14AI/IE BERICHTEN Nieuwe incidenten m Uit de Ontst teken Uit de Pers. De Cemeentebegroofing 1941 goedgekeurd. BURGERLIJKE STAND V R TJ D A G 29 NOVEMBER T94Ö HÏÏSCEM'S DSGBC'A'D 7 tusschen Thailand en Indo-China Bommen vielen op Thailandsch gebied. Domei meldt uit Bangkok: Dezer dagen hebben zich opnieuw schermutselingen voor gedaan tusschen de aan de grens liggende troepen van Thailand en Fransch Indo China. Het Thailandsche ministerie van defensie heeft gisteren bekend gemaakt dat vijf Indo- Chineesche lichte bommenwerpers Donderdag by het aanbreken van den dag over de Ooste- hjke grensstreek van Thailand zijn gevlogen en twee bommen hebben neergeworpen. Hier aan werd toegevoegd dat, ofschoon verschei dene patrouilleerende Thailandsche man schappen werden gewond door de bommen, de aanvallers spoedig werden verdreven door Thailandsche jachttoestellen. Thailand dreigt met vergeldingsactie TOKIO, 29 Nov: (DNB) Naar Domei meldt I heeft het opperbevel van het leger van Thai- I land bekend gemaakt dat Thailand door Indo- China wordt aangevallen en tot een vergel dingsactie zal overgaan. Dr. Goebbels over den oorlog, Duitschland in zeer gunstige positie. Uit Oslo meldt het D.N.B.: Tijdens een voorstelling van het ensemble van het Theater am Nollenaorfplatz, dat te Oslo gastvoorstellin- gen geeft, heeft ryksminister dr. Goebbels in het bioscooptheater voor de Duitsche weer macht voor meer dan duizend soldaten een rede j gehouden. I In een overzicht van de politieke en milita' e successen van het eerste oorlogsjaar schilderde Goebbels den zegetocht der Duitsche wapens. Engeland is van het continent verdreven. Nie mand weet beter dan de Duitsche soldaat dat een wereldryk als het Britsche niet in een dag instort. Doch Duitschland staat thans in een zoo gunstige positie in den strijd tegen Groot- Brittannië, als nooit te voren een met Engeland in oorlog zijnde mogendheid heeft ingenomen Wanneer Churchill in zyn vertwyfelde situa tie thans zijn toevlucht neemt tot fantasieën en het sprookje van een op handen zynd offen sief laat verkondigen, dan is het hier in Noor wegen juist de aangewezen plaats om te vra gen, waarom hij dan eerst zijn troepen uit Narvik of Duinkerken heeft teruggetrokken. Duitschland heeft thans slechts één doel: zijn laatsten vyand ter aarde te werpen. ïtaliaansche luchtmacht bombardeert Fiorina (Griekenland). Drie aanvallen op de stad en het vliegveld. Uit Bitolj (Monastir) wordt aan het D.N.B. ge meld dat de ïtaliaansche luchtmacht Donderdag ochtend de Grieksche stad Lerin (Fiorina) opnieuw heeft gebombardeerd. De geheele stad was gelijk «en vuurzee, die van het Joego Slavische grenssta tion uit duidelijk te zien was. De bevolking heeft de stad in panischen angst verlaten. De „Vreme" meldt van de Zuid-Slavisch-Griek- Sche grens, dat een Italiaansch eskader, bestaan de uit acht zware bommenwerpers, de stad Lerin en het vliegveld driemaal gebombardeerd heeft. Bij iederen aanval werden hevige ontploffingen waar genomen, terwijl dichte stofwolken oprezen. ïta liaansche vliegtuigen hebben verder de straatwegen Kostoer-Kortsja en Lerin-Kortsja gebombardeerd. De stemming in Nerler'amlsrli-ïnrlië. Verwondering te Tokio over anti-.Tapansche gevoelens. TOKIO, 29 Nov. (Domei) De woordvoerder van het departement van buitenland^che zaken heeft in de dagelijlcsche toenemende anti-Japansche gezind- de dagelijksche persconferentie uiting gegeven aan zijn verwondering over de toenemende anti-Janan- sche gezindheid in Ned.-Indië.Hij zeide niet te kun nen begrijpen waarom de anti-Japansche gevoe lens aldaar toenemen sedert het sluiten van het drïemogendhedenpact tusschen Japan, Duitsch land en Italië. Dit pact heeft nl. niets te maken met de betrekkingen tusschen Japan en Nederlandsch- Indië. De invloed van de in Nederlandsch-Indië wonende en aan Japan vijandig gezinde Chineezen vormt geen voldoende verklaring voor de toene mende anti-Japansche gezindheid. Er moet een andere reden voor bestaan, betoogde de woordvoer der. Desondanks hebben wij de besprekingen in Batavia niet opgegeven. Wij zijn integendeel van meening dat de onderhandelingen nog voortduren, ondanks de afwezigheid van den leider der Japan- sche delegatie van Batavia, Ichizo Kobajasji, mi nister van handel en industrie. Nieuwe opperbevelhebber in Britsch-ïmlië. LONDEN, 28 November (DNB) Luitenant-gene raal Claude John Auchinleck is tot opperbevelheb ber in Britsch-Indië benoemd als opvolger van ge neraal sir K. A. Cassels. De benoeming gaat begin 1941 in. De nieuwe opperbevelhebber was tot dusver be velvoerend generaal in Zuid-Engeland. Hij is 58 jaar oud. Indertijd was hij lid van de Chatfield- commissie voor de verdediging van Indië. Japansche vloothasis te Saigon. LONDEN, 29 November (A.N.P.) Naar uit Londen verluidt, heeft Japan in Saigon een steun punt voor de luchtvloot ingericht, waardoor niet allen de Birma-weg, doch ook de Britsche en Ame- rikaansche bezittingen in het Verre Oosten, tusschen de Philippijnen en Indo-China binnen den actie radius van de Japansche bommenwerpers komen te liggen. Tokio zou de totestemming voor het in richten van de steunpunten over de hoofden van de plaatselijke autoriteiten heen, regelrecht uit Vichy gekregen hebben. Herziening van bet proces- Co dreanu. BOEKAREST, 29 November (D.N.B.) Voor het hooge hof van cassatie begint vandaag de her ziening van het proces-Codreanu. Het'hof is samen gesteld uit den president en de vier afdeelings- presidenten. De advocaat Horia Cosmovici, die Co- dreanu indertijd verdedigd heeft, zal ook thans voor hem pleiten. Hij heeft, zijn functie van onderstaat? secretaris in het minister-presidium tijdelijk neer gelegd om zich aan het proces te kunnen wijden. Na de inkoopen te hebben gedaan zien St. Nicolaas en zijn knecht nauwlettend toe op het afknippen van de textielkaarten. (Foto Pax Holland.) Ter gelegenheid van zijn bezoek aan Berlijn werd de Slowaaksche minister-president, dr. Tuka, door Rijksminister Von Ribbentrop ontvangen. (Foto Weltbild.) Engelsche vliegtuigen boven Zwitsersch gebied. De „Regime Fascista" uit zijn ontevredenheid. MILAAN, 28 November (D.N.B.) - De „Re gime Fascista" toont zich ontevreden over de houding, die door Zwitserland wordt aangeno men tegenover het regelmatige passeeren van Zwitsersch gebied door Engelsche vliegtuigen. Het blad is van meening dat het den schijn heeft dat de Zwitsersche bondsregeering niet meer de noodzakelijkheid inziet om ook maar formeel te protesteeren. Maar zelfs, zoo gaat het blad verder, wanneer zij mocht besluiten tot een van de vele diploma tieke stappen in Londen, zal niemand de Zwit sersche besluiten au sérieux nemen, welke zijn gebaseerd op een „ongehoord toegeeflyke neu traliteit". Het blad herinnert er aan dat van Zwitsersche zijde werd overgegaan tot aanzien lijk energieker afweermaatregelen, toen voor eenigen tijd nret-Engelsche buitenlandsche toestellen de Zwitsersche grens waren gepas seerd. Een soortgelyke critiek oefent de „Regime Fascista" uit op de houding van de Zwitser sche pers, die geen protest en geen verweer be vat tegen de Engelsche passages, maar wel da- gelyks een voorwendsel vindt om een standpunt te bepalen tegen de politiek van de spil. Den laatsten tyd is het anti-fascisme der Zwitser sche dagbladen steeds duidehjker geworden. De Zwitsers, aldus het «blad tenslotte, spelen £en slechte kaart. De luchtaanvallen op Engeland. NEW-YORK, 29 November. (D.N.B.) Da New Yorksche avondbladen publiceeren groot opge maakte berichten over den zwaren aanval van hel Duitsche luchtwapen op Plymouth. De Amerikaan- sche correspondenten in Londen doen in hun bericht vooral uitkomen, dat een geweldig aantal brand bommen is neergeworpen, zoodat een groot aantal branden is ontstaan. In den loop van gisteren stonden londen.Liverpool, East-Anglia, Zuidoost-Engeland en de Midlands weer aan sterke aanvallen van het Duitsche luchtwapen bloot. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een kustgebied in Zuid- west-Engeland acht uur lang gebombardeerd. Reeds de eerste bommenlading veroorzaakte zulke hevige branden dat men nog op eenigen afstand voldoende licht had een krant te lezen. De Duitsche vliegtuigen wierpen honderden bom men neer. In het oosten van de Midlands is een stad, vermoedelijk Leicester of Leamington, even eens hevig aangevallen. Met korte tusschenpooze werden groote hoeveelheden dynamiet- en brand bommen neergeworpen, die hevige ontploffingen tengevolge hadden. De Duitsche vliegers zijn ook over de Zuidoost kust gevlogen, waar men in twee districten aan houdende ontploffingen heeft gehoord. Over de beschieting van Dover berichten de Ame- rikaansche correspondenten dat de stad door de treffers van het Duitsche verdragende geschut hevig getrild heeft. Rosenberg over de ideeën der Fransehe revolutie. Rede te Parijs. Het D. N. B. meldt: Rijksleider Alfred Rosen berg heeft Donderdag in de Fransehe Kamer te Parijs gesproken over de ideeën van 1789. Met het grootste begrip voor historische gebeurte nissen en alle achting voor het leven van strij ders, zoo betoogde Rosenberg, ging hij er toe over uit de denkbeelden van de Fransehe revo lutie de ontwikkeling af te leiden, die de voor waarden vormde voor de groote botsingen der Europeesche volken. De groote wereldoorlog tusschen goud en bloed, die 2 Augustus 1914 dramatisch begon, aldus spreker, vindt zijn geweldige voortzettihg in de botsing van 1939-1940. Het goud en zijn dienaars hadden in den wereldoorlog slechts een schijnoverwinning behaald. Thans overwint het bloed tenslotte, d.w.z. de scheppende rassen- kracht van Centraal-Europa, alle uitbuitende krachten die voornemens waren zich onbeperkt over dit continent te verbreiden. Rosenberg vervolgde: Wij weten heel goed dat het Fransehe volk aan het eind van de 18e eeuw niets anders overbleef dan ofwel te vergaan of nog eens in een opstand de redding te zoeken. Dat Frankrijk dezen opstand door zette, was ongetwyfeld nog een teeken van niet- gebroken levenskracht. De oplossing evenwel, welke deze groote golf medebracht, hebben niet de sterkte en goede levenskrachten gediend, doch hebben de menschen gebracht tot fantasti sche voorstellingen, tot overschatting van in- tellectueele constructies tot losrukking van het individu uit den ouden bodem en tenslotte tot het prysgeven van het bloed en hét invoeren van het negerbloed. De Joden kregen volgens het woord van Fichte dubbele rechten. Zij waren niet alleen le den van den Joodschen staat zonder gebied, maar hadden tevens nog de rechten ontvangen van het land dat zij bewoonden. De vrymetse- lary is uit de geschiedenis van de Fransehe revolutie niet weg te denken. Zoo begonnen dan in 1914 de groote Joodsche financiers broeder lijk met de internationale loges en de hiervan af hankelijke narlementaire kringen den wereld- strijd van het goud tegen de levenskrachten. Ten slotte betoogde Rosenberg dat de Duitsche nationaal-socialistische revolutie in 1940 een historische beslissing gebracht heeft. Voor het eerst is hier een bewegin; ontstaan, die door een diepe wereldbeschouwing gedragen en door een der sterkste militaire instrumenten verde digd wordt. Daarom zal deze dertigjarige oorlog 'usschen goud en bloed in Europa, deze strijd tusschen de 18de en 20ste eeuw met de overwin ning van het bloed eindigen. (jMZf£_ Bestrijd deze gevaarlijke ziekte direct met Vicks Vaporub. Wrijf keel, borst en rug daarmede in. Vlugste en aangenaamste bestrijding. (Adv. Ingez. Med.) De gevechten bij Malta. Engelsche kruiser getroffen. ERGENS EN ITALIë, 29 Nov. (Stefani). De correspondent van Stefani aan het luchtfront meldtdat gedurende de actie der ïtaliaansche luchtmacht tegen een vlootformatie ten Westen van Malta en tegen een aantal te La Valetta ge meerde schepen een vijandelyke kruiser is ge troffen door een bom van 250 kg. Een reusachtige rookkolom steeg van het schip op. Bij de gevechten tusschen de ïtaliaansche jagers, die de bommenwerpers beschermden, en talrijke vijandelyke jachttoestellen, stortten eenige vyandelyke jagers brandend neer. Het lijkt vast te staan dat minstens zeven Hurricanes en Spitfires zijn neergehaald en dat andere ernstig beschadigd zyn. CUDAHY, AMERIKAANSCH AMBASSADEUR TE BRUSSEL, DIENT ZIJN ONTSLAG IN. NEW YORK. 29 Nov. (D.N.B.) De Amerikaan- «che ambassadeur te Brussel, Cudahy, heeft Don- t u-dag persoonlijk zyn ontslagaanvrage ingediend. Cudahy was midden Juli uit België vertrokken en verblee'f daarna in Engeland, vanwaar hij in Au gustus naar de Vereenigde Staten terugkeerde. Hier verdedigde hij in redevoeringen herhaal- delyk de capitulatie van België. Cudahy wil thans, naar hy verklaarde, gaan schrijven. Zoo wil hy een roman samenstellen over Polen, waar hij vier jaar ambassadeur is geweest. Britsch protest te Madrid. STOCKHOLM. 28 November (Transocean). De Engelsche regeering heeft haar ambassadeur te Madrid, Sir Samuel Hoare, opgedragen bij de regeering te Madrid stappen te ondernemen we gens het optreden van Spanje ten aanzien van Tanger. Hoare moet de aandacht vestigen op de beteekenis. die Engeland aan de internationale zone van Tanger toekent en voorts zal hij om in lichtingen vragen met betrekking tot de twee te Tanger liggende ïtaliaansche duikbooten. Engelsche verliezen ter zee. NEW YORK, 29 Nov. (D.N.B.) Een deel der bemanning van het Canadeesche vrachtschip „Lisieux", dat Donderdag op ongeveer 250 tot 400 mijl ten Oosten van New Foundland noodseinen heeft uitgezonden, is, naar uit St. Johns gemeld wordt, door een Noorsch schip aan boord genomen. Men vermoedt dat tien leden der uit 19 perso nen bestaande bemaiyiing van het schip, dat met een lading hout op weg was naar Engeland, met het schip zyn vergaan. Naar hier verder gemeld wordt, heeft de Brit sche Admiraliteit medegedeeld dat de trawlers ..Dungeness" en ..Fontenoy" verloren zyn gegaan. Hierby zyn geen menschenlevens verloren ge gaan. Op de Amsterdamsche Beurs. De belangstelling voor den fondsenhandel in Wallstreet is gedurende den laatsten tijd weer aan zienlijk geluwd. Was de handel op de New Yorksche beurs tijdens de eerste helft van de thans ten einde loopende maand vry omvangrijk, gepaard gaande met stijgende koersen, de laatste twee weken is de affaire aanzienlijk verminderd, terwijl de no teeringen onophoudelijk een benedenwaartsche rich ting insloegen, alhoewel de verliezen over het alge meen van beperkten aard bleven. De oorzaak van de ongeanimeerde stemming is niet een gevolg van een enkele, speciale overwe ging, maar dient te worden gezocht in eenige fac toren, die gezamenlijk hun invloed doen gelden. De terughoudendheid ten aanzien van den beurs handel spruit in de eerste plaats voort uit de vrees voor nieuwe belastingverhoogingen. Het behoeft geen nadere uiteenzetting dat deze zeer aanzien lijk zullen blijken te zijn. De bedragen, die de schatkist zal moeten heffen ter dekking van de enorme uitgaven, zijn zoo hoog dat de Amerikanen, die toch niet gauw voor een kleintje vervaard zijn. bedenkelijk staan te kijken naar de voortdurende stijging der staatsschuld. Volgens tot dusverre nog niet bevestigde geruchten, zou alleen al de marinebegrooting boven de drie milliard dollar uitkomen. Indien dit cijfer, dat wel niet ver van het werkelijke bedrag verwijderd zal blijken te zyn, juist is, dan zal deze begrooting ruim een milliard dollar hooger zijn, dan die voor het loopende begrootingsjaar. Men dient zich in dit verband werkelijk af te vragen of de verdere economische ontwikkeling in de Vereenigde Staten door deze uiterst onproduc tieve uitgaven niet ernstig wordt belemmerd. De op het bedrijfsleven rustende lasten zijn reeds thans van dien aard dat een groot deel der winsten door belastingen wordt geabsorbeerd. Waar de tegen woordige conjunctuur in Amerika voor een zeer belangrijk deel een gevolg is van den invloed, die van de verstrekte ->rders der regeering voor oor logsdoeleinden uitgaan, is het begrijpelijk, dat men zich hoe langer hoe meer in de Vereenigde Staten gaat realiseeren, dat de economische opleving al daar een bedenkelijk kunstmatig karakter ver toont met alle gevaren daaraan verbonden. (A. N. P.). Honkbal ALG. VERGADERING VAN DEN NED. HONKBALBOND. De Nederlandsche Honkbalbond zet de op 16 dezer geschorste najaarsvergadering voort op Za terdag 30 Nov. des middags om drie uur in café Brinkmann op de Groote Markt te Haarlem. De schorsing van de vergadering op 16 Nov. jl. vond plaats nadat het voorstel van „Schoten" om deze vereeniging en „Quick" in de eerste klasse op te nemen en A.F.C. te doen degradeeren, was aan genomen. Hierna werd pas opgemerkt dat deze regeling in strijd was met de reglementen. Door de schor sing kreeg het bondsbestuur veertien dagen tijd een oplossing voor deze puzzle te vinden. Daar geen nieuwe agenda is opgemaakt, mag worden aangenomen dat de vergadering met de behandeling van dit punt zal beginnen. Daarna komt nog een uitgebreid voorstel van D.W.S. in behandeling. Dit bevat o.a. de bepaling: reserve-negentallen spelen niet in de le en de 2e klasse, maar de sterkste 6 a 8 vormen een reserve le klasse. Dan wil D.W.S. ook de mogelijkheid afschaffen dat een zwak negental zich toch in de 2e klasse laat indeelen, door voor te schrijven dat een negental alleen in de 2e klasse kan komen door kampioen te worden van een 3e klasse afdeeling en met nummer laatst van de aansluitende 2e klasse afdeeling een halve competitie te spelen. ZANDVOORT ONS TOONEEL. Zondagavond geeft de Tooneelvereeniging „Ons Tooneel" in Groot-Badhuis een opvoering van: Z B.B.H.H. blijspel in drie bedrijven door Archibald Laafs, opgedragen aan J. B. Schuil. Wie eens een avond hartelijk lachen wil, moet niet verzuimen Zondag deze voorstelling te gaan zien LOONEN EN PRIJZEN. In een artikel over loonen en pryzen merkt het weekblad van De Nederlandsche Unie o.m. het volgende op: „De wanverhouding, die tusschen loonen en prij zen bezig is te ontstaan raakt vooral de laagstbe- zoldigden en de 200.000 gezinnen, die nog altyd van werkloozensteun moeten leven. Van alle kan ten ontvangen wij klachten uit die groote bevol kingsgroepen, dat zeer dikwijls bonnen voor aller lei gedistribueerde goederen (vooral vleesch) aan winkeliers of anderen moeten worden weggegeven of eenvoudig ongebruikt moeten worden gelaten, omdat men de prijzen niet betalen kan". „Men versta ons wel: ons bezwaar gaat niet te gen de distributie als zoodanig. Het distributiestel sel is in een oorlogseconomie onvermijdelijk en goed, omdat daardoor ieder, arm of rijk, zijn deel kan krijgen van den beschikbaren voorraad goede ren. Ons bezwaar gaat natuuriyk evenmin tegen de door de overheid geriomen maatregelen van stabili satie van looren en prijzen. Wij zouden niet gaarne terugkeeren tot het gedurende jaren in den vorigen oorlog toegepaste systeem, waarbij men in den ver- derfelijkeo cirkel van loon- en prijsverhoogingen ronddraaide, altijd met dien verstande, dat de loo nen steeds een flink eind bij het tempo der prys- verhoogingen achterbleven. Neen, contröle op prij zen en loonen blyft gebieder de eisch! Doch wanneer het duidelijk wordt, dat de prij zen (tengevolge van verminderde voorraden en ver minderde productie) desniettemin stijgen, zóódanig dat een groot deel van het volk niet meer alle ge distribueerde artikelen koopen kan, dan dienen o.i. de loonen en steunbedragen te worden verhoogd met een percentage ongeveer gelijk aan dat van de stijging der prijzen van de eerste levensbenoo- digdheden". HET VLEESCHTEKORT. De vraag stellend naar de oorzaak van het vleeschtekort, dat zich ondanks de distributie merk baar maakt, schrijft Het Volk o.a., na er op ge wezen te hebben dat de boeren onvoldoende vee afleveren: „Intusschen worden in Haag maatregelen voorbe reid om zoo snel mogelijk door deze moeilijkheden heen te komen. Men wil zoolang mogelijk gedwon gen aflevering van vee vermijden, maar de boeren moeten wel begrijpen, dat zij, door hun vee vast te houden, zelf de gedwongen aflevering uitlokken. Ten einde de zucht om zooveel mogelijk vee vast te houden te bestrijden, heeft de Veehouderij-cen trale deze week bekend gemaakt, dat de boeren de bons. die bij verkoop van een slachtrund worden afgegeven, goed moeten bewaren, omdat met deze aflevering later bij eventueel gedwongen verkoop rekening zal worden gehouden. Zij, die thars slacht vee verkoopen, zullen dus straks minder behoeven af te staan dan zij, die alles vasthouden. Verder wordt in begin December een registratie van alle vee ook schapen gehouden, zoodat men aan de hand van de uitkomsten daarvan een nleveringslijst kan opstellen. De Veehouderij-centrale houdt rekening met nog enkele „vleescharm'e" weken. Wij hopen, dat er thans afdoende maatregelen zullen komen en dat men snelheid zal betrachten. Het gebruiksvee is reeds met f 50 tot f 100 per stuk gestegen en de stij ging gaat rog steeds door. Daardoor wordt ook het lachtvee voortdurend duurder. Wij bevinden ons op den fatalen weg van snel en ongecontroleerd stijgende prijzen, die het ge heele distributiesysteem uiteenwrikken", WIJZIGING SCHOOLTIJDEN EN K ER ST VAC ANTIE. B. en W. hebben besloten, de schooltijden met ingang van Maandag, 2 December, als volgt te re gelen, morgenschooltijd van kwart voor tienen to* half een; middagschooltijd van twee tot vier uur. Des Woensdags wordt den geheelen dag les ge geven, terwijl de vrije Zterdag blijft gehandhaafd. Wel is er over gedacht de namiddag schooltyden later dan tot 4 uur te laten duren, doch met het oog op het schoonmaken van de scholen, dat niet bij kunstlicht kan geschieden omdat er niet ver duisterd is, moest hiervan worden afgezien. De Kerstvacantie zal dit jaar beginnen op Maan dag 23 December a.s. en duren tot en met Maandag 6 Januari. BURGERLIJKE STAND. Opgave van 22 t.m. 28 November 1940. Geboren: Cora, dochter van C. J. Rekkers en vai> T. Lammers, Kostverlorenstraat 106. Hendrik, zoon van H. Terol en A. Postma, Noorderstraat 29. Johanna Magdalena, dochter van G. K. P Kiel en van J. H. van Haaf, Boul. de Favauge 29. Cornells, zoon van G. Kerkman en van S. Koper, Schelpenplein 15. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: C. Visser en B. Verheij, Swaluëstraat 13 Overleden: Koper, Jannetje, oud 79 jaren, Swa luëstraat 1. Jellema, Feike, oud 57 jaren, Haar lemmerstraat 23 Raad Bloemendaal. De Bloemendaalsehe Gemeenteraad, waarvan de heer Schulz (S.D.AP.) afwezig was, behandelde Donderdagmiddag onder leiding van den burgemees ter, jhr. mr. C. J. A. den Tex, de Gemeentebe- grooting in een goed half uur. By den post salarissen der wethouders stelde mevr. Dalmeyer (V.D.) voor met het oog op de uitbreiding der werkzaamheden, de salarissen der wethouders van f 1500 op f 2000 te brengen. De heer Hempenius (Lib.) wees er op, dat dan ook andere verhoogingen zouden moeten ge geven worden en dat men daar nu toch niet aan kon beginnen. De heer Prinsenberg (R.K.) steunde het voorstel van mevr. Dalmeyer, dat tenslotte met 7 tegen 5 stemmen verworpen werd. (De beide wet houders onthielden zich van stemming). De post van f 4200 (vergoeding voor overwerk b(j de politie) werd op f 3000 gebracht. De heer Noorman (S.D,) pleitte voor duurte- bijslag aan politie-ambtenaren. De heer Prinsenberg (R.K.) meende dat niet alleen de politie, 'maar bijvoorbeeld ook de gemeentewerklieden voor duurtebijslag in aanmer king moeten komen/ De voorzitter zeide, dat van de autoriteiten in Den Haag voor duurtebyslag aan de politie niet veel te verwachten is en wethouder Ouwehand (C.H.) zeide toe, dat B. en W. zullen overwegen eenige verandering te brengen in de klassen van gemeentepersoneel. De posten voor cursussen in de Duitsche taal wer den met f 200 verhoogd. De post voor sneeuwruimen werd, in plaats van op f 1500, pro memorie geraamd. Op voorstel van den heer Prinsenberg (R.K.) werd f 1000 uitgetrokken voor steun aan beeldende kunstenaars. De heer N o o r m a n (S.D.) uitte den wensch, ook te zullen zien, wat er met de toegestane gelden gebeurd is. Bij het Hoofdstuk „Ondersteuning van werk- loozen" deelde wethouder C a s s e mede, dat volgens de laatste opgave het aantal werkloozen te Bloemendaal slechts 25 bedraagt. De begrooting werd z.h.s. goedgekeurd. De heer Noorman (S.D.) dankt B. en W. en de ambtenaren voor het werk, besteed aan de samenstelling der begrooting. HEEMSTEDE LAAT GEEN FIETSEN ONBEHEERD STAAN! Bij de politie alhier is aangifte gedaan van dief stal var een damestaschje uit de fietstasch van een rijwiel, dat Donderdagavond laat een oogenblik on beheerd had gestaan bij de atuomatiek aan den Binnenweg alhier. In het taschje waren: een identi teitsbewijs, een textielkaart. eenig geld, een zilveren potlood en eenige snuisterijen. Het is onverantwoordelijk des avdnds fietsen on beheerd te laten staan, waardoor dergelijke dief stallen in de hand gewerkt worden. Den laatsten. tijd is het dan ook meermalen voorgekomen, dat fietstasschen en de inhoud van fietstasschen in de avonduren zijn ontvreemd. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij Semplonius. .lan van Goyen- straat 9, bril in zwart lederen étui, goud montuur; Bureau van Politie, klnderbril in doos; Putten, Talmastraat 41, stoffen cape: v. d. Dool. Hagestraat 45, Haarlem, gerecd- schaptasch met Inhoud; Schreurs, Burg. van Lennepweg 24, bruin lederen heerenhandscboenen; Paviljoen Vaart zicht, Stichting Vogelenzang, wit bruine Jachthond; Wil son, Vogelenzangscheweg 28. lederen handschoen; Idem, grijs wollen kinderhandschoen; Geeve, lepenlaan 49, glacé handschoenen: Goulmy. Joh. Vermeestraat 49. padvin- dersrlem; Böhm. Camplaan 49. portemonnaie met 5 ritten- kaart; Blom, van Slingelandtlnan 3. portemonnaie met vreemde munten, postzegels en fietssleuteltjes; Draaycr, Vijfheerenstraat 8. sleutels met ring; Llevenboom, H. de Keyzerlaan 4, rechter kinder schoentje, rood; Timmer mans. Joh. Verhulstlaan 29. bruin vilten tasch met brei werk; Braam. Burg. van Lennepweg 38, blauw gevlamd» vulpen; Anneveldt, Cloosterweg 18 a, klnderwant, bruin, ood geel en wit. IJMUIDEN Installatie Mevr. M. J. J. Pott—Zindel. In den a.s. Maandagmiddag te houden ver gadering van den Gemeenteraad zal het nieuw benoemde lid mevr. M. J. J. Pott—Zindel wor den geïnstalleerd. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 28 November. Consignatievisch: Bot f 62.50—57.50, schar f 2322.50, per 50 kg. Zoetwatervisch: Snoek 73—70 c., snoekbaars 98—91 c., baars 40 c., voorn 28—22 c., blei 40 c.. alles per kg. HAARLEM. 29 November. Bevallen: 27 Nov.: H. GouwenbergStolmann d F. FortgensHeynis, z. 28 Nov.: H. M. de Zaaijer— Dykmans, d., A. van Breugelvan Zon z C Blok—Schilp, z., J. E. M. Vredenberg—Brooy- mans, z., D. Krouwel—Kollaard, z. 29 Nov J c Snippe—van der Knyff, d. Overleden: 27 Nov. Y. M. J., 1 d., d. v. W C van Zonneveld, Trompstraat. J. Durge, 78 j Zuidpol derstraat. 28 Nov.: S. de Koningh—Boer. 47 j.. Acaciastraat. E. S. van der Kwastr—Janssen. 39 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11