Loonen mogen niet zonder toestemming verhoogd worden Gemachtigde voor de prijzen benoemd if ÖfoiKtij FLITSEN J Vervreemding van landbouwgronden aan banden. BXAREEM'S PXGBEXB 3 NIEUWE VERORDENING UITGEVAARDIGD BEPALINGEN INZAKE GLIJDENDE SCHAAL VERVALLEN UIT C.A.O.'s Belangrijke taak voor de rijksbemiddelaars I Het Zaterdag verschenen Verordeningenblad bevat een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de totstandkoming van regelingen inzake loonen, salarissen en andere arbeidsvoorwaarden. H Herin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. Tot het aangaan van collectieve ar- jbeidsovereenkomsten zijn de in de wet op de col lectieve arbeidsovereenkomst van 24 December 1927 (staatsblad no. 415) genoemde partijen, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 2 tot en met 4, bevoegd. Artikel 2. (1) Collectieve arbeidsovereen komsten mogen geen bepalingen bevatten, welke een wijziging van de loonen of salaris sen afhankelijk maken van het intreden van bepaalde omstandigheden, welke niet direct de tusschen werkgevers en werknemers bestaande verhouding geraken. (2) Bepalingen, als bedoeld in het eerste lid, in bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten treden buiten werking. (3) Het bepaalde in de overige leden vindt overeenkomstige toepassing ten aanzien van niet bij collectieve arbeids-ovcreenkomst ge regelde arbeidsovereenkomsten. Artikel 3. Nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten, alsmede wijzigingen van bestaande collectieve arbeidsovereenkomsten behoeven goedkeuring, voor zooveel daarbij loon- of sa laris-regelingen zijn getroffen, die een verboo ging van bestaande loonen of salarissen inhou den. Artikel 4. Onder loonen en salarissen worden de voor een bepaald werk vastgestelde tijd- of stukloo- nen, alsmede salarissen, met inbegrip van regelmatig terugkeerende toeslagen en andere vergoedingen ■fóottUt futis! (Adv. Ingez. Med.) Mogelijkheid algemeene richtlijnen voor de prijzen te geven Het Verordeningenblad van Zaterdag be vat een besluit in zake de benoeming van een gemachtigde voor de prijzen. In dit besluit wordt gezegd: Tot regeling van de prijzen voor alle goe deren en diensten benevens van vergoe dingen van iederen aard, alsmede tot handha ving van deze prijzen en vergoedingen wordt een gemachtigde voor de prijzen (hierna „gemachtigde" te noemen) aangesteld, die door den secretaris-generaal van het de partement van handel, nijverheid en scheep vaart wordt benoemd en ontslagen. De ge machtigde heeft in het bijzonder bemoeie nis met de prijzen voor alle goederen, van belang voor de dagelijksche behoeftevoor ziening, de huurprijzen voor roerende goe deren, en de prijzen, huren en pachten van goederen, de vervoerstarieven, de gas- en electriciteitstaricven en de ren ten. De wettelijke voorschriften tot regeling van de prijzen worden door de secretarissen-generaal, na overleg met den gemachtigde, uitgevaardigd. De gemachtigde heeft tot taak een met het algemeen belang in overeenstemming zijnde prijsvorming te verzekeren. Te dien einde kan hij in het bijzonder algemeene richtlijnen voor de prijsvorming vaststellen en den ambtenaren, die door de secretaris sen-generaal met de behandeling van prijs- aangelegenheden zijn belast, ter zake aan wijzingen geven. De gemachtigde zorgt voor de naleving der prijsvoorschriften Hij kan aan de ambtenaren, die met de opsporing en vervolging van overtre dingen van deze voorschriften zijn belast de be velen geven, welke hij met het oog op .de hand having van deze voorschriften noodzakelijk acht. De gemachtigde wordt bij de uitvoering van zijn taak bijgestaan door een door den secretaris generaal van 'tdepartement van handel, nijverheid en scheepvaart te benoemen commissie, waarin de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart, van landbouw en visscherij, van waterstaat, van binnenlandsche zaken, van fi nanciën, van justitie en van sociale zaken ver tegenwoordigd zijn. 'verstaan. Artikel 5. (1) Indien ter bescherming van de arbeiders de regeling van de loonen en salarissen, alsmede van andere arbeidsvoorwaarden, oij col lectieve arbeidsovereenkomst noodzakelijk lijkt, doch een collectieve arbeidsovereenkomst niet tot stand komt, kan de secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken of een door hem aan gewezen, onder hem ressorteerende instantie loonen en salarissen of andere arbeidsvoorwaarden bin dend vaststellen. Hetzelfde geldt, voor zoover een collectieve arbeidsovereenkomst loonen of salarissen of andere arbeidsvoorwaarden niet regelt of de wijziging van in bestaande collectieve arbeidsover eenkomsten voorkomende bepalingen noodzakelijk lijkt. (2) Het bepaalde in het vorige lid vindt over eenkomstige toepassing ten aanzien van arbeids overeenkomsten, welke niet bij collectieve arbeids overeenkomst geregeld zijn of waarvoor een rege ling bij collectieve arbeidsovereenkomst niet ge troffen kan worden. Artikel 6. De secretaris-generaal van het depar tement van sociale zaken wordt gemachtigd aan de door hem ingevolge artikel 5 aangewezen, onder hem ressorteerende instantie de navolgende hem krachtens de wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten van 25 Mei 1937 (Staatsblad no. 801) toekomende bevoegdheden over te dragen: 1) Op vrzoek van een of meer der daarbij be trokken partijen collectieve arbeidsovereenkomsten of afzonderlijke bepalingen daarvan algemeen ver bindend te verklaren; 2) collectieve arbeidsovereenkomsten of afzon derlijke bepalingen daai'van onverbindend te ver klaren 3) de algemeen verbindendverklaring van een collectieve arbeidsovereenkomst of van afzonder lijke bepalingen daarvan in te trekken. Artikel 7. Een verhooging van loonen of salaris sen behoeft goedkeuring, voor zoover de verhooging niet uit een ingevolge artikel 3 reeds goedgekeurde collectieve arbeidsovereenkomst of uit beslissingen krachtens de artikelen 5 en 6 voortvloeit. Artikel 8. De voor de uitvoering van deze ver ordening noodige voorschriften worden door den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken uitgevaardigd. Zij mogen, voor zoover zij op het bepaalde in artikel 7 betrekking hebben, straf bedreigingen bevatten. Artikel 9. Deze verordening is niet van toepas sing op de arbeidsverhoudingen in overheidsdienst noch op de huiselijke diensten. De verordening is Zaterdag in werking getreden. EEN COMMENTAAR. De leider van de afdeeling Sociale Zaken van het Rijkscommissariaat heeft op deze verordening het volgend commentaar gegeven: De nieuwe verordening houdt in het algemeen aan het principe vast, dat slechts de partijen bij de C.A.O.meestal dus de werkgevers- en wei-kne- mersorganisaties, bevoegd zijn een C.A.O. te slui ten. Zooals echter het bedrijfsleven en de econo mie van een volk door den staat moet worden ge leid, willen zij aan de belangen der gemeenschap geheel dienstbaar worden gemaakt, kan ook de totstandkoming van de loonen leiding van staats wege niet ontberen. De verordening heeft dan ook de algeheele vrijheid van de loonvorming door col lectieve overeenkomsten in zekere rhate moeten be perken. Zij maakt collectieve arbeidsovereenkom- ;ten afhankelijk van goedkeuring van hoogerhand, voor zoover zij loon- en salarisverhoogingen be treffen. Bovendien verbiedt zij, bepalingen op te nemen, welke loon- en salarisverhoogingen automa tisch van voorwaarden afhankelijk maken, welke de arbeidsverhouding niet onmiddellijk raken, bijv. van de ontwikkeling der prijzen. Dezelfde bepalingen als voor collectieve arbeids overeenkomsten gelden natuurlijk ook voor arbeids overeenkomsten, welke op andere wijze tot stand zijn gekomen. Verder maakt de verordening alle andere loons- en salarisverhoogingen afhankelijk van een vergunning, welke niet reeds als collectieve regelingen aan vergunning zijn. onderworpen. De verordening vervangt hierdoor het tot nu toe gelden de verbod van loonsverhoogingen van den Duit- schen Heeresgruppebetehlshaber van 17 Mei 1940. Zij verruimt echter dit verbod met inachtneming van de door de prijsstijging veranderde economi sche en sociale toestanden in zooverre, dat zij loons verhoogingen toelaat, wanneer zij goedgekeurd worden door den staat, vertegenwoordigd door de rijksbemiddelaars. Mede door de reeds eerder uit gevaardigde verordening over 't verbod van loons- en salarisverlagingen heeft de staat het thans in de hand, de ontwikkeling der loonen naar beneden en naar boven zoo te leiden, als geëischt wordt door het algemeen belang, met inachtneming van de belangen der werknemers. Evenals de staat on gegronde loonsverlagingen moet verhinderen, moet hij echter ook er op letten, dat ongecontroleerde loonsverhoogingen, welke het algemeen belang schaden, achterwege blijven. Dit sluit echter niet uit, dat bijv. te laag gebleven loonen, ongerecht vaardigde verschillen tusschen het loonpeil in de verschillende plaatsen of tusschen de verschillende leeftijdsgroepen en dei-gelijke worden opgeheven. Steeds edhter moet er acht op geslagen worden dat ongewenschte terugslag op het economisch evenwicht en storingen in de prijsverhoudingen worden vermeden. Natuurlijk mag daarbij ook niet worden vergeten, dat, evenals de Nederlandsche economie met die van geheel Europa nauw ver dochten is en vervlochten zal blijven, ook de loo nen en salarissen in dit algemeen kader moeten passen. Waar dc verordening aan den ecnen kant het principe aanhoudt, dat de C.A.O. wordt ge sloten door werkgevers en werknemersorgani saties, legt zij aan den anderen kant de grond slagen voor de juridische mogelijkheid de loo nen en salarissen en andere arbeidsvoorwaar den ook dan voor heele bedrijfsgroepen te re gelen. wanneer dit ter bescherming van de be- drijfsgenooten noodig blijkt, doch een C.A.O. niet tot stand komt of bij gebrek aan wette lijke» grondslag niet kan worden gesloten. De staat kan in dergelijke gevallen op eigen ini tiatief en eigen gezag bindende regelingen tref fen ij wel voor heele bedrijven, voor afzon derlijke ondernemingen en voor afzonderlijke arbeidsverhoudingen. Uitdrukkelijk is echter de bepaling opgenomen, dat de regeling van staats wege geëischt moet zijn door het belang van de bescherming der werkenden. De Staat grijpt dus in, wanneer gerechtvaardigde belangen van de werknemers zijn bescherming noodig hebben. Tot het verleenen van de in de verordening voorgeschreven vergunning zijn op grond van een uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken de rijksbemid- dclaars bevoegd. Deze autoriteiten zijn tevens be last met de regeling van loons- en arbeidsvoor waarden buiten het. kader van de C.A.O. De aan geslotenen bij een C.A.O. alsmede iedere werkge- 7t. Eén, die weet wat hij wil. Het fijnste is juist goed genoeg voor hem. Niet gewoon „een klare" of een „oude klare", neen, ,,'n Catz". Die paar druppels -CC&t CATZ-ELIXER doen het hem. Die geven dat on vergelijkelijk aroma en dien pittigen smaak; ook aan Vermouth en Cocktail. CATZ ZOON -VAN PEKELA - GRONINGEN (Adv. Ingez. Med.) ver en werknemer lcunner. zoodoende zich in de toekomst voor alle kwesties van loon, salaris en andere arbeidsvoorwaarden tot deze instanties wen den. Speciale richtlijnen van den secretaris-gene raal voor de rijksbemiddelaars verzekeren de uni forme toepassing van de vergunning. Nadere me- dedeelingen hieromtrent zullen later nog worden gepubliceerd. Bij de verregaande inschakeling van de rijks bemiddelaars bij de totstandkoming van .de loon- en andere arbeidsvoorwaarden was het consequent aan dezen ook de tot nu toe aan den secretaris-generaal voorbehouden bevoegdhe den tot verbindend- en onverbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten over te dragen. De rijksbemiddelaars worden daardoor tot dragers van een hoogst verantwoordelijke en voor het openbare leven hoogst belangrijke taak. Kortweg gezegd drukt op hen de zorg voor de verzekering van den arbeidsvrede. De verordening is, tezamen met de verordening omtrent het verbod van verlaging -van loonen en salarissen, geëigend de noodige rust en orde in het arbeidsleven te brengen. De economische ontwik keling en de veranderingen in het prijsniveau heb ben ook op het gebied der loonen in den laatsten tijd een zekere beweging teweeggebracht. De ver ordeningen scheppen de vereischte juridische basis voor de maatregelen, welke genomen moeten wor den om, met inachtneming van de sociale belangen van de werknemers het evenwicht tusschen locnen en prijzen te doen ontstaan en daarmede storingen in het economische en openbare leven te voorlco- mn, welke tenslotte ook voor de werknemers slecht^ schadelijke gevolgen zouden kunnen heb ben. NIEUWE SERIE No. 168 Hij komt.... hij komt 1. Broeder en zuster babbelen slaperig, vastbesloten om wakker te blijven tot Sinterklaas komt. 2. Broer vraagt of ze niet denkt, dat hij nu zoowat moet komen en krijgt geen antwoord. 3. Schudt haar wakker onder het uiten van heftige beschuldigingen. Zuster protesteert, dat ze niet echt sliep en ziet, dat hij zelf in slaap ge sukkeld is. 5. Broer bezweert haar, dat hij alleen maar zijn oogen dicht had en beiden staren elkaar met overdreven open oogen aan. 6. Totdat beide hoofden tegelijk verzakken en diepe slaap zich over hen voltrekt. Slot defect? Tel. 11493 DeSleutelspecialist.L.Veerstr. 10 (Adv. Ingez. Med.) Bij overdracht moet pachtbureau toestemming geven. In het verordeningenblad van Zaterdag is opgenomen een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van landbouw en visscherij, van financiën en van justitie, inzake het vervreemden van landbouwgronden. Door dit besluit wordt verkoop van landbouw grond zeer sterk aan banden gelegd. Artikel 1. Dit besluit verstaat onder: 1. „Land": land, waarop eenige vorm van bodem cultuur als bedrijf wordt uitgeoefend, met de daarbij behoorende gebouwen; 2. „landgebruiker": degene, die rechtstreeks en zonder tusschenpersoon de leiding van het bedrijf heeft. Artikel 2: (1). Het is verboden land onder bezwarenden titel of om niet over te dragen zonder vooraf een schriftelijke verklaring van een overeenkomstig artikel 59 van de pachtwet erkend pachtbureau te hebben verkregen, waaruit blijkt, dat tegen de tegenprestatie, indien deze bedongen is, de voorwaarden en den verkrijger geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondere landbouwbedrijfsbelan- gen niet worden geschaad. (2). Deze verklaring wordt niet afgegeven ten zij gebleken is: 1. dat de tegenprestatie niet hoo.ger is dan in het jaar 1939 voor soortgelijke goederen in dezelfde streek had kurnen zijn bedongen; 2. dat de toekomstige verkrijger land- gebruiker is. (3). Het verbod, bedoeld in het eerste lid, geldt niet voor executorialen verkoop en ande ren verkoop in het openbaar, indien het pacht bureau vóór den verkoop heeft verklaard, dat tegen de veilingsvoorwaarden geen bezwaar bestaat en dat de algemeene of bijzondere land- bouwbedrijfsbelangen niet worden geschaad. Artikel 3. In bijzondere gevallen is de secreta ris-generaal van het departement van landbouw en visscherij bevoegd, na overleg met het pacht bureau, de toestemming tot overdracht te geven, ook indien aan de in het vorige artikel bedoelde eischen niet is voldaan. Deze toestemming treedt dan in de plaats van de in het vorige artikel bedoelde verklaring. Artikel 4. (1.) De overschrijving in de daartoe bestemde openbare registers van een akte van over dracht van onroerende goederen wordt geweigerd, tenzij in de akte of in een verklaring aan den voet daarvan door een notaris is vermeld, dat het over gedragen onroerend goed al of neit is land in den zin van dit besluit en, indien zulks wel het geval is, de in artikel 2 bedoelde verklaring van het pacht bureau of de in artikel 3 bedoelde toestemming is overlegd. (2). De notaris, met standplaats binnen het ar rondissement waarin het over te dragen onroerend goed is gelegen, is tot afgifte van de verkaring, als bedoeld in het eerste lid. verplicht. In geval van twijfel kan de notaris de afgifte der verklaring wei geren, totdat door het bevoegde pachtbureau, op verzoek van belanghebbenden, is beslist, dat het over te dragen onroerend goed al of niet als land in den zin van dit besluit valt aan te merken. De beslissing van het pachtbureau is ten aanzien van de voorgenomen overdracht bindend. (3). In de openbare registers wordt aangeteekend dat de verklaring, bedoeld in het eerste lid, is overgelegd. Artikel 5. (1). Hij die in strijd handelt met het bepaalde in de artikelen 2 en 3, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een jaar of met geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. Het feit wordt beschouwd als overtreding. (2.) Land, hetwelk in strijd met het in de arti kelen 2 en 3 bepaalde is overgedragen, kan worden verbeurd verklaard, ongeacht of het den veroordeel de toebehoort. Artikel 6. De bepalingen van dit besluit zijn niet van toepassing op onteigening ten algemeenen nutte. Artikel 7. (1). De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij is bevoegd de voor de uitvoering van dit besluit noodige voorschriften en voor het pachtbureau bindende algemeene richtlijnen te geven. (2). De secretaris-generaal van het departement van justitie stelt het honorarium ter zake van ambtsverrichtingen van een notaris, als bedoeld in artikel 4, vast. Artikel 8. Dit besluit treedt in werking op 3 December. Het geldt niet ten aanzien van over- MOSStLfciN GÜKEfcD VOOR HET GEBRUIK. Het Haagsche Verkoopkantoor voor mosselen maakt deze gezonde lekkernij schoon en brengt ze in zakken geheel pan-klaar aan den man. (Foto Schimmelpenning!!.) drachten, welke het gevolg zijn van overeenkomsten welke reeds voor den dag van inwerkingtreding een zekere dagteekening hadden. DE NATIONALE BODEM Van bevoegde zijde is aan het A. N. P. het vol- gende commentaar versteekt op bovenstaand be- i sluit: In de laatste maanden is in het geheele land een gestadige stijging van de prijzen van landbouw gronden op te merken, welke niet in overeenstem ming is te brengen met de echte, op de behoeften van de geheele volksgemeenschap afgestemde pro ductiecapaciteit van den landbouwgrond. De om zetten en belangrijke prijsvërschuivingen op de markt van landbouwgronden hebben een bijzondere beteekenis, want de nationale bodem is niet zoo maar een koopwaar, doch de grondslag voor een gezonden landbouw en daarmede ook het uitgangs punt voor een gezond volksleven. Op grond van dit inzicht heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, die de heele ontwikkeling met bijzondere aandacht heeft gevolgd, geruimen tijd geleden opdracht gegeven het verkeer met landbouwgronden te regelen. Het doel van de dien tengevolge uitgevaardigde verordening is daarin gelegen, dat voor de eerste maal in Nederland de landbouwgrond aan een regeling wordt onderwor pen, die met zijn principieele beteekenis in het eco nomische en volksche leven overeenkomt. Daardoor beteekent deze verordening ook een verwerkelij king van inzichten zooals zij reeds vroeger in an dere kringen, in de eerste plaats in de kringen van de N. S. B. en van het Agrarisch Front, waar men de hooge beteekenis van het boerenland reeds lang had ingezien, steeds naar voren zijn gebracht. Om haar doel te bereiken onderwerpt de verorde ning iedere eigendomsverandering van een stuk landbouwgrond, welke naar aanleiding van een ver koop, een ruil of een schenking of wegens een executie of een andere openbare verkooping ge-" schiedt, aan een vergunning. De eigendomsover dracht wordt slechts dan goedgekeurd, als de te genprestatie, gelet op alle andere voorwaarden, het prijsniveau van het jaar 1939 niet overschrijdt en als de verkrijger een zelf-verbouwende boer is. Bovendien mogen door de eigendomsverandering de algemeene en bijzondere belangen van den land bouw niet geschaad worden. Vooral echter en daarin is de groote beteekenis van de verordening voor de toekomst gelegen zijn principieel niet- boeren van de verkrijging van den grond uitgesloten. In een land als Nederland met een bijzonder groote en gezonde boerenbevolking moet het verkrijgen van land tegen gepaste en met de opbrengstmogelijk heden overeenkomende prijzen den boeren zelf voorbehouden blijven. Ook de on-economische ver brokkeling van bedrijven door verkoopingen van vitale perceelen kan door deze verordening worden verhinderd, want door zulke gedeeltelijke verkoo- pen worden de algemeene belangen van den land bouw en de bijzondere belangen van het betrokken bedrijf benadeeld. Ofschoon juist in den begintijd aan een strenge uitvoering van de verordening waarde moet worden gehecht, is toch een al te starre uitvoering bij de groote schakeeringen der toe standen niet in het algemeen belang. Daarom is in de verordening de mogelijkheid geschapen, dat in afzonderlijke gevallen van bijzonderen aard door den secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Visscherij uitzon deringen kunnen worden toegestaan. Een bijzonder voordeel van de verordening is daar in gelegen, dat de nieuwe regeling van het verkeer in landbouwgronden kan worden uitgevoerd, zon der dat een nieuw bestuursapparaat in het levpn behoeft te worden geroepen. Als de instanties, die voor elke eigendomsoverdracht van landbouwgron den vergunning moeten verleenen zijn de pacht- bureaux aangewezen, welke door de pachtwet zijn erkend en die, samengesteld uit rechtsgeleerden en landbouwdeskundigen, reeds twee jaren ervaring hebben met de behandeling van pachtovereenkom sten. De Dachtbureaux zullen op grond van de hier bij opgedane ervaring zeker in staat zijn de prijzen voor de verschillende landbouwgronden te bepalen, prijzen, welke aan een bekwamen boer veroorloven met het verkregen stuk land een redelijk bestaan te verwerven. Naast de pachtbureaux zijn slechts nog de notarissen ingeschakeld, die moeten vast stellen of men met oen stuk landbouwgrond, dat aan de verordening is onderworpen, te doen heeft of niet, en die verklaringen moeten afleggen voor het geval men met eigendomsoverdracht van land bouwgrond te doen heeft omtrent de verleende ver gunning van het pachtbureau. Slechts wanneer een notaris zulk een verklaring heeft verstrekt kan de overschrijving van de eigendomsoverdracht in de openbare registers plaats vinden. Om iedere ont duiking van de verordening tegen te gaan, zijn ook de strafbepalingen opgenomen en voorts de bepa ling dat landbouwgronden, die tegen het bestaande verbod of zonder vergunning worden overgedragen, in beslag genomen kunnen worden. Ongetwijfeld kan verwacht worden, dat de pachtbureaux, wan neer zij eenigen tijd als vergunningsinstanties voor het verkeer in landbouwgronden werkzaam zijn geweest, een nieuwe ordening op de markt van het landelijk grondbezit hebben geschapen. Zij zullen dan met bevrediging kunnen zeggen dat mede door hunne_ werkzaamheid de Nederlandsche boeren stand in moeilijke tijden gezond gehouden js.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5