Haarlems Dagblad BON 18 Oude Beestjes. Distributie bescheiden Steunt Winterhulp! Generaal Antonescu te Berlijn aangekomen Artikelen enz,. 'J 58e JAARGANG No. 17618 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij, 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 22 November 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cenl per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. DISTRIBUTIE-NIEUWS. Bonaanwijzingen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het navolgende bekend. Brood Elk der met „16" genummerde bonnen van de broodkaart geeft gedurende de week van Maan dag 25 November tot en met Zondag 1 December a.s. recht op het koopen wn 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elke der met „16" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bak kerijproducten telkens ten minste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram; Biscuit en wafels 90 gram; Speculaas 140 gram; Andere kookj es 200 gram; Koek 160 gram; Cake 300 gram: Gevuld klein kerstgebak: (bijv. amandelbroodjes) 400 gram; gevuld groot korstgebak: (bijv. boterletter) 500 gram; taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten 'deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niert ge noemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveel heid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 1 December nog niet gebruikte bonnen, blijven voorts nog geldig gedurende de week van 2 tot en met 8 December a.s., met dien verstande dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Kaas Gedurende het tijdvak van Maandag 25 Novem ber tot en met Zondag 1 December a.s. geeft de met „24" genummerde bon van het Algemeen Distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke op 1 December a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zon dag 8 December a.s. De bonnen mogen gedurende de week van 2 tot en met 8 December a.s. niet gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. In verband met bovenstaande bonaanwïjzing voor kaas wordt er nogmaals de aandacht op ge vestigd, dat de met „1" tot en met „13" genum merde bonnen van het algemeen distributiebon boekje niet aangewezen zullen worden en dus ver nietigd kunnen worden. Eieren Gedurende het tijdvak van Maandag 25 Novem ber tot en met Zondag 1 December a.s. geeft de met „37" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 1 December nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 8 December a.s., met dien verstande, dat ook zij gedurende de week van 2 tot en met 8 December niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. De bonnen voor vleesch en vleeschwaren wor den afzonderlijk bekend gemaakt. voor boter of margarine. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van 'het departement van landbouw en visscherij maakt net navolgenie bekend: Gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 tot en met Vrijdag 29 November a.s. geeft de met „18" genummerde bon van de boterkaart recht op het koopen van een half pon.ï boter of een half pond margarine: De aan bon „17" der boterkaart verbonden faci liteit, dat deze desgewenscht ook recht geeft op het koopen van margarine, is dus thans ook op bon „18" van die kaart van toepassing. Ook de met „18" genummerde bon der vet- kaart geeft gedurende het tijdvak van 23 tot en met 29 November a.s. recht op het koopen van een half pond margauuf of een half pond boter. De bonnen, die op 29 November a.s. nog niet gebruikt zijn blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 6 December. Tot laatstgenoemden datum kan bon „18" van de boterkaart dus gebruikt worden voor het koopen van boter of marga rine (Denemarken is hevig geïnteresseerd in de ontdekking van een 37-jarig paard op IJsland en vraagt of er nog oudere paarden bestaan.) Zie, dat is weer zoo'n berichtje, Ergens stiekum in de krant, Dat jne leidt tot een gedichtje, Want is dit niet intressant? Wat zijn zeevnendertig j aren Voor een paartje met een t, Niets (ik wou dat wij 't nog waren) Maar dit paard is met een d. En dat is wel eigenaardig, Dat 's voor menschen ongeveer, Zou ik zeggen, gelijkwaardig Met wel honderd jaar of meer. Laat die eigenaar maar loopen, Die 't als veulen kocht, want toen Kon men hem een paard verkoopen En geen „knol" voor een citroen. Welke paardemiddlen geven, Zulk een dier zoo'n paardekracht, Dat het in zijn „rossig" leven, 't Tot zoo'n leeftijd heeft gebracht? Dit misschien kan iets verklaren, IJsland is een rustig land, Vrij van velerlei gevaren, Voor een braven rossinant- Prachtig, maar de Denen vragen, Trotsch op hun bijzonder paard Waar ter wereld dezer dagen Leeft een tweede, zoo bejaard? Tja, daar zit ik en ik zou d'r Graag op zwijgen, maar ik waag 't, Pegasus is vrij wat ouder, Als men 't nou zoo dringend vraagt. P. GASUS. Winterhulp Nederland. Afd. Haarlem. Nog eens tegenspraak van geruchten. Op verzoek van den directeur van Winterhulp Nederland afd. I-Iaarlem heeft het gemeentebestuur bureau beschikbaar gesteld, n.l. de bovenver dieping van het perceel Ged. Oude Gracht 47, al hier. Na eenige noodzakelijke verbeteringen zijn de kantoorruimten inmiddels in orde gebracht en zoo zal Winterhulp met ingang van Maandag 25 No vember a.s. een eigen bureau betrekken. Het is aangesloten onder telefoonno. 20047 en geopend van zonsopgang tot 12.30 uur en van 2 tot 5 uur, des Zaterdags tot 1 uur. Uitdrukkelijk wordt er even wel de aandacht op gevestigd, dat de zaken zooveel mogelijk schriftelijk dienen te worden behandeld Het bureau bemoeit zich niet met geldzaken. Zij die hun bijdrage willen geven voor dit werk wor den uitgenoodigd dit te doen op girorekening no. 395300 ten name van den penningmeester van Win terhulp Nederland afd. Haarlem. Ten einde tegenover alle' anders luidende be weringen, verond stellingen en geruchten een duidelijke verklaring te stellen geeft de directeur uit naam van den directeur-generaal Winterhulp- Nederland de stellige verzekering, dat de opbrengst van de inzameling uitsluitend zal worden be steed voor de hulpverleening aan Nederlan ders en dat deze hulpverleening zal geschieden zonder aan zien des per soon s, dus zon der dat daarbij wordt gelet op afkomst, kerkelijke gezindte of politieke richting. Voorts mag er op worden gerekend, ook dit ver zekert de directeur op gezag van den Directeur- Generaal, dat daar vanzelf in de gemeente Haarlem een deel der ingezetenen voor hulpverleening van wege de stichting in aanmerking zal komen, een deel van de in Haarlem ingezamelde gelden in de gemeente zal blijven tot het verleenen van bijstand aan* de eigen ingezetenen. De voorbereidingen voor de Winterhulp-collecte zijn in vollen gang. Aan de decoraties van de étalages, welke verschillende firma's in Amsterdam gaan inrichten, wordt de laatste hand gelegd. (Foto Pax Holland.) Stevige straffen voor kettiiigliandel. Suiker verkocht met woekerwinst. De Haarlemsche politierechter heeft hedenmor gen eenige inwoners van de Zaanstreek, die zich schuldig hadden gemaakt aan kettinghandel, ver oordeeld tot gevangenisstraffen en flinke boeten. S. B. had van W. V. in de maand Juli '40 suiker zonder bon gekocht. S. B. had de suiker met woe ker winst verkocht. Hij werd conform den eisch veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. W. V. werd tot een gelijke straf veroordeeld. De 23-jarige K, die de suiker van B. kocht en met 10 pet. winst verkocht kreeg eveneens 6 we ken gevangenisstraf. De fabrieksarbeider v. W. verkocht de suiker, waarvan de prijs van f 80 in gedreven was tot f 90 op zijn beurt. Tegen hem eischte de officier f 20 subs. 12 d. Het vonnis luidde conform. Voorts stond terecht de groentehandelaar B. uit Koog a. d. Zaan. Hij kocht van een reiziger suiker zonder bon, doch had niet de bedoeling deze met winst te verkoopen; hij wilde een voorraad vormen. De officier vond dat de voorraadvorming in dit geval niets met voorzichtigheid te maken had, doch alleen met hebzucht. Het vonnis luidde f 200 subs. 3 maanen. De man, die hem de suiker had verkocht, werd veroordeeld tot f 40 subs. 24 d. W. D. te Assendelft, die eveneens suiker zonder bon had gekocht, werd veroordeeld tot f 60 subs. 36 d. De bij hem in beslag genomen goederen wer den verbeurd verklaard. De koopman V. te Zaandam, die tai'webloem zonder bon voor eigen gebruik had gekocht hoorde f 40 subs. 24 d. tegen zich eischen. Het vonnis luidde f 20 subs. 12 d. De inbeslag genomen tarwebloem werd verbeurd verklaard. Geen schaarschte aan zout. Van bevoegde zijde verzoekt men ons mede te deelen, dat de van tijd tot tijd opduikende ge ruchten over schaarschte aan zout in strijd zijn met de feiten en iederen grond missen. De zoutrijkdom van eigen bodem en de onge stoorde aanvoer van buitenlandsch ruw zout als grondstof voor de zoutziederijen zoomede de productiecapaciteit der Nederlandsche zoutfabrie ken, waarborgen de voorzienng van elke Neder landsche behoefte aan zout. Van dit artikel kunnen bovendien nog zelfs aanzienlijke hoeveelheden uit ons land naar an dere landen worden uitgevoerd, zooals reeds jaren het geval is. moefen zorgvuldig worden bewaard, Alleen bij overmacht zullen nieuwe kaarten worden uitgereikt De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherij, maakt het volgende bekend met betrekking tot vermissing van distributiebescheiden. Het is gebleken, dat in vele gevallen niet de vereischte voorzichtigheid wordt betracht met brood-, vleesch-, bloem-, textielkaarten en derge lijke bescheiden. Tot nu toe werden in de meeste gevallen nieuwe exemplaren uitgereikt, indien deze kaarten werden vermist of n het ongereede waren geraakt. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat uitreiking van nieuwe exemplaren in den vervolge slechts dan zal geschieden, wanneer kan worden aangetoond, dat de kaarten tengevolge van overmacht (brand, diefstal e.d.) verloren zijn geraakt. Wanneer overmacht niet kan worden aangetoond, zullen de distributiediensten slechts in beperkte mate distributiebescheiden voor de aller noodzakelijkste levensmiddelen verstrekken. Van brandstoffen-, textiel- en bloemkaarten bijv. zul len in het algemeen geen tweede exemplaren meer worden verstrekt. Een ieder wordt dus in zijn eigen belang aan geraden de kaarten op een veilige plaats met de meeste zorgvuldigheid te bewaren. Postgiro voor Haarlem 395300 De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, heeft het kernachtig gezegd: De on gunst der tijden heeft ontelbaar velen diep getroffen en de nooden in allerlei geledingen zijn dienovereenkomstig gestegen. Hierin te helpen voorzien is gewetensplicht en natio nale plicht." Het postgiro-nummer van Winterhulp Haarlem is 395300, ten name van den pen ningmeester D. Andréa, gepieente-ontvanger van Haarlem. De Postgiro-nummers van de bureaux van Winterhulp in de omstreken zijn: Heemstede: 397216 Bloemendaal: 396828 Bennebroek: 287195 Zandvoort: 40020 Haarlemmermeer: 39530 Haarlemmerliede: 66797. Het Postgiro-nummer van de Landelijke organisatie „Winterhulp Nederland" is 5553, Hofweg 7, den Haag. I BERLIJN, 22 November (D.N.BJ Van ochtend te kwart over tien zijn de Roemeensche minister-president generaal Antonescu, en de minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, die door de Duitsche regeering tot een bezoek wa ren uitgenoodigd. te Berlijn aangekomen. Met de heeren van hun gevolg werden zij op het sta tion verwelkomd door den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Verder waren talrijke vertegenwoordigers van. staat, partij en weermacht, ondei wie gene- raal-veldmaarschalk Keitel, aanwezig. De gasten hebben hun intrek genomen in het slot Bellevue. In het gevolg van generaal Antonescu, die van ochtend te BerMjn is aangekomen, bevonden zich de Roemeensche gezant te Berlijn, Gre- cianu, die de gasten tot aan de grens tegemoet gegaan was, de minister van economische zaken, Cancicor, de minister van Arbeid, Janscinski, de staatssecretaris van propoganuda, Constant, de staatssecretaris van het ministerie van finan ciën, Papanace, de rector van de universiteit te Boekarest, prof. Panaitescu,de secretaris-ge neraal van het ministerie van binnenlandsche zaken, Biris, de directeur van de persafdeeling Medrea. de chef van de legionnaire pers. Randa, de chef van het cabinet, kolonel Diaconescu, en de adjudant van Antonescu, majoor Marin. Ter verwelkoming waren nog aanwezig de rijksorganisatieleider dr. Ley, de rijksperschef, dr. Dietrich, de generaal der politie Daluege, de commandant van Berlijn. luitenant-generaal Seifert, het hoofd der Berlijnsche politie, graaf Helldorf. de staatssecretarissen von Weizsaecker, Bohle en Keppler, de ouderstaatssecretarissen. Woermann en Gaus, verder de Roemeensche gezant Valer Pop. die zich met een bijzondere opdracht in Duitschland bevindt, leden van het Roemeensche gezantschap en de Italiaansche zaakgelastigde. Antonescu en Von Ribbentrop schreden langs de voor het station aangetreden eerecompag nie, waarna Von Ribbentrop den Roemeenschen staatsleider vergezelde naar het slot Bellevue, waar deze werd ontvangen door staatsminister dr. Meissner. HET LIJSTJE GROEIT WEER Donderdag 146 wielrijders bekeurd. De Haarlemsche politie heeft Donderdag in ge- gedeeltelijke samenwerking met de Duitsche politie 146 wielrijders bekeurd, die zich niet aan de verkeersvoorschriften hielden. De overtredin gen waren als volgt: Niet rechts van den weg77 Met onvoldoende verlichting22 Links van den vluchtheuvel passeeren 2 Door het stoplicht rijden 3 Over het trottoir rijden 5 Geen richting aangeven 26 Fiets onbeheerd laten staan 3 lp verboden richting rijden 4 Diverse overtredingen 4 MAN TE WATER. Donderdagavond twaalf uur is de 56-jarige B. door de duisternis misleid bij de kathedrale kerk St. Bavo in het water van de Leidschevaart te Haarlem geloopen. Op zijn hulpgeroep schoten eenige voorbijgangers te hulp, die hem met be hulp van een reddingslijn op het droge haalden. Door de politie werd hij naar zijn woning ver voerd. KERKNIEUWS. Aangenomen als hulpprediker naar 's-Hertogen- bosch (standplaats Oss) cand. J. F. Mantz te Heem stede. H.O.V.-CONCERT NIET HEDENAVOND. Het bestuur van de H.O.V. deelt ons mede, dat niet hedenavond het 3e Concert van de Vrijdag serie zal worden uitgevoerd, maar de volgende week Vrijdag 29 November. De toestand in Londen. Gevolgen der Duitsphe luchtaanvallen doen zich steeds meer gelden. STOCKHOLM. 22 November. (D.N.B. Goete- borgs Handels- en Scheepvaartblad geeft een inte ressante beschrijving van de gevolgen der Duitsdhe vergeldingsaanvallen op Londen. De moeilijkheden in het telefoonverkeer, aldus dit bericht, worden steeds erger. Vele centrales zijn gesloten. Stadsgesprekken houden steeds langer op. In vele gevallen krijgt men in het geheel geen verbinding. Het zakenleven heeft hieronder uiter aard hevig te lijden. Ook de post komt vaak met groote vetrraging aan. Het nachtelijke verkeer in Londen is uitgestorven. Men ziet nauwelijks een enkele autobus op straat. Een ander gevolg van de verscherpte luchtbombardementen is, dat de pre mies der oorlogsverzekering door de Britsche re geering van 5 tot 1V} pet. verhoogd zijn. De ge bruikelijke groote uitverkoopen zullen dit jaar niet gehouden worden. Deels heeft men te weinig goe deren, deels is het onmogelijk de prijzen te ver lagen en tenslotte zijn vele klanten uit de hoofd stad verdwenen. Duizenden schoolkinderen in Lan- cishire krijgen des morgens geen melk meer. De melkfabrieken hebben haar leveringen aan de scholen gestaakt, omdat zij thans 15 pet. minder melk dan vroeger krijgen. De Londensche bladen oefenen dagelijks scherpe critiek op de Britsche regeering en men moet vreezen, dat zich een oppo sitiegroep tegen de regeering vormt, indien zij niet spoedig meer initiatief toont. De Daily Herald cri- tiseert vooral de activiteit der regeering ten aan zien van de slachtoffers der bombardementen, cn schrijft, dat de slachtoffers der bombardementen op Londen en van den aanval op Coventry gevallen zijn „aan het front van onzen eigen oorlog die onze eigen regeering zelf verklaard heeft". Hulp voor gewonden en geëvacueerden mag niet steunen op particuliere liefdadigheid, maar moet enkel en al leen de taak zijn van den Britsdhen staat. De aardbevingscatastro- phe in Roemenië. Het opruimingswerk bij het Carltongebouw, w vele slachtoffers den dood vonden. (Foto Weltbild) IN TEIL MET KOKEND ZEEPSOP GEVALLEN. Donderdagmorgen is het tweejarig jongetje J. v. d. B. bij het spelen in de ouderlijke woning aan den Scheepsmakersdiik te Haarlem uitgegle den en in een teil met kokend zeepsop terecht gekomen. Door leden van den Ongevallendienst werd hulp verleend, waarna het kind per zieken auto naar het DiaconessenhuLs is vervoerd. Wij vernamen hedenmorgen, dat de toestand van den kleine naar omstandigheden bevredi gend is. Gastractie en de verhoogde motorrijtuigenbelasting. Weer een vrijstelling. In aansluiting op haar vorige berichten over dit onderwerp meldt de K.N.A.C., dat bij be schikking van den Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, de vrijstelling van de verhooging der motorrijtuigen belasting thans ook is verleend voor motorrij tuigen, welke als brandstof een gassoort gebrui ken, die onder den naam „Stamine" door de Staatsmijnen in den handel wordt gebracht. „Stamine" is een hoogwaardig, z.gn. vloeibaar gas, dat aan een zeer beperkt aantal afnemers kan worden geleverd, en practisch dus uitslui tend in de Limburgsche mijnstreek zal worden gebruikt. De K.NA.C. herinnert er aan dat eenigen tijd geleden aethyleengas en „acetylène dissous" fiscaal zijn gelijkgesteld met de gassen, waar voor de vrijstelling in haar oorspronkelijken vorm werd verleend („kolengas, houtgas, of turfgas, al dan niet in den vorm van persgas") Voor een dergelijke ontheffing van het verhoog de belastingtarief welke voor elke gassoort die niet ondubbelzinnig onder de vrijstellings clausule in haar tegenwoordige redactie valt, af zonderlijk moet worden aangevraagd komt nu ook nog methaangas in aanmerking. Voorts mag men welhaast vertrouwen, dat op een der gelijk verzoek, dat door de K.N.A.C. ten behoe- ve van electrische tractie is ingediend, ^:oed- I gunstig zal worden beschikt. -<* 1 ^1 Luchtbescherming. Adres te Haarlem. De afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming is thans ge vestigd in perceel Smedestraat 11 naast het Politie- bui'eau. Het telefoonnummer is 19502. De gemeentelijke Luchtbeschermingsdienst (Tel, 20040) is in hetzelfde perceel gevestigd. HEDEN: 10 PAGINA'S. P. Gasus: Oude Beestjes. pag. 1 K. de Jong: „Fidelio" voor de Wag- nervereeniging. pag. 2 Van T.: Het smaakte best! pag. 3 Flitsen. pag. 3 Swift-schoenenfabriek in gebruik genomen. pag. 4 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: Strijd tegen het hamsteren in Zwitserland. pag. 6' H. D. Vertelling: „Wat Sint Nicolaas op zijn geweten heeft".door B. K. Laatste Berichten op pagina

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1