^tEau de Cologne v^iporfjinis Keel Verzachtend VICKS HOESTBONBONS Huiuxeïkye&ied AGENDA. SHAHI FRISCO CARAT* SINFONIE Verduister goed, Zooals het moet. Maandag op Dinsdag: van 17.29 tot 9.30 MAAN Opkomst 3 December 12.34 Ondergang 3 December 22.19 Stoffelijk overschot van Codreanu bijgezet. Kransen van Hitler en Mussolini. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Zaterdag- /chtend is in Boekarest het stoffelijk overschot van Codreanu en de tegelijk met hem vermoor de dertien Légionnairs plechtig bijgezet in het Groene Huis. den zetel van de Légionnaire bewe ging in Boekarest, waar het een laatste rust plaats zal vinden. De plechtigheden begonnen met een gods dienstoefening in de Légionnaire kerk in Boe karest, waar de kisten sinds drie dagen stonden opgebaard. Na de aankomst van den leider van den staat, generaal Antonescu, legden rijkslei der Baldus von Schirach den krans van den Fuhrer en de leider der buitenlandsche organisa tie van de N.S.D.A.P., gouwleider Bohle, den krans van den plaatsvervanger van den Fuhrer, Rudolf Hess. bij de kist van Codreanu. De krans van den Führer was versierd met een lint, waarop de handteekening en de standaard van den Führer stonden. Na de Duitsche dele gatie legden de Italiaansche gezant een krans van den Duce en een speciale afgezant een krans van de Fascistische partij neer. Vervolgens werd een plechtige kerkdienst ge houden. waarbij aanwezig waren de leider van den staat, generaal Antonescu, de plaatsvervan gende minister-president en leider der légion naire beweging, Horia Sima, de vertegenwoor digers van den Führer en van Rudolf Hess. Voorts de Duitsche en de Italiaansche gezant, de Spaansche en Japansche zaakgelastigden, de generaals der Duitsche missie van leger en luchtwapen, benevens leden van het corps di plomatique. Na den kerkdienst trok de rouwstoet door de geheele stad naar het Groene Huis. Voorop liepen talrijke priesters, gevolgd door de met de Roemeensche vlag bedekte bronzen kist van Codreanu. Hierop volgden de dertien andere kisten, die allen werden gedragen door légionnairs. De kransen, de eeregasten, sterke afdeelingen van het leger en de formaties der légionnaire beweging sloten hierbij aan. Op het Overwinningsplein voor het nieuwe gebouw van den minister-president aanschouwde staatslei der, generaal Antonescu, tezamen met de eere gasten het voorbij ma rche eren der eeredelegaties der N.S.D.A.P. en van den fascio met haar vlag gen, der troepen en der légionnaire formaties, die verder trokken naar het Groene Huis. De stad was met vlaggen versierd. De lampen waren met groen doek omfloerst. Ook veel Duitsche en Italiaansche vlaggen waren te zien. Honderd duizenden menschen groetten met opgeheven arm den rouwstoet en eerden den dooden leider der légionnairs in een vroom stilzwijgen. Ter wijl de rouw stoet door de stad trok luidden de klokken van alle kerken. Bomaanslagen te Agram. Gericht tegen Kroatische leiders. Naar het Joego Slavisch persagentschap Avala bericht, zijn Zaterdagmiddag op drie plaatsen in de stad Agram bommen ontploft, zonder schade aan te richten De daders zijn tot dusver onbekend. De politie stelt een on derzoek in. De aanslagen waren gemunt op het verblijf van den Banus, op een plaats voor de woning van den secretaris-generaal der Kroatische boerenpartij, dr. Kroejewitsj, en op het huis naast dat van den plaatsvervangenden premier, dr. Matsjek. De ma- terieele schade is gering. Blijkbaar is er sprake van demonstraties van Kroatische nationalisten tegen de politiek van de Kroatische boerenpartij. IR. WIGERSMA UIT DE WAAG. De stichter van De Waag, ir. B. Wigersma, is, naar De Waag meedeelt, thans uit de redactie van dit blad getreden. en geneeskrachtig door de 2*82 Vicks VapoRub ingrediënten (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA DINSDAG 3 DECEMBER 1940. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. .45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Russisch orkest „Slawa" en so listen. 12.45—1.00 Nieuws- en economische berichten A. N. 1.001.15 Gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek. Voor de vrouw. 3.00 Cello en piano. 3.15 Zang met pianobegeleiding. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.35 Vervolg van 3.00. 3.50 Vervolg van 3.15. 4.00 KRO-symphonie-eoncert. 5.00 Cyclus ,,De betrekkingen met het Nederlandsche mu ziekleven van groote figuren uit de muziekgeschiedenis". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-symphonie-orkest. 6.45 Le- over dc Nederlandsche Cultuurkring, 7.00—7.15 Vra gen van den dag en nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II. 301,5 M. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor dc vrouw. 10.35 Piano- •oordracht. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Philhar- monisch kwartet. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Puszta- orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. Cyclus „Uw hond en de mijne". 1..05 Amabile-sextet soliste. 2.00 „Johannes Brahms in Nederland", cause rie. 2.15 Omroeporkest en solist. 2.45—3.00 Cyclus „In de schijnwerper", in een pauze: Gramofoonmuziek. 4.00 Ca baretprogramma (opn.). 4.30 Lily Matthé en haar orkest. 5.00 VPRO: Jeugduitzending. 5 15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 AVRO-Amusements- orkest en solist. 6.15 Zang met pianobegeleiding en toe lichting. 6.45 Lezing over de Nederlandsche Cultuurkring. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P. a sluiting KOOTWIJK. 1875 M. VARA. 7.00 Berichten, Dultsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten. Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 9.00—9.15 Berichten. Dultsch. 11.30—11.45 Berichten, Engelsch. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten. Dultsch, 12.45 Nieuws- en economische berich- A. N. P 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten, Engelsch. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00—2.15 Berichten. Dultsch. 2.30 Be richten. Engelsch 2.45 Veikorte opera ..Faust" (gr.pl.). 130 Berichten, Engelsch. 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Be- •Ichten Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- cn beursbe richten A. N. P. 5.30 RVU.: Cyclus ,,Een studie in zwart cn wit". 6.00 Orgelspel. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gr»* mofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag *n nieuws* berichten A. N. P. en sluiting. MAANDAG 2 DECEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD Assenaar hamsterde groote hoeveelheden. De marechaussee te Assen heeft in samenwer king mei den Centralen Crisiscontröledienst een invai gedaan in een tweetal aan één eigenaar toe- behoorende perceelen op vermoeden, dat deze Assenaar groote hoeveelheden levensmiddelen etc. had gehamsterd. Hoe hoog de verwachtingen ook waren, zij wer den verre overtroffen. Enorme hoeveelheden ble ken te zijn opgeslagen van allerlei producten. Kis ten vol gecondenseerde melk, kazen, bak- en braadvet, groote hoeveelheden waschmiddelen als Lux. Im:. Rinso enz., verder toiletzeep, suiker, thee. koffie, chocolade, honing, stroop, slaolie, levertraan, wrijfwas enz. enz., letterlijk van alles. Een flink gezin zou er meer dan 25 jaar ruim van kunnen leven. I.n één der beide panden waren de voorraden verstopt in een ruimte tusschen de zoldering van de benedenverdieping en den vloer van de boven verdieping. De marechaussee is Vrijdagmorgen met het ver voer van de goederen begonnen. Zij heeft den ge- heelen dag en zelfs den nacht doorgewerkt om auto's vol goederen naar de marechaussee-kazer ne over te brengen (A.N.P.) Josjizawa in plaats van Kobajasji naar Batavia. TOKIO. 30 Nov. (Domei). De woordvoer der van het Japansche ministerie van buiten landsche zaken heeft medegedeeld: „De on derhandelingen met Nederlandsch-Indië, die in September zijn begonnen, zijn te Batavia voortgezet, nadat korten tijd geleden onze eer ste gedelegeerde, Itsjizo Kobajasji, was terug gekeerd. De regeering heeft thans besloten Ken- kitsji Josjizawa, oud-minister van buitenland sche zaken en thans lid van het Hoogerhuis, naar Batavia te zenden om als opvolger van Koba jasji aan de onderhandelingen deel te nemen. Met Nagaiwa, secretaris aan het ministerie van buitenlandsche zaken, en den vice-consul Mijosji zal Josjizawa op 12 December aan boord van de „Nissjo Maroe" van Kobe vertrekken''. Gevaarlijke trottoirs voor de voetgangers. Er wordt tegenwoordig veel aandacht aan de Voorschriften voor de veiligheid van het verkeer gewijd, vooral nu men slechts 8 van de 24 uur van het daglicht kan profiteered. De voetgangers worden in hun eigen belang zoo veel mogelijk van den rijweg geweerd. Bij drukke punten zijn kettingen gespannen, waarbij een bordje met het opschrift: „Hier oversteken" is aangebracht. Toch is het gewenscht, dat nog iets meer voor de veiligheid van den voetgangers wordt gedaan. Vooral in de buitenwijken, zooals bijvoor beeld op den Bronstéeweg en den Heerenweg, is het verkeer over de trottoirs tijdens de duisternis zeer gevaarlijk. Voor diverse garages zijn namelijk in het trottoir verlaagde opritten naar den ingang van het tuinhek gemaakt, in den vorm zooals men op bijgaande teekening kan zien. Het gevaar van struikelen is hier groot, omdat de randen van den oprit niet zichtbaar zijn. Voor hen, die er dagelijks passeeren, is dit niet zoo bezwaarlijk; die kunnen zich wel oriënteei-en. Maar zij, die er zelden ko men, kunnen een leelijken val doen. Het zou daarom gewenscht zijn als de randen er van helder wit geschilderd werden, zooals gelukkig op vele hoeken reeds met de trottoirbanden ge schied is. Her-ijk maten cn gewichten. Dc her-ijk van maten en gewichten zal plaats hebben binnen heth tijdvak van '1 Januari 1940 tot en met 30 September 1941 te Haarlem (met uitzondering van Spaarndam) eiken Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 13 Januari tot en met 27 Fe bruari. met uitzondering van 31 Januari; te Heemstede 3 Maart, te Bennebroek en Voge lenzang 6 Maart, te Hoofddorp 10 Maart, te Nieuw-Vennep 17 en 18 Maart, te Halfweg 8 April, te Haarlemmerliede Spaarnwotide 9 April, te Spaarndam 16 en 17 April, te Bloemendaal 18 April, te Overveen 21 April, te Zandvoort 22, 23 en 24 April, te Santpoort 28 en 29 April, te IJmuiden 2, 5. 6, 7, en 8 Mei, te IJmuiden-Oost 12, 13 en 14 Mei, te Velsen-Noord 19 en 20 Mei, te Wijk aan Duin 23 Mei. te Wijk aan Zee 26 Mei, te f--verwijk 26, 27, 28, 29 en 30 Mei. geering in China. Het plan omvat opslag van Wolfram, antimoium en tin van Chineesche her komst met een totale waarde van 60 millioen dol lar. De levering moet zoo luidt de brief, „binnen de eerstvolgende jaren" gesciheden. ANTWOORD OP HET VERDRAG TOKIO—NANKING. WASHINGTON, 2 December (Domei). Het bericht dat de V.S. opnieuw een leening ver strekken aan de regaering van Tsjoengking. wordt door alle bladen op de voorpagina gepu bliceerd, die hierin een duidelijk berekend- antwoord van Washington zien op de onder- teekening van het verdrag tusschen Tokio en Nanking. Het besluit om Tsjang Kai Sjek deze leening te verstrekken, is wellicht reeds eerder genomen, maar aldus meenen de bladen de regeering heeft de bekendmaking ervan doen samenvallen met het sluiten van het verdrag, teneinde de po litieke uitwerking ervan te verhoogen. De „Wash ington Post" noemt dezen stap van president Roosevelt zijn eerste groote internationale maat regel sedert zijn herkiezing, waardoor niet alleen het Chineesche verzet versterkt wordt, doch ook de ljulpverleening van de Sovjets aan- Tsjang Kai Sjek wordt aangemoedigd. De „Star" schrijft dat deze leening getuigenis aflegt van het voornemen (Adv Ingez. Med.) der V.S., Tsjang Kai Sjek te steunen. De ..Balti more Sun" is van meening dat deze maatregel een nauwkeurig overwogen antwoord schijnt te zijn aan Japan om aan te toonen dat de V.S. thans meer dan ooit achter het onafhankelijke Chinee sche bewind van Tsjoengking staan in diens strijd tegen Japan. Het blad merkt tevens op dat deze leening het totaal van alle vorige Amerikaansche leeningen aan China sinds 1935 overschrijdt, het geen een nieuw bewijs is voor haar politieke be- teekenis. Directeur vaii het perswezen. De heer N. Oosterbaan benoemd. 's-GRAVENHAGE, 30 Nov. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten is met ingang van 1 December 1940 benoemd tot directeur van het perswezen de heer N. Oosterbaan te 's-Graven- hage. AMSTERDAMSCH STUDENTEN CORPS. De Illustrissimus Senatus Studiosorum Ara- sielodamensium heeft wegens het overlijden van den curator der universiteit van Amsterdam, mr. dr. A. baron Röell, den corpsrouw aangenomen tot en met den dag der begrafenis. „Op heeft VAN NIEL zijn uxeeiqa niet!" Groote Houtstr. 86 Tel. 10371 (Adv Ingez Med.) Heden: MAANDAG 2 DECEMBER. Stadsschouwburg: „Het Nederlandsch Ballet" 2.30 en 7.30 uur. N.V. Haarl. Sodafabriek. 2e buitengew. alg. ver gadering v. aandeelh. Café-rest, Brinkmann, Groote markt. 4.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel". 104 uur. Luxor Theater: „Op stap", 2.30. 6.30 en 8.45 uur Palace: „Moordzaak Holm", 2, 6.30 en 8.45 uur Frans Hals Theater: „Verbannen" 2.30, 6.30 er 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De Postmeester", 2.30, 6.3( en 8.45 uur. DINSDAG 3 DECEMBER. Gebouw Ned. Protestantenbond: Ledenvergade ring Vereeniging „Tot Steun", 3 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zi ons doel", 104 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en Öes avonds. Amerika leent Tsjoenkiiig 100 millioen dollar. Helft daarvan dient voor steun aan de Chineesche valuta. Ui.t Washington verneemt het D.N.B.Roosevelt heeft bekend gemaakt dat de Ver. Staten aan de regeering te Tsjoengking een nieuwe leening ten bedrage van 100 millioen dollar zal toestaan. Hier van zijn 50 millioen door de import- en exportbank „voor algemeene doeleinden" ter beschikking ge steld. De overige 50 millioen moeten dienen tot steun van de Chineesche valuta en zijn afkomstig uit het stabilisatiefonds van het ministerie van financiën, dat over 2 milliard dollar beschikt. De minister van financiën, Morgenthau. zal heden hei plan tot steun aan de Chineesche valuta bekend maken aan de bank- en valutacommissies van he' congres. De 50 millioen dollar van de Import- en Export- bank zullen, naar vernomen wordt, op de rekening voor aankoop van voor den oorlog belangrijke me talen in China geplaatst worden. Met betrekking tot dit laatste verneemt het D N. B. dat het Witte Huis een brief gepubliceerd heeft van den directeur der federale leeningen, Jones, aan Roosevelt. Deze behelst een plan voor nieuwe metaalaankoopen der Amerikaansche re-

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 12