Haarlem's Dagblad !BanaMtudl(img) aoox boiec VULPENHOUDERS! Baron Röell j* QfftiSkutiSuBfca Rooseveit gaat op reis. De Commissaris dezer provincie overleden 2luciaeckg.eUed Hij komt... hij komt. Op bon 21 ook slaolie verkrijgbaar Londen weer zwaar bestookt. Aztiheien enz. -V 58e JAARGANG No. 17625 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Aigem. Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij.' Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825, Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 30 November 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3,25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0,60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek. Vrijdagavond te half zeven is de Commissaris der Provincie Noordholland, mr. dr. A. baron Röell, zijn ambtswoning aan de Nieuwe Gracht te Haar lem plotseling overleden. Hij had dien dag nog een ambtelijk bezoek aan Amsterdam gebracht. Daar van pas teruggekeerd, wijdde hij zijn aandacht aan ambtelijke stukken die zijn onderteekening ver- eischten. Midden in dat werk overviel hem plotse ling de Dood. Hij is, en het kenmerkt zijn onver moeid arbeidzaam leven, in het harrenas gestorven. Zijn plotseling heengaan zal op de zeer velen in de provincie Noordholland, die hem persoonlijk kenden en hoogachtten, diepen indruk maken. En het meest zal deze slag gevoeld worden, behalve door familie en vrienden, in den kring van zijn naaste medewerkers ten Provinciehuize, door de ambtenaren zoowel als door de leden van het col lege van Gedeputeerde Staten. Voor hen allen be- teekent dit verscheiden het plotseling verlies van hun voortreffelijken, zeer bekwamen president en van een voorname persoonlijkheid, wiens optreden eerbied en hertrouwen wekte en wiens werkkracht een stimuleerend voorbeeld voor allen was. Hij heeft den hoogen leeftijd van zesenzeventig jaar bereikt. Weinig menschen staan op zulken leeftijd nog midden in hun arbeidstaak. De meesten hebben zich daaruit dan allang teruggetrokken en hun werk aan jongeren overgegeven. In het alge meen is dat ook goed en gewenscht. Maar er is geen regel zonder uitzonderingen. Enkele dagen geleden werd daarover op deze plaats juist geschreven ten aanzien van een tijdgenoot van baron Röell, den componist dr. Johan Wagenaar, wiens nieuwste werk zijn onverminderde, jeugdige scheppings kracht had getoond. Zoo was het met den Com missaris ook. Zijn scheppende energie bleef onge schokt tot het laatst en dat hij ook na zijn zilveren jubileum in Januari van dit jaar, toen hem zulle een algemeene waardeering en erkenning gewerd, nog op zijn post bleef was dan ook het gevolg van een uit Den Haag gekomen wensch: men wilde deze uitzonderlijke persoonlijkheid, gesterkt door een zoo lange en diepgaande ervaring, zoo lang moge lijk behouden. En hij bleef, na een loopbaan waarin de hoeveelheid werk en de mate van stuurmans kunst die het hooge ambt vereischte steeds waren toegenomen. Zelfs na den tienden Mei bleef hij, toen nog grooter zorgen en verantwoordelijkheid zijn deel werden. Het vaderland had hem noodig en aan die roepstem zou hij gehoor blijven geven zoolang zij tot hem klonk. Zoo was hij en men erkent dit met ontroering en dankbaarheid jegens een man, die tot de groote Nederlanders gerekend mocht worden door zijn gaven, zijn onkreukbaarheid, zijn hooge en strikt onpartijdige opvatting van zijn taak en zijn zelfopoffering. Want de verleiding, van een meer dan verdiende rust te gaan genieten, moet meer malen tot hem gesproken hebben en hij heeft haar weerstaan omdat Nederland hem noodig had. Hij was een geboren regent in den besten zin van het woord. Waarmee ik bedoel dat hij geboren was tot regeeren, tot het leiding geven aan zijn mede- menschen, hetgeen een kunst, een gave is die veel meer dan schoolsche vorming vereischt, die bovenal een bijzonder karakter en persoonlijkheid vraagt en slechts aan weinigen in hooge mate ten deel valt Het is een begaafdheid die verschillende kwaliteiten in zicht bergt. Hij bezat die alle, ook als geboren redenaar en in zijn omgang met menschen, tot de eenvoudig9ten toe. Nevens eerbied wekte hij ook bij hen vertrouwen en onbevangenheid in hun uitingen. Hij was samengegroeid met zijn ambt, de belangen van de groote provincie die onder zijn leiding stond en die van haar bewoners hadden steeds zijn warme belangstelling en zijn volle toewijding. Dat hij in de laatste week van zijn leven nog een persoonlijk plei dooi tot de bevokin.g richtte om degenen die in nood verkeeren te helpen steunen en dat dit woord in zijn kortheid trof door zijn eenvoud en warmte, ken merkte hem. Maandag leidde hij nog een vergadering van de provinciale commissie voor dit werk; later in de week presideerde hij nog de vergadering van Pro vinciale Staten, die as. Dinsdag zal voortgezet wor den, maar er dan voor bestemd zal worden om hem te herdenken. De uitbreiding van de taak van het Provinciaal Bestuur is gedurende zijn bijna 26-jarige ambts periode in Haarlem groot geweest en heeft zich op velerlei gebied doen gelden. Ik noem de electriciteits- en watervoorziening, de landaanwinst met al de daaruit volgende nieuwe bestuursproblemen van de Wieringermeer, de ingrijpende herziening van het provinciale wegennet, de tallooze zaken betreffende verkeers-, waterstaats-, drankwet- en andere aan gelegenheden die voor Gedeputeerde Staten kwamen en tenslotte, wat wel de meeste zorg vereischte: het zeer sterk verscherpte toezicht van het college op de financiën der gemeenten, dat diepgaande kennis van zaken vereischte en voortdurend overleg vergde. In al deze dingen heeft de Commissaris leiding gegeven en daarbij zijn belangrijke representatieve taak steeds tenvolle vervuld. Men kende hem overal in Noordholland, men zag hem overal verschijnen: steeds pittig, levendig, scherpzinnig, kort en helder in zijn betoog, nooit ondanks zijn hoogen leeftijd in lange uitweidingen vervallend. Elders in dit nummer vindt men een overzicht van zijn loopbaan waarin behalve zijn vroegere ambtelijke functies als burgemeester van Leeuwar den, Arnhem en Amsterdam (1910-1915) ook zijn velerlei andere maatschappelijke werkzaamhe den in herinnering worden gebracht. Eén daarvan wil ik hier extra releveeren: zijn voorzitterschap van het Amsterdamsche Concertgebouw. Hij droeg de muziek een zeer warm hart toe en heeft er veel voor gedaan. Daarom had het nog meer zin, hem hierboven even te vergelijken met een onzer groot ste muzikale kunstenaars die evenals hij zijn werk kracht en scheppingskracht bleef behouden. Nederland zal baron Röell in dankbaarheid her denken. De provincie Noordholland en de provin ciale hoofdstad Haarlem zullen dat in het bijzonder doen. Hij heeft hard gewerkt, gewerkt zoolang het dag was, als een waar Nederlandsch edelman. Hij ruste in vrede. R. P. Winterhulp-collecte in historische omgeving. Een bejaarde bewoon ster van het Karthui- zer-hof je te Amsterdam liet haar werk aan de pomp even in den steek, om de collectrice met milde band ten ant woord te staan. (Foto Pax-Holland) Wij hebben een ENORME sorteering van ALLE merken DE VULPENDOKTER. ZIJLSTRAAT 90-92, Telef. 11161 (Adv. Ingez. /Wed.) Bezoek aan West Indië. WASHINGTON, 30 November (D. N. B.) President Roosevelt heeft gisteren in de pers conferentie verklaard dat hij een lange reis denkt te gaan maken. Hij wil echter aan den regel vasthouden zich niet verder dan 12 uur reizen van Washington te verwijderen. Wan neer hij echter de volgende week op reis gaat, bereidt hij zich ditmaal voor op een terugreis per vliegtuig ïnplaats van per trein, zoodat hij, ook indien hij zich ver verwijdert, desnoods ter stond naar Washington kan terugkeeren. De president wensch te niet mede te deelen wat het doel van zijn reis is. In Washington neemt men echter aan dat hij op een Amerikaansch oor logsschip naar West-Indië wil reizen. Roosevelt heeft sinds 1932, toen hij voor de aanvaarding van zijn candidatuur voor het presidentschap, per vlieg tuig naar den partijdag in Chicago ging, niet meer door de lucht gereisd. Betreffende het bewapeningsprogram zeide de president dat de vooruitgang over het algemeen bevredigend is, doch dat er op bepaalde punten moeilijkheden bestaan, die men thans wil weg nemen. Zoo is er een gebrek aan werktuigmachines bij den bouw van torpedojagers. De vraag of dit wellicht iets te maken had met den eventueelen af stand van nog meer torpedojagers aan Engeland, beantwoordde Roosevelt ontkennend. Hij zeide al leen dat de sinds 1939 in opdracht gegeven tor pedojagers veel te lange levertijden hadden en dat men die thans wilde verminderen. Vrijdagavond is mr. dr. A. Baron Röell, Commis saris der provincie Noord-Holland, in zijn ambts woning te Haarlem op 76-jarigen leeftijd overleden. (Een uitvoerige levensbeschrijving van dezen ma gistraat, die zoovele jaren zijn beste krachten aan het bestuur dezer provincie heeft gewijd, vindt men op pag. 2). ,Op Heeft VAN NIEL -zijn meet ga niet!" Gfoofe Hautstr. 86 Tel. 10371 (Adv. Ingez. Med.) (Des mwigeiis oóóc 12 uur' zijn de winkels niet leeg. Toch is het dan minder druk dan in den namiddag. U kimt in den morgen dus rustiger koopen en beter slagen dan later op den dag. Sinterklaas neemt de gedachten Weder hevig in beslag. Want zijn komst is weer te wachten Op een zeer nabfjen dag. Overal, in alle kranten Toont hij zich weer druk in druk, Met zijn knecht, als afgezanten Voor het kinderlijk geluk. Sinterklaas, de oude wijze Onvolprezen kindervriend, Sinterklaas, de meer dan grijze Heeft nog lang niet uitgediend. Hij zal niet zijn schimmel rijden Daar verduistring dit verbiedt. Dat is slechts gevolg der tijden, Want beschimmeld is hij niet. Kindren droomen van verlangen Naar zijn komst, en wij staan klaar, Om hem hartlijk te ontvangen. Dit jaar zooals ieder jaar. Sint en Piet doen weer de ronde, Goed bepakt en goed bezakt, Hebt u hen nog niet gevonden? Zoek dan onverwijld contact. Ook de politie draagt haar steentje bij tot een goed resultaat van de Winterhulpcollecte in Haarlem. (Foto De Haas.) Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 No vember 1940 tot en met Vrijdag 6 December 1940 geeft, naar de secr.-gen. van Landbouw en Vissche- rij meedeelt de met „19'' genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een 'A por.d margarine of twee ons vet naar keuze, voor zoover voorradig. De aan de bonnen „17" en „18" der boterkaart ver bonden faciliteit, dat deze desgewenscht ook recht geven op margarine, blijft derhalve ook voor bom 19 gehandhaafd, terwijl bovendien op dien bon naar keuze vet beschikbaar wordt gesteld, zulks met dien verstande, dat het vetrantsoen geen half pond, doch twee ons bedraagt, aangezien het vetgehalte en dus de voedingswaarde van vet grooter is dan die van boter en van margarine. De met „19" genummerde bonnen, die op Vrij dag 6 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts rog geldig tot en met Vrijdag 13 December. In verband met de vaststelling van het vetrant soen op 2 ons, zullen de producenten in den ver volge uitsluitend vet in verpakking van 200 gram of veelvouden daarvan vervaardigen. De op 29 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden in verpakking var 250 gram mogen tegen inlevering van één met „19" genummerde bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht, aargezien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. Voor het tijdvak van Zaterdag 7 December 1940 tot en met Vrijdag 13 December 1940 zal wederom een bon van de boterkaart en van de vetkaart voor het koopen van boter of margarine of vet aange wezen worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 Decem ber 1940 tot en met Vrijdag 20 December 1940 zal voorts de met „21" genummerde bon van de bo terkaart en van de vetkaart recht geven op het Tijdvak 30 Nov. t.e.m. 6 Dec. (bon blijft geldig t.e.m. 13 December). 7 December t.e.m. 13 December (bon blijft gel dig t.e.m. 20 December) 14 December t.ejn. 20 December (bon blijft geldig t.e.m. 27 December, slaolie mag wor den afgeleverd t.e.m. 31 Januari). 21 December t.e.m. 27 December (bon blijft geldig t.e.m. 3 Januari). 28 December t.e.m. 3 Januari (bon blijft geldig t.e.m. 12 Januari). In een publicatie zijn nadere bijzonderheden, ceerd. THANS BOTER, MARCARINE OF VET VERKRIJGBAAR koopen van naar keuze een half pond boter of een half pond margarine of een halve flesch slaolie. De met „21" genummerde bonnen, die op Vrij dag 20 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 27 December 1940. Is de bon gebruikt voor het koopen van sla olie. dan mag de slaolie ook rog in het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 wor den afgeleverd. Aangezien de detaillisten momenteel over geen of zeer geringe voorraden slaolie beschikken, die nen de consumenten, die te zijner tijd de met „21" genummerde bon wenschen te gebruiken voor het koopen van slaolie, dezen reeds thans bij den win kelier ir te leveren. Deze zal dan in het tijdvak van 14 December tot en met 31 Januari 194i aan de klanten, van wie hij één of meer bonnen 21 heeft ontvangen, slaolie afleveren.Met nadruk wordt er de aandacht op trevesfigd. dat het detaillisten ver boden is vóór Zaterdag: 14 December a.s. slaolie op de ingeleverde bonnen 21 aan liet publiek af te le veren. Het zal aanbeveling verdienen, dat de detaillisten aan de klanter, die een of meer met „21" genum merde bonnen bij hen inleveren, teneinde daarvoor t.z.t. slaolie te ontvangen, een ontvangbewijs af geven. Het ligt voorts in de bedoeling voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December 1940 een bon voor boter of margarine en voor het tijdvak van 28 De- -ember 1940 tot en met 3 Januari 1941 een bon j voor boter of margarine of vet naar keuze, voor zoover voorradig aan te wijzen. Resumeerende zal dus de distributie van boter, margarine en vet gedurende het tijdvak van 30 No vember 1940 tot en met 3 Januari 1941 verloopen volgens onderstaand schema: bon rantsoen 19 250 gr. boter of 250 margarine of 200 gr. vet (oude voorraden 250 gr. vet). 250 gr. boter of 250 gr. margarine, of 200 gr. vet (oude voorraden 250 gr. vet). 21 250 gr. boter of 250 gr. margarine of y3 flesch slaolie. 250 gr. boter of 250 gr. margarine. 250 gr. boter of 250 gr. margarine of 200 gram vet welke voor de detaillisten van belang zijn, gepubli- Talrijke branden na nachtelijke aanvallen. STOCKHOLM, 30 November. (D.N.B.). Naar Reuter toegeeft heeft Lorden in den af- geloopen nacht een luchtaanval beleefd, die -naar Reuter zelf constateert een der zwaarste was, die sedert eenïgen tijd op de Engelsche hoofdstad is gericht. Het ministerie van Luchtvaart en het ministerie voor de Bin- net: landsche Veiligheid melden vanochtend dat talrijke branden zijn ontstaan. Verder wordt gemeld dat ook bommen op eenige plaatsen in Zuid-, Zuidoost- en Oost-Engeland, benevens op een plaats in het Zuidwesten zijn gewor pen, waar eveneens branden zijn ontstaan en schade is aangericht. Het D.N.B, meldt nog: In den loop van Vrijdag hebben lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen fa brieken en ravitailleeringsbedrijven in de Bocht van de Theems succesvol met bommen be stookt. In de luchtgevechten, die hierbij ont stonden werd een Hurricane neergeschoten, ter wijl de Duitsche jagers zonder verliezen naar hun thuishaven terugkeerden. De verslagen der Duitsche gevechtsvliegers over den grooten aanval van het Duitsche luchtwapen in den nacht op 29 November op LiverpoolBirken head zijn volkomen eensluidend in hun uiteenzet tingen betreffende de vele groote brandhaarden, die in alle deelen van het havenbekken en aan beide kanten van de Mersey zijn ontstaan. De groote droogdokinstallaties en de tankinrichtingen zijn door een geweldigen brand aangetast en in het stads deel Birkenhead zijn ontelbare graansilo's en maal derijen getroffen en vernield, zoodat het Engelsche ravitailleeringsbedryf wel voor maanden gestoord zal zijn. BESCHONKEN MAN TE WATER Onder dit hoofdje deelden we in ons nummer van Vrijdag mede, dat een man, die onder den in vloed van sterken drank verkeerde, door de duis ternis misleid in het water van den Burgwal la Haarlem was geloopen en dat hij met behulp van een reddingsbaak door een politieagent en een paar burgers op het droge werd gebracht. Naar aanleiding van dit bericht wordt ons mede gedeeld dat de heer P. Bogaardt, Spaanschevaart- straat 29, zich daarbij heeft onderscheiden. Hij hing aan de Hagebrug en stond tot aan zijn middel in het water, om een dreg onder den arm van den drenkeling, die zich in grooten angst aan hem had vastgeklampt, te bevestigen, Eerst toen kon de drenkeling worden opgetrokken. Bommen op Londen. Ruïnes in een der indus triewijken van de Engelsche hoofdstad, welke zwaar te lijden heeft van de aanvallen van het Duitsche luchtwapen. (Foto Weltbild). HEDEN: 16 PAGINA'S R. P.: Baron Röell. f pag. 1 Oude scheepsmodellen. pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire kantteeke- ningen. pag. 3 P. v. d. Hem: Het Zwarte Piet-pro bleem. pag. 3 Flitsen: Sinterklaas Senior, pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 P. Gasus: Hij komt.hij komt. S pag. 1 gf J. B. Schuil: Nieuwe tooncelstukken ff pag. 6 jf Filmschouw pag. 6 M W. S.; Monumenten van weldadig- g heid. pag. 7 Het gasverbruik te Haarlem en om- B streken. pag. 7 K. de Jong: Ledenconcert der H.O.V. fj pag. 8 U W. Retera: Het boek is uw huisge- 1! noot en vriend, pag. 8 Schaakrubriek. pag. 13 g Tijdsomstandigheden en de finan- B ciën van Heemstede. pag. 14 3 Laatste berichten op pagina 14 -

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1