste deel vernield zijn. Te Campina zijn, voorzoover tot nu toe bekend, 100 dooden gevallen, te Galatz 36 en te Fos- cani 30. Te Boekarest werden tot dusver meer dan 50 dooden geteld, doch het is niet uitgesloten, dat onder de puinhoopen van den ingestorten wolkenkrabber nog meer dan 100 dooden liggen. In de kelders van dit huis ligt een aantal personen bedolven, dat Zondag nog met de buitenwe reld kon telefonecren. Het spoorwegverkeer van Boekarest met de provincie is slechts gedeeltelijk hervat en de treinen rijden met de uiterste voor zichtigheid, daar de spoorweg-telegraaf voor het grootste gedeelte niet meer functio neert. Het traject door de Karpathen wordt in het geheel niet bereden. Halfvernielde steden. Stefani meldt: De eerste berichten, die uit de provincie wor den ontvangen, zijn indrukwekkend. De steden Barland, Teccuci, Galatz, Giurgiu, Buzau,, Ramnicul, Sarat, Ploesti, Husi, Cam pina en tientallen andere steden zijn half ver woest. De telefoonverbindingen zijn gestoord en het treinverkeer is overal gestaakt. Als ge volg van het feit, dat te Galatz hoogspannings kabels van de electrische centrale op de huizen vielen, geraakten deze in brand. De Kathe draal is ingestort, alsmede de kerk van de heilige Helena. Het station en de spoorweginstallaties zijn totaal verwoest. Talrijke huizen in de bui tenwijken zijn ingestort. Te Buzau waren de gevolgen van de aardbeving verwoestend. Hier zijn tientallen dooden gevallen en honderden huizen vernield. Te Ploesti is het hotel Centraal een puin hoop. Het stadhuis, het hoofdbureau van po litie, de Kamer van Koophandel en andere groote paleizen staan op het punt in te storten. Het aantal slachtoffers kan niet opgegeven worden. De steden Panciu en Odobesti zijn totaal verwoest. Aan het reddingswerk wordt deelgenomen door het leger en de organisaties van de ijzeren garde, die allen zijn opgeroepen. De bioscopen zijn gesloten alsmede de openbare gebouwen. Via de radio wordt de bevolking aangespoord kalm en solidair te blijven. Het groote te Boekarest ingestorte gebouw is het Carltonpaleis, dat, zooals gemeld, niet minder dan veertien verdiepingen telt en o.a. door vijftig huurders werd bewoond. Tot dus verre heeft men uit de puinhoopen veertien slachtoffers geborgen. Enkele huurders die bij tijds in den kelder waren gevlucht, slaagden er in telefonisch contact met de politie te krijgen. Zij riepen wanhopig om hulp, daar zij den verstikkingsdood dreigden te sterven. Er worden bovenmenschelijke pogingen in het werk gesteld om hen te redden. Honderden groen- hemden, bijgestaan door de Italiaansche fas cistische jeugd, werken zonder ophouden door aan het verwijderen der puinhoopen. Het red dingswerk vindt voortgang onder een aanhou denden regen en bij een hevige koude. De hospitalen zijn overvol met gewonden. Het ministerie van openbare gezondheid heeft onmiddellijk medische ploegen samengesteld en deze gestuurd naar de plaatsen waar dringend hulp moet worden geboden. SOFIA, 10 November (D.N.B.) De zware aard beving, die Roemenië heeft geteisterd, is ook in den nacht van Zaterdag op Zondag in de Bulgaarsche hoofdstad zeer duidelijk te merken geweest. Volgens de in den loop van den dag ontvangen mededeelin- gen van het meteorologisch station alhier, was de aardbeving in geheel Bulgarije te voelen en wel ter stex-kte van 5 tot 7 graden. Het krachtigst was de beving langs den Donau. In de stad Russe is de meeste schade ontstaan. Eenige schoorsteenen en huismuren zijn ingestort. Een aantal personen liep daarbij verwondingen op. In de stad Dobritsj in het zuiden van de Oobroedsja is o.a. een oude moskee gedeeltelijk ingestort. Menschenlevens zijn niet te betreuren. In Sofia duurde de aardbeving ongeveer 3 minuten. Vele menschen, voornamelijk de bewoners van hooge huizen, vluchtten de straat op, ondanks den neer- stroomenden kouden regen. De kerkklokken begon nen door de schokken eigener beweging te luiden. Behalve eenige kleine scheuren in muren en eenige schade aan meubilair is in Sofia verder geen schade ontstaan. De aardbeving is verder waargenomen in Joego slavië, Turkije en Rusland. EEN NIEUWE BEVING. BOEKAREST, 11 November (D.N.B.) Maan dagochtend om 8.35 uur (Berlijnsche tijd) is te Boekarest een nieuwe aardschok van aanzien lijke kracht gevoeld. De beving duurde slechts enkele seconden en had een sterkte van naar schatting drie tot vier. Talrijke huizen trilden hevig. Over eventueele nieuwe schade zijn nog geen bijzonderheden bekend. Hevige gevechten in Fransch West-Afrika. Het D.N.B. deelt mede: Het Fransche mi nisterie van Koloniën heeft Zaterdagavond het volgende communiqué gepubliceerd: „Na de onder de bekende omstandigheden mislukte onderneming van Dakar plegen de voormalige officieren De Gaulle en De I^armi- nat een nieuwen aanslag op de Fransche souve- reiniteit. Gesteund door lichte Britsche zee strijdkrachten, die al dagenlang ter hoogte van de kust van Gabon kruisen, zijn zij met hun troepen in de nabijheid van Libreville, dat zij tevoren gebombardeerd hadden, tot een lan ding overgegaan. De verzekeringen, die de gouverneur van Gabon, Masson, onlangs afgelegd heeft over de vastbera denheid van de Franschen in Gabon, om zich tegen de opstandelingen te verdedigen, doen vermoeden dat zich thans hevige gevechten afspelen in dit deel van Equatoriaal Afrika, dat tot dusver aan alle pressie van de opstandelingen tegenstand heeft kun nen bieden. De operaties tegen Gabon brengen dit ten Zuiden van den evenaar gelegen Fransche gebied, waarvan de verbindingen met de buitenwereld thans verbro ken zijn, in een moeilijke situatie." LIBREVILLE ONOPHOUDELIJK GEBOMBARDEERD. GENèVE, 10 Nov. (D.N.B.). Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de vice-gouverneur van Equa toriaal Afrika, generaal Tetu, via Dakar in drie te legrammen medegedeeld dat de Engelschen onder de Fransche en inboorlingenbevolking van Libre ville in Fransch Gabon door de beschieting met scheepsgeschut en door het bombardeeren uit vlieg tuigen, dat onafgebroken aanhield, tot dusverre een vreeselijk bloedbad aangericht hebben. Generaal Tetu meldt dat de stad Libreville onophoudelijk werd gebombardeerd, dat talrijke bommen midden in de stad neerkwamen, in het bijzonder in de om geving van het hospitaal en ook op geringen afstand van het bisschoppelijk paleis. In den loop van een gevecht ter verdediging van de stad tegen de En- gelsche troepen van De Gaulle en De Larminat hebben twee Fransche officieren en verscheidene inboorlingenschuttei's den dood gevonden. Een Fransche missionaris werd door een scheepsgranaat in stukken gereten. Generaal Tetu spreekt in één zijner telegrammen van de afschuwelijkheid van den aanval op weerlooze vrouwen en kinderen, die tengevolge van de Engelsche blokkade, die al we kenlang tegen Libreville was afgekondigd, zonder verzorging en zonder medicamenten zijn en leven onder de ergste ontberingen en in angst en vreeze. De Gaulle en De Larminat zijn niet alleen verra ders, zoo constateert Tetu, maar ook lafaards. Na dit eerste telegram, dat generaal Tetu aan den gouverneur-generaal in Dakar heeft gericht, zond hij eenige uren later een tweede, waarin hij mede deelde dat het bombardement van Libreville voort gezet werd met een ongelooflijke barbarij en on- menschelijkheid. Talrijke vrouwen en kinderen, die in het gebouw der katholieke missie een toevlucht gezocht hadden, werden bedolven onder de*puinen van het door een granaat getroffen gebouw. Geluk kig werden slechts enkele personen gewond. Het hospitaal der stad werd opnieuw getroffen en ge deeltelijk vernield. Aan den anderen kant bevestigt generaal Tetu dat bij de verovering van Lambarene. dat door de rebellentroepen van De Gaulle sedert 19 October werd belegerd en met vliegtuigen en ka nonnen werd gebombardeerd, de Fransche missio naris Talabarden door een granaatscherf is gedood. In een derde telegram deelt Tetu mede dat de bisschop van Gabon, mgr. Tardy, bij hem een dé marche heeft ondernomen om hem zijn vrees en af schuw ten aanzien van het barbaarsche bombarde ment op Libreville tot uitdrukking te brengen „Maakt het Frankrijk en allen beschaafden naties bekend", verklaart de bisschop, „hoe schandelijk De Gaulle en De Larminat met steun van Engeland zich gedragen hebben". Dr. Martens opnieuw hoogleeraar te Gent. BRUSSEL, 11 November. (A.N.P.) Het staats blad vermeldt de herbenoeming van dr. Adriaan Martens tot hoogleeraar aan de universiteit van Gent. Hiermede, zoo schrijft „Volk en Staat", is op nieuw een daad van rechtsherstel gepleegd, welke in ruimen kring met groote voldoening zal ontvan gen worden. „Wat ben ik blij", zoo zeide de pro fessor, „na een hiatat van twintig jaar mijn plaats weer te kunnen innemen aan de Vlaamsche uni versiteit, waar ik hoop nog vele jaren te kunnen medewerken aan de wedergeboorte Iran het Vlaam- sohe volk in den geest van den nieuwen tijd". Dr. Martens zal prof. de Stella opvolgen als ge woon hoogleeraar en is belast met de colleges in de kliniek der inwendige ziekten. (Et zijn nu twee goedgekeurde zaklantaarns te krijgen en er zul len er nog meer volgen). 't Heeft lang geduurd, voordat we zoo ver waren, Want er moest heel wat worden uitgekiend, Maar nu is hij er toch, de zaklantaarn, Die het goedkeurend rijksmerk heeft verdiend. Hij is er zelfs in twee verscheiden vormen, En binnenkort komt nog wel nummer drie, Die ook voldoen kan aan de strenge normen, Die zijn gesteld aan onze industrie. U hebt wellicht wat knorrig zitten wachten, Niet wetend wat er al bij kijken komt, Maar wie dit wel naar waarde wist te achten, Heeft met geduld gewacht en niet gebromd. Telt 't licht niet licht dat je wel bij mag lichten, Maar toch weer niet te veel verlichten mag, Dat zich naar tal van eischen heeft te richten, Zoo'n licht verspreid je maar niet in een dag. En dat er, ondanks allerlei problemen, Dan toch een goede vorm voor is ontdekt, Via heel nieuwe, listige systemen, Heeft dus op hulde aanspraak en respect. Meer licht met minder licht, dat. was de leuze, Die nu ook inderdaad gevonden is, In 't nieuw model van zaklantaarns ter keuze, Als lichtpunt in de zwartste duisternis. P. GASUS. De Duitsche luchtactie op Zondag Troepenkamp gebom bardeerd. BERLIJN, 11 Nov. (D.N.B.). In Zuid-Engeland heeft Zondagmorgen een Duitsch vliegtuig met groot succes een troepenkamp gebombardeerd. In een stoutmoedige scheervlucht raasde het gevechts vliegtuig over het kamp. De bommen vielen midden tusschen de dicht op elkaar staande barakken en richtten vreeselijke verwoestingen aan. Tegelijker tijd opende de bemanning met alle beschikbare boordwapens een razend snelvuur op de in het kamp liggende Engelsche troepen, die volkomen verrast waren en er in hun verwarring ook bij de volgende aanvallen niet toe kwamen tot afweer over te gaan. De Engelschen leden zware verliezen. Op het station en in de haven van Bexhill zijn Zondag door aanvallen van de Duitsche luchtmacht ernstige verwoestingen aangericht. Naar het D.N.B verneemt zijn bij de tot tweemaal toe ondernomen aanvallen spoorwegemplacementen vernield en een aantal pakhuizen in het havengebied in brand ge worpen. Het communiqué van het Engelsche ministerie van Luchtvaart en het ministerie voor binnenland- sche veiligheid, dat hedenochtend is uitgegeven, meldt, blijkens een D.N.B.-bericht uit Stockholm, dat Duitsche vliegtuigen Zondag kort voor het aan breken van den nacht opnieuw bommen hebben ge worpen op verscheidene plaatsen aan de Oostkust. Er werd schade veroorzaakt. In den nacht op Maan dag heeft de activiteit der Duitsche vliegers weer grooteren omvang aangenomen. De aanvallen wa ren hoofdzakelijk gericht op de monding van de Theems en de zuidkust van Engeland. Er werden aanzienlijke verliezen geleden, vooral toen een ge bouw aan den zuidelijken oever van de Theems- monding door zware treffers werd vernield. In het Londensche gebied ontstond verder een aantal branden van voor een deel grooten omvang. In het communiqué wordt toegegeven dat industrieele in stallaties en ondergrondsche leidingen in verschil lende deelen der Engelsche hoofdstad werden ver nield, waarbij niet wordt opgegeven van welken aard deze leidingen waren. ENGELSCHE KRUISER DOOR TORPEDO GETROFFEN. ROME, 11 Nov. (D.N.B.). Stefani meldt uil Tanger: Zondagmorgen tegen 10 uur zijn duidelijk S.O.S.-signalen gehoord, die gericht waren tot een varende Engelsche formatie. Men heeft reden aan te nemen dat de noodseinen afkomstig waren van een Engelschen kruiser, die door een Italiaansch schip in de Straat van Sicilië werd getorpedeerd. LUCHTAANVALLEN OP BERLIJN MISLUKT. BERLIJN, 11 Nov. (D.N.B.) Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag getracht de Duitsche hoofdstad aan te vallen. De krachtige afweer dwong hen echter terug te keeren, voor zij zich van hun bommenlast hadden kunnen ontdoen. De opperbevelhebber van het Duitsche leger, generaal-veldmaarschalk Von Brauchitsch, tijdens zijn bezoek aan de Maginot-linic, waar hij de versterkingen in oogenschouw nam. (Foto Weltbild.) De eeuwenoude windmolen „De Linde" te Stein, die sedert 20 jaar niet meer in gebruik was en in vervallen toestand verkeerde, wordt gerestaureerd (Foto Het Zuiden.) Dagelijks treedt de duisternis iets vroeger in en dit zal nog wekenlang zoo geleidelijk doorgaan. Spoedig zal de dagclijksche bezorging van be paalde artikelen daardoor lastiger worden, o.a. van de post en van de courant. Het werk van de postboden en courantbezorgers zal verlicht kunnen worden, wanneer de huisbewoners op een goede plaats aan den gevel, d.w.z. niet hooger dan 1*4 meter van den grond, een tweede huisnummer aanbrengen van witte cijfers op een zwarten ach tergrond. Ook een witte rand om de brievenbus kan in dit opzicht goede diensten doen. Ook wij zullen het bijzonder waardeeren als velen deze eenvoudige hulpmiddelen willen toe passen. Senator Pittman overleden. Voorzitter der Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken. Senator Pittman. (Foto archief H.D.V Het D. N. B. verneemt uit Reno (Nevada, V.S.)» 10 Nov.: De voorzitter van de buitenlandsche com missie van den senaat, senator Key Pittmann, is vanochtend in den leeftijd van 68 jaar aan een hartverlamming overleden. Pittman's gezondheids toestand liet reeds sinds eenigen tijd te wenschen over. Hij was sedert 1918 als senator van Nevada lid van het Congres. In 1933 werd hij als gedelegeer de der V. S. naar de economische wereldconferentie te Londen gezonden. Onderhoud te Parijs. Het D.N.B. deelt mede: In Vichy is Zondag een officieel communi qué uitgegeven van den volgenden inhoud: „De vice-premier en minister van buitenland sche zaken, Pierre Laval, is Zondagochtend in Vichy aangekomen. Tijdens zijn verblijf in Parijs heeft hij een onderhoud gehad met rijksmaarschalk Goering. Ambassadeur De Brinon was bij dit onderhoud tegenwoordig". Nahr voorts uit Vichy wordt gemeld heeft vice- minister-president Laval gistermiddag den resident- generaal van Marokko, generaal Noguès, die voor het uitbrengen van een verslag in Vichy vertoeft, ontvangen. Laval zal waarschijnlijk heden maarschalk Pé- tain op zijn reis naar Clermont Ferrand vergezellen, teneinde aldaar deel te nemen aan de plechtigheden ter gelegenheid van de herdenking van den wa penstilstand van 1918. HEDEN- !0 PAGINA'S. P. Gasus: Zaklantaarns. pag. 1 Tennisballen. pag. 7 J. B. Schuil: Hamlet door het Cen- traal Tooneel. pag 2 G J. Kalt: Vereeniging „Voor de Kunst". pag. 2 K. de Jong: Ledenconcert der H. O. V. pag. 2 Flitsen: Afgezant. pag. 3 Laatste Berichten op pagina 6 1

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1