Haarlems Dagblad Pas op uw bonnen. Aanvallen in duikvlucht op Birmingham. «Tentoonstelling Kinderboeken Boekhandel H. de Vries Engelsche vloot trekt zich bij Martinique terug. Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17619 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 23 November 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10» per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meet ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Vordering van buitenlandsch bankpapier. De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij besloten heeft tot vordering van het aangeboden bankpaper, luidende in dollars, Zwit- sersche francs en Zweedsche kronen over te gaan. Te dien, einde roept zij de ingezetenen voor zoo ver zij bedoeld bankpapier nog in eigendom heb ben of daarover het beschikkingsrecht hebben als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der deviezen- verordening, op dit bankpapier voor 10 December 1940 aan de Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. Inlevering van het bankpapier in kwestie kon niet bij de Nederlandsche Bank geschieden, doch uitsluitend bij de deviezenbanken. Deze zijn ge rechtigd voor hun bemiddeling een provisie an Yi, procent met een minimum van f 0.25 vermeer derd met de eventueele porti- en assurantiekosten, in rekening te brengen. Desgewenscht kan de in levering bij de deviezenbanken ook plaatsvinden door bemiddeling van niet-deviezenbanken of commissionairs, die hiervoor dezelfde provisie, vermeerderd met de eventueele porti en assu- ranitekosten, in rekening brengen. Ontheffing van de verplichting tot verkoop kan niet worden verleend. De Rijkscommissaris brengt een bezoek aan Zuid Limburg. Mijnwerkerskolonie in Heerlen bezichtigd. Het A.N.P. meldt: De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan Zuid-Limburg, begeleid door de commissarissen- generaal S.S.-Brigadeführer Rauter en dr. Wimmer en Oberregierrungsrat Hushahn. In Weert aan de grens van de provincie Lim burg werd de Rijkscommissaris welkom gehee- ten door zijn gevolmachtigde voor die provin cie, Kreileiter Schmidt en door den plaatsver- vangenden commissaris der provincie Limburg, den heer Jos. Maanen, die zich bij het gezel schap voegden. In Heerlen werd de Rijkscommissaris ontvan gen in het gebouw van de Ortsgruppe der N.S.D.A.P. door den Ortsgruppeleiter Maintz, waarbij de burgemeester va.n Heerlen, de heer M. F. G. M. Grunsven, de beheerder der Oranje- Nassaumijnen dr. Bruck en de directeur dier mijnen de heer Haex aanwezig waren. Na een kort oponthoud begaf de rijkscommissaris zich naar de Huskens-kolonie, een complex mijn werkerswoningen, waar hij een aanvang maakte met de verspreiding van de brochure „Wilt u de waarheid weten?" een brochure die Hitier laat zien, zooals men hem den Nederlanders getoond heeft en daartegenover, zooals hij in wei'kelijk- heid is. De Rijkscommissaris ging te voet door een groot deel der kolonie, links en rechts de brochu re uitreikende, vergezeld van een groote schare bewoners der kolonie, waaronder zich vele Duit- ■schers bevinden, die hem hartelijk toejuichten. Aan het einde van de wandeling sprak de N.S.V. Kreiswalter Schillings enkele woorden tot den Rijkscommissaris, waarbij hij o.m. zeide, dat de Rijkscommissaris er bij zijn vorig be zoek op gewezen had, dat er voor gezorgd moest worden dat de kinderen van de Huskens-kolonie een speelplaats kregen. Dit is thans geschied en kreiswalter Schillings bracht hiervoor den dank over van alle moeders en kinderen. De Rijkscommissaris beantwoordde hierop deze toespraak en hij wees erop, hoe hier in de Huskens-kolonie Nederlandsche en Duitsche arbeiders gemeenschappelijk en eendrachtig samenwerken. Het verheugde hem, dat de kin derspeelplaats reeds zoo spoedig gereed was ge komen. Voor de toekomst. Ik geloof, zoo zeide hij, dat gij allen het wel met mij eens zult zijn, dat al hetgeen wij op het oogenblik doen voor de toekomst van onze kin deren is. Voor de kinderen moeten wij ons al len inzetten. Wij maken op het oogenblik een moeilijken tijd door, doch ik ben ervan over tuigd, dat wij hem goed zullen doorstaan en dat onze kinderen een gelukkige toekomst zullen hebben. Hij sprak hierna over het groote geloof, dat de Führer in deze toekomst heeft. Er bestaat, zoo zeide hij, tusschen ons Duitschers en Neder landers een ruim begrip, daar wij weten, dat wij elkaar zullen vinden. Voor vele dingen heb ben wij geduld en begrip. Op een punt echter hebben wij geen begrip en wel als het om den persoon van den Führer gaat, die dikwijls wordt bespot, niet zoozeer door het volk als wel door personen achter de schermen. Daarom, aldus dr. Seyss Inquart, ben ik hier gekomen, niet als Rijkscommissaris, niet als minister, doch slechts als Duitscher, want wanneer het om den Führer gaat, dan zijn wij allen gelijk. Wij willen u toonen hoe de Führer werkelijk is en daarom hebben wij dit boekje verspreid. Wij zullen hier weinig aan toevoegen. Men behoeft de foto's slechts te aanschouwen om een waarachtig beeld van hem te krijgen. De Rijkscommissaris verzocht hierop dit boekje met aandacht door te lezen: „Wij willen u slechts de oogen openen voor den grooten mensch, die thans in ons midden leeft". Tot besluit van den tocht door de Huskens- kolonie bezichtigde de Rijkscommissaris het speelterrein, dat op zijn order is aangelegd. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Maastricht, waar de Rijkscommissaris de over dracht bijwoonde van het nieuwe dienstgebouw van zijn gevolmachtigde door den Rijksgebou wendienst. Onder de aanwezigen bevond zich o.m. generaal Schuhman, chef van de Ord- nungspolizei, dr. Harster, chef van de Sicher- heitspolizei, en de burgemeester van Maas tricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich. Namens den Rijksgebouwendienst sprak de architect Boosten enkele woorden, beantwoord door den gevolmachtigden Kreisleiter Schmidt waarbij in het bijzonder dank werd gebracht aan de arbeiders, die aan het gebouw gewerkt hadden en bij deze overdracht aanwezig waren. Nadat de Duitsche vlag was geheschen onder het spelen van de nationale liederen door het muziekkorps van de Ordnungspolizei uit Den Haag, bezichtigde de Rijkscommissaris het ge bouw. Naar aanleiding van de beëindiging van dezen bouw werd des avonds in den schouwburg een z.g.n. „Richtfest" gegeven, een feestmaal, waar bij allen, die aan "den bouw hebben medege werkt. aanzitten. Bij den aanvang van dezen maal tijd heette Kreisleiter Schmidt de aanwe zigen welkom, in het bijzonder den Rijkscom missaris. Er wordt officieel gewezen (En 't is waard het goed te lezen) Op het dreigende gevaar, Als g' uw bonnen zoud't verliezen, Dus 't is makkelijk te kiezen, Houd ze keurig bij elkaar. Het door nieuwe remplaceeren, Na niet al te goed beheeren, Is totnutoe vlot gegaan, Maar nu is 't besluit genomen, 't Wordt als het nu voor mocht komen, Niet zoo maklij k meer gedaan. Wees precies in het bewaren, Om u schade te besparen., Berg ze dus zorgvuldig op; Maar dan tevens zoo weer, vrinden, Dat ge z' altijd weer kunt vinden, Anders hebt ge ook een strop. U kunt van de bonnen meanen, Tc Wou dat z' allemaal verdwenen, Maar denk thans in deze lijn: Als ik nu bon af zou wezen, Staat het zeer voor mij te vreezen, Dat ik niet bon af zou zijn. St. Nicolaas in oorlogstijd PUNTENSTELSEL EN DISTRIBUTIE verminderde kwaliteit en vlottende middelen, maken het zoeken naar een geschikt cadeau nog moeilijker dan anders. Er zijn echter nog enkele artikelen, welke tegen den ouden prijs en kwaliteit te verkrijgen zijn. Een van deze artikelen is een geslaagde foto, al of niet voorzien van een modern lijstje. FOTO-ATELIER „NELL HERBERT", LANGE VEERSTRAAT 11. (Adv. Ingez. Med.) w mem 5fuve s CHOCOLADELETTERS, gevuld met zachte Nougat in carton verpakt 1 GULDEN M en W 1.25 Onze bekende GELUKSHOEVEN en HARTEN. 7 Groote Houtstraat 7 tegenover Paarlaarsteeg. (Adv. Ingez. Med.) Bewapeningsindustrieën zwaar getroffen. BERLIJN, 23 November (DJJ.B.) Sinds de eerste uren van Vrijdagavond hebben sterke Duit sche luchtstrijdkrachten opnieuw aanvallen op Birmingham ondernomen. De eerste vliegtuigen keerden nog voor middernacht terug. De beman ningen rapporteerden een nieuw groot succes der aanvallen. In Birmingham woedden reusachtige branden, die zich over groote gebouwencomplexen uitstrekken, terwijl overal afzonderlijke- kleine branden uitbreken. De in duikvlucht aanvallende bommenwerpers hebben talrijke lichtfakkels uit geworpen, waardoor zij nieuwe bijzonderheden verkregen over den toestand van de stad. Zij zagen bevestigd, dat heele straten, terreinen en fa briekscomplexen verwoest en uitgebrand zijn. De aanvallen in den afgeloopen nacht waren hoofd zakelijk gericht op die wapenfabrieken, die tot dusver voor de Duitsche bommen nog gespaard gebleven waren. Dank zij het gunstige weer kon den de aanvallen vannacht op elke mogelijke wijze ondernomen worden. Afzonderlijke vluchten wisselden af met aan vallen van strijdkrachten in massa. De voortdu rende wisselende gevechtstactiek maakt het den luchtafweer onmogelijk doeltreffend op te treden. Voor het eerst werden in grooten getale op Bir mingham aanvallen in duikvlucht ondernomen. Zij waren gericht op bepaalde zeer belangrijke be drijven der Engelsche vliegtuigindustrie. Van brandbommen tot de zwaarste brisantbommen werden gebruikt. De uitwerking was zoo ontzet tend. dat de af- en aanvliegende Duitsche pilo ten uit hun vliegtuigen den vuurgloed der enorme branden konden zien. Dit bewijst, dat niet slechts huizen in brand stonden, doch dat reusachtige voorraden grondstoffen te Birmingham als ruwe wol en ruwe katoen door de Duitsche aanvallen in brand moeten zijn geraakt. Gunstig weer voor de Duitsche luchtactie. NEW-YORK, 23 November (D.N.B.) Gebruik makend van het gunstige weer zijn Duitsche vlieg tuigen, naar de Associated Press uit Londen meldt, Vrijdagavond na het invallen van de duisternis weer over het Kanaal gevlogen. Hun aanvallen waren ge richt op Kent, Londen, Liverpool en de Midlands. Boven een industriestad in de West-Midlands wier pen Duitsche bombardementseskaders lichtfakkels, brand- en brisantbommen. Een niet genoemd aan tal huizen werd vernield. De Winterhulp. Nieuwe oproeping voor collectanten. De burgemeester van Haarlem doet in zijn hoe danigheid van Directeur der Haarlemsche afdee- ling van „Winterhulp Nederland" een dringend beroep op alle ingezetenen dezer gemeente om zich als collectant(e) beschikbaar te stellen voor de groote collecte van „Winterhulp Nederland" op 30 November a.s. De minimum leeftijd is gesteld op 16 jaar. Schoolgaande collectanten zullen dien dag vrijaf hebben. Draagt allen ook op deze wijze bij voor dit grootsche werk „Door het volk, voor het volk". Opgave liefst schriftelijk aan het secretariaat, Ged. Oude Gracht 47, onder vermelding van naam, voorletters, leeftijd, geslacht en adres uiterlijk Dinsdag 26 November a.s. Het Utrechtsch Studententooneel heeft de pre mière gegeven van het Abel spel „Floris en de Blancefloer". Een scène bij het gefingeerde graf van Blancefloer. Rechts Floris, links koningin Selma. (Foto Pax-Holland) van bijzondere Binnen- en Buitenlandsche alsmede origineelen o.a. van Nelly Bodenheim Jacobijnestraat 3 (Adv. Ingez. Med.) BRANDSTOF VOOR AUTO'S. Mussolini tijdens zijn rede tot het Italiaansche volk In het Palazzo Ve- nezia te Rome. (Telegrafisch overge brachte foto). (Foto Weitbild.) In een garage aan het Lorentzplein te Haarlem worden dagelijks honderden boomstammetjes bewerkt tot kleine stukjes hout, die den autobussen, die van Haarlem naar Den Haag gaan, tot voedsel moeten dienen. KOOPT DUS VROEGTIJDIG Koopt in de morgenuren, dan kunt U rustig winkelen. OPENINGS- en SLUITINGSTIJDEN week van geopend gesloten 25 Nov.-30Nov. 9.30 u. 5.30 u. 2 Dec.- 7 Dec. 9.30 u. 5.15 u. 9 Dec.-14 Dec. 9.45 u. 5.15 u. 16 Dec.-21 Dec. 10.—u. 5.15 u. 23 Dec.-28 Dec. 10.—u. 5.15 u. 30 Dec.- 3 Jan. 10.—u. 5.30 u. (Adv. Ingez. Med.) Winterhulp Nederland. Afd. Haarlem. Deel der gelden komt ten goede aan Haarlemmers. Reeds vroeger berichtten wij, dat de eerste collecte voor Winterhulp Nederland afd. Haar lem zal plaats hebben op Zaterdag 30 Novem ber a.s. De bedoeling is, zooals in Haarlem ge woonlijk geschiedt, met openbare inzamelingen, op dien dag een huis- en straatcollecte te houden Voor dit doel hebben zich uit alle kringen van de bevolking collectanten mannelijke en vrouwelijke opgegeven. De commissie voor de collecte uit het comité van Advies en Bijstand dat de burgemeester van Haarlem als Directeur van Winterhulp afd. Haarlem heeft samengesteld is thans druk be zig met het organiseeren van de collecte. De bedoeling is dat de gemeente in wijken wordt verdeeld, met op verschillende plaatsen een wijkhoofd. Directeur en bureauchefs van Rijks-, provin ciale- en gemeentebedrijven of kantoren, win keliers, bedrijfsleiders van fabrieken en in het algemeen hoofden van ondernemingen worden door den directeur uitgenoodigd him volledige medewerking te verleenen, opdat de collectanten dien dag in hun onderneming of kantoor kun nen inzamelen. Vóór den dag van collecte zal nog een bespre king plaats hebben met de wijkhoofden om den gang van zaken te regelen en opdat dezen de gelegenheid zullen hebben de collectan ten te instrueeren. Ook op andere wijze kan men zijn bijdrage geven en wel door overschrijving op de giroreke ning van den penningmeester Winterhulp Ne derland afd. Haarlem no. 395300. Ten einde tegenover alle anders luidende be weringen, veronderstellingen en geruchten een duidelijke verklaring te stellen geeft de direc teur uit naam van den Directeur-Generaal Win terhulp-Nederland de stellige verzekering, dat de opbrengst van de inzameling uitsluitend zal worden besteed voor de hulpverleening aan Ne derlanders en dat deze hulpverleening zal ge schieden zonder aanzien des persoons, dus zon der dat daarbij wordt gelet op afkomst, kerke lijke gezindte of politieke richting. Voorts mag er op worden gerekend, ook dit verzekert de Directeur op gezag van den Direc teur-Generaal, dat daar vanzelf in de gemeente Haarlem een deel der ingezetenen voor hulpver leening vanwege de stichting in aanmerking zal komen, een deel van de in Haarlem ingezamelde gelden in de gemeente zal blijven tot het ver leenen van bijstand aan de eigen Ingezetenen. Naar blijkens een D.N.B. bericht te New- York verluidt zijn de Britsche zeestrijdkrach ten, die zich sinds eenigen tijd in de wateren rondom het eiland Martinique opgehouden hebben, teruggetrokken. Zij hadden tot taak de daar aanwezige Fransche zeestrijdkraehten te blokkeeren en alle verbindingen van het eiland met de buitenwereld te verbreken. Men meent hier dat Groot-Brittannië, zich als gevolg van de Duitsche aanvallen op convooien in den At- lantischen Oceaan gedwongen ziet ook de in genoemde wateren gestationneerde zeestrijd krachten ter bescherming van de Atlantische convooien te bezigen. Treinbotsing; op de lijn Amsterdam—Haarlem. Wagen met stroo in brand geraakt. Vrijdagavond even voor half twaalf is op de spoor lijn Amsterdam-Haarlem een ernstige botsing ont staan, waardoor het treinverkeer vertraging heeft ondervonden. Gelukkig heeft het ongeluk geen slachtoffers geëiseht. Omstreeks kwart over elf was uit Haarlem een uit vier rijtuigen bestaande personentrein vertrokken, waarin behalve het personeel vermoedelijk slechts drie passagiers zaten. Voor dezen trein reed een lange goederentrein. Ter hoogte van de gasfabriek in Amsterdam West is de personentrein, door een gemaakte fout, met een harden klap op den goede rentrein ingereden. De gevolgen waren zeer ernstig. De laatste wagen van den goederentrein werd opzij geworpen en kwam op het linkerspoor terecht. De motorwagen van den personentrein ontspoorde, echter niet alvorens gedeeltelijk op den tweeden wagon van den goederentrein geschoven te zijn. Deze wagen was geladen met balen stroo. Een bran dende kachel, welke in den bagagewagen van den goederentrein stond, werd door den kopwand gesla gen en door vonken uit deze kachel vatte het stroo vlam. Binnen enkele oogenblikken laaiden de vlam men hoog op, waardoor de omgeving hel verlicht werd. Wij spraken den bewaker van het terrein van de gasfabriek, die juist zijn ronde deed. „Het was een harde klap", aldus onze zegsman, „en toen de vlammen zoo hoog oplaaiden dacht ik aanvanke lijk dat de gashouder vlam had gevat". De man waarschuwde onmiddellijk brandweer, politie en geneeskundigen dienst. Ook van de zijde van het Centraal Station waren deze reeds spoe dig gealarmeerd. Met haar bekende snelheid was de brandweer op het terrein van het ongeluk aanwe zig. Zij was uitgerukt met twee motorspuiten van de kazernes Rozengracht en Prinsengracht, een ge reedschapswagen van de Achtergracht en twee spui ten van de luchtbeschermingsbrandweer van de kazerne Brouwersgracht. Ondanks de moeilijke ter reinomstandigheden wisten de brandwachts, welke onder commando stonden van den commandant, den heer Gordijn jr., en hoofdbrandmeester W. de Boer, snel water te geven en den brand energiek aan te pakken. Zij waren het vuur dan ook spoedig mees ter, al kostte het nablusschen van het brandende stroo nog geruimen tijd. (A.N.P.) HEDEN: 12 PAGINA'S. Speciale correspondentie: Het biolo- f§ gisch station te Wij ster. pag. 3 M P. Gasus: Pas op uw bonnen, pag. 1 g Van T. Van schoone en vuile handen 8 pag. 3 1 Voor de vrouw pag. 4 g Voor lange avonden. pag. 5 M J. B. Schuil: Snip en Snap in het J Rembrandt Theater. pag. 6 g J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- B ningen. pag. 6 m Filmschouw pag. 6 Flitsen. pag. 3 8 Laatste Berichten op pagina 2 I

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1