DONDERDAG 28 NOVEMBER 1940 H A ARDEM'S DSGBEA13 5 Nieuwigheid op vliegtuiggebied. Toestel, dat loodrecht stijgen en dalen kan. Ander principe dan dat van het molenvliegtuig. WASHINGTON. November. Walter R. Custor heeft een vliegtuig uitgevonden, dat niet slechts horizontaal, ruggelings en zij waarts kan vliegen, doch dat ook loodrecht opstijgen en landen kan. De rechtsgeleerde voor patenten C. E. Warner verklaarde dat dit vliegtuig geen autogiro is, doch dat de uitvin der van geheel nieuwe principes uitgegaan is, die mogelijk een revolutie in de vliegtuig bouw teweeg zullen brengen. Het vliegtuig wordt niet door windmolenpropel lers opgeheven, doch door een vacuum, dat aan de bovenzijde van het vliegtuig wordt opgewekt. Hetzelfde vacuum ontstaat bij normale vliegtuigen aan de bovenvlakken der vleugels gedurende het „taxiën" op den grond. Bij het vliegtuig van Cus ter ontstaat het luchtledige in bijzondere „lucht vellen", die door beweegbare roeren ter zijde en rugwaarts van de propeller ondersteund worden. Aan het ontstaan van den onderdruk werken ook de beide motoren mede, die aan beide zijden van de romp in een metaalconstructie zijn aange bracht en in een hoek van 45 graden naar boven gericht zijn. Dientengevolge kan de machine prac- tisch loodrecht opstijgen en op een zeer klein op pervlak landen. Tegenover een normaal vliegtuig dat met even sterke motoren uitgerust is. ont wikkelt het een maximum snelheid, welke onge veer 150 km hooger ligt. Het beschikt ook over een aanzienlijke bewegelijkheid. Niet slechts alle normale vlieg-figuren, zooals loopings, zullen met de grootste nauwkeurigheid kunnen worden uit gevoerd. liet toestel zal ook in de lucht kunnen stilhouden om bommen met groote nauwkeurig heid op een doel te werpen en op een plaats kee- ren alsof het aan een as bevestigd is. Het lucht ledige. dat het vliegtuig in de lucht houdt, ont staat doordat de propellers de lucht niet van voren doch van opzij aanzuigen. Deskundigen en ingenieurs, aan wien men de bouwplannen van Custer heeft voorgelegd, waren over zijn theorie in hooge mate verbaasd, zij toon den echter interesse voor het ongewone systeem en zegden hunne medewerking toe bij de proefne mingen welke binnenkort uitgevoerd zullen wor den De uitvinder zelf bouwt op het oogenblik een groot model, waarmede hij de juistheid van zijn uitvinding wil aantoonen. De rechtsgeleerde voor de patenten gaf als zijn meening te kennen dat het nieuwe vliegtuig, wanneer de berekeningen van Custer juist blijken te zijn, een nuttige last kan vervoeren, welke 1/3 hooger is, dan die van normale toestellen met even sterke aandrijving. (United Press) De Joden in Warscliau. WARSCHAU, 27 November (D.N.B.) Nu in Warschau een definitieve gesloten Joodsche woon wijk tot stand is gekomen, zijn voor het verkeer van deze personen met die in de overige stads wijken nieuwe regelingen uitgevaardigd. De Duit- sche en Poolsche bevolking is het evenals aan dargers van het Duitsche uniform principieel ver boden deze Joodsche woonwijk binnen te gaan. Het binnengaan en verlaten van deze Joodsche woon wijk is slechts mogelijk met een bijzondere ver gunning, die wordt verleend door den gevolmach tigde van den districtschef voor de stad War schau. Met ingang van 26 November is ook in het tram verkeer een aantal veranderingen gekomen ten einde een contact tusschen Joden en de niet- Joodsche bevolking te vermijden. Een aantal tram lijnen is opgeheven of heeft een andere route ge kregen. In de Joodsche woonwijk zijn drie tram lijnen. Thailandsche en Indo-Chineesclie troepen slaags. Thailanders poogden een dorp te bestormen. Naar uit Vichy wordt gemeld is het in den nacht van 23 op 24 November tusschen Thailandsche troepen en Indo-Chineesche afdeelingen gekomen tot een hevig vuurgevecht. Thailandsche soldaten hadden, naar het Fransche ministerie van kolo niën mededeelt, getracht een brug te slaan over de grensrivier Kaustoeng met de bedoeling het dorp Poipet binnen te dringen, dat in het gebied van Cambodzja is gelegen. Een afdeeling Fransche Cambodzja-schutters bood tegenstand tegen dit pogen der Thailanders en weerde driemaal den stormloop van haar tegenstanders af, welke bij hun optreden gesteund werden door machinege weervuur. Bij het aanbreken van den dag zetten de Thailanders de vijandelijkheden voort en beschoten met machinegeweren het dorp Poipet. Het ministe rie van koloniën meldt dat aan Fransche zijde geen verliezen zijn gevallen. (D.N.B.) Hore Relislia en Sliinwel! critiseeren de Engelsche regeering. Naar hun meening is de Britsche scheepsbouw te kort geschoten. Het D.N.B. deelt mede: Enkele Lagerhuisleden, onder wie de voormalige minister van oorlog, Hore Belisha. en de bekende Labour-afgevaardigde Shinwell, hebben gisteren in het parlement hevige aanvallen op de Engelsche regeering gericht, naar uit Londen wordt gemeld. Zij beweerden dat de scheepsbouw den laatsten tijd in Engeland ernstig te kort was geschoten. Shinwell verlangde dat de regeering in de toekomst meer voor den Engel- schen scheepsbouw zou doen. Ook moest de nog steeds groote werkloosheid in het land verdwijnen. Hore Belisha en een andere nationaal-liberale afgevaardigde critiseerden de situatie van Enge land op scheepvaartgebied scherp. Het is te be treuren, zoo betoogde Belisha, dat Engeland er niet in is geslaagd Italië's deelneming aan den oorlog aan de zijde van den tegenstander te be letten, want daardoor is Groot-Brittannië niet in staat sterke vlootstrijdkrachten uit de Middel- landsche Zee voor gebruik in de Engelsche wa teren terug te trekken. Op deze aanvallen antwoordde minister Green wood o.a.: Niet te ontkennen valt dat de toestand er tegenwoordig voor de Britsche koopvaardij „cenigszïns donker uitziet". De scheepvaart heeft over het algemeen zwaar geleden onder de Duit sche aanvallen. Men bevindt zich in een toestand, die gelijkt op dien van April 1917. De regeering zal evenwel alles doen om den scheepsbouw te stimuleeren. Engeland hoopt daarbij ook op de hulp van de Ver. Staten. Greenwood zeide voorts: Wanneer de Admira liteit er niet voor zorgt dat de Britsche scheep vaart een zekere mate van veiligheid krijgt, zal de toestand „zeer ernstig" worden. Men moet toe geven. zoo betoogde hij verder, dat het tempo van de Britsche bewapeningsproductie als gevolg van de Duitsche luchtaanvallen langzamer wordt. En geland is nog niet aan het einde van de moeilijk heden. Deze zullen veeleer nog toenemen. De minister van arbeid, Bevin, kondigde in het Lagerhuis aan dat de komende zes maanden op nieuw een groot aantal mannen in het leger zal worden opgenomen, Duitsch legerbericht: Vier schepen bij aanvallen op convooien tof zinken gebracht. BERLIJN, 27 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht deelt mede: „De activiteit van het luchtwapen beperkte zich in den nacht van 25 op 26 November en op 26 No vember als gevolg van de zeer ongunstige weers omstandigheden tot gewapende verkenning- afzonderlijke acties. In Avonmouth ontstonden door nachtelijke bomaanvallen verscheidene branden. Bij aanval len op convooien werden bij Falmouth een ge- leideschip van 7.000 b.r.t. tot zinken gebracht, voor de monding van de Theems twee koop vaardijschepen van middelmatige groote en een klein koopvaardijschip door vliegtuigkanonnen in brand geschoten. Ook gisteren werd voortgegaan met het leggen van mijnen in Britsche havens. Verdragend geschut van de marine nam groe pen schepen in de haven van Dover doeltreffend onder vuur. Britsche vliegtuigen wierpen in het rijksgebied hier en daar bommen. Eenige woonhuizen werden beschadigd. Hierbij werden verscheidene burgers gedood of gewond. Bij succeslooze aanvallen van Britsche vliegtui gen op Duitsche patrouilleschepen gelukte het aan de patrouilleschepen, zooals reeds gemeld, een vijandelijk vliegtuig neer te schieten. Een ander vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie brandend omlaag geschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist." DE AANVALLEN OP AVONMOUTH. Het D.N.B. meldt nader: Ten aanzien van het weermachtbericht van Woensdag verneemt het D. N. B. nog het volgende: Ondanks de zeer ongunstige weersomstandig heden werden vooral acties ten uitvoer gelegd, die zich bewogen binnen het kader van de laatste op Bristol gerichte groote aanvallen en die de suc cessen hebben vergroot, welke bij het bombarde ment op deze stad waren bereikt. In dezen nacht waren de aanvallen n.l. gericht op de voorhaven van Bristol, Avonmouth. Avonmouth is een groote opslaghaven aan de monding van de Avon in het Kanaal van Bristol. Voor de voorziening van Enge land van brandstoffen en levensmiddelen is Avon mouth van buitengewone beteekenis. De haven werken nemen het grootste deel van het buiten - Europeesche verkeer van Bristol op. Hier kunnen vracht- en tankschepen met een diepgang tot 8V2 M. binnenloopen. Behalve het havenbassin be vinden zich er uitgebreide tankinstallaties met 126 groote reservoirs van 700.090 ton en graansilo's van de modernste constructie met een capaciteit van 62.000 ton, groote maalderijen, koelhuizen, zinkbedrijven en meststoffenfabrieken. Het weermachtsbericht van Woensdag bepaalt zich er toe te constateeren dat het bombardement op deze belangrijke havenstad verscheiden bran den heeft doen ontstaan. Het Duitsche luchtwapen kon voorts een mooi succes behalen bij een aanval op een convooischip bij Falmouth. Deze plaats ligt aan den Zuidelijken oever van de rivier Penryn in het graafschap Cornwall, dus in het Westelijke deel van de Brit sche Zuidkust en wordt bij voorkeur gebruikt als verzamelplaats voor convooien. Ook is Falmouth van beteekenis als overslaghaven voor troepen transporten en transporten van oorlogstuig, be nevens als vluchthaven voor lichte zeestrijdkrach ten, die worden gebruikt voor kustbescherming en beveiliging der koopvaardij. Niet ver van den ingang tot dezen schuilhoek van lichte Britsche oorlogsbodems en vrachtschepen slaagden Duitsche gevechtsvliegtuigen er in een convooischip van 7.000 b.r.t. met inslaande bommen tot zinken te brengen. Ook voor de monding van de Theems deden Duitsche bommenwerpers een aanval op een convooï. Zij brachten schade toe aan twee koopvaardijschepen van gemiddelde grootte. Bij Avonmouth kon nog een klein koopvaardij schip in brand worden geschoten. Avonmouth vormt dan ook een voorbeeld van gelijktijdige be strijding van haveninstallaties en aanvoer door de Duitsche luchtstrijdia-achten. Verder wordt in het Duitsche legerbericht ge zegd dat aan Duitsche patrouillebooten een bijzon der opmerkelijk succes beschoren was. Britsche vliegtuigen deden een aanval zonder ook maar een treffer te kunnen plaatsen. Daarentegen slaag de een patrouilleboot er in een vijandelijk vlieg tuig neer te schieten. Wanneer men weet welke een superieure schutterskunde er voor noodig is om van een schommelend varend klein schip een met de grootste snelheid voortrazend doel te tref fen, begrijpt men pas op de juste wijze de buiten gewone prestatie". Had Lord Lotliian geen memorandum bij zicli? WASHINGTON. 27 November (D.N.B.) De Britsche ambassadeur, Lothian heeft gisteren nog maals een onderhoud gehad met den vice-minister van buitenlandsche zaken, Welles. Lothian sprak een bericht in een New Yorksch blad dat hij een memorandum medege bracht zou hebben, waarin de aankoop of het uit- leenen van drie Amerikaansche slagschepen wordt voorgesteld, tegen. Over het gesprokene op deze conferentie met Welles zijn tot dusverre nog geen bijzonderheden te verkrijgen. IN HET BUITENLAND. De buitenlandsche Senaatscommissie der Ver. Staten heeft vandaag eenstemmig besloten de debatten over de financieele hulpverleening aan Engeland te verdagen totdat het nieuwe Congres, begin Januari 1941, zal bijeenkomen. De aanne ming van de motie geschiedde op voorstel van den democratischen senator Clark, nadat de demo cratische senator King tevergeefs had aangedron gen op een spoedige uitspraak over de kwestie der wijziging van de Johnson-wet, welke laatste, zooals bekend, het verleenen van credieten ver biedt aan landen, die hun schulden uit den we reldoorlog nog niet betaald hebben. Daar de Britsche regeering zoo juist bij monde van haar ambassadeur. Lord Lothian, te Washing ton de noodzakelijkheid van steun kenbaar heeft gemaakt, is het duidelijk dat de besprekingen en debatten in het begin van het komende jaar aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan allerwege de belangstelling zullen trekken. Het valt nog niet te voorzien welke beslissing het Amerikaansche parlement in deze aangelegenheid zal nemen. Door de „Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz" wordt geconstateerd dat 'het Ameri kaansche volk na den wereldoorlog onplezierige financieele gevolgen van den steun aan Engeland ondervonden heeft en dat daarom Lord Lothian's boodschap den Amerikanen weinig opwekkend in de ooren geklonken heeft. Beheerscht deze stem ming ook de gevoelens der Congresleden, dan maakt het Engelsche verzoek een slechte kans. Lord Lothian heeft tegenover een dagbladcor respondent bovendien gezegd dat Engeland meer schepen uit de Ver. Staten wil betrekken, een mededeeling die correspondeert met de verklaring van minister Ronald Cross in het Lagerhuis, waar in een toenemend verlies aan scheepsruimte werd geconstateerd. De vraag rijst in dit verband of ook niet noodzakelijkerwijs een wijziging in de Neutraliteitswet aangebracht zal dienen te wor den. Deze wet bevat immers de beroemde „cash and carry" („haal en betaal") clausule, waarbij leve ranties aan oorlogvoerende landen slechts tegen contante betaling kunnen geschieden. Itnliaansch legerbericht. Voortdurende actie der Italiaansche luchtmacht aan het Crieksche front. ERGENS IN ITALIë, 27 November (Stefani). Het 173ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Aan het Grieksche front normale bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen en patrouilles. Onze luchtmacht is voortdurend in actie geweest tegen vijandelijke installaties en troepen. Bovendien waren alle wegen van den vijand het voorwerp van hevige aanvallen. De kruispunten te Perati Delvinaki en Doljana en de centra Erseke en Minima werden vele malen getroffen. De brug gen over de Kaiamas, bij Perati en Minima werden getroffen, zoodat de verbinding werd verbroken. Het vliegveld van Janina is gebombardeerd. Op Korfoe zijn het nieuwe fort, de kaden aan de haven en de heuvels van Corakiana getroffen. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Valona gebom bardeerd zonder slachtoffers te maken of schade te veroorzaken. Tijdens een gewapende verken ning boven Malta is een vijandelijke jager in zee geschoten na een gevecht met onze jagers. Eer onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben vijandelijke vliegtui gen bommen op Tripoli geworpen. Twee personen werden gewond. In het havengebied is schade van weinig beteekenis aangericht. Andere vijandelijke toestellen hebben aanvallen gedaan op de schans Maddalena, op Garnoel Grein en onze in de na bijheid gelegen stellingen. Een vijandelijk vlieg tuig, dat door het afweergeschut getroffen was, stortte brandend neer. Een lid der bemanning, dat zijn leven redde door met zijn valscherm uit het toestel te springen, is gevangen genomen. Volgens geloofwaardige berichten zijn bij den aanval, die onze escadrilles op 19 November met bommen van zwaar kaliber op de haven van Alexandrië hebben ondernomen, zes oorlogsschepen, de her stel werkplaatsen der Kanaalmaatschappij, die door de vijandelijke vloot gebruikt worden, en de vlieg velden van Helwan en Aboekir ernstig getroffen Op laatstgenoemd vliegveld zijn vier vliegtuigen in brand geraakt en vernield. In Oost-Afrika hebben onze luchtmachtformaties vijandelijke batterijen ten westen van Gallabat gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Assab, Massawa en Danghila. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Bij de vijf vijan delijke vliegtuigen, die bij den aanval op Leros werden neergeschoten en waarvan het vorige communiqué melding maakte, kan een zesde ge voegd worden, dat door het afweergeschut der marine is neergehaald. Vijandelijke vliegtuigen, die uit de richting van Zwitserland kwamen, hebben bommen en brand bommen op Turijn geworpen. In het centrum en aan den rand der stad werden eenige huizen be schadigd. Een begin van brand in een glasblazerij werd onmiddellijk bedwongen. Talrijke bommen kwamen op het platteland terecht, waar twee boerderijen werden vernield. Een op wacht staand soldaat werd gedood. Twee personen zijn door bomscherven gewond". KLEINE PYRAMIDES IN HET LAND DER REUZEN. Engelsche verdedigings werken in de Egyptische woestijn. (Foto Weltblld.) Op zijn post aan de kust langs het Kanaal. Een Duitsche waar nemer speurt de zee af. (Foto Weltbild.) Politieke arrestanten te Boekarest doodgeschoten. Onder hen bevond zich oud-premier Argescianu. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: In den nacht van Dinsdag op Woensdag om 01,30 uur zijn in de militaire, gevangenis Jilavy on dergebrachte politieke arrestanten, in totaal 64, door een groep légionnairs doodgeschoten. Onder deze doodgeschoten personen bevin den zich de vroegere minister-president en mi nister van oorlog, generaal Argescianu, die ervoor verantwoordelijk gesteld wordt dat na den dood van Calinescu meer dan duizend voor het grootste deel onschuldige légionnairs zijn vermoord, de vroegere minister van openbare veiligheid en prefect van politie te Boekarest, generaal Marinescu, die voor ex-koning Carol een eigen spionnage- en inlichtingendienst heeft georganiseerd, de generaal der gendar merie Bengliu en twee andere majoors der gen darmerie, die het bevel hebben gegeven voor het vermoorden van Codreanu en dertien andere légionnairs, veertien gendarmes en een aantal andere persoonlijkheden van het regime van Carol. Het vonnis over deze 64 menschen is voltrok ken, voordat het graf van Codreanu, dat be dekt is door een zware betonnen plaat, ge opend werd. Het staat nog niet vast wie het bevel heeft gegeven. Gisterochtend vroeg zijn andere persoonlijk heden van het oude regime gearresteerd, waar onder de laatste ministerpresident van 't regime van Carol. Gigurtu, de vroegere minister-pre sident en leider van de financieele markt Ar- getoianu en generaal Ilasievici, de laatste chef van het militaire kabinet van koning Carol. Over deze redenen van deze arrestatie is nog niets bekend. OPTREDEN DER LéGIONNAIRS AFGEKEURD. Een nader D.N.B. bericht meldt uit Boeka rest: Het minister-presidium heeft een officieel communiqué uitgegeven, dat als volgt luidt: In den afgeloopen nacht is een groep légion nairs, die bezig was met de opgraving van Codreanu en de anderen, die in de militaire ge- gevangenis van Jilava vermoord waren, de ge- gevangenis binnengedrongen en heeft enkele der daar aanwezige politieke arrestanten dood geschoten. Deze légionnairs hebben de dood geschoten personen schuldig geacht aan den moord op Codreanu en de anderen. Generaal Antonescu en Horia Sima keuren deze daad af. Generaal Antonescu en de legionnaire beweging staan op het standpunt der gerech tigheid en wettigheid. De daders worden streng gestraft. Verder heert Horia Sima een proclamatie aan de légionnaire beweging uitgevaardigd, waarin gezegd wordt: Er bestaat een enkele wet: de redding van het vaderland. Alle individueele initiatieven brengen het vaderland in gevaar. Dit zijn msidaden en zij zullen worden gestraft. Ik beveel alle légionnairs op het standpunt van den Capitan te blijven staan, die ons steeds gerechtigheid heeft bevolen. De op roeping eindigt met de woorden: Kameraden, orde en discipline. In een tweede proclamatie aan de legionnairsbe- weging vernieuwt Horia Sima namens de beweging de gelofte van trouw aan generaal Antonescu en belooft hem onvoorwaardelijke gehoorzaamheid. GEARRESTEERDE POLITICI WEER OP VRIJE VOETEN. Hedenmorgen vernam het D.N.B. nog uit Boeka rest: De gearresteerde vroegere Roemeensche staats- functionnarissen, waaronder de gewezen premier Tatarescu, de oud-ministers Argetoianu, Chelme- geanu, Gigurtu, Relea, en generaal Ilasiejevic, zijn gisteren in den loop van den dag op vrije voeten gesteld. Door toedoen van den plaatsvervangenden premier en commandant van de légionnairsbewe- ging, Horia Sima, begaven zij zich naar het minis terie van binnenlandsche zaken, waar zij op het oogenblik nog in een soort vrijwillige hechtenis vertoeven. Naar van bevoegde zijde verluidt geschiedde ook hun arrestatie met het doel hen te beschermen voor de bijzondere maatregelen, die, gezien de groote opwinding der légionnairs over de beestachtige wijze van vermoording van Codreanu, wiens graf Woensdag geopend werd, mogelijk werden geacht Behalve reeds gemelde terechtstellingen in den nacht van 26 op 27 November in de militaire ge vangenis van Jilava bij Boekarest, zijn gisteren in den loop van den dag nog'meer gewezen functio narissen door légionnairs doodgeschoten, doch hier omtrent ontbreken nog nadere bijzonderheden. Be kend is slechts dat zich onder hun de vroegere secre taris-generaal van de Nationale Boerenpartij, Madgeanu, bevindt, die, zij het ook niet onder de dictatuur van Carol, herhaaldelijk minister was. doch buitengewoon sterk links georiënteerd bekend stond. Den geheelen middag is de ministerraad Woens dag bijeen geweest. De militairen te Boekarest zijn geconsigneerd. Beperking van niet-militairc uitgaven in de Ver. Staten. Volgend jaar zullen zoo goed als alle wcrklooze werkwilligen in het bewapeningsprogram opgenomen zijn. Uit Washington verneemt het D.N.B.: President Roosevelt heeft in de Woensdag gehouden pers conferentie verklaard, dat in de nieuwe begroo ting beginnende op 1 Juli 1941 die op 3 Januari zal worden ingediend, alle niet-mllitaire uitgaven tot het uiterste zullen worden beperkt. Hij verwacht dat in het voorjaar en den zomer het bewapeningsprogram zoo goed ais alle werkwil ligen, die tot nu toe zonder werk waren, zal op nemen. Daarom zullen de plannen voor het tot dusver functionneerende crisisprogram van open bare werken alleen formeel opgesteld, maar prac- tisch niet voortgezet worden. Wanneer de groote behoefte aan arbeiders voor de bewapenings industrie vermindert, zal men de crisisontwerpen weer te voorschijn halen. Ten aanzien van het voorstel van het ministerie van oorlog, dat de vliegtuigfabrieken in het ver volg alleen maar militaire vliegtuigen zullen bou wen, zeide Roosevelt dat dit verkeerd was begre pen. Wat de regeering wenscht is dat de burger luchtvaart zich bij nieuwe bestellingen zal beper ken tot den tot dusverre bestaanden j aarlij kschen omvang, maar dat alle productievergrootingen der fabrieken uitsluitend gebruikt zuilen worden voor militaire vliegtuigen. Wat de stakingen in de vliegtuigfabrieken en de daarmede in verband staande controverse tus schen den afgevaardigde Dies en het ministerie van justitie betreft, zeide Roosevelt dat het doel der regeering is de wapenfabrieken open en on beschadigd te houden. Hij heeft het plan een ron detafelconferentie te houden met Dies en verte genwoordigers van het ministerie van justitie en het staatsdepartement om „zekere oneffenheden uit den weg te ruimen". Voor de Engelsche soldaten is een masker ge construeerd. dat speciaal het hoofd tegen verwon dingen moet beschermen. (Foto Weltblld.) PROGRAMMA United Press bericht dat het s.s. „Patria" dat 1000 joden, die langs illegalen weg naar Pa lestina waren gekomen naar een niet genoem de Engelsche kolonie zou brengen, Zondag na een exploisie gezonken is. Er zou een aantal passagiers verdronken zijn, terwijl de anderen gered werden. Omtrent de oorzaak der explosie is niets bekend. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1910. HILVERSUM I, 415 M. Nerierl.mrfscli programma. NCRV* 8,00 Nieuwsberichten A. N. p 8.10 Schriftlezing en men ditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gramofoonnnw ziek. 8.30 Viool, piano en gramofoonmuzlek. 10.10 Gramo* foonmuzlek, 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuzlek, 11.35 Zang en planovoordracht. 12.15 Reportage of muziek, 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.09 Apollo-ensembie. 1.30 Orgelconcert. 2.15 Molto-Cantabllo en gramofoonmuzlek 3.15 Causerie ..Huisvrouwenprak- tijk". 3.45 Gramofoonmuziek. 4.30 Handenarbeid voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuzlek. 5.16 Nieuws-, cconomlschc- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Ccllovoor- dracht, piano en gramofoonmuzlek. 0 00 Land- en tuin- bouwcauserle. 6.20 Bol Canto (opn.). 6.45 Lezing „Dc vrij heid van School en Kerk" 7 00—7.15 Economische vragen ui den dag en nieuwsberichten A. N. P sluiting. HILVERSUM II, 301 M. AVRO. a oo Nieuwsberichten A, N. P., gramofoonmuzlek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor d® vrouw. 10.35 Orgelconcert en zang. n.J5 Causerie „Voor de boeren cn plattelandsvrouw" 11.30 Omroeporkest cn solist. 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Omroeporkest. 12 43 Nieuws- en economische berichten A. n. p. i oo AVRO-. Amusementsorkest. 1.30 Ensemble Derkindoren. 2.00 Reportage 2.15 Ensemble Dei kinderen. 3.00 Causerie „Le. vende volkslust" 3.20 Phllharmonlsch kwartet. 4.00 AVRO-Amusementsorkest. 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. p. 5.30 AVRO-Aeolianorkest en soliste. 0.13 Gramo>. foonmuzlek. 6.45 Lezing ,.ne vrijheid van School ert Kerk" 7.007.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO. 7.00 Berichten. Duitsch. 7.15 Wij beginnen den dag. 7.30 Berichten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Nieuws berichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 0,00 Berichten, Duitsch. 9.15 Gramofoonmuzlek. 11.30 Berichten. Engelsch. 11.45 KRO-Melodlsten 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Meio- dlsten. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- cn economi sche berichten A. N. p. 1.00 KRO-Melodlsten. 1.30 Be richten, Engelsch. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Berichten, Duitsch 2.15 Gramofoonmuzlek. 2.30 Berichten. Engelsch, 2.45 KRO-orkest. 3.30 Berichten. Engelsch. 3.45 KRO-orkest. 4.15 Gramofoonmuzlek. 4.30 KRO-orkest. 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Uit Berlijn: Gruss aus der Heimat, program ma voor de Duitsche Weermacht. 6.00 KRO-Melodisten cn solist. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek* 7.00—7.15 Economische vragen van den dag cn meuwn berichten A. N. P., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9