KRUSCHEN FLITSEN KORT EN BONDIG. VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 HAAREEM'S DA' 'G B E A D' 3 De maatregel tegen de Joodsche ambtenaren. Geschorsten behouden hun salaris Het A.N.P. meldt: Van bevoegde Duitsche zijde is ons commentaar verstrekt op den maatregel tegen Joodsche ambtenaren. In de eerste plaats wees men er ons op, dat de betrokkenen niet, zooals het gerucht wilde, op straat zijn gezet. Immers, de uitbetaling van hun salarissen en andere uitkeeringen gaat door. De maatregel moet gezien worden als een daad van de bezettende macht als zoodanig. Hij is geen ingrijpen in de intern-Neder landsche verhoudingen en evenmin een vooruit- ïoopen op hetgeen Nederlandsche instanties later te dezer zake zullen beslissen. Van Duitsche zijde kan men principieel geen vertrouwen hebben in Joodsche ambtenaren, daar men de Joden slechts als vijanden van Duitschland denkbaar acht en de mogelijkheid reëel acht, dat zij de maatrege len van de bezettende overheid zullen doorkruisen. Deze mogelijkheid wil men hun thans ontnemen. Het is daarbij onverschillig of de betrokkenen individueel reeds tot daden van tegenwerking zijn overgegaan. De maatregel valt dan ook binnen het kader van hetgeen in de geschiedenis steeds door bezettende mogendheden is gedaan. Voorts moet de maatregel niet beschouwd wor den als een inbreuk op de geloofsvrijheid. De Jood geldt immers als Jood niet om zijn geloof maar om zijn ras. In dit verband moet opgemerkt wor den, dat de maatregel, waarvan de wettelijke grondslag gevonden wordt in de verordening 137 van 4 Sept. 1940, niet alle Joden zonder meer be treft, doch in het begrip Jood een zekere beper king heeft aangebracht, dezelfde namelijk als in artikel 4 van de verordening 189 over de aanmel ding van Joodsche ondernemingen. Dit artikel bevat de volgende omschrijving van het begrip Jood: 1) Jood is ieder, die uit ten minste drie naar ras vol joodsche grootouders stamt. 2) Als Jood wordt ook aangemerkt hij die uit twee voljoodsche grootouders stamt en 1) hetzij zelf op den negenden Mei 1940 tot de joodsch-kerkelijke gemeente heeft behoord of na ■dien datum daarin wordt opgenomen, 2) hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was gehuwd of na dat oogenblik met een Jood in het huwelijk treedt, 3) Een grootouder wordt als voljoodsch aange merkt, wanneer deze tot de Joodsch-kerkelijke gemeenschap heeft behoord. In deze omschrijving is, zooals men ziet, de re ligie genoemd. Doch zij geldt slechts als bewijs middel, niet als motief. Het voornaamste echter, aldus onze zegsman, is, dat de maatregel als een gevolg van de bezet ting moet worden beschouwd en binnen de taak blijft, die aan een bezettende macht als zoodanig toekomt. Het A.N.P. meldt voorts nog: In het communiqué in het avondblad van Don derdag over de schorsing van Joodsche ambtena ren moeteii de volgende verbeteringen worden aangebracht: (deze zijn reeds in een deel dei- vorige oplage m den tekst verwerkt. red.) In plaats van „uit hun ambt of uit hun werk kring dienen te worden ontslagen" te lezen: ,,hun ambt of hun werkkring niet langer zullen kunnen uitoefenen" (in het Duitsch stond: auszuseheiden haben). In plaats van: „wegens tegen de bezettingsmo gendheid. gerichte actie" te lezen: „wegens tegen de bezettende macht gerichte praktijken". Het probleem van den vrijen tijd. Cijfers over den groei van „Kraft clurch Freude". Het A.N.P. meldt: Bij de stichting van de ge meenschap „Vreugde en Arbeid" in het N.V.V., heeft de commissaris, de heer H. J. Woudenberg, met nadruk verklaard, dat dit nieuwe werkter rein van de Nederlandsche vakorganisatie in zui ver Nederlandschen zin zou worden aangevat en dat ten aanzien van de soortgelijke „Kraft durch Freude"-organisatie in Duitschland slechts zou wor den gestreefd naar een gelijkheid in de behaalde resultaten voor de arbeiders. Bij zeer velen in ons land heerscht nog onbe kendheid met de zeer groote vlucht, welke het werk van „Kraft durch Freude" heeft genomen. Daarom worden eenige cijfers vermeld, die door den leider der N. S. Gemeinschaft „Kraft durch Freude", dr. B. Lefferentz, over de resultaten van 1939 zijn medegedeeld: De deelnemersgetallen van het „Kraft durch Freude"-werk gingen van jaar tot jaar met spron gen omhoog. De bemoeiingen, verband houdende met de organisatie van den vrijen tijd (theater, con certen enz.), omvatten in 1938 144.090 voorstel lingen met 55 millioen deelnemers. In het eerste halfjaar van 1939 werden in 115.000 opvoeringen 32 millioen deelnemers geteld. Het Duitsche volksvormingswerk had in 1938 in 108.000 samenkomsten 6.3 millioen deelnemers, in het eerste halfjaar 1939 in 44.000 samenkomsten 5.8 millioen bezoekers, dus bijna evenveel als in het geheele voorafgaande jaar. De opbouw van het „Kraft durch Freude"-sport- werk nam een zoodanige vlucht, dat duizenden nieuwe sportparken en oefenplaatsen in de be drijven moesten worden aangelegd om aan den drang naar sport te kunnen voldoen. Vijftienduizend bedrijfs-sportgemeenschappen werden nieuw op gericht en bij het omvangrijke sportappèl der be drijven in 1939 hebben zich 2.3 millioen mannen en vrouwen als actieve deelnemers aangemeld. fVACANTIEREIZEN. Aan de georganiseerde vacantiereizen en lange en korte tochten en wandelingen namen millioenen Duitsche arbeiders deel. Daarenboven hebben honderdduizenden aan de Noordzee-Middellandsche Zeetochten der „Kraft durch Freude"-vloot kun nen deelnemen. Evenals de vorming in den vrijen tijd heeft „Kraft durch Freude" ook de arbeidsvorming in de bedrijven ter hand genomen en door de afdeeling „Schönheit der Arbeit" schitterende resultaten be haald. Nagenoeg een milliard R.M. werd door de bedrijven uitgegeven, alleen om de werkplaatsen goed in te richten en cantines, keukens, wasch- en kleedgelegenheden, kameraadschapshuizen en sport- huizen te bouwen, die aan de modernste eischen Voldoen. Hoe fundamenteel het aanzien van het Duitsche bedrijf daardoor veranderd is, daarvan, zoo wordt gezegd, kan iedere bezoeker zich met eigen oogen gemakkelijk overtuigen. Men is dan ook algemeen tot de gevolgtrekking gekomen, dat de eischen van sociale voorzieningen, verantwoordelijke bedrijfs leiding en noodzakelijke opvoering van de pro ductie elkaar volkomen dekken en dat het werk van „Schönheit der Arbeilt" ge luxe is, maar dat zich in dit begrip alleen al de sociale en maat schappelijke vooruitgang van onzen tijd op over tuigende wijze verbinden. TJ it deze sobere opsommingen kunnen de moge lijkheden blijken van een eensgezinde gemeenschap voor den vrijen tijd. „Vreugde en Arbeid" hoopt hetzelfde, in Nederlandschen zin, voor de Neder landsche arbeiders tot stand te kunnen brengen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Luit.-kol. De Koningh inspecteur- generaal der politie. Luitenant-kolonel A. W. de Koning is benoemd tot inspecteur-generaal van de Nederlandsche politie. (Foto Het Zuiden.) De Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied heeft op voordracht van den secre taris-generaal van het departement van justitie luit.-kolonel A. W. de Koningh benoemd tot inspec teur-generaal der Nederlandsche politie. Luit.-kolonel De Koningh was tot nu toe inspec teur der marechaussee. Hij werd op 14 September 1940 reeds aangesteld als commissaris, belast met de waarneming der functie van inspecteur-generaal. Engelsche bommen op ons land. Eén persoon zwaar gewond. Het A.N.P meldt: In den nacht van Woensdag op Donderdag en ook Donderdagochtend waren de aanvallen van Engelsche vliegers heviger dan in de vorige nachten. In verschillende plaatsen is, naar later bleek grootendeels ongegrond, luchtalarm ge maakt. Een groot deel der bommen viel op het open veld en richtte nauwelijks eenige schade aan. Sommige bebouwde kommen echter moesten het ontgelden, ongeveer 24 huizen zijn min of meer zwaar beschadigd. In een schoolgebouw zijn groote verwoestingen aangericht. In een plaats in Zuid-Holland zijn talrijke brand bommen uitgeworpen op een kerk en de omliggende woonhuizen. De kerk brandde voor een groot ge deelte af. In de woonhuizen onstonden verschil lende branden, welke snel konden worden ge- bluscht. Er is één persoon zwaar gewond. AANSLUITING BIJ EEN BINNENVAART- CENTRALE. Blijkens het nieuwe reglement houdende na dere bepalingen van het besluit van den secreta ris-generaal van het departement van Water staat, betreffende de internationale binnen vaart (Verordeningenblad stuk 38, no. 216) moeten eigenaren van 1 tot en met 3 schepen voor de internationale binnenvaart zich aanslui ten bij de stichting Nederlandsche particu liere Rijnvaart-centrale, eigenaren van meer dan 8 schepen bij de vereeniging Centraal Bu reau voor de Rijn- en Binnenvaart en eigenaren van 4 tot en met 8 schepen al naar hun vervoer- economische functie bij een van beide organi saties. Vier jaar gevangenisstraf tegen heler geëischt. Puinruimers te Rotterdam tot diefstal aangezet. Voor de Rotterdamsche rechtbank hebben Donderdag een groot aantal puinruimers en eenige helers terecht gestaan, welke laatste door de puinruimers gestolen voorwerpen en me talen kochten. De voornaamste was de koopman A. de V. Deze had eenige mannen in dienst, die er met een bakfiets op uittrokken wanneer er van een groep puinruimers bericht was geko men, dat er ergens een hoeveelheid goederen gereed lag. De goederen werden dan naar de V. gebracht, 4ie het geld er voor aan zijn loo- pers gaf. Deze zorgden er op hun beurt weer voor, dat de puinruimers in het bezit van het geld kwamen. Verdachte was reeds eens tot een jaar ge vangenisstraf wegens heling veroordeeld. De officier vond dat het hier een zeer ernstig ge val betrof. Zestien menschen, die nog nooit met de politie in aanraking zijn geweest, zijn door verdachte aangezet tot het stelen van waardevolle voorwerpen en metalen. Een van de slachtoffers is, toen hij bij de overbrenging naar het huis van bewaring trachtte te ont vluchten, doodgeschoten en ook de dood van dezen jongeman, die eveneens door verdachte tot zijn verkeerde daden was aangezet, moet op zijn rekening worden geschreven. Spr. eischte tegen dezen verdachte de hoogste straf, namelijk vier jaar gevangenisstraf. Zeer brutaal staaltje diefstal. Drie jongemannen namen baal koffie mee. BUSSUM, 28 November. De Bussumsche po litie heeft drie jongemannen van resp. 20, 22 en 24 jaar achterhaald, die een zeer brutaal staaltje van diefstal hadden uitgehaald. Zij vervoegden zich bij een winkelier te Bussum en vroegen een baal koffie te koop. De winkelier ging hier niet op in en het drietal verdween. Later op den dag kwamen zij terug. Zij kozen daarvoor een oogenblik uit, dat de winkelier niet in zijn winkel was. Ondanks het feit, dat wel een klant in den winkel stond, begaven zij zich achter de toonbank, sleepten de baal koffie weg en laadden deze op een bakfiets. Eén van hen ging er toen snel van door. De klant vond het tafe reel wel wat erg zonderling en wist door schielijk de deur te sluiten, twee „handelaren" gevangen te zetten. Het tweetal liet zich niet overbluffen toen de win kelier naar voren kwam. Zij zeiden van de Duitsche politie te komen en opdracht te hebben de baal koffie in beslag te namen. Om hun bewering kracht van bewijs te geven, haalden zij uit hun zak een rooden band met hakenkruis te voorschijn. De win kelier schikte zich in het geval en liet hen ver trekken. De klant echter zeide, dat hij zeker een van deze twee herkende als iemand die vroeger te Bussum had gewoond. Deze mededeeling deed den winkelier aangifte doen bij de politie, die twee van de drie schavuiten te Amsterdam wist te arresteeren. Num mer drie, een broer van een der gearresteerden, was intusschen ziek geworden en zal na zijn herstel worden ingerekend. De baal koffie is intusschen aan derden verhan deld en nog niet achterhaald. Medisch Front gesticht. In „Volk en Vaderland" wordt melding gemaakt van de stichting van een „Medisch Front". Als gevolmachtigde van den Leider voor Volks gezondheid treedt op de heer J. W. de Ruiter, tandarts te Amsterdam, eertijds districtsleider en thans gevolmachtigde van den leider der N.S.B. in de hoofdstad. Op zijn voorstel is benoemd tot leider van het Medisch Front dr. G. Schaly te Arnhem en als plaatsvervangend leider dr. C. C. A. Croin te 's-Gravenhage. De heer De Ruiter brengt in het blad hulde aan de prestaties van'de Nederlandsche medici en van vele vereenigingen op het gebied der volksgezond heid in Nederland, maar constateert slechte re sultaten door o.a. geldelijke zorgen, politieke en geloofsverdeeldheid, al te zakelijke opvattingen van vele ziekenfondsen en vereenigingen, enz. enz. Hij zegt dan: „Al deze oorzaken dreigen den medicus los te maken van zijn ideaal. De ellende der ziekte dreigt te worden een winstgevend object voor groepen en individuen. Ons doel is, den medicus los te maken van geldzorgen en de zorgen voor den ouden dag, maar wij zullen dan ook verhinderen, dat hij wordt: een kwakzalver of uitbuiter. De taak van den medicus zal worden: In de eerste plaats het voorkomen van ziekten, in de tweede plaats het genezen daarvan. Wij zullen ons geheel werpen op de verzorging van de aanstaande en zoogende moeder, zuige ling. kleuters en opgroeiende jeugd. Wij zullen trachten door regeeringsmaatregelen eenerzijds en een goede organisatie van de deskundigen an derzijds hiervoor de gunstige voorwaarden te scheppen". VOORLICHTINGSCURSUS GROENTETEELT. Nu vele liefhebbers het volgend voorjaar tijde lijk een deel van hun bloementuin zullen inruimen of een lapje grond hebben bemachtigd om daarop groenten te kweeken. zal bij tal van menschen de behoefte ontstaan om eenige voorlichting te krij- gen over grondbewerking, bemesting, keuze van zaaizaad, rij en teelt, enz. Niets toch is teleurstel lender, dan dat men moeite besteedt en geen re sultaten ziet. Verschillende groente, zooals hee- renboonen, worteltjes, sla, andijvie en sommige koolsoorten geven, wanneer men eenige vinger wijzingen ontvangt aardige resultaten en de soms schaarsche voorraad voor de keuken kan met ge ringe kosten en wat moeite aangevuld worden. De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde organiseert een voorlichtingscursus, waar aan men, mits men 21 jaar is of men is in het be zit van een diploma van een tuinbouwwintercur- sus deel kan nemen. Praktisch staat dus de gele genheid voor ieder volwassene open. De Gemeente Haarlem heeft voor dezen cursus, die uit 5 lessen elk van 2 uur bestaat, een lokaliteit beschikbaar gesteld. Er zal zooveel mogelijk rekening gehou den worden met den stand van de maan. Bij het secretariaat van bovengenoemde Maat schappij, Gaelstraat 51 Haarlem, kan men zich opgeven voor deelneming. Daar een ruime aan gifte verwacht wordt en de deelneming aan dezen eersten cursus in zekere mate beperkt is, is spoe dige opgave met naam, voornamen en adres ge- wenscht. Tallooze lijders aan Rheumatische Pijnen zijn trouwe gebruikers van het beroemde Kruschen Zout dat door z'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen alle onzuiverheden, die de pijnen veroorzaken, doet afvoeren langs natuurlijken weg. Bij apoth. en drog. 1.47 0.76 0.41 p.fl. incl.o.E (Adv. Ingez. Med.) KAPPEN-NAAIEN. Dit karakteristiek beroep wordt in West-Friesland nog beoefend door mevr. de wed. SchuytemakerDe Haardt, te Binnenwijzend, die ondanks haar 80-jarigen leeftijd haar kunstig werk nog zonder bril verricht. (Foto Pax Holland.) NIEUWE SERIE No. 166 Sinterklaas Junior 1. Gaat de stad in 2. Komt langs een om iets voor moeder juwelier en ziet een te koopen, zich af- ring, die hij wel heel vragend of ze graag erg mooi vindt, een kalender zou willen hebben. 3. Slaagt er niet 4. Gaat niet zon- in, den prijs te ont- der hartkloppingen dekken en vraagt naar binnen om zich af of het meer het tc vragen, zou zijn dan de 50 cent die hij kan besteden. 5. Raakt van streek als iedereen wat vreemd naar hem ki.jkt. 6. Vindt de toon bank met ringen en vraagt of ze duurder zijn dan 50 cent. 7. Verdwijnt haas tig, niet begrijpend waarom ze allemaal lachen. 8. Troost zich met de gedachte, dat moeder zelf waar schijnlijk liever een kalender heeft. Het Kinderboek. Een interessante tentoonstelling te Haarlem. In den boekhandel H. de Vries en Zonen aan de Jacobijnestraat, waar nog maar kort geleden een uitnemende tentoonstelling van de werken van Marsman werd gehouden is thans een expositie te bezichtigen, die het drukke bezoek, dat zij geniet, ten volle wettigt. Ditmaal worden wij ingeleid in de wereld van het kinderboek. Dat is geen klei nigheid. Wie er eenig denkbeeld van heeft, hoe veel kinderboeken jaar op jaar verschijnen, goede boeken en minder geslaagde, rijk en sober geïl lustreerde, boeken voor het jonge kind en boeken voor de rijpere jeugd, dichtwerk en proza, men noeme de teger stellingen maar op, begrijpt welk een mer a boire de hedendaagsche lectuur oplevert voor-wie zich zet tot het schiften uit de veelheid tot een beperkte verzameling, die een aantrekke lijk beeld geeft van wat de boekenwereld onzen kinderen aan te bieden heeft. Dit is een verbazend leerrijke tentoonstelling, die misschien met het woord „overzicht" of, om een modewoord te gebruiken, „show" nog beter gekenschetst is. De samenstellers hebben zeker niet het nieuwste van het allernieuwste willen brengen met voorbijgaan van wat het verleden aan toch ook uitnemende kinderlectuur en verluchting ons heeft geschonken. Struwwelpeter en Van Al phen zijn er zoo goed als Walt Disney en Rie Cra mer. Men zoeke dus niet te veel chronologie in het geen hier is verzameld. Het is, integendeel, een bloemlezing geworden uit den bonten tuin van binnen- en buitenlandsohe kinderlectuur en wel een bloemlezing van de rijkste verscheidenheid, met evenveel zeldzame specimina als goede oude en nieuwe bekenden. Duitsch, Fransch, Engelsch en Nederlandsch valt er te zien met een enkel Deensch werkje er tus- schen door. Het brengt der bezoeker tot interes sante vergelijkingen. Veel van het volks-eigen dient zich aan: het „griindlich" Duitsche, dat naast het kinderboek onmiddellijk een standaardwerk over het kinderboek op stapel zet, de Engelsche visie, die niet afkeerig is van een beetje moraliseeren, de Fransche gedachte met haar zin voor historie en traditie, het Nederlandsche met zijn liefhebberij voor merkwaardige situaties. Zoo virden we hier Arthur Riimann's Al te Deut sche Kinderbücher, Struwwelpeter en Hanselmann, Een uitvoerig werk „Kinderspielzeug alter Zeit" toont, dat het speelgoed toch altijd smaak en mode uit de wereld der volwassenen op den voet volgt. De onsterfelijke Wilhelm Busch wordt hier nog eens gaaf opgediend en „Der Sonne Licht" biedt ee^ bijdrage tot de studie van het naief teekenen. Tot de Angelsaksische afdeeling behooren een paar Amerikaansche kinderboeken. „Jo-Yo's Idea" verdiende ook hier meer bekend te zijn en zeer merkwaardig is een werkje van den Amerikaan- schen Chinees Yui Shufang „Chinese Children", geïllustreerd door eijn rasgenoot Chiang Yu. De reeds genoemde -liefhebberij tot moraliseeren treedt sterk aan den dag in „The cat who went to heaven". Illustrators als Rackham, Dulac en Barker heb ben, men wete het, het beste van hun vermogen in het kinderboek gelegd. Misschien is het niet geheel juist gezegd: Rip van Winkle met Rackham's il lustraties houdt op, kinderlectuur te zijn en de schoonheid van Dulac's platen spreken tot den vol wassene ruim zoo sterk als tot het kind. Met dat al blijft het, zoo goed voor den oudere als voor het kind een staag wederkeerend genot, deze illustra ties, die stuk voor stuk schilderijtjes op zichzelf zijn. te bekijken. Bij de Fransche kinderboeken treft ons een ver telling van Dr. Balzac, „Napoleon pour la jeunesse", met illustraties van Brousson, die ook de geschiede nis van Jeanne d'Arc illustreerde. „La ferme" be hoort tot de Père Castor-serie met haar moderne teekeningen. Ook „Couleurs", waarin bij verschil lende teekeningen de diverse kleuren dominieeren, verdient vermelding. Bij de Nederlandsche afdeeling bekleedt Nelly Bodenheim de eereplaa4s. Men vïrdt er haar tee keningen in origineel, („De vliegen winkel") in re productie en als servies-versiering. Haar samenwer king met Lizzy Ansingh treedt aan den dag en een overzicht van haar bekendste illustraties biedt een lampenkap. Een geheele tafel is bedekt met origi- neelert van vruchtenteekeningen, waarbij men er op lette, hoezeer de bijschriften ir het karakter van de afgebeelde vruchten gehouden zijn. Doch ook van andere kinderboeken is een keur voorhanden. Pinokkio is aanwezig, zoogoed als Ferdinand de Stier en Disney. Het veel te weinig bekende Tommie Appel met zijn fijnzinnige illustra ties van Henry Rox ontbreekt niet en van Henriëtte van Dijk „Sinterklaas blijft een zomer over" zijn het portret van de schrijfster, het manuscript, de drukproeven en een paar clichés voorhanden. In het bovenstaande is weinig genoemd en veel verzwegen van wat op deze tentoonstelling te zien is. Een keuze is moeilijk: Alles draagt het kenmerk, met groote vakkennis en liefde voor het onderwerp bijeen gezameld te zijn. En daarom bevelen wij van ganscher harte een bezoek aan de expositie aan. Het zal den geest verrijken en het inzicht ver diepen. Weer een autobotsing bij Ede. Twee arbeiders gewond. Voor de tweede maal in deze week is bij Ede een auto, waarop een aantal arbeiders naar hun haardsteden werd vervoerd, tegen een anderen wagen gebotst, waarbij ditmaal twee personen wer den gewond. Om half acht reed op den weg tusschen Roekei en Ede een vrachtauto met oplegger in de richting Apeldoorn. Vermoedelijk doordat het licht der vrachtauto verblindend werkte reed een met hout geladen auto, waarop twaalf arbeiders zaten cn welke uit tegenovergestelde richting kwam, er met volle vaart tegenop, om vervolgens tegen eenige boomen langs den weg tot stilstand te komen. Door de botsing werd het dak waaronder de twaalf ar beiders zaten ingedrukt, met het noodlottig Gevolg dat twee hunner, Lagerwij uit Ede en Vliem uit Lunteren, vrij ernstig werden gewond. De laatste hep ernstige inwendige kneuzingen op. De beide slachtoffers werden naar het Julianaziekenhuis te Ede vervoerd. De andere arbeiders, die met den schrik waren vrijgekomen, konden naar huis gaan. De bestuurder van den trailer is doorgereden in de richting Apeldoorn. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTER- KWARTIER" TE HAARLEM. Nu door de duisternis het winterclubwerk al leen op den vrijen Zaterdag gehouden kan wor den, ziet het bestuur naar nieuwe mogelijkhe den uit. Voor de meisjes en jongens van 8 tot en met 14 jaar is een postzegelclub opgericht. Zij, die hier belangstelling voor hebben worden a.s. Zaterdag 30 November in het clubgebouw om negen uur verwacht. Allen moeten hun verzame ling meebrengen. Hun, die wel mee willen doen, maar dien dag verhinderd zijn, wordt verzocht zich aan te melden: Merovingenstraat 80. Alle gegevens over het St.-Nicolaasfeest moeten ook aan hetzelfde adres ingeleverd worden. Bij het verrichten van werkzaamheden aan de fabriek van de N.V. G. Dikkers en Co te Hengelo (O.) is de 26-jarige timmerman J. Simonctti uit Borne van een hoogte van ongeveer 15 meter ge vallen. Hij is aan de gevolgen overleden. Woensdagavond is op den IJsel te Deventer de sleepboot „Woudina", thuisbehoorende te Slie- drecht, na een aanvaring met een onder water liggend voorwerp gezonken. De „Woudina" sleepte het vijfhonderd ton groote schip „Rival" uit Lith van IJmuiden naar Goor. Doordat eenige kinderen met lucifers speelden is brand ontstaan in de schuur van den landbouwer A. P. aan de Oude Zwanenstraat te Neerbosch. De schuur met de daarin staande auto, tuinbouwgereed- schappen en wintervoorraad ging verloren. Een zesjarig jongetje, dat te Leeuwarden van een vrachtauto sprong, kwam te vallen en geraakte onder den wagen. Een der wielen ging over hem heen. Het knaapje is overleden. Toen Donderdagmiddag de 18-jarige W. Slob, werkzaam op de Coöperatieve graanmaalderij een as wilde beetpakken werd hij gegrepen door een drijfriem. De jongeman werd te pletter geslagen. Ter terechtzitting van het kantongerecht te Helmond werden dezer dagen drie personen ver oordeeld wegens overtreding van dc verordening aangaande identiteitsplicht. De geldboeten bedroe gen tweemaal vijf gulden subsidiair vijf dagen hechtenis en eenmaal twee gulden subsidiair twee dagen hechtenis. Tot hoofdredacteur van het Nederlandsch' Dagblad is met ingang van 26 November 1940 be noemd de heer M. A. Cageling te 's-Gravenhage. De heer Cageling is hoofdredacteur van het orgaan „Onze Vloot" geweest. Donderdagavond om half acht werd de 35- jarige gehuwde fabrieksarbeider F. Martens te Princenhage door een autobus aangereden. De man was op slag dood. Tegen een Abessynischen portier van een be kend restaurant in het centrum van Amsterdam is wegens poging tot doodslag op den directeur van het restaurant tien maanden gevangenisstraf ge- eischt.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5