BOSCH Hi FIETSLICHT 1^ Spott en SpeC |oed heilig main..»,, te DINSDAG 3 DECEMBER 1940 H X A R L' E M'S D A G B E A D 5! I CT r»D CLCM LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden U,Rijwielhandel. Jjj, gw Wielrijden Merkens wint den Grooten Prijs van Berlijn. Schorn Falck Toni Merkens. (cliché archief H. D.) Onder groote belangstelling werden in de Deutschland- halle te Berlijn Zondag interessante wielerwedstrijden ge houden om den grooten prijs van de rijkshoofdstad, Purann won den amateursprint, terwijl Merkens de beste beroepssprinter bleek 'te zijn Hansen. In de stayerwedstrijden behaalde oLhmann een goede overwinning voor Stach en Wengler. Metze, die kelijk een goede kans maakte, kwam te vallen en moest met kwetsuren In een ziekenhuis worden opgenomen. De Italianen BergomJ en Astolfl bleven geheel kans loos. De Italiaansche wielersport wordt gereorganiseerd. Aantal beroepsrenners beperkt. ROME 2 December <A. N. P.) Een dezer dagen kwam de Italiaansche Wielerbond In algemeene jaarvergadering bijeen, waarin verschillende belangrijke beslissingen wer den genomen, vooral voor wat betreft de vermindering van het aantal beroepsrenners, de deelneming van belang hebbenden aan de groote wedstrijden en het kampioen schap van Italië. Ten aanzien van de beroepsrenners werd bepaald, dat voortaan het aantal beroensrenners weer beperkt zal zijn. Zij zullen een extra-klasse vormen. Zoo is o.a. bepaald, dat in deze beroepsklasse slechts 12 wegrenners zullen worden opgenomen. Voor het komende jaar zijn hier voor uitverkoren de volgende twaalf renners: Bartali, Bini. Bizzi, Canavesi, Cottur, Coppi, Cinelli, Ravalli, Leoni, Servadel, Valerti en Vicini. Ook voor de baanwed- strijden zal een twintigtal renners in een aparte klasse worden ingedeeld, Ofschoon de namen van hen door het secretariaat nog niet werden bekend gemaakt neemt men aan. dat de volgende renners ongetwijfeld hiervoor in aanmerking komen: Olmo, Astolfi. Guena, Loatti, Gior- getti. Battesini. Pola. Tigoni, Bovet en anderen. Alle beroepsrenners, die niet In aanmerking komen voor de speciale beroepsrcnnersklasse zullen ingedeeld worden bij de onafhankelijken. De rijwielfabrieken zullen voor hun fabrleksploegen beroepsrenners mogen aanwerven, waarbij zij ook haai keuze kunnen laten vallen op de onafhankelijken. di< dan het recht hebben reclameshirts te dragen. Deze be palingen gelden niet alleen voor de baan-, doch ook voor de wegwedstrijden. De beroepsrenners die voor fabrieken rijden zullen verplicht kunnen worden deel te nemen aan de officiccle wegwedstrijden, zooals MilaanSan Remo, ronde van Campanie. van Venetië, van Piemont, van Italië, enz. De beroepsrenners die voor de fabrieken rijden, zullen eveneens in aanmerking komen om door den Ita- liaanschen wielerbond utigezonden te worden naar de wereldkampioenschappen, alsmede voor den grooten Prijs van Rome. Eveneens voor andere zeer belangrijke inter nationale en nationale wedstrijden, waaraan de beste nationale krachten zullen moeten deelnemen. In tegenstelling met den normalen gang van zaken, zal het nationale wegkamploenschap 1941 in een enkelen wed- strijd worden beslist, namelijk In de ronde van Lazto. Aan deze ronde zullen drie selektiewedstrïjden vooraf gaan. n.l. Milaan—San Remo op 19 Maart, ronde van Cam panie op 31 Maart en de ronde van Toscanie op 7 April. Boksen Luc van Dam behoudt zijn titel. Fraai gevecht tegen Leen Sanders. Het gevecht om den titel in het middengewicht, waartoe Leen Sanders, de oud kampioen, den huidlgen titelhouder, Luc van Dam. had uitgedaagd, werd een eervol gevecht voor beide boksers. Gedurende twaalf van de vijftien ronden werd een zeer hoog tempo geslagen, waarbij de kansen steeds vrijwel gelijk stonden. Daarna zakte het wat af, maar ook toen waren de krachten nog aan elkaar gewaagd. Sanders was veelal aanvallend, maar Van Dam ving hem vaak zeer goed op. Aan den anderen kant verraste Van Dain nog vaak door een feilen en snellen tegen aanval. Slechts een keer ln de zeSde ronde leek het er op of er een duidelijke overwinning zou komen. Toen werd San ders In de verdediging gedwongen en kon hij zich slechts moeilijk verweren' tegen de harde slagen van den tegen stander. Hij wist zich echter te herstellen en ln de vol gende ronde haalde hij veel van het verloren terrein op. De jury wees ten slotte de overwinning toe aan Van Dam, een uitspraak, die wel te verdedigen is. hoewel een onbe slist eindresultaat beter de verhouding had weergegeven. Van Dam woog 71.2 kg.. Sanders 70 kg. ITALIAANSCHE AMATEUR BOKSERS BEHALEN FRAAI SUCCES. Duitscliors tc Milaan verslagen. MILAAN 1 December (A. N. P.) In het tot de laatste plaats bezette Nationaal Theater te Milaan behaalden de Italiaansche amateur boksers een behoorlijke overwin ning op een Dultsche amateurploeg. De einduitslag luid de ItaUëDultschland 9—7. De gedetailleerde uitslagen lulden: Paesanl slaat Obermauer op punten. Paolettl slaat Boegershausen op punten. Het gevecht Benettl tegen Graaf bleef onbeslist, even als de strijd tussehen Profettl en Nuernberg. Peire sloeg ten slotte Raeschke k. o. Hengelen Het vlschcollege De Grundel hield Zondag haar jaar- schen St- Nicolaaswedstrijd om huishoudelijke prijzen ln de Ringvaart op baars. De vangst was niet groot. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1. B. Duits; 2, W. Hesseling; 3. R. Papenburg; 4. L. v. Dijk; 5. H. Koele- tnljer; 6. J. Plrets; 7. Cr. Schouten 8. H. Wooning; 9. KI. fc Dijk; 10. P. v. d. Pol, Handbal Dit jaar wellicht een Haarlemsch kampioenschap? Zoowel bij de dames als bij de heeren is er een goede kans. Nu de meeste clubs ln de eerste klasse ruim het dfrde deel der te spelen wedstrijden achter den rug hebben, begint er eenige teekening in de rangorde te komen en koesteren sommigen reeds verwachtingen omtrent een te behalen kampioenschap. Inderdaad heeft zich zoowel iii de dames- als heeren- afdeeling een kopgroep van drie vereenigingen van de overigen weten los te maken, waaruit men de aanstaande kampioenen zou kunnen kiezen. Vooral bij de heeren is de krachtverhouding echter zoo gering, dat het kampioenschap nog best aan het momen teel op de achtste plaats staande Rapiditas ten deel zou kunnen vallen, waaruit blijkt, dat alle voorspellingen dus met eenige reserve genomen dienen te worden. In de heerenafdeeling staat thans als van ouds het Am- sterdamsche Niloc bovenaan en hoewel de hoofdstedelin gen nog maar één verliespunt hebben (door het gelijke spel tegen Rapiditas) is de concurrentie toch veel grooter dan vorige Jaren. Het Haarlemsche Concordia staat met twee verliespunten (door de nederlaag tegen Niloc) op de tweede plaats en hééft dus ook goede kansen. Met acht gespeelde wedstrijden moeten de rood-witten nog slechts twee tegenstanders ontmoeten, om de balans na de halve competitie te kunnen opmaken. Deze twee resteerende wedstrijden behooren echter niet tot de ge makkelijkste. daar het in belde gevallen een medegega digde voor den kampioenstitel betreft, t. w. Lijnden en j Vooruit, die direct onder de rood-witten hun kans af wachten. "We zijn er dan ook nog lang niet zeker van, dat de Haarlemmers op de helft van de.competitie nog de tweede plaats bezetten, De kans is er en de rood-witten hebben, met uitzondering van de debacle tegen Niloc, getoond over een constante ploeg te beschikken, die zeker in staat, is den titel te behalen. De derde pretendent voor de bovenste plaats is Lijnden met zijn drie verliespunten, veroorzaakt door het gelijke spel tegen Aalsmeer en de nederlaag tegen A. H. C. Voor- au thuis zijn de Meerbewoners altijd een moeilijke te genstander ert daar een ontmoeting tussehen Nilocen Lijnden dit jaar nog niet heeft plaats gehad, kunnen er ook in de onderlinge verhouding van dit drietal heel ge makkelijk wijzigingen komen, hetgeen de spanning nog zou verhoogen. De gegadigden voor de onderste plaats zijn eveneens drie in getal, n.l. Kracht en Vlugheid, Vriendschap Olympia. Van deze drie staat laatstgenoemde momenteel onderaan door een tweetal meer gespeelde wedstrijden, doch ook in deze onderlinge verhouding komt nog wel eenige verandering en het zou ons niet verwonderen als het Zaansche Vriendschap tenslotte de zwakste bleelc te zijn. Het Haarlemsche Rapiditas staat, thans nog vrij laag, door een slecht competitlebegin. waarin het ploegverband kennelijk zoek was. Hierna hebben de zwart-witten zich echter kranig hersteld en hun vier punten, behaald ln twee gelijke spelen tegen Niloc fin A. H. C. en een over winning op D. O. S., wettigen de vrij zekere voorspelling, dat zij nog verder op de ranglijst zullen stijgen. Ook bij de dames wordt Haarlem op waardige wijze 'ertegenwoordigd en wel door de Rapïditasploeg, die op detweede plaats staat en het weer tegen haar groote rivalen A. D. A. en Zeeburg moet opnemen, terwijl Sim- son dit jaar eveneens een woordje meespreekt. Jammer is het, dat voor het veelvuldig afkeuren der Amsterdamsche velden, de Haarlemsche clubs eenige wed strijden zijn voor gekomen, waardoor een vergelijking moeilijker wordt, al is het verschil ln kracht tussehen bovengenoemd viertal en de overigen uit deze afdeeling grooter dan bij de heeren. Ofschoon A. D. A. op het oogenblik met twee verlies punten minder dan onze stadgenooten bovenaan staat, geven wij de zwart-wltte dames dit jaar een uitstekende kans. Uit het mooie doelgemiddelde van 21 tegen 4, blijkt, zonder een verzwakking van de verdediging te hebben veroorzaakt, de kracht van de Rapiditas voorhoede. Slechts de, na een gelijk opgaanden strijd tegen A. D. A. met I—0 geleden nederlaag, deed den achterstand ontstaan. De Haarlemsche dames hebben echter alles nog in eigen hand en wanneer alle speelsters constant beschikbaar lijven, kunnen de dames Bakker c.s. wellicht in April .s. hun 10-jarig bestaan met een kampioenschap vieren. De Concordia-dames hebben zich eveneens na een zwak begin, door twee opeenvolgende overwinningen aardig hersteld en tot de zevende plaats opgewerkt Alhoewel het spel der rood-witte dames nog geen al te hooge illusies wettigt, gelooven we toch. dat zij hun positie in de eerste klasse zullen kunnen verdedigen. Vart de drie candldaten voor de onderste plaats, lijkt ons A. H. C. de zwakste. Hieronder volgen de competitiestanden: gesp. gew. verl. gel. pnt. v.-t. 6 5 0 1 11 13— 3 7 5 1 1 11 21— 4 5 3 0 2 8 12— 3 6 3 1 2 8 10—9 5 2 3 0 4 9— 9 5 1 .2 2 4 6—10 8 2 5 1 5 15—22 6 1 4 1 3 9—15 6 1 4 1 3 4—13 6 0 3 3 3 9—20 gesp. gew. verl. gel. pnt v.-t. 7 6 0 1 13 74—28 65—34 49—24 40—35 59-38 28—29 27—25 35—50 28—54 19—08 Dames: A. D. A. Rapiditas Zeeburg Simson n Niloc Vriendschap Concordia watervrienden Turno A. H. C. Heeren: Niloc Concordia Lijnden Vooruit Aalsmeer D. O. S. A. H. C. Rapiditas Kracht Vlugheid Vriendschap Olympia a y u z zv-a» In de tweede klasse laat ook de gelijkmatige afwerking an het programma nog te wenschen ovev. hetgeen vooral tot uiting komt bij de heeren. waar het Zaansche Con cordia bijna tweemaal zooveel wedstrijden heeft- gespeeld als zijn plaatsgenoot Achilles. In deze groote afdeeling staat Zaanland met 16 punten uit acht wedstrijden boven- echter op den voet gevolgd door Concordia (Z.), dat twee verliespunten heeft. Beide elftallen zijn o.i. rijp voor de eerste klasse en dienen hier in het volgend Jaar dan ook uit te komen, hetgeen de animo In de tweede klasse zou verhoogen. De Haarlemsche tweede klassers doen het dit jaar niet zoo goed. De Concordia-reserves staan ongeveer in het midden en dit Is voor een tweede elftal, met alle nadee- len hieraan verbonden, zoo slecht nog niet. Van het. Znndvoortsche O. S. S. hadden we echter meer verwacht, Drie punten uit zeven wedstrijden Is maar een poover resultaat en het wil ons voorkomen, dat het bij de Zand- voorters hapert aan den\Julst.en clubgeest, hetgeen vooral blijkt in de uitwedstrijden, die vaak door onvolledigheid verloren worden. De pas beginnende Velsenaren staan onderaan en zul len een volgend seizoen in een eVentueele derde klasse waarschijnlijk gelijkwaardiger partij kunnen geven. In de damesafdeellng doen de Haarlemsche clubs het beter en komen zoowel O. S. S als B. G. V. voor de bo venste plaats in aanmerking .De Zaanland-dames zullen hun die echter niet cadeau geven, zoodat tussehen dit drietal een spannende strijd verwacht kan worden. De Rapiditas-reserves kunnen hun positie in het mid den behouden, mits het schieten beter wordt, terwijl S. S. H zich met een bescheiden plaats tevreden zal moe ten stellen en dit eerste seizoen maar als een leerschool Pnoet opvatten. Hieronder volgt de ranglijst^ O. S. S. G. v. Vooruit Vriendschap 2 .Ij n den Rapiditas 2 D. E. V. Carna S. S. H. Heeren: Zaanland I Concordia (Z.) Vooruit 2 Olympia 2 Aalsmeer 2 Concordia (H.) 2 Lijnden 2 Zaanland 2 Vriendschap 2 O. S. S. Achilles S.' S. H, gesp. gew. verl. gel. pnt. v.-t. 7 6 0 1 13 32— 3 7 6 1 0 12 22—12 6 4 0 2 10 29— 3 6 2 2 2 6 13—16 6 2 3 1 5 7—21 7 1 3 3 5 5—5 5 13 13 6—14 7 2 5 0 4 8-23 7 1 S X 3 9—14 6 1 5 0 2 5—25 Zwemmen Samenstelling van de zwemploeg van den Kring Haarlem. Tijdens de Maandag gehouden samenkomst van de zwemcommissie van Kring Haarlem heeft men de zwem ploeg, welke voor den kring op de vierstedencompetitie van 22 December, zal uitkomen als volgt samengesteld: 200 Meter borscrawl dames: M. Kwak (V. Z. V.) en H. Bakker (H. P. C.) 100 Meter borscrawl heeren: A. H. Slpkema. M. Maurltz en J. Siegmund (allen H. P. C.), B. v. d Boogaerde (D. W. R.) en H. Smits (Z. C. Haarlem). 100 Meter rugslag dames: M- Jansen (Z. C. Haarlem): A. Sevensma (H P. C.), H Zieren, M Zieren en W. de Jong (allen D. VV. R.) 100 Meter rugslag heeren; D. v. Viersen en L. ten Berge (D. W. R.), A. v. d. Meer (Z. C. Haarlem). J. Ketelaar (H. V. G. B.) en F. de Geest (H. P. C.) 100 Meter schoolslag dames: C. Koster (V. Z. V.), A. v. Wijk tf>. W. R.), C. Kraft en G. Brouwer (Z. C. Haarlem) en I. Smit (H. P. C.) 200 Meter schoolslag heeren: P. Swler (V. Z. V.), M. Spaanderman (Z. C. Haarlem) en A. C. de Bruyn (H. P. C.) Zweedsche estafette voor dames en heeren: F. de Geest (H. P. C.) 50 meter rugslag. mej. H. Bakker (H. P. C.) 100 meter borstcrawl, B. v. d. Boogaerde (D. W. R.) 200 meter borstcrawl, A. H. Sipkema (H. P. C.) 200 -meter borst crawl, mej. M. Kwak (V. Z. V.) 100 meter borstcrawl en J. Bats (Z. C. Haarlem) 50 meter butterfly. Schoonspringen dames: Mevr. A. Hölsken—Neve. Aangezien het zeer moeilijk bleek op de 200 meter schoolslag heeren een juiste keuze te doen, werd beslo ten dat op Zondag 8 December des avonds om 6 uur een selectiewedstrijd ln het Sportfondsenbad te Haarlem zal worden gehouden tussehen een tiental zwemmers voor de bezetting van de twee laatste plaatsen. Voor dezen wedstrijd zijn door de zwemcommissie uttgenoodigd de heeren A. Spaanderman en J. van Henisbergen (Z. C. Haarlem). K. de Ridder en J. Wensing (H P. C.). P. Gott- mer en H. Jordaan (V. Z. V.), K Bongertman en B. Fran- kenthal (H. V. G. B.) en J. Kolleriè en J. v. Viersen (D. W. R.). De jury voor dezen selectiewedstrijd zal bestaan uit de heeren R. Ritman. J. v d. Booten, S. de Vries, J. Kemp en J. v -Zadel. Verder staat de plaats voor de 50 meter butterfly in de gemengde estafette nog niet geheel vast. Ook hiervoor zal mogelijk nog een selectie worden gehouden. De vierstedencompetitie zal plaats vinden in het Sport fondsenbad te Amsterdam op Zondag 22 December, vang 2 uur. Voetbal Een inhaal-Zondag. V. S. V. weer naar Rotterdam. Het programma voor Zondag 8 December voor de clubs uit Haarlem en Omstreken Is als volgt: C. V. V.—V. S. V. VolendamE. D. O. Watergraafsmeer—H. F. C. Hercules—R. C. H. De Kennemers—H. B. C. San tpoor t—Bloemendaal Zandvoort—D. E. M. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Meer dan 85000 Bulgaren zijn als gevolg van de nieuwe internationale regelingen uit Roemenië naar hun vaderland teruggekeerd. Een der karavanen met paard en wagen op weg. (Foto Pax Holland.) Patroon der kinderen, jonkvrouwen en zeelieden. gesp. gew. verl. gel. pnt. 47—10 68—18 45-28 40—30 43—25 25—31 17—19 14—24 9—28 19—28 14-35 7-63 OE zal dat dit jaar met Sinterklaas' patronaat gaan? Zelfs Sinterklaas heeft ditmaal geen vrijheid, zijn ge schenken te bezorgen anders dan met inachtneming van de voorschriften en zijn voorraad bonnen is natuurlijk beperkt. De gulle gever van weleer zal zich grootendeels dus moeten bepalen tot distributievrije pre senten. Die zijn gelukkig nog wel te vinden, al is de keuze dan gelimiteerd. Anders gezegd: de tijdsomstandigheden zullen dit jaar ook het Sinterklaasfeest beïnvloeden, het Sinterklaasfeest, dat we immers steeds zoo angstvallig gehouden hebben buiten de sfeer der tegenstellingen, godsdienstige en politieke controversen, economische conflicten en maat schappelijke vraagstukken. Het zal met den bes ten wil niet mogelijk zijn, ons daar dit jaar heelemaal los van te maken, tenzij en het is misschien een lichtkant van de zaak we de Sinterklaasviering terug willen brengen tot zijn oude proporties, te weten tot een kinderfeest in den vooravond en wat historische overpeinzing onder het genot van een stukje lekkers, dat we gelukkig toch nog wel zullen kunnen bestel len. Ja, kinderheilige het is een woord van De Génestet is Sinterklaas toch altijd ge weest en zijn naamdag was in de eerste plaats een kinderfeest. Waarom eigenlijk? Wie de oudste getuigenissen van het leven van dezen bisschop van Myra leest, bespeurt daarin niets van een bepaalde voorliefde voor het kind, die Sint Nicolaas zou gesierd hebben. Het is even wel niet moeilijk tot een redelijke verklaring te komen, als we bedenken, dat achter het masker van den Christelijken Sinterklaas toch altijd de Germaansche Wodan gluurt, de Ravengod, die in de wintermaand een ommegang op aar de maakte om zijn zegeningen te brengen. Het Sinterklaasfeest, Germaansch of Christelijk is altijd een feest van géven geweest. Welnu, men geeft aan minderbedeelden, aan zwakke ren en hulpbehoevenden, overdrachtelijk ge sproken: aan kinderen, zooals bijvoorbeeld ook in den bijbel de mensch in zijn afhankelijkheid* dikwijls „kind'" wordt genoemd. Zoo werd het St.- Nicolaasfeest in de eerste plaats een kinderfeest en Sinterklaas een kin derheilige, een kindervriend bij uitnemend heid, wiens kinderliefde culmineert in het over bekende verhaal van de drie kindertjes, die door een harteloozen slager ter dood waren ge bracht en in een vat ingezouten tot dat Sinter klaas de euveldaad ontdekte. Hij boog zich over het ontzielde overschot der kleinen, raakte den kuip aan en terstond werden de drie kinde- rep weer levend enenfin, ge hebt die histo rie natuurlijk meer dan eens gelezen en er il lustratie of beeldhouwwerk op nagekeken. Men heeft natuurlijk naar den verborgen»zin van dit griezelige verhaaltje gezocht en het is weer het oude. liedje: Die kuip was het doop vont, die kindertjes waren de doopelingen en die opwekking uit den dood de zinnebeeldige wedergeboorte. Neem iets anders. Het grabbelen. Toch eigenlijk een vreemde gewoonte om een kind iets te geven. Jawel, maar de goede ga ven, die ten tijde van onze Germaansche voor ouders Wodan hier heette te brengen, betrof fen immers in de eerste plaats de zegeningen van den bodem, waaruit straks weer een rijke oogst zou opbloeien. En zoo zit er een zinvolle beteekenis In dit? van den grond oprapen van het lekkers. Maar Sinterklaas is niet alleen een vriend der kinderen, hij is ook de patroon der jonkvrou wen-. De oorsprong daarvan ligt alweer in een legende, volgens welke de bisschop een drietal dochters van een arm man. die geen geld had, om zijn dochters een huwelijksuitzet en daar mede een redelijke huwelijkskans te bezorgén, met een geschénk verblijdde, zoodat zij haar vrijstersstaat eerlang konden vaarwel zeggen. Bon Patron, Saint Nicolas, Mariez nous, ne tardez pas! verzuchtten de Fransche meisjes. Goede pa troon, St.-Nicolaas, laat ons trouwen, en talm daar niet mee! Sint Nicolaas zal wel eens goedertieren ge weest zijn en zulk een hartewensch hebben ver hoord, een gunst, die dan aanleiding gaf tot, naar Roomsch. gebruik, het schenken van een ex-voto in den vorm van een hart. Zoodat ge nu meteen weet wat eigenlijk de beteekenis is van de suiker- en chocoladeharten, die ge in dezen tijd in de suikerbakkerswinkels ziet. En dat zulk een verliefde deern dan geplaagd werd met een koeken vrijerdat is een oude ge schiedenis, die nieuw is gebleven. Misschien maar ik zeg het op gezag van den folklorist Drijver gaat de beteekenis van die harte lijkheid nog wel dieper en herinnert aan het bij geloof, dat het eten van harten booze geesten heette af te weren, een bijgeloof, dat trouwens bij primitieve volken zelfs in onzen tijd nog wel voorkomt. Hebben aldus zoowel kinderen als jonkvrou wen verplichtingen aan St.-Nicolaas, er is nog een derde categorie, die zich in zijn speciale attentie mag verheugen en dat zijn de zeelie den. Het oude, verhaal zegt, dat de heilige eens een storm heeft voorspeld en later door zijn ge bed de zee tot bedaren heeft gebracht. Dit ver hief hem tot schutspatroon van alle zeevarenden en heel wat zeeplaatsen hebben hem dan ook als schutsheilige aanvaard, in ons land bijvoorbeeld Stavoren. Kampen en Amsterdam, in welke laat ste plaats we immers nog steeds de St.-Nicolaas- kerk hebben. Er kwamen St.-Nicolaaskapellen en als het zeevolk na een stormachtige reis de veilige haven bereikt had, hingen zij het nog natte zeemansbuis als een offer tot dank voor hun behoud in deze kapel, een gebruik dat intus- schen de Romeinen reeds kenden. Immers Ho- ratius herinnert er al aan dat de schepelingen zijner dagen hun vochtige kleeren in het een óf ander Neptunusheiligdom deponeerden. Om nog even op Amsterdam terug te komen, ln de Oude Kerk te Amsterdam moet een zil veren beeld van St.-Nicolaas hebben gestaan, meer dan 25 pond zwaar als een schoon ge tuigenis van de relatie, die van oudsher be stond tussehen den goeden Sint en de stad aan het IJ. Maar het jaar 1578 kwam met duurte en hongersnood en in dezen onheilstiid ging mer er toe over. het beeld te laten smelten en ei geld van te laten munten. In het museum „Am- stelkring" kunt ge nog altijd een paar van die munten bekijken. In het verhaal van de verguldpartij in de Ca mera Obscura staat te lezen, dat zich onder de „groote stukken" ook een schip bevond, dat met extra zorg verguld werd. Na het bovenstaande te hebben gelezen, zal het u duidelijk zijn waarom ook het schin een der attributen bij d? /oorstelling van St.-Nicolaas is, al hebben Saar- tje en Suze en Koos je het misschien niet ge weten! (Adv. Ingez. Med.) Korfbal Vele uitgestelde wedstrijden. Swift volgt Westerkwartier op den voet. Verschillende velden bleken door de vorst voor korfbal!' onbespeelbaar, zoodat slechts de helft doorgaim kon vin.': den, hetgeen gezien het afgewerkte programma in ds laatste drie maanden, tot geen achterstand aanleidms 1 geeft. i In de eerste klasse blijft Swift Westerkwartier op den voet volgen. Deze clubs nemen respectievelijk de tweede en de eerste plaats In. Blauw Wit blijft een goede derde, Sportlef bleef mej 3—0 de mindere van W K. en D. E. D. verloor mét 8—5 -van Swift. In de tweede klasse'verloor Luto 2 weer; nu was A. W. met 6—0 de meerdere. Ook S. V. behaalde de twee pun ten. Hercules was het slachtoffer. In de derde klasse verdeelden de leiders, A'dam-Noordi en Sportief 2 de punten: het werd 3—3. Archipel 2 zond Blauw Wit 5 met een 4—2 nederlaag' naar huis toe. D. T. V. 2 leed haar eerste nederlaag. Victoria wist met| —1 te winnen van de leiders. RANGLIJSJTES. Westerkwartier 10 8 1 1 17 65—30 1.70 Swift 10 7 1 2 15 77—H 1.50 BI. Wit 7 4 2 1 10 40—26 1 38 D. E. D. 10 4 2 4 10 57-60 S. V. K. 9 3 2 4 8 37—42 0.39 D. V. D. 9 3 1 5 7 49—63 0.77 Sportief 9 1 3 5 5 37—49 0.55 O. K. 8 1 2 5 4 3850 0.50 K. Zaandijk 8 2 0 6 4 25—56 0.50 2e klasse B. Archipel 7 7 0 0 14 53—18 2.— A'dam Z. 6 4 1 1 9 26—31 1.50 A. W. 7 4 1 2 9 36—25 1,28 Gr. Geel 7 4 0 3 8 24—31 1.14 S. V. 8 4 0 4 8 29—30 1.— Hercules 8 1 0 7 2 23—56 0.25 Luto 2 7 0 0 7 0 12—34 0.— 3e klasse C. A'dam Noord 7 5 1 1 11 35—17 1.55 Sportlef 2 8 5 1 1 12 43—13 1.50 Archipel 2 10 7 1 2 15 59—22 1.50 Haarlem 8 4 2 2 io 24—27 1.25 Zaandam Z 7 2 3 2 7 14—18 1.— Ready Tekca 8 2 0 6 4 17—44 0.50 Koog Zaandijk 3 7 0 1 6 1 12—54 0.33 Blauw Wit 5 7 0 2 S "2 13—22 0.23 3e klasse E. D. T. V. 2 8 S 2 1 12 48—25 1.50 O. B. Z. B. 6 4 1 1 9 34—20 1.50 Blauw Wit 3 6 3 2 1 8 31—21 1.33 Victoria 8 5 0 3 10 42—26 1.25 Nieuw Flora 9 4 1 4 9 31—39 O. K. 3 7 2 0 5 4 23-42 0.55 S. V. a 8 0 0 8 0 15—51 0.— Dammen COMPETITIE HAARLEMSCHE VEREENIGINGEN. Haarlemsche Damclub II slaat „Oosterkwartier" II. Maandagavond j.l. speelde de Haarlemsche Damclub n in de bovenzalen van Restaurant Munniks voor boven genoemde competitie tegen de Damclub Oosterkwar tier" II. Na zeer fraaien strijd won de Haarlemsche Dam club II met overtuigende cijfers. De gedétallleerde uitslag van deze ontmoeting luidt als volgt: Bord no. Haarl.Damcl. n, Damcl. „Oosterkw." n K. Olij—H. Beek i_i Chr. Gerritsen—W. Beider 2—0 G. BakkerA. Vos 1l D. Schrijnemakers—C. Berkhout 0—2 I. Risseeuw—H. Neele 1—1 J. Otter—J. v. d. Kodde 2—0 A. Smit—C. M. Beek 2—0 J. H. Meure—J. Harwijnen 2—0 J. J. Koren—A. Wijker 2—0 H. W. C. van Rhoon—J. Schijvenaar Sr. x—x Voorl. uitslag voor de Haarl. Damclub H: 13—5 De met een x gemerkte partij werd afgebroken en wordt arbitrair beslist. Het eindresultaat wordt zeer waarschijnlijk 15—5 voor de Haarlemsche Damclub II. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 1940-1941 HAARLEMSCHE DAMCLUB. Maandagavond j.l. werden bovengenoemde wedstrijden in de bovenzalen van Restaurant Munniks voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: HOOFDKLASSE: J. w. van Dartelen remise met P. H. Meure. EERSTE KLASSE: J. Philippo wint van A. H. Hodden- bach; J. Otter remise met C. Vrolijk; J. Philippo remise met C. Vrolijk. TWEEDE KLASSE: S. Stodel wint van F. Akersloot; G. van Es wint van W. J. A. Matla; O. T. Glascr wint van an Wageningen; C. B. de Laat wint van G. J. Steen- kist; W. H. J. v. d. Eijnde wint van A. J. Verwoerdt. RADIO PPOEPAMMA WOENSDAG 4 DECEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nedcrlandsch programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. In de pauze: VARA-Wandkrant. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders ln de continubedrijven. 12 00 Gra mofoonmuziek. 12.15 Esmeralda, (pl.m. 12 30 VARA- Wandkrant). 12.45 Nieuws- en .economische berichten A. N. P. 1.00 Sylvia-Amusementsorkest en solist. 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P 5.30 De Ram blers. 6.00 „Zorg voor het achterlijke kind lezing. 6.15 VAR A-orkest 6.43 VARA-Wandkrant. 6.45 Actuecle repor tage en gramofoonmuziek. 7 00—7.15 Economische vragen - an den dag en nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en Medi tatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10 30 Mor gendienst 11.00 Gramofoonmuziek. 11.35 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage. 12 45 Nieuws- en economische berichten A. N. P 1.00 Zang en piano. 1.30 Gramofoonmuziek 1.45 Jac Stoffer's sextet en gramofoon muziek. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de Jepgd. 5.00 VPRO: Cyclus „Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Postillons en kinderkoor „Melodia" (opn.). 5.55 Gramofoonmuziek. 6.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn.). 6.45 Actueete repor tage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Brabantscli praatje -n nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M AVRO. 7 00 Berichten. Dultsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Berichten, Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten A N P. Berichten. Duitsch 9.15 Omroeporkesi (opn 9.55 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.30 Orgelconcert en zang. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.30—11.45 Berichten, Engelsch. 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P, 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.30—1.45 Berichten, En-J gelsch. 2.00 Berichten. Duitsch. 2.14 Gramofoonmuziek. -.30 Berichten. Engelsch. 2.45 AVRO-Aeolian-orkest (opn.). .30 Berichten. Engelsch. 3.45 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.) 5.00 Berichten, Duitsch 5,15 Nieuws-, icono'mische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart: Technische causerie. 6.00 Gra mofoonmuziek met toelichting. 6.30 Berichten, Engelsch^ 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten A, N. P. en sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10