Het boek is uw huisgenoot en vriend. LEDENCONCERT. TENTOONSTELLING Oscwi MendCik KORT NIEUWS. H A" A REE M'S D A "G READ 8 Geeft het een goede plaats in uw woning! Legkast. omgebouwd tot boekenkast Nu wij zware dagen doormaken en wij moeten leeren inzien dat de wereld in hevige schokken aan het veranderen is, hoe de toekomst ook zal zijn, gaan velen nu eerst de blijvende waarde van het bezit aan kennis beseffen. Zij vinden tijd en gelegenheid zich met ernstiger dingen bezig te houden, zij ontdekken de stralende en verheffen de werking van het goede boek: achter de ver duisterde ramen wordt weer gelezen. Men is meer dan anders aangewezen op zijn huis. Er zullen talloozen zijn die zich plotseling herinneren dat ergens in een vergeten hoekje een boek. lang geleden oppervlakkig doorgekeken of misschien zelfs ongelezen ter zijde gelegd, moet liggen. Dan toont het boek zijn waren aard: zon der wrok over de lange veronachtzaming, als een echte kameraad, geeft het antwoord op vragen, schenkt gul de edelste gedachten die ooit uit de knapste breinen zijn ontstaan, brengt licht, schoonheid en verstrooiing aan ieder die zich maar openstelt. Doch het schrale huisbibliotheek je is spoedig uitgewerkt, het is ook zonder be dachtzaamheid samengesteld en in den vervolge zal men met meer methode zijn keus moeten be palen, Men komt tot de ontdekking dat men ver geten heeft voldoende van het edelste voedsel, het geestelijke in te slaan. En dat men ook ver geten heeft aan een behoorlijke huisvesting van zijn boekenbezit te denken. De huisvesting der boeken. Weinig voorwerpen in onze woning zijn zoo dankbaar voor wat be moeienis als het boek. Op zich zelf is het al mooi door verhouding, vorm en kleur; doordat het pret tig in de hand ligt heeft het iets innigs. Niet al leen maakt het een gunsligen indruk als solist, het speelt ook zeer gewillig met anderen in een orkest. Het is een ordelievend wezen, want door vorm en model vraagt het als het ware in het ge lid met soortgenooten op een plank te staan, steeds bereid om diensten te verrichten. De boekenplank. •De eenvoudigste opberggelegenheid vormt de plank, met een dikte van 22 tot 34 m.M. en een ■breedte van 19 tot 25 c.M., al naar het boekfor maat. De plank moet voldoende weerstand kun nen bieden aan doorbuigingeen doorhangende plank staat erg leelijk. Lange planken kunnen aan de onderzijde van een ijzeren „strip" worden voorzien. Profielen of versieringen behoeven niet te worden toegepast, kunnen zelfs hinderlijk zijn. Strakheid en eenvoud behoort bij het boek. Hoe nu een horizontale plank tegen den muur te be vestigen? Hiervoor kan gebruik worden gemaakt van rond betonijzer met een middellijn van 8 m.M. en lang ongeveer 20 c.M. In den muur worden op afstanden van ongeveer 80 c.M. met een klopboor gaten van 8 c.M. diepte gemaakt, waarin de staaf jes worden gestoken. De plank komt op het uit stekende deel te dragen en wordt met kleine ijzeren plaatjes eraan vastgeschroefd. Men kan ook gaten in de plank boren van 8 m.M. en de plank dus op de staafjes schuiven. Wanneer deze eenigszins klemmend in muur en plank zitten, is verdere verbinding niet noodig. De bevestiging is onzichtbaar en de staafjes kunnen nu wat korter zijn. bijv. 16 a 17 cm. Vele liefhebbers bezitten voldoende handigheid om dit werkje zelf uit te voeren. Dergelijke boekenplanken, die weinig ruimte vragen, zijn aangewezen om het boeken bezit te verdeelen over plaatsen waar bepaalde onderwerpen meer op den voorgrond komen. Zoo kan de boekenplank boven den divan romans en ontspanningslitteratuur bevatten, in het knut selhoekje van den heer des huizes komen boeken over den tuin of andere liefhebberij-onderwerpen, boven het schrijftafeltje van de vrouw vindt men kook- en huishoudboeken. In de kinderkamer tref fen wij avonturenverhalen aan. Deze decentrali satie is de aangewezen opbergmethode voor een gemiddeld familie-boekenbezit. Men moet er ech ter wel om denken dat elk boek en elk wand- boekerijtje de kiem in zich draagt van uitbreiding, zoodat men al in het begin od meer plaatsruimte moet rc-kenen dan strikt noodig is. De hierboven geschetste boekenplanken hebben enkele nadeelen: na verhuizing moet'men weer nieuwe gaten in den muur boren en de boeken staan onbeschermd tegen het neervallende stof. zoodat men bij een ruimere beurs de voorkeur geeft aan open of gesloten wandkastjes, opgehan gen aan in den muur geslagen duimen. Zij be staan in in de eenvoudigste gedaante uit een raamwerkje van planken, doch kunnen door toe passing van glazen schuiven of deurtjes het idee van een klein meubel geven. Dergelijke meubeltjes zullen door het betrekkelijk groote eigen gewicht geen belangrijke afmetingen kunnen krijgen en zij zijn eigenlijk meer geschikt om naast de ge wone boekenplanken te worden gebruikt om kostbare of uitgezochte werken een eereplaats te bezorgen. Een ruimer boeken verblijf kan men in de ge wone bergkast.cn aantreffen die in den muur zun Ingebouwd. Zij zijn voor het doel beter geschikt te maken door hot aanbrengen van meer draag planken, want de onderlinge afstand is meestal aan den ruimen kant. Bovendien kan men de deur uit de scharnieren lichten en verwijderen en de opening afsluiten door een lichtkleurig gordijn aan een verchroomde roede. De overtollige hoeken In de kast maakt men dicht met plaat jes triplex of „board". Aldus ontstaat een zeer bruikbaar bi bliotheekje dat beter in de ruimte Is opgenomen dan het oude model wandkast en waarbij men' ook geen last heeft van de bij het draaien ruimte- eischende deur. Zoo'n kast is nog te volmaken met een plankje dat men kan uitschuiven om eens een boek uit de hand te leggen wanneer men in zijn bibliotheek aan het „neuzen" is, of men kan een gedeelte bestemmen tot het opbergen van een theeservies. Ook kan men goed gebruik maken van nissen) of voorsprongen tot het aanbrengen van boeken planken. Vooral wanneer een overtollige deur in de nis is geplaatst, kan men daar handig gebruik van maken, niet alleen tot het verkrijgen van bergruimte, doch ook omdat men daarmede een interessant motief in de ruimtewerking wint. De planken loopen zoo mogelijk tot het plafond door. Het bovenste gedeelte bestemt men tot het op bergen van courantenknipsels en oude jaargan gen van tijdschriften waarvan men nog geen af stand wil doen. Als er geen radiatoren staan is een gunstige boekenbergplaats nog onder de ramen te vinden. Men laat daar eenige planken aanbrengen. De plaats is hier geschikt omdat men bij het raam zittende gaarne een boek bij de hand wil hebben. De combinatie met ean kleine opbergplaats voor naaigerei of handwerkjes komt zeker in aanmer king. De boekenkasten. Afzonderlijke boekenkasten kunnen natuurlijk s kostbare stukken uitgevoerd zijn, maar de practische bruikbaarheid is even groot als een eenvoudige samenstelling van planken, door een goed vakman tot een stevig geheel verbonden. De eenige „luxe", die een eenvoudige boekenkast vraagt, zijn metalen plankdragers waarmede men de afstand der planken naar het boekenformaat kan wijzigen. De diepte is gering. In de meeste ge vallen heeft men aan een voorsprong van 21 c.M. genoeg, wanneer ten minste geen deuren of ach terschot worden toegepast. Gunstig kan een hoogte van 80120 cm genoemd worden, zoodat men de bovenplank als een soort tafelblad kan gebruiken. Zij zijn als elementen naast elkaar te plaatsen en kunnen bovendien decoratief ver schillende interieuronderdeelen verbinden. Onder aan zet men de groote en zware boeken, de af standen der planken nemen dus naar boven toe af. Door de toepassing van glazen schuiven, die gemakkelijk uit de schuifsponningen ter reiniging te verwijderen zijn. wordt de diepte van de kast iets grooter; wenscht men een plint, dan moet deze ten minste 5 c.M. ten opzichte van het voor- vak terug liggen. Het hangt vooral van den per soonlijken smaak af of men gordijntjes zal gebrui ken. Practisch nut hebben zij wel als stof bestrij ding. maar men behoeft ze niet te gebruiken om de boeken aan het gezicht te onttrekken. Een* ordelijke boekenkast is altijd prettig om te zien. Practisch zijn ook de boekenrekken, bestaande uit ronde of vierkante stijlen, waar tusschen de boekenplanken met een eenvoudige ijzeren ver binding zijn gevat. In vasten vorm zijn zij ook te maken met stijlen van gasbuizen met gebruik making van de bijpassende fittings. In den handel ziin vele modellen van boeken kasten Er zijn goedkoope en dure. eenvoudige en ingewikkelde. In het goedkoope type treft men soorten aan die niet aan de gestelde eischen vol doen. hoewel het uiterlijk behoorlijk is. De plan ken zijn bijvoorbeeld te dun en zakken onder den boekenlast door. bovendien kan men de afstan den niet veranderen. Maar daarnaast zijn in de goede winkels eenvoudige en niet te dure kasten te vinden die aan practische en aesthetische eischen voldoen. Er zijn ook gestandariseerde ele menten van hout en metaal waarmede men ge makkelijk boekenkasten kan opbouwen. Het ont breekt mij hier aan plaats om de verschillende geperfectioneerde systemen van boekenooberging te behandelen. Dat is ook niet noodig, want voor de gewone huisbibliotheek komen zij zelden in aanmerking. ^MJN/T IN ItTTEKIN^j Haarlemsche Orkestvereemging. In elke kamer en in el'ke woning zijn met eenige fantasie en ondernemingszin goede bergplaatsen voor boeken te ontdekken. Zeker, de omvang van een bibliotheekje hangt af van den welstand van den bewoner, maar de uitgaaf voor een boek is in verhouding veel geringer dan andere uitgaven voor ontspanning en ontwikkeling. W. RETERA Wzn. Binnenhuis-architect. EENHEID IN HET AMATEURTOONEEL. Het secretariaat van de afd. Haarlem der Ned. Amateur-Tooneel-Unie verzoekt ons alsnog mede te deelen, dat op de a.s. propaganda-vergaderlng het woord zal worden gevoerd door den heer Hes- sel Jongsma uit 's Gravenhage. Tevens heeft de bekende Haarlemsche* tooneelrecensent, de heer W. J. Wiers zich bereid verklaard op deze vergadering een causerie te houden over de taak van het ama- teur-tooneel. Naar aanleiding van enkele misvattingen wordt er nog eens met nadruk op gewezen, dat aanslui ting bij de N. A. T. U. geen enkele verandering be- teekent ten opzichte van doel, werkwijze of inter ne aangelegenheden der onderscheidene tooneel- groepen, onverschillig van welken stand of rich ting. Het gaat uitsluitend om de vorming van één groote organisatie, waardoor ook acties van mate- rieelen aard meer kans van slagen zullen hebben. De propagandavergadering wordt gehouden op Zondag 8 December, des middags 3 uur in de So ciëteit St. Bavo, Smedestraat 23 te Haarlem. Uit- noodigingen moeten worden aangevraagd bij den secretaris, den heer G. Nielen, Hasselaersplein 35. met vermelding van namen, adressen en naam der vereeniging. Zonder vooraf aangevraagde uitnoo- digïng is toegang niet mogelijk. Op het ledenconcert van Vrijdagavond 29 November was meerendeels het orgel troef. Daarmee is niet gezegd dat de vorige concerten sans atout gespeeld werden. Maar die speelde n andere troeven uit. En het gebruik van het mooiste concertorgel van Nederland als troef is helaas een te zeldzame gebeurtenis, dan dat we er niet in het bijzonder op zouden wijzen en er ons nog meer in het bijzonder over zouden, verheugen, als die eens voorkomt. In twee van de drie programmanummers werkte het orgel met het orkest samen, hetzij als gelijkwaardige, het zij als solistisch over- heerschende factor. Het eerste was het geval in de Symphonie en sol mineur pour Orgue et Orchestre, op. 25 van Marcel Dupré, het tweede in het Concert voor orgel in a kl. t. van M. En rico Bossi. Een kwart eeuw verschil ligt er tus schen de geboortejaren van beide als orgelvirtuo zen beroemd geworden componisten: een span ne tiids, die de groote verschillend tusschen den stijl der twee composities geheel verklaart, Marcel Dupré staat als componist geheel in onzen tijd. Zijn werkwijze richt zich minder op het produceeren van „Ohrenschmaus" dan op het streng ontwikkelen en doorvoeren van en kele in het begin opgestelde gegevens. Tot de uiterste grenzen der moderniteit gaat Dupré niet. Hij stelt de hoorders niet voor polymetri- sche of twaalftoons-prolemen. Aan zijn ryth- men, aan zijn vormgevingen heeft men ook reeds bij een eerste hooren houvast. Dat Dupré de compositie-techniek volstrekt beheerscht hebben we reeds meer dan eens kunnen ervaren uit de werkelijk verbluffende staaltjes van im provisatiekunst, die hij bij zijn bezoeken aan Haarlem op het groote orgel der oude St.-Bavo- kerk ten beste heeft gegeven. Wat hij toen, improviseerend over een of meer hem juist ter hand gestelde thema's aan contrapuntische en vormgevende kunstvaardigheid presteerde kon doen vermoeden, dat rustige, schriftelijke uitwer king van zelf gekozen gegevens hem al zeer wei nig moeite zou moeten opleveren. Zoo maakt dan ook deze g'-mineur-Symphonie al is het voor den hoorder niet gemakkelijk om de tonali teit er van vast te stellen en in haar wisselingen te volgen, behalve in het G-majeur-slot der finales den indruk van een met strenge logica opgebouwd werk. Het begint langzaam en duister in de bassen van het orkest en orgel; dan volgt een Allegro met een thema in staccato figuren van een ka rakteristiek rythme; het tweede thema, uit dat der inleiding gevormd, verschijnt als cantilene in fluit en rrgel; in de doorwerking ondergaat de rythmische figuur een groote' dynamische stijging, die uialoopt op een triomfeerenden in zet van het beginthema in de bazuinen; weer verschijnt de fluitcantilene en zonder onnoodige uitweidingen wordt dit hoofddeel zacht afgeslo ten. In het Scherzo verschijnt het Allegro thema in gewijzigde gedaante, waaraan hooge mixturen van het orgel en de gestopte trompet ten een spookachtig karakter geven; het slot ver vluchtigt in hooge sprankels, waarbij de klank der celesta zich met dien van het orgel mengt. Het „Lent" begint met een solo der altviool. Ook in dit hoofddeel treffen ons de thematische en instrumentale combinaties; wat de laatste be treft, was 't jammer, dat de tongwerken van het orgel en> de hobo onderling niet geheel stem den. De finale begint fugatisch en laat weer vele nieuwe combinaties der beide hoofdgedachten van het werk hooren. Ze eindigt fortissimo in een helder G-majeur. Het was Vrijdagavond de tweede keer, dat het op een concert der H.O.V. uitgevoerd werd en weer leidde de samenwerking van Marinus Adam en George Robert tot een samenspel, dat, gezien de rythmische moeilijkheden, zeer geprezen mocht worden. De altsolo in het derde hoofddeel werd bijzonder mooi door Fred. Leid- ner vertolkt. Het Orgelconcert van Bossi is heel wat een voudiger van bouw. De orkestratie omvat slechts strijkersensembles en hoorns. Het werk draagt de kenteekenen van een romantisch cosmopolitismeSchumann, Tschaikowsky en Saint-Saëns meent men er beurtelings in te hooren. Over het geheel is het zeer wellui dend. in het aan dat uit Tschaikowsky's Vijfde Symphonie herinnerend Adagio zelfs zoet vloeiend. De markante inzetten der finale op de tonen a. b en c vormen een weinig origineel thema: men vindt deze diatonische opvolging o.a. in de finale van Beethoven's Vijfde Sym phonie en in het eerste Allegro van Brahms' Tweede Pianoconcert. Dat hoofddeel stelt aan den hoornist buitengewoon hooge eischen. In dit Orgelconcert van Bossi is het orgel veel meer solistisch behandeld dan in Dupré's Symphonie, en het spel van George Robert wordt VERLENGD t/m 7 December. Dagel. van 105, Zond. van 24 uur (Zee-schilderijen) KUNSTHANDEL LEFFELAAR WAGENWEG 102 - HAARLEM tAdv Ingez Meet.) deed het heerlijke instrument in zijn volle pracht en kleurrijkdom klinken. Als derde nummer fungeerde Ravel's Suite „Ma mère l'Oye". We hebben deze oorspronkelijk voor piano-vierhandig geschreven, maar door den oomponist uiterst fijnzinnig georkestreerde stukjes al meermalen gehoord. Maar nu trof reeds bij het eerste, de allereenvoudigste „Pa vane der schoone Slaapster", de groote oor spronkelijkheid, die zich overal, ook in de strenge diatoniek van het tweede en vijfde, handhaaft. En zoo verplaatste dit ledenconcert ons in drie gedachtenwerelden: die der onverbiddelijke lo gica. die van een onpersoonlijk, romantiek en die van het sprookje. Maar van de componisten kwam als groote eigen persoonlijkheid alleen Ravel er uit naar voren. George Robert en Marinus Adam werden met bloemen gehuldigde K. DE JONG. De tien geboden voor de distributie. Een geschenk van St. Nicolaas. Vrijdagavond heeft, tijdens de wekelijksche me- dedeelingen, welke vanwege het Haarlemsche Ge meentebestuur over de Radiocentrales geschieden, Sint Nicolaas de Haarlemsche luisteraars persoon lijk toegesproken. Hierbij heeft hij de Haarlemmers de tien gebo den voor de distributie voorgehouden. I. Bewaart alle distributiebescheiden bij elkaar en op een vaste plaats, opdat er nooit iets zoek raakt. II. Gaat nooit naar het distributiekantoor, zon der Uw distributiestamkaart. III. Let bij het betreden van het kantoor op de aangebrachte aanwijzingen, opdat U zich niet on- noodig tot een verkeerd loket wendt. IV. Wacht steeds Uw beurt af. Anderen hebben mogelijk nog meer haast dan U en U hebt geen enkel recht op voorrang. V. Leest de mededeelingen in Uw dagblad be treffende alle distributie-aangelegenheden. VI. Volgt de aanwijzingen, die daarin worden gegeven stipt op. VII. Vervoegt U zich na een algemeenen of per soonlijken oproep steeds aan het juiste adres op den vastgestelden dag en op het vastgestelde uur. VIII. Zorgt steeds de noodige bescheiden bij U te hebben en te beschikken over voldoende gege vens, opdat U de ambtenaren volledig kunt inlich ten. Dit bespaart U een tweeden gang. IX. Bedenkt, dat de distributiedienst er is in het. algemeen belang, dus ook in Uw belang. X. Bedenkt dus ook, dat gij Uw eigen belang dient, indien U volledig medewerkt aan een vlot ten gang van zaken. Geen Russische belangstelling voor Engelsclie plannen. Op Britsche voorstellen wordt niet geantwooi United Press meldt: Naar in gewoonlijk goedingelichte kringen, te Londen te kennen wordt gegeven zal Rus land de Engelsche voorstellen, die der 22sten October in Moskou overhandigd zijn. niet be antwoorden. Naar verluidt heeft de Russi sche ambassadeur Maisky c!t tijdens een be spreking, welke hij Woensdag op het Foreign Office met staatssecretaris Butler voerde, laten blijken. Het Engelsche voorstel behelsde de erkenning de facto van de inlijving der drie Baltischc staten door Rusland en de verplichting van Engeland niet toe te treden tot een machtencombinatie, die tegen Rusland gericht zou zijn. Verder zou Engeland er voor zorgen dat Rusland op de vredesconferentie vertegenwoordigd zou worden. Sedert, geruimen lijd weet men hier, dat de plaats vervangende commissaris van Buitenlandsche Za ken, Wyjinski, den Britschen ambassadeur Sir Stafford Cripps reeds verklaard heeft dat Rusland geen belang stelt in de Engelsche plannen. Hij eischte dan var zijn kant: 1. Het in Engeland liggend goud der Baltïsehe staten ter waarde van 4 millioen pond sterling moest naar Moskou overgemaakt worden. 2. De ongeveer 40 Estlandsche en Letlandsche scheper, die in Engeland vastgehouden worden, moeten vrijgegeven worden. 3. de drie Baltïsehe gezantschappen, die nog al tijd te Londen werkzaam zijn, mogen niet meer erkend worden. Verder was van Russische zijde verklaard dat zoolang er rog geen uitzicht op een Duitsch-En- gelsch bondgenootschap tegen Rusland bestond, het Engelsche aanbod, om niet deel te nemen aan een tegen Rusland gerichter machtencoalUie, zinloos was. Tenslotte wees men er te Moskou op dat een vredesconferentie, waaraan Rusland niet zou deel nemen, onbestaanbaar is. Na de overhandigirg van het Engelsche memo randum te Moskou coor Cripps had men te Lon den op een schriftelijk antwoord van Rusland ge rekend. De Russische regeering schijnt echter, zoo werd verklaard, op het standpunt te staan, dat een schriftelijk antwoord, daar cit een rechtstreeksche afwijzing van de Engelsche voorstellen zou moe ten bevatten, de verstandhouding tusschen Enge land en Rusland zou schaden. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht: Zaterdag op Zondag: van 17.32 tot 9.27 Zondag op Maandag van 17 30 tot 9.29 MAAN Opkomst 1 December11.08 Ondergang 1 December20.07 Opkomst 2 December11,55 Ondergang 2 December21.12 ALLE-DAG-KERK. Woensdagmiddag 4 December zal mevrouw E. MissetVan Andel haar medewerking verleenen bij den dienst van de Alle-dag-kerk in de kerke- raadskamer der Groote Kerk. Voorganger is Ds. G. W. van Deth. Mevrouw Misset zal de volgende liederen zingen: „De wereld zingt Gods lof" van J. W. Franck en „O Jesu" van J. F. Tierie. ZILVEREN JUBILEUM A. KEMP. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer A. Kemp te Haarlem, als wagenmaker in dienst trad bij de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen. Hij ontving bij deze gelegenheid hedenmorgen namens de directie de gebruikelijke gratificatie en een ooi'konde en had verder den dag vrij. Van zijn collega's kreeg hij een theemeubel. HAARLEMSCHE TOONEELVEREENIGING V. Z. O. D. Bovetngenoemde vereeniging geeft Zondagmiddag 15 December haar tweede tooneelvoorstelling in gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Opgevoerd wordl De Kleine Apostel" van jhr. A. W. G. van Riems dijk. PROVINCIALE GARANTIE TEKORT CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM. Gede. Staten van Noord-Holand stellen Prov Staten voor, tezamen met het Rijk en de egmeente Amsterdam de dekking te garandeeren van een eventueel tekort op de exploitatierekening van het seizoen 1940 1941 van het Concertgebouw te Am sterdam in dier voege, dat de eventueele bijdragen an Rijk, gemeente Amsterdam en Provincie zich zullen verhouden als 35.200. 20.000 en 5000 en met dien verstande, dat de bijdrage van de Provin cie laatstgenoemd bedrag niet zal te boven gaan. MELK VOOR FRANSCHE KINDEREN. WASHINGTON, 29 Nov 'D.NB.) Met be-' trekking tot de conferentie van Roosevelt met Hull en Davis wordt vernomen, dat het vraagstuk der verzending van grootere hoeveelheden melk in blik voor de kinderen in Frankrijk, besproken is. Besloten is hiervoor aan de Engelsche regee ring om toestemming te verzoeken. Eerherstel voor Codreanu. Doodvonnis nietig verklaard. BOEKAREST. 29 November. (D.N.B.) Bij de revisiebehandeling is vandaag het in 1938 ge velde vonnis van het militair gerechtshof, waarbij Codreanu wegens hoogverraad werd veroordeeld, nietig verklaard en de nagedachtenis van den légi- onnairenleider gerehabiliteerd. Het gerechtshof ge rehabiliteerd. Het gerechtshof gelastte publicatie van het vonnis op staatskosten. Turkije en de vrede op den Balkan. ISTANBOEL, 29 November (A.N.P.) De hoofd redacteur van het groote Turksche dagblad „Cum- huriyet" publiceert in zijn blad een klaarblijkelijk officieuze zijde geïnspireerde informatie uit Ankara, waarin de tegenwoordige houding van Turkije wordt gekarakteriseerd en waaruit tegelijkertijd blijkt, in welke mate de toestand van Turksche zijde als ontspannen wordt beschouwd. In de genoemde informatie wordt gezegd: Turkije heeft zich er van overtuigd, dat Rusland en Duitsch- land het er over eens zijn dan vrede op den Balkan te behouden en dat dit een voornemen is, dat ook den steun van Turkije waardig is. Verder, zoo wordt hierin gezegd, haeft men in Ankara de overtuiging gekregen dat men van den kant van Bulgarije, dank zij aandrang van Duitsch- land en Rusland in Sofia, geen politiek van avon turen te verwachten heeft. Meer dan 1700 woningen zijn geprojecteerd op het uitbreidingsplan, dat voor Amsterdam Zuid ontwo pen is door het gemeentebestuur uer hooldstad Dit p'an omvat de terreinen tusschen het Zuider Amstelkanaal, de Stadiongracht, de Schinkel, de Ringspoorbaan en de Boerenwetering (Foto's Pax-Holland) DE ITALIAANSCHE-ZUID SLAVISCHE BETREKKINGEN. BELGRADO, 29 November (A.N.P.) De Ita- iiaansche gezant te Belgrado, die een bezoek aan Zagreb heeft gebracht, h eft tegenover do per? .erklaard, dat de economische, politieke en cul :ureele betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavi uitstekend zijn en zich voortdurend uitbreiden ITALIAANSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR BERLIJN. ROME 29 Nov Stefani) De Italiaan- sche handelsdelegatie vertrekt vandaag "oor een bezoek van vier dagen naar Berlijn, onder leiding van den directeur-generaal van han delsaangelegenheden in het ministerie van bui tenlandsche zaken, senator Giannini. Tot leden van deze delegatie behoorden de directeur-gene raal van de spoorwegen, de directeur-generaal van het ministerie van handel en deviezen, de directeur-generaal van de Agip en hooge amb tenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken. Uit Boekarest meldt het D.N.B dat te Chitila nabij de hoofdstad tengevolge van een verkeerden wisselstand twee treinen op elkaar gereden zijn. Twee menschen zijn om het leven gekomen, tien gewond. De Canadeesche minister van defensie, Ralston, is gisteren, naar het D.N.B verneemt, met twee Canadeesche officieren te Londen aangekomen. Blijkens een D.N.B.-bericht uit Rome is koningin-moeder Helena van Roemenië Vrij dag in de Italiaansche hoofdstad voor een kort bezoek aan het Quirinaal aangekomen. Des middags is zii naar Florence teruggekeerd. Van de uit de gebieden, welke door de Save en de Bosna overstroomd zijn, geëvacueerde kinderen is 90 procent lijdende aan een epide mische dysenterie. De Joego-Slavische regee ring heeft terstond artsen en geneesmiddelen gezonden. (D.N.E.) Stefani bericht dat generaal Soddu, de op perbevelhebber van de strijdkrachten in Alba nië benoemd is tot generaal van het leger. Te vens is hij bevestigd in het bevel in Albanië. Hij zal als onderstaatssecretaris van oorlog en sous-chef van den gencralen staf vervangen worden door generaal Guzzoni, die reeds het bevel gevoerd heeft over de Italiaansche troepen in Albanië. Het D.N.B. meldt uit Ankara dat de pre- sindent der republiek. Ismet Inönu. Vrijdag middag den Duitschen ambassadeur Von Pa- oen ontvangen heeft. De Turksche minister van buitenlandsche zaken. Saradiogloe, was bij het onderhoud, dat meer dan een uur duurde, tegenwoordig. Van welingelichte zijde wordt vernomen dat alle kwesties besproken zijn wel ke voor beide landen van belang zijn. Uit Beiroet verneemt het D.N.B. dat de militaire gouverneur van Kaïro een decreet uit gevaardigd heeft waarin bepaald wordt dat personen die „alarmeerende berichten" versprei den, terstond kunnen worden gearresteerd. De nieuwe vice-president der Vereenigde Staten, Henry Wallace, is Vrijdag te Mexico Stad aangekomen. Toen Wallace, zoo meldt het D.N.B. was aangekomen in de particuliere wo- nina van den Amerikaanschen ambassadeur, Daniels, trachtte een groep personen steenen te gooien naar het ambassadegebouw, dat naast de woning van Daniels is gelegen. Veertig per sonen werden gearresteerd.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 14