Kallio treedt af VRIJDAG 29 NOVEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD De Brifsche oorlogshaven Plymouth bestookt. Bommen op haveninstallaties en opslagplaatsen Het D.N.B. meldt d.d. 28 November: De gevechtsactie van het Duitsche luchtwa- pen was gisteren overdag door ongunstig weer beperkt. Niettemin werd Londen, naar net D. N. B. verneemt, door een sterke groep lichte gevechtsvliegtuigen aangevallen, welker bom men schade aan gebouwen en branden ver wekten. Ook eenige steden en vliegvelden in de zuidelijke graafschappen werden op succes volle wijze met bommen bestookt. Sterke krach ten van het Duitsche luchtwapen deden van nacht aanvallen op Londen en de haven Plymouth. Het zwaartepunt van den aanval lag op Plymouth, waarop meer dan 100.000 kilogram brisantbommen en duizenden brand bommen geworpen werden. Er heerschte gunstig weer en goed uitzicht, zoo dat de aanvallende vliegtuigen hun doelen nauw keurig konden herkennen. De uitwerking was over eenkomstig deze gunstige omstandigheden groot. De haveninstallaties werden zwaar getroffen, waar van eenige groote, van ver af zichtbare en vele middel- en kleine branden getuigden. Daar tegen over vlogen Britsche vliegtuigen even na midder nacht boven de buitenste zóne van het industrie gebied van het Rijnland. Zij wierpen op eenige plaatsen bommen neer, die echter weinig schade aanrichtten. Slechts eenige kleine woonhuizen van een industrie-arbeiderskolonie werden vernield. Duitsche verkenningsvliegtuigen, die boven Ply mouth hebben gekruist, zoo verneemt het D.N.B. voorts, hebben geconstateerd dat ook de groote voorraden, die in de opslagplaatsen lagen, in vlam men zijn opgegaan. Verder branden de groote, in het tuighuis der Britsche marine opgestapelde voor raden. Verder konden de waarnemers constateeren, dat de spoorweginstallaties van de Great Western Railway als gevolg van de gevallen bommen in aanzienlijke mate zijn vernield. Deze installaties zijn voor de verbinding van het westen van Enge land met Londen, alsmede met Devon, Cornwall en de overige Engelsche gebieden van de grootste beteekenis. Het verkeer van het uiterste Westen van het eiland met de hoofdstad en de rest van het land is hiermede stilgelegd. Berichten van de Londensche radio deelen mede, dat de aanvallen van het Duitsche luchtwapen op „een stad aan de zuidwestkust van Engeland" in den nacht op Donderdag zeer hevig waren. In golven, die zonder onderbreking elkaar opvolgden, schijnen Duitsche gevechts- en bombardements formaties weer duizenden brandbommen op de militaire doelen in deze stad te hebben laten vallen, waardoor geweldige brandhaarden ontstonden, zoo wordt gezegd. Vervolgens werden even zware en aanhoudende aanvallen met brisantbommen van het zwaarste kaliber ondernomen. PLYMOUTH, DE BELANGRIJKSTE BRITSCHE VLOOTBASIS. Plymouth, dat in den afgeloopen nacht door sterke afdeelingen der Duitsche luchtmacht met groot succes is aangevallen, behoort tot de belang rijkste Britsche vlootbases en is beroemd door zijn groote marinewerven, die de grootste moderne oorlogsschepen kunnen bouwen, uitrusten en her stellen, aldus bericht het D.N.B. verder. De Duitsche luchtmacht heeft reeds alle belang rijke Britsche scheepswerven krachtig aangevallen, met het gevolg dat de tenuitvoerlegging van het wapeningsprogram aanzienlijk gestoord is en het groote aantal oorlogsschepen, dat herstel behoeft, niet onmiddellijk gerepareerd kan worden. Van alle scheepswerven in het Britsche rijk wordt reeds het uiterste gevergd. Vele herstellingen moeten in Canada geschieden. STEÜNpDNTEN DER KOOPVAARDIJ. BERLIJN, 28 November (D.N.B.) Omtrent de beteekenis van de in den afgeloopen nacht mei, verwoestende gevolgen aangevallen havenstad Ply mouth, die met het eveneens aangevallen Devon- port een groote stad van ruim 200.000 inwoners vormt, verneemt het D.N.B. nader dat de stad niet slechts als vlootstation met groote marinewer ven, maar ook als steunpunt voor de koopvaardij van' het grootste belang is. Vooral de installaties voor het laden en lossen der Great Western Docks en van de Millbay, de Suttonpool en het Cattewater moesten een deel der aanvoeren, die niet meer naar Londen konden komen, verwerken. De stad beschikt o.a. over suikerraffinaderijen, stijfsel- en zeepfabrieken, zeilfabrieken, lakenfabrieken, een glasfabriek en ten slotte een uitgebreide houtbe werkingsindustrie. Plymouth is door zijn gunstige ligging aan de Plymouth Sont een voortreffelijke oorlogshaven. Een groote golfbreker beschermt het binnendeel van de Sont, die ook bevaarbaar is voor de grootste oorlogsschepen. Dicht bij de stad ligt het station voor zeevliegers Mountbatten. Van oudsher was Plymouth van groote beteekenis als kustvesting. De fabrieken liggen niet alleen aan de zeezijde, maar ook landinwaarts op een heuvelrij, welke op afwisselen den afstand om de stad heenloopt. De golfbreker is bewapend met zwaar geschut. Het daarachter lig gende eiland Drake is van een sterke pantsering voorzien. Gecamoufleerde zware strandbatterijen voltooien de defensie naar den zeekant. De Duitsche luchtaanval is hoofdzakelijk gericht geweest op de staatswerven van Devonport, de zus terstad van Plymouth. Daarmede is een zeer be langrijke basis der Britsche marine beslissend ge troffen. Wang Tsjing Wei president van de Chineesche nationale regeering. Zaterdag onderteekening van het Chineesch- Japansche verdrag. Het D.N.B. verneemt uit Sjanghai: Wang Tsjing Wei is gisteren door een besluit van den centralen politieleen raad tot president van de nationale regeering van China, met zetel te Nan king, benoemd. Als zoodanig zal Wang Tsjing Wei Zaterdag het Chineesch-Japansche verdrag onder teekenen. De centrale politieke raad en het exe cutieve bureau hebben tevens het wetsontwerp aan genomen voor de regeling van de Chineesch-Ja pansche betrekkingen. De benoeming van Wang Tsjing Wei door den centralen politieken raad is daarom van groote beteekenis, omdat Wang Tsjing Wei tot dusver slechts belast was met het presi dium. Gebeente van Codreanu opgegraven Zaterdag plechtige bijzetting. BOEKAREST, 28 Nov. De opgravingswerk- zaamheden aan het graf van Codreanu in de ge vangenis van Jilava bij Boekarest zijn gisteren voltooid. De lijken konden betrekkelijk gemakke lijk en ondubbelzinnig worden geïdentificeerd. Nadat het opgravingswerk was afgeloopen, wer den de beenderen der dertien légïonnairs in groene kisten gelegd, die bedekt waren met de nationale vlag. Het gebeente van Codreanu werd echter in een bronskleurige kist gelegd. Bij het licht van fakkels werden daarop Woensdagavond alle veer tien kisten naar de légionnairskerk te Boekarest gebracht en daar voor het altaar op baren gelegd. De kist van Codreanu rust- op een hoogen kata falk. Légïonnairs houden dag en nacht de eere- wacht bij de kisten. Zaterdagmorgen zal de plech tige bijzetting plaats vinden. Op dien dag zullen In heel Roemenië feestelijkheden en voorstellin gen van allerlei soort verboden zijn (D.N.B.) Militaire voorzorgsmaatregelen in Roemenië. Belangrijke gebouwen door de politie bezet. Het D. N. B. meldt uit Boekarest: In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft generaal Antonescu militaire voorzorgsmaatregelen getroffen. Geduren de den geheelen nacht hadden in de stad sterke troepenbewegingen plaats. De be langrijkste gebouwen, zooals de postkanto ren en het gebouw der telefoonmaatschap pij, werden door soldaten bezet. Na midder nacht werd het geheele telefoonverkeer ver broken. Tot Donderdagochtend 10 uur kon den geen gesprekken met het buitenland gevoerd worden. De ïégionnaire beweging heeft haar afdee lingen geconcentreerd en houdt ze gereed. Er heerscht een zekere zenuwachtigheid in de stad, waarbij nauwelijks nog wordt gesproken over de expeditie der moordenaars van Codreanu, omdat deze daad door het volk algemeen wordt goedgekeurd. Men heeft veeleer het oog op de mogelijkheid, dat door enkelingen acties wor den ondernomen, die volgens den tekst van de in de bladen gepubliceerde regeeringsoproepen ook door de leiding der Ïégionnaire beweging beslist worden afgewezen. De afzonderlijke ac tie van Woensdag, welke? omvang nog niet be kend is, is dan ook niet ondernomen door de Ïégionnaire politie, maar door een groep van légïonnairs, die zich hebben vereenigd in het zoo genaamde „Corps der verstrooiden", dat in dertijd ook Calinescu heeft doodgeschoten. Dit corps had zich toegang verschaft tot de militaire gevangenis Jilava en daar het vonnis aan de moordenaars van Codreanu voltrokken. De in- dividueele daders zijn niet bekend.'Met dit corps stond het hoofd der politie te Boekarest, kolonel Zavianu, in relatie; deze is afgezet. In zijn plaats is, naar verluidt, prof. Palangeanu be noemd. Deze laatste is een der onderwijzers van koning Michael geweest en werd uit die functie ontzet, omdat hij zich bij de Ïégionnai re beweging aansloot. Een deel der bijzonder gehate politici van het vroegere régime be vindt zich nog steeds in arrest. Het valt niet met zekerheid vast te stellen wie gearresteerd en wie op vrije voeten is. Van de laatste ge beurtenissen zijn geen verdere politieke gevol gen te verwachten, daar er volledige overeen stemming bestaat tusschen generaal Anto nescu en Horia Sima. PROF. JORGA ONDER DE SLACHTOFFERS. Naar verder te Boekarest verluidt, bevindt zich onder de staatslieden van het regime van Carol, die ten offer zijn gevallen aan de légionnairs, ook pro fessor Jorga. Deze vertoefde de laatste weken in Sinaja, waar hij in den loop van Woensdag doof verscheidene légionnairs uit zijn woning werd ge haald. Donderdagochtend vond men hem docd in de nabijheid van Pl^eisti aan den landweg liggen, doorboord door verscheidene revolverschoten. Prol. Jorga, die onder koning Carol in 1931 en 1932 mi nister-president was, werd van Ïégionnaire zijde beschouwd als de „auctor intellectualis" der ver oordeeling van Codreanu. Hij had in het voorjaar van 1938 een aanklacht ingediend tegen Codreanu, daar hij zich als officieele persoonlijkheid door een brief van Codreanu beleedigd gevoelde. Codreanu werd toen wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. JOODSCHE CAFéS IN ROEMENIë DES ZONDAGS GESLOTEN. De Roemeensche minister van arbeid heeft be paald dat alle Joodsche cafés, restaurants e.d. in het geheele land op Zon- en feestdagen gesloten moe ten zijn. De Ïégionnaire politie heeft de groote Joodsche textielfabrikanten gebr. Fildermann gearresteerd, nadat geconstateerd was dat zij den staat voor mil- lioenen benadeeld hadden. Duitsch leger bericht: Vliegvelden in Engeland gebombardeerd. BERLIJN, 28 November. (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht deelt mede: „Verdragend geschut van de marine nam wederom verzamelingen schepen in de haven van Dover onder ir. Door de aanhoudende ongunstige weersom standigheden bleef de bedrijvigheid van het lucht wapen beperkt. Desondanks wierpen gevechtsvlieg tuigen in den nacht van 26 op 27 November en gisteren overdag bommen op Londen en Avonmouth. Een gevechtsvliegtuig viel bij het vallen der duisternis een wapenfabriek bij Burntisland in duikvlucht aan en wist in een groote fabriekshal twee voltreffers te plaatsen. Verder werden bij Grimsby het vliegveld Great Driffield en een vliegveld bij Lincoln gebombar deerd. Het gelukte verscheidene zware treffers te plaatsen. In den afgeloopen nacht beschadigden eenige Britsche vliegtuigen in West-Duitschland door het werpen van bommen een aantal woon huizen. Vier burgers werden gedood, verscheidene gewond. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neerge schoten. Vijf eigen toestellen worden vermist". VOLTREFFERS OP EEN ALUMINIUMF ABRIEK. Ten aanzien van het weermachtbericht van Don derdag verneemt het D.N.B. nog het volgende: Bij de stoutmoedige en zeer succesvolle afzon derlijke actie tegen een belangrijke wapenfabriek bij Burntisland is het een gevechtsvliegtuig gelukt bij het aanbreken van de duisternis, laag vliegende, het fabrieksgebouw te naderen en een groote loods met twee voltreffers ernstig te verwoesten. Het succes is vooral daarom bijzonder opmerkelijk, om dat het hier een van de modernste Britsche alumi- niumfabrieken betreft en omdat in Engeland juist de productie van aluminium een moeilijk punt vormt. De schaarschte van de belangrijkste metalen voor Engeland zoo urgent geworden dat kort geleden een aparte maatschappij is opgericht met de speciale taak neergestorte vliegtuigen te verwerken voor aluminium en koper en dat reeds oorlogsschepen voor het transport van voor de bewapening belang rijke grondstoffen gebruikt worden. Wanneer nu een dergelijke moderne speciale fabriek als die van Burntisland zwaar beschadigd wordt, moet dat de productie van de Britsche oorlogsindustrie uiterst gevoelig treffen. Het feit dat deze fabriek in Schot land, aan den noordelijken oever van de Firth of Forth, tegenover Edinbmrg ligt en de aanval dus een totale vlucht van ruim 2000 KM. noodïg maakte, doet het succes eerst recht opmerkelijk worden. Ook Grimsby, de grootste Engelsche aanvoer- haven aan de Engelsche ookstkust is Woensdag door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd. De aan de zuidzijde van de Humbermonding gelegen stad is voor de voorziening van Engeland van grondstoffen en levensmiddelen van groote be teekenis en biedt derhalve een reeks loonende doe len. Via Grimsby wordt bij een jaarlijkschen overslag van bijna 500.000 ton hoofdzakelijk ijzererts, schroot, en olie, hout en graan ingevoerd. Wegens de dichtbij gelegen Doggersbank heeft Grimsby de grootste visschershaven van Engeland. Het Imming- ham Doek gaat door voor de modernste havenin stallatie van het land. IN HET BUITENLAND. Donderdag was het 21 jaar- geleden dat het ver drag van Neuilly onderteekend werd. Dit verdrag beteekende voor Bulgarije hetzelfde als de dictaten an Versailles en Trianon voor Duitschland en Hongarije inhielden :afstand van belangrijke deelen grondgebied. Bulgarije moest bij den vrede van Neuilly zijn kustgebied aan de Aegeische Zee, dee len van Macedonië, alsmede de Dobroedsja aan buurlanden afstaan. De Bulgaren hebben nimmer opgehouden te protesteeren tegen deze „amputee- van hun vaderland en elk jaar kon men dan oolT op de 28sten November bij gebruikelijke betoo gingen te Sofia den eisch tot revisie vernemen. Dit jaar bepaalden de manifestaties zich tot kleine be toogingen van studenten, waarbij als leuze „terug gave van Macedonië" gold, sympathiebetuigingen voor de gezantschapsgebouwen van Duitschland en Italië en artikelen in de dagbladen. Er is voor de Bul garen inderdaad minder aanleiding voor politieke agitatie, nu zij zich in den nieuwen politieken koers ingeschakeld weten en reeds een deel van hun oude gebied, de zuidelijke Dobloedsja, langs reedzamen weg terugontvingen. In de Sobranje, het Bulgaarsehe parlement, heeft de regeeringsafgevaardigde Janef gezegd dat inder daad alle revisionistische verlangens nog niet bevredigd zijn, maar het land ook de nog over gebleven wenschen op vredelievende wijze wil verwezenlijken. Deze woorden waren blijkbaar in het bijzonder tot Joego Slavië gericht. Veel aandacht heeft in het parlement zoowel als in de pers van dat land de jongste verklaring Butler in het Engelsche Lagerhuis getrokken. Butler heeft n.l. te kennen gegeven«*iat Engeland de ongereptheid van de Bulgaarsehe grenzen zal verzekeren als het zich verre houdt van den koers der spilmogendheden. Janef reageerde hierop door te zeggen dat Bul garije zijn plaats in het huidige Europa kent en dat Engeland slechts denkt aan handhaving van den toestand, zooals die door het dictaat van Neuilly aan een verminkt Bulgarije opgedrongen is Het blad „Mir" constateert: „In dit historisch oogenblik, waarop het lot van zoovele volken wordt gesmeed en een rechtvaar dige reorganisatie van Europa tot stand gebracht wordt, wil men te Londen Bulgarije met dergelijke leege en tevens kwetsende beloften tevreden stellen. Bulgarije bedankt daarvoor". Italiaansch legerbericht. Italiaansche vlootformatie slaags met Britsch eskader. Engelsche oorlogsbodems door vliegtuigbommen getroffen. ERGENS IN ITALIë, 28 November (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 174 maakt het Italiaan- sche hoofdkwartier het volgende bekend: „Aan het Grieksche front hebben de troepen van het elfde leger gisteren op verscheidene punten tegenaanvallen ondernomen, welke met succes be kroond werden. Twee luchteskaders, omvattende Een Engelsch koopvaardijschip werd het slachtoffer van een aanval door een Duitschen Junker. Het vaartuig kreeg een voltreffer en liep aan den grond. (Foto Holland—Atlantic.) als Finsch president. eenige honderden toestellen, werkten op tactische wijze samen met de landstrijdkrachten en bom bardeerden o.a. de volgende doelen: het vliegveld van Fiorina, waar vijf jachtvliegtuigen in brand werden geschoten en het spoorwegstation van Fiorina. Onze vliegtuigen keerden alle terug. Gistermiddag is een van onze vlootformaties ten Zuden van Sardinië in contact gekomen met een Engelsch eskader dat uit Westelijke richting kwam en bestond uit eenige slagschepen, een vliegtuig moederschip, en talrijke kruisers. Onze schepen gingen een strijd aan en beschadigden een kruiser van het type „Kent' en een kruiser van het type „Birmingham". Een vijandelijke granaat raakte een van onze kruisers, t.w. den kruiser „Fiume", maar ontplofte niet. Een van onze torpedojagers werd op ernstige wijze getroffen en naar zijn basis ge sleept. De luchtdoelartillerie van onze eenheden haalde twee vijandelijke vliegtuigen neer. Toen het eskader, na het vuren gestaakt te hebben, zich snel in Zuid-Oostelijke richting verwijderde, werd het op ongeveer 209 kilometer van Sardinië ingehaald door eenige van onze luchtformaties, die van jagers vergezeld waren. Een vliegtuigmoederschip, een slagschip en een kruiser werden door bommen van zwaar kaliber getroffen. Verkenners constateerden later dat het slagschip gestopt had, omdat aan boord brand was uitgebroken. Tijdens hardnekkige gevechten tusschen onze jagers en de vijandelijke jagers, die van het vlieg tuig-moederschip waren opgestegen, werden vijf vijandelijke machines neergehaald. Van onze vlieg tuigen keerden twee niet op hun basis terug. In de Roode Zee heeft een van onze duikbooten op 26 November drie torpedo's afgeschoten .op drie schepen van een vijandelijk convooi, dat krachtig beschermd werd. De drie schepen werden getroffen en zonken". DE BETEEKENIS VAN DEN SLAG BIJ SARDINIë. De lucht- en zeegevechten aldus meldt Stefani die zich in de Mïddellandsche Zee afgespeeld hebben, bewijzen in tegenstelling tot de ketelmu ziek der Britsche propaganda dat de kracht van de Italiaansche vloot niet is gekrenkt door den aanval op Tarente. iDt toont aan dat de Engelsche „Ca nards" onder het opvliegen een hoop lawaai ma ke»:, maar het niet ver brengen. De Italiaansche luchtmacht en vloot hebben alle leugens van de vijandelijke propaganda weerlegd door aan een En gelsche vlootformatie een flinke les te geven. De Italiaansche avondbladen brengen deze op merkingen te berde en erkend moet worden dat de vlucht der Britsche eenheden en het stilzwijgen dei- Admiraliteit te Londen de fascistische pers alles zins gelegenheid geven tot commentaar. De „Gior- nale d'Italia" constateert dat de Italiaansche vloot en luchtmacht de Middellandsche Zee doeltreffend beheerschen en vijandelijke eenheden dikwijls mat zetten, hoewel deze toch van Gibraltar tot Cyprus steunen op een stelsel van aansluitende bases. De strijd in de Middellandsche Zee is zwaar en dat wisten de Italianen. Deze zee is het centrum van het conflict. Engeland kent groote beteekenis toe aar. dezen vitalen sector van het Engelsche rijk, want het trekt talrijke eenheden van de home fleet uit de Noordzee terug en zendt ze ter versterking naar de Middellandsche Zee-bases en ter escortee- ring van convooien, die het land niet alleen ge dwongen is naar Egypte en Griekenland te zenden, maar zelfs naar Turkije, dat Londen zou willen ge bruiken als tegenzet op de gebeurtenissen in Grie kenland. In het voorbijgaan kan men opmerken van welke beteekenis de actie is, die Italië verplicht was te gen de regeering te Athene te ondernemen. De „Giornale" constateert eveneens dat groote Bbit- sche eenheden als slagschepen, zware kruisers en vliegkampschepen op deze jvyze vernederd worden tot de rol van veldwachter. Tenslotte deelt Stefani nog mede, dat uit achter eenvolgens ontvangen berichten blijkt dat de Ita liaansche kruiser „Fiume", die volgens de eerste gegevers getroffen was door een projectiel, hetwelk niet ontploft was, onbeschadigd uit den zegevie renden lucht- en zeeslag ten zuiden van Sardinië gekomen is. De Engelsche berichtgeving over het optreden der Roval Air Force. Het D.N.B. verneemt uit KeulenOp het oogen blik vertoeft een aantal te Parijs werkzame jour nalisten, Italianen Noord- en Zuid-Amerikanen, Japanners, Spanjaarden. Bulgaren. Joego Slaven, Hongaren en Denen, tezamen 22 man. op uitnoo- diging van de rijksregeering in Duitschland. Reeds op den eersten dag van hun verblijf te Keulen konden zij er zich van overtuigen dat in tegen stelling met de valsche Engelsche berichten over verwoestingen op groote schaal door Engelsche luchtbombardementen de bruggen over den Rijn niet vernield en de havens intact, waren en dat ook van groote branden niets te zien was. Om den gasten de beste gelegenheid te bieden steden en dorpen van boven te zien en vast te stellen, waar door Engelsche brisant- en brandbommen schade was veroorzaakt, zijn de gasten des anderendaags in twee laagvliegende vliegtuigen vervoerd. De vlucht ging eerst Rijnafwaarts naar den Beneden- Rijn en daarna Roeropwaarts. De journalisten konden er zich van overtuigen dat Dortmund noch Gelsenkirchen met den grond gelijk waren ge maakt, dat Mühlheim aan de Roer evenmin was verwoest, dat integendeel alles zooals gewoonlijk was en dat in alle fabrieken naarstig werd ge werkt. Kyosti Kallio. (Foto archief H. D.). HELSINKI. Naar hier officieel \fordt medegedeeld is de president van Finland, Kyösti Kallio. afgetreden. Als reden voor dit ontslag wordt de slechte gezondheids toestand van den president genoemd. In een communiqué wordt verklaard dat de nieuwe Finsche president door dezelfde kiesmannen gekozen zal worden, die in 1937 Kallio tot Finsch president kozen. De nieu we president zal in functie blijven tot de ambtstijd van den tegenwoordigen functio naris verstreken is, hetgeen in 1943 het geval zal zijn. Naar bekend wordt de Fin sche president voor den tijd van zes jaar gekozen. President Kallio is 64 jaar oud en sedert eenige maanden was het een publiek geheim dat zijn gezondheidstoestand niet al te best was. Men is hier van meening dat na het aftreden van Kallio voor de post van president in de eerste plaats in aanmerking komen maar schalk Mannerheim, ministerpresident Ryti en. oud-minister van buitenlandsche zaken Tanner. Als Mannerheim zich bereid verklaart de post te aanvaarden zal hij, naar men veronderstelt, in het geheel geen oppositie ondervinden. In vele kringen rekent men er echter op dat de oude veldmaarschalk deze functie niet op zich zal nemen, daar ook zijn gezondheidstoestand in den laatsten tijd te wenschen over laat. De verkiezing van den nieuwen president zal waarschijnlijk nog voor Kerstmis plaats vinden. (United Press.) De nationalisten in Zuid-Afrika. Dr. Malan versus het kabinet-Smuts. Kort geleden zoo meldt het D.N.B. heeft de leider van de Nationaal-Zuid-Afrikaan- sche oppositie, dr. Malan te Bocksburg gespro ken over het dreigement der regeering-Smuts, de „Ossewa-Brandwag", de strijdorganisatie der nationalistische boeren, te verbieden. Dr. Malan verklaarde dat het voor het Afrikanerdom niets meer of minder dan een beleediging is door een man als Lawrence, den minister van binnenlandsche zaken in het kabiriet-Smuts, bedreigd te worden. Lawrence is geschikter voor de rol van clown in een circus dan als mi nister der Unie. Als, zoo zeide Malan, de regee ring het zou wagen de „Ossewa-Brandwag" te verbieden, zal hij zijn aanhangers passief verzet aanbevelen en zelfs er aan deelnemen en alle consequenties dragen. Smuts zal voor zijn zon den ten nadeele van het Afrikanerdom moeten boeten. Zijn systeem van tirannie is het ergste dat Zuid-Afrika ooit heeft meegemaakt, aldus Malan. Britsche vlootformatie bij Malta aangevallen. Bommen van zwaar kaliber op de oorlogsbodem®. Van een vlootbasïs in Italië meldt Stefani: Donderdag tegen het einde van den middag, is een belangrijke vijandelijke vlootformatie ten westen van Malta verscheidene malen aangevallen door Italiaansche bommenwerpers in formatie en in duikvlucht. De vliegtuigen wierpen op de vijan delijke eenheden bommen van groot en zeer groot kaliber van groote explosieve kracht. Bijzonder heden omtrent de resultaten van deze actie zijn nog niet bekend, doch wel weet men dat de bombarde menten doeltreffend zijn geweest. De Italiaansche jachtvliegtuigen, die de bommenwerpers escor teerden, hebben de actie van de jagers, die van een vijandelijk moederschip waren opgestegep, geneu traliseerd. PROGRAMMA ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandseh programma. VARA. 8 00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuztek. 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor arbeiders in de continu bedrijven. 12.00 VARA-orkest. 12 45 Nieuws- en economi sche berichten A N P. 1.00 Gramofoonmuzlek 1.15 VARA- orkest. 2.00 Causerie „Impressionistische schilderkunst". 2.15 Gramofoonumuzlek 3.15 Tulnbouwhalfuurtje. 3.45 Residentie-orkest, het Haagsche Toonkunstkoor en so listen. 4.55 Orgelspel. 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten A. N. p. 5.30 VARA-orkest. 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij"- 6.15 VARA-orkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II. 301 M. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Muslquette. 12.45 Nieuw- en economische berichten A N. P 1.00 Gramofoonmuzlek. 1.15 KRO-orkcst. 2.00 Voor de Jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.1)0 VPRO Bijbelver- tellingen. 5.15 Nieuws- en economische berichten a n. p. 5.30 Reportage. 6.00 Sportprantje. 6.15 Propaganda-toe- spraak. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. C.45 Actueele reportage of gramofoonmuzlek. 7.00—7.15 Gro- nlngsch praatje en nieuwsberichten A. N. P„ sluiting. kootwijk. 1875 m. avro. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.30 Berichten Engelsch 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Nieuws berichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuzlek. 9.00 Berichten. Duitsch 9.15 Gramofoonmuzlek 10 00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Omroeporkest. 11.30 Berichten,' Engelsch 11.45 Gramofoonmuzlek 12.00 Berichten, even tueel gramofoonmuzlek. 12.15 Gramofoonmuzlek. 12.30 Be richten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten. Engelsch. 1.45 Gramofoonmuzlek. 2.00 Berichten, Duitsch. 2.15 Gramo foonmuzlek. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Gramofoonmu zlek. 3.05 Cyclus ..Leven cn daden onzer doorluchtigste zeehelden". 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Concertgebouw orkest en solisten. 5.00 Berichten. Duitsch. 5.13 Nieuws-, economische- cn beursberichten A. N. P. 5.30 AVRO- Amusementsorkest en soliste. 6.30 Berichten, Engelsch. 0.45 Gramofoonmuzlek. 7.00—7.15 Gronlngsch praatje en nieuwsberichten A. N. P., sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9