»^eugd m~ SxHaanfieid gitaar? IphenaarlJ Als de aarde beeft. FLITSEN Storm richtte groote schade aan. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 HAARLE M'S D X 'G B U A D' JOHAN LIMPERS VERTELT Een Haarlemmer wint den Prix de Rome voor beeldhouw kunst De jury voor den Prix de Rome heeft he denmorgen bekend gemaakt dat deze begeer de kunstenaar sprijs door den Haarlemmer Johan Limpers voor de beeldhouwkunst is gewonnen. Hierbij treft U een onderhoud aan, dat één onzer redacteuren met den prijs winnaar mocht voeren. Het is eigènlijk heelemaal tegen "den zin van Johan Limpers in dat ik hier vertel hoe of hij er toe gekomen is, tof dat beeldhouwen, want hij [vindt dat een sentim^nteele bijkomstigheid. Onge lijk heeft hij niet. Maar nu de muzen hem een !mijlpaal gezet hebben op den weg haar de toe komst als kunstenaar, in den vorm van den be kenden Prix de Rome, willen we toch iets meer van 'dezen 25-jarigen Haarlemmer weten; en de korte voorgeschiedenis van Limpers' succes kan boven dien menig jongere, die in dit leven zoekt en nog niet vormvast gevonden heeft dat, waarheen in nerlijke krachten hem wel stuwen, tot wegwijzer strekken. Vroeg of laat kom je er achter welke taak er weggelegd is in het leven. Want toen Johan nog M.U.L.O.-scholier was had hij er nog geen idee van wat hij worden zou. Het eenige wat hij wist was iets negatiefs; namelijk dat hij op school wat-je-noemt mislukte. Het zal in het jaar '29 geweest zijn dat Johan een catalogus in handen kreeg van een tentoonstelling van Rodin in Amsterdam. De tentoonstelling zelf was toen al gesloten en de jongen moest zich er mee verge noegen den catalogus door te bladeren. En hij deed dat, zooals hij zich dat nu herinnert, met voor hem ongewone belangstelling. ,Ik stond verbaasd over de mogelijkheden van het beeldhouwen, die uit dezen catalogus bleken'*, vertelt de Prix de Rome-winnaar me. „Dit was eigenlijk de eerste keer dat ik het beeldhouwen met meer belangstelling beschouwde dan je dat' als jon gen pleegt te doen. Maar dit beteekende niet dat ik toen al besefte dat ik zelf zou gaan beeldhou wen. Neen, eerst zou er een reclameteekenaar uit me worden, en bij de opleiding daarvoor kwam ook boetseertechniek kijken. Toen ik de klei in mijin handen kreeg en boetseerde, toen wist ik 't eens klaps: beeldhouwen, dat was mijn roeping". Tenslotte kwam de 19-jarige Johan Limpers op de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam, en hij bekwaamde zich idaar 6 jaren lang het 'beeldhouwen onder leiding van den beken den Haarlemschen professor J. Bronner. En nu heeft hij het door zoo men|g jong kunstenaar be geerde resultaat bereikt: de Prix de Rome, welke hem de poort tot wijdere artistieke aspecten zal openen, Hoe zit dat eigenlijk met dezen Prix de Rome? Wel, wie beter dan de Winnaar er van kan u daar wat over. vertellen. Iedere Nederlander kan er naar meedingen. Maar moet zich allereerst onderwerpen aan een proef- De werken van den proefkamp worden ge keurd. En de scheppers van de werken, die waar dig worden bevonden, mogen tegen elkaar in het vreedzame strijdperk treden om de gouden medaille der schoonheid. De mededingers moeten in één dag tijds de wijze, waarop ze de hun gestelde opgaven willen oplos sen, vastleggen. En dan krijgen ze vier maanden den tijd om ieder in een aparte loge van de Acade mie, welke door anderen niet betreden wordt, de oplossing der opgave gestalte te geven,. Dit keer was de opgave boven de poort van een muur, welke de afscheiding vormt tusschen een stadspark en een kweektuin, een beeld te plaatsen van 1.20 M. hoogte. Dit beeld moet Kore voorstel len, de maagdelijke en lieflijke dochter van de al godin der Aarde: Demeter. Kore symboliseert De electrische spoorlijn Nijmegen- Arnhem. Wordt Zondag in gebruik genomen. Naar het A.N.P. van officieele zijde verneemt, zal Zondag a.s. de electrische spoorlijn Nijmegen Arnhem geopend worden. Voorloopig wordt een uur-dienst ingesteld. Het St. Nicolaasfeest van den Bond te Haarlem. Gaat door! De Commissie uit de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers deelt ons mede, dat., ondanks het feit, dat er geen open bare inzameling gehouden kan worden, het St.- Nicolaasfeest toch zal doorgaan, daar de kinde ren immers reeds vast op het feest rekenden. Het programma voor het feest is al klaar. NAJAARSSHOW FELIVé. Men schrijft ons: Door een combinatie van vereenigingen, Welke zich onder den naam „Felivé" in fede ratief verband hebben vereenigd wordt 23 en 24 November a.s. een Najaarsshow georganiseerd In het gebouw St.-Bavo, Smedestraat te Haar lem. Deze show zal een unicum zijn door de groote verscheidenheid der samenwerkende vereeni gingen. Wat zal er. dan op die dagen in gebouw St. Bavo te vinden zijn? U zult daar vinden aquariumliefhebbers die u zullen laten zien hoe een aquarium moet zijn om er het volle genot van te hebben. Leden van andere vereenigingen willen u laten medegenieten van hun liefhebberij, daar ze over tuigd zijn dat het groote publiek gaarne eens kennis wil maken met hetgeen door diverse Haarlemsche vereenigingen, ieder op eigen ter rein wordt gepresteerd. Vogelliefhebbers laten u zien hoe u vogels moet houden om dit tot een Waar genót te maken. Verder kan men er veel zien op het gebied van pluimvee en konijnen, volkstuinen, post duiven en bijenhouden. De bezoeker zal er lee- ren, hoeveel genot nauw contact met de na tuur geeft. ,Deze tentoonstelling zal een bezoek over waard zijn. VERVOERVERROD VAN APPELEN. In ons nummer van gisteren hebben wij mel ding gemaakt van het vervoerverbod van appe len. Door een zetfout stond echter tot onzen spijt ln een deel der oplage aardappelen. Johan Limpers. (fotobureau De Haas) de groeikracht der planten en Demeter de vrucht baarheid. Terzijde van den doorgang moesten twee reliefs worden vervaardigd, de ontkieming en het vergaan van het plantenleven voorsteller.d. Johan Limpers heeft den in opgave aangegeven weg gevolgd en Kore naast Hades, den god der on derwereld, geplaatst. Achter Hades zit Cerberus. Haldes overreikt Kore een granaatappel. Door deze handeling wordt de verbondenheid van Kore aan het rijk van Hades gesymboliseerd. Op het'tweede relief is Demeter naast Kore op de troon gezeten. Zij houden tezamen het symbool van groeikracht: een papaver, vast. Achter Demeter staat een vruchtenmand. Het beeld boven op de poort is gedrapeerd. Met één hand houdt ze een bundeltje korenaren vast. Met ide andere ontdoet ze zich van de sluier, welke ze in het doodenrijk draagt, want ze komt hier terug op de aarde. Dat wat de opgaven betreft. Johan Limpers vertelt er over; en hij weet zijn zinnen te formuleeren met dezelfde klaarte, waar mee hij de klei vorm geeft. Dat is uit den jongen geworden, die op school geen succes had. Iemand, die weet wat hij wile. En dat doet ook. Zoover de geschiedenis reikt, zijn er aardbevin gen voorgekomen. Hoewel men wel eens de mee ning hoort verkondigen, dat het aantal aardbe vingen toeneemt, is dit toch niet juist. Er komen zeker niet meer aardbevingen voor dan in vroe ger jaren, alleen is men thans door de moderne wetenschap in staat deze natuurverschijnselen nauwkeurig te registreeren, waardoor, in tegen stelling met vroeger, ook de geringste aardschok bekend wordt. Wat is nu eigenlijk een aardbeving? Aardbevin gen zijn niet anders dan bodembewegingen, welke ontstaan door bewegingen in meer of minder diep gelegen lagen der aarde. Deze bewegingen planten zich als elasti sche trillingen door de middenstof der bui tenste aardkorst of der diepere aardlagen voort. Ligt de zetel van een dergelijke van binnen naar buiten werkende kracht onder den bodem der zee, dan spreekt men van een zeebeving. Het uit gangspunt in de aarde, van waaruit zich de elas tische trillingen verspreiden, noemt men aard- bevingshaard of hypocentrum, terwijl de daar boven gelegen plaats, op het aardoppervlak het epicentrum is genaamd. Hoewel de bijzondere vorm der aardbevingsver schijnselen, waarin de groote en voelbare bewe gingen van de aardoppervlakte optreden, de meest bekende en voor de meeste menschen wel de eenig bekende vorm is, heeft het onderzoek met instrumenten, welke dienen om de bodemtrillin- In deze tijden van stroomhesparing PHILIPS „BI-ARLITA" LAMPEN. De beste en zuinigste lamp ooit door Philips i vervaardigd (Adv. Ingez. Med.) gen aan te toonen en op te teekenen, uitgewezen, dat de aardbodem eigenlijk nooit in rust is, doch dat behalve de direct voelbare bewegingen, stoo- ten en trillingen, verschillende oorzaken als wind. luchtdrukveranderingen en deining in zee en branding op de 'kusten, druk straatverkeer en dreuning van machines, steeds kleine bodemtril lingen tengevolge hebben, waaraan niet zelden een bepaalde periode eigen is. Niet overal op de aarde komen de aardbevingen even talrijk voor; aardbevingen zijn het hevigst en talrijkst in steil verloopend terrein (onder of boven de oppervlakte, der zee). De belangrijkste aardbevingsstreken der aarde zijn in het kort in twee groote gebieden samen te vatten. Het eerste gebied omvat den omtrek van den grooten Oceaan, n.l. de Westkust van Noord- en Zuid-Amerika met den West-Indischen Archipel. Nieuw-Zeeland, Polynesië en Melanisië, de Oost-Indische Archipel, de Philippijnen, Japan en de aangrenzende eilan den. enz. Het tweede aardbevingsgebied is gelegen in het Zuidelijk deel van het vasteland van Azië en Europa en het Noordelijk deel van Afrika, Achter en Voor-Indië, Turkestan, Perzië, Klein-Azië, den Balkan, Italië, Spanje, Algerië, ènz. De bedding van den Atlantischen Oceaan is naar beide kanten langzaam glooiend en daarom komen in die omgeving ook slechts sporadisch aardbevingen voor. in tegenstelling met de om geving van den Stillen Oceaan. De Atlantische Oceaan is evenwel nog niet geheel en al rustig en er zijn tal van aanwijzingen, dat hij vroeger even onrustig was als de Stille Oceaan. In dien tijd zijn er in Groot1Brlttannië tal van aardbe vingen voorgekomen. Ln den loop der tijden zijn vele theorieën om trent het wezen der aardbevingen opgesteld en verschillende redenen voor het ontstaan er van opgegeven. Reeds de.schrijvers uit den Grieksohen en Romeinschen tijd hielden zich hiermede bezig. De eigenlijke grondlegger van het moderne aard- bevings-onderzoek is wel de Engelschman Robert Mallet, die in 1857 een grondige studie maakte van de geweldige aardbeving, welke in dat jaar in Italië voorkwam. Mallet stond nog geheel op het standpunt der z.g. haard-theorie, volgens welke de aardbevingen hun oorsprong zouden hebben in vulkanische werkingen in de aardkorst. Op grond van deze studie publiceerde de Oos- tenrijksche geoloog Suess een verhandeling, waar bij hij als oorzaak der aardbevingen noemde on- deraardsche grondverschuivingen langs bepaalde lijnen; verschillende andere geologen steunden hem later in deze theorie. De meest bekende aardbevingen uit de twintig ste eeuw zijn wel die van San Francisco (18 April 1906), De Calabrisehe aardbeving (28 Dec. 1908), Sumatra (3 Juni 1909), op IJsland (22 Jan. 1910). in Zuid-Duitschland (Nov. 1911), hi Turkije (Aug. en Sept. 1912), in Peru (1913), in Klein-Azië (Oct. 1914). Midden-Italië (Oct. 1915), Japan (1 Sept. 1923). Midden-Java (12 Nov. 1924), Padang Pandjang (28 Juni 1926), Nieuw-Zeeland (3 Febr 1931), N.O. Celebes (15 Mei 1932), Griekenland (30 Sept. 1932). Versch in het geheugen ligt nog de aardbeving, welke op 25 Januari van het vorig jaar Chili teis terde en 15.000 slachtoffers maakte, alsmede de aardbeving, welke achtereenvolgens in December, Februari en Juli j.l. in Turkije onnoemelijke scha de aanrichtte, waarbij het aantal slachtoffers getaxeerd werd tusschen 25.000 en 42.000. Sedert het jaar 1908 worden in ons land de aardbevingen regelmatig te De Bilt geregistreerd. Zoo werd hier te lande o.m. een aardbeving waar genomen in den nacht van 5 op 6 Januari 1926 en op 14 Januari 1928 met het epicentrum tusschen UtrechtArnhemNijmegen—Den Bosch. Een vrij krachtige beving, welke ca. 20 seconden duur de, werd hier ook waargenomen van 6 op 7 Juni 1931, terwijl in het tijdvak van 20 tot 28 Novem ber 1932 een achttal aardbevingen werd gere gistreerd met als epicentrum N.Ö.-Brabant en Z.- LimbUrg. Ook op 12 Juni 1938 werd in het geheele Westen en Zuiden van ons land aardbeving waar genomen. Daar de aardbevingen steeds met de grootste verwoestingen vergezeld gaan, heeft men naar middelen gezocht om deze rampen te vermin deren. In streken, waar aardbevingen-veelvuldig voorkomen, bouwt men bij voorkeur huizen, welke een goed samenhangend geheel vormen." Bij een aardbeving zal dan wel het gebouw in trilling komen, doch in zijn geheel heen en weer bewegen en als de schok voorbij is, ongedeerd of vrijwel on gedeerd blijven staan. De ervaring met „aard beving-vrije" hulzen te San Francisco, Japan en elders opgedaan, bevestigt dit. In verschillende landen zijn dan ook omtrent den'bouw der wo ningen bepaalde voorschriften gegeven, modellen ontworpen, enz. met het gevolg, dat het aantal slachtoffers bij aardbevingsrampen geacht mag worden aanmerkelijk verminderd te zijn. Helaas wordt aan genoemde voorschriften evenwel niet altijd de hand gehouden. J. H. M. Het detachement Opsporing Delfstoffen van den Opbouwdienst doet thans in de omgeving van Ootmarsum opgravingen voor het onderzoek van zand en klei, dat waarde kan .hebben voor industrie-doeleinden. (Foto Schimmelpenning!!,) NIEUWE SERIE No. 154 In broer's dienst 1. Kijkt naar het voetballen van groo ten broer als deze opmerkt dat hij thuis een beteren bal heeft. 2. Doet alsof hij niets hoort, als broer vraagt of hij den bal even wil gaan halen. 3. Tracht buiten schot te komen als broer opdracht her haalt. Zegt dat hij niet weet waar hij 4, Beantwoordt be dreigingen met te- gendreigementen over wat' hij zal doen als broer be dreigingen ten uit voer legt. 5. Verklaart dapper dat broer niks over hem te zeggen heeft en dat hij niet bang voor hem is. 6. Verzwakt dit argument door zich haastig terug 7. Informeert op veiligen afstand, of hij een stuiver krijgt als hij het doet. 8. Gaat, de inlei ding tot een bood schap aldus ge ëindigd zijnde, op weg om den hal te halen. Te Venlo twee arbeiders onder instortenden schoorsteen bedolven. In de IJselstreek en den Gelderschen Ach terhoek heeft de storm gisternacht ook hevig huis gehouden. Vele boomen wérden ontworteld en op verscheidene plaatsen werd aan hui zen en schuren schade aangericht. In Zutfen werden drie huizen door vallende boomen ver pletterd, terwijl een groot kippenhok van een kippenhouder werd ingedrukt. Hierbij kwamen ongeveer tweehonderd kippen om. Te Vorden ging een fabrieksschoorsteen tegen dèn grond en werd het hotel Jansen aan de de achterzijde ernstig beschadigd. Ook op Let platteland werd. met name aan boerderijen, schade aangericht. Tak tegen het hoofd gekregen. Donderdagochtend keerde tijdens den storm de 40-jarige chauffeur J. Peters uit Mil- lingen bij Nijmegen, die den nacht bij zijn ouders had doorgebracht, per fiets naar huis. In de St.-Jacobslaan te Nijmegen werd hij door een zwaren tak aan het hoofd getroffen en neergeslagen. De gemeente-arts die onmiddel lijk gewaarschuwd was kon slechts den dood constateeren. 1-Iet stoffelijk overschot werd naar het Canisiusziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer had een groot gezin. Molens zwaar beschadigd. - Tijdens den storm werd op den weg Nijme gen—-Mill de z.g. Torensche molen, dateerende uit de 17e eeuw. door den storm zwaar be schadigd. De molen hangt voorover en men kan door de wanden heen zien. Men vreest, dat deze oude molen zal moeten worden afgebro ken. Op Alverna te Wychen bij Nijmegen is een molen, toebehoorende aan den heer J. Koning", door het vuur vernield. Door den storm was de molen uit de rem geslagen en gaan draaien. Hierdoor ontstond de braftd. Schoorsteen te Venlo omgewaaid. Donderdagmorgen om acht uur is de schoorsteen van de steenfabriek „Tollewaard' te Venlo door den storm omvergeworpen. Twee arbeiders, die in de steenfabriek aan het werk waren werden door de neerstortende steenbrok- ken getroffen en op slag gedood. De beide slachtoffers zijn uit de puinhoopen bevrijd. De fabriek is ernstig beschadigd, doch de werkzaamheden kunnen worden voortgezet. Schade in de Betuwe. In de Betuwe zijn gisternacht vele daken van boerderijen en hooibergen vernield. De Nederlandsche Hervormde Kerk te Deil heeft honderden pannen en haar schoorsteen verlo ren. Vele gezinnen zijn geruimen tijd van elec- trischen stroom verstoken geweest. In den Voetakker tusschen Deil en, Geldermalsen zijn vele boomen ontworteld, en op den weg geworpen. Ook uit Rumpt, Beesd, Enspijk en Gellicum wordt schade gemeld. Een eigenaardig avontuur beleefde een hond, die in zijn hok lag te sla pen. Op een gegeven moment vloog het hok in een boom. De hond, die aan den ketting lag kon zich niet bevrijden, maar gelukkig was de ket ting lang genoeg, zoodat hij half staand, half hangend, zijn leven kon rekken tot zijn baas hem bevrijdde. Een wielrijder, die op weg was naar Leerdam, werd met zijn fiets opgenomen en in een sloot geslingerd. De man kwam er met een nat pak af. In de Betuwe zijn voorts vele vruchtboo- men ontworteld. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Tramverkeer gestagneerd. Ook te Arnhem werd door den storm schade aangericht. Een boom kwam op het electrische net terecht, waardoor het tramverkeer Arn hemOosterbeek geruimen tijd gestagneerd Bosschen bij Breda zwaar geteisterd. De storm is, wat de gevolgen voor de bosschen rond Breda betreft, wel de hevigste geweest van de laatste tientallen jaren, aldus meldt de N. R. Ct. Vooral het Liesbosch is zwaar ge teisterd: de ruïne is er grooter dan na de zwa re najaarsstormen van 1911 en 1921 het geval was. Geheele complexen dennenbosch liggen tegen den grond en op sommige deelen is geen boom blijven staan. Tientallen zware eiken zijn gebroken of ontworteld, zoodat de storm in enkele uren een schade heeft aangericht, die in geen jaren hersteld kan worden. In de Ulvenhoutsche bosschen heeft de 32 M. hooge brandtoren het moeten ontgelden. Ca. 6 uur in den morgen is deze met donderend geraas naar beneden gekomen en vrijwel geheel versplinterd. Ook in een in de nabijheid van de boschwach- terswoning staande eeuwenoude den. be kend als de Eenzame Reus, Ls door de kracht van den storm bezweken. Honderden boomen zijn ontworteld, zoodat de schade nog niet te overzien is. In de Sterstraat te Ulvenhout zijn dertien langs den wegstaande zware eiken door den storm ontworteld en over den weg terecht ge komen. In het Mastbosch heeft de storm eveneens een groote ravage aangericht, waarvan de omvang nog niet is te overzien. Vqjgens mededeeling van den houtvester zijn meer dan tweeduizend zwa re dennen geknakt of ontworteld terwijl er honderden scheef in het bosch hangen. De we gen door de bosschen zijn vrijwel alle versperd. Het bosch heeft voor eenige tientallen jaren veel van zijn schoonheid ingeboet. In de boschwachterij Dorst liggen meer dan twee honderd zware dennen tegen den grond, een aantal dat grooter is dan ooit bij vorige najaars stormen is voorgekomen. Ckmj/sweg 49) (Adv. Ingez. Med.) De distributie voor liet hotel- en cafébedrijf. Nieuwe bedrijven krijgen geen toewijzingen. De directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensiohbedrijf brengt, na overleg met het centraal distributiekantoor, ter kennis, dat met ingang van 15 November 1940 nieuw te vestigen bedrijven op het gebied van heti hotel-, café- en restaurantwezen niet kunnen rekenen op toewijzingen, respectievelijk losse bon nen voor gedistribueerde en te distribueeren ar tikelen. Belanghebbenden kunnen zich tot het inwin nen van nadere inlichtingen wenden tot genoemd rijksbureau, Raamwég 14, 's-Gravenhage. (A.N.P.) Engelsclie vliegers boven Nederland. 's GRAVENHAGE, 14 November. Het A.N.P. meldt d.d. 14 November uit Den Haag: De storm dreef vannacht een kabelballon, die in Engeland losgeslagen was, over ons land. De sleepende kabel heeft een bovengrondsche electrische leiding be schadigd. Overigens was er in de lucht eenige acti viteit van Engelsche vliegers, die ook eenige bom men wierpen. Evenwel valt er geen schade van be- teekenis te vermelden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5