BOSCH Strijd tegen het hamsteren Zwitserland. in BismaRëx Ook hier distributiekaarten voor kleeding, schoenen en zeep. Wat Sint-Nicolaas op zijn geweten heeft. FIETSLICHT Uit de Pers. Spact en Spet j Concordia ontvangt D. O. S. yRTJDA'G 22 NOVEMBER" T9W HÏKÏÏCE MrS 7CG B V. 'K Genève, November 1940. De Zwitsersche regeering heeft, zooals ook wel te verwachten was, geen goede pers, noch een gunstige beoordeeüng door de openbare meening verkregen met betrekking tot haar aarzelende politiek van afwachten tegenover de boterhamsteraars. Van alle zijden werd er nadruk op gelegd dat de regeering de hamste raars veel te lang hun gang heeft laten gaan. De boter-rantsoeneering eerst in te voeren wan neer de botervoorraden van Zwitserland reeds zoo geslonken zijn dat nog slechts een toewij zing van 300 gram boter in het geheel voor den geheelen tijd van 20 October tot 1 December mogelijk was. was inderdaad niet te verdedigen. Protestvergaderingen in verschillende steden tegen de te zwakke regeeringspolitiek tegen het hamsteren verlangden vooral tweeërlei dingen. In de eerste plaats wenschte men dat de politie de opdracht zou krijgen gehamsterde groote hoeveelheden boter in beslag te nemen, opdat de hamsteraars geen voordeel van hun onsociaal optreden zouden genieten. En in de tweede plaats verlangde men van de regeering een veel snelleren overgang tot rantsoeneeren ten aan zien van alle waren, die het onderwerp van een nieuwe hamsterpoging zouden kunnen worden. Overal hoorde men verkondigen dat de staat niet met de rantsoeneering moet wachten tot dat de voorraden zoo geslonken zijn dat de ge middelde burger nog slechts een onvoldoende portie kan ontvangen. De rantsoeneering moest reeds beginnen zoolang nog een overvloedige voorraad in het land aanwezig is, opdat nie mand ontberingen zal behoeven te lijden, ter wijl anderen zich een overdadig bezit hebben weten te verzekeren. Van deze twee eischen door den „man m de straat" gesteld heeft de regeering den eersten voor onvervulbaar verklaard. Hier en daar moge de naam van een hamsteraar-in-het-groot be kend zijn geworden, al te velen hebben op listi ger wijze, door hun aankoopen over verschillen de winkels te verdeelen, op minder zichtbare wijze zich aan het hamsteren schuldig gemaakt. Het zou onrechtvaardig zijn slechts de brutale openlijke hamsteraars te straffen en de slu- weren in het bezit van hun rijkdommen te la ten! Bovendien zou een besluit tot inbeslagne ming van gehamsterde goederen een verklik kers-neiging in het leven roepen, die in het al gemeen belang niet aangemoedigd moet wor den. Geen optreden achteraf tegen *|c hamsteraars dus, hoe betreurenswaardig het ook is, dat al dus de hamsteraars in hun vuistje lachen wan neer zij het brood, dat thans 48 uren oud moet zijn voordat het verkocht mag worden, met een dikkelaag boter kunnen besmeren, terwijl de uit sociale of financieele overwegingen zich van hamsteren onthouden hebbende medebur gers met hun portie van 8 gram boter per dag niet in staat zijn het oude, brood wat smakelijker De regeering heeft dezer dagen echter tot groote vreugde van de meerderheid der bevol king getoond dat zij de juistheid van den tweeden eisch der tegen de boterpolitiek protes- teerenden inziet en voortaan snel .tot rantsoe- neering zal overgaan zoodra het gevaar blijkt te ontstaan dat hamsteraars hun aanval tegen een andere soort waren zullen richten. Terwijl de regeering dus niet trachten wil de fouten van het verleden nog te herstellen, wil zij voortaan door krachtig preventief optreden trachten nieu we benadeelingen der volksgemeenschap door gewetenlooze of overdreven beangstigde ham steraars te verhoeden. De regeeringsbesluiten tot het verbieden van lederen verderen han del in wollen, linnen en katoenen kledingstuk ken, in schoenen en in zeep en andere wasch- middelen zijn de met groote instemming be groete uitingen der nieuwe regeeringspolitiek. Het is de bedoeling dat de verschillende distri butiekaarten voor deze waren einde Novem ber gereed zullen zijn, zoodat dan het verbod van handeldrijven voor deze goederen weer zal kunnen worden opgeheven en de verkoop over eenkomstig de rantsoeneeringsbepalingen zal kunnen aanvangen. Dat voor den aankoop van kleedingstukken het Duitsche puntenstelsel zal worden gevolgd dat thans ook in Nederland gelding heeft, werd reeds door de regeering aangekondigd. Ondanks de bekeering der regeering tot het stelsel van snel rantsoeneeren ten einde aldus het hamsteren te verhinderen zijn toch nog bij na veertien dagen yerloopen tusschen den dag waarop de rantsoeneering der boter werd bekend gemaakt en dien waarop het eerste regeerings- besluit tot stopzetting van den handel in de door de hamsteraars begeerde waren, namelijk de wollen kleedingstukken, werd genomen. Het spreekt vanzelf dat in dien tusschentijd vele hamsteraars hun slag nog geslagen hebben. Zoo erg als bij de boter hebben zij het echter niet kunnen maken. De regeering kon dan ook gelijktijdig met de uitvaardiging van het koop- en-verkoop-verbod voor wollen kleedingstukken verklaren dat dit verbod niet beschouwd mag worden als een teeken dat de voorraden wollen kleedingstukken in Zwitserland schaarsch zou den zijn geworden. Het verbod is slechts een sociale maatregel die verhoeden wil dat die bur gers van het land die uit overwegingen van so ciaal fatsoen of wegens onbemiddelde financieele omstandigheden geen goederen opkoopen voor dat zij ze inderdaad noodig hebben, ze op dat oogenblik slechts in zeer onvoldoende mate zou den kunnen aanschaffen omdat de hamsteraars een al te groot gedeelte van den voorraad zon der noodzaak hadden opgekocht. De regeering kon dan ook de verzekering geven dat in te genstelling tot de zeer scherpe boterrantsoenee- ring die der wollen goederen zoo ruim zou zijn dat de normale behoeften vrijwel volledig zouden kunnen bevredigd worden. En met groo te vreugde vernam zooV/el het kooplustige pu bliek als de winkelstand dat juist door deze tij dige rantsoeneering geen vrees behoefde te be staan, wat met Kerstmis de geschenken achter wege zouden moeten blijven. Het stopzetten van den handel in wollen klee dingstukken had natuurlijk ten gevolge dat den volgenden dag de hamsterziekte op nog uitge breider schaal woedde. Nu geen wolwaren meer te verkrijgen waren moest de hebzuchtige of beangstigde kooplust van. het publiek zich in een andere richting openbaren. Vrijdagochtend werden dan ook de winkels, die linnen en katoe nen kleedingstukken of schoenen te verkoopen hadden, in alle groote gemeenten van het land bestormd! Natuurlijk waren onder de kooplus tigen ook velen die eigenlijk niet met ham steraars op één lijn gesteld kunnen worden: personen die werkelijk in de maand Novem ber nieuwe hemden of dassen of een nieuw paar achoenon noodig hadden en ook zonder de ham- «terziekte zouden gekocht hebben. Deze hon derden personen schaarden zich nu bij de ware hamsteraars en versterkten daardoor den aan drang bij de winkels. De autoriteiten traden thans echter terstond krachtiger op, verboden iederen verkoop die hamstervormen aannam. In verscheidene steden sloten de winkeliers op ver zoek van de overheid vrijwillig hun winkels en des avonds werd ook voor al deze goederen, alsmede voor zeep en andere waschmiddelen, een verbod van koopen en verkoopen. in afwach ting der rantsoeneering afgekondigd. Ditmaal had de regeering eindelijk zoo snel ingegrepen, dat de hamsteraars op slechts een betrekkelijk klein gedeelte 'van den totalen voorraad beslag hadden kunnen leggen. Gelijktijdig met de afkondiging dezer koop- en-verkoop-verboden richtte de minister voor economische aangelegenheden een oproep tot het Zwitsersche volk. waarbij hij zijn mede burgers vermaande hun zelfbeheersching niet te verliezen en niet slechts aan eigen belangen, doch ook aan die der gansche volksgemeenschap te denken. Minister Stampfli herinnerde er te vens aan dat de regeering reeds op 2 Septem ber 1939 iederen hamsteraankoop had verbo den en strafbaar gesteld. Hij liet weten dat hij tót de kantonale regeeringen het verzoek had gericht aan de politie de opdracht te ge ven streng op de naleving van het hamster verbod toe te zien en bij de overtreding ervan proces-verbaal op te maken, opdat de schuldige voor den rechter zal gebracht worden. Het zou ongetwijfeld het vertrouwen der Zwit sersche bevolking in het economisch beleid ha- rer regeering versterken, indien inderdaad een aantal der ergste hamsteraars zouden bekeurd en veroordeeld worden. In iedere stad worden de namen van personen genoemd, van wie verteld wordt dat zij 50 kilogram boter of een dozijn heeren pakken of een dertigtal paren schoenen uit een winkel gesleurd hebben. Ook al blijven de autoriteiten zich van een stelselmatig op speuren van de hamsteraars onthouden, het zou toch zeker van nut zijn indien enkelen van de allereergste opkoopers niet aan de verdiende straf ontkomen zouden! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Inmiddels heeft, blijkens een United Press-be- richt uit Bern, de Zwitsersche bondsregeering voor de periode van den 28sten November tot den 31sten Mei textielkaarten uitgegeven, die den Zwitsers ongeveer een derde van het nor male gebruik veroorloven. De kaarten tellen 40 punten, kinderen tusschen 4 en 12 jaar krij gen 32 punten, kinderen onder de 4 jaar 24 punten. De bondsregeering maakt bekend dat er genoeg textielgoederen aanwezig zijn om het gebruik op grond van deze kaarten te dekken. Een winterjas voor heeren kost 40 punten een damesmantel 30 punten, een costuum even eens 30 punten. Ook is officieel bekend gemaakt, dat op 25 November de schoenenrantsoeneering begint.Van den datum tot 31 Mei 1941 zal de aankoop van één paar schoenen per persoon zijn toegestaan. Met ingang van 1 December wordt verder de zeep gerantsoeneerd. Red. Groote Flacon (I. 1.25 (Ad?;. Ingez. Meel.) Een H.D.-vertelling o ver Sin terklaasverhalen Tt 1 HANS rust op mij de taak den stroom van Sinterklaasverhalen, die elk jaar als het naar den vijfden December loopt, over de onschuldige hoofden der lezers wordt uit gestort, met een te vermeerderen. Ik vermoed, dat gij mij daarom wel niet zult benijden. De variaties van de Sint-Nicolaasvertellmg zijn langzamer hand uitgeput en hoe kwalijk zoudt ge het me nemen indien ik aankwam met het traditioneele verhaal over de drie Sinterklazen, die toevallig vijf minuten na elkaar binnenstappen of over den Sint, die ruzie krijgt met een collega tot groot ge noegen van de toeschouwers. Verder hebt ge dan nog het klassieke voorbeeld van den Sinterklaas, die te lang naar het glaasje of liever naar vele glaasjes had gekeken en daarom steeds op het verkeerde oogenblik verkeerde dingen zegt. Vergeef het me als lk daarover niet meer vain harte kan lachen. Goed er zijn natuurlijk ook minder humo ristische vertellingen, die eveneens tot de parelen der Sinterklaasliteratuur gerekend kunnen wor den. Daar is het geval van den weggeloopen vader waarom-ie wegliep blijft altijd veilig in 't midden, tenslotte is de schrijver meestal zelf ook getrouwd die juist op den avond van den 5den December liefst nog vermomd als de goede, heilige man zelf, een cadeautje aan zijn zoontje komt brengen, waarna meteen een verzoening met ma volgt. Dit sen timen teele recept kent tal rijke varianten waarbij meestal ruzies tusschen verloofden en kwaad weggeloopen zoons of broers de inleiding vormen om tot het gewenschte slot te komen. Hieronder volgt nu een fragment uit een der gelijke geschiedenis waaruit de Liefde met een groote 1 triomf eerend en ongedeerd te voorschijn komt. Vooral bij het vrouwelijk deel van het le zend publiek dit is waarlijk niet kleineerend bedoeld is deze „vorm" zeer in trek. Sst het begint. „Met een vermoeid gebaar streek Elly haar blonde haren, die losjes langs haar hoofd vielen, naar achteren. Het is toch maar beter zoo, ver zuchtte ze tegen haar vriendin Ans, die noncha lant op den divan lag en ijverig probeerde krin getjes door haar mond te blazen waartoe haar sigaret echter geen medewerking scheen te willen verleenen. „Hè. geef nou toch 'ns antwoord", bitste Elly plotseling. Jij laat me ook altijd maar alleen tob ben. Je weet hoe ellendig ik het vind, dat het nu met Fred uit is. En nu wordt het binnenkort Sin terklaas. o. ik kan wel huilen als ik aan vorig jaar denk. En nou is het onherroepelijk gewor den .Nou. onherroepelijk", weerstreefde Ans, die eindelijk het duel met de sigaret had opgegeven, dat is wel wat te kras. Ik vind dat je wel wat overijld ie besluit hebt genomen. Tenslotte was het misschien toch beter geweest eerst eens rustig Fred's verklaring aan te hooren. Daarna had je het dan nog uit kunnen maken als je dat noodig had gevonden." „Ja, jij hebt gemakkelijk praten, jij kunt je zoon situatie eenvoudig niet voorstellen, maar toen ik hem daar midden in die volle zaal met een ander zag zitten, nee, ik kón het niet verdra gen Dit gejeremieer gaat dan eenigen tijd door tot Ans eindelijk een oplossing vindt. ..Weet je wat je doet, je stuurt hem gewoon een cadeautje met een gedichtje erbij, dat Sint ook we! eens wat al te haastig conclusies heeft ge trokken en dan wacht je af wat de reactie is." Nou. die reactie zal ik u maar sparen. Het is duidelijk, dat Fred nog dienzenfden avond voor Elly's deur staat met een zoo mogelijk nog kost baarder cadeau dan ie vorig jaar heeft gegeven en met een uitlegging over het in het café zitten met een vreemd meisje, die zelfs de meest puri- teinsche schoonmoeder laat staan een verliefd en ex-verloofd meisje kan overtuigen. Met een zucht en een „waar die viering van Sinterklaas toch al niet goed voor is" kunt ge dan de krant, het boek of het tijdschrift dicht slaan en even mijmeren over dien tijd, toen er zelf nog dergelijke Sinterklaas-surprises op het programma stonden. Indien echter ook dit specimen van Sint-vertel lingen u niet heeft bevredigd wordt de mij opge dragen taak wel zeer lastig. Dan blijft nog slechts de mogelijkheid over te trachten een eenvoudige, rustige beschrijving te geven van een Sint-Nico- laasavondje zooals het zich op 5 December in talrijke gezinnen afspeelt. Ik waarschuw u voor uit: er komen geen dronken Sinterklazen, gebro ken harten of andere pikante ingrediënten bij te pas, nee. laten we het accent leggen op het huiselijke, het prettige, kortom op de Sint Nico- laassfeer. De voorpret begint, bij ons tenminste en zoo zal het bij u ook wel zijn, reeds midden November. Dan worden de cadeautjes gekocht, keurig ver pakt en van toepasselijke gedichten voorzien en het is misschien wel eens goed het elkaar nog 'ns te zeggen; het gaat er werkelijk niet in de eerste plaats om wat men krijgt maar wel hóe men het krijgt. Er is meer vreugde om een aardigheidje, zooals dat dan heet, dat smakelijk is verpakt en verge zeld wordt van een geestig rijm, waarin op goed moedige wijze met eenige hebbelijkheidjes van den geadresseerde den spot wordt gedreven dan om een groot cadeau dat nonchalant wordt ge geven met een gezicht van: O ja, dat is waar ook, 't is Sint-Nicolaas, nou 't draait natuurlijk toch om een groot geschenk, hier is het, als ik er dan maar af ben. Nee, op Sinterklaasavond past het den cynicus niet zich op een dergelijke manier van dit ronde, oud-Hollandsche feest af te maken. Met hem houden we ons dus verder niet op. Hij is dien avond niet geïnviteerd. De dag zelf wordt vooral door de kinderen reeds met een zenuwachtige spanning begroet. Er wordt meestal iets vroeger gegeten om toch vooral maar den vollen avond te kunnen benutten. Na den eten, zoo tegen half acht komt Moeder binnen en zegt tegen Vader: „Zullen we dan maar be ginnen". En dan komt de mand of de zak met pakjes, plechtig door Vader uit een veilig afge sloten kast gehaald, te voorschijn. Met de gasten— meestal familieleden of zeer goede kennissen schaart men zich om de tafel. Moeder mag het eerste pakje te voorschijn halen. Het is voor Karei, zegt ze lachend en dé betrokkene, die een kleur als vuur gekregen heeft, begint nerveus de touwtjes los te knoopen. De Sint-Nicolaasavond is begonnen Wat wilt u er eigenlijk meer van weten, de sur prises verklap ik toch niet Wacht maar af. B. K. .LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. (Adv. Ingez. Med.) Wandelaars, die des avonds in de Zwarte Landsteeg te Amsterdam letterlijk geen hand voor oogen za gen, zullen dankbaar zijn, dat de keldergaten voor taan afgedekt zullen moeten worden. (Foto Pax, Holland) ANTWOORD AAN NATIONAAL HERSTEL. Naar aanleiding van het verzoek van „Nationaal Herstel" tot ontbinding der bestaande groepen en bewegingen over te gaan schrijft ir. A. A. Mussert o.a. in „Volk en Vaderland" het volgende: De N.S.B. heeft al deze jaren pal gestaan voor haar onwrikbaar geloof aan de geboorte van een nationaal-socialistisch-fascistisch Europa en heeft onnoemelijke offers gebracht, om zich te handhaven legen de terreur van het democratische kapitalisme. Zij heeft al deze jaren gestreden, om het Nederland- sche volk de mogelijkheid te openen te worden óp- genomen in het nieuwe Europa, niet als kolonie, maar als vrij Germaansch volk naast de andere Germaansche volkeren in onverbrekelijke lotsver bondenheid. Ik heb het rotsvaste vertrouwen door al deze jaren heen behouden, dat het doel zal worden bereikt, dat ons volk in het nieuwe Europa zijn plaats zal krijgen. Laten wy dan echter goed begrijpen, dat dit zal geschieden in de eerste plaats dank zij het feit, dat Adolf Hitler zich Germaansch Führer weet en geen veroveraar van de Nederlanden als de moderne Napoleon en in de tweede plaats, omdat er in negen jaar harden strijd een Nationaal-Socialistische Be weging is gevormd, die nu stormachtig in kracht toeneemt en in staat is, om draagster te zijn van de nationaal-socialistische wereldbeschouwing in de Nederlanden. Het is onze roeping, om deze geeste lijke, maatschappelijke en staatkundige revolutie te leiden en tot een goed einde te brengen. Jaren ge leden heb ik onder veel spot en hoon gezegd: Zonder de N.S.B. heeft dit volk geen toekomst meer. Dit is nu bewaarheid. Zij die gehoond zijn als minder waardigen en landverraders, zijn in werkelijkheid de drager van de toekomst der natie. Ieder die de waarheid van het bovenstaande in ziet, zal de dwaasheid begrijpen van het voorstel van het Verbond voor Nationaal Herstel. In de eerste plaats dus is de burgeroorlog door dr. Colijn in 1933 ontketend en is het onze taak om dien zoo spoedig mogelijk te beëindigen. Ver moedelijk zal dit niet lang meer duren. In de tweede plaats zou opheffing van de N. S. B. of het samenspannen met de Unie, wier eenige bestaansgrond is het nationaal-socialisme te be strijden, een moordaanslag zijn op de toekomst van het Nederlandsche volk, omdat de N.S.B. daardoor zou bewijzen ongeschikt te zijn, om draagster van het nationaal-socialisme te zijn. In de derde plaats is de naam nationaal-socialis me er borg voor, dat er in den nieuwen staat wer kelijk socialisme zal zijn, dat wil zeggen syciale gerechtigheid, geborgenheid in eigen Volk, eer bied voor den arbeid. Van dit socialisme begrijpt noch de Nederlandscshe Unie, noch het Verbond van Nationaal Herstel een lor. Zij behooren krach tens hun geheele wezen aan den kant van het ka pitalisme, van de plutocratie en van het internatio nale Jodendom. UIT HAAT KAN NIETS GOEDS GEBOREN WORDEN. In het jongste nummer van het weekblad van „De Nederlandsche Unie" keert het hoofdar tikel zich tegen de gevoelens van haat, welke op het oogenblik bij vele Nederlanders leven. „Als in een oorlog de verhoudingen zich toespit sen, als een nieuw vernietigingsmiddel van den een onmiddellijk beantwoord wordt met een nog feller en wreeder van den tegenstander, als het gedonderd der kanonnen de stem van vrede ei menschelijke verbondenheid luide overstemt, ali het gemoed hard en verbitterd wordt door het na- melooze leed, dat komt over zoovelen - dan lijkt het oogenblik niet gunstig te bouwen aan een nieu we en gelukkiger wereld. In ijzer en bloed verstom men de hoogste idealen. „Wij herinneren ons allen, hoe het gegaan is tij dens en na den vorigen wereldoorlog. De Volken bondsgedachte, die als een idealistische droom toen naar voren trad, had het uitgangspunt kunnen worden tot een harmonischer samenleving der vol keren. In den blinden overwinningsroes werd zij echter verlaagd tot een instrument in de hand van den overwinnaar, die daarmee wèl een politieke macht maar geen nieuwe rechtsorde in het leven riep. Van Nederlandsche zijde is hiertegen meer dan eens gewaarschuwd geworden. In de moderne ge schiedenis is er geen vrede gedicteerd die zoozeer door haatgedachten beheerscht is "als het Verdrag van Versailles. In plaats van een bapis te zijn, waar op kon worden verder gewerkt aan vriendschappe lijke internationale verhoudingen, moest uit dit „Vredes"dictaat nieuwe en nog fellere strijd groeien want zóó laat geen volk zich knechten. Die den oorlog gewonnen had, verloor den vrede, „Als men bouwen moet aan iets nieuws, dan is altijd en immer de haat een zeer wankel fundament. En dit geldt zoowel voor de internationale als de nationale verhoudingen. „De haat maakt ongeschikt voor een rustige be oordeeling der feiten. Hij miskent het goede in den tegenstander en schenkt geloof aan alle geruchten, die even fantastisch als talrijk, over den tegenstan der de ronde doen. „Van verschillende zijden is zoo dikwijls de ver draagzaamheid naar voren gebracht als karakter trek van het Nederlandsche volk. Als dit beginsel van verdraagzaamheid echt en zuiver is, ligt het in het Christendom diep verankerd. Het Christendom heeft den haat nooit gepredikt, integendeel. Als wij een Christelijk volk willen heeten, moeten wij dat bewijzen in de practijk van het dagelijksche leven In ieder geval is De Nederlandsche Unie haar pro gram begonnen met de zinsnede: met verdieping van den Christelijken geest. En zij verwacht, dat ieder Unie-lid dit daadwerkelijk beleven zal. Geen voorschottoewijzingen meer aan nieuwe zaken. De secretarissen-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in het algemeen ten behoeve van nieuw te openen detaillisten zaken geen voorschot toewijzingen van in distributie gebrachte goederen meer zullen worden verstrekt. Voorts wordt er op gewezen, dat geen voorschottoewijzingen uitgereikt zullen worden aan reeds gevestigde zaken, welke voornemens zijn soorten goederen, waarin zij tot nu geen handel dreven, te gaan verkoopen. Dammen DAMCLUB HAARLEM De onderlinge wedstrijden om het clubkampioenschap 1940-1941 zijn voortgezet. De uitslagen volgen hieronder. C. BouwensJ. J P. Kraaijer 02. A. RussL. P. Huges 2—0. H A. van Abs—C. v. d. Werf* afgebr. L. P. Huges— H. Verpoorten 20. A. RussJ. J. P. Kraaijer 0—2. F. H. VerpoortenC. Bouwens 1—1. R. C. Broekmeljer—J. Holm 0—2. C. Bouwens—B. Gabrlël 2—0. H. J. RozijnC. F. Visse afgebr. Voetbal H.F.C.—ZANDVL ORT. H.F.C. speelt Zondagmiddag aao de Spanjaards laan een vriendschappelijken wedstrijd tegen Zand- voort L Verdwijnend oud Amsterdam. Aan den gemeente raad der hoofdstad za! voorgesteld worden, de Brouwerssteeg nabij den Nieuwe Zijds Voorburgwal aan het openbaar verkeer te onttrekken. (Foto Pax, Holland) NEDERL. VOETBALBOND. (onderafdeeling Haarlem) WEDSTRIJD-PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940. ZATERDAG-COMPETITIE. Afd. A: Johez—Telefonia. 3 uur. H. J. Boeree; WY— VGS, 3 uur, Chr. Klerk: Kennemerland ITw. Jeugd, 3 uur, B. de Bruin; RCH—VEW, 3 uur, S. de Boer. Afd. B: Telefonia 2—VVB, 3.30 uur, H. Drupsteen; VGS 2—ETO. 3 uur. G. Jansen; VVRA—Kennemerland 3, 3 uur, G H, Hesselink Jr.; VEW 2—SIZO 2, 3 uur, A. Zomer Jr.; Kennemerland 5—Johez 2, 3 uur, J. Steffens. ADSPIRANTEN COMPETITIE. Afd. A: HFC a—RCH a, 4.30 uur, A. van Breukelen. Afd. B: Schoten bVI. Vogels, 3 uur; DeCeO b— RCH b. 3 uur. Afd. C: BSM—TYBB a, 3 uur. Afd. D: Haarlem c—DIO. 3 uur; THB a—Kennemerland, 3 uur; Spaarndam—RCH c. 3 uur. Adsp. Afd. E: SIZO—RCH d, 3 uur; EDO dDOA. 3 uur; Hillegom—THB b, 3 uur; Zeemeeuwen—Halfweg b 3 uur. Afd. G: DEK—O Gezellen b, 3 uur; TYBB c—O. Gezel len c, 3 uur; DSS a—DSS b, 3 uur. NOORDELIJKE ADSPIRANTEN COMPETITIE Afd. A: Stormvogels a—VVB a, 3 uur, T. Post; Kin helm a—Beverwijk a, 3 uur. W. de Boer. Afd. B: VSV cKennemers b, 3 uur; Stormvogels c-- Kinheim b, 3 uur; VVB b—VSV d. 3 uur. Biljarten KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND TWEEDE KLASSE KLEIN BILJART KADER. Donderdag werden de eerste vier partijen gespeeld in den eindstrijd om het nationale kampioenschap tweede klasse klein biljart kader, georganiseerd door de Amster- damsche biljartvereeniging „Wilhelmlna". De uitslagen lulden: pnt. brt. h.s. 23 alg.genw Wielrijden HAARL. WIELERCLUBS. De H. R. C. Excelsior hield Woensdagavond haar eer sten wedstrijd op home-trainers voor leden en donateurs. Er werden recordverbeteringen gereden over 1000. 75i en 500 M. De tijden waren: Ch. Schelfout 1000 M. 39.2 sec. H. Aarts 750 M. 31.4 sec. W. v. Es 750 M. 33.2 sec. Toerrit ten 500 M. Walglen 34.4 sec. Fennis 34.8 sec. West 29.4 see. v. Roode 36 sec. De Boer 33 sec. C. Walgien 34 sec, A.s. Zondag voetbalwedstrijd. Handbal De Concordia heeren gaan tegen D. O. S. uit Amster dam een zwaren wedstrijd tegemoet, daar de speelwijze der hoofdstedelingen voornamelijk op snelheid berust, waardoor zij tegen een normaal spelende tegenpartij al tijd tot verrassende prestaties in staat zijn. Alleen een robuste. op haar kracht spelende ploeg kan de Amster dammers soms doen falen. Daar de rood-witten het eveneens van hun snelheid moeten hebben, verwachten we Zondag aan de Van Oosten de Brulnstraat een zeer aantrekkelljken wedstrijd, waarin belde elftallen gelijke kansen hebben. Ook de Concordia dames spelen thuis en wel tegen Tumo. dat op de ranglijst niet veel beter staat dan de Haarlemsche dames. Wanneer Concordia gedurende den geheelen wedstrijd op volle kracht speelt, kan zij haar tweede overwinning behalen, waarmee zij tegelijkertijd de onderste plaats aan haar tegenstandster zou overdoen. De Raplditas dames spelen eveneens thuis tegen Sim- son, dat door eenige onverwacht goede wedstrijden aan het begin der competitie zelfs nog boven de zwart-witte dames op de derde plaats staat. We gelooven echter, dat er Zondag in deze rangorde een wijziging zal komen ten gunste van Raplditas, want we moeten ons él zeer vergissen, wanneer de thuisclub de punten niet In Haarlem zou weten te houden. In de tweede klasse komen de B. G. V. dames bij de Rapiditas reserves op bezoek en het zou ons verwonderen, wanneer de gasten niet op beide punten beslag legden. De S. S. H. dames en heeren spelen uit tegen Lijnden en we gelooven niet, dat de Velsenaren op het zwaar te bespelen veld in de Haarlemmermeer een succes zullen boeken. Ook de Jeugdige Concordlaploeg krijgt het in den uit wedstrijd tegen Aalsmeer 2 niet gemakkelijk. Wanneer de rood-witten zich echter niet door het robuste spel der Aalsmeerders van hun stuk laten brengen, ls de kans op een goed resultaat zeker aanwezig. teld°r Zondag a,s" zyn de vol6ende wedstrijden vastgej Eerste klasse Dames: Concordia—Turno Raplditas—Simson A. D. A—A. H. C. Watervrienden—Zeeburg NilocVriendschap Heeren: Concordia—D. O. S. Vriendschap—Aalsmeer Olympla—Kr. en VI. Niloc—A. H. C. Vooruit—Lijnden Tweede klasse Dame3: Raplditas 2—B. O V. 3.30 uur Lijnden—S S. H 2 uur Heeren Aalsmeer 2—Concordia 2 u.— uur Lijnden 2—S. S. H. 3 uue 10.— uur 2.30 uur 11.40 uur 2.30 uur 3.— uur 10.50 uur 10.45 uur 10.45 uur 2 uur 2.30 uur

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10