Opening N.V. Hees Co China's buitenlandsche handel. Uit de Pers. KORT NIEUWS. De Parijsche politie en de distributie. Meisjes gevraagd Vernhoüt&v. Sluijters RUSTHUIS Kamer vrij DE WIJN OPENT HEI HART!" Accordeon HOGENBIJL O N D E R D A G 28 NOVEMBER" 19<W HAAREEMrS DAGBEXC Een dezer dagen verschenen statistiek geeft jfers betreffende den buitenlandschen handel van in het jaar 1939, welke enkele merkwaardige jzonderheden te zien geven. De eerste is, dat in inoemd jaar de invoer in zeer aanzienlijke mate toegenomen. De invoer in de jaren 1936, 1937 en 1938 beliep in ponden sterling 56.9 millioen, 57.6 millioen 50.4 millioen. Vorig jaar vertoonde echter een :oote sprong van 50.4 millioen tot 80.6 illioen. Zooals men weet is de militaire situatie in China 1939 vrijwel niet veranderd. De buitenlandsche andel van het land heeft dan ook door wijzigingen de militaire positie vrijwel geen veranderingen idergaan. Wel ondervond hij invloed van een aling van den wisselkoers. Tot Mei 1939 werd de oers van den Ghin. dollar op ongeveer 8 pence ehouden. Daardoor steeg, in 't -bijzonder in de door apan bezette gebieden, de invoer snel. Na de oersdaling kwam aan deze toeneming van den in- oer een einde en trad zelfs een daling in, maar eeg de uitvoer sterk. Het verloop van deze be- eging vindt men in onderstaande cijfers nauw- eurig weerspiegeld: Handel in het vrije China 'en in de bezette ge- ieden in millioenen Chineesche dollars. 1939: Vrije China Bezet gebied invoer, uitvoer. mvoer. uitvoer. 18.4 76.5 49.- ebruari 14.7 68.2 44.8 aart 13.7 28.5 99.8 39.8 17.7 107.5 48.1 22.5 149.5 61.3 imi 18.3 22.2 134.7 46.2 li 11.7 17.9 105.7 62.1 ugustus 12.9 16.1 118.6 85.3 9.0 83.3 76.8 ctober 11.4 6.1 89.0 87.9 ov ember 14.0 24.1 70.8 1096. ecember 12.9 25.9 76.4 96.8 otaal 163:0 223.1 1180.0 808.1 andelsbalans +60.1 —371.9 Cijfers over 1939 van het bezette en onbezette gebied. Bij een nadere beschouwing van deze statistiek alt terstond in het oog, dat de handelsbeweging in het vrije China nog slechts gering is vergeleken iet dien van het bezette gebied. De invoer bedraagt 't vrije China maar c.a. 14 pet. van dien in het :zette gebied. De uitvoer geeft een wat gunstiger eeld te zien: het vrije China voerde ongeveer 27 ct. uit van het uitvoerbedrag van het bezette ge en 21!/2 pet. van den totalen uitvoer van hina. Het gevolg hiervan is, dat het vrije China een uitvoeroverschot kan wijzen, in tegenstelling iet het bezette gebied.waar de invoer de uitvoer et bijna 372 millioen Chineesche dollars overtrof. Merkwaardig is voorts, dat de invoer in het vrije hina niet zoo sterk is teruggeloopen als in het oor Japan bezette gedeelte. Aan het eind van het ar was de import per maand wel aanzienlijk ge- nger dan in de maanden April, Mei en Juni, aar1 toch hooger dan in de eerste maanden van ;t jaar. De uitvoercijfers van het vrije China geven wel m vermeerdering te zien, doch deze is absoluut relatief geringer dan de toeneming van den uit- oer uit het bezette gebied. Indien de toestand zich den loop van dit jaar op overeenkomstige wijze blijven ontwikkelen, zal de handelsbelans voor et bezette gebied nu een heel ander beeld geven., 'ant in November en December heeft het bezette "bied een aanzienlijk uitvoeroverschot weten te peren. DE HANDEL IN HET BEZETTE GEBIED. In- en uitvoer over de voornaamste havens. In illioenen Cineesche dollars. Havens ïanghai ientsin Singtao ungchow engtze 1939 '39 vergel. m. '37 Imp. Exp. Imp. "Exp. 588.2 594.7 4. 77.4 +190.0 344.6 95.6 +.260.5 33.3 120.1 56.0 70.3 2.0 36.4 57.6 36.3 57.3 21.9 34.9 12.5 +- 0.7 Uit deze enkele cijfers blijkt, dat de havenstad ientsin sterk naar den voorgrond begint te drin- en. De toeneming van den import via deze plaats vergeleken met 1937, frappant en indien zij in •lijke mate blijft doorgaan, zal Tientsin weldra ianghai wat den invoer betreft naar de kroon ste en. Overigens kan men concludeeren, dat de iim- ort veel sterker is toegenomen dan de export. In 937 bedroeg de import via deze havens 654.3 mill, hin. dollars en de export 626.1 mill. Chin, dollars, lodat er een invoeroverschot was van 28.2 mill, hin. dollars. In 1939 bedroeg de invoer 1111.2 lill. Chin, dollars en de export 838.8 mill. Chin, 'liars. De invoer overrtof den uitvoer derhalve let 272.4 mill. Chin, dollar's. Nu is een vergelijking van al deze cijfers niet ge- eel juist in verband met de hierboven reeds ver leide daling van den koers van den Chin, dollar i 1939 (van c.a. 8 pence tot c.a. 3'/» pence), och de conclusie lijkt niet al te gewaagd, dat Japan nog niet in geslaagd is het veroverde gebied te 'ganiseeren. LANDEN VAN WAARUIT INGEVOERD WORDT. Natuurlijk heeft Japan zeer veel belang bij een eneming van den invoer in China, omdat het zelf et voornaamste uitvoerland is. Het heeft deze laats pas in de laatste jaren verkregen, want neger waren de Ver. Staten de voornaamste iveranciers van China, maar deze zijn nu door ipan teruggedrongen. Dit land heeft thans reeds, zamen met het gebied van Kwantoeng, Formosa Korea, een derde van den buitenlandschen han- van China in handen. In 1937 was dit nog maar sn zesde. De door Japan in den buitenlandschen handel an China ingenomen positie is voornamelijk ver- orven op het gebied van den import. Want in 1939 eeft Japan in China minder gekocht dan in 1937, tegenstelling met de Ver. Staten, wier aandeel den Chineesohen uitvoer ongeveer gelijk is ge leven. Deze Japansche politiek van vermeerdering, van m eigen import in China en vermindering van iderer invoer, met handhaving van den export iar die andere landen, wordt ongetwijfeld geleid lor den wensch de beschikking te krijgen over vrije viezen om de behoeften van eigen oorlogs- iustrie te kunnen financieren. De Chineesche oducten worden hierbij dus aan de Japansche be ngen dienstbaar gemaakt. GOEDEREN. In den aard en de hoeveelheid der in China inge- lerde goederen is de laatste jaren, natuurlijk •or een belangrijk deel onder invloed van den dog, een aanzienlijke wijziging gekomen. De voer van ruwe katoen is meer dan vertien- ludigd. Ook van granen, tarwe, suiker en kolen is de voer sterk toegenomen. Vooral ten aanzien van anen en tarwe is dit een bijzonderheid, omdat lina zelf voldoende voortbrengt. Tengevolge van jn oorlog heeft men echter de normale productie- jfers niet kunnen bereiken, terwijl het land 'vendien nog door Japan een leveringsplicht is 'gelegd, zoodat China niet meer de beschikking had over de normale hoeveelheden, welke het voor eigen gebruik noodig had. Een soortgelijk geval heeft men gehad met den katoen. Vroeger expor teerde China meer ruwe katoen dan het importeer de. In 1939 was het omgekeerd en moest katoen in Britsch-Indië, de Ver. Staten en Brazilië worden gekocht. De katoenimport maakte zelfs den voor- naamsten post van de handelsbalans uit, hoewel het vroeger geenszins zoo was. Deze verschillende feiten doen de vraag rijzen of Japan van de bezette gebieden voorloopig wel veel te verwachten heeft en of het wel in staat zal zijn de productie op behoorlijke wijze te organiseeren. L. DE REDE VAN DEN RIJKSCOM MISSARIS TE MAASTRICHT. Het Utr. Nieuwsblad schrijft over de rede, die de Rijkscommissaris te Maas tracht heeft ge houden, o.m.: „Herhaald heeft de Rijkscommissaris, dat het onze aangelegenheid is, welke politieke besluiten wij nemen. Deze herhaling is daarom zoo belang rijk, omdat men wel eens den indruk kreeg al thans een dergelijke opvatting onder het publiek kon beluisteren dat dit stadium achterhaald was. Maar evengoed heeft de Rijkscommissaris gezegd, dat hij zijn standpunt zal voorbehouden. En ove rigens heeft hij nogmaals te verstaan gegeven, dat het zijn wensch is, dat wij nationaal-socialistisch worden: waartoe anders zou het met zooveel woor den gewezen hebben op het voorbeeld, dat hij ons geeft. Een voorbeeld, dat slechts ter navolging be stemd is. En weer herhalen wij, wat wij al eens vroeger gezegd hebben: Hoe kan men van een Duitsch nationaal-socialist verlangen, dat hij in iets anders vertrouwen heetf en iets anders het beste vindt dah het Duitsche nationaal-socialisme? Al die maatregelen, welke men daar als juist heeft gevoeld, zal hij ook hier willen toepassen, omdat hij als overtuigd nationaal-socialist meent, dat zulks voor het volk het beste is. Tenslotte dringt een nieuw en zeer belangrijk element in de rede van den Rijkscommissaris raar voren, nl. dat waar hij over de gemeenschap van het volk spreekt. Hij bedoelt daarmede, de ge meenschap van het Duitsche volk, maar voegt er aan toe, dat deze gemeenschap is ontstaan uit het bloed en dat dit bloed een grootere ruimte vult dan de Duitsche, nl. de ruimte der Germaansche vol ken. Wanneer de Rijkscommissaris hieraan toe voegt, dat Duitschland een bijzondere verantwoor delijkheid voelt voor de volkeren van Germaansch bloed, dan begrijpt men, dat hij dit belangrijke pro bleem nog pas zeer voorzichtig heeft aangesneden en dat het volgende redevoeringen voorbehouden zal zijn dit thema nader uit te werken. Hoe deze uitwerking moet worden gedacht, is niet moeilijk te bedenken voor hen, die inzicht héb ben. Als men in Duitschland de gemeenschap zoo bijzonder toejuicht en nu spreekt van een gemeen schap van het bloed, dat daarbij zoo'n belangrijke plaats inneemt, dan kan men ook verwachten, dat eerlang deze Duitsche gemeenschap moet worden uitgebreid met die volken, die gemeenschappelijk bloed hebben. Dan kan men ook begrijpen, dat Duitschland wil, dat Duitsche recepten hier wor den toegepast; dan kan men ook begrijpen, dat het feit, dat ers volk een Germaansch volk is, nog vei're consequenties met zich zal brengen. Want sprak de Rijkscommissaris niet van zijn wensch de groote lotsgemeenschap der Germaansche volkeren op te bouwen? Gebondenheid en verbondenheid met Duitschland zullen de eerste voorwaarden voor deze lotsgemeenschap zijn". HET PLAATSEN VAN PERSO NEEL IN OPENBAREN DIENST. Het Nat. Dagblad schrijft over de verorde ning betreffende het plaatsen van personeel bij den openbaren dienst: „Ons is in deze verordening opgevallen, dat voor de vervulling van open plaatsen in de eerste plaats in aanmerking komen zij, die op 15 Mei jl. reeds op een of andere wijze in een dienstverband tot de overheid stonden. Zooals algemeen bekend is, werd tot vóór 15 Mei elkeen, die zelfs maar van nationaal-socialistische gevoelens werd verdacht, uit den dienst van het Rijk, de provincies en de gemeenten geweerd op grond van een ongrondwettig ambtenarenverbod, door de toenmaals heerschende politieke partijen door middel van hun zetbazen in de elkaar opvol gende kabinetten uitgevaardigd. De nieuwe verordening nu bestendigt dit on recht. Zij komt neer op den slagzin: „die binnen zijn, zijn binnen en die buitengesloten waren, blij ven er uit". Was het vóór 15 Mei voor een natio naal-socialist onmogelijk om in overheidsdienst te treden, al was het maar als straatveger in een gemeente van den zesden rang, voortaan zal het ook voor den nationaal-socialist vrijwel onmogelijk zijn zulk een betrekking te verwerven op grond dat hij voor 15 Mei uitgesloten was. Wij weten niet of dit de bedoeling dezer ver ordening is, maar het is in elk geval het gevolg". Duitsche fondsen en de geblokkeerde Markenbelasting. De vereeniging voor den effectenhandel deelt, met machtiging van den secretaris-generaal van het departement van financiën, het navol gende mede: A. Indien een koop en verkoop van Duitsche effecten tusschen ingezetenen en voor hun rekening plaats heeft, is noch de verkooper, noch de kooper belasting op grond van het geblok keerde markenbelastingbesluit 1940 schuldig. b. Indien een ingezetene aan een niet-ingeze- tene Duitsche effecten verkoopt, zal deze in gezetene de belasting schuldig zijn, indien en voor zoover uit deze transactie direct of indirect een overmaking uit het Duitsche rijk naar Nederland, als bedoeld in genoemd besluit, voortvloeit of heeft plaats gehad. c. Ten opzichte van den handel in Duitsche effecten beteekent het vorenstaande, dat de geblokkeerde markenbelasting op banken, ban kiers en commissionnairs in effecten, die inge zetenen zijn en die voor eigen rekening of voor rekening van hun cliënten, die ingezetenen zijn, koopen en verkoopen, niet toepasselijk is, zoo dat aan dezen handel geen bezwaren uit hoof de dezer belasting in den weg staan. De bepaling, dat de handel in Duitsche fond sen geschiedt onder de voorwaarde, dat de koo per den verkoop-'er vrijwaart voor de finan- cieele gevolgen, welke voor den verkooper kun nen ontstaan uit hoofde van de geblokkeerde markenbelasting, blijft gehandhaafd, doch heeft ln verband met de vorenstaande onder a. b. en c genoemde mededeelingen slechts be- teekenis, indien de koop plaats had voor reke ning van een niet-ingezetmo. Vechtpartij in bierbrouwerij. Twee broers staan voor het Duitsche Landgerecht terecht. 's-GRAVENHAGE, 27 November (A.N.P.) Voor het Duitsche Landgerecht diende een zaak tegen de gebroeders B. en K. van B., belden bierbrou wersknecht bij de Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, die terechtstonden wegens het feit, dat zij eenige maanden geleden twee brouwmeesters, beide van Duitsche nationaliteit ernstig hebben mishandeld. De jongste der beklaagden was door den brouw meester R. er op betrapt, dat hij onbevoegd had getracht een fleschje bier te drinken, voor welk feit. waarop in het algemeen ontslag uit de be trekking staat, hij ter verantwoording werd ge roepen bij den brouwmeester W. De overtreder van de fabrieksvoorschriften bleef het te berde gebrachte feit echter ontkennen, waarop de brouwmeester R. in het onderhoud werd gemengd ter staving van zijn aangifte. Alles had een kalm verloop tot de oudere broer K., die van het- geval op de hoogte was gekomen, meende zich in deze zaak te moeten mengen. Hij begaf zich naar de plaats van het onderhoud, doch ver liet, mede op aandringen van zijn broer, het ver trek weder, dat daarna werd afgesloten. Daardoor geraakte K. zoo in opwinding, dat hij de deur met zijn vuisten ging bewerken en toen deze weder werd geopend, ontstond een groote vechtpartij tusschen de broers eenerzij ds en de zich verwerende brouwmeesters anderzijds. Hierbij vlogen bierflesschen in het rond, waar voor de broers, die zeiden in opwinding te hebben gehandeld, geen verklaring konden geven, doch waarvan het gevolg was, dat beide brouwmees ters, doch vooral R., vrij ernstig werden verwond. Ook na de vlucht van brouwmeester R. naar be neden werd deze nog met flesschen bekogeld en zelfs in de portiersloge, waar hij opnieuw door den jongsten broer werd belaagd, werd hij, toen hij zich daar met een fietspomp wilde verdedigen, wederom mishandeld. Ter zitting beriep van B. junior er zich op, dat hij in drift had gehandeld, omdat hij bang was voor ontslag, terwijl de oudere broer zich opwierp als een beschermer van zijn broer Bas, voor wien hij vroeger altijd had gezorgd en dien hij thans niet broodeloos wenschte te zien gemaakt. Beide broers bekenden de te laste gelegde fei ten, en erkenden dat het een gemeene streek was zich zooals zij gedaan hadden aan de brouw meesters te hebben vergrepen. Zij verklaarden echter in drift te hebben gehandeld en wisten zich van de juiste toedracht niet veel meer te herinneren. Na getuigenverhoor vorderde de Staatsanwalt dr. Koblitz tegen ieder hunner een gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden. Nadat de verdediger er op had gewezen, dat hier slechts sprake is van een gewone mishande ling, waarbij het feit. dat de beide brouwmees ters Duitschers zijn, in het geheel geen rol speelt hetgeen door de mishandelden zelf ook werd toegegeven veroordeelde het gerecht de beide broers ieder tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden, waarvan twee maanden voorarrest in mindering zal worden gebracht. VAKKAMP VOOR KANTOOR- EN HANDELSBEDIENDEN. De persdienst van het N.V.V. meldt: Wij vernemen, dat op 9 December a.s. weer een herscholingskamp voor mannelijke, werldooze han dels- en kantoorbedienden aanvangt, georganiseerd door den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Handelsreizigers „Mercurius", in samenwerking met het Departement van Sociale Zaken en. de Moderne Centrale voor W erkloozenzorg. Dit kamp duurt 13 weken, eindit dus op 8 Maart 1941 en wordt gehouden te Lunteren in het kamphuis van den Algemeenen Bond „Mercurius" op den Scheeleberg. Het kamp is toegankelijk voor werklooze jonge bedienden, die den 16-jarigen leeftijd hebben be reikt en den 24-jarigen leeftijd nog niet over schreden hebben en die er wat voor voelen, in een voortreffelijk ingericht gebouw onder bevoegde leiding zich de vaardigheid op diverse machines weder eigen te maken of ze te leeren bedienen, en zich verder te bekwamen in de verschillende vak ken als handelscorrespondentie in vier talen, boek houden, handelskennis, handelsrecht en stenografie Voor de winkelbedienden opleiding voor het Mid denstandsdiploma en beginselen der verkoopkunde. Een belangrijke plaats is ingeruimd voor de li chamelijke opvoeding, spel en sport. Aan het eind van de kampperiode worden examens afgenomen en diploma's uitgereikt door het Instituut voor Individueel Onderwijs te Amsterdam, welks lessen den grondslag voor het onderricht vormen. Voorlichtingsdienst van het N. V. V. opgericht. Hulp aan besturen en bestuurders. AMSTERDAM, 28 November (A.N.P.) Teneinde de besturen en bestuurders van de vak organisaties ook onder de gewijzigde omstandig heden in staat te stellen, de hun toevertrouwde arbeidersbelangen zoo goed mogelijk te behar tigen, heeft de commissaris van het N.V.V. aan de sociaal-economische afdeeling van het ver bond een „voorlichtingsdienst" verbonden, die onder leiding staat van den heer A. Vermeulen. Deze voorlichtingsdienst zal op geregelde tij den aan alle betrokken N.V.V.-functionarissen, alsmede aan die van de aangesloten organisaties en hun afdeeling een publicatie doen toekomen, waarin bepaalde belangrijke onderwerpen worden behandeld en toegelicht. Speciaal de talrijke nieuwe verordeningen en uitvoerinssbe sluiten maken het noodig, dat de bestuurders daarvan volledig op de hoogte zijn. Als eerste nummer in de reeks is thans een toelichting verschenen op de ontslagverordening, die niet alleen de verschillende moeilijkheden behandelt, welke zich kunnen voordoen, maar die ook de wegen aanwijst, die bewandeld moe ten worden om de toepassing der verordening aan haar doel te doen beantwoorden. uitbreiding van het N. V. V. Verzekeringsagenten toegetreden. AMSTERDAM, 28 November (A.N.P.) De persdienst van het N.V.V. deelt mede: De bond van vertegenwoordigers van verzeke- ingsmaatschappijen en ziekenfondsen heeft tot het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingcn het verzoek gericht zich bij dit groote verband van Nederlandsche arbeiders te mogen aansluiten. Dit verzoek is na gehouden besprekingen door den commissaris van het N.V.V., den heer H. J Woudenberg, ingewilligd. De afdeelingen van den nieuw toegetreden bond, die vroeger tot het cen traal lichaam slechts een federatieve verhouding bezaten, zullen thans in een gecentraliseerd ver band worden omgezet. _Na de toetreding van dezen bond tot het N.V.V. zijn de besprekingen aangevangen, die ten doel hebben te geraken tot een fusie met den Algemee nen Nederlandschen Bond van Verzekeringsagenten, ziekenfondsboden en incasseerders. Honderden Ne derlandsche arbeiders zijn door deze aansluiting aan het centraal verband van de N.V.V.-organisatie toegevoegd. WIELRIJDER AANGEREDEN. Woensdagmiddag drie uur wilde de 36-jarige chauffeur D. per fiets van de Paul Krugerstraat naar de President Steijnstraat te Haarlem rijden. Daartoe gaf hij bij de bocht een teeken, maar op hetzelfde oogenblik naderde achter hem een met matige snelheid rijdende vrachtauto, waarvan de bestuurder een signaal gaf. Hiervan is de wiel rijder blijkbaar geschrokken, zoodat hij aarzelde. Hij werd aangereden en eenige meters meegesleurd waardoor hij een wond kreeg aan den arm en het hoofd en bovendien een lichte hersenschudding, Door een dokter en leden van den Ongevallen- dienst werd hij behandeld, waarna hij per zieken auto naar zijn woning werd vervoerd. Het rijwiel is geheel vernield. De bestuurder van de vracht auto had geen schuld aan het ongeluk. Naar uit Belfast wordt gemeld zijn vijf leden van het Iersche republikeinsche leger (IRA.) door de rechtbank te Belfast veroordeeld tot twaalf jaar tuchthuisstraf en tien slagen met de bullepees. De veroordeelden waren na een vuurge vecht gearresteerd. (D.N.B.) Uit Sofia meldt het D.N.B.Ondanks het ver bod zijn gisteren ter gelegenheid van den ver jaardag van het dictaat van Neuilly eenige be toogingen gehouden, waaraan vooral studenten hebben meegedaan. Het hoogtepunt bereikten de betoogingen des avonds voor de militaire club alhier. Het Zweedsche s.s. „Veronica", groot 1300 ton. is volgens een mededeeling, ontvangen door het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken, verongelukt. De kapitein rapporteert, dat een ont ploffing. die waarschijnlijk door een torpedo is veroorzaakt, het schip ten westen van Ierland tot zinken heeft gebracht, aldus het D.N.B. In de Zuid-Slavische stad Bitolj (Monastir) die dicht bij de Grieksche grens is gelegen, is naar het D.N.B. meldt gistermiddag om kwart over een opnieuw luchtalarm gegeven, daar vijf buitenlandsche bommenwerpers op groote hoogte over de stad vlogen in de richting Prilep. Aan den ingang van den Bosporus is ten ge volge van een storm, die in de Zwarte Zee woedt, een groot motorschip met een lading hout gekap seisd. De bemanning van veertien koppen wordt verloren geacht. (D.N.B.) Reuter meldt dat de maharadja van Kohla- poer Dinsdag in zijn paleis gestorven is. Hij was in Europa bekend wegens zijn beroemde renpaarden, die bij verscheidene wedstrijden prijzen hebben gewonnen. Officieel wordt volgens Reuter te Londen meegedeeld dat de vijand twee kleine oorlogsvaar tuigen, de „Kingston Alalita" en de „Reed" tot zinken heeft gebracht. Alle Spaansche bladen maken met vol doening gewag van het weer verschijnen van de „Diarro de Barcelona". Dit blad is de oudste Spaansche krant en een der oudste der geheele wereld. Het blad werd in 1792 opgericht. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt dat de Italtaansche mi nister van justitie, graaf Dino Grandi, gisteren uit Berlijn naar Rome vertrokken is. De vroegere zaakgelastigde der V.S. in Ber lijn, Kirk, is naar het D.N.B. verneemt, per vliegtuig naar Lissabon vertrokken om zijn nieuwe functie van zaakgelastigde in Rome te aanvaarden. Ongeoorloofde prijsopdrijving een veelvuldig voorkomend verschijnsel (Van den VJP.B.-correspondent.) Parijs, Nov. 1940. Prijsverhoogingen zijn hier in de winkels aan de orde van den dag. Na de instelling van de rantsoeneernng is dit nog erger geworden. Als bij tooverslag verdwenen de goederen van de markt. Alles is nog te krijgen doch dan tegen sterk verhoogden prijs en meestal langs een omweg. Het zelfde is het geval met artikelen van dagelijksch gebruik. De politie treedt tegen dit euvel met grooten ijver op. Van 14 .Juni tot 20 November heeft zij 57.000 maal een onderzoek ingesteld, dat in 55.000 gevallen leidde tot een proces-verbaal we gens ongeoorloofde prijsopdrijving. Ook wei a vastgesteld, dat gezondigd werd tegen de dis tributie-maatregelen, d.w.z. dat goederen wer den verstrekt, zonder dat de koopers de benoo- digde bons behoefden af te geven. Dan zijn er ook nog tal van winkels, die de ten verkoop uitgestalde goederen in de étalage niet van prijzen voorzien. Voor dit delict is reeds een vervolging ingesteld tegen 2700 zaken. Voor het gerecht werden reeds 800 personen ver oordeeld tot gevangenisstraf, wisselend van een week tot zes maanden. In andere gevallen werd een boete opgelegd ter hoogte van 16 tot 10.000 francs. Bij vergrijpen van buitengewoon ernstigen aard vermeldde het vonnis tevens dat de door de rechtbank uitgesproken straf tevens in de zaak zelf en in de étalages moest worden gepubli ceerd. Deze straf werd reeds uitgesproken over 355 Parijsche zaken. Bij buitengewoon ernstige overtredingen en in gevallen waarbij bewezen was dat woekerprijzen werden gevraagd, volgde de zwaarste straf, namelijk sluiting van het betreffende bedrijf. Dit middel werd reeds in 300 gevallen toegepast. Deze sluiting werd toe gepast voor den tijd van een week tot drie maanden. De Parijsche pers sloot in het begin de oogen voor dezen staat van zaken, doch thans worden bijna dagelijks de namen van de zaken gepubli ceerd, welke zich aan dergelijke practijken schuldig maken, zoodat de Parijzenaars weten waar degenen zitten die zich ten koste van de slachtoffers der oorlogsellende trachten te verrij ken. Het huwelijk van M. A. KAPLAN, Arts en JANE J. ETTY, wordt wegens ziekte UIT GESTELD. Buitengewone Ledenvergadering van de afd. Haarlem der Ver. Tot Steun" op Dinsdag 3 Dec. om 3 uur in het gebouw van den Ned. Pro testantenbond. Biedt zich aan: NET MEISJE v. d. en n. P.G. Leeft. 19 j. Liefst omg. H'stede Br. mej. D. Renée, Boerhaavestraat 6, Voorhout. voor Cartonnage. Bakenessergracht- I In het van MEJ. F. DE BAS, Julianastr. 6, Haarlem is een gekomen. Tel. 16729, MEUBELVERKOOP LEVERING DIRECT VAN FABRIEK met uitschakeling van lederen tusschenhandel. Toonkamers VILLA „KLEIN WESTERIIOUT", Weslcrhuutpark 8, bij Wagenweg. Pracht sorteering zware Eng., Goth.. Heraldieke, Spaansche, blanke en mahonie Huiskamers Eng. Cretonne en noten Riet salons, Slaapkamers en nog eenige Perz. Tapijten. Iets zeer aparts zijn onze Spaansche en Heraldieke Huiskamers met deuren. zegt Horatius Weggeloopen zwarte hazewindhond Teg. bel. terugbezorgen J. VAN WLEDUM, Wilhelminaplein 10, Heemstede. Tel. 29593. Het mooiste geschenk, waar allen wat aan heb ben, is een nieuw Philips toestel. Wij zijn ruim ge sorteerd, en geven gaar ne een toestel op proef! Kruisstr. 33, Haarlem U, als wijnkenner, bent natuurlijk blij dat U an dere wijnkenners een aardige Sinterklaas-ver rassing van Hooij, kunt geven: zonder bonnen en zonder punten. Voor de feestdagen leveren we gratis aardige, smaakvolle verpakkin gen bij al onze artike- len. Wie verstandig is, koopt niet alleen een cadeautje bij Wijnhan del Hooij, maar vult ook zijn eigen voorraad Hierbij deel ik de geachte be zoekers en clientèle van Café Kampervest v.h. „Kion" mede, dat de zaak heden door mij is overgenomen, en hoop op de zelfde wijze de gunst van het publiek waardig te zijn. De mu zikale opening zal plaats heb ben a-s. Vrijdagavond te 7 uur. Beleefd aanbevelend, M. VAN PELT v.h. Café „Kion" Kampervest 7 Winkels door geheel Haarlem. Vervult een hart euiensch Laat Uw kinderen stralen van vreugde Kiest een uit de s c h i 11 e r e n d e H o g e n b ij 1-collectie! Te kust en te keur, voor nog oude, lage prijzen! Gratis les! Betaling desge- wenscht vanaf 75 cent per week, zonder verplichte vooruitbetaling Oude Groenmarkt 28 - Tel. 14273 De aan ouds lekende laak Adveiteent in dit blad „Geef een electr. geschenk Ook daérvoor slaagt U héél goed bij HEENK Strijkijzers 8.45, 7.50, 6.10, 5.—, 4.1 Reisstrijkijzer voor div. spanningen.4, Theelichtjes vanaf 5. Broodroosters vanaf 7, Scheerwaterbakjes v.a. 4. Boterwarmer Broeken- en dassenpers 5. Autom. Eierkoker Waterketels vanaf Dompelaar v.a Haardroger v.a Kookplaten vanaf Verwarmingskussen Snelkoker Room-May. klopper Snoercentrale, voor aan sluiting van meerdere electr. app. tegelijk3.: Straalkachel „Heemaf" 9.J „Doe 's morgens Uw inkoopen. GROOTE HOUTSTRAAT 99 HAARLEM. Neemt zoo mogelijk Uw pak jes mee. U heef ze vlugger en spaart ons veel tijd en werk.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3