g Boter- en vetbonnen ook in hotels enz. noodig Waarom zoo weinig vleesch Giften voor Winterhulp Nederland Hier ben ik weer! ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 HA ARE EM'S DXGBEAD Ook het tweede sluitstuk van den meerdijk voor den Noordoost-polder aan de "Voorst is thans ge sloten. Nog een t!%rde stuk wacht op dicht making, waarna de afsluiting voltooid is. (Foto Pax-Holland) Wisselbonnen ingevoerd Met ingang van Dinsdag 3 December a.s. zul len, naar de secr.-generaal van landbouw en vis- scherij meedeelt, in hotels restaurants e.d. geen maaltijden, samengesteld met gebruikmaking van boter, margarine of vet, meer aan de gasten mogen worden verstrekt, zonder dat daarvoor bonnen van de boter- of vetkaart worden ingeleverd. In verband met de hoeveelheid boter of margarine, welke op een bon kan worden gekocht (250 gram) verstrekken de distributiediensten aan de genoem de instellingen z.g. „wisselbonkaarten", bestaande uit 50 wisselbonnen, elke wisselbon geeft recht op het koopen van 1/50 rantsoenen boter of marga rine (5 gram). Deze wisselbonnen mogen, evenals is bepaald met betrekking tot de wisselbonnen voor brood, vleesch en kaas, uitsluitend gebruikt worden in hotels, restaurants e.d. De distributie diensten stellen deze wisselbonkaarten van heden af in beperkte hoeveelheid verkrijgbaar voor hotels, restaurants e.d. In afwijking van de voor de wissel bonnen voor brood, vleesch en kaas geldende rege ling kunnen voorts ook particulieren tegen inwis seling van bonnen der boter- of vetkaart wissel bonnen bij de distributiediensten verkrijgen, het geen vooral van belang is voor hen, die regelmatig maaltijden buitenshuis gebruiken. De wisselbon nen hebben een onbeperkten geldigheidsduur. Ten einde te voorkomen, dat zij, die een bon van de boterkaart of van de vetkaart inruilen voor wisselbonnen, niet zouden beschikken over een bon voor het aanschaffen van boter of margarine voor huishoudelijk gebruik, kan gedurende de eerst volgende distributieperiode (Zaterdag 30 November tot. en met Vrijdag 6 December) niet slechts de voor die periode geldig verklaarde bon 19, doch des- gewenscht ook reeds bon 20 bij de plaatselijke distributiediensten en met ingang van Dinsdag 3 December bij de hotels, restaurants, cafés e.d. wor den ingeruild voor wisselbonnen. Dit komt er dus op neer, dat bon 20 van Dinsdag 3 December a.s. af, desgewenscht reeds gebruikt kan worden bij gebruik van boter of margarine in hotels e.d. Men bedenke echter, dat deze bon in de naaste toe komst alsnog zal worden aangewezen voor het koopen van de genoemde artikelen bij den winke lier. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, dat de voor boter, margarine, vet, vleesch, vleesch - waren en kaas aangewezen bonnen in den ver volge ook gedurende de tweede week van hun geldigheidsduur in hotels, restaurants e.d. gébruikt zullen mogen worden. Dit laatste geldt echter niet voor de bonnen, welke recht geven op het koopen van brood, gebak en eieren. Inkomsten- en Vermogensbelasting te Amsterdam. Van 1930 tot 1940. De statistische mededeelingen van het Bu reau van Statistiek der gemeente Amsterdam No. 115 bevat een overzicht over de heffing in de hoofdstad van de inkomstenbelasting en de ver mogensbelasting in de jaren 1930/'31 tot en met 1939"40. De vergelijkende cijfers, betrekking hebbende op de aanslagen tot en met 31 Juli na afloop van dat belastingjaar, geven een interessant verge lijkingsmateriaal. In het jaar 1927728 was het aantal aangeslage- nen te Amsterdam 231.668 met een totaal inkomen van f 581.055.331, hetgeen een gemiddeld inkomen beteekent van f 2508. Voor de daarop volgende •jaren waren deze cijfers resp.: aangeslagenen: Inkomens: Gemidd. Inkomen 232.738 f 585.960.542 f2518 242.435 f 616.089.395 f 2541 251.466 f 626.910.965 f2493 248.463 f 600.540.692 f2417 233.826 f 539.763.765 f2308 216.104 f 474.346.093 f2195 208.770 f 452.473.757 f2167 188.980 f400.719.231 f2120 173.713 f 367.524.510 f2116 173.842 f 375.729.002 f2161 181.071 f 393.302.075 f2172 186.575 f402.201.472 f2155 De verbetering, welke na den voortdurenden teruggang sinds 1930/'31, in het belastingjaar 1937/'38 en in versterkte mate in 1938''39 viel waar te nemen, zette zich nog in 1939''40 voort, niet tegenstaande in het laatste jaar het aantal aan- geslagenen 26 procent minder bedroeg dan in het topjaar 1930'31. Het inkomstenbedrag was 36 pro cent lager; het gemiddelde inkomen daalde met 15 procent. Ten aanzien van de hoogste vermogens kan worden medegedeeld, dat het aantal millionairs, in 1930/'31 153 met een gezamenlijk vermogen van 365 millioen, thans 80 bedraagt met tezamen 169 millioen vermogen. „BOUDEWIJN" BEGRAVEN. Onder groote belangstelling is Vrijdag op de R.K. begraafplaats aan de Biltstraat ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer M. van Gend, beter bekend als „Boudewijn" van het Utrechtsche Studentencorps. In den stoet bevonden zich de Senaat van het U s. C. en op het kerkhof waren aanwezig ver tegenwoordigers van besturen der faculteits instellingen en corpscommissies. .(AHP.i Het gebruik van peulvruchten. Nu kluif en spek ontbreken. De Voedingsraad schrijft: Erwtensoep met kluif en capucijners met gebakken spek waren vaste gerechten van het wintermenu. Nu alleen de peulvruchten beschikbaar zijn en het vleesch en spek niet, besluit menige huisvrouw geen erwten en capucijners te koopen, daar er toch niets lekkers van te maken is.Dat .is uit voedingsoogpunt en uit keukentechnisch oogpunt een onjuiste opvatting. Uit voedingsoogpunt is het gebruik van vleesch in peulvruchtensoepen enz. niet noodig, daar de peulvruchten zelf eiwit bevatten. De peülvrtichten zijn als eiwit-, koolhydraten en vitamine b-bron van belang; zij behooren tot de weinige voedings middelen, welke niet te lijden hebben door het bereiden in hooikist of couranten, zoodat het ge bruik van erwten, boonen en capucijners geen bezwaar behoeft te worden voor het brandstoffen- verbruik. Samen met melk en aardappelen vormen de peulvruchten zelfs een geheel volwaardige voeding, waarbij het vleesch of het spek gemist kunnen worden. Er valt in de keuken met de peulvruchten nog heel wat te bereiken, maar men moet de go'ede recepten kennen. Hier volgen er eenige als voorbeeld, zij zijn berekend voor 4 vol wassen personen (of man, vrouw en 34 kinde ren). GROENE ERWTEN MET WINTERPEEN EN PETERSELIESAUS. 500 gr. groene erwten, 1 K.G. winterpeen, l'/a liter water V/2 k.g. aardappelen, aardappelmeel, wat boter, peterselie, zout. De erwten wasschen, een dag en een nacht weeken, den volgenden dag met het weekwater en wat boter ongeveer 3/4 uur koken, dan de ge schrapte en gesneden wortelen en het zout toe voegen en alles nog drie kwartier koken. De erwten en de peen uit het water némen, het water binden met aangemengd aardappelmeel en de saus af maken met de rest van de boter en fijn gesneden peterselie. De saus dan niet meer laten koken. Ge kookte aardappelen er bij geven HUTSPOT 1. 1 y2 k.g. aardappelen, 1iy2 k.g. winterpeen. 500 gr. groene erwten, 500 gr. uien, vet of boter, zout De erwten wasschen, een dag en een nacht weeken in ruim water, den volgenden dag gaai- koken in het weekwater zonder zout. Zout toevoegen als de erwten bijna gaar zijn. De aardappelen schoonboenen, wasschen en mei weinig kokend water en zout opzetten. Hierop de schoongeboende, gewasschen en klein gesneden peen en uien leggen en samen gaar koken. Kook tijd ongeveer drie kwartier. De stamppot doorstam pen en afmaken met vet. De erwten door den stamppot roeren. HUTSPOT 2. Een moderne wijze van bereiden, waarbij vita minen zooveel mogelijk bewaard blijven. Bestanddeelen als voor recept 1. De aardappelen schoonboenen, putten, slechte plekken wegsnijden, wasschen en met weinig kokend water en zout opzetten. Hierop het grootste gedeelte van de goed geboende en klein gesneden peen en alle gesneden uien leggen en samen gaai- koken. Kooktijd ongeveer drie kwartier. Boter of vet, de apart gekookte groene erwten en wat rauwe geraspte peen toevoegen en de massa zonder stam pen vlug dooreen mengen en direct opdoen. PEULVRU CHTENSOEP. 500 gr. groene erwten, bruine of witte boonen of capucijners, iy2 k.g. aardappelen, 4 liter water, een kleine selderij knol en wat groen, een flinke prei. Yx bter melk, wat vet, wat zout. De gewasschen peulvruchten een dag en een nacht in de helft van de aangegeven hoeveelheid water laten weeken. Ze den volgenden dag met het weekwater en wat vet opzetten (het vet maakt ze vlugger zacht) en een half uur laten koken, vlug- in de hooikist zetten of in couranten pakken en 4 uur laten staan. Een uur voor het eten de pan uit pakken, de gare peulvruchten fijnstampen en ver dunnen met de rest van het water en de melk. De soep weer aan de kook brengen, de fijngesneden prei en selderijknol met de geboende en in stukken gesneden aardappelen toevoegen, een half uur laten koken, af en toe in de soep roeren om ze mooi gebonden te krijgen. De soep afmaken met wat zout en fijn gehakte selderij; ze dan niet meer laten koken. BOONENMAALTIJD MET MOSTERDSAUS. 500 gr. bruine boonen, witte boonen of capu cijners, 2V2 k.g. aardappelen, wat vet, aardappel meel, mosterd, azijn. De peulvruchten een dag en een nacht te voren weeken en den volgenden dag gaar laten worden op de manier als bij de peulvruchtensoep is aan gegeven. De aardappelen boenen, met een bodempje kokend water en wat zout opzetten. Zoodra de aardappelen koken, de uitgepakte boonenpan er als deksel opplaatsen, er voor zorgen, dat het goed afsluit. Wat zout bij de peulvruchten voegen. Als de aardappelen gaar en droog zijn, de boonen vlug aan de kook brengen, uit het vocht scheppen en het vocht met wat aangemengde aardappelmeel binden, de saus op smaak maken met wat mosterd en azijn. Om afwisseling in den smaak te brengen, kan men een fijngehakt preitje, wat gehakte peterselie wat kerry of een justablet gebruiken. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het doet. ex. rechten: de heer W. L. M. Knitel; voor het cand. ex. klassieke letteren: mej. M. Hi Klauwers, Een mededeeling van bevoegde Duitsche zijde Het AJJ.P. meldt: Waarom is er zoo weinig vleesch verkrijgbaar? Op deze vraag is ons van bevoegde Duitsche zijde medegedeeld, dat blijkbaar tal van veehou ders op het oogenblik hun slachtvee aanhouden instede van het als gewoonlijk aan de markt te brengen. In plaats van het gewone aantal van 16.069 stuks worden er thans slechts 1600 stuks vee per week aan de markt gebracht. Voorzoover de redenen daarvoor naspeurbaar zijn, schijnen zij te zijn gelegen in de vrees voor devaluatie en in de vrees voor ingrijpende maat regelen ten aanzien van den veesta pel. Beide verwachtingen zijn ongegrond. De mogelijkheid van devaluatie behoort tot het rijk der fantasie. De vrees voor een reconstructie van den vee stapel, in verband waarmede het voordeelig zou zijn het vee vooralsnog aan te houden of van andere maatregelen van dezelfde strekking, werd eveneens ongegrond verklaard. Het kwaadwillige gerucht, aldus onze zegsman, wil weer, dat de Duitschers de schuld van de vleeschschaai'ste zijn. Daarop moet worden geantwoord, dat er vee genoeg is en dat deze materie geheel in handen van Nederlandsche instanties is. De schuld ligt naar de meening van bevoegde Duitsche kringen ook niet zoo zeer bij het bureau voedselvoorziening in oor logstijd, maar bij de centrale landbouworgani saties, welker onvoldoende voorlichting waan denkbeelden bij de veetelers heeft laten ont staan. Indien in deze onvoldoende voorlichting geen wijziging ten goede komt, zal, zoo zeide men ons, naar andere middelen moeten worden gegrepen. Inbraak in distributiekantoor. Acht verdachten voor de rechtbank. In den nacht van 7 op 8 September hebben in brekers het distributiekantoor aan den Laanweg te Amsterdam-Noord, vrijwel volledig uitgeplunderd. Duizenden bonnen vielen in handen van de nach telijke bezoekers. Alleen reeds werden 75.000 L. benzinebonnen en 11.000 L. petroleumbonnen ver mist. Voorts waren ook de bennen voor de andere gedistribueerde goederen textiel; rijst, boter, zeep, tarwebloem etc. gestolen. Twee jongemannen, een 19-jarige fietsjongen en een 20-j. timmerman bleken de daders te zijn. De oolitie, onder leiding van Commissaris Van der Heul had hen spoedig te pakken. Behalve deze twee dieven arresteerden de politie nog zes helers, want de bonnen waren binnen een minimum van tijd van de hand gegaan. Het bleek dat van een der inbrekers, de jeugdige fietsjongen, het denkbeeld om in het distributie kantoor in te breken, was uitgegaan. Hij wist den timmerman over te halen, mee te doen. Erg veel kregen zij niet voor de pakken bonnen. De eerste kooper een poeliersknecht, betaalde aan de dieven 50. De poeliersknecht verdiende er heel wat meer aan. Hij wist voor de bonnen f 1000 te incasseeren van twee broers, een kantoorbediende en een manufacturier. De kettinghandel was ook voor dit tweetal niet onvoordeelig, zij wisten er 1750 voor te maken. Dat was het slot, want de nolitie was de zaak op het spoor. Een deel was weer doorverkocht en de politie wist zoowel de inbrekers als de helers te arresteeren en de bonnen te recher cheeren. Een deel werd bij een rijwielhandelaar teruggevonden, een ander kwantum was in de Nieuwe Vaart geworpen, waar de politie het op- dregde. De twee dieven en zes helers stonden gisteren terecht voor de vierde kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. J. Boon. Het ieugdige boefje, dat zoovele inbreken had gepleegd, moest zich ook voor deze feiten verantwoorden. De jongens legden een volledige bekentenis af. zoodat het bewijs voor den Officier van Justitie mr A, S. de Muinck Keizer geen moeilijkheden op leverde. De Officier van Justitie wees er op, dat het twee tal zich niet heeft bekommerd omtrent den aard van him misdrijf, dat zeer anti-sociaal was. De ernst van deze misdrijven dient in de strafmaat tot uiting te komen. Tegen den hoofddader, den 19-jarigen fietsjongen. requireerde spreker, mede voor de andere mis drijven, anderhalf jaar gevangenisstraf. Tegen den timmerman eischte hij één jaar gevangenisstraf. Tegen de meeste helers vorderde het O.M ge vangenisstraffen van acht maanden. In de eerste plaats tegen den eersten opkooper, die 50 uitgaI om 1000 terug te krijgen, vervolgens tegen de twee broers, die 1000 betaalden en 1750 ont vingen. De expeditie-knecht, die 1750 had betaald hoorde ook 8 maanden eischen. Tegen den houder van de rijwielstalling, in wiens zaak een deel der bonnen werd teruggevonden, eischte de officier een jaar gevangenisstraf, omdat zijn strafregister niet blanco was. De rechtbank zal in deze strafzaak 13 December vonnis wijzen. (A.N.P.) 't Mooiste St.Tlicofaas Qeschena- Een Artistieke Kunstfoto van „R CHE FOTO ART" 169 Groote Houtstraat Telef. 13472 (Adv. Ingez. Med.) „Vreugde en Arbeid". Mededeelingen over de toekomstplannen. Het A.N.P. meldt d.d. 30 November uit Amster dam: Tijdens een persconferentie in het „Huis van den Arbeid", den nieuwen zetel van 't N.V.V., zijn de toekomstplannen van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" nader uiteengezet. Het is een machtig stuk cultureel werk dat. op stapel is gezet, een zeer groot werk van bijzonde ren aard, dit scheppen van mogelijkheden van ont spanning en ontwikkeling voor het geheele Neder landsche volk. De eerste beslissende stap op den langen weg is gedaan. Ondanks de moeilijkheden van dezen tijd. wil de leiding der gemeenschap met onvei'zettelijken wil bouwen aan het ideaal, het geheel volk ontspanning en kunst te brengen. Mr. Harm Smedes, leider van het Nederlandsch Symphonie Orkest, dat ongeveer twee jaar geleden is gevormd uit 35 werklooze Haagsche musici heeft uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent de toe komstige muziekplannen van de gemeenschap. Vele leden van het Nederlandsch Symphonie Orkest maakten deel uit van het N.V.V. Het is een zeer dankbaar werk geWeest dit orkest tot stand te brengen, vooral toen de uitvoeringen succes bleken te hebben o.m. zullen verschillende oud-gemo- biliseerden goede herinneringen aan dit orkest heb ben. Ook werklooze koorleden, dansers en dan seressen konden worden ingeschakeld en een spe ciale steunregeling werd getroffen. Van diverse kanten kwamen teekenen van belangstelling en ook het gemeentebestuur van 's-Gravenhage verleende zijn medewerking. In Mei werd den heer Smedes door de gemeente 's-Gravenhage een ruimer arbeidsveld gegeven, zoodat zijn loffelijk initiatief meer gevolgen heeft. Het principe, dat door het Nederlandsch Sym phonie Orkest steeds is gevolgd was: „kom met de kunst tot het volk", hetgeen inhoudt, dat 'hun, die een gebrekkige musikale opvoeding hebben gehad ook volgens den weg der geleidelijkheid de kunst moet worden gebracht. Men houdt ook niet iemand, die juist heeft leeren lezen Vondel werk en voor. „Vreugde en Arbeid" biedt thans den heer Smedes gelegenheid kunst tot het volk te brengen en mede te werken de bestaande kloof tusschen kunst en volk te overbruggen, een gelegenheid, welke de heer Smedes met twee handen heeft aangegrepen- Een uitvoerig programma voor de maand Decem ber. inhoudende concerten te Alkmaar, Zaandam, Leiden, Delft, Gouda, Amersfoort. Zwolle en Apel doorn, te Alkmaar met medewerking van het. ballet Xanda Stradowstra, legt hiervan getuigenis af. Ook aan tooneel zal „Vreugde en Arbeid" aan dacht besteden. Het. gezelschap „De Voortrekkers", onder leiding van Adriaan van Hees. heeft reeds een succesvolle serie voorstellingen :r Friesland achter den rug met het stuk „Niet voor de poes". Deze serie zal in an dere gemeenten worden voortgezet. In de concerten zullen ook de Arnhemsche- en de Haarlemsche Orkest Vereenigirg, het UtrechtsCh Stedelijk Orkest en het Rotterdamsch Philharmo- nisch Orkest, alsmede de Grnningsche Orkest Ver een i ging, worden ingeschakeld. Zoo men zich zal herinneren werkte het Concert gebouworkest mede aan het eerste optreden raar buiten van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid". Vele andere kunstinstellingen zullen in de toe komst nog hun medewerking verleer en. Nieuwe vezelsohappen zullen door dezen opbouw van het Nederlandsche cultureele leven tot stand komen, en zonder dat de positie van de thans werkende krrstenaars gevaar loopt, zullen werklooze colle ga's nieuwen arbeid vinden. Er zal eender een te kort aan kunstenaars ontstaan dan dat er een te veel zal blijken te zijn, aldus de heer J. Ph. van Kamner. de leider van de gemeenschap „Vreugde en Arbeid". Zoo zal dus het werk van deze stichting een tweeledig gevolg hebben. Het zal de kunstenaars, niet alleen .de musici en de tooneelspelers, doch ook zij die aan de filmproductie verbonden zijn en zij, die de danskunst, irs zijn vele variaties beoefe nen, een betere levenspositie verschaffen en het Nederlandsche volk in nauwer contact met zijn kunst brengen. Als alle groote werker zal dit echter ook zijn tijd en de volle medewerking van alle belangheb benden vorderen. Met vreugde zullen echter allen voor dit doel aan den arbeid gaan. AANGEVEN VAN DUITSCHE VERMOGENS. Het A.N.P. meldt: Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat het aangeven van Duitsche vermogens in vijandelijke landen, krachtens verordening van 7 Augustus 1940 (Reichsgezetzblatt 140, eerste deel) onmiddel lijk geschieden moet voor wat betreft geld vorderingen, bezit, deelgenootschap in onder nemingen, enz., bij de „Wirtschaftprüfstelle", Korte Vijverberg 5, 's-Gravenhage. De hiervoor noodige formulieren zijn bij dat bureau te ver krijgen. De laatste dag, waarop deze aangifte kan geschieden is 5 December 1940. Materialen van Nederlandsche versterkingswerken. 's-GRAVENHAGE, 29 November. De be voegde instanties der Duitsche weermacht in Nederland wijzen er op, dat materialen, welke afkomstig zijn van de vroegere Nederlandsche versterkingswerken, zooals hout, allerlei meta len, enz. eigendom zijn van den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland en niet eigen machtig in bezit kunnen worden genomen door de bevolking of Nederlandsche instanties. Iedere diefstal van materiaal uit de Neder landsche versterkingswerken wordt strafrechte lijk vervolgd en volgens de bestaande wetten streng gestraft. (AU.P.) De Italiaansche minister van Justitie, Grandi, begroet den Japanschen gezant te Berlijn tijdens de ontvangst ter oere van den Italiaanschen diplomaat in de Duitsche hoofdstad (Foto Weltbild) 'S-GRAVENHAGE. 29 November (A.NIM Voor de Wintex-hulp Nederland kwamen de vol gende giften binnen: C. en A. Brenninkmeyer. Amsterdam f 50.000; Vroom en Dreesmann, Amsterdam f 6.000; Schiff- stam Abteilung, Breda f 2.769,44; Robaver, Rot terdam f 25.000; Schiffstam Abteilung Breda, f 922.15; Van Gelder Papierfabriek, Amsterdam f 10.000; H. L„ den Haag f 1000; N.V. Nederl. Bankinstelling voor waarden belast met vrucht gebruik en periodieke uitkeeringen. den Haag f 1.000; P. N. Bilthoven f 1000; De Maasbode, Rot terdam f 1000; de Prov. Geld. Elec. Mij. f 1000; Heck's Lunchrooms f 1O0O; Vroom en Dreesmann den Haag f 5000; Aviolanda Vliegtuigbouw f 2000; Spaarbank „De Toekomst" f 1000; N.V. Lotisico f 1000; N.V. Gebrs. K.. Amsterdam f 1000; Deli Batavia Mij., Amsterdam ,f 1000; Telegraaf. Am sterdam f 1000; dr. II. L. M. van S„ Wassenaar f 1000; N.V. Eternit, Amsterdam f 1000; M. J. O., den Haag f 1000; Bontekoning en Ankes, Amster dam f 500; douair. jhr. V.—Li, Amsterdam f 500; Nieuwenkamps Handel Mij. Amsterdam f 500; N. V. L„ Utrecht f 500: Hollandsche officieren in krijgsgevangenschap f 375,94; dr. F. E. P„ den Haag f 500: H. T. M.. den Haag f 500; mevr. E. v. d. C.M., den Haag f 500; Nederl. Oost-Frieschö Hypotheekbank, Groningen f 500; N. V. W„ den Haag f 500; A. Schroder en Co., den Haag f 600; Peek en Cloppenburg, Haarlem f 400; Centr. Verg. personeel in rijksdienst, den Haag f 500; Auto- palace, den Haag f 500; N.V. Handel Mij. V. II. Hulshoff en Co.. Amsterdam f 100: G. A. II., Hil versum f 100; G. I-I. G. II.den Haag f 100; Hijen- ga fonds. Leeuwarden f 100; Bierbrouwerij de Leeuw N.V.. Houthem f 100; J. H„ Apeldoorn f 125; N. Mden Haag f 100; Tiedeman en Van Kerchem, Amsterdam f 100; Cultuur Mij. Waringin. Amster dam f 100; Cultuur Mij. Simbang Sari. f 100; J. B. v. d. H. v. O., den Haag f 100; N.V. Perlak Pe troleum, den Haag f 100; W. R. U„ den Haag f 100; G. M.. den Haag f 100; N. N„ den Haag f 250; ir. J. F. de V., den Haag f 100; N.V. Sted. Hypo theek Bank den Haag f 100; F. J. J. C.. Scheve- ningen f 100; mevr. II.—G.. Groningen f 100; E. W. W. v. T. v. S„ den Haag f 100; W. A. S. M„ Zeist f 100; F. L. W„ Wassenaar f 100; M. van T. de G.. den Haag f 250; mr, A. F. v. V., den Haag f 200; A. F. de B„ Amsterdam f 100; Hout Import v/h fa. J. H. Kühn, Amsterdam f 100; W. A. M. K. Rotterdam f 100; W. Slotboom en Zn., den Haag f 250; A. C. v. B.. Heelsum. f 100; N. B., den Haag f 100: N.V. v/h J. S. Hooghiemstra, Utrecht f 100; C. J. L. de G, den Haag f 100; N. R. V.. den Haag f 100: Fa. A. J Merken, den Haag f 250; N.V. Hollandsche Buitenl. Bank f 250; Textiel Syndicaat E. Haan, Amsterdam f 100: mr. J. B„ Hilversum f 100; dr. J. L. A. P., den Haag f 200; N.S.B. (W.F.M.). Utrecht f 100; Cultuur Mij. Wonolankan. den Haag f 150; jhr. mr. dr. H. A. v. K.. den Haag f IOO: ir. D. M„ Rot terdam f 100; L. S„ Amsterdam f 100. Aan giften beneden de f 100 kwam een bedrag binnen van f 2451,69. Voorts ontvingen wij toezeggingen van: Vroom en Dreesmann. Amsterdam f 50.000; Concern P. en C. f 5400; Gerzon f 5500. B. van Opstal, eigenaar van de „LJsbeer" in de Keizerstraat te Scheveningen deelt ons mede, dat hij 10% van zijn omzet op Zaterdag 30 November en Zondag 1 December zal afstaan ten bate van de W.H.N. Het personeel van de N.V. F. van der Valks Automobiel Mij., den Haag (importeurs Opel automobielen) deelt ons mede, dat gedurende 12 weken 2% van het weekloon zal worden afgestaan ten bate van W.H.N. Elf gewonden door bomaanvallen Plaats in Zuid Holland getroffen Het AJJ.P. meldt uit Den Haag: In den nacht van Donderdag op Vrijdag is in eenige plaatsen van ons land luchtalarm gegeven, meestendeels gelukkig onnoodig. Een aantal bommen kwam neer op het platte land, waar zij bijna geen schade aanrichtten. Een boerderij is afgebrand, elders is een woon huis zwaar beschadigd. Grooter was de schade in een plaats In Zuid-Holland, waar acht woonhuizen min of meer zwaar zijn beschadigd en talrijke huizen glasschade kregen. Helaas zijn ook onder de burgerbevolking slachtoffers te betreuren, namelijk elf gewonden, onder wie twee zwaar gewonde kinderen. „De Kinderzegel Op 2 December, ongeveer gelijk met St.- Nicolaas, doe ik, de gewoonte getrouw, weer mijn intrede. e Evenals de brave Sint stel ook ik mij in dienst van het kind. Ik verschil echter met St.- Nicolaas hierin, dat ik gedurende 6 weken in uw midden vertoef. Voorts heb ik geen baard en zal er wel nooit een krijgen. Doch laat ik u niet lan ger in het onzekere laten omtrent mijn per soon. Mijn naam is: „Kinderzegel." Al zeg ik het zelf. ik ben weer om te stelen. De kunstenaar D. van Gelder te Veere heeft alle eer van zijn schepping. Maar u moogt mij niet stelen! U kunt mij koopen! Aan elke post- inrichting ben ik verkrijgbaar. Hoe meer u naar mij vraagt, hoe liever. Vooral dit jaar. Ik zal u vertellen waarom. Zij, die de oorlogsjaren 1914—1918 hebben meegemaakt weten, hoeveel de kinderen in die jaren hebben ontbeerd. Velen hunner ondervin den thans nog de nadeelige gevolgen van de ondervoeding dier jaren. Het hoogst noodzake lijke kon het kind niet worden gegeven. Ook thans beleeft het zware tijden. Echter zijn daarbij de omstandigheden gunstiger dan 25 jaar geleden. Dat klinkt vreemd, maar verge lijken wij de zorg voor het kind van toen met thans, dan valt oogenblikkelijk een groote voor uitgang waar te nemen. Vele vereeniglngen en comité's zijn sinds 1918 opgericht met als doel: „De zorg voor het kind". Veel is door hen ge daan en bereikt. Ook door middel van mij Kinderzegel. Ik heb daarbij op vele andere acties voor het kind dit voor, dat ik bestemd ben e 1 k kind. zon der onderscheid te helpen. Juist daarom ben ik en moet ik zoo gewild zijn. Ik pas volkomen in dezen tijd. Lezers en lezeressen Veel wordt tegenwoordig van u gevraagd Ik ben er echter van over tuigd, dat, waar het hier het kind, onze toekomst geldt, Gij mij niet plezier op uw poststukken zult plakken. Vergeet daarbij tevens niet u van één of meer door de heeren Edzard Koning en Anton Pieck prachtig uitgevoerde prentbrief kaarten te voorzien. Deze zijn verkrijgbaar bij het plaatselijk comité dat zitting houdt in de wachtkamer van het postkantoor en bij de bij-postkantoren. Voorts zullen, evenals dit met de Zomerzegels het geval was, leden van het comité van het Haarlemsche P.T.T.-personeel mij huis aan huis te koop aanbieden. Verlicht hun taak. Die 't meeste lijdt door dezen tijd, Is onze jeugd, op wie wij hopen. Laat ons saam haar leed verzachten, Door Kinderzegeltjes te koopen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 15