FLITSEN Hef gebruik van de Nederlandsche vlag. """AKKERTJE De slanke lijn. DINSDAG 19 NOVEMBER 1940 H A 'A' R L E M'S DAGBEAB 3 Hel politietoezicht op <le fietsers. Een onderhoud met hoofdcommissaris Bakker. Nu de auto's voor een groot deel de Neder landsche wegen en straten hebben verlaten, heeft de wielrijder zich tot heerscher van den weg uitgeroepen. Hiertegen zou geen enkel be zwaar bestaan, indien de wielrijder zich aan de regels van het verkeer wilde houden, doch daar mankeert zeer veel aan. In de eerste plaats in verband met de veiligheid van het verkeer, doch ook om het militaire verkeer ruim baan te geven, dienen de verkeersregels stipt opgevolgd te worden. Naar aanleiding van een schrijven van den hoogeren S. S. en politieleider bij den Rijkscommissaris heeft de secretaris-generaal van het departement van Justitie een circu laire aan de procureurs-generaal, fungeerende directeuren van politie, gezonden, waarin met klem wordt aangedrongen op een verscherpt toezicht op wielrijders. Een verslaggever van het A.N.P., heeft naar aanleiding van deze circulaire een onderhoud gehad met den heer C. Bakker. Commissaris van politie, chef van het bureau verkeerswezen te Amsterdam. „De regels", aldus de heer Bakker, „waar aan de wielrijders zich dienen te houden zijn de volgende. Men mag met niet meer dan twee per sonen naast elkaar fietsen. Een fietser mag twee anderen passeeren, doch hij moet dit zoo snel mogelijk doen, zoodat slechts zeer korten tijd drie wielrijders naast elkaar rijden. Men dient te allen tijde zöoveel mogelijk rechts te houden, men mag elkaar bij het fietsen niet vasthouden, ook al is men pas verloofd en men dient ook bij stopstreepen, spoorwegovergangen en dergelijke met slechts twee wielrijders naast elkaar aan de uiterste rechterzijde van den weg te blijven. Bovendien moet aan militair verkeer altijd voorrang worden -verleend. Het kan zoo niet langer. Er moet verandering in komen. .Hier zal gelden: „Wie niet hooren wil moet voelen". De politie, die bij de con trole terzijde wordt gestaan door beambten van de Ordnungspolizei, treedt streng op. Iedere fietser, die zich aan een overtreding schuldig maakt krijgt onverwijld een proces-verbaal, dat een boete inhoudt en staat bovendien het vol gend moment met leege banden zonder ventiel. Met een oproep aan de wielrijders om mede te werken aan deze zoo noodige ordening besloot de commissaris het onderhoud. Hoe duur koslen de vleeschwaren en liet varkensvleescli? Een officieele prijslijst. Een "buitengewone Staatscourant- "be vat een 'besluit van den secretaris-generaal van Landbouw enz., waarbij onder meer bepaald wordt, dat het verhandelen en afleveren van vleeschwaren, met inbegrip van leverpastei in blik, doch met uitzondering van andere vleesch- conserven in blik, aan verbruikers, slechts is toe gestaan tegen de prijzen, welke staan aangegeven op de prijslijst, welke in den winkel moet. hangen, en welke niet, meer mogen bedragen dan de voor de verschillende vleeschwaren hierna te noemen prijzen. Deze prijzen gelden in guldens per 100 gram, met uitzondering van die voor leverpastei in blik, welke gelden per blik met aangegeven inhoud, voor van den winkel afgehaalde vleeschwaren en exclusief omzetbelasting; bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelten van een pond per be zorging. Gekookte hamf 0.25 Rauwe ham0.24 Blaasham0.31 Schouderham 0.22 Rookvleese'h muis 0.31 Rookvleesch bil 0.28 Procureur0-23 Bacon 0.27 Ontbijtspek 0-20 Rookworst prima 0.24 Rookworst le soort 0.22 Gekookte worst 0.18 Plockworst 0.26 .Snijworst 0.26 Cervelaatwors-t 0.26 Tongenworst 0.17 'Leverkaas0.20 ^Nierkaas 0.18 Berliner leverworst 0.26 ISaksische leverworst0.19 'Haagsche leverworst -0.14 Bloedworst 0.13 Leverpastei in blik prima (inhoud 235 gr.) per blik-0.54 Leverpastei in blik le soort (inhoud 200 gr.) per blik0.33 De prijzen voor varkensvleesch gelden in gul dens per kilogram van den winkel afgehaald Vleesch en exclusief omzetbelasting; bij bezorging aan huis mogen zij worden verhoogd met ten hoogste 10 cent per pond of gedeelte van een pond per bezorging. Fricandeau en rolladef 1.65 Magere lappen 1'.60 Nekcarbonaden 1.40 Ribcarbonaden 1.50 Haascarbonaden 1.60 Gehakt en poulet 1.20 Krab j es0.60 Versch mager spek en speklappen 1.25 Versch vet spek1.25 Kinnebaklappen1.10 Vette lappen 1.10 Rauw varkensvet 1.35 Pooten 0,15 Iedere winkelier is verplicht een prijslijst in tweevoud ter secretarie in te leveren en een zoo danige prijslijst op een duidelijk zichtbare "plaats in zijn winkel aan te brengen. Met ingang van 25 November 1940 moet de prijslijst in den win'kel voorzien zijn van het ge meentestempel. Het besluit is in -werking getreden met ingang van 18 November. Tegemoetkoming in de kleine zeevissclierij vervallen. - De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij heeft met. ingang van 1.2 December 1940 de crisis-steunbe- schikking 1936 (kleine zeevisscherij) ingetrokken. (Ter toelichting hiervan diene, dat de omstan digheden in het visscherijbedrijf van dien aard zijn, dat slechts een gering gedeelte van de vloot in ;staat is de visscherij uit te oefenen. De besom mingen, welke door de vaartuigen worden gemaakt, zijn behoorlijk. De tegemoetkoming aan de visschers i verband hiermede vervallen.) H. J. VAN ABBE OVERLEDEN. Op zestigjarigen leeftijd is overleden de heer H. J. van Abbe, directeur van de Karei,I-sigaren fabrieken te Eindhoven. Ongekeurde pootaardappelen De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat ongekeurde poters kunnen worden uitgevoerd naar Frankrijk en België. Dit is van toepassing tot en met 30 April 1941. Het A.N.P. meldt: Ter aanvulling van het bericht betreft, het gebruik van de Nederlandsche vlag als partij vlag. volgt hieronder de volledige tekst van het schrijven van den S.S.-Brigadelührer Rauter aan den secretaris-generaal van het departe ment van Justitie. Dit schrijven luidt als volgt: „Ik heb geconstateerd, dat de Nederlandsche nationale vlag door de „Nederlandsche Unie" als partijvlag gevoerd en in haar samenstel van kleuren voor propaganda-doeleinden gebruikt wordt. De Nederlandsche nationale vlag is echter sym bool van het Nederlandsche volk in zijn geheel en staat buiten den strijd der politieke partijen. Ik verzoek u daarom, den Nederlandsche partijen het voeren van de nationale vlag en het gebruik daarvan voor partij-politieke doeleinden, in het bijzonder het hijschen op partijgebouwen, bureaux enz. te verbieden. "Overtredingen worden door de „Sicherheitspolizei*' gestraft. Ik verzoek u de procureurs-generaal en de onder hen ressorteerende politie-autoriteiten daarvan in kennis te stellen". Slachtoffers bij Engelsche lucht aanvallen. Drie dooden en acht gewonden. Het A.N.P. meldt: Omtrent de aanvallen van Engelsche vliegers, op ons land in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag zijn ons de volgende bijzonderheden medegedeeld. De Engelsche aan vallen hebben een heele serie Nederlandsche plaat sen ten doel gehad. De meeste geworpen bommen zijn op het vrije veld of in water terecht 'gekomen, hetgeen aan het hooge vliegen der Engelschen te danken moet zijn. Een aantal Engelsche bommen echter is op woonhuizen terecht gekomen. Onge veer een dozijn woonhuizen is geheel of zoo goed als geheel vernield. Eenige andere huizen leden schade door luchtdruk en bomscherven. Ook is er veel schade aan broeikassen. ïn een kustplaats werd van groote hoogte mitrailleurvuur afgegeven. In totaal zijn er drie,personen gedood en acht ge wond, van wie drie zwaar. Een Engelsch vliegtuig is door het afweervuur neergeschoten. De Nederlandsche Spit,'nden rug? PiinsrWer Rheumatiek? LendenpijnYV (Adv. Ingez. Med.) Al had de slanke lijn veel positieve aanhangers, er waren toch ook velen die zich niet in het minst om haar bekommerden. Vooral onder de mannen. Zij aten lekker en veel en zoo lang de dokter niet als spelbreker optrad en een diëet voorschreef om te voorkomen dat zijn patiënt al te veel leven- te voorkomen dat zijn patiënt al te veel levens- tje van'den gelukkigen Frans. De kleermaker had daarmee natuurlijk vrede; hij was immers partij, af en toe' had bij het voordeeltje dat het buikje van mijnheer-zijn-klant zóó was uitgezet, dat een pak moest afgedankt en vervangen worden voor het versleten was. Zoo was het vóór de distributie. Nu zijn wij opnieuw Pharao's droom aan het be leven. De zeven magere koeien eten de zeven vette op. Na de jaren van overvloed is de tijd gekomen van „niet meer dan noodig is". Gelukkig is er geen sprake van een tekort aan voedsel, maar er bestaat toch niet veel kans meer dat de dikkerds nu nóg dikker worden! Er gaat zelfs"bij velen van het te veel van vroeger jaren wat af! Op het trambalcon kan men gesprekken afluiste ren (vooral op de reistijden, der forensen) over wat verloren is. Vroeger had men het alleen over beurszaken of politiek. Men hoort soms fantasti- sdhe cijfers. Het is of er onder de dikbuikjes een rage gekomen is het record van gew-iehtsvermin- dering op hun naam te krijgen, hoewel todh nog geen hunner er beklagenswaardig uitziet. Als er 25 pond „af" is, blijft er nog meer dan genoeg over. De kleermaker heeft ook tegen dezen gang van zaken weer geen bedenking. Weer is hij partij! Nu komen de slinkende dikkerds naar hem toe om opnieuw aan de costuums vorm te geven. Hij heeft daaraan zelfs druk werk. Gelukkig voor hem, want nu menigeen geen 70 punten van zijn textiellcaart over heeft om een nieuw pak te laten maken, had hij meer vrijen tijd dan hem lief was. Wij hoorden zelfs van kieermakers-ateliers waar in dezen tijd niet veel anders gedaan wordt dan werken voor de slanke lijn. Het is een ideale werkverschaffing want er zijn geen materialen mee gemoeid. Nog even keeren wij terug naar het trambalcon-. Twee nog drie-kwart dikkerds vertrouwden elkaar hun geheimen toe. De een zei 15, de ander (bij wijze van troef) 20 pond. Een derde, die ik als dokter kende, mengde zich in het gesprek. „En eten de heeren nu minder?" zoo vroeg hij. De antwoorden waren verrassend: „Neen, eerlijk gezegd, niet, althans niet noemenswaard. Ja, wel wat minder vet, wat minder suiker, maar Voor de dokter afstapte riep hij nog: „dan zijn het alleen de zorgvolle tijden, die werken bij som migen als vermageringspillen, voor de gezondheid zijn ze gelukkig ongevaarlijk!'' van T. NIEUWE SERIE No. 157 Een moment Toen de dames bridgeclub dezer dagen bij de Van Epscheuten's speelde, konden er geen prijzen worden uitgeloofd, omdat van Epscheuten in hevigen staat van woede raakte toen hij ontdekte, dat zij een papier vol becijferingen van hem als een scoringkaart hadden gebruikt. PERSONALIA. Gedurende vier dagen zijn te Amersfoort mon delinge examens gehouden ter verkrijging van het diploma „Vakbekwaamheid Kantoorboekhandel". O.a. zijn geslaagd de heeren J. H. J. v. d. Eisen en N. V. v. d. Eisen te Haarlem en A. L. de Jong te IJmuiden. De Opbouwdienst bezit een afdeeling Lectuurvoorziening, welke regel matig kisten met boeken naar de korpsen in het land verzendt. Ook beschikt deze over een eigen binderij. foto Schimmelpemiingh Als het feest in aantocht is. Groot helpt klem bij het bewonderen van de heerlijkheden, welke de étalages tot festijnen voor het kinderoog maken. foto Pax-Holland Overheidsconfrole op prijzen en inkomens. Wel of geen geleide economie Dezer dagen is door de vereeniging voor de staathuishoudkunde en de statistiek te Amsterdam de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. G. Minderhoud. De secretaris-penningiheester prof. dr. G. M. Verrijn Stuar't, constateerde in zijn jaarverslag, dat de vereeniging. al is het ledental een weinig achter uitgegaan, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, in zeer gunstigen toestand verkeert en zich in groote belangstelling blijft verheugen. Tot leden van het bestuur werden benoemd ir. W. H. van Leeuwen en mej. mr. G, Stemberg. Na de huishoudelijke aangelegenheden kwam de behandeling van de prae-adviezen over „Overheids controle op prijzen en inkomens" aan de orde. De prae-adviseurs mr. dr. H. J. von Brueken Fock en drs. J. S. Carmiggelt gaven een nadere toelichting van de in hun prae-adviezen uitgewerkte stellingen, Mr. von Brueken Fock verdedigde daar bij de door het nationaal-socialisme in practijk ge brachte ordening van het economish leven, waarin de prijscontrole naast andere maatregelen ter ver krijging eener „geleide" economie een belangrijke rol speelt. Ook drs. Carmiggelt is voorstander van „geleide" economie, daarbij uitgaande van de be ginselen der sociaal-democratie. De derde prae- adviseur, prof. dr. P. B. Kreukniet, is voorstander an partieele controle op bepaalde prijzen (b.v. monopolieprijzen), maar gekant tegen volledige regeling van het economisch leven door de over heid, zag na zijn uitvoerig prae-advies van mon delinge toelichting daarvan af. Mr. L. G. van Dam bestrijdt de oude prijsteer, die niet opgaat, daar veelal prijsstijging niet met vraagvermindering, maar juist met toeneming van vraag gepaard gaai. Bovendien wijst spr. op de so ciale functie van den prijs naast de economische functie. Spr. mist echter in de beschouwingen van mr. Von Brueken Fock duidelijke richtlijnen. Hij beveelt het -vaststellen van dwingende richtlijnen voor de kostprijscalculatie in het bedrijfsleven aan, zich daarbij beroepende op de desbetreffende maat regelen in de Ver. Staten en Duitschland. Dr. W. L. Valk acht, zooals spr. ook in verschil lende omvangrijke publicaties heeft uiteengezet, normalisatie (niet stabilisatie) van de winst in het bedrijfsleven door overheidsmaatregelen ter be- heersching der conjunctuur noodzakelijk. Een aantal sprekers o.w. prof. dr. C. A. Verrijn Stuart, en prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, keerden zich tegen prae-adviezen. Zij verdedigden een vrije economische ontwikkeling. Mr. dr. R. van Genechten betoogt na eenige kri tiek op de formuleering van het te behandelen thema, dat in de 19e eeuw een mythe van die vrij heid heeft geheerscht, terwijl thans een mythe der organisatie groeit. Of er overheidscontrole zijn moet kan geen vraag zijn, deze is er en zal ook wel blij ven. Maar wij kunnen thans veel invloed op de toe komstige ontwikkeling uitoefenen. Daarbij heeft het menschdom uit drieërlei de keuze: 1. Controle van de prijzen op oligarchischen grondslag binnen het Reader van een toenemende mate verstard kapitalisme: 2. volledig communis me: 3. een beperkte vrijheid, die slechts getolereerd kan worden, voor zoover zij niet schadelijk is voor de algemeene volkswelvaart. Spr. acht deze derde oplossing de beste. Hierna kwamen de praeadviseurs aan het woord. Mr. Von Brueken Fock verwijt den voorstanders der vrije economie, dat zy teveel naar de goederen, te weinig naar den mensch zelve hebben gekeken en dat zij te veel op individueele behoeften, te wei nig op de collectiviteit hebben gelet. Waarom wel leiding in de particuliere huishouding, waarom wel in. het leger, in de staatsadm-inistratie, en waar om niet in de economie, aldus spr. Hij wil niet de werking van vraag en aanbod uitschakelen, doch is bereid de vrijheid van prijsvorming te laten be staan overal daar, waar de eischen der volksge meenschap er zich niet tegen verzetten. Primair zal dus de vrijheid zijn bij de prijsvorming, secun dair -de inperking daarvan ten bate der volksge meenschap. Drs. Carmiggelt, erkent in zijn repliek, dat de oude prijsleer veel waarheid bevatte, doch mpet worden vernieuwd in verband met de thans heer- schende omstandigheden. Ten aanzien van de in- komensnivelleering erkent spr., dat het gewenscht is ten aanzien van de nivelleering der lagere inko mens, inzonderheid die der arbeiders in de industrie voorzichtigheid te betrachten. Maar zij, die boven de middelmaat uitgaan, moeten voor hun bijzondere begeerten dubbel en dwars betalen, waardoor de mogelijkheid ontstaat om minder bemiddelden via de winsten op luxe goederen op ruimere schaal te voorzien van de meer eenvoudige goederen. Spr. is overtuigd, dat ook. in de vredeseconomie de overheidscontrole een belangrijke en blijvende rol zal spelen, Van het volledig verwerpen van het rentabiliteitsbeginsel, gelijk dr. Bijl voorstelt, wil spr. niet weten, dit gaat veel te ver. Prof. Kreukniet bestrijdt tenslotte de verschillen de tegen zijn prae-advies aangevoerde bezwaren. Mr. Van Dam heeft te veel naar tijdelijke, dy namische verschijnselen gekeken en de wetten be treffende de definitieve evenwïchtsprijzen uit het oog verloren. De voorzitter sloot met een ivoord van dank aan alle medewerkenden, tegen half zes de vergadering. In Noord-Brabant zal 100.000 H.A. cultuurgrond worden gewonnen. Stijging van het volksinkomen met f 30 millioen. In verband met het voorstel aan de Provin ciale Staten van Noord-Brabant om in de ver gadering van 26 November a.s. de noodige maat regelen te nemen tot het vormen van een bodem commissie ten einde te komen tot de zoozeer noo dige, intensieve cultiveering van de gronden in het gewest, heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met den voorsteller, den heer P. J. Jansen, burge meester der gemeenten Hoeven en Standaardbui ten. Het gaat hier om het winnen van meer dan 100.000 H.A. cultuurgrond in de provincie Noord- Brabant, waardoor een bestaansmogelijkheid zal worden geschapen voor niet minder dan 150.000 medemenschen. hetgeen een jaarlijkseh bruto volksinkomen beteekent van 30 millioen gulden. Toen burgemeester Jansen ruim twaalf jaar ge leden in zijn gemeente Hoeven kwam, ging hij met den veldwachter rond om de grenzen van zijn ge bied nauwkeurig in oogenschouw te nemen. Alles ging goed, tot men op een zeker moment plotseling niet verder kon. Men stond voor een moerassig stuk grond, dat geheel onder water was geloopen. „Niet verder kunnen, dat. is te gek", zei de nieuwe burgemeester, „dan komen we morgen terug met waterlaarzen aan". Zoo gebeurde het, dat den volgenden morgen burgemeester en veldwachter, midden in het ver dronken gebied, de situatie stonden op te nemen. De veldwachter vertelde daar, dat midden door dit moerasland de grens van twee waterschappen liep. De burgemeester ging zich de volgende dagen op de' hoogte stellen, hoe ver dit natte gebied zich eigenlijk wel uitstrekte. Daarbij kwam hij tot de ontdekking, dat de bestaande waterschappen in het geheel niet in overeenstemming waren met de na tuurlijke afwateringsgebieden. Dat daardoor van de afwatering zelf ook niets terecht kwam. ligt voor de hand. Het gevolg was, dat op verscheidene plaat sen, voor de cultuur zeer waardevolle grond, al sedert eeuwen niets anders dan moeras was. Hierin moest verandering komen. Nauwkeurig werden de scheidingen van de na tuurlijke afwateringsgebieden vastgesteld en door technici van de Nederlandsche Heide Maatschappij werd de hoogte van de verschillende gronden pre cies aangeteelcend. Op deze wijze kwam men tot geheel andere waterschappenindeeling. Bij de vor ming van deze logische gemeenschappen, stuitte de burgemeester op tegeystand doch tenslotte kwam het waterschap de „Hoevensche Beemden1' tot stand, zoodat met de ontginning van de verdron ken gronden kon worden begonnen. Alleen in dit gebied kon niet minder dan 1.000 JI.A. cultuurgrond worden gewonnen, hetgeen neerkomt op een ver hooging van het jaarlijkseh volksinkomen met f 300.000. Volgens het in 1938 uitgebrachte rapport van ir. Mesu, directeur van den Cultuur Technischen Dienst, kan in heel Noord-Brabant, op verschillen de wijze ruim 100.000 H.A. worden gewonnen. GEMEENTELIJKE GIRODIENST TE ARNHEM WORDT OPGEHEVEN. In de gistermiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad is op voorstel van B en W. besloten den gemeentelijken Giro-dienst met in gang van 1 Januari 1941 op te heffen. Deze maatregel is genomen, omdat te verwachten was. dat de dienst in de toekomst verliezen zou gaan opleveren, als gevolg van het feit, dat deze dienst door de Girowet sterk in zijn ontwikkeling wordt belemmerd. Bekendmaking meteorologisch meetinstrumenten Het A.N.P. meldt; In den Kaatsten tijd ko men in Nederland talrijke meteorologische meet instrumenten naar beneden. Deze toestellen, „radiosonde" genoemd, zijn kleine blikken trommels, waaraan meestal een antennedraad, een klein valscherm en resten van een gummi luchtballon, alsmede een begeleidende brief bevestigd zijn. De vinders van zulke meetinstru menten moeten, zoo is het voorschrift van Duit- sche zijde, zoo snel mogelijk den be voegden burgemeester of de naastbijzijnde Nederlandsche politiepost waarschuwen. De bur gemeester of de politie doen de gevonden meet instrumenten dan bergen en verder transpor teeren. Indien de vinder zijn naam en adres, de juis te vindplaats en de juiste tijd van de vondst bij zijn melding aan burgemeester of politie op geeft, wordt hem, indien de meetinstrumenten onbeschadigd in handen van den afzender ko men, de op het begeleidende schrijven genoem de belooning uitbetaald.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5