Eet nu UNDO KNEIPP brood SMIT'S LUXE BAKKERIJEN Mr. dr. A. baron Röell overleden. Fa Gebrs Vermeulen Met de bus in de hand. Opticien Erdtsieck Verdrag tusschen Nanking en Tokio. ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 HAAREEM'S DAGBEAD 2 Ruim 25 jaar Commissaris dezer provincie. Vrijdagavond is Mr. Dr A. Baron Röell. Com missaris der Provincie Noord-Holland in zijn ambtswoning te Haarlem aan hartverlamming overleden. Nadat hij zich nog kort te voren in werkzaamheden ten behoeve van de Provincie had verdiept overviel hem de dood. Midden in den ar beid. die hem lief was, is deze magistraat ver scheiden. Met Baron Röell ontvalt aan dit gewest een re gent. wiens leven en werken op het nauwst ver weven zijn met het wedervaren van de Provincie Noord Holland. Langer dan vijf en twintig jaren heeft hij aan het hoofd van deze provincie ge staan. na te voren in tal van vooraanstaande functies elders besturenden arbeid te hebben ■verricht. Aldus heeft hij weinig minder dan een halve eeuw aï de kracht, die zijn scherp verstand en zijn rijke geest hem verleende, in dienst ge steld van zij ff volk en zyn land. waarvoor hem allerwege waardeering en bewondering ten deel viel. Antonie Baron Röell werd 21 Augustus 1864 te 's-Gravenhage geboren als zoon van W. F. Baron Röell en A. C. Baronesse Collot d'Escury. Hij stu deerde, na in zijn geboorteplaats voorbereidend Hooger Onderwijs te hebben ontvangen aan de Leidsche Hoogeschool en promoveerde op 4 April 1892 in de Staatswetenschappen op een proef schrift. getiteld: „Wetgeving op de huisvesting van arbeidende klassen" en in de Rechtsweten schap op stellingen. Uit de keuze van het onderwerp van zijn disser tatie, blijkt reeds zijn belangstelling voor het so ciale element in onze wetgeving, zoodat het geen verwondering kan wekken, dat hij onmiddellijk Eijn arbeidsterrein op het gebied der overheid zocht. In hetzelfde jaar van zijn academische pro motie trad hij dan ook in functie als Adjunct- Commies ter Provinciale Griffie van Gelderland, doch reeds na een jaar volgde zijn benoeming tot Commies-Afdeelingschef ter Provinciale Griffie van Overijsel. Hier arbeidde hij vijf jaar, waarna in 1898 het burgemeestersambt van Leeuwarden hem werd toevertrouwd. In 1904 verwisselde hij de Friesehe hoofdstad voor die van Gelderland en vertoefde ook daar als burgemeester zes jaar, waarna hem de onderschei ding te beurt vie':, met het burgemeesterschap van Amsterdam te worden bekleed In de plaats van Mr. Dr W F van Leeuwen, doch toen deze vijf Jaar later het vice-presidium van den Raad van State aanvaardde, was het duidelijk dat Baron Röell. die met krachtige hand het bestuur van de hoofds'ad des 'nnds had gevoerd in jaren, die belangrijke politieke machtsverplaatsingen had den opgeleverd de aangewezen figuur voor de vervulling van het Commissariaat der Provincie was. 16 Januari 1915 aanvaardde hij zijn ambt en de herdenking van zijn zilveren ambtsvervulling in het begin van dit jaar ligt nog versch In het geheugen. Moae het feit van een bijna 26-jarige ambts vervulling als bestuurder van een provincie, waar ln vele opzichten het hart des lands klopt, van niet geringe beteekenis zijn. de omstandigheden waaronder de overledene schier onafgebroken zijn arbeid heeft verricht, verzwaarden zijn taak ten zeerste. De wereldoorlog die woedde toen hij zijn ambt aanvaardde, stelde zeer zware eischen aan het gewestelijk bestuur, en verminderde nauwe lijks, toen de na-oorlogsjaren dozijnen nieuwe vraagstukken aan de orde stelden. Bovendien trof. juist een jaar nadat Mr Röell zijn ambt had op genomen, Noord-Holland de beproeving van den Watersnood, een nationale ramp, die onmiddel lijke voorziening in tal van belangrijke vraag stukken van waterbouwkundigen aard noodig maakte. De liquidatie der oorlogsmoeilijkheden betee- •kendc allerminst, dat er thans rustiger jaren aan braken. Want niet. alleen bleef het onderhoud van land- en waterwegen, dijken en polders zijn eischen stellen en vorderden de staag uitbreiden de gemeentelijke bemoeiingen verscherping van het provinciaal toezicht, er kwamen nieuwe ob jecten aan de orde De wet tot droogmaking van de Zuiderzee, in 1918 aangenomen, maakte zeer ultgebreiden voorbereidenden arbeid noodzakelijk De Provinciale bedrijven breidden op grootsche wiize uit. Het wegen vraagstuk diende zich aan. Er is in die jaren in de Provincie Noord-Holland ontzaglijk veel arbeid verzet De voorziening van de gehcele provincie met water en electriciteit gaf talrijke groote technische werken het aanschijn, tengevolge waarvan veelomvattend ook admi nistratief werk noodig was. Een geheel nieuw financieel beleid werd opgezet. De groote Provin ciale Ziekenhuizen waren objecten van voortdu rende zorg. het derde Provinciale Ziekenhuis, dat te Medëmblik. werd onder zijn ambtsvervul ling geopend annexatieplannen, die al dan niet hun beslag kregen dienden nauwkeurig bestu deerd. De jaren na 1929 brachten, ook en wel zeer voor het Provinciaal bestuur, hun moeilijkheden van financierden aard. De gemeentelijke begrootingen vertoonden tekorten, hetgeen vrijwel dagelijksch contact tu.sschen Provincie en Gemeenten ten ge volge had. Totdat de moeilijke tijden, die den in zet tot een nieuwen oorlog zouden vormen, aan braken en ieder overheióscollege, ook het provin ciale, met nieuwe zorgen bezochten. Het behoeft weinig betoog, wat het zeggen wil, bij den arbeid, die hier met een enkel woord ge schetst is, meer dan vijfentwintig jaar de leiden de en stuwende kracht te zijn. Dat is de thans overleden Commissaris in den besten zin des woords geweest. Zijn arbeidskracht en zijn werk lust waren spreekwoordelijk, zijn gedegen kennis en juist oordeel, zijn voortvarendheid en onpartij digheid vormden hem tot den regent, die maar één doel beoogt: het welzijn van het gebied, dat aan zijn hoedé is toevertrouwd. Daarvan gaven naar buiten de vergaderingen van de Provinciale Stoten blijk, die hij steeds op voortreffelijke wijze leidde. Elders in dit blad is ■wellicht gelegenheid er op te wijzen, hoe uitne mend hij het verstond, dé representatieve plich ten. die zulk een gewichtig deel van zijn ambt vormden, te vervullen. De waardeering voor zijn werk is. hoewel Mr. Röell allerminst een man van uiterlijkheden was. cenige malen treffend tot uiting gekomen en wel bij zijn 12'jarig jubileum in 1927 en bij zijn zil veren ambt.sfeest. in Januari van dit jaar. Overi gens had in Mei 1940 een htildiging van zijn per soon plaats, toen de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen herdacht, hoe hij 25 jaar ge leden lot directeur en onmiddellijk daarop tot Voorzitter benoemd was. In weerwil van zijn veelomvattend werk be kleedde Baron Röell diverse functies. Zoo was hij sedert 1923 voorzitter van het Koloniaal Instituut., welke functie hij eerst kort geleden neerlegde. Als zoodanig maakte hij in 1929 een reis naar Ned.-Indië en bezocht Java, Sumatra en Bali. Tijdens zijn verblijf in onze Overzee- sche Gewesten vertegenwoordigde hij de Ne- derlandsche Regeering op het Pacific Science Congress, dat in genoemd jaar op Java bijeen kwam. Sedert 1910 was hij voorts curator van de Amsterdamsche Universiteit. Zijn belang stelling voor de toonkunst leidde tot zijn benoe ming als voorzitter van het Concertgebouw te Amsterdam, een post, die hij jaren lang heeft bekleed. Tot zijn particuliere functies behoorden o.m. het commissariaat van de Stoomvaart maatschappij ..Nederland". In het college van Commissarissen der Alg. Friesehe Hypotheek bank bekleedde hij het presidium. In den loop der Jaren werd hij met een groot aantal onder scheidingen begiftigd. O.m. droeg hij het eere- teeken van het Duitsc.he Roode Kruis eerste fclasse, het grootkruis der orde van Leopold II van België, en was groot-officier in de. Orde van den Heiligen Schat van Japan, comman deur eerste klasse in de orde van de Poolster van Zweden, grootofficier in de Orde van de Kroon van Italië en drager van het Grootkruis voor burgerlijke verdiensten van Spanje. Het verscheiden van den Commissaris der Pro vincie zal Dinsdag a.s. worden herdacht in de zit ting der Provinciale Staten, die gepresideerd zal worden door Mr. J. B. Bomans. waarnemend Com missaris der Provincie. Daags daarna, op Woens dag 4 December des namiddags 2.30 uur, zal de teraardebestelling plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede. 1492 Columbus ontdekt Amerika U ontdekt in 1940. dat het met de textiel- kaart nogal meevalt en dat U zich nog steeds het noodige kunt aanschaffen. Een zuiver zijden overhemd voor slechts 13 punten. Van geweven poplin 16 punten. Natuurlijk let U erop, dat U kwaliteit krijgt. Dat is zeer belangrijk. BESTEED UW PUNTEN GOED BIJ: Gr. Houtstraat hoek Gr. Markt (Ado. Ingez. Med.) Impressies van twee Winterhulp collectanten. Vanmorgen heb ik voor Winterhulp gecollecteerd. Het weer was stralend zoodat het een genoegen was met een busje rond te gaan. Wij, de collectanten, kregen allemaal een band om onze linkermouw in de nationale kleuren. Een kussen met lichtgevende molentjes en het reeds vermelde busje, dat éven eens voorzien was van ons rood, wit en,.blauw, voltooide de collectantenuitrusting. Aldus toegerust begon de tocht nadat we eerst van de leidster van het bureau eenige waardevolle wenken hadden ge kregen. Mijn standplaats bevond zich bij een drukke tramhalte zoodat het busje weldra een zilverigen klank gaf bij het rammelen en dat er gerammeld is, kan ik u verzekeren. Het is merkwaardig wat, ge op zoo'n collectetocht niet allemaal ondervindt. Het waren ditmaal vele prettige en enkele minder prettige ervaringen. Om met de prettige te beginnen: ik heb een uur en een kwartier gecollecteerd en toen was ik uitverkocht. Dat zegt genoeg over den liefdadigheidszin van de goede Spaarnestad-bewoners, die daarin trouwens nooit tekort zijn geschoten. De opbrengst mag ür u niet verklappen doch dat er menigen gulden :n het gleufje verdween, zult ge wel van mij willen aannemen. Er zijn altijd enkele giften, die je bij zonder treffen. Zoo was er 'n stok-oud mannetje dat met beverige handen een dubbeltje te voor schijn haalde en opmerkte: Als ik meer had, zou ik u graag meer geven! Het is begrijpelijk, dat zoo'n gift je collectanten-hart extra goed doet. Daar was verder het kleine meisje, dat stevig met haar handjes tegen de tramruit tikte en dat zoo innig verheugd het molentje in ontvangst nam, dat alle trampassagiers er schik in kregen en niet achter wilden blijven. En zoo dunde de voorraad molentjes zienderoogen. Met mijn collega van den den overkant bewaakten we met Argusoogen de aankomst van elke nieuwe tram en er zullen slechts weinige reizigers geweest zijn, die niet het busje uitnood! gend onder hun of haar neus kregen geduwd met de vraag: Geeft U iets voor Winter hulp Nederland, meneer, mevrouw? En meestal volgde dan wel het stereotype gebaar in het vest zakje of in het taschje. Alleraardigst waren ook de kleine kleu ters, die angstig vroegen oi' ze voor één dubbeltje ook wel een molentje konden krijgen. En U had die gelukkige gezichtjes moeten zien als het natuurlijk kon. Tenslotte zal iedereen, die aan het welslagen van deze collecte heeft medegewerkt, de voldoening hebben dat hij iets heeft gedaan om het leed van zijn landgenooten te stillen. Die voldoening is grooter aan welke teleurstellende ondervinding ook. Maar. het zij nogmaals gezegd, de groote meerderheid heeft enthousiast en spontaan gegeven. Winterhulp Nederland ïn Haarlem is als de voorteekenen niet bedriegen, zeer zeker geslaagd! Elf uur slaat de klok van de Groote Kerk. De Wintehulpmolentjes zijn van mijn kussen naar de mantels der dames en jassen der heeren erhuisd. En de bus begint al zwaar te worden. Dames met groote huishoudtasschen hebben veel moeite gehad om het beursje uit den veelsoortigen inhoud van die, soms reeds met boodschappen ge vulde tasschen op te diepen, de handschoenen uit te trekken en de geldstukken in de gleuf van de Win terhulpbus te stoppen. Het is de laatste van de maand, en er is een dame, die me de laatste munt stukken van November toevertrouwt, zeggend dat ze het huishoudgeld voor de nieuwe maand nog niet ontvangen heeft! Het publiek biedt een bonte verscheidenheid, er zijn menschen, die uit zichzelf naar den collectant toekomen en hun gift offeren, anderen hebben de aanmoediging noodig van een rammelende bus en een „Winterhulp, mevrouw", „Winterhulp mijn heer". Maar de bus wordt voller en voller, het kussen met molentjes leeger en leeger. Dat is de bedoeling. „Zoo op het eerste gezicht" te zien zijn het men schen van allerlei stard, die hun bijdrage offeren, jonge menschen en oudere. Soms geven ze minder dan het gevraagde bedrag van 20 centen voor een molentje, maar daar staan anderer tegenover, die méér offeren, en zoo wordt net evenwicht bewaard- Reeds spoedig na het begin van de collecte om 9 uur wordt voor den collectant het parool: „Uit- Cafó-Restaurant ..TAVENU", KRUISWEG, hoek Parklaan. Vanaf 1 DECEMBER ENSEMBLE BOUW MEESTER. lederen middag en avond CONCERT. Adv Ingez. Medj Het meest gewaardeerde geschenk Is een fraai, sterk BRILMONTUUR van ZIJLSTRAAT 57 TELEF. 19225. LUXE ETUI'S, BAROMETERS, THERMOMETERS etc. Leverancier ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.t kijken", want dan zijn er veel menschen onder zijn „klanten", die reeds een molentje dragen Een tee- ken, dat collectanten en collectrices in andere dee- len van de stad hun werk met succes verrichten! Vijfhonderd zijn er over Haarlem uitgezwermd, en zij roepen den Haarlemmers toe: „Winterhulp mevrouw". ..Winterhulp mijnheer". W» terhulp door allen, die haar verleenen kun nen, voor allen, die haar noodig hebben. LADELICHTER AANGEHOUDEN. Vrijdagavond half acht is door de politie te Haarlem .op aanwijzing aangehouden een 18- jarig los-werkman, die verdacht werd van lade lichting. In het politiebureau bekende hij, zich aan ladelichting en diefstal van een bedrag van f 4 ten nadeele van een winkelierster te Haarlem te hebben schuldig gemaakt. Hij werd in verze kerde bewaring gesteld en zal heden aan de jus titie worden voorgeleid. Gemeenschappelijk streven naar nieuwe ordening in Oost-Azië. TOKIO, 30 November (D.N.B.) Als gevolg van de tusschen Nanking en Tokio inzake de liquidatie van het Chineesche conflict gevoerde besprekingen, is een verdrag tot stand gekomen dat heden onderteekend is en daarmede tevens in werking treedt. Overeenkomstig de verklaring van prins Konoje over het gemeenschappelijke doel van een nieuwe ordening in Oost-Azië spreken beide mogendheden in de inleiding den wensch uit naar vrede in Oost-Azië en daarmede tevens naar den wereld vrede. In de volgende artikelen beloven de beide verdragsluitende mogendheden elkaar wederkeerig respect voor de souvereiniteit en onschendbaarheid van gebied, alsmede verdieping der vriendschap en der cultureele betrekkingen en beloven zij de daartoe noodige maatregelen te nemen. Zij willen elkaai wederkeerig bij de bestrijding van commu nistische actie van eiken aard steunen. Daartoe zullen Japansche troepen gelegerd worden in Bin- nen-Mongolië en op bepaalde punten van Noord- China. Tijdens den duur der bezetting zal worden samengewerkt om rust en orde te handhaven. China zegt Japan het recht toe deelen van de vloot te stationneeren in bepaalde Chineesche havens met het oog op den tegenwoordigen toe stand. Een ander artikel betreft de nauwe economische samenwerking volgens de beginselen der gelijk- gereebtigheid en wederzijdsch nut alsmede de nauwste Japansche medewerking bij het ontslui ten van de bodemschatten vooral in Noord-China en Mongolië, voorts bij de ontwikkeling van den handel ïn het benedendal van de Yangste. Japan belooft na de versterking der wederzijdsche be trekkingen. de afschaffing der ex-territorialiteit en het teruggeven der nederzettingen ïn overweging te nemer waartegenover China vrijheid van vestiging en vrije handelsmogelijkheden aam de Japanners in China toezegt De aanvullende overeenkomsten betreffen den toestand welke een gevolg is van de nog bestaande vijandlijkheden. Zij behelzen de Japansche toe zegging dat de Japansche troepen zich binnen twee jaar na herstel van den vrede in heel China zul len terugtrekken, alsmede de Chineesche verplich ting schadevergoeding aan Japansche burgers uit te keeren.. DE MEENING IN BUITENLANDSCHE KRINGEN TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld dat de in boven staand verdrag principieel vastgelegde belofte der regeering van Nanking om den Japaneezen voortaan vrije keuze van woonplaats en vrije handelsmoge lijkheden in China te verleenen, sterk de aan dacht van buitenlandsche kringen te Sjanghai heeft getrokken, omdat tot dusver het verblijf en de mogelijkheden om handel te drijven in China voor buitenlanders rechtens tot bepaalde gebieden en verdragshavens beperkt was. Dit gold tot dusver ook voor burgers van die landen, die van hun ex-territorialiteitsrechten hadden afgezien. In Angelsaksische kringen vreest men dat bij hel handeldrijven voor het eerst nadeelen uit de ex territorialiteit zullen ontstaan en dat de vermelde verdragsclausule het uitgangspunt zal zijn van een actieve politiek der regeering van Nanking in den zin der afschaffing van de ex-territorialiteit WAT DOET TSJANG KAÏ SJEK? Het Japansche blad ..Tsjoegi Sjogyo, Sjimpo". schrijft in een hoofdartikel, zoo meldt Domei uit Tokio, dat de regeering van Tsjoengking thans voor de vraag gesteld wordt den strijd tegen Japan voort i te zetten nf vrede te sluiten. Tsjang Kai Sjek is echter volkomen afhankelijk van de verdere hulp van de Vereenigde Staten, Groot Brittannië en Sovjet Rusland De Japansche regeering volgt de ontwikkeling der internationale gebeurtenissen nauwlettend, met het oog op de regeering van de geheele Chineesche kwestie. DE ONDERTEEKENING. NANKING. 30 November. (Domei). Generaal Noboejoeki Abe, de buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigd gezant van Japan, en Wang Tsjing Wei, de president der nationale regeering van China, hebben Zaterdagmorgen formeel hun hand- teekening geplaatst onder het verdrag dat de grondslagen vastlegt voor de betrekkingen tusschen beide landen, en waarmede de normale betrekkin gen hersteld worder. die verbroken werden op 7 Juli 1937. toen het eerste schot weerklonk op de Marco Polo brug nabij Peking, dat het begin be- teekende van de vijandelijkheden tusschen Japan en China. De historische plechtigheid van de onderteeke- ning der stukken had plaats in de hoofdzaal van het regeeringsgebouw te Nanking, in de schaduw van den Purperen Berg, waar hei gedenkteeken voor Soen Yat Sen, den stichter van de Chinee sche republiek, hoog oprijst tegec den hemel. BEVERWIJK DE MAXIMUMPRIJZEN. Nieuiv tijdperk in de geschiedenis van den afzet der tuinbouw producten. Ook maximumprijzen voor den handel. In de circulaire van 22 November van de Ned. Groente- en Fruitcentrale worden dezelfde pro ducten en prijzen aangehouden als in de week daar voor, behalve dat .nieuwe stooktomaten 23 Vg cent noteeren. Uitgevallen zijn de appelen, waarvan de uitvoer is afgeloopen en waarvoor het aanvoer- verbod blijft gelden tot nadere regelingen bekend worden gemaakt. Eveneens is vervallen prei. Daar mee is ook een stukje van het probleem vervallen. Prei was n.l. een artikel, aldus lezen wij in het of ficieel orgaan van den L. T. B. dat men van 18 November af gaarne boven 6 cent wilde koopen. Op 15 November was de noteering lager dan 6 cent. Prei is een eigenaardig artikel. Men treft ze op verschillende veilingen aan, gesorteerd, ongesor teerd, gebost, ongebost of in dikke bossen van 2o K.G., gewasschen en ongewasschen. Een prijs van 6 cent vindt dus voorstanders en tegenstanders. De eischen voor export en fabrieken zijn niet zoo zwaar als eischen die de handel op sommige veilin gen stelt. Voorloopig is het vraagstuk echter van het tooneel verdwenen. Daar echter het systeem der maximumprijzen een geheel nieuw tijdperk wil inluiden in de ge schiedenis van den afzet der tuinbouwproducten, lijkt het neit ondienstig even aan het vorige artikel te herinneren. Daarin werden reeds de noodige algemeene en specifieke bezwaren genoemd. Een der genoemde bezwaren was: al is de grondslag van den prijs een gemiddeld rechtvaardige belooning voor den tuinder, dan nog kan de prijs slecht uit komen. Dit is het geval als er geen blijvende af- name-garantie is voor het artikel en voor het geheele seizoen daarvan. Juist in den tijd van de vollen aanvoer wil de prijs gaarne omlaag, maar dan moeten er vóór en na periodes zijn van prij zen boven het gemiddelde, anders komt de tuinder niet aan het rechtvaardige gemiddelde en kan hij grootere of kleinere stroppen hebben. In het algemeen zien de genoteerde prijzen er niet slecht uit en wij zijn er van overtuigd, dat men wil uitgaan van een loonenden prijs. Maar als die grondslag in het geheele land hetzelfde is, dan krijgt men in sommige streken een royale prijs en in duurdere streken of rond de steden een nauwelijks loonenden prijs. Immers rondom de steden is het levensonderhoud en het bedriifsonkostenpeil veel hooger, de grond prijzen en pachten eveneens. Dat werd steeds ge compenseerd in ex iets beteren prijs, omdat de kooper rekening hield met vracht- en commissie- kosten enz. vanuit verder afgelegen districten, terwijl men „bij-huis7 toch beter zijn eigen kwaliteit kan uitzoeken. Stelt men nu die prijzen gelijk, dan verplaatst zich de teelt naar streken met een lager levenspeil, in elk geval weg uit de duurdere dis tricten, waardoor toch weer het vervoersvraagstuk aan de orde komt voor de koopers. Een zeer karakteristiek bezwaar is. dat de zorg voor het verdeelen van de aanvoer van houdbare producten zich niet meer over den geheelen win ter kan uitstrekken. Vroeger bewaarde men steeds een deel met verwachting op eenige schaarschte en dus een goeden prijs. Maar wie zal nu nog het risico nemen voor vorstscbade, rot, vervoermoei- lijkheden en dergelijke. Men neemt eenvoudig zoo weinig mogelijk risico, als men toch niet meer op een extra-prijs kan rekenen en men ruimt alles zoo snel mogelijk op. Met enkele producten als kool, aardappelen en uien kan men nog wat regelen, doch met de velerlei warmoezerijprodlieten zal dat zeer bezwaar lijk gaan. Wij zien echter steeds slechts die pro ducten bewaard, die tegen het voorjaar een beteren prijs willen opbrengen OOK MAXIMUM PRIJZEN VOOR DEN HANDEL? Ten aanzien van het verplicht veilen komen er ook bezwaren. Koopers, die niet tevreden zijn mel de verdeeling, zullen trachten van de tuinders uit de hand op de tuinen te koopen. Daarmede wordt al direct door hen de veilingprovisie en de omzet belasting verdiend. Het zal dikwijls heel moeilijk zijn die gevallen op te sporen en te bestraffen De goedwillende tuinders zouden hiervan de dupe worden. Verschillende grage producten zullen dus nei ging gaan vertoonen van de veiling te gaan ver dwijnen. Bovendien zal men ook zeer moeilijk de markttuinders en hen die in de steden bij een com- missionnair late»-! verkoopen kunnen controleeren. zij kunnen dus practiseh doen wat zij willen. Zoolang er geen maximumprijzen komen voor den handel, zal de handel voorloopig dezen prijs- druk wel dankbaar accepteeren. Doch wij voelen het aan dat ook daar wel maatregelen zullen ko men. Zouden die wel te rontroleeren zijn? Als dat het geval is, dan zal daaruit misschien de beste rem geboren worden tegen de al te hooge inkoop prijzen. Steeds weer met verlies of zei"der winst verkoopen is een heel wat eenvoudiger rem tegen te hooge prijzen aan de veilingen, dan de maxi- mumveilingprijs. De verdeeling aan de veiling is deze week ook niet overal even vlot verloopen. Toewijzing naar de afname van dezelfde producten over 1939 is een ongeschikte basis om allerlei redenen en het kost bovendien heel veel tijd en arbeid om dat voor alle koopers op te maken en vast te stellen. Er zijn heel wat veilingen waar een paar hon derd of meer winkeliers en kleinhandelaren koo pen, met een zeer gevarieerde behoefte aan diverse producten en kwaliteiten Men zal den juisten vorm daarvoor al tastende en zoekende moeten vinden. Aan klachten zal het den eersten tijd niet ont breken, tenzij men met een klaar gemaakt systeem kan beginnen, b.v. ieder kooper van de veiling een opgave te laten inleveren van de producten en kwaliteiten, die hij .wensehl te koopen. Daaruit is dan een verhouding te herleiden voor de afgifte van artikelen, die op den maximumprijs stooten. Doch dat zullen de veilingleiders wel uitzoeken, die dagelijks met den afzet te maken hebben. SYSTEEM LEVERT BEZWAREN OP. Met dat al moeten wij wél constateeren. dat het systeem var maximumprijzen voor ons land nogal bezwaren oplevert, vooral ook omdat er geen af- name-garantie bestaat. Bij stijging van de prijzen komt de maximumprijs, terwijl aan den anderen kant en bij andere producten de klok rustig kan doordraaier. Wij zitten hier eenmaal nog met een groot teveel aan producten. Moet echter, om wille van een gewenschte gelijk heid van prijzen het systeem van maximumprijzen worden ingevoerd, dan zal men goed doen het vraagstuk uit dien hoek te bezicr en eenvoudig voor Nederland moeten trachten een systeem op te bouwen, passend op onze verhoudingen en trach ten zooveel mogelijk bovengenoemde bezwaren weg te werken. Nederlsi d mag trotsch zijn op het bestaande veilingssysteem, tot ver in het buitenland beroemd om zijn eenvoud en eerlijkheid. Het is geboren in een tijd van chaos en groot geworden tegen alle verdrukking in en vindt eer zeer hechte bekroning in het Centraal Bureau. Bij afbreken daarvan zou een nog grootere chaos ontstaan dan voor het be gin der veilingen, eer. chaos, die nu reeds dreigt, wanneer men niet snel de juiste methode vindt om de maximumprijzen en de verdeeling aan het systeem aan te passen. Chaos ook. die men cu nog niet ziet. b.v. bij de melk, bij den V.B.N.A.-aardap- pelenhandel en waarbij men moet ondervinden, dat dc boer en tuinder, die het prasiuct moet telen het (MOUTBROOD) 't Bevat al die zouten, koolhydraten en eiwitten, welke het lichaam op bouwen en in stand houden. Uitsluitend verkrijgbaar bij Smedestr.. Botermarkt, Wagenweg. Zijlweg Telef. 10876 - 13714 - 12193 - 11643 - 21521. (Adv. Ingez. Med.) geheele jaar zijn bedrijf moet uitoefenen, er alle risico's van moet dragen, aan prijs minder ontvangt voor de producten, dan de gezamenlijke handel die de producten slechts enkele uren oi enkele dagen hanteeren. Het is overal uitsluitend het veiling systeem geweest, wat tegen dien Chaos opgewassen is gebleken en er radicaal een einde aan kon ma ken. Met afbreken moeten wij dus zeer voorzichtig zijn. Bij deze schijnbare adoratie van het veiling systeem moet men echter ook met beide voeten op den grond blijven staan. De veiling is en blijft slechts middel, geen doel in zichzelf. Het doel is en moet blijven een loorende afzet van het pro duct op de eenvoudigste en rustigste wijze. Dat doel moet dus steeds voor oogen blijven, als de wijze van afzet door veranderde tijdsomstan digheden gedeeltelijk zal moeten worden herzien. Die herziening zal even grondig moeten worden opgezet als het veilingsysteem is opgegroeid. Men zal zoo weinig mogelijk van het goede prijs moeten geven, voordat men overtuigd is. dat de verande ringen ook in de practijk billijk en rechtvaardig doorwerken. Daarom dient men bij maximumprij- zenregeling ook te zorgen voor: 1. dat een verdeelingssysteem wordt gevonden, voor de producten, die op de maximumprijzen stoo ten: 2. dat de maximumprijs niet gelijk valt met den berekenden gemiddelden kostprijs, zoolang er geen garantie bestaat, dat de geheele oogst in goede kwaliteit ook voor dien prijs wordt afgenomen en zoolang eerste en tweede soort apart worden aan geboden. De kans blijft ook altijd nog bestaan, dat juist bij den massa-aanvoer de prijs lager wordt, waardoor de kostprijs in doorsnee niet meer wordt gehaald; 3. dat de maximumprijs-binnenland ook niet gelijk mag zijn aan den maximum-exportprijs omdat die prijzen aan de grens reeds verhoogd zijn met kosten van vracht, verpakking en winst van den. exporteur. 4. dat met inachtneming van bovenstaande, er prijzen voor de meeste artikelen dienen gesteld voor eerste en tweede kwaliteit, zoo mogelijk in verschillende deelen van het land verschillend. 5. dat. 'men meer op het onderscheid dient te let ten tusschen de variaties in producten die denzelf den verzamelnaam dragen b.v. peen (Flakfkeesehe, Berlian of Hoomsche), savoye kool, bewaarkool of de lichtere groene en gele soorten.- Dat men hier en daar de uitzonderingen definieert. 6. dat men bij de bepaling van de prijzen tracht te bewerken, dat de bewaring van houdbare pro ducten, zooveel mogelijk wordt geanimeerd op de tuindersbedrijven waar dit het goedkoopste en ge makkelijkste kan geschieden. 7. dat men niet alleen den prijs van de tuinders drukt en de winst op een schaarsch product aan den handel overlaat, waarbij men toch de veiling als de goedkoopst werkende groot-grossier intact moet laten voor den verkoop aan den kleinhandel, indien tot maximumprijzen voor den handel wordt overgegaan. Dat zijn ongeveer de eerste opwellende gedach ten over het stellen van maximumprijzen als systeem. Het zal alles niet zoo eenvoudig zijn en zoo op het oog lijkt het oude systeem heel wat be ter. Aan werkelijk dure groenten zijn wij lang nog niet aan toe. Als er een enkele maal een duur pro duct is, staan er steeds massa's producten naast, die nog bijna „gratis" verkrijgbaar zijn. Behalve de boonen. die in 1940 een bevredigenden oogst en prijs gegeven hebben, zijn de overige producten tot nog toe nog zeer goedkoop geweest. Zooals gezegd het bestaande verkoopsysteem is slechts een middel en men zal zich daarop niet blind moeten staren. Als men in de practijk eenmael over het doode punt heen is zal men verder den. weg wel vinden, want alles kon niet ineens. Wij blijven dus met belangstelling, aldus het slot van. het artikel in het L.T.B.-blad, en ook met vertrou wen de komende ontwikkeling volgen. Kindervoeding te Haarlem. Distributiemaatregelen. Namens het gemeentebestuur wordt, sedert een aantal jaren te Haarlem door de commissie voor kindervoeding aan behoeftige schoolkinderen een warme maaltijd verstrekt De distributiemaat- regelen noodzaken thans, nauwkeurig toe te zien, dat de bonnen van alle levensmiddelen, die voor de warme maaltijden gebruikt worden, door de kinderen worden ingeleverd. De commissie is er van overtuigd, dat het voor vele ouders bezwaar lijk is, doch het is onmogelijk van de distributie maatregelen af te wijken. Het is dus noodig dat elk kind meebrengt: 1 margarinevetbon in de vier weken, 2 vleeschbonnen elke week. 1 rijst- en 1 vermicellibon elke periode. Zeer waarschijnlijk zal ook een bon voor peulvruchten en nog andere te distribueeren levensmiddelen ingeleverd dienon te worden. Het spreekt vanzelf dat de commissie op de volle mewerking van de ouders vertrouwt. HET NEDERLANDSCH BALLET. Aan de uitvoering van „Het Nederlandsch Ballet" op Maandag a.s. in den Stadsschouwburg te Haar lem wordt medewerking verleend door de Haar- lemsche Orkestvereeniging. TENTOONSTELLING OSC. MENDLIK. De tentoonstelling van werken door Oscar Mendlik welke gehouden wordt in den Kunsthandel Leffe- laar, Wagenweg te Haarlem, wordt in verband met de nog steeds zeer groote belangstelling verlengd tot Zaterdag 7 December. BOTSING TUSSCHEN TWEE WIELRIJDERS. Een 33-jarige Inwoner van Bloemendaal wilde Vrijdagmorgen half twaalf van den Zijhveg naar de Jullanalaan te Haarlem rijden, maar hij nam de bocht te groot, zoodat hij in botsing kwam met een 18-jarlgen slagersknecht, die per fiets van den anderen kant kwam. Eerstgenoemde viel: ter plaatse werd hij door leden van den Ongevallen- dienst behandeld Omdat hij over pijn in den rug klaagde, werd hij per ziekenauto naar de Maria- Stichting vervoerd, waar hij ter observatie is op genomen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2