Haarlem's Dagblad Dorus Rijkers redt vele menschen Verzonken Steden. Ernstige schade in Southampton. Aciikeien zwi. Kinderzegels. Bijna de kortste dag! Oorlogsschaderegeling. verplaatst naar Groote Markt no. 2 58e JAARGANG No. 17631 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810, Drukkerij Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drrectie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 7 December 191Ö Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 ceni per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1,75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek In Amerika hebben ze weer eens iets nieuws bedacht, dat van ongebreidelde fantasie blijk geeft. De Haagsche Post wijdt er de volgende beschouwing aan: „Wij hebben al lang gedacht: komt er nu uit Amerika niet eens iets wonderbaarlijks op het gebied van de bescherming tegen luchtaanvallen? Mogen wij de berichten gelooven, dan is het er nu en dan houdt de Amerikaansche pers er zich druk mee bezig. Het is een uitvinding van den architect Harold Wright, gedaan op bestelling van den mil- lionnair Thomas Manville Jr. Deze rijkaard, die geen rust schijnt te hebben als hij niet eens per maand iets doet dat sterk de aandacht trekt, had genoemden architect opgedragen „iets" uit te vin den om zich afdoende tegen een bombardement te beschermen. Harold Wright heeft het getrouwelijk gedaan. Hij vond uit: het huis, dat in den grond verdwijnt. Tijdelijk natuurlijk. Eén druk op den knop en het huis zakt snel naar beneden, waar een behoorlijke ruimte is gereserveerd om den gast te ontvangen. Is het huis voldoende gezakt, dan schuiven twee dikke stalen platen naar elkaar toe en wordt het van boven afdoende tegen bommen beveiligd. In het ontwerp is aan alles gedacht, wat noodzakelijk is om beneden in den grond het leven normaal te laten functionneeren. De Ameri kaansche pers heeft de opmerking gemaakt, dat zulke huizen toch te duur zouden worden voor de massa, waarop de architect heeft geantwoord, dat, als de gemeenten zulke huizen „in serie" lieten maken, het nog wel zou meevallen. Het moet echter voor vliegeniers wel een ontmoedigende aanblik zijn plotseling een heele stad zachtkens naar beneden te zien glijden. Maar dachten de heeren Manville en Wright, dat de technici van den vijand geen middel zouden vinden, om de huizen het weer naar boven komen te beletten? Dan zat zoo'n heele stad voor goed onder den grond. Och, de wereld wordt met den dag gezelliger! Misschien bouwen wij over vijftig jaar nog slechts onder den grond!" Nu heb ik al de opmerking hooren maken dat iemand, die zoo'n verzinkend huis van den architect Harold Wright bezat het ook zou kunnen laten verdwij .en als de deurwaarder kwam. En deze ge dachte opent, vooral als men aan Amerika denkt, verdere verschieten. De bende van den een of an deren toekomstigen Al Capone zou op dusdanige wijze kunnen verdwijnen, zich beveiligend onder de dichtschuivende staalplaten en via een onder- aardsche gang weer kunnen opduiken met een ander huis, of desnoods onschuldig-uitziend hutje- op-de-hei, op een plek natuurlijk waar heelemaal geen politie te zien was. Welk een vruchtbaar on derwerp, pasklaar voor vele varianten, om te be handelen in „thrillers", in detective-verhalen waarbij de haren recht overeind gaan staan en die de nacht rust van den bedaardsten mensch in onrustig woelen en benauwde droomen doen verkeeren. De gedachte aan verzinkende steden is nog erger. Zulk beeld van de toekomst ziet er als een nacht en tevens dagmerrie uit. Gelukkig maar dat de stand van ons grondwa ter zoo hoog is dat wij ons niet behoeven voor te stellen, dat het in ons lamd! te verwezenlijken zou zijn. Althans niet in het Westen. Een verzonken stad leent onze historie. Het was Reimerswaal. En een verzonken dorp, in de oude Haarlemmermeer; ook een verzonken kasteel: de Brittenburg bij Kat wijk, maar die werden alle door de wateren ver slonden en kwamen nooit meer boven. De eenige herinnering aan een verzonken stad die dat wel deed leeft bij velen onzer 'die „Nils Holgersson's Wonderbare Reis" van Selma Lagerlöf gelezen hebben. Want daarin komt de Zweedsche legende voor van de stad Vineta, welker bevolking door haar groote welvaart tot zoo zondige weelde ver leid werd dat de stald tot haar straf in zee verzonk. Éénmaal in: die honderd jaar kwam zij boven en als iemand haar dan betrad en er iets kocht bij een der vele kooplieden, die er hun kostbaarheden aan boden, zou zij boven mogen blijven. De ooievaar, Mijnheer Ermerik, bracht er Nils heen en hij vond een goii'dien muntje op het strand en betrad de stad, maar toen hij iets koopen wilde van de overdaad, die hem aangeboden werd, bleek hij het verloren te hebben. En Vineta verzonk opnieuw. Dat is een bekorende schoon ook aangrijpende legende. Het Amerikaansche plan met- zijn vreese- lïjke techniek is wel aangrijpend maar heelemaal niet bekorend. En het schiet in zooverre in ver beeldingskracht tekort, dat het maar aanneemt dat de wereld zal voortgaan met geweldige oorlogen te voeren. Dat weiger ik te gelooven. Ik heb de hoop dat in elk geval op den huidigen oorlog een zoo machtige herleving en opbouw zullen volgen, dat daaruit een wereldstructuur zal ontstaandie den oorlog althans voor zeer langen tijd zal onmo gelijk maken. De wereld moge er voor bewaard blijven, nu alweer technische voorzieningen voor volgendie oorlogen te gaan maken. R. P. Maarschalk Pétain overhandigde te Clermont-Ferrand aan een der Fransche eere-afdeelingen ^een vaandel. De maar schalk kust de vrophée. (Foto Weltbild) Visschersvaartuigen benoorden Wieringen vergaan. Vliegende storm langs de kust DEN HELDER, 6 December (A.N.P.) Op de reede van Den Helder is 't Zweedsche stoom schip „Os'sian" aangevaren en in zinkenden toe stand op den Znidwal gezet. Vanmiddag werden noodseinen geheschcu, waarop de motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zukl-Hollandsche Redding Maatschappij bij vliegend stormweer er stond een orkaan uitvoer onder schipper Koen Bot. Men slaagde er in de geheele bemanning van 22 koppen behouden aan wal te brengen. In den loop van den middag werd de „Dorus Rij kers" nogmaals gealarmeerd voor een aantal vis schersvaartuigen, die benoorden Wieringen in nood verkeerden. Tijdens het vliegend stormweer voer de „Dorus Rijkers" wederom uit om haar gevaarlijken plicht boven de gronden van de^ Waddenzee te gaan vervullen. De stormwind welke de kracht van een orkaan had, zwiepte de golven hoog op en joeg het stuivende water door de lucht. Nog vóór het inval len der duisternis slaagde de bemanning van de red dingboot er in drie man van een in nood verlcee- rend visschersvaartuig over te nemen, hetgeen met levensgevaar en zeer groote moeilijkheden ging ge paard. Het was inmiddels half donker geworden hetgeen het zoeken naar de andere in nood verkeerende vaar tuigen zeer bemoeilijkte. Na eenigen tijd werd een onderstboven liggend visschersvaartuig ontdekt. Schipper Bot achtte het wegens de duisternis en het vliegende stormweer raadzaam het zoeken naar de andere vermiste visschersvaartuigen te staken tot het aanbreken van den dag. Na een zware reis over de Waddenzee, waarbij de „Dorus" verscheidene ma len in gevaarlijk water, kwam en op banken stootte werd Den Helder bereikt. Door deze en andere reddingen is de dappere be manning er in geslaagd in het afgeloopen etmaal een groot aantal zeelleden veilig aan wal te brengen. HET LOT VAN DE „OSSIAN". Het voorschip van de „Ossian" is lek geslagen, zoodat dit onder water zit en de schroef is te zien. Het water reikt van den voorsteven af tot aan de brug. Het schip, dat eigendom is van de Rederia a.b. te Helsingborg, werd in 1892 gebouwd en meet circa 1600 ton. TWEE PERSONEN IN LEVENSGEVAAR. Tengevolge van den hevigen westerstorm, ge paard aan hoogen vloed is bij Schiermonnikoog de landingsdam waar de veerboot aanlegt onder wa ter komen te staan. De veerboot „Bralczand" kon wel aanleggen, doch de passagiers konden niet te voet over den dam. Men is er in geslaagd met een autobus de ongeveer twintig passagiers van het schip te halen. Toen men poogde op gelijke wijze de post en vracht van het schip over te nemen, werd de mo tor van de auto nat, zoodat deze afsloeg en niet meer op gang gebracht kon worden. De auto bleef daar door midden op den dam in het water staan; twei personen zaten in de cabine. De roeireddingboot voer uit om hen te halen, doch de roeiers hadden door den storm een bijzonder zware taak en kon den de auto niet bereiken. In den loop vari den avond zijn daarop eenige man nen met een touw achter zich over den dingsdam ge- loopen. Ondanks de zware branding slaagden zij er in het touw aan de auto te bevestigen. Het voertuig kon toen gemakkelijk op den wal worden getrokken zoodat de roeireddingboot verder geen dienst be hoefde te doen. Groote gebouwen in de asch gelegd. Het D.N3. meldt: Duitsche verkenningsvlieg tuigen hebben in den loop der laatste dagen on dubbelzinnig kunnen waarnemen hoe groot de vernielende uitwerking is geweest van de aan vallen op het havengebied van Southampton. Van de 1500 tot 2000 M. lange aaii elkander grenzende dokwerken aan de samenvloeiing van de Test en de Itchen werden bijzonder zwaar beschadigd het Inner en het Outer-dock. Groote gebouwencom- j plexen op deze eilandvormige landtong zijn in de i asch gelegd en daarbij is een reeks belangrijke pakhuizen, vooral graanopslagplaatsen en maal- derijen door het vuur vernield. Verscheidene groote fabrieken kregen voltreffers. Van de olie- en tankinstallaties Fawley brandden verscheidene tanks uit, terwijl andere, die getroffen waren door bomsplinters, lek geworden zijn en zijn leegge- I loopen. 1 R. P.: Verzonken steden. pag. 1 P. Gasus: Kinderzegels. pag. 1 Bijna de kortste dag. pag. 1 De Haarlemmers lezen meer maar bij de kachel pag. 8 Dr. P. H. Schroder: In het oog der wereld pag. 3 D.: Mijn hoed waait af. pag. 3 Voor de Vrouw pag. 4 Voor lange avonden pag. 5 C. J. E. Dinaux: Geneugten des le vens. pag. 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 7 G. I.: Van menschen en dingen in Amsterdam. pag. 7 Filmschouw pag. 8 J. B. Schuil: St. Nicolaas en de H. T. C. op Kareol pag. 9 Haarlem's financiën pag. 9 Flitsen: Brief posten. pag. 3 Gistren rijmde ik wat regels Over 't vlotte postverkeer, En vandaar naar kinderzegels Is een kinderstap, niet meer. Ze zijn weer opnieuw gekomen, In December, als elk jaar, Hebt u er al wat genomen? Nou, ze liggen voor u klaar. Ja, ze liggen u te wachten, 't Kost wat extra als u 't doet, Door de weldoende gedachte Wordt dat echt et ruim vergoed. En ze maken van uw brieven. Droeve brieven minder droef, Lieve brieven extra lieve, Stroeve brieven minder stroef. Zeg niet, 'dat het gaat vervelen, Dat men 't ieder jaar weer vraagt, Denk aan. het traditioneele, Dat het ieder jaar weer slaagt. Maak geen inbreuk op den .regel, Die, zoo schoon, zoo weinig kost, Plak als steeds het kinderzegel In December op uw post. VRIJ HEDEN NOG VRIJ VRIJ Stookt met HOUT al is het nog zoo koud Beuken, Eiken, Iepen, Popels en Dennen Blokken voor kachel en haard en een speciale afmeting voor centrale verwarming. Gemengde Blokken 20 c.Mf 40.per ton Eiken Talhout, circa 60 ton, voor centrale ver warming en bakkers a 25.per ton En een 30.00 stuks Takkebossen a 8 cent Te vervoegen bij de Firma's TH. WILLEMSE, Kadijk 15, Heemstede, J. A. WARMERDAM, Nassaulaan 58—62, Haarlem. TELEF. 10757 HAAST U TELEF. 10757 (Adv. Ingez. Med.) De dagen korten nu niet meer dan een kwartier. Bijna hebben wij den kortsten dag van het jaar bereikt. Wel schrijven wij pas 7 December en korten de dagen nog tot 21 December, maar de invloed van deze weken is betrekkelijk gering. Voor het resteerende deel van December ziet het lijstje er alsvolgt uit: zon onder: 17.30 uur 17.30 17.29 17.29 17.29 17.29 17.29 17.29 17.29 17.29 17.29 17.29 17.29 17.30 17.30 17.30 17.31 17.32 17.33 17.33 17.34 17.35 17.36 17.37 17.38 7 December 8 December 9 December 10 December 11 December 12 December 13 December 14 December 15 December 16 December 17 December 18 December 19 December 20 December 21 December 22 December 23 December 24 December 25 December 26 December 27 December 28 December 29 December 30 December 31 December zon op: 9.34 uur 9.35 9.36 9.37 9.38 9.39 9.40 9.41 9.42 9.43 9.44 9.44 9.45 9.46 9.46 9.46 9.47 9.47 9.48 9.48 9.48 9.48 9.48 9.48 9.48 Uit dit lijstje blijkt, dat de zon nu opkomt om 9.34 uur, tot aan het einde van het jaar verliezen wij 's morgens nog 14 minuten zonlicht, want van 25 tot 31 December komt „de dagvorstin" pas om 9.48 uur boven de kimme. In den avond hebben wij bijna het diepste punt te pakken. Nu gaat de zon onder 17.30. tot 21 De cember gaat er niet meer dan 1 minuut meer af. De kortste dagen vallen dus op 20 21, 22 en 23 December. Dan hebben wij slechts 7 uur en 44 minuten zonlicht. Eind December gaan de dagen al weer wat lengen. Op Oudejaarsdag is de hoeveelheid zon licht gestegen tot 7 uur 50 minuten. En dan gaan wij weer den goeden kant op. Voor het volgende jaar zijn de tijden van zons- op- en -ondergang: zon op: zon onder: 1 Januari 9.47 uur 17.37 uur 14 Januari 9.43 17.54 28 Januari 9.29 18.17 11 Februari 9.06 18.44 25 Februari 8.37 19.10 10 Maart 8.06 19.35 24 Maart 7.34 20.— 7 April 7.02 20.23 21 April 6.31 20.48 5 Mei 6.03 21.11 19 Mei 5.40 21.33 2 Juni 5.25 21.42 16 Juni 5.18 22.03 23 Juni 5.19 22.05 Bewaart Uw kolen als goud Stookt een mengsel van kolen en hout Hetzij dennen, eik of berk, Prima verkrijgbaar bij DE CLERCQ GEMENGD BRANDHOUT ƒ4.- PER 100 K.G. Controleert zelf het gewicht op onze bestelwagens. Electrische Brandhoutzagerij Fa. DE CLERCQ VAN LENNEP Soendaplein 5 Haarlem Telef. 10677 en 25424 (Adv. Ingez. Med.) Generaal Franco woonde de herdenking bu op den vierden verjaardag van het overlijden van Primo de Rivera. Franco begeeft zich met vertegenwoordigers van de regeering, van het leger en van de Phalanx naar de bijeenkomst. (Foto Weltbild) Nadat er gedurende langen tijd onzekerheid heeft bestaan over de regeling van de oorlogsschade, een onzekerheid, welke volgens sommiger oordeel op den wederopbouw vertragend werkte, zoodat de Rotterdamsche Kamer van Koophandel zich eeni gen tijd geleden met een in dien geest opgesteld uitvoerig gemotiveerd schrijven tot den Secretaris- Generaal van het departement van financiën heeft gewend,, is dezer dagen bekend geworden hoe de vergoeding van de oorlogsschade geregeld wordt. Wij hebben in ons nummer van Dinsdag de belang rijkste punten van het zeer uitvoerige besluit, dat inzake deze kwestie is uitgevaardigd, vermeld. De voornaamste bepalingen van die regeling zijn, dat de waarde van het goed in den regel wordt gesteld op de normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940. De schade aan bedrijfs- cn handelsvoorraden, wordt vastgesteld op grondslag van den inkoops prijs, waarbij van abnormaal groote voorraden alleen de normale hoeveelheid in aanmerking komt en het overige wordt verwaarloosd. De aldus vastgestelde schade wordt, zooals men wee tot een bedrag van f 59.000 voor 100 procent vergoed en voor bedragen daarboven voor 90 procent. Ook voor door oorlogshandelingen verloren ge gaan huisraad en lijfgoederen is een regeling ge troffen. Zooals uit deze korte vermelding van den inhoud van het besluit blijkt, is het gebaseerd op de ge dachte, dat allen moeten meewerken aan het dragen en verlichten van de door het oorlogsge weld getroffenen. Daarbij is speciale aandacht ge schonken aan het lot van de minst draagkrach- tigen. Thans, nu de onzekerheid, waarvan hierboven gewaagd werd, is weggenomen, is het te verwach ten, dat zij, die bij deze regeling zijn betrokken, gebruik zullen maken van de kansen, welke hen worden geboden om een nieuwe toekomst te bouwen. Het Dinsdag gepubliceerde besluit, dat stellig de qualïficatie van zeer belangrijk verdient, stelt hen daartoe in de gelegenheid. O.i. zullen betrokkenen met bevrediging van deze regeling hebben kennis genomen.. En de zoo dringend noodzakelijke her- stelarbeid heeft nu een stimulans gekregen. Dat men de kans grijpe nu deze geboden wordt! Weldadigheid naar Vermogen. Telefoon nr. 11855 Postgiro no. 212793 Denkt aan onze gezinnen (Adv. Ingez. Med.) Storm velde eenige hoornen. Tramstagnalie te Heemstede het gevolg. De hevige storm, die Vrijdag en Vrijdagnacht over ers land woedde heeft hier en daar nogal wait schade veroorzaakt waarbij natuurlijk vooral de boomen het moesten ontgelden. Zoo werd er gistermiddag omstreeks vijf uur in het Frederikspark te Haarlem een boom ontwor teld. Daar het verkeer hierdoor echter in het minst niet belemmerd werd is de woudreus, die overigens slechts een pygmee onder de reuzen was, in den loop van Zaterdagmorgen opgeruimd. De dienst van Hout en Plantsoenen moest verder nog een paar maal ingrijpen wegens afgewaaide tak ken in den Hout doch schade van ernstigen aard is nergens geconstateerd. Ook in het Florapark is vannacht een boom gesneuveld evenals in dei.t Haarlemmerhout achter hotel den Hout. Op het Frans Halsplein werd gisteravond een Stuk zink door den wind opgenomen waarna het in een boom bleef hangen. Door de brandweer is het h.erna verwijderd. Ook een'ge ruiten van de broeikassen der Ge- meenlekwetkerij aan de Kleverlaan moesten het ontgelden Ook te Bloemendaal heeft de dienst der Plant soenen een omgewaaiden boom op een Vogelen- zangschenweg moeten verwijderen. Gistermiddag, nog juist voor de duisternis aanbrak, was de boom die het verkeer belemmerde, letterlijk en figuurlijk uit den weg geruimd. Ook in het Bloemendaalsche Bosch maakte de wind, die nu en dan bijna het karakter van een orkaan aannam, een slachtoffer. Deze gevallen boom had ook de zorg van den dienst der Plantsoenen. Vrijdagmiddag omstreeks half vier werd te Heemstede een zware Iepenboom staande aan den Bronsteeweg nabij de halte Adriaan Pauwlaan Pieter Aertslaan ontworteld. De boom sloeg over de trambaan en nam daarbij de bovenleiding der tram mee tot op ca. 25 cM. van den beganen grond Een groote mast langs de baan, die tevens als lichtmast dienst doet en op den vluchtheuvel staat, werd ter hoogte van de stroomlijn omge bogen. Gelukkig echter bleven de stroomlijnen in tact, hoewel een zware pa- Maande op den hoek van den Bronsteeweg en Adr. Pauwlaan, die dient om de draden in den bocht van den weg gespannen te houden, finaal omgebogen werd. Het eerste werk van de politie, die spoedig werd gewaarschuwd, was het uitschakelen der stroom nabij de Midden laan en de Julianalaan, zoodat het tramverkeer op dit traject stil kwam te liggen. Spoedig was de dienst van Openbare Wei-ken in actie, die om circa 5 uur het verkeei-sobstakel had opgeruimd. Inmiddels was het personeel der N.Z.H.T.M. gearriveerd om te trachten de baan weer in orde te maken. Het bovendeel der mast moest afgesneden worden om daardoor de draden vrij te krijgen voor het aanbrengen van een tijde- lijken hulpmast in den vorm van een houten paal die aan den beschadigden mast moest worden be vestigd om zoo de draden weer op de juiste hoogte te kunnen stellen. Tengevolge van de duisternis en den hevigen storm, vlotte het werk niet zoo snel. Om 9 uur stonden de verschillende trams dan ook nog op de stroomlooze baan. De moeilijke arbeid was pas om 12 uur afgeloopen. De tramwagens kwamen te half 1 in de remise. ANDERE SCHADE. Om kwart voor acht gisteravond waaide een groote denneboom om die stond in een tuin aan den Heerenweg. Openbare werken was spoedig ter plaatse om den weg vrij te maken. Ook moest een lantaarn in de Abr. Kuyperstraat het ontgelden. Verder waaiden op verschillende plaatsen dakpan nen naar beneden en wei-den dakvensters ingedrukt. De iepenboom voor het Politiebureau te Heem stede had het zwaar te verantwoorden. Voor alle zekerheid werd de boom gestut. Vandaag wordt de boom gerooid om verdere gevaren te voorkomen. VAN HET TROTTOIR GEWAAID. Op het Stationsplein te Haarlem Is Vrijdagmiddag een 88-Jarige voetganger van het tioltolr gewaaid en op den rijweg terecht gekomen. Hij kreeg een bloedende hoofd wonde. Na door O. D. te zijn verbonden is het slachtoffer ter observatie naar het ziekenhuis St. Joannes de De* overgebracht.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1