KRUSCHEN IAAT/IE BEMCUIEN Droevig ongeval tijdens luchtalarm te Berlijn BOUVY fiuusi wit,geeétótnanc^i<K(a.i\iti\\.^tovlSct BURGERLIJKE STAND V"R TT D A G 22 NOVEMBER 1940 HA ARE EM'S DAGEEAD Neerstortende Engelsche bommenwerper doodt 28 Nederlandsche arbeiders BERLIJN, 22 November. (A.N.P. Eenige da gen geleden is tijdens een luchtalarm te Berlijn een Engelsche bommenwerper neergeschoten, die, na dat hij zich van zijn bommenlast had bevrijd, is neergestort op een barak, waarin zich een groot aantal arbeiders, waaronder vele Nederlanders, bevonder. Deze arbeiders waren uit vermoeidheid ondanks het luchtalarm te bed gebleven. De zwaar met benzine beladen bommenwerper veroorzaakte een ontzettenden brand in $e barak, waarbij 28 Nederlandsche arbeiders het leven hebben ge- Bevoegdé Duitsche zijde heeft ons verklaard het voorgevallene oprecht te betreuren. Het is bijzonder tragisch dat zooveel Nederlandsche arbeiders van dit ongeval het slachtoffer zijn geworden. Men merkt echter op dat een dergelijk voorval tot de hooge uitzonderingen behoort, waarbij nog komt dat de slachtoffers geen gebruik hebben gemaakt van de wel aanwezige schuilgelegenheden. De lijken der slachoffers, wier namen wij in den loop van den dag hopen te kunnen melden, zijn Donderdag begraven. De Valera verklaart: Geen afstand van vlootbases. DUBLIN. De president van den Ierschen Vrij staat, Eamon de Valera verklaarde Dinsdag in een exclusief interview aan den United Press- correspondent Wallace Carroll dat Ierland vast besloten is neutraal te blijven en hij verklaarde tevens dat de regeering van Ierland niet de vloot bases aan de Zuid- en Westkust van Ierland kan teruggeven, welke Engeland in het jaar 1938 weer ter beschikking, gesteld heeft. Hij zeide dat het in de jareft van zijn regeering altijd zijn wensch geweest is tusschen Ierland en Engeland een goede verstandhouding te zien, doch met betrek king tot het vraagstuk der vlootbases is een ver andering van de Iersche houding absoluut onmo gelijk. Hij zeide verder dat men niet mag verge ten dat het om Iersche havens gaat, die indertijd tegen den wil van het Iersche volk door Engeland bezet zijn. Toen Engeland ze allen teruggaf, gaf het Ierland slechts zijn eigendom terug. Indien men ons de havens terug had gegeven onder die voorwaarde dat wij ze op elk moment weer aan Engeland zouden moeten afstaan, wanneer dit land ze noodig zou hebben, dan zou het precies het zelfde geweest zijn, alsof men de oude -toe stand onveranderd had gelaten. Toen in 1938 de hierop betrekking hebbende overeenkomst afge sloten werd, werd zoowel in het Britsche parle ment als in het onze absoluut vastgesteld dat de teruggave onvoorwaardelijk was. Het vraagstuk is een aangelegenheid van onze nationale souve- reiniteit, en de wil van de regeering en de wensch van het Iersche volk stemmen volledig overeen. Het is ook een vraagstuk van de veiligheid van ons volk. Indien we deze havens aan Engeland zouden afstaan, zouden wij ons door deze verhouding eelf in den oorlog met al zijn consequenties ver nikkelen. Men heeft gezien wat in Londen ondanks uitgebreide verdedigingsmaatregelen gebeurd is. Wij zijn geen natie die dagelijks 10 millioen pond sterling voor bewapening kan uitgeven en indien Londen reeds zoo te lijden heeft, wat zou er dan geschieden met Dublin, Cork en andere Iersche steden, die naar verhouding minder beschermd zijn. Indien zij worden aangevallen moeten wij onder zulke gevaren standhouden, doch rhen kan van geen natie eisclien dal zi.i 2ich zonder noodzaak in deze gevaren zal storten. De correspondent wees De Valera op de verkla ringen in de Engelsche pers, waarin gezegd werd. dat het Ierland even goed mogelijk is aan Enge land havens af te staan, zooals Engeland aan de Ver. Staten havens heeft afgestaan. De Valera antwoordde hierop dat een dergelijke vergelijking absoluut niet mogelijk is. In het eene geval staat een oorlogvoerende mogendheid zekere gebieden aan een neutrale natie af en in het andere geval zou een neutrale staat zijn gebied afstaan aan een van de oorlogvoerende partijen voor een aan val op de andere. De correspondent sprak De Valera vervolgens over de berichten in de Britsche pers dat de Ver- eenigde Staten misschien zouden trachten Ierland over te halen havens aan Engeland af te staan. De Valera antwoordde dat Ierland in verband met de tevoren genoemde redenen zulke Amerikaan- sche voorstellen met een beslist neen zou afwijzen. Toen de correspondent erop wees, dat in het Canadeesche parlement het voorstel gedaan was dat Ierland havens en luchtbases aan Canada en niet aan Engeland zou afstaan, antwoordde De Valera: ..Canada voert evenals Engeland oorlog en daarom, kunnen ook met Canada in dit ver band geen overeenkomsten aangegaan worden, welke niet voor een vijandelijke daad tegen de andere oorlogvoerende zij-de aangezien zouden worden en ons dus aan het gevaar van een on- middellijken aanval zouden blootstellen." (United Press). De houding van Bulgarije. BERLIJN, 22 Nov. (A.N.P.) De toetreding van Hongarije tot het driemogendhedenverdrag wordt algemeen beschouwd als een begin van nieuwe di plomatieke gebeurtenissen en als een nieuw bewijs voor de permanente uitbreiding en versterking van het systeem van verdragen der spilpolitiek. Hoe actueeler de formuleeringen van het driemogend- hedenpact zijn, des te verder gaan de commenta ren, die den stap van Hongarije trachten te inter- preteeren. Alleen in Londen stelt men pogingen in het werk om te doen uitkomen, dat de Britsche reegering door de uitbreiding van het driemogend- hedenpact tot Hongarije verrast noch verontrust is. Een dergelijke verklaring is even naief als oud-. De motieven, die aan de Europeesche politiek ten grondslag liggen, hebben een ander zwaartepunt dan het verlangen om de Engelschen te verrassen. Afgezien hiervan, kan men zich geen enkele gele genheid herinneren, waarbij de Britsche regeering haar volkomen onwetendheid over militaire en po litieke ontwikkelingen niet trachtte te verbergen. lederen keer werd uit Londen vernomen: dat hebben wij allang zier. aankomen. De Britsche re geering vindt de rol van iemand, die gebeurtenissen ziet naderen, zonder hierop eenige invloed te kun nen uitoefenen, blijkbaar mooier dan die van een „domme" die zich door deze gebeurtenissen laat overrompelen. Ook de reis van koning Boris van Bulgarije naar Berchtesgaden heeft de Engelschen natuurlijk niet verrast. In het telegram, dat de ko ning van Engeland kort tevoren aan den koning van Bulgarije heeft gestuurd, werd dit bezoek waar schijnlijk zelfs aangeraden. Ook de Britsche gezant te Boekarest heeft natuurlijk voorzien, dat Roe menië zich van de Engelschfen zou losmaken en zijn sympathie voor de spil zou betuigen. Als belooning voor zijn scherpen blik zou hij, naar Butler gisteren in het Lagerhuis heeft mede gedeeld. ook in de toekomst op zijn post blijven. Als echte Engelschman zal hij zich ook bij de ver anderde omstandigheden weten aan te passen en de muisgrijze kleedij van den spion met evenveel waardigheid dragen als voorheen het met goud overladen costuum van buitengewoon gevolmach tigd minister. (Adv. lngez. Med.) DUITSCHLAND KOOPT VOOR 500.000 POND TABAK IN TURKIJE. ISTANBOEL, (EPE). In het kader van de Turksch-Duitsche handelsovereenkomsten heeft Duitschland voor 500.000 pond tabak in Turkije aangekocht. In Ankara vinden op het oogenblik besprekingen plaats betreffende den invoer van gedroogde vruchten, ter waarde van 4 millioen Turksche ponden. Duitschland heeft Chemische pro ducten, medicamenten, pakpapier en sigaretten papier in Turkije ingevoerd. Taliooze lijders aan Rheumatische Pijnen zijn trouwe gebruikers van het beroemde Kruschen Zout dat door z n aansporende werking op de bloedzuiverende organen alle onzuiverheden, die de pijnen veroorzaken, doet afvoeren langs natuurlijken weg. Bij apoth. en drog 1.47, 0.76, 0.41 p. fl. incl. O.B. (Adv. lngez. Med.) RADIOTOESPRAAK VAN MR. R. VAN GENECHTEN. - Vanavond te 18.45 uur zal mr. R. van Ge- nechten voor de radiozenders 1 en 2 een voordracht houden over het onderwerp „De zelfmoord van het kapitalisme" PERSONALIA. Voor gediplomeerd verpleegster in 't Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam slaagde mej. Lineke Kluft te Haarlem. GUNNING VAN BOUWWERK Op den llden November j.l. heeft de architect J. A. v. Asdonk te Bloemendaal, in opdracht van de Directie van de Ned. Raffinaderij van Petroleum- producten te Haarlem, onderhands aanbesteed het bouwen van een nieuw ketelhuis met vaseline raffinage afdeeling, nieuwen fabrieksschoorsteen enz.. De uitgenoodigde inschrijvers waren: N.V. A. M: en D. P. Joustra, Gebr. Broertjes, Bouwbedrijf, Schiphorst, Firma P. Rijnierse, P. Cupido, P. Kop jes Nieman en H. J. Oppenkamp. De aannemer H. J. Oppenkamp was hiervan de laagste inschrijver. Na bekomen goedkeuring van het Bouw- en Wo ningtoezicht der Gem. Haarlem zal aan dezen aannemer het werk worden gegund. Het Regeeringscommissariaat voor den Wederop bouw heeft bereids zijn goedkeuring" voor het uit voeren van dit werk verleend. UITSLAG HUIZENVEILING. Uitslag van de verlcooping in het Verkooplokaal Notarishuis gehouden op Donderdagmiddag 21 No vember. Een winkel-woonhuis te Haarlem, Zijlstraat no. 67, groot 30 centiaren, f 3700 G. J. van der Putten. Twee huizen en erven te Haarlem aan de Park straat no. 17 groot 54 centiaren en no. 19, kad. groot 64 centiaren; een huis met afzonderlijke bovenwo ning te Haarlem aan de Ripperdastraat nos. 14 zw. en rood, groot 51 centiaren en een huis en erf te Haarlem aan de Ripperdastraat no. 12 zwart en rood groot 50 centiaren. Gecombineerd. Totaal f 19230, J. Prett. Het woonhuis en erf te Haarlem aan 'd-e Aelberts- bergstraat no. 22, groot 1 are, 17 centiaren. f 4210, G. M. van Assendorp, q.q. Een winkelpand met woonhuis, afzonderlijk op gaand bovenhuis en erf te Haarlem aan den Jans- vteg nos. 18 zwart en rood, groot 86 centiaren. f 8200. Opgehouden. Een huis met afzonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Ruysdaelstraat no. 5 zwart en rood, groot 1are, 1 centiare, f 4550, D. Houtkoo- per q.q. De villa met garage, erf en tuin te Bloemendaal aan den Noorder Stationsweg no. 7 groot 3 aren, 12 centiaren, f 6950. Opgehouden. Een landhuis met erf en tuin te Heemstede aan de Joh. Vermeerstraat no. 23, groot 3 aren, 19 cen tiaren, een lardhuis met erf en tuin te Heemstede aan de Rembrandtlaan no. 9,' groot 2 aren, 58 cen tiaren; een landhuis met erf en tuin te Heemstede aan de Rembrandtlaan no. 7, groot 2 aren. 58 een tiaren; een landhuis met erf en tuin te Heemstede aan de Rembrandtlaan no. 5, groot 1 afe, 93 cen tiaren; een landhuis met centrale verwarming, erf en tuin te Heemstede aan de Rembrardtlaan no. 3> groot 2 aren, 57 centiaren; een landhuis met cen trale verwarming, erf en tuin te Heemstede aan de Rembrardtlaan no. 1, groot 2 aren, 58 centiaren; een landhuis met erf en tuin te Heemstede aan de Pieter Hooghstraat no. 22, groot 3 aren, 22 cen tiaren; ean landhuis met centrale verwarming, erf en tuin te Heemstede aan de Pieter de Hoogh straat no. 24, groot 3 aren, 77 centiaren; een land huis met erf en tuin te Heemstede aan de Pieter de Hooghstraat no. 26, groot 2 aren, 88 centiaren; een landhuis met centrale verwarming, erf en tuin te Heemstede aan de Pieter de Hooghstraat no. 28, groot 3 aren, 81 centiaren; een landhuis 'met erf en tuin te Heemstede aan de Pieter de Hooghstraat no. 32, groot 2 aren, 86 centiaren en een landhuis met centrale verwarming, garage, erf en tuin te Heemstede aan de Pieter de Hooghstraat no. 34, groot 3 aren, 83 centiaren. Gecombineerd f 87410, A. van Solingen q.q. Een heerenhuis met -erf en tuin te Heemstede aan de Lucas van Leydenlaan, groot 2 aren, 70 centiaren, f 6250, J. H. Metselaar. Het woonhuis met .erf te Haarlem aan de Gen. Joubertstraat no. 53, groot 77 centiaren, f 3480, P. J. Voorneveld, q.q. Een perceel weiland gelegen te Santpoort, ge meente Velsen, aan de Delft nabij de Wüstelaan, genaamd „Op hoop van Zegen" groot 1 hectare, 45 aren. 90 centiaren en een perceel weiland gelegen te Santpoort, gemeente Velsen, nabij de Delft en de Wüstelaan, genaamd „Acht is meer dan duizend", groot 1 hectare, 40 aren, 70 centiaren. Gecombineerd f 12600 N.N. Het woonhuis met erf te Haarlem aan de Schee persstraat no. 45, groot 77 centiaren. f 2835. M. H. Brockbernd. NED. HERV. GEMEENTE. Bij de onlangs plaats gehad hebbende ver- kiezixlgen voor het college van notabelen der Ned. Herv. Gemeente te Haarlem zijn her kozen de heeren H. Bijkerk, J. J. Delfos, J. Kal, dr. P. van Paassen, Joh. Visser en mr. A. Wensing. In de ontstane vacatures werden voorts gekozen de heeren T. L. Jaski, G. van Veller en L. v. d. Kerk. HAARLEM, 22 November 1940. Bevallen 20 November: K. EliamWeber, d.; 21 November: A. M. Prikkerde Bruin z.; M. Kin dermanBak z.; G. ChristianLichtendahl ,d. Overleden: 20 November E. F. van Asperen Ruijter 68 j„ Middenlaan; 21 November T. Mars Dijkstra 73 j„ Zomerkade; W. van den Berg Korstman 90 j., Langepoellaan; 22 November J. Janssen, 78 j., Gen. de Wetstraat, HEEMSTEDE RAADSVERGADERING. Donderdagmiddag drie uur kwam de gemeente raad van Heemstede in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van eten waarnemend- burgemeseter Jhr. A.' van de Poll. INGEKOMEN STUKKEN IEN MEDEDEELINGEN. Ingekomen was een voorstel van het raadslid Kamerbeek (R.K.) betreffende korting voor groote gezinnen op alle bedrijfstèrieven. B. en W. gaven in overweging, dit voorstel in hun handen om prae-advies te stellen. De heer Kamerb eek had daar geen bezwaar tegen; hij vroeg echter, een weinig haast met de zaak te maken. Wethouder Van U n e n (lib.) herinnerde er aan, dat hij reeds lang aan een rapport over deze kwestie bezig is geweest. Toen zijn de oor logsdagen gekomen, die oorzaak zijn geworejen, dat hij er het nut niet meer van inzag, met dit werk voort te gaan. Hij zei echter toe, dat B. en W. hun best zullen doen om met een prae-advies te komen. De heer R ij k e s (lib.) vroeg, zóóveel haast te betrachten, dat het voorstel nog vóór de behan deling van de gemeentebegrooting aan de orde kan komen. De heer Dissel koen (S.D.A.P.) vroeg of B. en W. met hun prae-advies zoo ruim mogelijk willen zijn, opdat de kwestie der tarieven grondig behandeld kan worden. De heer Van der Erf (R.K.) stelde er prijs op, te verklaren dat het voorstel van den heer Kamerbeek persoonlijk is en niet van de R.K.- fractie. Het voorstel van B. en W. werd daafcp goed gekeurd. DE WONINGBOUW Voorgesteld werd, den termijn der ontruiming van een onbewoonbaar verklaarde woning aan den Bleekersvaartweg 47 te verlengen. De heer Disselkoen vroeg, waarom de bouw van woningen voor ouden van dagen, waartoe de raad indertijd besloten heeft, niet is doorgegaan. Wethouder Jonckbloedt (R.K.) antwoordde, dat het gemeentebestuur van hoogerhand de aan wijzing heeft gekregen, het bouwen van woningen voor ouden van dagen achterwege te laten en zich alleen tot het strikt noodzakelijke te beperken. De voorzitter onderschreef deze woorden. Hij is van meening, dat B. en W. in dezen geen blaam treft, maar een andere instantie. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. WIJZIGING BOUWVERORDENING. Ter vaststelling werd aangeboden een tweede wijziging van de Bouw- en Woningverordening. De heer De Tello (S.D.A.P.) vroeg aan B. en W„ alvorens zij van de aan hen verleende be voegdheid gebruik maken, eerst het advies van de Commissie voor Openbare Werken te vragen en wel uit een veiligheidsoogpunt. En met het verleenen van vrijstellingen moet voorzichtig te werk worden gegaan; B. en W. moeten zich niet van één zijde doen voorlichten. Wethouder Jonckbloedt antwoordde, dat er geen week meer voorbij gaat, of er komen aanvragen voor het maken van een bouwwerk binnen. Het is dus een beetje te veel gevergd, voor elke aanvrage eerst het advies aan die commissie te gaan vragen. Spreker was van meening, dat men dit gerust aan de deskundigen kan overlaten. Bovendien moet rekening worden gehouden met den slechten aanvoer van de materialen. „Het zou een vergaderen zonder einde worden", zei spre ker. De heer De Tello merkte op, dat hij alleen aanvragen bedoelde, waarvoor B. en W. vrijstel ling ten aanzien van bepaalde eischen verleenen. De heer Rijkes verklaarde het in 'groote-lijnen met de zienswijze van den heer De Tello eens te zijn. Spreker had gaarne gezien, dat dit agenda punt eerst om advies naar de commissie voor Openbare Werken was gegaan. Wethouder Jonckbloedt handhaafde zijn be zwaren; de door den heer De Tello gevraagde toe zegging kon spreker met den besten wü ter wereld niet geven. Bijna bij elke aanvraag komen B. en W. in conflict met de Bouwverordening. De Raad vereenigde zich met het voorstel van B. en W. Bij het agendapuht betreffende de voorloopige vaststelling der gemeenterekening en bedrijfs- rekeningen over 1939 gaf de heer Rijkes den wensch te kennen dat de Financieele. Commissie wat vroeger tot vergaderen wordt uitg noodigd, opdat zij er de noodige aandacht aan kan be steden. Tot voorloopige vaststelling werd beslo ten. VERORDENING AFVAL VAN LEVENSMIDDELEN. Aan de orde kwam de vaststelling van een Ver ordening betreffende het afval van levensmiddelen. De heer Kamerbeek stelde voor, de inzame ling van het afval te doen geschieden door de be staande schillenboeren of daarmee gelijk te stellen personen en hen namens het gemeentebestuur te voorzien van een vergunning. Voor het geval het aantal schillenboeren of daarmede gelijk te stellen personen door het gemeentebestuur onvoldoende mocht worden geoordeeld, een oproeping te plaat sen om gegadigden in de gelegenheid te stellen, deze diensten te verrichten. De uit te reiken, ver gunningen telkens voor drie maanden ter beschik king te stellen, teneinde het aan het gemeentebe stuur mogelijk te maken de vergunning te ontne men aan hen, wier diensten gebleken zijn niet te voldoen. De Voorzitter merkte op, dat de uitvoering van het afvalbesluit behoort tot de taak van B. en W. Aan de gemeenteraden wordt de verplich ting opgelegd, de verordening vast te stellen. De bedoeling van B. en W. is, de uitvoering zoodanig te regelen, dat het afval van levensmiddelen wordt afgehaald door de zoogenaamde schillenboeren. Ieder krijgt een wijk aangewezen; voor hen wordt een behoorlijke regeling vastgesteld. Dierlijk afval en cadavers moeten naar het terrein van de ge meentereiniging worden gebracht. De heer Kamerbeek verklaarde zich ver heugd, dat de schillenboeren zijn ingeschakeld. Spreker begreep, dat hij met zijn voorstel wel thuis had kunnen blijven! (Gelach). Het voorstel van B. en W. werd daarop goedge keurd. De heeren De Tello en Rijkes vroegen aan- teekening, dat zij er tegen waren. RONDVRAAG. De heer Kamerbeek vroeg of het niet ge- wenscht was, een verzekering te sluiten voor de mensóhen van de brandweer en de Luchtbescher ming, opdat de gemeente gedekt is als eventueel een ongeluk gebeurt, Dr. Mulder (Vrijz.j was het daarmee eens. Het risico zou voor de gemeente anders wel eens te groot kunnen zijn. De Voorzitter antwoordde, dat dit door de Vereenigirg van Nedcrlanische Gemeenten is af geraden. Binnenkort komt er een wettelijke rege ling. Mocht er iets gebeuren, dan zal met den raad worden overlegd wat er gedaan moet worden. De heer Kamerbeek vroeg verder, of wet houder Van Unen in cijfers wilde uitdrukken, hoe groot het verschil in den gasprijs zou geweest zijn als Heemstede zelf een nieuwe gasfabriek ge bouwd had, of nu het van Haarlem betrokken wordt. Hij wilde weten of het nu voor de Heem- steedsche ingezetenen voordeeliger geworden is. Wethouder Van Unen verklaarde daarop geen antwoord te kunnen geven omdat de omstandig heden zoo gansch anders geworden'zijn. Nu Heem stede niet gebouwd heeft, kan immers niet gezegd worden, hoeveel het gas dan gekost zou hebben. .De raad mag wel blij zijn, dat we nu gas van Haarlem betrekken, want anders zouden we thans leelijk in een impasse gekomen zijn. Ik kan dus niet zeggen, wat het voordeeligst geweest zou zijn". De heer Kamerbeek feliciteerde den wethou der, dat hij „de omstandigheden mee heeft", maar hij bleef van oordeel, dat een berekening toch mo gelijk is. De heer Rijkes was het met hem eens. Z. i. is zulk een rekening wèl op te zetten naar aanleiding van de gegevens van 1938. 'Wethouder Van Unen handhaafde echter zijn meerling, dat het beter is, geen theoretische cijfers te geven. De heer Kamerbeek vroeg vervolgens, door wien het Comité Winterhulp samengesteld is. De Voorzitter: „Door mij". De heer Kamerbeek: „Is daarbij rekening gehouden met alle denkrichtingen en de vroegere partijgroepeeringen?" De Voorzitter: „Ja". De heer Kamerbeek vroeg of het niet moge lijk is, werkloozen bij Winterhulp aan te stellen, opdat zij wat kunnen verdienen. De Voorzitter vond dit denkbeeld wel sym pathiek .maar niet uitvoerbaar. De autoriteiten hebben doen weten, dat het werk voor Winterhulp zooveel mogelijk con amore gedaan moet worden, kleine posten uitgezonderd. HAMERSTUKKEN. De volgende agendapunten werden zonder hoof delijke stemming of discussie goedgekeurd: Vast stelling vergoeding vakonderwijs en bijzondere scholen over 1939 en Kasgeldleening 1941. Belangrijke openbare werken in uitvoering. Gunstige invloed op de werkloosheid. Zooals bekend is, heeft het werkloosheids cijfer in onze gemeente in de laatste maanden een sterke daling ondergaan. Voor een be langrijk deel is dit te danken aan het feit, dat voor een groot aantal werkloozen passende ar beid in Duitschland gevonden kon worden. Maar daarbij is ook van grooten invloed, dat van gemeentewege thans twee omvangrijke openbare werken tot uitvoering worden ge bracht, waardoor voor geruimen tijd voor on geveer zestig man werkgelegenheid ter plataSe gesohapen is. Het eerste dezer beide groote werken is de aan leg van een hoofdrioleering van het Wipperplein langs Heemsteedsche Dreef, Camplaan, Van Mer lenlaan en Heerenweg naar'de Rijnstraat en aan grenzende straten. Dit werk, waarvan de kosten bijna negentigduizend gulden zullen bedragen, vor dert naar wensch. Met dezen aanleg is men op het Wipperplein begornen en men is thans tot de Van Merlenlaan gevorderd. Daarmede is een punt be reikt, waar bijzondere technische moeilijkheden overwonnen moeten worden. In de Van Merlenlaan ligt nl. een van de aller hoogste punten van het gemeentelijk stratenplan. Op deze plaats moeten de zware betonnen riolee- ringsstukken op vijf meter diepte beneden het weg dek worden aangebracht. Het komt bijna nimmer voor, dat stamriolen op zoo groote diepte gelegd moeten worden en voor het deugdelijk verrichten van den arbeid, maar tevens ook voor de veilig heid van de betrokken arbeiders zijn hierbij aller lei speciale technische maatregelen noodzakelijk. Een andere moeilijkheid ligt hierin, dat in de Van Merlenlaan het graafwerk voor de rioleering verricht moet worden in de onmiddellijke nabij heid van het zware en hooge geboomte, dat langs dezen weg staat en waaraan natuurlijk géén, of althans geen groote en blijvende, schade mag wor den toegebracht. Tot nu toe is de leiding van het werk, die berust bij de heeren J. Schelling en ir. R. M. Spijksma, onderscheidenlijk directeur en adjunct-directeur van Openbare werken, over het verloop er van ten volle tevreden. In aansluiting op de werkzaamheden in de Van Merlenlaan zal een zijtak van het hoofdriool ge legd worden naar en door het Grotstuk terwijl na aansluiting van de Rijnstraat c.a. een andere zijtak zal worden aangelegd, die het Nobelkwartier en de Hugo de Grootstraat aansluiting op de hoofdriolee ring zullen verschaffen. Is dit alles gebeurd, dan zullen er nog slechts twee wijken in onze gemegnte overblijven, die geen rechtstreeksche aansluiting op het hoofdstamriool hebben, nl. de Glipperbuurt en Aerdenhout. Het tweede belangrijke werk, dat onderhanden genomen is, is de vergrooting en ophooging van het terrein der algemeene begraafplaats. In de eerst- volgendé weken kan aan dit werk echter nog maar op beperkten voet gearbeid worden. De oorzaak daarvan ligt inde suikerbieten-campagne in de Haarlemmermeer. Daar is men thans met alle krachten bezig aan het binnenhalen en wegvoeren van der bietenoogst en -men heeft daarvoor, zooals trouwens elk jaar gebruikelijk is, beslag gelegd op practisch alle schuiten, die in den omtrek aan wezig zijn. Ook het zand, dat voor de ophooging van het nieuwe deel der algemeene begraafplaats noodig is, moet per schut worden aangevoerd en men zal daarom nu moeten wachten tot de bieten- oogst achter den rug is. Inmiddels houden de betrokken gemeentelijke diensten zich reeds bezig met. de voorbereiding van nieuwe openbare werken, die in den loop van het volgende jaar tot uitvoering gebracht zulen v den. Op het voorloopige programma staan de riool aansluiting van Aerdenhoüt en stratenaanleg in verschillende deelen van de gemeente. Wordt tot het eerste overgegaan, dan zal door de Leidscihe Vaart een zoogenaamd diepriool gelegd moeten worden, dat verbonden moet worden met het be staande stamriool in de Zandvoortschelaan. Een pompinstallatie zal daarbij noodig zijn'om den in houd van het diepriool in het zooveel hooger lig gende stamriool over te hevelen. Voor stratenaanleg komen zoowel terreinen ten zuiden van de Sportparken als ten oos.ten van de Wagnervaart voorloopig in aanmerking. Een defi nitieve keuze is nog niet gedaan, maar waarschijn, lijk zal het laatstgenoemde complex het eerst aan de beurt komen. Deze gronden behooren tot de lan derijen van de voormalige boerderij „Bronstee", en zij strekken zich tot het Zuider Buiten Spaarne uit. Door den tijdigen aanleg van een aantal straten in deze omgeving hoopt men de gemeente met een nieuwe aantrekkelijke woonwijk te vergrooterp STUUR GEEN KINDEREN UIT MET BONNEN. Een moeder had haar zoontje uitgestuurd om ,,-orst te'halen. doch de jongen kwam zonder worst thuis en vertelde dat ojngens hem de worst afge nomen had. Politie-onderzoek volgde en nu bleek dat de jongen de worst verloren'had. Een andere jongen had deze gevonden en de kostbare vondst naar huis gebracht, waar moeder spoedig „gekookte worst" van maakte. De politie spoorde de nu gekookte worst op en wist de zaak bij te leggen met dien verstande, dat de tweede eigenares geld en bonnen moest afdra gen aan de eerste moeder, die nu wel zelf een be zoek aan den slager zal gebracht hebben. EEN BEGIN VAN BRAND. Donderdagmiddag was men achter het café aan de Zandvoortschelaan hoek Leidsche vaart bezig een hoeveelheid teer te verwarmen. Daarbij sloeg de vlam in de teer, waardoor deze brandend weg vloeide en gevaar bestond voor de belendende per- ceelen. Een agent van politie die daar juist surveilleerde en enkele voorbijgangers wisten met behulp van zand erger te voorkomen. BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. De jeugd krijgt vrij speelterrein. Vergadering van den Raad der gemeente Bloe mendaal op Donderdagmiddag, onder leiding vani den burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex. Aanwezig alle leden. EERYOL ONTSLAG. Eervol ontslag, met ingang van een nader te be palen datum, wordt op diens verzoek verleend aar» den heer J. H. Caro, als hoofd der Graaf Floris- school te Vogelenzang. De voorzitter geeft uiting aan zijn erkente lijkheid jegens den heer Caro, die zich ook buiten het onderwijs voor verschillende zaken verdienste lijk maakte, b.v. voor de Luchtbescherming en die te Vogelenzang gemist zal worden. CREDIET VOOR AANSCHAF FING BRANDSLANGEN. Een crediet van f 3500 wordt verleend voor de aanschaffing van brandslangen (B. en W. hadden f 1750 voorgesteld voor de helft, maar de Raad ver eenigde zich met het voorstel van den heer Schulz, f 3500 in eens voor de geheele hoeveelheid beschik baar te stellen met 't oog op eventueele schaarschte) LICHAMELIJKE OEFENING VOOR DE JEUGD. B. en W. stellen voor, over te gaan tot opzegging der huurovereenkomst met de Hockeyclub H.B.S. betreffende de sportvelden op de z.g. Vinkenbaan, ten behoeve van het onderwijs in lichamelijke op voeding. De heer Prinsenberg (R.-K.) zegt dat H. B. S. indertijd onkosten heeft moeten maken en dat de indruk is gewekt, dat die club wel er op rekenen kon, over het terrein de beschikking te kunnen houden. Nu heeft de gemeente* het noodig voor de lichamelijke oefening. Maar spr. zou gaarne zien, dat er een weg gevonden werd om zoowel de ge meente als H.B.S. tevreden te stellen. Wethouder Cassée (V.-D.) zet uiteen, dat de opzegging van de huur geheel volgens contract zal gaan. H.B.S. heeft dus nog iy2 jaar den tijd, om naar een ander terrein om te zien. Aan de rechten van de club wordt dus niet getornd. En het is een zaak van primair belang, dat de gemeente voor de jeugd en de lichamelijke opvoeding de beschikking 'over het terrein krijgt. Vrij speelterrein is zeer dringend noodig in de gemeente. De heer Schulz (S.-D.) vindt het best, dat de gemeente het bedoelde terrein vrij in handen krijgt, maar zou H.B.S. toch niet willen uitsluiten. Er kan met die club nog overlegd worden. Wethouder Cassée (V.-D.) zegt dat het ab soluut niet de bedoeling is. H.B.S. dwars te zit ten. Er kan natuurlijk overlegd worden, maar het gaat er nu in de eerste plaats om, dat de gemeente de vrije beschikking over het terrein krijgt. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangeno men. Met de belangen van H.B.S. zal zoo mogelijk rekening gehouden worden.. De huur voor het terrein, waarop „Het Ronde Huis" staat wordt voor 1941 bepaald op f 1000 per jaar. ONTHEFFING RFBOUWINGS- VOORSCHRIFTEN. Ontheffing van de bepalingen der Bebouwings voorschriften wordt verleend aan: J. D. van Werkhoven te Bloemendaal, voor het maken van een tochtportaal voor het perceel Zo- merzorgerlaan no. 6 en aan J. H. Knetemann te Bloemendaal, voor het verbouwen van het woon huis Zuider Stationsweg po. 1 tot een blok van twee woonhuizen COMMISSIE VAN TOEZICHT L. O. Herbenoemd worden tot leden der Commissie van Toezicht op het L.O. de heeren G. A, van der Mey en J. A. A. Hoek. ONGEWENSCIITE RECLAME. De heer Hempenius (Lib.) vestigt er de aandacht op. dat een reclamebiljet wordt versprei-dl in den vorm van een textielkaart. De namaak is zoo bedriegelijk, dat, in het halfduister b.v., wel eens misbruik van die kaart zou kunnen worden gemaakt. Hilariteit verwekt de opmerking van den voor zitter, dat het ook voor hem een desillusie Is ge weest, te ontdekken, wat het eigenlijk doel van de kaart was. Deze zaak zal de aandacht hebben. De heer Prinsenberg (R.-K.) brengt hulde aan B. en W. voor het duidelijk doen aangeven van trottoirbanden, met het oog op de verduistering. Hierna gaat de Raad over in besloten zitting. In den loop der zitting werden z.h.s. aangenomen de voorstellen van B. en W. inzake: vaststelling verordening op het bewaren en ter beschikking stel len van afval; aanvulling van de Alg. Politieveror dening betreffende maatregelen in geval van brand; intrekking raadsbesluit van 21 December 1939, ge wijzigd 19 September 1940 en opnieuw vaststelling 3e suppl. begrooting 1940 (geen vrije telefoon voor raadslede: aangaan eener tijdelijke kasgeldleening van f 300.000: huur van perceel Julianalaan 38 ten behoeve van de administratie; aankoop stukken grond tusschen Donkerelaan en Bosch en Duinlaan. DE BEGROOTINGSZITTING. De zitting van den Gemeenteraad op 28 Novem- •ber a.s., waarin de begrooting zal worden behan deld, zal des middags te 2 uur beginnen. AERDENHOUT CONCERT OP HUIZE KAREOL. De herstellenden op huize Kareol hebben van een bulJ tengewoon mooi concert genoten, waarbij de medewer kenden waren mevr. A. Popma—Fijmstra, zang. mevr, Rle Daniels—Warnier, piano; en de heeren J. Retnalda, viool en Onne van de Klashorst, violoncel. Het programma bevatte o.a, de belangrijke werken Trio G groote terts van W. A. Mozart en Andante van F, Mendelssohn—Bartholdy. belde voor plano, vlooi en cello. Mevr Popma droeg met haar fraaie stem een aantal liederen voor Mooie nummers voor plano, viool en cello waren Ingelascht. waarbij de heeren Reinalda en v. d. Klashorst zich als uitnemende musici deden kennen. Dr. Kroon was de tolk van allen, toen hij de executant ten in welgekozen woorden dank bracht voor dezeflj prachtigen muslcalen avond. 4

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7