f lamp HEERLIJKE BOTERLETTER IRï Flinke mangelster Het Nederlandsch Ballet Uit de Pers. KORT EN BONDIG. geopend tot 9 uur* Sluiting) TE KOOP GEVRAAGD Heerlijke Warme Pantoffels, 50 ct. per stuk DINSDAG 3 DECEMBER 1940 HXAREE M'S D X O R E A Tï IJN/T IN UITERE Na Amsterdam heeft thans ook de stad Den Haag iar eigen dansgroep, die zich wel wat pre tentieus „Het Nederlandsch Ballet" noemt. Wij kunnen ons slechts verheugen in deze steeds groeiende belangstelling voor de danskunst in ons land. Vijf en twintig jaar geleden hadden wij wel enkele goede dansers en danseressen ik herin ner maar aan Li li Green en ook Iril Gadescov, die deel uitmaakt van dit Nederlandsch Ballet, danst reeds lang onder dezen Russischen naam, al is hij dan ook een ras-echte Hollander maar van Hollandsche balletgroepen was toen nog geen sprake. Nu heeft de hoofdstad het ballet „Yvonne Georgi" en Den Haag „Het Nederlandsch Ballet". Gisteren is deze nieuwe balletgroep te Haarlem voor het eerst in onzen Stadsschouwburg opge treden, eerst in den middag en daarna 's avonds en de kennismaking wij woonden de middag- iopvoering by was in vele opzichten een ver rassing, vooral, wanneer wij er rekening mee houden, dat „Het Nederlandsch Ballet" nog geen jaar bestaat. De Hollandsche Boerenbruiloft op, de bekende [muziek van W. F. Siep stemde ons nog niet enthou siast. Deze dans maakte een vrij dilettanterigen in druk, zoowel wat de choreografie van Nelly Hilt- man als de uitvoering betreft. Het, geheel deed nogal kinderlijk aan en de bewegingen herhaalden zich al te veel. De dansen waren onnoodig plomp en in de uitdrukking van het „gebed" was het ballet ook niet bijzonder gelukkig. Ér ging niet de minste wijding van uit. Maar met de „Suite de Danses" op muziek van [Mozart door het klassiek ballet waren wij op eens in een heel andere sfeer. Was het de muziek van iMozart, die de dansers inspireerde, of was het de grootere geoefendheid van deze afdeeling, die tot zoo veel betere prestaties leidde? Ik vermoed van beide. In deze Suite zagen wij een opeenvolging van dansen, die werkelijk bekoorden door gratie, lichtheid en geoefendheid. In dit klassiek ballet trof ons een zekerheid van uitvoering, die wij in de andere balletten nog wel eens misten. En er werd ook individueel uitstekend gedanst. Elisabeth Herman bijvoorbeeld is een danseres, idie in haar „Passepied" het bewijs van respectabel kunnen toonde. Dit was technisch volkomen af, pure danskunst teenendans zooals wij die kennen van het Russische ballet. En met met [minder genoegen zagen wij de „Pas de deux", door Jopie Zuiver en Jan de Ruiter licht en met i charme gedanst. De choreografie van Jan de Ruiter gaf Wel geen nieuwe lichtpunten, doch dat was in deze Suite ook niet te verwachten. Het was de ouderwetsche dans, maar dan ook met voor een-zoo jonge dans groep verrassende technische vaardigheid uitge voerd. Op nog hooger peil stond van dezelfde groep „De Nachtegaal en de Roos", een ballet dat ge ïnspireerd is op het bekende sprookje van Oscar Wilde en waarvan de choreografie van Iril Ga descov was. Dit gedanste sprookje op muziek van Délibes en Liszt was poëtisch van gedachte en bekoorde ook door de voortreffelijke uitvoe ring. Wij leerden hierin Mascha Stom het „jonge meisje" als een danseres van werkelijk talent kennen. Haar dansen was van een steeds bevallige co- quetterie, gracieus van lijn en beweging, zooals wij van een prima ballerina mogen verwachten. Wiesje Neys bracht haar etherisch figuurtje voor de „nachtegaal" mee,, maar bleef onder haar taak, een zich opofferend en stervend vogeltje te dansen. Het was nog wat te'veel aangeleerd, er ging-van haar dansen te weinig uit en ontroeren deed zij daardoor niet. Van de moderne dansgroep zagen wij Prélude op muziek van Rachmaninoff, „L'Après midi d'un Faune" en „Geschichten aus dem Wiener Wald". De Prélude was forsch van opzet een tiran, die de hem omringende vrouwen beheerscht en tiranniseert en er was ook wel climax in dezen dans de wilde warreling tegen het slot was zelfs heel suggestief maar het geheel maakte toch niet dien gedisciplineerden en geacheveerden indruk als van de klassieke balletgroep. Maar :fascineerend was de tiran van Alfred Hiltman, een uitstekend danser, dien wij ons nog van het ballet van Yvonne Georgi herinneren. In L'Après Midi d'un Faune van Debussy danste Iril Gadescov van wien ook de choreografie was de faun. Na den faun, dien wij twee weken geleden van Harald Kreutzberg zagen, leek deze faun wel wat erg tam en menschelijk. Wij kregen niet de impressie hier een sensueelen boschgeest te zien en het geheel voldeed daardoor niet aan onze verwachting, ondanks het gracieuse dansen Van Else van Egmond. Met Geschichten aus dem Wiener Wald werd de i middag besloten. Vooral bij dezen dans van Joh. Strauss, dien wij zoo dikwijls reeds zagen uitvoe ren, vroeg ik mij af of het Nederlandsch Ballet althans de moderne groep niet verstandig zou hebben gedaan nog wat met zijn debuut te wach ten. De bewegingen waren nog wat primitief en variatie was er niet genoeg. Maar dit zal later waarschijnlijk wel komen. Dit ballet is nog jong en het zal zeker in techniek en gedisciplineerdheid nog groeien. Dansvreugde was er reeds bij allen en dat is al veel. Ook het ballet van Yvonne Georgi stond den eersten keer niet op het peil, waarop het thans is gekomen. De muzikale begeleiding was toevertrouwd aan de H. O. V., dirigent was de heer Mr. Harm Smedes. Vermoedelijk heeft men niet veel tijd tot repeteeren gehad; althans ons or kest speelde niet zoo zeker en geacheveerd als wij anders gewoon zijn. J. B. SCHUIL HET CENTRAAL TOONEEL Het versteende Woud. Er wordt in „Het versteende Woud", het tooneel- spel van Robert Sherwood, dat het Centraal Too- neel thans te Amsterdam speelt, heel wat geschoten, met revolvers, geweren en zelfs mitrailleurs. Het stuk speelt in een snelbuffet bij een benzïne-tank- statinn aan een eenzaam kruispunt in de woestijn in Oost-Arizona en een der hoofdpersonen is Duke Mantee, een „killer" en hoofdman van een gang ster-bende. Een koffie- of theestuk is het dus niet. Er gebeurt veel in „Het versteende Woud" voor al tegen het slot dat aan een thriller of een film doet denken en todh staat dit stuk met zijn men geling van realisme en romantiek boven dat genre. Het nadert in zijn flitsenden dialoog, zijn scherpe karakterteekening, zijn geladen handeling en zijn liefdes-idylle meer „Golden Boy" en is duidelijk uit hetzelfde land afkomstig. Evenals in „Golden Boy" speelt de liefde in „Het versteende Woud" een groote rol en zij is zelfs van zeer romantischen aard. Bij Allan Squire de mis lukte, maar zachtmoedige intellectueel, is het de liefde op het eerste gezicht voor Gabby Maple, het buffetmeisje, dat gedichten van Villon leest en hunkert naar het land van haar moeder, naar Frankrijk en zijn kathedralen, bij Duke Mantee, den „killer", is het voor eer, blonde, kleine vrouw en zijn liefde is zoo groot, dat hij met gevaar voor zijn leven in de cantine bij het tankstation blijft, enkel en alleen omdat hij met deze vrouw had afge sproken haar op die plaats te ontmoeten. Duke Mantee waagt zijn leven, tot hij bemerkt, dat de vrouw van zijn hart hem verraden heeft, Allan Squire offert zijn leven, om Gabby's droom de reis naar Frankrijk in vervulling te doen bren gen. Beide mannen geven weinig om het leven. Duke Mantee niet, omdat hij als gangster er eiken dag als het ware mee speelt. Allan Squire niet, om dat zijn leven mislukt is en hij zich zelf een niets waardig individu vindt. Maar voor Gabby Maple is Squire, ook al kent ze hem nog maar enkele uren, het ideaal. Hij heeft haar in verwarring gebracht door zijn intellect en zijn zachtheid; voor haar is Squire de ridder uit het vreemde land. Men ziet, romantiek genoeg en toch is dit spel ook vol realiteit, harde realiteit zelfs. Deze men- schen spreken over de liefde tusschen de gevech ten door, ja zelfs als de kogels om hen heen vliegen en de ruiten worden kapot geschoten. Zij hebben haast in hun bekentenissen, omdat zij weten, dat het leven plotseling gedaan kan .zijn. Die gesprekken tusschen Gabby en Squire zijn dikwijls gevoelig en teer; vooral, wanneer Squire met zijn dichterlijkheid iets in Gabby wakker roept, dat al lang bij haar te sluimeren lag. Toch voelt hij, dat hij het niet kan vervullen omdat hij zich mislukt en verstard vindt evenals het „versteende Woud", dat achter het benzine-station is gelegen. Deze gesprekken tusschen Gabby en Squire vormen de hoogtepunten van dit stuk, dat in zijn verdere handeling gespannen en aan het slot met drie gevechten tusschen de gangster en de legionnairs zelfs wild genoeg is. Het stulc boeit ook doordat Robert Sherwood karakters weet te teekenen, in korte dialogen soms, vlug en toch scherp. Boeiend is ook de voorstelling, die door Het Cen traal Tooneel onder regie - en in de vertaling - van Joan Remmelts van „Het versteende Woud" wordt gegeven. Remmelts zelf speelt de rol van Allan Squire, van wien hij een zadhite, teere figuur maakt, al zou ik mij hem toch nog dichterlijker kunnen voorstellen. Rie Gilhuys brengt alles mee voor een persoontje als Gabby Maple, het meisje dat hunkert naar Frankrijk en een ander bestaan, en wier ziel openbloeit bij de ontmoeting van den man, die Frankrijk en de wereld daar buiten kent. Zij speelde dit meisje fijn en poëtisch. In haar uiting van smart aan het slot, wanneer Squire gestorven is, wist zij te ontroeren, hoe in gehouden haar spel daar ook was. Een werkelijke verrassing was de „killer" Duke Mantee van Matthieu van Eysden. Wie zou hebben verwacht, dat deze acteur, die tot voor kort enkel nog maar in korte sketches in revues optrad en dan nauwelijks de aandacht trok, in staat zou zijn een rol als van Duke Mantee zoo suggestief te spelen en dat met een beheersching en een spankracht, die be wondering wekten. Prachtig was heel zijn houding, zijn verbeten gezicht en zijn stille spel; hij was een fascineerende figuur, ook als hij niets deed en enkel neerzat op die bank tegen den muur. Eerst de dood graver in Hamlet, nu Duke Mantee in „Het ver steende Woud", het zou mij niet verwonderen, wan neer wij van Matthieu van Eysden op het tooneel nog vele knappe dingen zullen zien. Van de andere rollen wil ik hier alleen nog Dick van Veen noemen, die van een wat aftandschen Amerikaanschen millionnair een verbluffend knappe typeering gaf en Pierre Myin, die een wat kinderlijken ouwen heer opa Maple levendig en met blijkbaar plezier speelde. J. B. SCHUIL. DE NEDERLANDSCHE UNIE. „De Standaard" schrijft in een driestar over de Nederlandsehe Unie, na er op gewezen te hebben in beginsel in dezen tijd niet aan poleimiek met andere partijen te doen, omdat het blad streeft naar zoo groot mogelijke samenbincling op die terreinen, waar men van gemeenschappelijke doelstelling spreken kan, o.m.: ,In het nummer van haar orgaan „De Unie" van 16 November dient de Unie zich aan als een revo- lutionnaire groep, zichzelf daarbij met Naticnaal Front en N.S.B. op één lijn stellend. Ons lijkt dit een gevaarlijke positie, zooals trouwens ook blijkt uit de beschouwingen, die het orgaan wijdt aan een mogelijk samengaan van deze drie revolutionnaire groepeeringen. Weliswaar schijnt het haar toe, dat eenheid tus schen de drie genoemde stroomingen op het oogen- blik nog niet bereikbaar is, maar daarin ligt toch de gedachte besloten, dat het in de toekomst mis schien wèl mogelijk zal zijn. Al zal dan met name de N.S.B. wat water met den wijn moeten men gen. In elk geval is er geen principieele afwijzing meer. Zelfs ging men nog een stap verder door te verklaren, dat men gaarne zou zien, dat de N.S.B. door daden toonde, dat men niet langer hoefde te twijfelen aan de goede bedoelingen dezer groep. Men zou wenschen, dat de N.S.B. zekerheid gaf, dat alle politieke activiteit, ook bij haar, alleen gedragen werd door de zorg om de toekomst van het Nederlandsehe volk en „in het werkelijk be- „lang van dit volle zijn laatste verantwoording vindt". Nu zal men ons niet verdenken van overvloeien de liefde voor de N.S.B., welker leidersbeginsel wij voor Nederland teneenemale onbruikbaar achten, maar dit belet ons niet aan te nemen, dat men in den leidenden kring der N.S.B. oprecht de meening is toegedaan, dat zij het welzijn van het Nederland sehe gemeenbest op het oog hebben. Daaraan al thans hebben wij nooit getwijfeld, al zijn we onzer zijds van meening, dat hun systeem voor Neder land verwerpelijk moet worden geacht. Aanvankelijk dachten we, dat dit ook het stand punt der Unie was, maar daarin hebben wij ons klaarblijkelijk vergist. Want ten aanzien van Na tionaal Front, dat even beslist als de N.S.B. het leidersbeginsel aanvaardt, wordt in het nummer van 16 November verklaard, dat de Unie met het Front op een hechten grondslag zou kunnen sa mengaan. Er zijn ook nog wel verschillen, maar de grondslag wordt aanwezig geacht. Men ziet dus hoe de Unie aan het opschuiven is en het zou ons uiteindelijk niet eens verbazen, in dien de leider van Nationaal Front blijk gaf de verhoudingen scherper te zien dan de Nederland sehe Unie. Waarom we hierop wijzen? Omdat de Unie door velen gezien is als een bolwerk tegen de N.S.B. Daaruit is haar groot le dental te verklaren; daaruit de sympathie, die haar streven scheen te wekken. Ons dunkt, dat de houding van de Unie in dit opzicht veler, die wat overhaast tot haar toege treden zijn, tot nadenken zal brengen. En dit te meer, indien men ook acht slaat op de verklaring in hetzelfde nummer, dat de vereeniging van N. S. B. en Verdinaso geschied is op den grondslag van een drietal geformuleerde punten, die door de Unie „geheel onderschreven" kunnen worden. En, zoo wordt er aan toegevoegd, „waarschijnlijk ook wel door Nationaal Front". DE VERVREEMDING VAN LANDBOUWGROND. Het Volk is van oordeel, dat door de veror dening inzake de vervreemding van lardbouwgrond het euvel van de grondprijsstijging bij één der wor tels is aangegrepen. „Principieel zijn wij over dezen maatregel zeer voldaan, maar toch hebber wij een bezwaar tegen één der bepalingen, die naar onze meening te ver gaat en daardoor onhoudbare eischen stelt. Deze be paling is de eisch, dat de prijs niet hooger mag zijn dan de waarde van 1939. Sinds 1939 is het alge meen prijspeil belangrijk gestegen en deze stijging kan men noch negeeren noch teniet doen. Wij Reb ben haar als een feit te aanvaarden, hoezeer wij het ook betreuren, dat een al te lang aarzelen eer men tot ingrijpen besloot, deze stijging veel verder heeft doen oploopen dan onvermijdelijk was. Het lijkt ons daarom te veel gevergd, dat de prijzen van 1939 als norm zullen worden aangenomen. ter ware het de gebruikswaarde van het oogenblik te laten vaststellen aan de hand van de vastgestel de productenprijzen. Dat wil zeggen: van de richt prijzen, die op het moment van den grondverkoop gelden. Uiteraard is het mogelijk, dat die prijzen in de toekomst wijziging ondergaan; in dat geval zal de grondprijs op en neer gaan. De billijkheid van den op dien grondslag berekenden prijs kan niemand ontkennen". Het Huisgezin wijst erop dat de consequentie van den genomen maatregel zal zijn, dat na verloop van tijd alle gronden waarop landbouw, veeteelt of tuinbouw wordt gedreven, in handen zullen komen van hen, die één dier agregarische beroepen uit oefenen. „AUe anderen, die op het oogenblik den eigen dom van landerijen bezitten, zullen vroeger of later daarvan afstand moeten doen: ze kunnen dit bezit niet overdragen dan aan verkrijgers, die de kwali teit van „landgebruiker" bezitten, m.a.w. daadwer kelijk landbouwer, veeteler of tuinbouwer zijn. Zoo ze al niet bij hun leven tot verkoop van hun landbezit overgaan dan zullen hunne erfgenamen, voor zoover ze geen „landgebruiker" zijn, zelf niet den eigendom der landerijen kunnen verwerven en dus tot veiling moeten overgaan. Het is immers niet aan te nemen, dat toewijzing uit eenige nalatenschap tot de bijzondere gevallen zal worden gerekend, waarin bij wijze van uitzon dering toestemming tot de overdracht der goederen zal worden gegeven. Ook is het duidelijk, dat een landbouwer geen eigenaar van een boerderij zal kunnen worden, die hij zelf niet bewerkt, maai' aan een ander verpacht: in dat geval heeft hij niet rechtstreeks en zonder tusschenpersoon de leiding van het op die lande rijen uitgeoefende bedrijf, en is hij voor wat dit be treft niet „landgebruiker" in den zin van het Be sluit. Niet zeer klaar is het, of dit nu ook van toe passing is op ieder in pacht uitgegeven stuk cultuur grond; let men op de strekking van het geheel, dan komt men tot de opvatting, dat de bedoeling voorzit den boer tot eigenaar te maken van zijn hoeve, den eigenaar-verpachter uit te schakelen en daar mee dus ook de pachters te doen verdwijnen. Dit met het oog op de uitschakeling van den prijsopdrijvenden invloed van het naar belegging in vaste goederen zoekende kapitaal, een invloed die de laatste maanden zich weer krachtig heeft doen gelden en tot verkoopprijzen voerde, die in geen verhouding staan tot de bodem opbrengst". Het Alg. Handelsblad is getroffen door verschillende gedachten in de radiorede van prof. dr. J. van Dam. Aanknoopende aan de woorden v.an den spreker, dat de verwarring voorbijgaat, schrijft het blad, dat ook een oorlog voorbijgaat en dat na den vrede de natuurlijke gevoelens van sterk nationaal bewust en op hun eer en trouw gestelde volken, die tijdens de strijdperiode be grijpelijkerwijze tegenover elkander staan, na den vrede steeds weer in kalmer banen worden geleid, en vervolgt dan: „Ook na den vorigen wereldoorlog zijn er perioden geweest waarin de tegenstanders van weleer elkander schenen te zullen vinden en be grijpen. Het was het noodlot der staatkunde uit die jaren, dat de leiding gevende figuren er niet in geslaagd zijn die bruggen werkelijk te Slaan. Ook de tegenwoordige oorlog zal eenmaal weer overgaan in een vredesatmosfeer, waarin zonder de remmen die thans veler gevoelens verstarren, zal gewerkt kunnen worden aan den opbouw van een gelukkiger Europa en van een gelukkiger wereld. Voor ons volk, dat thans als bezet gebied dat oogenblik moet afwachten, is het noodig' zich daarop geestelijk tijdig voor te bereiden, om daar voor tijdig een sterke innerlijke eenheid te sme den. Van degenen die straks in het nieuwe Europa leiding zullen geven, mag men anderzijds ver wachten, dat zij zullen begrijpen, dat een oud volk als het Nederlandsehe, dat eeuwen lang met eigen vormen en een eigen volksaard heeft ge leefd, gedacht en gewerkt-, het' nuttigste en het meest overtuigde rendement voor een nieuwe internationale samenwerking, in goede verstand houding met zijn buurvolk en groot achterland zal kunnen leveren, wanneer 't in staat gesteld wordt om dit in het groote verband zooveel mogelijk met eigen middelen, naar eigen normen en in zijn eigen geestelijke sfeer te verrichten. Hier kan zich staatkundige ruimheid van inzicht paren aan nuchter zakelijk verstand. Tot heil van het uit eindelijke practische resultaat. In dezen zin heb ben wij indertijd het woord van den rijkscommis saris verstaan: wij willen dit volk onze overtuiging niet opdringen". Steun aan vluchtelingen. 's-GRAVENHAGE, 3 December. De secretaris generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen, ter verdui delijking van vroegere mededeelingen, het volgende medegedeeld: Voor de vluchtelingen, die steun genieten wegens voorziening in eigen huisvesting, moet zoowel voor den opbouw, als voor den aftrek van het steun bedrag de rijkssteunregeling voor ongeorgani seerde werkloozen toegepast worden, met dien ver stande dat, indien de rampgemeente in een hoogere steunklasse is geplaatst dan de vluchtoord-gemeen te, de steun in deze laatste gemeente verhoogd wordt met het halve verschil tusschen hetgeen hun toekomt in laatstgenoemde- en hetgeen hun zou toekomen in eerstgenoemde gemeente. Bij de vluchtelingen, die ingekwartierd zijn bij burgers en hen, die ondergebracht zijn in vluchte lingen kampen wordt in mindering gebracht: a. 2/3 der ouderdomsrente, invaliditeitsrente, ongevallenrente, weezen- en weduwerente en pen sioenen; b. overige niet door arbeid verkregen in komsten: geheel; c. 2/3 der door alle gezinsleden door arbeid verkregen inkomsten. Met betrekking tot de maxima der ter beschikking van de vluchtelingen te stellen bedragen is voorts bepaald, dat, indien 1/3 van het totale gezinsin komen méér bedraagt dan deze maxima, dit derde mag worden behouden. De secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken heeft voorts aan de ge meentebesturen het volgende schrijven doen toe komen: Bij dezen heb ik de eer u mede te deelen, dat door mij wordt goedgevonden, aan de vluchtelingen die steun genieten wegens voorziening in eigen huisvesting, dit jaar b-steun te verstrekken, op den voet als in bepaald voor de te Rotterdam woon achtige werkloozen en armlastigen. Deze steun dient aan deze categorie van vluchte lingen in geld te worden uitgekeerd en wel vol gens het onderstaande tarief. Het tarief, volgens hetwelk de b-steun, een één malige uitkeering derhalve, aan genoemde cate gorie vluchtelingen door u kan worden uitgekeerd, luidt: man alleen 8. 2 personen 12.50; 3 personen 14.50; en vervolgens voor ieder inwonend kind 1.25 Uiteraard mag over deze bedragen geen duurte- toeslag worden berekend. De gedane uilgaven kunnen op de gebruikelijke wijze worden gedeclareerd. De in dit schrijven bedoelde eenmalige uitkee ring kan ook uitgekeerd worden aan die vluchte lingen-gezinnen, die na den datum van dit rond schrijven een tehuis, kamp, barak of inrichting verlaten, teneinde een woning te betrekken. Het te Delft wonende 21-jarige dienstmeisje Van der Meer geraakte Zaterdagavond te Delft ten gevolge van de duisternis te water. Zij werd gered en aanvankelijk liet haar toestand zich gunstig aan zien, doch later is zij aan de gevolgen overleden. De duisternis is oorzaak geweest, dat Maan dagavond te Amsterdam een aantal personen te water geraakte. Om 20 minuten over acht geraakte een 68-jarige dame in de Reguliersgracht nabij de Falekstraat, Toen zij op het droge was gebracht waren de le vensgeesten geweken. Een heer, die in den Singel tegenover perceel 18 liep, moest in het Binnengasthuis worden opgeno men. Een drenkeling, die in de Geldersche kade en twee, die in de Oudezijds Achterburgwal waren ge raakt, werden door voorbijgangers gered, evenals iemand, die in den Kloveniersburgwal was terecht gekomen, doordat drankinvloed en duisternis zijn pad onzeker maakten. Te Leidei' is de 68-jarige mej. A. v. d. W. te water geraakt en verdronken. Te Leiden heeft men voorts uit den Rijn het lijk van den 63-jarigen J. R. opgehaald, die sedei*t 25 Nov. werd vermist. De 49-jarige machinist van de gemeente gas fabriek te Harderwijk N. v. M. is bij werkzaamhe den in de waterstofafdeeling bedwelmd en be wusteloos geraakt. Pogingen om met zuurstof de levensgeesten op te wekken, mochten niet slagen, Voor de tweede maal in korten tijd is bij de fa. Terwee, koffie- en theehandel in de Peperstraat te Zaandam ingebroken. Bestond de buit den vori gen keer uit vijfhonderd pakjes thee van een ons, ditmaal schonken de nachtelijke bezoekers hun aandacht aan den koffievoorraad. Vermist wordt een hoeveelheid van 25 K.G. koffie. De Leidsche politie heeft vier mannen gear resteerd, die verdacht worden betrokken le zijn bij een eenige weken geleden gepleegden diefstal in een manufacturenwinkel in de Haarlemmerstraat te Leiden. Zij hebben den diefstal bekend. Twee van hen hebben bovendien bekend in Den Haag een groote partij boter en vet te hebben verduis terd. De 21-jarige D. H. uit Waddïnxveen, die den laatsten tijd in de omgeving van Gouda en Leiden veel fietsen heeft gestolen is door de Leidsche po litie gearresteerd. De gramofoonhandel heeft besloten geen nieu we gramofoonplaten af te leveren indien de klant voor iedere nieuwe plaat niet ten minste een oude plaat teruggeft. De drukkerij „De Spaarnestad" wil, om blijk baar op mogelijke gebeurtenissen in de naaste toe komst voorbereid te zijn, het kapitaalvan f 2.505.000 tot f 5.505.000 vergrooteci. Naar Het Volk verneemt is door het Rijk aan vijf tooneelgezelschappen subsidie verleend. Te Barneveld zijn twee pakhuizen met kunst meststoffen, ter waarde van 30.000 verbrand ten gevolge van de onvoorzichtigheid van een 18-jari- gen arbeider, die met een brandende sigaret bij een benzinevat kwam. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam) Uitgesproken: 26 November: Hazelhof, Jan, winkelier, Nieuw- Weerdinge. R.-c. mr.'W. J, Hofdijk, cur. mr. A. Jonker, Emmen. 26 November: Mr. Menno S. Kalm aadvocaat en procureur, Assen. R.-c. mr, W. J. Hofdijk, cur. mr. J. G. Nijsingh, Zwolle. (Surséance van betaling is hiermede afgewezen). 26 November: H. Nijenbanning, timmerman, Westerveld, gemeente Norg. R.-c. mr. W. J. Hof dijk, cur. mr. A. J. M. ten Holte. Assen. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 29 November: J. J. Franke, Heinkenszand. Ge ëindigd door het verbindend worden der uideelings- lijst. De Geertekerk te Utrecht. Kerkvoogden besloten tot afbraak der kerk. UTRECHT, 3 Dec. De uitslag van de gehouden stemming van het college van kerkvoogden te Utrecht tot verkoop van de Geertekerk en het daar toe behoorende terrein aan het college van regenten der Vereenigde Gods- en Gasthuizen is als volgt: van de 1466 uitgebrachte stemmen bleken er 1099 vóór den verkoop te zijn, 362 tegen en 15 van onwaarde. De oudste kerk van Utrecht, welke uit de der tiende eeuw stamt, zal worden afgebroken en op het terrein zal een hofje verrijzen. De toren blijft be houden. AANBESTEDING. 's-GRAVENHAGE, 3 December Het de partement van Waterstaat heeft lieden aanbe steed: de aanleg van de aardebaan met bijko mende werken van een gedeelte van den weg no. 43 Groningen-Beesterzwaag-Heerenveen- Sneek-Afsluitdijk, onder de gemeente Hasker- land. Laagste inschrijfster was de fa. van Hattum en Blankevoort te Haarlem voor f 387.950. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht: DINSDAG op WOENSDAG van 17.29 tot 9.51 MAAN: Opkomst 4 December 13.06 Ondergang 4 December 23.25 DE RIJKSWEG HAARLEM—AMSTERDAM, Beschutting van fietspad ger-raagd. Het rijwielpad langs den. Rijksweg Amster dam—Haarlem wordt dagelijks gebruikt door duizenden wielrijders. In den laatsten tijd wordt het pad door de beperking van het motorverkeer en andere verkeersmoeilijkheden nog door be langrijk meer wielrijders bereden dan vroeger. Doordat de weg en rijwielpad nagenoeg geheel zijn gelegen in het open, vlakke land, onder vinden de wielrijders op dit pad reeds bij mati gen tegen- of zijwind veel hinder. Het_ rijden van dit traject, vooral voor de velen, die het dagelijks voor hun werk moeten afleggen is dan ook zeer bezwaarlijk en vermoeiend. In verband hiermede heeft de A.N.W.B. aan den betrokken hoofdingenieur van den Rijkswa terstaat verzocht het aanbrengen van een doel treffende gesloten bermbeplanting aan beide zij den van het rijwielpad te willen bevorderen. KERK EN VREDE. Zaterdagmiddag 14 Dec. a.s. zal in de Rem. kerk te Haarlem een Kerstwijdingsmiddag wor den gehouden uitgaande van de afdeeling van de vereeniging Kerk en Vrede. Voorganger zal zijn dr. M. v. d. Voet. Ned. Herv. predikant te Haar lem-Noord en vice-voorzltter van het hoofdbe stuur der vereeniging. NIEUWE INDUSTRIEëN TE HAARLEM. Bij het Gemeentebestuur te Haarlem zijn inge volge de Hinderwet o.a. de volgende aanvragen ingekomen Van S. de Clercq, alhier, om vergunning tot op richting van een houtzagerij in het perceel aan het Soendaplein no. 23. en het daarin plaatsen van vier electromotoren, resp. 3, 5: 7V2 en 9 P.K., elk voor het aandrijven van een kortzaag. Van Vernhout en Van Sluyters Drukkerijen N.V., alhier, om vergunning tot oprichting van een car- tonnagefabriek in het perceel aan 't Krom nos. 25 en 27, waarin geplaatst zullen worden 10 electro motoren met een gezamenlijk vermogen van 18 P.K. voor het aandrijven van diverse werktuigen. Wegens ziekte der tegenwoor dige terstond gevr. FLINK MEISJE v. d. e. n. Mevr. Dinge- mans, Kerklaan 103, H'stede. Gevr. en aangeboden vy. Dienstpersoneel o.m. Keuken werkmeisjes, 2de, alleen en dag meisjes, v. g. g. v. Adres te ver nemen BOOGAARD's Plaatsing Bureau Jansstraat 56. Tel. 14170. MEISJES GEVRAAGD voor Car tonnage werk. VERNHOUT en v. SLUIJTERS Bakenessergracht 3. Goede schoenmaker gevraagd. Joh. Lavooi, Leidsche straat 41. Door partic. te koop gevraagd: Complete steenen Bouwdoozen Adres te vern. bur. v. d. blad. de KOOlj Anegang 14 is heden- en morgenavond Specialiteit Vulpenhouders Provinciale Griffie De Griffier der Staten maakt bekend, dat de Provinciale Grif fie op Woensdag 4 December a.s. na 1.30 uur des namiddags gesloten zal zijn. Kleermaker b. z. a. voor het keeten van uio lÜinteïfas net werk en goedkoop. Brieven no. 4650 bur. van dit blad. HANDSCHOENEN OVERHEMDEN HOEDEN DASSEN SOKKEN WANDELSTOKKEN BARTEIJJORISSTRAAT 24, HAARLEM - Telef. 20420. -VOOR BETERE HEERENMODE- OUD GOUD, ZILVER en DIAMANT. Hoogste prijs geeft C. FORTGENS, Groote Houtstraat 6. Hoe zoudt U het vinden als St. Nicolaas U eens bedacht met een paar juist in dezen tijd, nu we zoo zuinig moeten zijn met onze kolen? Vindt U dat geen reuzen goed idee? Vollaerts' Schoenenmagazijnen ANEGANG 12. Telef. 11457. GEN'. CRONJéSTRAAT 104, Telef. 14370. brengt ook nu nog een pracht collectie VOOR SLECHTS 1 BLOEMBON een 2 STUKS OP 1 BROODBON AUTO vanaf '37 te koop gevraagd. „Maro" Utreehtschedw.str27-31 Amsterdam. Tel. 32384. r. Fijnwasscherij KEIJSER, Lorentzplein 25 Verloren glad gouden armband in stad of omg. Kleverpark. Tegen bel. te bezorgen van Rijswijk, Klever parkweg 68. Pension m. huisel. verk. gevr. omgev. Hri.-N. Br. no. 4651 bur. y. d blad

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3