Haarlem's Dagblad VULPENHOUDERS! Eigen Boeken en Vertaalde. Brandstoffenbonnen langer geldig. Luchtaanvallen op vele deelen van Engeland Een vondst. Winterhulp-Nederland Actikeien enz. 58e JAARGANG No. 11*626 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 2 December 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0,35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek In dit tijdvak des jaars worden de menschen overstroomd met de gedrukte aanbevelingen, die honderden uitgevers voor hun nieuwe uitgaven afvaardigen. Ik zal niet gaan uitweiden over de velerlei vormen waarin zij deze reclame gieten. Maar er zijn er bij die zich niet tot de afzonder lijke boeken bepalen en zich ook in algemeene be schouwingen begeven; daartoe behoort het tijd schriftje van de Uitgevers Maatschappij Elsevier en in „Elseviriana" heb ik een beschouwing gele zen die de aandacht van velen verdient. De vraag: „Wat leest ons volk?" wordt daarin beantwoord met: „bij voorkeur vertaalde boeken". Elseviriana put zijn gegevens uit de reeks maandelijksche lijst jes, die de Haagsche Post pleegt te geven omtrent de meest-gelezen boeken, in een rangorde van 1 tot 5. Van de meest gevraagde boeken in 1938 wa ren de nummers 1 tot en met 3 vertaalde. Is een dergelijke onmiskenbare voorkeur toeval? De lijst jes uit de jaren 19351937 geven daar weer ant woord op. „Elseviriana" heeft aan de eerste plaats op een maandlijst vijf punten toegekend, aan de tweede vier enzoovoorts en heeft toen ontdekt dat in de vijf jaren 19331937 101 verschillende boe ken werden uitgekozen, waarvan 31 niet in de ru briek schoone letteren thuis hooren. Het merkt daarbij terloops op dat het wel een kenmerkenden kijk op de Nederlandsehe geestesgesteldheid geeft, dat bijna een derde van de meest gevraagde boeken tot de populair-wetenschappelijke groep behoorde. Van de overige 70 konden 47 het niet verder bren gen dan 10 punten; daarbij waren 15 vertaalde en 32 oorspronkelijke. Meer dan 10 punten behaalden 13 uitgaven, waarvan één vertaalde en twaalf oor spronkelijke. Nu nadert de groep der „best-sellers": de boeken die meer dan 20 punten verwierven. Dat waren er vier, waarvan twee vertaalde en twee oorspronkelijke. En tenslotte waren er de zes uit verkorenen, die de dertig punten overschreden. Van die zes bleken er vijf vertaald en maar één oorspronkelijk. „Ontstellend duidelijk is het bewijs geleverd dat het Nederlandsehe volk (in den be perkten zin van de gegevens der boekenverkoo- pers, want daaraan zijn ze ontleend) ver en ver de voorkeur geeft aan vertaalde werken boven de voortbrengselen van eigen bodem", schrijft Else viriana. Men moet voorzichtig met statistieken zijn, zoo als hier meermalen gezegd is, en het tijdschrift maakt ook een reserve, door de beperking van de gegevens der boekenverkoopers te vermelden. Er wordt immers ook zeer veel uit bibliotheken ge leend en zelf onderling ter lezing gegeven. Maar men kan de gemaakte berekeningen toch niet veel beteekenis ontzeggen en men weet zelf ook wel hoe groot de plaats is, die het vertaalde boek in ons land inneemt. Het onvertaalde buitenlandsche boek komt er trouwens nog bij, al haalt dat niet zulke groote oplagen omdat slechts een minderheid van ons volk boeken in de oorspronkelijke vreem de talen leest. Er zijn natuurlijk ook gunstige verklaringen van de belangstelling voor buitenlandsche boeken aan te voeren. Zij toont een breedheid van blik, die ver over de grenzen reikt. Maar als die eigen waardevolle litteratuur schaadt is zij niet verheu gend. De vraag komt dan op: hapert het aan eigen waarden? Zijn die te schaarsch? Merkwaardiger wijze geeft hetzelfde tijdschriftje daaróp een com mentaar in de bespreking van zijn nieuwe uitgave „Hollands Glorie" door Jan de Hartog: „Het is moeilijk precies te zeggen waarom, maar naar onze meening is het tijdperk van de „intellectueele" romans, wel knap, soms iets pervers maar altijd eenigermate morbide, voorbij". En dan noemt het eenige schrijvers op die buiten deze kenschetsing Vallen. Mij wil het voorkomen dat in de laatste paar jaar al een kentering merkbaar is die duidt op een nieuwe richting in de Hollandsche romankunst en daarmee op toenemende belangstelling. Niet alleen vele boerenromans maar ook historische romans getuigen daarvan. De belangstelling voor die laat ste is gemakkelijk verklaarbaar. De leek op histo risch gebied zal zich niet de illusie maken dat hem door de lezing van enkele boeken de wording van het geheele historische proces volkomen duidelijk wordt, dat geleid heeft tot de zware tijden die wij doormaken. Maar hij weet wel dat onze voorva deren ook zulke tijden gekend hebben en wil we ten hoe zij zich daarin gedroegen en wat er pre cies geschiedde. Bovendien maakt nu het boek op gang dat Nederlandsehe prestaties op velerlei ge bied in het licht stelt. En die opgang, de belang stelling voor zulke boeken is nog gemakkelijker te begrijpen. De lezing ervan staalt ons zelfbewust zijn, ons zelfvertrouwen dat wij meer dan ooit noodig hebben. Nu, in oorlogstijd, is het aantal buitenlandsche boeken dat tot ons komt veel geringer dan in vorige jaren. Dit feit op zichzelf zal den verkoop van het oorspronkelijke Nederlandsehe boek sterk ten goede komen. Onder de Nederlandsehe romans van vroeger jaren waren er inderdaad die een richting vertegenwoordigden, die een bijzondere voorkeur voor pathologische gevallen aan den dag legde en soms den indruk gaf van een ziekelijke belangstelling in onderwerpen, die voor den vak man belangrijk kon zijn maar op den gewonen lezer een verslappende, demoraliseerende uitwer king moest hebben. Dat dit soort romans geen grooten lezerskring vond heeft mij nooit verbaasd. Als het zijn tijd gehad heeft geloof ik dat wij ons daarin slechts verheugen kunnen. Ik heb er in vroeger jaren in dien zin over geschreven en ik herhaal het. Levenskracht en opgewektheid zullen ook den verkoop van den Nederlandschen roman bevorderen. R. P. PERSONALIA. Het classicaal bestuur van Haarlem heeft de acte godsdienstonderwijs in de Ned. Herv. kerk na gehouden examen uitgereikt aan den heer E. Loerakker Jr. alhier. Toten met MDecembera.s. In verband met het feit, (lat reeds 1/3 gedeelte van de bonnen op de vaste brand- stoffenkaarten is aangewezen voor het koopen van brandstoffen, terwijl in den regel na 31 December nog ongeveer 65% van de brand- stoffenbehoefte gedurende een stookseizoen wordt verbruikt, is besloten den geldigheids duur van de thans reeds aangewezen bonnen en toewijzingen voor de 2e periode te verlen gen tot en met 14 December 1940. Derhalve geven gedurende het tijdvak van 1 November 1940 tot en met 14 December 1940 de met „04", „05", „06" en „07" gemerkte bonnen van de „bonnenkaart distributie vaste brandstof fen, haarden, kachels", alsmede de met „07", „08", „09", „10", „11", „12" „13" en „14" gemerkte bon nen van de „bonnenkaart distributie vaste brand stoffen centrale verwarming" en voorts de met „brandstoffen, één eenheid tweede periode" en de met „cokes, één eenheid, tweede periode", ge merkte bonnen, elk recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „brandstoffen" of cokes" gemerkte toewijzingen, welke tot 14 De cember 1940 of een vroegeren, mits na 14 Novem ber 1940 gelegen, datum waren geldig verklaard, is eveneens verlengd tot en met 14 December 1940. Voorts wordt aangeraden, de bonnen, welke thans geldig zijn. vóór den vervaldag, dat wil dus zeggen vóór 14 December as., bij de kolenhande laren in te leveren, ook indien op deze bonnen niet aanstonds brandstoffen kunnen worden af geleverd. Deze aflevering zal dan later alsnog kunnen plaats hebben. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. BUREAU VERPLAATST naar STADHUIS, ingang GROOTE MARKT naast de klok. Telefoon No. 11855. Postgiro No. 212795 (Adv. lngez. Med.) Zware schade te Southampton NEW-YORK, 2 December. (D.N.B.) Over de Duitsche luchtaanvallen op Engeland van Zondag wordt uit Londen gemeld dat Duitsche bommerwerpers boven de Zuidkust brand- en brisantbommen hebben laten vallen, terwijl het opruimingswerk nog gaande was in de puinhoopen van de haven van Southampton, ra den geconcentreerden luchtaanval, die pas Zondagmorgen eindigde. De Duitsche bom menwerpers, aldus dit bericht, gebruikten weer de „Coventry-techniek". Londen is in den nacht van Zaterdag op Zondag tweemaal aan gevallen. Ook uit Zuidwest-Engeland, Zuid- Wales, de Midlands, Liverpool en andere deelen des lands komen berichten over luchtaanvallen binnen. Duitsche formaties vlogen Zondag boven de kust. Van Ergelsche zijde wordt thans toegegeven dat in Southampton zeer zware schade is aangericht. De groote haven, zoo wordt hierover van Amerikaan- sche zijde gemeld, was blootgesteld aan den hevig- sten luchtaanval sinds het uitbreken van den oor log. De langdurige en gecor centreerde aanval ein digde pas in de eerste uren van Zondagmorgen. Talrijke brandende ruïnes en groote verliezen zijn de uitwerking van dezen aanval. SOUTHAMPTON FEL BESTOOKT. BERLIJN, 1 December (D.N.B.) Volgers een bericht uit Londen, is daar een officieel communi qué uitgegeven, dat bijzonderheden over de jongste nachtelijke Duitsche aanvallen bevat. Volgens het communiqué hebben de Duitsöhe aanvaller zich in den nacht van Zaterdag op Zondag hoofdzakelijk tot Southampton bepaald. Deze aanvallen zijn, al dus het communiqué, buitengewoon hevig geweest en de Duitschers hebben daarbij var een zeer aan zienlijk aantal machines gebruik gemaakt. Vooral het centrum der stad heeft bijzonder ernstig gele den. Het schijnt echter dat het aantal slachtoffers van dezen nachtelijken aanval „riet zoo hoog is als oorspronkelijk werd aangenomen". Alle luchtbe schermingsorganisaties hebben bij het beschermen der bevolking volop werk gehad, doch haar taak werd door de hevigheid der vijandelijke luchtaan vallen ernstig bemoeilijkt, aldus het communiqué. In een ander D.N.B.-bericht wordt nog gezegd: Talrijke Duitsche jachtvliegtuigen zijn in den loop van den Zondag opgestegen voor vluchten naar Zuid-Engeland, waar zij trachtten, in vrije jacht met de Engelsche jagers in contact te komen. De Duitschers schoten alle tegenstanders, die zij te genkwamen, in totaal dertien, neer. De overige onttrokken zich aan den strijd. De Duitsche ver liezen bedroegen twee vliegtuigen. IIET OPTREDEN DER DUITSCHE TORPEDOJAGERS. BERLIJN, 1 December (D.N.B,) Over het succes van de actie der torpedojagers zijn thans ver kenningsrapporten van het luchtwapen ontvangen, volgens welke de vijand behalve de beide groote torpedojagers die tot zinken gebracht zijn zooals vermeld in het bericht van het opperbevel van de weermacht, nog meer verliezen geleden heeft. Af zonderlijke gevechtsvliegtuigen meldden dat zij op den morgen na het gevecht in de omgeving van het tooneel van den nachtelijken strijd tusschen de tor pedojagers twee groote olievlekken met een door snee van rond een kilometer hebben waargenomen. In het eerste geval zagen onze vliegers reddings booten in de olievlek en in de buurt vijf torpedo jagers. In de andere vlek staken wrakstukken om hoog. Op een derde plaats werden twee brandende torpedojagers waargenomen, die door andere tor pedojagers met groote snelheid en zig-zag varend in veiligheid werden gebracht. Op een vierde plaats in het gebied ten zuidwesten van Plymouth werd een vijandelijke torpedojager in zinkenden toestand aangetroffen. mr. In memoriam dr. A. Baron Röell Ter herdenking van wijlen den Commissaris der Provincie is hier het woord aan den Grif fier der Provinciale Staten van Noordholland, Mr. M. A. Stufkens: Moeilijk valt het mij de gevoelens onder woorden te brengen, welke door het zoo plotseling over lijden van onzen hooggeachten Commissaris zijn gewekt. Zeker, wij kenden zijn hoogen leeftijd, maar zijn groote vitaliteit en onbegrensde werk kracht deden ons die meestal vergeten. Des te dieper zijn wjj allen getroffen door dit zoo onverwacht verscheiden en wij kunnen nog moeilijk beseffen, dat hij voor goed van ons is heengegaan. De figuur van wijlen Baron Röell was van te groot formaat, dan dat het mogelijk zou zjjn alle kanten daarvan in een kort herdenkingswoord te schetsen en ik moet mij er daarom toe bepalen enkele markante trekken van zijn persoon te be lichten. Wij, zijn naaste medewerkers, zagen in hem na tuurlijk in de eerste plaats het Hoofd van het Ge west en als zoodanig had hij ons aller bewondering. Hij was een stylist van buitengewone begaafd heid en wist op bijna magische wijze voor elke gedachte het juiste woord te vinden. Hij was ook een voortreffelijk jurist, maar wars van „juris terij" en voor hem stond de werkelijkheid steeds boven den juridischen vorm. Een formeel juiste beslissing, welke aan het rechtsgevoel te kort deed, kon hem nimmer bevredigen en het was steeds zijn streven een beslissing te verkrijgen, welke ook naar haren inhoud aan de hoogste eischen van het recht voldeed. Hoe dikwijls is niet op de openbare zittingen van Gedeputeerde Staten, waar dit college als ad ministratieve rechter fungeerde, gebleken, hoe de voorzitter, die de zaken minutieus kende, er naar streefde den appèllant ten volle recht te doen en dikwijls kanten van een zaak naar voren wist te brengen, welke door partijen over het hoofd wa ren gezien Met bewondering heeft het ons steeds vervuld, hoe onze Commissaris geestelijk jong wist te blij ven. Hy was in geen enkel opzicht doctrinair en wist zich gemakkelijk aan veranderde toestanden aan te passen, zonder daarbij ook maar iets van zijn diepste beginselen prijs te geven. Typeerend voor zijn figuur was ook, dat hij zijn bijbel kende als weinigen en in zijn vele voortreffelijke rede voeringen zich steeds op het oude boek beriep. Wonderlijk was het hoe deze regent van fijne eruditie den eenvoudigen man wist te verstaan en zich in diens belangen en gedachten wist in te leven. Ieder bewoner van de Provincie, die meen de, door een plaatselijke autoriteit te kort te zijn gedaan, vond bij hem een willig oor, maar wan neer zijn klachten ongegrond waren werd hem dit ook niet verheeld. Baron Röell was niet royaal met zijn woorden van lof. Plichtsbetrachting en het leveren van goed werk waren voor hem immers iets vanzelf sprekends! Niettemin bleek meermalen hoe hij het werk van zijn medewerkers waardeerde en hoe nauw de belangen van de provinciale ambtenaren van hoog tot laag hem aan het hart lagen. Zijn arbeidslust en arbeidskracht waren onbe grensd en bij het klimmen van zijn jaren was van verzwakking nog nauwelijks iets te merken. Al deze eigenschappen hebben ons, provinciale ambtenaren, met diep respect voor onzen Commis saris vervuld en nog lang zal hij in ons aller her innering voortleven als een man, onder wien het ;oed was te werken. M. A. STUFKENS Wij hebben een ENORME sorteering van ALLE merken DE VULPENDOKTER. ZIJLSTRAAT 90-92, Telef. 11161 (In een huis te Boekarest heeft men in een hoek van een kamer- bankpa pier tot een bedrag van 4 millioen lei gevonden). 'k Heb mij voor 't geestesoog gesteld Dat ik in dezen tijd vol zorgen, Vooral op het gebied van geld, Ook zoo'n bedrag eens vond verborgen. En dan desnoods geen vier millioen, Vier ton zou mij al vreugd bereiden, Daar zou-'k het best mee willen doen, Mijn aard is eenmaal zeer bescheiden. Ik vraag me af, zou ik mijn huis Er eens precies op gaan doorzoeken? Er, zijn, vermoed ik. bij mij thuis Ook wel niet vaak bezochte hoeken. Niet omdat het wel wezen kon, Dat ik zelfnee, u mag wel weten, 'k Heb nooit, zelfs niet één enkele ton, Thuis laten liggen en vergeten. Hoe rijk en slordig was de man, Die voor mijn tijd mijn huis bewoonde, Dat weet ik echter niet, het kan, Dat het toch wel de moeite loonde. Ach nee, nu ben ik een fantast, Geen kans, op goede (schoone) gronden, De groote schoonmaak had het vast, Al was 't een halve cent, gevonden. Maar in een stad als Boekarest Lijkt men niet zoo op geld te letten, En werkt de schoonmaak minder best, Daar vindt men pakken bankbiljetten. En het bewijst per slot van stuk, Wat ook het spreekwoord er mag zoeken, Dat ook een enkle keer 't geluk, Nog zitten kan in kleine hoeken. P. GASUS. (Adv. lngez. Med.) Boeken voor U en Uw kinderen! Uil voorraad leverbaar. Boekhandel H. de Vries Jacobijnestr. 3 en Ced.Oude Gracht27-27a (Adv lngez Med.) Dr. J. van Gilse—Van West neemt afscheid van Haarlem's zuigelingen zorg. Een bescheiden werkster, geliefd bij'vele patiënten. Vandaag was het de laatste maal, dat mevrouw dr. J. van Gilsevan West als medische leidster op „Zuigelingenzorg" te Haarlem werkzaam was. Daar de vertrekkende dokteres den wensch te ken nen had gegeven in alle stilte heen te gaan, ont braken hier ten eenenmale de toespraken, bloemen en geschenken, die bij een dergelijk afscheid be- hooren. Slechts een enkele ingewijde wist, dat het onherroepelijk de laatste keer was, dat men door dr. Van Gilse werd geholpen. Bijna 28 jaar heeft deze arts in alle bescheiden heid de vereeniging met haar kennis, ervaring en tact gediend. Haar spreekuren behoorden tot de best bezochte van alle bureaux. Er werd hier grondig gewerkt, en er werden zéér preciese adviezen ge geven. Al duurden de zittingen hierdoor misschien wat lang, de moeders hadden dit er best voor over, omdat zij wisten dat er niets over het hoofd werd gezien, en de dokter het zich niet gemakkelijk maakte. Duizenden jonge Haarlemmers heeft zij op deze' wijze in den loop der jaren door de moei lijkheden der eerste levensperiode heengeholpen en daardoor zeker tientallen menschenlevens gered Den laatsten tijd kwam het herhaaldelijk voor, dat zij voedingsadviezen gaf aan kinderen, wier vader of moeder zij meer dan een kwart eeuw ge leden óók geholpen had. Ook als bestuurslid heeft zij vele jaren voor Zuigelingenzorg gewerkt; van haar moedercursus sen ging steeds grooten roep uit. Sinds 1930 met haar echtgenoot, den bekenden hoogleeraar Van Gilse te Leiden woonachtig, kwam zij eenige malen per week voor haar zuigelingen naar Haarlem, totdat dit heen en weertrekken haar ten slotte wat bezwaarlijk werd: wij zijn er echter van overtuigd dat dit afscheid haar zelf in de allereerste plaats zwaar zal vallen. De trouwe bezoeksters van haar spreekuren, die dit lezen, zal het zeker interesseeren te vernemen, dat het spreekuur in Haarlem-Noord door dr. Ma- zeeDeinum zal worden overgenomen, en dat op de Nieuwe Gracht door dr. Van der Meulen. i j i Sfi? - j :L» an Af deeling Haarlem Aanvragen om hulp kunnen worden ingediend.... Wij ontvangen het volgende communiqué: „Nu de eerste openbare inzameling van gelden ten behoeve van Winterhulp heeft plaats geverden, is het tijdstip gekomen om na te gaan op welke wijze deze bedragen het beste kunnen worden be steed. Hiervoor zijn door het Centraal Bureau te 's-Gravenhage nog geer. normen vastgesteld. Intusschen zal de Directeur van Winterhulp-Ne derland afd. Haarlem gaarne de verzoeken om hulp ontvangen van hen, die meener, dat zij voor een uitkeering uit Winterhulp in aanmerking ko men. Hij heeft het vertrouwen, dat, vóór de admi nistratieve maatregelen, die noodwendig aan de behandeling van de aanvragen vastzitten, beëindigd zijn, bekend is in welken geest het de bedoeling is, dat de besteding der gelden zal plaats hebben. Aanvragen kunnen worden gericht tot het Bureau Ged. Oude Gracht 47, waar formulieren voor die aanvragen ter beschikking liggen. Deze formulieren kunnen ook worden afgehaald bij den portier op het Stadhuis, bij den Armenraad, Jansweg 39 en bij den politiepost Rijksstraatweg 24, Haarlem- Noord. Op verzoek, liefst schriftelijk, wordt een aanvraagformulier toegezonden. Schriftelijke aan vragen echter uitsluitend te richten tot het Bureau Ged. Oude Gracht 47. Reeds hebben enkele personen, mannen of vrou wen, zich opgegeven als medewerkers bij het in winnen van inlichtingen, het verrichten van admi nistratieven arbeid en bij het verder afwerken van de verzoeken om hulp. Zij die voor dezen belang rijken socialen arbeid zich alsnog beschikbaar wil len stellen worden uitgenoodigd zich daarvoor schriftelijk aan te melden aan het Bureau, onder opgave van naam, adres, leeftijd, enz. en onder mededeeling voor welken specialen arbeid". De collecte heeft te Haarlem opgebracht f 6402,47%. Bij den penningmeester zijn verder ver schillende giften van bedrijven en instellingen in gekomen die wij in ons volgend nummer zullen ver melden. Het spreekt van zelf dat door de per giro ontvangen bijdragen het Haarlemsche bedrag in zeer belangrijke mate verhoogd zal worden. Verscheidene zeer groote giften zijn ontvangen. Te Haarlem 822 rijwielbanden in De politie te Haarlem heeft bij een rijwiel handelaar niet minder den 822 buitenbanden gens belangrijke prijsopdrijving in beslag ge nomen. Tegen hem werd proces-verbaal opge maakt. Hij had de banden, die eenigen tijd geleden nog voor f 3.20 verkocht waren, voor f 4.95 verhandeld. Paardevleesch verkocht voor riindvleesch. Bij de politie te Haarlem is Zaterdag aangifte gedaan, dat een slager paardevleesch voor rund- vleesch verkocht had. De slager ontkende dit. maar bij nader onderzoek aan het Openbaar Slachthuis bleek de klacht juist te zijn. De po litie heeft een hoeveelheid gehakt in beslag ge nomen; hierbij was o.a. een pond, bestemd voor een school. Dit bleek van paardevleesch te zijn, vermengd met stukjes aardappel. Tegen den sla ger is proces-verbaal opgemaakt. EEN SPEELWEIDE. Naar het orgaan van de vereeniging „Haarlem Zuid-West" meldt heeft het bestuur dezer Ver eeniging van het gemeentebestuur van Haarlem bericht ontvangen dat het terrein, gelegen aan de Lorentzkade, Ohmstraat en Prof. v. d. Waals straat geheel zal worden ingericht als één groote speelweide, voorzien van een zandbak waar omheen banken geplaatst zullen worden. PROVINCIAAL SUBSIDIE VOOR ARTIS. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Prov. Staten voor te besluiten, aan Artis tot dekking van het tekort, dat de exploitatierekening over het boekjaar 19401941 zal aanwijzen (voor zoover dit niet eventueel door het Rijk zal worden ge dekt) een subsidie te verleenen ten bedrage van 1/3 van dat tekort tot een maximum van f 23.000 onder voorwaarde, dat het overige 2 3 deel van' dat tekort tot een maximum van f 46.000 door de ge meente Amsterdam wordt gedekt. Advertenties zijn er om gelezen te worden In dezen tijd kunt U er zoo aardig in vinden een ideetje voor een cadeautje voor een vriendje of vriendinnetje. En dan morgen dadelijk koopen. HEDEN: 12 PAGINA'S. Een overzicht van de werkzaamheden voor den bouw van de nieuwe brug over de schutsluis bij Lemmer, waarover in de toekomst het verkeer tusschen Friesland en den Noord-Oostpolder zal plaats hebben. (Foto Pax Holland.) R. P.: Eigen boeken en vertaalde. Ij pag. l 9 P. Gasüs: Een vondst. pag. 1 J M. A. Stufkens: In memoriam mr. S dr. A. Baron Röell pag. 1 J J. B. Schuil: „Familiefeest", pag. 2 fi Aerdenhout's Tooneel-ensemble H pag. 2 „Amusement zonder end" jj pag. 2 jj Flitsen: Hij komthij komt pag. 3 Een verjaardag pag. 5 8 m Laatste Berichten op pagina 9 j

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1