Engeland heeft schepen noodïg. Plaatsingsverordening overheids- en semi- overheidspersoneel. WOENSDAG 27 NOVEMBER Ï94Ö TT A "A R E E MrS V A" 'Q B 12 A T> Lord Lothian nam een memorandum mee naar Washington. Het D.N.B. verneemt uit New York: Omtrent het onderhoud tusschen Roosevelt en den Britschen ambassadeur, Lord Lothian, schrijft de Washing- tonsche correspondent van de ..New York Times'" dat op Amerika door Engeland druk wordt uit geoefend om meer schepen te leveren en wel niet alleen handelsschepen, maar ook oorlogsbodems. Bovendien streeft Engeland naar een soort samen werking tusschen de Engelsche en de Amerikaan- sche vloot, waardoor de Engelsche vloot zou wor den bevrijd van de .patrouillediensten in verschil lende deelen der wereld. Lord Lothian heeft schepen bijzonder nood zakelijk voor Engeland genoemd. Op de vraag of hij daaronder ook oorlogsschepen verstond, ant woordde hij aan journalisten: „Ik zei schepen". Uit Londen meldt de „New York Herald Tribu ne" dat Lothian een memorandum naar Wasting- ton heeft meegenomen, waarin Engeland's wen- schen op het gebied van schepen zijn uiteen ge zet. Volgens dit bericht zou Engeland van de Ver- eenigde Staten drie slagschepen, zes kruisers en honderd torpedoboot jagers willen koopen of lee- nen. Het memorandum behelst geen aanduidin gen omtrent den prijs, dien Engeland voor een versterkte vloothulp in den vorm van bases in den Stillen Oceaan of de wateren van Malakka zou willen betalen. Bovendien hoopt Engeland op moderne handelstonnage van Amerika. De Brit- sche delegatie van het ministerie van scheepvaart, die op het oogenblik in Amerika vertoeft, stelt vooral belang in koopvaardijschepen van het nieuwe bouwprogram der federale scheepvaart- autoriteiten. De Johnson-act ter tafel. De voorzitter van de commissie voor Buiten landsche Zaken uit den Senaat, George, heeft na een bespreking met Roosevelt bekendgemaakt, aldus United Press, dat de commissie zich Woens dag zal -bezighouden met het voorstel van senator King om de Johnson-act te wijzigen, zoodat het mogelijk zal worden Engeland credieten te ver strekken. Voorts zal de eisch van den isolationistischen senator Nye tersprake worden gebracht om het Congres op te dragen een onderzoek in te stellen naar de Britsche credieten in de V.S. Men is van meening, dat over beide onderwer pen een heftig debat zal worden gevoerd, dat in scherpte wellicht dat over het vredesverdrag van Versailles in den Amerikaanschen Senaat, zal be naderen. Besprekingen van Roosevelt. 'President Roosevelt heeft een conferentie ge leid, waaraan de ministers van oorlog, marine en justitie en het arbeiderslid van de defensiecom missie, Hillman, hebben deelgenomen. Kort tevoren had Roosevelt den New-Yorkschen industrieel Baruch ontvangen. Deze was in den wereldoorlog voorzitter van de commissie voor de oorlogsindustrie. BESCHOUWING VAN DE „DIPLO". De onthulling van Lord Lothian, dat de finan- cïeele mogelijkheden van Engeland uitgeput begin nen te raken, schrijft de „Deutsche Diplomatisch- Politische Korresponden enz", is een onsympathieke aangelegenheid voor den Amerikaanschen belasting betaler. De deelneming van Amerika aan de. „red ding der democratie" in den wereld'oorlog, eindigde met een binnenlandsche oorlogsschuld der Vereenig- de Staten van 25.7 milliard dollar. Daar kwamen, nog bij onbetaalde oorlogsschulden der geallieerde regeeringen en onbetaalde schulden van het bui tenland ten, bedrage van 12.2 plus 15.1, tezamen 27.3 milliard dollar, waarvan Amerika tot dusver niets meer gezien heeft. Daar komen nog bij die onberekenbare reusachtige verliezen, welke het Aimerikaansche nationale vermogen bij de finan- eieele en economische crisis geleden heeft, welke in het najaar van 1929 begon en een catastrophe van tot dusver ongeleenden omvang teweegbracht. Prijsdalingen bij grondstoffen en levensmiddelen, een- blijvende landbouwcrisis, ineenstorting van de effectenmarkten, faillissementen van fabrieken, handelshuizen en banken, een ontzettende werk loosheid, ineenstorting van. het internationale cre- dietstelsel en van de valtua's, toenemende belas tingen, sociale en economische onzekerheid, dit al les kenmerkt den weg, welke Amerika ten gunste van Engeland in den oorlog leidde en met de eco nomische catastrofe van 1929 en daarop volgende jaren eindigde. Het Amerikaansche volk heeft in 1934 uit verontwaardiging over dit bedrog hieraan een einde gemaakt in de Johnson wet en bepaald dat aan buitenlandsche regeeringen, die haar schul den riibt betaald hebben, de geldmarkt der Ver. Staten gesloten moet blijven. Wanneer nu Lord Lothian desondanks probeert een nieuwen greep in den Amerikaanschen geld buidel te doen, de spaargelden en het vermogen van het Amerikaansche volk weer aan te tasten, dan kan daarbij slechts van twee mogelijkheden sprake zijn, Of wel het is waar dat Engeland voor de uitputting van zijn in het buitenland te gebrui ken geldmiddelen staat, en dan verwaoht het van het Amerikaansche volk dat het, hoewel het nog de Engelsche oorlogsschulden met die van zich zelf te torsen heeft, nieuw geld in een firma steekt die op het punt staat haar faillissement aan te vragen. Dit zou dus neerkomen op goed geld naar -kwaad geld gooien en wel in omstandigheden die geen uitzicht op eeniige saneering bieden, maar wel een hopelooze liquidatie van deze onderneming doen voorzien. Ofwel Lord Lothian heeft, naar vele eco nomische en financieele deskundigen vermoeden, een onwaarheid verkondigd. Dan voert hij met zijn aankondiging echter een brutaal bedrog jegens de Vereenigde Staten in het schild en wil hij het Amerikaansche volk weer in een val lokken om het Engelsche geld te redden. In beide gevallen zou Amerika, althans volgens de planr.en van Lothian, het gelag moeten betalen. Aan de politieke en mi litaire nederlaag van Engeland zou dit echter uiter aard niets meer kunnen veranderen. In den wereldoorlog geloofde het Amerikaan sche volk voor bepaalde idealen te zijn opgekomen. Thans weet het Amerikaansche volk dat het toen een doodgewonen rooftocht heeft gefinancierd, Europa aan een blijvende wanorde heeft overgele verd en zich te laat van deze schardvlekking zij ner idealen, heeft teruggetrokken. Latere onderzoe kingen van den Senaat hebben den noodlottigen sa menhang tusschen, de financieele aangelegenheden en de deelneming van Amerika aan den wereld oorlog duidelijk aan het licht gebracht. Slechts in vertrouwen op de vergeetachtigheid en de lichtge- ïoovigheïd van het Amerikaansche volk kan Lord Lothian het thans wagen, een, nieuw bedrog jegens Amerika op touw te zetten. (D.N.B.) CHURCHILL Jr. IN HET LAGERHUIS. In den loop der Dinsdag gehouden vergadering van het Engelsche Lagerhuis, aldus wordt uit Lon den gemeld, heeft de zoon van, den minister-presi dent, Randolph Churchill, zijn eerste rede gehou den. Hij deed hierin scherpe aanvallen op de Brit sche regeering wegens haar tot dusver bekend ge maakte oorlogsdoeleinden en eischte preciseering en rechtvaardiging der Britsche oorlogsdoeleinden. Minister-president Churchill woonde de rede van zijn zoon bij. Ouitseh leger he richt: Aanval op Bristol duurde verscheidene uren. BERLIJN, 26 Nov. (D.N.B.I Het opperbe vel van de weermacht deelt mele: „Een duikboot onder commando van luitenant ter-zee eerste klasse, Schepke, heeft 41.400 brt. vijandelijke handelsscheepsruimte tot zinken gebracht. Het luchtwapen zette ook in den nacht van 24 op 25 November de succesvolle vergeldïngs- aanvallen op Londen voort. In het centrum van de stad en op de beide oevers van de Theems waren hevige ontploffingen en branden waar te nemen. Andere sterke afdeelingen gevechts vliegers, hadden zooals reeds gemeld, in den zelfden nacht de voor den oorlog belangrijke doelen in Bristol als doel opgekregen. Gedu rende verscheidene uren vielen zij met brand- en dynamietbommen van het zwaarste kaliber de haven- en industrieele installaties, als mede ravitailleeringsmrichtingen aan. In het ge- heele gebied vielen talrijke opslagplaatsen met voorraden grondstoffen en de verwerkingsinstal laties voor deze grondstoffen aan de vernietigende vlammen ten prooi. Drie gasfabrieken werden vernietigd en een groote maalderij door het vuur vernield. Het aanvalsgebied van Bristol was naar ooggetuigen den volgenden dag beves tigden, een groote brandhaard. Andere aanvallen richtten zich in denzelfden nacht tegen enkele andere steden in de Midlands en in Zoiid-Engeland. Tengevolge van de on gunstige weersomstandigheden heerschte er op 25 November overdag' slechts een geringe acti viteit. Kleine afdeelingen lichte gevechtsvlieg tuigen bestookten met succes verschillende voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Zuid- En geland met zware bommen. Het leggen van mijnen in Britsche havens en in de scheepvaartwegen werd volgens plan voort gezet. Verdragend geschut van het leger en van de marine nam op 25 November des avonds een Britsch convooi, dat naar het Westelijk ge deelte van het Kanaal trachtte door te breken, doeltreffend onder vuur, zonder dat het vuur door den vijand beantwoord werd. Het convooi werd uit elkaar geslagen, In den afgeloopen nacht wierp de vijand in Noordwest-Duitschland op eenige plaatsen bom men, die slechts in een dorp geringe materieele schade aanrichtten. De vijand verloor gisteren twee vliegtuigen, waarvan een in een luchtgevecht en een door de luchtdoelartillerie neergeschoten werd. Van Duitsche zijde werden geen verliezen ge leden." NA TACHTIG DAGEN VAN FELLE LUCHTACTIE, Het D.N.B. meldt nader: „Sedert op 7 September 1940 het Duitsche lucht wapen voor de eerste maal overging tot intensieve vergeldmgsaanvallen op het Britsche moederland zijn precies tachtig dagen verloopen. In dien lan gen tijd moest in Engeland alle hoop begraven wor den, waarmede men zich i,n den aanvang van de •groote aanvallen, trachtte te troosten. Toentertijd geloofde men hoofdzakelijk op grond van drie ar gumenten te kunnen voorspellen dat de Duitsche acties spoedig zouden verlammen. In de eerste plaats heeft de theorie der slijtage, volgens welke het verbruik van materiaal en brandstoffen nood zakelijkerwijs een verlichting voor Engeland moest brengen, schipbreuk geleder. Het Duitsche lucht wapen bewijst dagelijks.door harde slagen dat zijn -strijdkracht niets h.eeft geleden, zoodat het souve- rein op ieder oogenblik al naar de bestaande om standigheden. de kracht en zwaarte van de aan vallen bepaalt, precies zooals een goede organist het register van zijn instrument beheerscht om de beste harmonieën te voorschijn te lokken. Ook het vertrouwen op het slechte weer van den herfst is bedriegelijk gebleken. Storm noch koude, mist noch regen, kenden de .gevechtsvliegtuigen uit het En gelsche luchtruim weg houden. In tegenstelling met de R.A.F., die zijn actie vaak genoeg dagen lang stop zette, hebben de Duitsche vliegers te allen tijde bewezen ongunstig weer te kunnen meester wor den. Ook deze denkbeeldige wissel op de toekomst werd niet gehonoreerd. De Britsche afweer is in- tusschen niet doeltreffender, maar zwakker gewor den. Steeds vaker faalt hij volkomen. Nooit is hij in staat gebleken den aanvallenden machines den weg naar hun doelen te versperren. Na Londen, Coventry, Birmingham en Southamp ton is thans de groote haven- en industriestad Bristol door het Duitsche luchtwapen uitgekozen voor massale aanvallen. De Amerikaansche pers heeft voor de laatstelijk toegepaste methode van concentratie der hoofdza kelijke trefkracht, telkens op een bepaalde stad de uitdrukking „coventreeren" uitgedacht, omdat Co ventry het eerste voorbeeld hiervoor was. Op die wijze wordt de uitdrukking verbonden met een be paalde daad, waarvan het succes riet kan worden ontkend, ja dat door de bladen van alle landen in talrijke ooggetuigeverslagen uitdrukkelijk wordt bevestigd. De mededeelingen van het weermachtberioht van heden geven de onbetwistbare waarnemingen weer, gedaan uit de in den strijd geworpen vliegtuigen zaglijke schilderij der vernieling, terwijl de in bui tenlandsche bladen weergegeven gedetailleerde waarnemingen op den grond reeds een effectieve schildering gaven van de vreeselijke verwoestin gen. Hieruit blijkt dat er een diepgaande tegen stelling bestaat tusschen deze feiten en de denk beeldige „verpulvering" van Duitsche steden, waar mede de R.A.F. zich geblameerd heeft zoo goed als dat maar kon". Ontwikkeling van den „robot". Van „Televox" tot „Electro". PITTSBURGH, November. Dertien jaar ge leden bouwde een Amerikaansche ingenieur den eersten mechanischen mensch, die den naam van „televox" kreeg en groot opzien baarde. Deze „televox" leverde ruim stof voor „toekomst- films" en fantastische romans. Sedertdien heeft hij twee opvolgers gehad, die nog veel meer presteer den dan „telefox". De eerste „robot", die reeds uitgediend is, kon slechts een telefoonhoorn aan het oor brengen, zijn armen bewegen en schakelaars bedienen, doch zijn beide opvolgers zijn heel wat verder gekomen. Televox was bij zijn geboorte nog stom en leerde pas later twee korte zinnen. Hij kwam ook niet op bevel in actie, doch reageerde slechts op pijl signalen. Zijn opvolger, Willie Vocalite, kon, in vergelijking met den eersten robot, reeds veel meer. Van zijn geboorte af, in het jaar 1932, kon hij spreken en na eenigén tijd had zijn leermeester hem zelfs het zingen bijgebracht. Willie kon een geweer afschie ten. kon keurig groeten en rookte sigaretten. Ge durende zijn reizen door de Vereenigde Staten, waarbij hij zelfs in Hawaii kwam en een totalen afstand van 150.000 K.M. aflegde, vertoonde hij zijn kunststukken. Nadat zijn „zenuwstelsel" gron dig was nagezien, kwam Willie op de internationale tentoonstelling van de „Golden Gate". De grootste prestatie op dit gebied echter staat op naam van de pas sedert 2 jaar geleden vervaar digde „Electro". Deze nieuwste robot heeft een woordenschat van 77 woorden, hij kan op zijn vin gers tellen, zijn hoofd omdraaien, loopen, zijn armen en vingers bewegen, kleuren onderscheiden en siga retten rooken. De „beste vrienden" van den mecha nischen mensch zijn twee mechanische honden, die naar den naam van „Sparko" luisteren en die dit jaar uit de werkplaats van Barnette te voorschijn zijn gekomen. Zij treden tegelijk met hun beide bazen op, volgen "deze op den voet en gedragen zich juist als hun collega's van vleesch en bloed. De beide Sparko's kunnen blaffen, met den staart kwispelen, gaan zitten, opstaan en mooi zitten. (United Press.) Minister Cross over de Britsche scheepvaartverliezen. Import sterk gedaald. Het D. N. B. meldt: De Britsche minister van scheepvaart, Ronald Cross, heeft Dinsdai avond voor de Engelsche radio een rede gehouden over de Britsche verliezen aan koop vaardijschepen in de laatste maanden. Hij deel de mede dat de wekelijksche verliezen van En geland aan koopvaardijtonnage sedert Juni in vergelijking met de gemiddelde wekelijksche verliezen voor dien tijd driemaal zoo groot waren geworden. Deze verhooging der verliescijfers was, naar Cross zeide, hieraan te wijten dat Duitsch- land door de verovering van een groot aantal maritieme landen gunstiger bases voor zijn aanvallen op de Britsche koopvaardij had verkregen. Ten aanzien van den aanbouw van koopvaar dijschepen, aldus Cross, richt Groot-Brittan- nïë zijn blik hoofdzakelijk op de werven dei- Ver. Staten, want het is een feit, dat de landen van het Imperium niet genoeg koopvaardijsche pen voor Engeland kunnen bouwen. Doch zelfs wanneer de werven der Ver. Staten erbij be trokken worden is het alleszins twijfelachtig of Engeland op den langen duur over voldoende koopvaardijschepen zal beschikken. Er kan na melijk reeds thans geen sprake meer van zijn dat Engeland met behulp van zijn koopvaardij vloot alle dingen invoert, die het voor het uit breken van den oorlog heeft geïmporteerd. De invoeren zijn integendeel zeer sterk gedaald, vooral daar Duitschland Groot-Brittannië van bijna alle Europeesch markten heeft uitgeslo ten. In verband met de aan den oorlog verbon den gevaren voor de scheepvaart is Engeland thans in groote mate gedwongen zijn import goederen uit overzeesche landen met eigen schepen zelf te halen. Bij de lange aanvoerwe- gen, zoo vervolgde Cross, doen zich natuurlijk vertragingen voor, die eenerzijds door het con- vooistelsel veroorzaakt worden. Anderzijds moe ten tegenwoordig ook steeds tal van koopvaar dijschepen in Britsche of buitenlandsche ha vens hersteld worden. Met het oog op het feit, dat Engeland onder deze omstandigheden in de naaste toekomst slechts in geringe mate overzee sche goederen kan invoeren, verzocht de minis ter het publiek bij het verbruik van waren uiterst spaarzaam te zijn. Alle candidaten worden in de afdeeling Overheidspersoneelvoorziening" ingeschreven. J. M. ANDREWS TIJDELIJK MINISTER PRESIDENT VAN ULSTER. BELFAST, 26 November. De minister van fi nanciën, J. M. Andrews, zal na het overlijden van burggraaf Craigavon de functie van premier waar boven Bristol. Deze waarnemingen vormen bij wijze nemen, totdat de Unieraad een nieuwen minister van spreken de groote penseelstreken voor het ont- (president heeft aangewezen. (United Press) Een gedeelte van de bekende kerkruïne van Bergen (N.-H.), welke thans gerestaureerd wordt met steun van Rijksmonumentenzorg. De ruïne ontstond in 1574 tengevolge van brand tijdens een be schieting. (Foto Pax Holland.) De Staatscourant van hedenavond bevat een beschikking van den secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van Bin nenlandsche Zaken, regelende de wijze van aanvulling van het personeel bij de diensten, bedrijven en instellingen van het rijk. de pro vinciën, de gemeenten en de Nederlandsche Spoorwegen. Deze beschikking luidt: In overeenstemming met par. 2 en 3 der ver ordening no. 3/1940 en op grond der verordening no. 137/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, bepaal ik: Artikel 1. In de behoefte aan personeel bij de diensten, bedrijven en instellingen, in den i-uimsten zixi genomen, zoowel van het rijk als van de pro vinciën, de gemeenten en de Nederlandsche Spoor- wegen, zal wox-den voorzien door aanwijzing van daarvoor geschikte krachten uit de volgende cate- goi-ieën van personen: a. Zij, die op 15 Mei 1940 rechtsti-eeks of mid dellijk bij het rijk in dienstbetrekking waren, het zij in burgerlijken dienst, hetzij als beroepsmilitair, dan wel als dienstplichtig onderofficier in den zin van artikel 1 van het capitulantenreglement 1935, voor zoover voor hen in de laatstelijk door hen be- kleede functie geen voldoende dagtaak meer valt te verrichten, alsmede zij, die als eervol ontslagen militair van het Nedei-landsch-Indisch leger op 15 Mei 1940 aanspraken konden ontleenen aah het be paalde bij ax-tikel 2 van voormeld reglement; b. Zij, die op 15 Mei 1940 in het genot waren van wachtgeld of z.g. wachtgeldvervangend pen- Lord Rothermere overleden. Bekend .Eixgelsch dagbladeigenaar. Lord Rothermere. (Foto archief H. D.) STOCKHOLM, 26 November. De kranten magnaat Lord Rothermere, broeder van wijlen lord Northcliffe, is volgens een Reuterbericht heden op 72-jarigen leeftijd op de Bermuda eilanden overleden. Lord Rothermere had zich in Mei j.l. op verzoek van Lord Beaverbrook met een bijzondere missie naar Amerika begeven. (D.N.B.). „Engeland zoo goed als verslagen.' Uitlating van Kennedy. Naar de „New York Daily Mirror" meldt heeft de Amerikaansche ambassadeur te Londen. Ken nedy. tegenover de leiders van de Amerikaansche filmindustrie verklaard dat het Britsche rijk voor onoverkomelijke moeilijkheden staat. Amerika moet inzien dat Engeland zoo goed als verslagen is. De Amerikaansche filmindustrie zou er goed aan doen de vervaardiging van ophitsende films tegen de autoritaire staten te staken. (D.N.B.) Prof. Tuka terug in Slowakije. Het D.N.B. verneemt uit Pressburg:: De Slo- waaksche minister-president en minister van buitenlandsche zaken, prof. dr. Tuka, is gister middag te Pressburg teruggekeerd. De bevolking bereidde hem een hartelijke ontvangst. Ter ver welkoming waren alle leden der Slowaaksche re geering, de gezanten van Italië, Hongarije en Roe menië, de leden van het Duitsche gezantschap en vertegenwoordigers van Hlinkagarde en Hlinka- partij aanwezig. Tuka hield een toespraak, waar in hij zijn voldoening uitte over het resultaat van zijn bezoek aan Berlijn. Frankrijk en Spanje wisselen kunstschatten uit. Overeenkomst tusschen Louvre en Prado PARIJS, 26 November. Met goedkeuring van de regeeringen van Frankrijk en Spanje hebben vertegenwoordigers van de grootste musea der beide landen, het Louvre en het Prado. een vriend schappelijke overeenkomst gesloten ter uitwisse ling van kunstwerken. Spanje wenschte eenige schilderijen te herkrijgen, die tijdens den onaf hankelijkheidsoorlog van 1812 naar Frankrijk waren gebracht en Frankrijk wil het Louvre ver rijken met wei-ken van eenige Spaansche kunste naars, die slecht vertegenwoordigd waren. Volgens de overeenkomst zal Spanje o.a. aan het Louvre afstaan het portret van de Infante Maria Anna en Greco's Annunciatie. Frankrijk zal o.a, afstaan de Annunciatie van Murillo en een vrouwenbuste van Phoenicische oorsprong. (United Press) sioen ter zake van vroegeren dienst als burgerlijk of militaii- ï-ïjksambtenaar (hieronder begrepen zij, die in het genot van een uitkeering als om schreven in artikel 99 van het Algemeen Rijks ambtenarenreglement).: c. Zij, die op 15 Mei 1940 rechtstreeks of mid dellijk bij een provincie, bij een gemeente of bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienstbetrekking wa ren, voor zoover voor hen in de laatstelijk door hen bekleede functie geen voldoende dagtaak meer valt te verrichten; d. Zij, die op 15 Mei 1940 in het genot waren van wachtgeld ter zake van vroegeren dienst als ambtenaar bij een provincie, bij een gemeente of bjj de Nederlandsche Spoorwegen; ei Zij, die ten gevolge van in en doo r den mi litairen dienst gekregen letsel uit dien dienst zijn ontslagen onder toekenning van pensioen, doch die niet uitsluitend met dit pensioen in hun levens onderhoud kunnen voorzien; f. „Belanghebbenden" en „zoons van belang hebbenden", in den zin der Zuiderzeesteunwet 1925 en g. houders der akte van bekwaamheid als on derwijzen. bedoeld in artikel 77a der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) die op 15 Mei 1940 reeds werden aangemerkt als gegadigde voor een plaatsing in overheidsdienst. Artikel 2. (1) Alle personen, behoorende tot de categorieën, genoemd onder a. tot en met, g. van het voorgaand artikel, worden bij de afdeeling „overheidspersoneelvoorziening" van het departe ment van Bimenlandsche Zaken groepsgewijze in geschreven als candidaat ter plaatsing in den over heids- en semi-overheidsdienst. (2) Indien bij een van de diensten, bedrijven of instellingen, hetzij van het rijk, dan wel van een provincie, een gemeente of van de Nederlandsche Spoorwegen, in de behoefte aan een werkkracht moet worden voorzien, dient het in deze tot benoe men of tot irdienststellen bevoegd gezag aan het departement van Binnenlandsche Zaken een aan vraag in tot aanwijzing van een geschikten candi daat.. (3) Kan geen geschikte candidaat worden aan gewezen, dan mag in de bestaande vacature wor den voorzien door keuze uit vrije sollicitanten. (4) Overigens is het in het tweede lid aange duid gezag verplicht, den aangewezen candidaat in dienst, te stellen. Artikel 3. Aan de in artikel 1 aangegeven can didaten, die ter vervulling van eenigerlei functie wox-den aangewezen en hun dienst moeten verrich ten buiten hun tegenwoordige woonplaats, kan indien het hoofd van het departement van Bin nenlandsche Zaken verhuizing naar de nieuwe standplaats redelijk acht door en ten laste van het gezag, in wiens dierst zij werkzaam worden gesteld, een tegemoetkoming in de kosten van die verhuizing worden verleend, althans voor zoo ver zij gehuwd zijn of geweest zijn en in het bezit zijn van eer volslagen eigen inboedel. Artikel 4. Candidaten, als in art. 1 genoemd, die ter vervulling van eenigerlei functie zijn aange wezen en die weigeren deze functie te aanvaarden, worden onverminderd hetgeen in de terzake betrekkelijke wachtgeld- en pensioenregelingen voor dergelijke gevallen is bepaald niet meer ter vervulling var een andere vacature bestemd. Artikel 5. (1) Tenzij door het hoofd van het de partement van Binnenlandsche Zaken anders wordt bepaald, is de chef van de in artikel 2. eer ste lid, aangeduide afdeeling bevoegd om over de aargelegenheden, rakende de inschrijving en de plaatsing van dc in art. 1 aangegeven candidaten, voor zoover zich daarbij geen principicele of ge zagskwesties voordoen, namens dat: hoofd, in brief wisseling te treden met alle Nederlandsche auto riteiter en met de directie der Nederlandsche Spoorwegen; bedoelde autoriteiten en die directie zijn verplicht, aan genoemden chef alle gevraagde inlichtingen nopens bedoelde aangelegenheden te verstrekken. (2) Omgekeei-d is voormelde afdeelingschef ge- houder, alle daarover van hem gevraagde inlich tingen te verschaffen aan de Nederlandsche auto riteiten en aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen. Artikel 6. De regeling ter bevordering van de be noeming in betrekkingen in dienst van het rijk als ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) van houders der akte van bekwaamheid als onderwijzer, bedoeld in artikel 77a der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad ro. 127). zooals die regeling onder dagteekening van 30 Juni 1937, no. 241, kabinet M.R., is vastgesteld, wordt bij deze ingetrokken. Artikel 7. Tengevolge van het gestelde in ax-tikel 3 blijft het bepaalde in de onderscheiden wacht geldregelingen nopens toekenning van een tege moetkoming in de kosten eener verhuizing buiten verdere toepassing. Artikel 8. (1) Deze verordening wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 Augus tus 1940. DARIC PROGRAMMA RUBENSMONUMENT TE ANTWERPEN BESCHADIGD. Het D.N.B. meldt: In Antwerpen, waar voor eenige dagen kunstenaars en geleerden uit Duitschland en België bijeenkwamen om de na gedachtenis te eeren van den grooten Vlaam- schen schilder Peter Paul Rubens, heeft de Royal Air Force in de eerste ochtenduren van 23 November eet centrum der stad met bommen bestookt. Daarbij werd het wereldbekende Ru bens-monument beschadigd. Er vielen geen doo- den. DONDERDAG 28 NOVEMBER 19X0. HILVERSUM I. 415 M. Nedcrlandsch programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen rlen dag. 8.30 Gramofoonmuzlek. 10.15 Rococo-octet. 11.00 Gra mofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 KRO- orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. Gramofoonmuzlek. 1.15 Musiquelte. 2.00 Nederiandsch Kamerorkest. 2 40 Gramofoonmuziek. 3.00 Nederiandsch Kamerorkest. 3.40 Gramofoonmuzlek. 4,00 KRO-Melodls- ten. 4.30 Zlekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Causerie „Vorming van de rijpere Jeugd". 5.45 Gramo foonmuzlek. 6.00 Radlotooneel met mu/.ick. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II, 301 M. AVRO. a.oo Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Stefaneseu. 11.00 Causerie „St. Nicolaassurpriscs voor een smalle beurs". 11.20 Ensemble Stefaneseu. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Reportage. 1.15 AVRO-Amusementsorkest- 2.00 Omroeporkest en solist. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Gramo foonmuziek. 3.20 Omroeporkest. 4.00 Causerie „Twente in beeld en kleur". 4.15 Gramofoonmuzlek. 5.00 VPRO: Cyclus: „Lezen in de Bijbel". 5.15 Nieuws-, economischc- en beursberichten A. N. P. 5.30 Puszta-orkest. 6.00 Gramo foonmuziek. 6.25 Boekbespreking. G.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberichten A. N. P„ sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Be richten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe richten A. N. P., gramofoonmuzlek. 9.00 Berichten, Duitsch. 9.15 Gramofoonmuzlek. 10.30 Orgelspel. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Berichten, Engelsch. 11.45 Gramo foonmuzlek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Berichten. Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berich ten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.30 Berichten, Engelsch. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Berichten, Duitsch. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Gra mofoonmuziek. 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 2e, 3e en 4e bedrijf van de opera ..La BohCmo" (gr.pl.). 3.00 Berichten, Duttsch. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten a. N. P. 5.30 Orgelspel. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Berich ten. Engelsch. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmu zlek. 7.00 Persoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberichten A. N. P., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9