LEERZAAM Nooitgedacht en SPEELGOED Steiff-Artikelen Het smaakte best! FLITSEN VRT.TDAG 22 NOVEMBER '1940 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Drie Hollandsche jongens, die het leven van den vroolijken kant bekijken, achter de ruiten der houten noodwoningen in Veenendaal, die nu plaats zullen gaan maken voor de nieuw-gebouwde huizenrijen. (Foto Pax Holland.) Tekort op Amsterdam's begrooting meer dan 26 millioen. Inkomsten zeer sterk gedaald. Veel later dan gewoonlijk heeft de wethouder van financiën, de heer Jacq. Rustige, zijn begroo ting voor het jaar 1941 samengesteld. De bijzondere omstandigheden als gevolg van het uitbreken van den ooi-log en de bezetting van ons land, hebben het niet eerder mogelijk gemaakt een basis te vinden, waarop de begrooting kon worden opgebouwd, te I meer daar gebleken was, dat bij het wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, het voornemen bestond enkele aanwijzingen te verstrekken voor de samenstelling der begrooting. Deze aanwijzingen zijn het gemeentebestuur op 16 October medegedeeld. I De ontwerpbegrooting, zoöals die den raad zal worden aangeboden, wijst in den gewonen dienst de volgende totaalbedragen aan: 1941 1940 Uitgaven 145.870.750 136.574.487 Inkomsten 119.396.724 131.271.568 Opleverend een tekort 26.474.026 5.302.919 Dit groote tekort is een gevolg van vele oorzaken, welke zeer in het algemeen als oorzaak de bijzon dere tijdsomstandigheden hebben. De begrooting is n.l. gebaseerd op de toestanden zooals die op het oogenblik heerschen, zonder rekening te houden met toekomstverwachtingen. De ongunstige finan- cieele gevolgen zijn, om te beginnen, hoogere las ten voor politie, brandweer, luchtbeschermings- en distributiedienst, welke resp. bedragen: 535.356, 190.223, 1.147.398 en 1.050.000 waartegen over een bijdrage voor den laatsten dienst van het Rijk, geraamd op 892.500 staat. De werking van de wet op de couponbelasting veroorzaakte een stijging der uitgaven van 119.509. De stagnatie in de bouwnijverheid doét de opbrengst van de erfpachten volgehs raming met 258.900 verminderen. Van ingrijpenden aard zijn de ongunstige uit komsten der bedrijven, het telefoonbedrijf buiten beschouwing gelaten, waarmee een bedrag van 5.750.837 gemoeid is. Tengevolge van de lagere opbrengst der belastingen is een nadeelig verschil van bijna 3 millioen aanwezig. De uitgaven voor renten en aflossing moeten 635.732 hooger worden geraamd. Tenslotte valt als een zeer belangrijke oorzaak voor de ongunstige uitkomst der jpegrooting te noemen, de omstandigheid dat wegens uitkeerin- gen uit het gemeentefonds en wegéns bijzondere bijdragen uit rijkskas onder de ontvangsten op de nieuwe begrooting een buitengewoon groot bedrag minder is opgenomen, dan op haar voorgangster. Ten aanzien der rijksbijdragen voor werkloosheids- uitkeeringen kan nog geen zuiver cijfer worden vastgesteld, terwijl bovendien kosten voor wacht geldregelingen op de begrooting geplaatst moeten worden. Het totaaalbedrag aan steunuitkeeringen waarvoor geen bijdrage uit rijks kas wordt genoten, aan de kleine zelfstandige armlastigen kan op de begrooting ruim 2y2 millioen lager worden ge steld dan voor 1940. Wanneer wij thans de financieel gunstige' posten bespreken, dan moet voorop gesteld worden, dat 1 het totaalbedrag hiervan aanmerkelijk lager is dan dat der ongunstige factoren. Lager konden b.v. I worden geraamd de kosten voor de openbare ver lichting zulks in verband met de verduisterings maatregelen. Uit dit alles is te begrijpen, dat de huidige en j voor de toekomst nog zoo onzekere omstandigheden het nog niet toelaten, reeds zoolang in uitzicht ge stelde duurzame fegelihgeft te treffen ter saneering van de gemeentelijke financiën. Anderzijds, aldus weth. Rustige, kan in een toestand, waarin, nadat reeds een aantal jaren tekorten zijn ontstaan de begrooting van de hoofdstad een zoo groot tekort aanwijst als het ontwerp 1941 doet zien, niet worden berust. Bij het vaststellen van de begrootingen is geen rekening gehouden met eventueele verhoogingen der belastingen, aangezien hieromtrent door het rijk nog geen beslissingen zijn genomen. Jeugdige sigarettendievcn betrapt. Zevenduizend sigaretten buit gemaakt. Op een avond in het begin van deze week zag een agent van de hondenbrigade omstreeks elf uur op de Vaillantlaan t.e 's Gravenhage, drie jonge lieden loopen, die met pakken beladen waren en wier zakken bovendien uitpuilden. De agent ver trouwde de zaak niet, hield de jongens staande, deed een greep in den zak van een hunner en haalde er een paar doosjes sigaretten uit. Naar het politiebureau gebracht bleken zij niet minder dan 7000 sigaretten bij zich te hebben .Het waren de gebroeders H. 15 en 17 jaren oud en de 16- jarige W. J. L. De laatste en de jongste der broe ders waren geen onbekenden voor politie justitie; zij bekenden de sigaretten in de omge ving van de Fijnjekade te hebben gestolen. Een onderzoek ter plaatse wees uit, dat de jongens een wagen met ladders hadden gevonden bij een groote sigarettenfabriek aan den Rijswijkscheweg. Een ladder hadden ze tegen een muur opgezet, waarna zij via den plat door verbreking van een ruit doordrongen in een tegen de sigarettenfabriek ge legen filmfabriek. Hier namen zij eenig gereed schap weg, doch overigens vonden zij niets van hun gading. Daarop begaven zij zich weer via het plat naar de sigarettenfabriek. waai- zij n: succes hadden. Zij hadden er een ruime keuze in sigaretten, waarvan zij er vele in de pakkamer keurig inpakten. Op weg naar huis met hun buit zijn ze aangehouden. Zij verklaarden de sigaretten voor eigen gebruik te hebben ingeslagen. L. en de jongste broer zullen morgen voor den Officier van Justitie worden geleid, de oudste broer is yoorloopig op vrije voeten gesteld. Ontaarde stiefvader voor het Hof. Zijn stiefdochtertje ergerlijk mishandeld. -Een moeder van een 4-jarig meisje, ge scheiden van haar echtgenoot, ging samenwonen met een 26-jarigen metselaar. Het bleek al spoe dig, dat de man een hekel aan het kind had. Hij mishandelde haar geregeld en bedreigde haar met allerlei straffen als zij er tegenover anderen een woord over kikte. Wanneer haar dan ook ge vraagd werd, hoe zij aan een opgezwollen gezicht en blauwe plekken kwam, antwoordde de kleine trouw, dat zij gevallen was. In December van het vorige jaar moest de moe der in een ziekenhuis worden opgenomen en het kind werd aan de „goede zorgen" .van den met selaar toevertrouwd. Een buurvrouw had zich reeds herhaaldelijk aan het gedrag van den man geërgerd en op zekeren dag, toen het kind kenne lijk weer ernstig was mishandeld, toog zij met het meisje naar een- dokter, die tot zijn schrik moest constateeren, dat de blauwe plekken door mishandeling waren veroorzaakt. De arts gaf de vrouw den raad zich tot de politie te wenden. De klacht had tengevolge, dat de metselaar door den Amsterdamschen politierechter tot zes weken gevangenisstraf werd veroordeeld. Hij ging van dit vonnis in hooger beroep, omdat hij naar zijn zeggen volmaakt onschuldig was. Het kind was zeer lastig en om haar op te voeden, moest hij dik wijls straffe maatregelen nemen. Voor het Hof te Amsterdam verscheen de moeder als getuige a décharge. Zij nam het voor den met selaar op, maar haar verklaringen maakten op den procureur-generaal mr. J. Versteeg weinig indruk. Hij was van oordeel, dat verdachte terecht ver oordeeld was. De straf vond hij echter voor dit ergerlijke feit (te laag, zoodat hij thans veroor deeling tot drie maanden gevangenisstraf requi- reerde. Het Hof zal 5 December arrest wijzen VERVOEDEREN VAN PEEN. - Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vissche- rij is, behoudens ontheffing met ingang van heden het vervoederen en doen vervoederen van alle rood bos-, breek- en bewaarpeen verboden. Onvoorzichtige chauffeur tot twee maanden veroordeeld. Ernstig ongeluk aan hem te wijten. In den vroegen ochtend van Maandag 19 Augustus j.l. had er op den Rijksweg van Breda naar Tilburg, onder dp gemeente Gilze-Rijen, een ernstige autobotsing plaats, waarbij vier personen het leven verloren, terwijl twaalf anderen ver wondingen opliepen. Een 22-jarige chauffeur uit Rotterdam vervoer de dien Maandagmorgen 20 arbeiders uit Etten en omgeving, die op den laadbak van zijn vrachtauto hadden plaats genomen, naar hun werk. Nabij Gilze stond langs den rijksweg een andere vrachtauto, welke stilstaande auto verdachte mo gelijk te laat opmerkte. Hij gooide zijn stuur nog wel om, doch een aanrijding bleek onvermijdelijk en bij de botsing werden de arbeiders van den laadbak geslingerd. Omdat de schuld van dit on geluk aan het onvoorzichtig, onoordeelkundig, onoplettend en lichtvaardig rijden van den 22- jarigen chauffeur te wijten was geweest, stond deze voor de Bredasche rechtbank terecht. De officier van justitie, mr. F. Deelen, meende dat dit het grootste verkeersongeval was dat tot dus ver in dit arrondissement is voorgekomen. Hoewel verdachte op spreker geen slechten indruk maak te, meende deze, dat de ernstige gevolgen van deze aanrijding toch in de strafmaat tot uitdruk king moeten komen, waarom de officier tenslotte tegen verdachte een gevangenisstraf eischte van 4 maanden, met 1 jaar intrekking van 's mans rijbewijs. De raadsman van verdachte, mr. K. W. Ziele- man te Rotterdam, had een voorwaardelijke straf De rechtbank deed heden uitspraak en veroor deelde den chauffeur tot twee maanden hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. van Weert voor de Baby Anegang 46 (Adv. lngez. Med.) Oude vrouw uit de Jordaan bedrogen Zaakwaarnemer tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank heeft vandaag een zaakwaarnemer veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf wegens verduistering. De verd. had een oude vrouw, uit de Jordaan die f 2000 uit de Staatsloterij had getrokken, be wogen hem f 1000 ter hand te stellen om een lijf rente voor haar te koopen. Van de lijfrènte kwam niets terecht en met veel moeite wist de vrouw f 300 terug te krijgen. De zaakwaarnemer had haar het nemen van een lijfrente aangeraden orn te voorkomen; dat zij een belangrijk bedrag wegens genoten steun aan maat- schappelijken steun zou moetc-n terugbetalen. De officier had acht maanden gevorderd. Amersfoort bedankt Schoorl. Ex-geëvacueerden bieden tegeltableau aan. Een deputatie uit ex-geëvacueerden beeft den gemeenteraad van Schoorl, waar zij tijdens de oor logsdagen zoo gastvrij zijn ontvangen, een ge schenk aangeboden bestaande uit een tegeltableau, voorstellende de Kamperbinnenpoort met doorkijk op de Langestraat. Het tableau, voorzien van een passende lijst, is ontwonpen en uitgevoerd door de plateelfabriek N. Oosterhoof te Hilversum. In het gemeentehuis van Schoorl was de gemeenteraad on der leiding van burgemeester baron van Fridagh aanwezig -alsmede de Amersfoorts'dhe deputatie be staande uit de heeren J. W. v. Eist en L. Krijnen. Na eenige woorden van Schoorl's burgemeester, hield de heer Van Eist een rede, waarin hij een te rugblik wierp op de oorlogsdagen. Vervolgens bracht spr. dank aan den burgemeester en alle in woners van Schoorl voor de ontvangst, welke zoo hartelijk was, dat spr. deze moeilijk onder woorden kon brengen. De wethouders, de typiste ter secretarie en de wijkhoofden van Schoorl ontvingen een tegel met verkleinde afbeelding van het tableau. De burgemeester verzocht de deputatie den dank der gemeente Schoorl aan de ex-geëvacueerden te Amersfoort te willen overbrengen. De omstandigheid dat rund-, kalfs- en varkens- vleesch op den bon gekomen is, heeft bij veel vleeschetende menigte belangstelling gewekt voor het schaap en het paard, die buiten de distributie gehouden zijn. Ieder kan, zonder er een bon netje aan op te offeren, zooveel lamskoteletten en paardenbiefjes eten als er geld in zijn .beurs en plaats in zijn maag is. De liefhebbers van schapenvleesch werden vroeger, ook al waren zij niet talrijk, in alle kringen gevonden. Daarentegen kwamen alleen de minder gesitueerden in den winkel van den paardenslager. Hij die het slechts even betalen kon gaf de voorkeur aan de koe en het varken. Waarom? Niet omdat paardenvleesch minder sma kelijk en minder voedzaam is. want zij kenden het immers niet uit ervaring. Alleen omdat het beneden iemand's stand was. Als die stand soms hooger aangeslagen was dan de dikte van iemand's portemonnaie, ging hij meestal was het een zij naar den paardenslager om vleesch „voor den hond" te halen. Kees of Hector zag weinig van de voor hem bestemde lekkernij. Het is ook wel voorgekomen dat een zich ergerende buurvrouw in een winkel venijnig opmerkte „gunst juffrouw, ik woon al jaren naast u, maar ik heb nog nooit uw hond gezien!" Nu heeft, de paardenslager door de distributie maatregelen in eens ook deftige klanten gekregen. Er wordt soms meer biefstuk en haas gevraagd dan uit het paard gesneden kan. worden. Het vooroordeel is weggevallen. Bles die in zijn leven aller sympathie had, hgeft die ook na zijn dood! Vroeger heeft menigeen zich ingebeeld dat paar denvleesch minderwaardig was. Jaren geleden heeft de heer W. A. J. van de Kamp het vroegere Haarlemsche gemeenteraads- Id, die indertijd het hotel „St. Jan" aan den Janswge beheerde, vele ossenslagers - te pakken genomen. De slagers kwamen, omdat hun organisatie jubileerde, bij hem dineeren. Het eten was blijkbaar naar den zin der feestvierende menigte want na het diner moest de hotelier bin nen komen om van den tafelvoorzitter woorden van hulde in ontvangst te nemen. „Alles was uitstekend" zoo zei de hoofdman over honderd ossenslagers „maar het vleesch was toch het allerbeste. Wie van ons heeft dat aan u geleverd?" De heer van de Kamp lachte eerst en zei toen verontschuldigend: „Mijne heeren, uw penning meester zei dat er niet veel geld in kas was, daar om moest ik rekenen om er te kunnen komen. De heeren hebbenpaardenbief gegeten, maar ik verheug mij er over dat het zoo lekker ge smaakt heeft". De slagers, in feeststemming, vergaven den hotelier de poets die hij hun gebakken had. De heer van de Kamp, trotsch op de kookkunst van zijn kok, vertelde het voorgevallene later aan zijn vrienden. VAN T. De houten noodwoningen in Veenendaal leverden maandenlang een welkome huisvesting voor de getroffen gezinnen, die nu spoedig hun nieuwe huizen zullen kunnen betrekken. (Foto Pax Holland.), NIEUWE SERIE No. 160 Een moment De dames van het gezin deelen junior nauw keurig mede wat zij van zijn eindeloos gezeur in de badkamer denken, niet wetend dat junior al lang beneden is en dat vader gisteravond laat een zakenvriend mee naar huis genomen heeft om te blijven logeeren. Bouwer maakte „prettige" vrienden. Na 100 borrels een poging tot berooving. Op een donkeren avond in Augustus hoorde een vrouw hulpgeroep. Zij kwam naderbij en zag dat een man door twee andere mannen op den grond was geworpen en dat zij hem ijverig op vuistslagen tr acteer den. Zij riep om hulp en weldra verscheen een po- litie-agent, die het tweetal arresteerde. De man die op den grond lag beschuldigde de twee andere mannen ervan, dat zij hem hadden wil len berooven. Op het politiebureau bleek, dat een van de beide mannen een bekend recidivist was, die niet minder dan zestien veroordeelin gen achter den rug had. Het tweetal werd inge sloten en stond Donderdag voor de rechtbank te Amsterdam terecht. Het bleek, dat zij in den ochtend van den 19en Augustus in een café in de Govert Flincksctraat met den mishandelden man, een bouwer uit IJselmonde, hadden kennis gemaakt. Die was in de stad geweest om besprekingen te voeren over een bouwplan. Tegen half twaalf in den ochtend was hij met zijn zaken klaar en hij was het café binnengewandeld, waar hij het tweetal vroeg, of zij lust hadden een kaartje te leggen. Het drietal schoot zeer goed met elkaar op en zij trokken gezamenlijk van café naar café. De bouwer gaf hun zelfs een tientje, zoodat zij op hun beurt ook eens konden tracteeren. In totaal hadden zij naar later is bekend geworden, ge zamenlijk ongeveer honderd borrels gedron ken. Tegen half elf in den avond was er ruzie ontstaan, omdat de bouwer, die met zijn twee nieuwe vrienden op straat liep en weer op weg "was naar een ander café, merkte dat een van de beide mannen, de recidivist, zijn hand in zijn binnenzak wilde steken om zich meester te ma ken van de portefeuille. Een vechtpartij was het gevolg en thans had den de twee mannen zich voor de rechtbank te verantwoorden. De recidivist was poging tot berooving en den tweeden verdachte was ten laste gelegd, dat hij zijn vriend de gelegenheid daartoe had ge geven. De officier van Justitie, mr. Dyserinck, eischte tegen den recidivist een gevangenisstraf van twee en een half jaar en tegen diens vriend anderhalf jaar. De verdedigers, mr. J. H. de Pont en mevr. mr. H. Menko waren van oordeel, dat de dag vaarding nietig was, daar deze zeer onduidelijk was gesteld, subs, bepleitten zij vrijspraak. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling van de verdachten werd afgewezen. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam) UITGESPROKEN: 20 Nov. de Nalatenschap van E. Wie ner. in leven arts. gewoond hebbende te Amsterdam, Mi- nervalaan 53. R.C. Mr, B. de Gaay Fortman, Cur. Mr. W. A. Hecker, Heerengracht 572, Amsterdam. 20 Nov. Jacoba Maria Elisabeth Kersjes, winkelierster in boeken, zaak drijvende te Amsterdam. Tichelstraat 4, wonende aldaar Prinsengracht 260-11. R.C. Mr. C. J. Heemskerk, Cur. Mr. J. Th. Stakenburg, Minervaplein 3, Amsterdam. 20 Nov.: G. Schimmel, handelende onder den naam Wijnhandel ,.Corton'\ wonende te Utrecht, Blauwkapelschenweg 4, R.C. Jhr. Mr. D. Rutgers van Rozenburg, Cur. Mr. Jhr. J. C. Greven, Utrecht. 20 Nov. F J, C. de Groot, wonende te Utrecht, Mauritsstraat 36. R.C. Jhr. Mr. D. Rutgers van Rozenburg, Cur. Mr. J. H. Vuystingh. Utrecht. 20 Nov. Post, O., wonende te Westbroek aan den Gageldijk 230, R.C. Jhr. Mr. D. Rutgers van Rozenburg. Curalrice Mej. Mr. E. A. Haars, Breukelen. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 18 Nov. de N.V. Hollandsche Pelterijen en Bonthandel in Uq., den Haag. 18 Nov. IC. Storimans, bakker, Leidschendam. 18 Nov. C. J. Soeterbroek, schilder, Pijnacker. 18 Nov. J. Bijl, Delft. 10 Nov. P. Jansen, expediteur, Poortvliet. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 16 Nov. M. A. Linnartz, accountant, Nijmegen. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 16 Nov. C. Luijten, aannemer, Nijmegen. Idem. Uitk. 1.757 'It. 18 Nov. A. J. van Asselt, Arnhem. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 19 Nov. A. van Egmond, verkooper, Haarlem. Idem, verzet. 19 Nov. Klaas Walst, melkslijter, Oostzaan. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. W. Gijtenbeek, Oisterwijk, Geëindigd door het verbin dend worden der eerste en eenige uitdeelingslijst. Uitk. 6.15 GEëïNDIGD DOOR HOMOLOGATIE VAN HET AK KOORD: J. Segers, Irisstraat 50, Den Haag. ZITTINGSDUUR VAN DE LEDEN VAN DE RADEN VAN ARBEID. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is de zit tingsduur van de tegenwoordige werkgevers- en arbeidersleden en de plaatsvervangende werkge vers- en arbeidersleden van de Raden van Ar beid met een jaar verlengd kuntU^^reroendoel„effende Zorg dus v0 uw jenuwg«tel Meer dan 25.000 doktoren hebben Sanatogen als ver sterkingsmiddel aanbevolen. Begin nog heden het te gebruiken. WUIFING a CO'S CMEM,- PHOO. - •«ORAVENHAGf (Adv. lngez. Med.) Afgifte van bonnen in hotels en restaurants. Zonder bonnen mag niets worden verstrekt. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, maakt het navolgende bekend. Het is gebleken, dat in een aantal hotels, res taurants en dergelijke instellingen brood, gebak, vleesch, vleeschwaren, kaas en eieren aan de gasten worden verkocht, zonder dat hiervoor bonnen, in ontvangst worden genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze handelwijze strafbaar is en dat controle zal wor den uitgeoefend. Indien overtreding van de bepaling, dat boven genoemde artikelen ook in restaurants e.d. uit sluitend tegert afgifte van bonnen aan de uit eindelijke verbruikers mogen worden verkocht, wordt geconstateerd, zal terstond tot het inhou den van alle toewijzingen aan de betreffende instelling kunnen worden overgegaan. Maatregelen op onderwijsgebied. Opdracht aan Mr. P. van Rosscm. De Rijkscommissaris voor het bezette Neder- Iandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart heeft aan mr. P. van Rossem opdracht gegeven en machtiging verleend, die maatregelen te onder zoeken en voor te bereiden, welke noodzakelijk zijn om in alle openbare en bijzondere scholen, uitgezonderd de hoogescholen, rust en orde te ver zekeren, of die, welke noodzakelijk zijn voor een in het belang van het Nederlandsche volk gelegen ontwikkeling van het schoolwezen. LIJK OPGEHAALD. Gisteren werd drijvende in het water langs da Soestdijkschekade te 's Gravenhage aangetroffen het lijk van den 52-jarigen II. van B., die aan den Groenteweg woonde. Op 23 October had hij zijn woning verlaten en den volgenden dag werd zijn opsporing verzocht. Men neemt aan, dat hij, door de duisternis mis leid, te water is geraakt en verdronken. Het lijk dat in verregaanden staat van ontbinding ver keerde, is door den ontsmettingsdienst overge bracht naar het lijkenhuisje op de algemeene be graafplaats

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5