£aaUU dzcichiett Bonnen die thans geldig zijn: BURGERLIJKE STAND Accord ia. Uit de Pers. WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 7. Groote benzinezwendel te Rotterdam opgehelderd. De Rotterdamsche recherche is een grootsch opgezette zwendel in machtigingen voor aaiikoop van benzine en benzinedistributiebons op het spoor gekomen. Behalve menschen uit den autohandel is hierbij ook een ambtenaar van de rijksverkeers- politie te Rotterdam betrokken. Volgens een voor- loopige raming konden niet minder dan 20.000 liter benzine door valsche machtigingen worden ver kregen. Bij het onderzoek bleek, dat de 39-jarige direc teur H. van een autosloperij te Overschie bij de zaak was betrokken evenals zijn 54-jarigen neef W. J. H., werkzaam op het bureau van de rijks verkeersinspectie te Rotterdam. Zij zijn beiden ge arresteerd. Procesverbaal is verder opgemaakt tegen den 44-jarigen autohandelaar N. A. E., tegen den 31- jarigen autohandelaar F. W. V., wonende te Hille gersberg en tegen den 34-jarigen chauffeur W.. eveneens wonende te Iiillegersberg, die allen bon nen van den directeur H. hadden. Deze bonnen zijn in verschillende hoeveelheden van hand tot hand gegaan. H. rekende per bon hel bedrag van 0.25 hetgeen hem een zoet winstje op leverde en dit bedrag liep na verschillende trans acties op tot 0.60 en 0.80 per bon. Dit betee- kende dus, dat de benzine 1.00 en meer per liter kostte. HAARLEM, 27 Nov. 1940. Ondertrouwd: 27 Nov.: A. C. J. Hoogesteijn en M. K. Joekel, C. Smit en H. Wielenga, F. J. G. Meij en G. M. Mensing, F. J. van Dan- sink en W. C. A. Paulen; T. Treffers en P. Mink. K. v. Steenbergen en A. Hertog, G. Wielart en M. Beneker, J. C. Eland en C. C. van Norden, W. Boomstra en M. Bergsma, J. L. Wabeke en K. Brouwer. Getrouwd: 27 Nov.: C. M. Olie en J. N. Si mons, C. Matla en J. E. Bernard, H. J. de Jong en J. C. Kamminga, J. C. v. d. Berg en L. E. Overbeek, J. F. Handgraaf en L. Beek mans; H. Mica en J. de Boer, C. P. van Schie en C. H. Spierenburg; A. H. P. Prenen en J. M. de Kruijff, L. van Veen en L. R. Worm- houdt; T. B. Vink en M. Fennis, F. Nekeman en D. van de Manakker, P. H. Zwerus en J. Hartman; H. J. Klaassen en A. C. Enters; J. Molenaar en C. van Eeden. Bevallen: 25 Nov.: A. F. ElzingaDe Vries z., M. van Zonneveld—Zwart d., M. H. Pardon—van der Kroft z.. 26 Nov.: M. van Lunenburgde Weijer d. M. KleinhoutGablitz d., V. G. Schutijser—Mol z„ 27 Nov.: J. M. J. C. Cramer van Boeckel d. Overleden: 26 Nov.: H. van Overzee 77 j., Jdiddenlaan; H. A. M. Bakker 36 J* Badhuis- liraaj, - - ORDENING CONTRA KLASSENSTRIJD. Het hoofdartikel in het jongste nummer van het weekblad van De Nederlandsche Unie is ge wijd aan het onderwerp: Ordening contra klas senstrijd. Het volgende is er aan ontleend: „De klassenstrijd was geen doel op zichzelf, nog minder een socialistisch ideaal, maar een feit. De socialistische voorgangers meenden, dat een compromis onmogelijk was en dat de klassenstrijd tot het einde, de klassenlooze maatschappij, moest worden uitgevochten. Dat in den strijd veel voor de arbeiders werd bereikt, zoowel op stoffelijk als op geestelijk ge bied, wordt thans wel door ieder onbevooroor deeld mensch erkend. Dat, aan den anderen kant, die strijd niet tot in het oneindige kan worden voortgezet, zonder het bestaan van de gemeenschap zélve op het spel'te zetten, werd na den oorlog van 1914- 1918 ook en in toenemende mate in de kringen der socialistische arbeidersbeweging beseft. Reeds eerder wezen wij er ook in „De Unie" op dat al in de jaren vóór den huidigen oorlog, zoo wel bij de overheid als bij de werkgevers, de overtuiging groeide, dat de arbeider recht heeft op een behoorlijk loon, op een geregelden ar beidstijd en op goede sociale voorzieningen. En naarmate die overtuiging veld won, kon door overleg en samenwerking worden bereikt, wat vroeger dikwijls door scherpen strijd moest wor den afgedwongen. De gedachte, dat alléén door den klassenstrijd het socialisme kon worden be reikt, raakte meer en meer op den achtergrond. Er was dus reeds een verheugende toenadering waarneembaar tusschen de verschillende groeps- en klassentegenstellingen. De vrees, waardoor thans nog menig socialis tisch arbeider wordt beheerscht. bestaat vooral in de gedachte, dat hij, bij het verlaten van de klassenstrijd-gedachte, wapens uit handen geeft, waaiwoor hij niets in de plaats krijgt. Het is de taak van De Nederlandsche Unie die be grijpelijke vrees bij de arbeiders weg te ne men door alle kracht te concentreeren op het tot stand brengen van een geordende, geleide eco nomie, waarin de klassentegenstellingen worden vervangen door een systeem van samenwerking ten bate van de gemeenschap en waarbij de grondrechten van den arbeid en van de arbei ders duidelijk zijn omschreven en gewaarborgd." „Instinctief heeft arbeider al jaren door gevoeld, dat aan zijn verworven rechten nog steeds het belangrijkste ontbrak: een aan an deren gelijkwaardige plaats op het terrein van het bedrijfsleven. Thans moet juist die kant van het maatschappelijk leven op den voorgrond worden gebracht ten eerste omdat het kapi talisme zelf geen uitweg meer ziet en geen lei ding meer geven kan en ten tweede omdat het hier rechten van den arbeider betreft, zonder welke hij niet van de klassenstrijdgedachte losgemaakt kan worden. Met andere woorden: door een goede ordening van het economische leven wordt de basis van den klassenstrijd vernietigd en krijgt de arbeider de plaats, waarvoor hij generaties lang gestre den Jaeefk". Nederlandsche Unie keurt demonstraties af. De Ned. Unie deelt ons mede: De Nederland sche Unie heeft tot haar leedwezen ervaren, dat in een enkel geval jongeren, waaronder ook leden der Nederlandsche Unie, gemeend hebben op eigen manier door eigen demonstraties politiek werk zaam te moeten zijn. Ofschoon de Nederlandsche Unie reeds herhaaldelijk heeft bekend gemaakt, dat zij zoo een handelwijze ten zeerste in strijd acht met ons volksbelang en met de plichten van de leden der Nederlandsche Unie, heeft zij dit thans ten overvloede aan de betrokkenen nogmaals duidelijk doen weten. Het kan nimmer tot heil van het Nederlandsche volk strekken, wanneer een groot of klein deel van het Nederlandsche volk in bezet tingstijd door demonstraties de politiek tracht te beïnvloeden. Door den Gewestelijken secretaris voor Noord- Holland, mr. A. A. Aberson, is thans het Plaatselijk Comité Haarlem van de Nederland sche Unie, als volgt samengesteld: S. Boon- zaayer (geneesheer), voorzitter, P. C. v. Houten (scheepvaart) secretaris, P. M. Borghouts (ma kelaar), T. E. Puts (typograaf), mevr. v. Steenwijk (particulier), C. de Vries Gzn. (eige naar broodfabriek) en G. Woud (koopman). Het secretariaat van het Plaatselijk Comité Haarlem zal evenals het Gewestelijk Secreta riaat, gevestigd zijn in het Unie-gebouw, Kruisstraat 25, Haarlem. R.K. ONDERWIJS AAN ZWAKZINNIGEN. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor, te besluiten aan het Bestuur der Ver eeniging ter bevordering van R.K. Onderwijs aan zwakzinnigen te Haarlem, ten behoeve van de verbouwing van zijn aldaar gevestigde school voor buitengewoon lager onderwijs, een bijdrage uit de provinciale kas te verleenen van ten hoogste 40% van de kosten dier verbouwing, te bepalen op ten hoogste f 8.000, mits de gemeente Haarlem ten minste 60% van de kosten zal bijdragen. KIESCOLLEGE NED. HERVORMDE GEMEENTE TE HAARLEM. Dinsdag had de verkiezing van 23 Gemachtig den voor het Kiescollege der Ned. ITerv. Gemeente te Haarlem plaats in de Kerkekamers der Groote Kerk. De uitslag was. dat gekozen werden: dr. J. Weener, D. Andrea, mej. H. M. E. Bijkerk, M. Eeftinck Schattenkerk, H. W. J. den Engelse. M. J. Hart, mevr. L. A. HartmannCramer; J. Kamp, L. v. d. Kerk, J. J. Koningsberger, H. H. Kühle- meier, P. Ligtenberg, mej. A. J. van Paassen, mej. M. J. Pot, W. Ree, P. Stastra, G. van Viller, Jb. Vermeer, Joh. Visser, mej. A. A. G. Voorhoeve, mej. P. C. G. de Vries, mevr. M. Waardenburg Lindeyer en mr. A. Wensing. ONGELUKKIGE VAL. Een 38-jarige tuinder uit Santpoort kwam gis teravond omstreeks kwart over acht op den hoek van de Groote Markt en de Smedestraat te Haar lem te vallen. De man kreeg een bloedende hoofd wonde en vermoedelijk een lichte hersenschud ding. Na door den O.D. te zijn verbonden is hij per ziekenauto naar het Diaconessen huis overge bracht. Later is de man weer naar huis gegaan daar hij niet in bet ziekenhuis wilde blijven. IIAARLEMSCHE POLITIE MUZIEK- VEREENIGING. Bovengemelde vereeniging hield een dezer dagen haar jaarvergadering. Het bestuur werd als volgt samengesteld: H. Mohr, voorzitter, J. Pauel, secretaris, A. Koster, penningmeester, J. Boon, bibliothecaris, J. v. d Vliet en M. van Eyk, commissarissen. Het secretariaat is gevestigd Roerdompstraat 3, alhier. Met groote voldoening werd een terugblik ge worpen op het dezen zomer gehouden concours, ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan der ver eeniging. Ondanks de bijzondere tijdsomstandigheden is dit concours schitterend geslaagd,- en bracht zelfs nog een batig saldo op. De desbetreffende commis sie die voor de uitvoering had gezorgd werd harte lijk dank gebracht. Met algemeene stemmen werd de heer E. Prager. directeur van het Frans Hals Theater alhier tot Eerelid benoemd, op grond van de vele groote dien- sten welke hij de vereeniging heeft bewezen. EEN 90-JARIGE. Wij ontvingen de mededeeling, dat de heer A. Mulder, wonende Palasstraat 11, Haarlem Noord, op 1 December a.s. 90 jaar zal worden. Er zijn enkelingen die honderd jaar worden, er zijn meer menschen, die de 90 jaar voorbij streven. Hun 90ste verjaardag wordt lang niet steeds in ons blad vermeld. Waarom wij dan dit, in het leven van den heer Mulder en de zijnen uiteraard zeer belangrijke feit, wel memoreeren? Omdat ons daarbij tevens .bericht wordt, dat deze 90-jarige reeds gedurende 53 jaar onafgebroken abonné van Haarlem's Dagblad is. Oris blad heeft bijna 20.000 abonnés en zeer velen hunner lezen het reeds gedurende tientallen jaren onafgebroken, maar 53 jaar is zelfs voor een lid van onzen lezerskring toch wel bijzonder. Wij durven veronderstellen dat ons blad als da- gelijksche huisvriend het zijne heeft mogen bij dragen tot de levensvreugde en levenskracht van den jubilaris van Zondag a.s. Wij wenschen hem nog een reeks van jaren in goede gezondheid en ongebroken levenslust toe. EERSTE HAARLEMSCHE PIANO-ACCORDEON ORKEST „Accordia" vierde Dinsdagavond haar eerste lustrum door een „Bonten Feestavond" in de ge heel gevulde groote zaal van het Gebouw van den Haarlemschen Kegelbond Van een enkele jaren geleden gegeven con cert waren ons èn het samenspel der leden van „Ac-cordia" èn het solospel van haren directeur Herman Teunissen in de beste herinnering ge bleven. Geen wonder dus, dat na een vijf jarige werkzaamheid onder de zaakkundige en doelbewuste leiding van den heer Teunissen het samenspel nog meer geperfectionneerd bleek dan bij het eerste optreden en dat de nuanceeringen nog meer verzorgd en verfijnd klonken. Dit laat ste0 was bij uitstek het geval in de fragmenten uit de muziek van Veri's „II Trovatore" en van Mascagni's „Cavalleria rusticana" en ook in de gesyncopeerde nummers. Overwoog in de ope ra-arrangementen de zangerigheid van den samenklank, in de syncopations, waarbij ook een drummer met volledige uitrusting meewerkte, konden we ons voorstellen, een echten jazz band aan het werk te hooren. Het is een groote verdienste van den directeur, dat hij zulke klank-illlusies heeft weten te scheppen en er zal heel wat arbeid noodig geweest zijn om dat met zijn orkestleden te bereiken. Er waren ook orkestnummers zooals de door den directeur gearrangeerde opulaire potpourri's, die vooral de bedoeling hadden de aanwezigen te vermaken of tot meezingen te nopen. Dit laatste is dan ook geschied, zoodat we de heele zaal o.a. met het beroemde lied van de suiker in de erwtensoep hoorden instemmen. Het solospel van Herman Teunissen konden we reeds destijds boven lof verheven achten. Dinsdagavond trad hij in samenwerking met een der bestuursleden van „Accordia" op. Hun duo- spel was kortweg verbluffend, wat virtuoziteit en eenheid tot in de kleinste détails betreft. Zoo'n vertolking van Suppé's Ouverture „Leichte Kavallerie" suggereerde haast die van een heel orkest. Dat duo-spel mocht ook gelden als symbool van de goede verstandhouding tusschen den directeur en het bestuur van „Accordia". Nog duidelijker kwam die tot uiting in de hartelijke wederzijdsche toespraken, die door het aanbie den van geschenken gevolgd werden. De voor zitter bood namens het orkest den heer Teu nissen een mooie lamp aan en de directeur schonk den voorzitter als persoonlijk blijk van erkentelijkheid een fraaien zilveren clga- rettenkoker. De bestuursleden ontvingen van den voorzitter elk een kunstvoorwerp met inscriptie, de dames-bestuursleden en mevr. Teunissen elk een bloementuil, de heer „Pluto" kreeg een groote taart. De muziekvoordrachten werden afgewisseld door het cabaret Trio De Vos en den acrobati- schen clown „Up-Kiki". Zoowel het trio als de clown brachten veel vroolijkheid teweeg. K. DE JONG. op Uurwerkgebied heeft VAN NIEL zijn weerga niet!! Groote Houtstr. 86 - Telef. 10371 (Adv. Ingez. Med.) HALFWEG TRAMMEN BOTSTEN BIJ HALFWEG. Verkeer ondervond geruimen tijd vertraging ZES PERSONEN LICHT GEWOND. Dinsdagmorgen omstreeks half negen heeft zich in de schemering van den dageraad op den Haarlemmerweg nabij Halfweg een trambotsing voorgedaan, welke nog betrekkelijk goed is afge- loopen. Uit de richting Haarlem kwam cm enkele motor wagen met arbeiders voor de werkverschaffing. Nabij de veenderij, ter hoogte van de ijsbaan, stopte de wagen teneinde de arbeiders uit te laten. Een halte is hier echter niet. Op deze tram volgde een gewone reizigerstram uit Haarlem. De bestuurder van dezen tramtrein had het afgeschermde roode achterlicht van dfen voorrijder wel in het oog, maar vergiste zich in den afstand toen de arbeiderstram buiten een ge wone halte stopte. Hij remde nog uit alle macht, maar de zware tramtrein schoof door en ramde den stilstaanden motorwagen. Het voorbalcon van het eerste rijtuig der reizigerstram drong in het ach- terbalcon van den aangereden wagen, waardoor beide balcons werden vernield en de twee rijtui gen ontspoorden. Tengevolge van den schok en door het vallende glas kregen zes personen lichte verwondingen. De geneeskundige dienst van Amsterdam vervoerde hen ter behandeling naar het Wilhelmina Gast huis. Vandaar zijn zij naar Haarlem teruggekeerd. Het tramverkeer werd in de ochtenduren over enkel spoor onderhouden. Des middags was het verkeer over beide sporen hersteld. HEEMSTEDE Het Comité Winterhulp vraagt uw aandacht. Oproep van den waarnemend burgemeester. Als Burgemeester der gemeente Heemstede acht ik het mijn plicht en een eer, aan de a.s. Winter hulp-actie mede te werken. Velen van mijn ingezetenen hebben zich aange meld tot daadwerkelijke hulp om dit mooie sociale werk te doen slagen. Door mij is aan de hoofden van dienst verzocht aan deze actie hun volle medewerking te verleenen en bovendien hun personeel, voor zoover de dienst dat toelaat, aan deze inzameling te laten deelne men. Ik mag verwachten dat ook particuliere onder nemingen het hunne hiertoe willen bijdragen. Tenslotte herinner ik u aan de woorden van den Directeur-Generaal der Winterhulp-actie, den heer C. Piek, dat het win terhulpwerk een werk is voor het volk door het volk, ongeacht geloof of politieke gezindheid. Ik wil er den nadruk op leggen, dat onze op brengst in de eerste plaats bestemd is voor de behoeftigen te Heemstede. Daarnaast zal een be drag worden afgestaan aan de behoeftigen in an dere Nederlandsche gemeenten, die er slechter voorstaan dan Heemstede. De huis aan huis collecte zal op Vrijdag 29 No vember en de straatcollecte op Zaterdag 30 Novem ber 1940 worden gehouden. Giften kunt gij reeds nu storten op girorekening Comité Winterhulp Heemstede onder no. 397216. De w.n. Burgemeester, A. VAN DE POLL. ZORG VOOR UW BRANDSTOFFEN. Bij de politie te Heemstede is aangifte gedaan van diefstal van eenige zakken anthraciet uit een schuurtje achter een woning. DIEFSTAL IN EEN GARAGE. Uit een garage te Heemstede, die tijdelijk als tim merwerkplaats is ingericht, zijn een aantal zinken emmers en eenige bijltjes ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. BLOEMENDAAL De Winterhulp Nederland. Het Comité van Aanbeveling. De burgemeester van Bloemendaal spoort een ieder, die in staat is aan het Win terhulpwerk mede werking te verleenen, aan, om hetzij financieelen steun, hetzij steun in den vorm van deelneming aan de collecte te geven. Het plaatselijk comité van aanbeveling luidt als volgt: Mr. A. A. Aberson, G. J. van Abs, jkvr. B. H, Barnaart, jhr. mr. E. G. Benthem van den Berg, mr. J. Bierens de Haan, H. J. van Blommesteijn, N. I. G. Borsten, J. A. Boskamp, L. J. P. N. A. Bouw man, mej. J. J. Bruin, ds. J. C. Brussaard, mevr. F. F. Dalmeijer-Bachum de Boer, ds. J. C. van Dijk, pastoor M. M. van der Eem, I. F. Florisson, P. Fre- riks, H. Fruitema, F. C. H. Harmens, A. Hiemstra, H. W. A. Hofmeester, J. M. Hondius, dr. H. D. G. A. Immink, G. J. Kalt, M. C. Koning, P. Koning, mr. L. J. van Toulon van der Koog, G, A. Koppen, C. G. Vattier Kraane, A. Labouchère, J. Lasthuis, W. Lokerse, A, M. M. van Loon, H. Meinesz, mr. S. H. Venirg Meinesz, mevr. S. J. S. van der Merscli de Bie Leuveling Tjeenk, W. Noorman, J. van Pelt, Th. Remmerswaal, W. Roeien, prof. mr. dr. C. P. M. Romme, C. A. Ruigrok, mej. A. C. Rijnierse, mevr, N. C. van Schaardenburg-Gips. prof. dr. A. A. van Schelven, mevr. B. A.'van der Sluys, mevr. A. C. den Tex geb. barsse Benlinck, J. C. Urban, C. D. van der Vliet, mr. Th. Semeins de Vries van Doesburg, E. G. Wesselink, J. S. Wildschut, mgr. L. J. Willenborg, F. van Woudenberg, A. IJzerman, Ph. M. Zweers en J. N. Zandstra BLOEMENDAALSCII ZIEFENFONDS. Het Maatsch. Ziekenfonds „Bloemendaalsch Ziekenfonds" houdt hedenavond een ledenverga dering in Hotel Vreeburg te Bloemendaal. De agenda bevat o.a. verkiezing van twee ver tegenwoordigers der verzekerden en twee plaats vervangende vertegenwoordigers. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 27 NOV. Consignatievisch: Kleine haring f 22, schar f 31, bot f 6562.50, alles per 50 kg. Zoetwatervisch per kg: Snoekbaars f 1.08—1.03, spiering 10,85. ■v'^irrvT Bristol opnieuw gebombardeerd. NEW YORK, 27 November (D.N.B.) Voor het eerst brengt Associated Press uit Londen bij zonderheden over het resultaat der Duitsche bom aanvallen op Bristol. De Britsche censuur heeft deze berichten doorgelaten. Volgens dit agentschap heeft de aanval van Zondag een vernietigende uitwerking gehad. Nu nog zijn de straten versperd door hoog oprijzende puinhoopen. De verwoestingen bieden een ontzet- tenden aanblik Van gebouwen van verscheidene verdiepingen zijn nog slechts stukken van muren blijven staan. Uit een wirwar van verbogen ijzeren binten in een gebouw kan men opmaken dat hier een reusachtige brand gewoed heeft. Bepaalde wijken zijn in ruïnes veranderd. In andere berichten uit Londen wordt ge zegd dat Bristol in den afgeloopen nacht op nieuw 'n bommenregen heeft ondergaan. Elke minuut verscheen een vliegtuig boven de stad. Talrijke ontploffingen werden gehoord. Ook in Londen is er weer luchtalarm geweest. Vroeg in den avond zijn boven een Londensch district dynamietbommen en lichtfakkels uitgeworpen. Er ontstonden branden. Een reeks huizen is bescha digd. Verder zijn Duitsche vliegtuigen waargeno men boven een stad in het Oosten der Midlands. Heftige strüd in de provincie Hoepei. TOKIO. 27 November (D.N.B.) In de Chi neesche provincie Hoepei virden grootscheep- sche operaties der Japansche troepen plaats. Deze strekken zich uit over een front van 140 Kilometer. Het 33ste Chineesche leger onder generaal Tang En Po biedt heftigen tegenstand. Nietemin zijn de Japarsche troepen, in samen werking met de luchtmacht, er op verscheidene plaatsen in geslaagd de Chineesche linies te doorbreken en de Chineezen tegen het gebergte te dringen. Japansche afdeelinger zijn doorgedrongen tot Wangkiatsi, 35 Kilometer ten Zuidwesten van Tsjang. Gemotoriseerde afdeelingen zijn na gevech ten met de troepen-van den Chineeschen generaal En-Tai opgerukt tot Jentsjiniau, 50 Kilometer ten Noordwesten van Kingmoen. Jenlsjiniau werd door de Japanrers genomen. De heftige strijd duurt voort. Luchtalarm in Geneve en Lausanne. BERN, 27 November. (D.N.B.) Dinsdagavond is in Genève om 21.40 uur en in Lausanne om 21.32 uur luchtalarm gemaakt. PROVINCIALE STATEN. Derde Begrootingszitting. Hedenmorgen half elf werd de behandeling der begrooting van de provincie Noord-Holland en die der bedrijven en ziekenhuizen voortgezet. GED. STATEN AAN HET WOORD. De heer Mich els (S.D.A.P.) merkte op, dat foij de uitbreidingsplannen, die door de gemeenten moeten worden vastgesteld, rekening moet worden gehouden met verschiller de kwesties. De aanleg van Wegen is in dit geval van meer belang, dan behoud *an natuurschoon. De malariabestrijding heeft nog eteeds de aandacht van Ged. Staten en aan de tuin ders wordt de helperde hand toegestoken in den vorm van credieten onder borgstelling van de pro vincie. Wat den voedingstoestand der bevolking betreft, merkte spreker op, dat hij bij de algemee ne beschouwingen geen enkel middel heeft hooren raemen, dat gebezigd zou kunnen worden, om ver betering te verkrijgen. Toch is de voedingstoestand volgens spreker niet van dien aard, dat er gevaar voor de gezondheid dreigt. De melk verstrekking san schoolkinderen is een moeilijk vraagstuk: het heeft de aandacht van Ged. Staten; het zal dit zoo veel mogelijk trachten te bevorderen, al is het eigenlijk meer een kwestie voor de gemeenten. Daarna werd gerepliceerd. Bijzondere maatregelen op het gebied van het verzekeringswezen. De opschorting van de verplichtingen van bepaalde maatschappijen. In het Verordeningenblad van Dinsdag is op genomen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Financiën en Justitie betreffende bijzondere maatregelen op het gebied van het verzekeringswezen. Het is van toepassing op ondernemingen, die het verzekeringsbedrijf uit oefenen en haar hoofdkantoor hebben in: het ver- eenigde koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord- Ierland met de overzeesche bezittingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebieden of in de domi nions Canada, Australische Bond, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrikaansche Unie met hun mandaatsge bieden; in Frankrijk, met inbegrip van zijn bezit tingen, koloniën, protectoraten en mandaatsgebie den; in de landen, door den secretaris-generaal van het departement van Fir.anicën aan te wijzen. Het besluit bepaalt o.m., dat op verzoek van een agent of van een schuldeischer de rechtbank te Amsterdam met inachtneming van de bepalingen van dit besluit bij beschikking verklaren kan, dat de voldoening aan de verplichtingen van een ver zekeringsmaatschappij als boven bedoeld jegens rechthebbenden uit overeenkomsten van verzeke ring en jegens tusschenpersonen geheel of gedeel telijk wordt opgeschort. Onder agenten worden verstaan alle binnen het bezette Nederlandsche ge bied werkzame, gevolmachtigde vertegenwoordigers van de bovengenoemde verzekeringsmaatschappijen, onverschillig onder welke benaming deze vertegen woordigers optreden. Onder tusschenpersonen worden verstaan de ma kelaars in assurantiën en de assurantiebezorgers, terwijl onder overeenkomsten van verzekering wor den verstaan alle overeenkomsten van verzekering, met uitzondering van overeenkomsten van levens verzekering in den zin van de wet op het levens verzekeringsbedrijf 1922. Tegen de bovengenoemde beslissing van de rechtbank is geenerlei voorzie ning toegelaten. Voorts bepaalt het besluit o.m., dat de rechtbank de verklaring tot opschorting uitspreekt, wanneer aannemelijk is gemaakt, dat de geldmiddelen van de maatschappij niet toereikend zullen zijn om aan haar verplichtingen ten volle te voldoen. Bij ge deeltelijke opschorting wordt het percentage van dit gedeelte door de rechtbank bepaald. Zoolang de verklaring van kracht is, kunnen verplichtingen uit overeenkomsten van verzekering, aangegaan buiten het bezette Nederlandsche gebied, in het geheel niet worden voldaan. Andere dan de boven bedoelde verplichtingen van de maatschappij wor den voldaan. De agenten zijn verplicht aan de commissie waarmede bedoeld wordt de commissie voor de in dit besluit bedoelde verzekeringsmaatschappijen, bestaande uit drie leden en het vereischte aantal plaatsvervangende leden, door de voorzitters van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam en voor Rotterdam gezamenlijk te be noemen alle hun bekende verplichtingen, als in dit besluit bedoeld, en geldmiddelen op te geven. Onder geldmiddelen worden verstaan alle vermo gen sbestanddeelen, die binnen het bezette Neder landsche gebied aanwezig zijn, met uitzondering van kantoorinventaris. Het besluit is in werking getreden op den dag van zijn afkondiging dus Dinsdag met uit zondering van de bepalingen omtrent tusschenper sonen, die in werking treden met terugwerkende kracht tot 30 Juni 1940. EXAMENS. Academische opleiding. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Amster dam tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift, getiteld: Medemblik, inzonderheid n verband met de Zuiderzeewerken", de heer G. B. W. Huuzinga, geb. te Amsterdam. Apothekersassistent. Geslaagd mej. W. K. de Vlerk te Haarlem. BROOD BON 15 v. 18 Nov. t.m. 1 Dec. BON 16. Geldig van 25 Nov. t.m. 8 Dec. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 81 Algem. Distributie bonboekje van 9 Nov. t.m. 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. BON 16 Algem. Distributie- boekje van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 10 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 25 Nov. t.m. 4 Dec. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 09 geldig t.m. 1 Dec. BON 10 worst of vleesch waren" van 25 Nov. t.m. 4 Dec. 75150 gr. vleesch waren. BON 09 geldig t.m. 1 Dec. BOTER EN VETTEN BON 18 Boterkaart. Van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1/2 pond boter of margarine. BON 17 Boterkaart. T.m. 29 Nov. 1/2 pond boter of mar garine. BON 18 Vetkaart. Van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1/2 pond margarine of boter. BON 17 Vet kaart. T.m. 29 Nov. 1/2 pond margarine of boter. KAAS BON 51 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas Geldig t.m. 1 Dec. BON 24 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas. Geldig v. 25 Nov. t.m. 8 Dec. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 82 Algem. Distributie boekje. T.m. 29 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel. BON 83 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. viacaroni of vermicelli of spaghetti. BON 93 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel. BON 1 van de Bloemkaart. T.m. 1 Dec. 50 gram brood of 65 gram roggebrood of 35 gr. meel of bloem of 1/2 rantsoen gebak. PEULVRUCHTEN BON 56 Algem. Distributie boekje t.m. 16 December 1/2 kg. peulvruchten. EIEREN BON 64 Algem. Distributie boekje. 1 ei geldig tin. 1 Dec. BON 37. Geldig van 25 Nov t.m. 8 Dec. KOEK EN GEBAK BON 15 geldig t.m. 1 Dec. BON 16 v. 25 Nov. t.m. 8 Dec. BON 1 van de Bloemkaart. T.m. 1 Dec. 1/2 rantsoen koek of gebak. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gram.) KATTENBROOD BON 6 T.m. 30 Nov. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. ZEEP BON 29 T.m. 6 Dec. 150 gr, toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep, BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen, haarden, kachels, 1 een heid. BONS 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid 2e periode: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09. 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekkin). Alles geldig tot en met 30 November. HONDENBROOD BON 6 T.m. 30 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov, t.m. 29 Dec. 2 Ltr. ZEGEL PERIODE 8 alleen voor hen, die uitsluitend pe troleum verlichting hebben) van 11 Nov. t.m. 15 Dec. 2 L.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7