m h m Ijsafzetting, een groot gevaar voor den vlieger. Voor lange avonden. K K ZATKRDAG 30 NOVEMBER 1940 HAARLEM'S DSGBCXC Duitseh legerbericht: Twee Engelsche torpedo jagers in het Kanaal tot zinken gebracht. BERLIJN, 29 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: „Duitsche torpedojagers drongen door in den westelijken uitgang van het Kanaal tot dicht onder de Engelsche k,ust. Hierbij ontstond een gevecht met Engelsche tor pedojagers. Het gelukte twee vijandelijke torpedo jagers te torpedeeren. Andere Duitsche torpedo jagers brachten aan de Zuidkust van Engeland twee schepen van 9.000 en 13.000 b.r.t. en twee andere kleine vijandelijke vaartuigen tot zinKen. Het luchtwapen zette in den nacht van 27 op 28 November en in den loop van 28 November zijn ver- geldingsaanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in het stadsgebied van Londen voort. Nieuwe branden en hevige ontploffingen werden waarge nomen. Sterke afdeelingen deden in den nacht van 27 op November, zooals reeds gemeld, een coneentri- schen aanval op Plymouth en op de haveninstal laties van deze stad en veroorzaakten verscheidene hevige ontploffingen, alsmede groote en kleine branden. Bovendien werden spoorweg- en industri- installaties van een andere groote stad in Schotland doeltreffend met bommen bestookt. Verdragend geschut van het leger en de marine beschoten ook gisteren vijandelijke schepen en an dere doelen in het gebied van Dover. In den nacht van 28 op 29 November wierpen n verscheidene Britsche vliegtuigen in Noord- en West-Duitschland dynamiet- en brandbommen neer. Aan eenige huizen werd aanzienlijke schade toegebracht. Zolderbranden konden snel gebluscht worden. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren in totaal 13 vliegtuigen, waarvan 11 in luchtgevech ten en twee door de luchtdoelartillerie van de ma rine. Vier eigen vliegtuigen worden vermist". NACHTELIJKE STRIJD AAN HE ENGELSCHE KUST. Het D.N.B. meldt nader: Naar reeds in het weer- machtbericht bekendgemaakt is hebben Duitsche torpedojagers een succesvollen aanval op de En gelsche 'kust ondernomen. Hieromtrent verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: De tegenstander heeft de lange, duistere No vembernachten gebruikt om het verkeer onder de Engelsche Zuidkust in grooteren omvang te her vatten. Op grond hiervan besloot de commandant der marinegroep West torpedojagers in actie te brengen tegen de vijandelijke verkeerswegen, waar het thans weer druk is. Overeenkomstige over wegingen hadden reeds eerder geleid tot een aan val op de zee ten Zuidwesten van Engeland, waarbij naar het weermachtbericht enkele weken geleden meldde een vijandelijke kruiser door een torpedo getroffen werd. Bij een nieuwen aanval van enkele onzer tor pedojagers onder hun flottielleleider slaagden de aanvallers er in den nacht van 24 op 25 November ZONDAG 1 DECEMBER 1940. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuzlek. (In de pauze: VARA-Wandkrant). 9.30 Cello en orgel. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Vrijzinnig-Hervormde Kerkdienst. 12.00 VARA-Meisjeskoor „De Krekels". 12.30 VARA-Wand krant. 12.32 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten A. N. P. 1.00 VARA-orkest. 1.40 Zang declamatie met pianobegeleiding. 2.00 Collegium „Musica Divina'. 2.15 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" lezing. 2.30 Vervolg con cert. 2.45 „Land en volk van West-Afrika", lezing. 3.00 Stedelijk orkest van Maastricht en solist (opn.) 3.454.00 Gramofoonmuziek. 4.45 Ziekenpraatje. 5.00 Gramofoon muziek. 5.10 Sportnieuws A. N. P. 5.15 Wekelijksche ge- dachtenwisseling A. N. P. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 Adventsprogramma. 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten A. N. P. en Jluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 AVRO 8.30 KRO 9.30 AVRO. 2.00 VARA. 4.00 NCRV. 5.15—7.15 VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P.. gramofoonmuziek. 0.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Schneiderhan—kwartet. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.45 Nederlandsch kamerkoor. 11.00 Declamatie. 11.20 Schneiderhan-kwartet. 12.00 Cyclus „Nederlandsche dich ters en prozaschrijvers uit vroeger eeuwen en wij". 12.20 Willem Hespe's kinderkoor. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Omroeporkest. AVRO-Opera- en operette-koor en solisten. 2.00 VARA-orkest. 2.30 Radio- tooneel. 2.50 Gramofoonmuziek 3.00 De Ramblers. 3.30 Vroolijke voordracht. 4.00 Nedeilandsch Hervormde Kerk dienst. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisseling A. N. P. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.43 VARA- Wantki-ant. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV. 7.00 Berichten. Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Berichten. Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 schriftlezing en Meditatie 8.25 Geestelijke liederen (opn.). 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00—10.15 Berichten. Duitsch. 10,55 Oude muziek (opn.). 11.30 Berichten, Engelsch. 11.45 Gewijde muziek (opn.). 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Orgel- Concert (opn.). 1.30 Berichten, Engelsch. 1.45 Gramofoon muziek. 2.00—2.15 Berichten, Duitsch. 2.30—2.45 Berichten, Engelsch. 3.30 Uit Berlijn; 50e Verzoekconcert voor de Duitsche Weermacht. 6.00 NCRV-TIarmonie-orkest (opn.). 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. MAANDAG 2 DECEMBER 1940. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en Me ditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmu- ïiek. 9.30 Piano, viool en gramofoonmuziek. 10.10 NCRV- orkest (opn.). 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.15 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek. 2.00 Voor scholen. 2.35 Gewijde nau tiek (gr.pl.), 3.00 Voor tuinliefhebbers. 3.30 Zang, cello en piano. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 6.35 Revida-sextet (opn.). 6.05 Orgelconcert. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek, 7 007.15 Econo mische vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P. en sluiting HILVERSUM II, 301,3 M. VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P... gramofoonmuziek. (In de pauze: VARA-Wandkiant). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang en plano. 11 10 Declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Esmeralda en solist (pl.m. 12.30 VARA- Wandkrant), 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N p. ï.oo VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Piano- Voordracht en zang met planobegeleiding. 4.00 Gramofoon muziek met toelichting. 4,:to Voor de kinderen. 5.00 VPRO: Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 Nieuws- economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Esmeralda. 6.00 „De lichamelijke opvoeding van het Nederlandsche volk", lezing. 6.15 De Ramblers. 6.43 VARA-Wandkrant. 6-45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.oo—7.15 Briesch praatje en nieuwsberichten A. N, P en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Wij beginnen den dag. 7.30 Berichten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00—8.15 Nieuwsberichten A. N. P. 9.009.15 Berichten, Duitsch. 11.30—11.45 Berichten, Engelsch. 12 00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12 45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1,30—1.45 Berichten. Engelsch. 2.00—2,15 Berichten, Du'isch. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Eerste acte van de Opera „Tosca" (gr.pl.). 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Gra- tnofooiimu. ick 5.00—5 15 Berichten. Duitsch. 5.15—5.30 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 6.30 Berichten, Engelsch. (i.45 Cabaretprogrammaf gr.pl.) 7.00 —7.15 Friesch praatje en nieuwsberichten A. N. P. en Suiting. in twee zwaargeladen vijandelijke schepen van 9000 en 3000 b.r.t. tot zinken te brengen. Boven dien werden in dienzelfden nacht drie bewakings- vaartuigen vernietigd. Gewaarschuwd door dezen stoutmoedigen aan val, mitsgaders door vroegere ondernemingen, trok de tegenstander ter bescherming sterke strijdkrachten aan den Westelijken uitgang van het Kanaal samen en meende daarmede voldoen de beveiliging tegen een herhaling van dergelijke raids van Duitsche torpedojagers tot stand ge bracht te hebben. Opnieuw liepen Duitsche torpedojagers uit en vernietigden in den afgeloopen nacht een sleep en een schip van gemiddelde grootte. Dit nachtelijke vernietigingswerk werd spook achtig verlicht door groote branden met reus achtige steekvlamemn er tusschen, die in de ge bombardeerde oorlogshaven Plymouth woedden. Vele uren later geraakten onze torpedojagers slaags met een veel sterkere formatie groote En gelsche torpedojagers. De tegenstander stelde zich in slagorde op en de strijd ontwikkelde zich, terwijl de schepen Noord voor lagen. De eigen en de vijandelijke for matie voeren volle kracht. Onze jagers schoten torpedo's af. Om 6.44 uur werd een vijandelijke jager van het nieuwste type van 1900 ton en met acht stukken geschut van 12 c.M. bewapend door twee torpedo's getroffen, vloog met een geweldige vlammenuitbarsting uit elkaar en zonk terstond. Een andere jager kreeg een voltreffer midscheeps en geraakte zinkend uit het gezicht van de in hoog tempo doorvarende formatie. Daarop ontstond een artilleriegevecht, terwijl de schepen Zuid voor lagen. Om 7.05 uur werd dit afgebroken, daar de Engelsche torpedojagers uit het gezicht geraakt waren. Tegen den middag vielen Vrijdag onze jagers na dit zegevierend gevecht met de vlag in top on verlet hun thuishaven binnen. CONVOOIDÏENST VOOR MOEILIJKHEDEN. In aansluiting op het bovenstaande deelt het DNB nog het volgende mede: Het succes van de Duitsche torpedojagers, die twee vijandelijke jagers aan den Westelijken uit gang van het Kanaal getorpedeerd hebben, treft de Britsche marine te zwaarder, daar deze een groot gebrek aan torpedojagers heeft hetgeen de bescherming der convooien reeds geruimen tijd in groote mate denkbeeldig doet zijn. De in de havens der Engelsche Zuidkust gestationneerde eenheden der Britsche marine hebben in het bijzonder tot taak ten minste een deel der voor de havens aldaar be stemde aanvoeren mogelijk te maken, het jongste verlies in dit gebied bemoeilijkt de nog aanwezige mogelijkheden en doet de kansen op succes der Duitsche acties tegen Britsche koopvaardijschenen nabij de Zuidkust nog toenemen. In dit verband wint ook de reeds gemelde en in het weermachtsbericht van Vrijdag bekend gemaakte grootscheeepsche aanval van Duitsche vliegtuigen op Plymouth, die in den nacht van 27 op 28 November werd ondernomen, aan beteekenis, want deze op een na de grootste havenstad aan de Zuidkust, is hoofdsteunpunt voor de bewaking van het Kanaal en de beschei'ming der koopvaardij, een verzamelpunt voor convooien en 'n belangrijke ra- vitailleeringshaven voor de Britsche vloot. Daar zij in het Westelijk deel der Engelsche Zuidkust ligt, waar het Kanaal met zijn grootste breedte in den Atlantischen Oceaan uitmondt hoopte men van hier uit nog eenigszins met succes te kunnen optreden tegen de van de Fransche kust uitgaande en voort durend scherper woi-dende Duitsche tegen blokkade. Plymouth is echter niet alleen gemaakt tot een eerste klasse vlootsteunpunt met sterke kustver- dedigingswerken, doch het bezit ook niet ver van de - zusterstad Devonport tegenover de Plymouth Sont de op een na grootste staatswerf van Engeland, waarvan juist in dezen oorlog door de marine een zeer groot gebruik wordt gemaakt. Hier bevinden zich de modernste inrichtingen voor den bouw en de reparatie van oorlogsschepen, die als gevolg van de zware beschadigingen van talrijke schepen, door bommen alsmede torpedo- en geschutstreffers eerst •echt onontbeerlijk moeten schijnen. Ten derde ligt de beteekenis van Plymouth in den omslag van rond 10 millioen ton aan levens middelen, olie en hout, terwijl bovendien -r jaai 2.500 schepen van tezamen 11 millioen b.r.t. in hei boven water verkeer de haven aanliepen. Het weermachtsbericht maakt melding van con centrische aanvallen van sterke strijdkrachten der Duitsche luchtmacht op de stads- en havenwerken van Plymouth, welke tot verscheidene hevige ont ploffingen, alsmede groote en kleine branden leid. den. Het gewicht van deze actie blijkt bij de veel zijdige beteekenis van Plymouth voor de Britsche marine, de Kanaalbewaking, den scheepsbouw en de verzorging des lands duidelijk. De met Coventry begonnen serie van verscherpte aanvallen op Brit sche industrie- en havensteden naast de dagehjksche vergeldingsvluchten, welke normaal doorgaan, heeft derhalve met Plymouth een opmerkelijke voortzet ting gevonden. Wederom heeft de Duitsche lucht macht met een krachtig accent aan de geheele wereld haar geweldige trefkracht laten zien. Zoo Plymouth al het zwaartepunt der aanvallen van den nacht op Vrijdag vormde, dan is daarom Londen toch geenszins met rust gelaten. In den nacht van 27 op 28 November alsook Donderdag den loop van den dag zijn wederom talrijke voor de oorlogvoering belangrijke doelen in het centrum der Britsche hoofdstad gebombardeerd. Aan boord der aanvallende machines werden duidelijk hevige ontploffingen en nieuwe branden waargenomen. Wat de City en het havengebied van Londen betreft kan in dit gebied op grond van de vroegere vreese- lijlce verwoestingen, die de luchtmacht twaalf weken lang dag aan dag heeft aangericht, feitelijk nog slechts van het overschot der daar gelegen objecten gesproken worden. Wat nog staan bleef wordt stel selmatig met den grond gelijk gemaakt, naar tal rijke ooggetuigenberichten van buitenlandsche cor respondenten met nadruk verklaren. Italiaunsch legerbericht. OORLOGSRAAD IN TURKIJE. Uit Istanboel (D.N.B.): Onder voorzitterschap van den minister-president is te Ankara een zit ting van den oorlogsraad gehouden. Ilaliaansche tegenaanvallen aan het Grieksche front. Militaire werken op Korfoe gebombardeerd. Engelsch oorlogsschip bij Malta getroffen. ERGENS IN ITALIë, 29 November )Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 175 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Aan het Grieksche front hebben gisteren de divisies Ferrara, Siena en Centauro van het elfde leger tegenaanvallen ondernomen en elke aanvals- poging van den vijand verijdeld. Aan het front van het negende leger valt niets bijzonders te ver melden. Ongeveer 300 vliegtuigen van onze lucht- formaties bombardeerden centra en wegen, waarbij zij hun doelen herhaalde malen raakten, vooral in de zones van Erselce en Sopiki. Er ontstonden ontploffingen en branden. Te Erseke werd een benzine-opslagplaats met machinegeweervuur beschoten. Deze geraakte in brand. Tijdens luchtgevechten werden vier vijande lijke jachttoestellen neergehaald. Twee van onze machines zijn niet teruggekeerd. Aan het front van het negende leger haalde onze luchtdoelartillerie twee vliegtuigen brandend omlaag. Een ander bom bardementsvliegtuig deed een landing in de bed ding van de rivier Devoli. De uit een officier en twee onderofficieren bestaande bemanning werd gevangen genomen. Andere luchtformaties bom bardeerden doelen op Korfoe. Op den ochtend van 28 November hebben onze vlooteenheden de militaire werken van de basis Korfoe aan een langdurig bombardement van kor ten afstand onderworpen. Met duidelijk vernieti gend resultaat werden getroffene de batterijen van San Salvatore, San Stefano, Cultura en Roda, de verdedigingswerken en de kazerne van Sidari, het radiostation van Tignola en de ligplaats van pa- trouillcschepen. De reactie van den vijand was wanordelijk en zonder effect. Onze eenheden leden in het geheel geen schade. In de omgeving van Malta deden onze lucht formaties een aanval op een vijandelijke vloot- formatie. Een groot oorlogsschip werd midscheeps getroffen door een bom van zwaar kaliber. Er ont stonden hevige gevechten tusschen onze bommen werpers, vergezeld door jagers en de vijandelijke jachttoestellen. Vijf vijandelijke machines werden neergehaald en vier andere werden zwaar be schadigd. Een van onze toestellen is niet terugge keerd. Des nachts bombardeerden onze vliegtuigen de haven La Valletta (Malta). In Oost-Afrika deed de vijand luchtaanvallen op Tessenei, doch zonder eenig gevolg, alsmede op Ei Oeak, waarbij twee personen gewond werden en op Comar (Metemma). waarbij twee inlanders gewond werden en een kind den dood vond. Een van onze duikbooten „Marconi" bracht in den Atlantischen Oceaan een Engelsch schip met een lading van 10.000 ton tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen probeerden de steden Brindisi en Tarente te bereiken. Ontvangen door een hevig spervuur van het luchtdoelgeschut wier pen zij brand- en brisantbommen alleen in de om geving van Brindisi, welke terecht kwamen in het open veld of in zee". De gebeurtenissen in Roemenië. Een compromis-benoeming. BOEKAREST, 29 November (A.N.P.) legionnaire commandant Mironovici is benoemd tot hoofd der politie te Boekarest. Hij is een oud medestrijder van Codreanu. Deze benoeming van Mironovici, die als een kalm en energiek man en als overtuigd aanhanger van Sima bekend staat,, wordt beschouwd ais een compromis tusschen generaal Antonescu en de legionnaire beweging. INTERNEERINGSKAMP IN MELLES. GENèVE. 29 Nov. (D.N.B.) Naar uit Vichy ge meld wordt, is te Melles, in de buurt van Aix-en- Provence, een interneeringskamp opgericht, dat als verzamelpunt voor die buitenlanders dient, die op eigen wensch Frankrijk willen verlaten, resp. krachtens besluit van de Fransche overheid het land moeten verlaten. Eisclien der Engelsche vak- vereenigingen. Een halve dag staking? NEW-YORK, 29 Nov. (D.N.B.) De Asso ciated Press meldt uit Londen, dat de nationale commissie der vereenigde vak organisaties van technici en ingenieurs welker leden grootendeels in de oorlogs-industrie werkzaam zijn, beslo ten heeft op 14 December een halven dag het werk neer te leggen. Inmiddels zal een stemming gehouden worden, of de vakorganisatie loons- verhooging zullen eischen. Voorts besloot de nationale commissie aan haar eischen door staking kracht bij te zetten, indien de vakbewegingen den looneisch zullen stellen. De vakorganisaties omvatten op het oogenblik 400.000 leden. Euvel volgens prof. Heinkel spoedig verholpen. BERLIJN, 28 November (V.P3.) De Berlijn- sche correspondent van de V.P.B. had een onder houd met den beroemden vliegtuigbouwer prof. dr. Heinkel, naar aanleiding van het nieuwe ge vaar, waarmede de oorlogsvliegers in dit seizoen te kampen hebben: de gevreesde ijsafzetting op belangrijke deelen van hun machines. Professor Heinkel zeide dat er op het oogenblik drie methoden in gebruik zijn om dit gevaar te keeren: een mechanische, een chemische en een thermische methode. De eerste methode wordt het meeest toegepast. Hierbij worden rubberzakken om de vleugelpunten getrokken, die in normalen toestand het vleugel profiel nauw omsluiten. Begint zich ijs af te zet ten, dan wordt deze gummizak van de cabine uit opgeblazen, waardoor het ijs af splintert. Dit op zichzelf zeer bruikbare middel heeft echter het nadeel, dat rubber een beperkten levensduur heeft en in bepaalde gevallen falen kan. Voor de ontdooiing van het ijs op de ruiten van de cabine gebruikt men ruitenwisschers, die met alcohol probaat werken. Als chemische middelen gebruikt men bepaalde mengsels, die op beide zijden van de vleugels worden uitgesmeerd en moeten ver hinderen dat zich ijs afzet. Het nadeel daarvan is dat zij gemakkelijk door regen kunnen worden afgespoeld. Aan de thermische methode wordt dan ook de voorkeur gegeven, omdat deze onder alle omstandigheden zonder stoornis werkt, ook al is in technisch opzicht het aanbrengen van de benoodigde installaties vrij ingewikkeld. Aan alle daarvoor in aanmerking komende onderdeelen van het vliegtuig wordt bij deze methode door warme lucht of stroom zooveel warmte toege voerd dat de temperatuur op deze onderdeelen boven het nulpunt ligt, waardoor ijsafzetting on mogelijk wordt. De warmte wordt geleverd door den motor of door een speciaal verwarmingsappa raat. Tenslotte zeide professor Heinkel dat hij op grond van de bestaande methode overtuigd is, dat de ijsafzetting haar gevaarlijk karakter voor de vliegtuigen zal verliezen. Koning Michael van Roemenië tijdens het bezoek aan zijn landgenooten, die door de aardbevings ramp getroffen werden, waarbij de jeugdige vorst zich persoonlijk van de verzorging der slacht offers en van den wederopbouw der geteisterde gebieden op de hoogte kwam stellen. (Foto Weltbild). Frankrijk krijgt aardappelen uit Duitschland. GENèVE, (A.N.P.) In een artikel, dat steunt op verklaringen van Gillet, die belast is met de aardappelvoorziening van Parijs, schrijft de „Oeuvre" over de waarborging dezer voorziening door Duitschland. Voor een geregelde aardappel- voorziening van Parijs is een reserve van 51'2 mil- loen K.G. noodig. Op het oogenblik echter be draagt deze reserve 2 millioen K.G., doch nog deze week wordt ze aangevuld met 3Va millioen K.G. uit Duitschland. Dit bericht, aldus dit blad, zal zeker ieder Franschman er van overtuigen, dat de Duitsch-Fransche samenwerking méér verdient, dan'bevit te worden. De aardappeloogst in Frank rijk is zóó ontstellend slecht, dat zij nauwelijks voor een maand voldoende zou zijn. Zonder de hulp uit Duitschland zou Frankrijk zich in een wanhopigen toestand bevinden. Maar Duitsch land heeft bovendien reeds 40.000 ton pootaard- appelen voor den voorjaarsoogst beschikbaar ge steld, welke over geheel Frankrijk verdeeld zullen worden. Verder ontvangt Frankrijk voor den win- ter-uitzaai nog 50.000 aardappelplanten uit Duitschland. De Fransche aardappeloogst van het volgende jaar is door de hulp van Duitschland volkomen gewaarborgd. De toestand in Roemenië. BOEKARES, (D.N.B. In den politieken toestand van Roemenië is een verdere ontspanning ingetre den, dooh de situatie geeft echtr nog steeds rede nen tot bezorgdheid. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk, vast te stellen hoeveel acties tegen de vijanden van de legionnaire beweging ten uitvoer zijn gelegd en wie het slachtoffer zijn geworden van deze actie. Er schijnen zich hieronder politici te bevinden, die eenige jaren geleden de IJzeren Garde bestreden hebben. Verder politie-agenten, die schuldig waren aan het vermoorden, mishan delen en vervolgen van legionnairen. Het centrum van deze acties ligt waarschijnlijk in Plojeschti, waar steeds een bijzonder actieve groep legionnairs heeft bestaan, uit welke groep destijds ook de ple gers van den aanslag op den vroegeren minister president Calinescu afkomstig waren. Het aantal personen, dat in Plojeschti is neer geschoten, wordt op twintig geraamd. Horia Sima is naar Plojeschti vertrokken en heeft in den met generaal Antonescu overeengekomen geest de leiding der legionnairen aldaar aangera den verdere acties achterwege te laten. Horia Sima heeft zijn wil geheel doorgezet. De voorzorgsmaat regelen, die generaal Antonescu genomen heeft, zijn intusschen gehandhaafd. Het toepassen van de nieu we wet, waarbij zware straffen zijn gesteld op moord en vrijheidsberooving, zou zeer moeilijk zijn. De daders zijn deels onbekend, zij worden door hun kameraden in bescherming genomen. De daad te Jilava wordt door het volk algemeen goedge keurd. De Engelsche blokkade tegen Syrië. Irak voorziet Syrië van levensmiddelen. BEIROET, 29 November (A.N.P.) De blokkade tegen Syrië, waarmede de Engelschen het lrnd wil den dwingen van maarschalk Pétain af te vallen, is thans ineengestort, doordat Irak zich bereid heeft verklaard, Syrië van levensmiddelen te voorzien. De teruggekeerde Fransche zeelieden Trouw aan Vichy. GENèVE, 29 Nov. (D.N.B.) De Fransche zee lieden, die de laatste dagen met de schepen Ca nada en Massiglia uit Engeland teruggekeerd zijn, hebben een telegram gericht aan maarschalk Pétain, waarin zij uitting geven aan hun toewij ding en verklaren, dat zij bereid zijn mede te werken aan den opbouw van Frankrijk. Maar schalk Pétain heeft zijn dank betuigd en de zee lieden namens het vaderland welkom geheeten. De Japansche Rijksdag geopend. TOKIO, 29 November (D.N.B.) Bij de plech tige opening van de nieuwe zittingsperiode van den rijksdag is de keizer officieel verwelkomd. De voorzitter van het Hoogerhuis, graaf Matsoedeira, wees in een korte toespraak op de vijftigjarige ge schiedenis van den Japanschen rijksdag. De mi nisterpresident, prins Konoje, dankte den keizer voor zijn aanwezigheid. Dit plechtige uur, zoo be toogde hij, bevestigt opnieuw de vastberadenheid van de Japansche regeering en het Japansche volk om de tegenwoordige moeilijkheden te boven te komen en de groote taak te vervullen welke den vrede in het Verre Oosten en in de wereld tot doel heeft. Na de vergadering ontving de keizer 12 leden van den Rijksdag, die meer dan dertig jaar lid zijn van het Hooger- of Lagerhuis. No. 21. KRUISIVOORD-PUZZLE. (Vraagteckcn). V Horizontaal: Verticaal: 1. Lichaamsdeel. 3. Projectiel. 5. Slot. 8. Onmoedig. 10. Vreemde munt. 12. Onderricht. 13. Bedaagd. 15. Papegaai. 17. Getij. 18. Egaal. 20. Voertuig. 21. Gebied. 22. Wapen. 24. Samenzweerders. 28. Badplaats. 29. Germaansche godin. 30. Belofte. 31. Keukengerei. 33. Priem. 34. Voorzetsel. 35. Europeaan. 36. Keukengerei. 37 Zeef. 38. Maat. 39 Vorstelijke titel. 40. Plaats in Zeeland. 42. Sleeën. 43. Vaarwel. 44. Dierenverblijfplaats. Rijk in Azië. 48. Worstelperk. 49. Voor. 1. Voorzetsel. 2. Zangnoot. 3. Zangstem. 4. Voegwoord. 6. Nummer. 7. Spoedig. 8. Koeienmaag. 9. Beneveld. 11. Tijdperk. 12. Schrijfloonen. 13. Betalen. 14. Duivel. 16. Vogel. 18. Ernstig. 19. Nieuw. 21. Plaats in Noord- Holland. 23. Misdrijf plegen. 25. Dorp in Gelderland. 26. Zot. 27. Droogplaats. 32. Zangnoot. 33. Geestdrift. 36. Stevig. 37. Mennoniet. 39. Koningin der goden. 40. Familielid. 41. Voegwoord. 44. Muziekinstrument. 45. Vaartuig. 46. Bevestiging. 47. Voorzetsel. Oplossing twiige ongave. No. 20. INVULRAADSEL. E R a E N S B E R G E N M 0 E R A S B E D E R F E E R D E R Bezorgdheid in Canada over den toestand in Engeland. Stemmen in het parlement. De conservatieve leider In het Canadeesche parlement, Hanson, heeft verklaard, aldus wordt uit Ottawa gemeld, dat hij het beslist noodza kelijk acht dat de minister-president het par lement en het land mededeelt hoe ernstig de toestand is en wat Canada kan doen om En geland te helpen met menschen, materiaal cn wapentuig. De toestand is ernstiger dan ooit sedert de ineenstorting van Frankrijk. Het lot van Coventry, Birmingham, Bristol, Southamp ton, het verlies van schepen, de verklaring van Lothian over de Engelsche financiën, alles wijst op den ernst van den toestand in En geland. Naar de „New-York Times" meldt gaf de minis ter-president, Mackenzie King, toe dat de toe stand ernstig is en zeide hij. dat hij spoedig een desbetreffende verklaring zou afleggen. DE TOESTAND IN ENGELAND. STOCKHOLM, 29 Nov. (DM.) r- Volgens een eigen bericht uit Londen van het Engeland vriend schappelijk gezinde blad .Dagens Nyheter", zou den Britsche waarnemers van den toestand, die verantwoordelijkheisgevoel bezitten, zonder om wegen verklaren, dat de toestand in Engeland van nu af aan waarschijnlijk zeer snel radicaal zal veranderen en dat de offers, die spoedig van de bevolking geëischt zullen worden, aanzienlijk grooter zullen zijn, dan in de afgeloopen veertien maanden van den oorlog het geval is geweest. Verder meldt Dagens Nyheter, dat de geheele Britsche pers den nadruk legt op den ernst van den toestand en de grootste vrees tot uitdrukking brengt over den vorm en organisatie der oorlogs productie door de Britsche regeering. De „Yorkshire Post" schrijft, volgens „Dagens Nyheter". over de Britsche eischen naar een doel treffend middel tegen de nachtelijke aanvallen, dat het verstandig zou zijn, aan te nemen, dat de middelen tegen de nachtelijke bombardementen waarschijnlijk niet te vinden zullen zijn. Derhalve is het handhaven der productie ondanks de lucht aanvallen het belangrijkste. Geschikte middelen hiertoe zijn het vervangen van groote fabrieks complexen door afzonderlijk liggende kleinere fa brieksgebouwen, het organiseeren van een snel vervoer van de arbeiders en het inrichten van veilige slaapplaatsen voer de arbeiders.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9