n\ SPIT, ISCHIAS IAAT/TE BERICHTEN Haarlem's financiën. WOENSDAG 11 DECEMBER '1940 H A A R E E M'S D A" G B E A D' Graaf Csaky naar Belgrado. Ook eon Hongaarsche handelsdelegatie zal Joego-Slavië bezoeken De Hongaarsche minister van buitenland- sche zaken, graaf Csaky. is gisteren, naar het D.N.B. meldt, met den gewonen snel trein voor zijn officieel bezoek aan Belgrado uit Boedapest vertrokken. In zijn gevolg bevonden zich verscheidene leidende amb tenaren van zijn departement, onder wie de leider van de politieke afdeeling, gezant Ghyczy. Bij vertrek waren de Duitsche en Italiaansche gezant aanwezig. Bij zijn vertrek heeft graaf Csaky een ver klaring afgelegd, waarin hij wees op de Hon- gaarsch-Joego-Slavische betrekkingen, die steeds voor beide partijen vruchtbaar geweest waren. Mijn bezoek, zoo zeide hij voorts, is natuurlijk van politieken aard en daarom kan er ook niets van te voren over zeggen. Inmiddels weet men in Joego-Slavië en Hongarije thans nauwkeurig dat de wederzijdsche hartelijke betrekkingen niets slechts het resultaat der be zoeken van talrijke staatslieden zijn, want deze waren slechts de dragers van het respect dat beide landen voor elkaar koesteren. Het spijt mij dat ae tijd mij niet toelaat ook Agram te bezoeken, doch ik hoop dat ik daartoe bij een andere gelegenheid in staat zal zijn. Aan den correspondent te Boedapest van „Politika" zeide graaf Csaki nog: De grondslag van onze goede betrekkingen is de geografische ligging, de we derzijdsche hoogachting en het feit, dat het lot ons sinds verscheidene eeuwen tot naburen ge maakt heeft. De buitenlandsche politiek van Hongarije is een vredespolitiek en tenslotte zal ook deze reis dat doel dienen. In politieke kringen te Boedapest heeft men voorts de reis van een Hongaarsche handelsdele gatie naar Joego-Slavië aangekondigd, welke waarschijnlijk nog voor Nieuwjaar zal plaats hebben. In handelskringen te Belgrado merkt men hierover op dat de gebiedsuitbreiding van Hongarije krachtens de tweede Weensche arbi trage het noodig maakt het handelsverdrag tusschen beide landen op een nieuwen grond slag te plaatsen. Voorts wordt uit Belgrado gemeld dat de reis van twintig Hongaarsche parlementsleden naar Joego-Slavië thans is vastgesteld in het tijdvak van 16 tot 18 Januari 1941. De „Carnarvon Castle". Van Montevideo vertrokken. MONTEVIDEO, 11 Dec. (DNB) De Engelsche hulpkruiser „Carnarvon Castle" is Dinsdagmiddag 5 uur uit de haven van Montevideo vertrokken, nadat het schip er 72 uur had gelegen om de drin gendste herstelwerkzaamheden te ondergaan. Jean Borotra beschikt over crediet van 2 milliard francs. Voor den bouw van sportterreinen, zwembassins en turngebouwen. De directeur-generaal voor lichamelijke opvoe ding, Jean Borotra, heeft aan een vertegenwoordi ger van United Press verklaard: „De Fransche regeering heeft ons een crediet van twee milliard francs ter beschikking gesteld om spel- en sportterreinen, zwembassins en turn gebouwen te bouwen. Verder werd ons een bedrag van honderd millioen francs toegestaan voor de medische controle en voor de bestrijding van de physieke achterlijkheid, die bij het Fransche volk een percentage van 30 heeft bereikt. Het kan nog 15 jaar duren voor wij onze plannen verwezenlijkt zien. Het is onze bedoeling in periodes van "ijf jaar verbeteringen in de sportieve opvoedingsmethoden te brengen. In verband met de bereikte resultaten kan de duur van deze periode natuurlijk veranderd worden." Men is het erover eens dat de eerste arbeid aan de vorming van het individu (van het karakter, den geest en de intelligentie) een taak der scholen moet blijven. Men schat dat het nog minstens/zes jaar zal duren, voordat 145.000 onderwijzers, in wier handen deze taak in de toekomst zal komen te lig gen, het vereischte diploma behaald hebben. Boro tra zeide dat de Fransche sportslieden een voor beeld van goede opvoeding en sportieve prestaties moeten geven. Zij moeten ervoor zorgen dat-hun jonge kameraden hen navolgen Met dezelfde energie, die hij als ten nisspeler te zien gaf. geeft Borotra, de leider der Fransche sport, zich aan zijn nieuwe taak. Hij ver klaarde: ..De nationale wederopbouw, waarvoor on ze staatschef werkt, eischt van iederen Franschman, dat hij op zijn eigen post aan deze taak arbeidt". Dc oorlogsdoelen van Engeland. Rede van Churchill wordt te Londen aangekondigd. LONDEN. II December. In parlementaire kringen alhier verklaart men dat Churchill voor de volgende week een rede ontwerpt, waarin hij mededeelingen zal doen over de oorlogsdoelen van Engeland. Het verluidt dat deze mededeelingen zich zuilen beperken tot algemeene principes en dat zij den volledigen steun hebben van de re geeringen der Dominions. Door de Britsche regee ring zouden gedetailleerde plannen voor den op bouw na den oorlog en de regeling der grenzen in het nieuwe Europa uitgewerkt zijn. Naar hier ver der verklaard wordt, was de bestudeering der oor logsdoelen eerst opgedragen geweest aan een com missie uit het kabinet, waarvan aanvankelijk Chamberlain voorzitter was en waarvan na diens dood Attlee de leiding had. De z.g. Oxfordcom- missie, waarin prof. Toynbee zitting heeft, diende hierbij van advies. Men acht het waarschijnlijk dat Churchill in zeker opzicht de democratische aspiraties van de Ver. Staten tegemoet zal komen. Herhaaldelijk is de elsch gesteld dat de regee ring haar politieke doelen bekend zal maken. Daarbij werd er echter op gewezen dat het niet voldoende is. wanneer de regeering mededeelt dat eerst de oorlog gewonnen moet zijn. Tegelijkertijd wordt door liberale en socialistische groepen ge- eischt dat Churchill moet duidelijk maken of het nieuwe Europa na een overwinning van Engeland het staatskapitalisme op economischen grondslag zal invoeren of dat men tot het particuliere ini tiatief zal terugkeeren. Men twijfelt er echter aan of Churchill zich met de betwiste vraag officieel zal bezighouden. De minister van arbeid. Bevin, eischte kort geleden dat in de oorlogsdoelen van Engeland een „gematigd socialisme" besloten moet liggen. Leidende politieke deskundigen zijn van mee ning dat het nuttetloos is zich op een oogenblik, dat <i? ontwikkeling van den oorlog nog zoo ln ht'.\ duister ligt. bezig te houden met de toekom stige grenzen van het Europcesche continent. (United Press). rheumallek, hoofd-, kle*- «n zenuwpijn worden afdoende beitreden door Togaltabletten. Togal schaadt noch Uw hart, noch Uw maag en ken du» worden ingenomen door hen die andere middelen BJ®ght Tercra- gen. Togal helpt waar andere middelen geen baat brengen. Bij Apotheker» en Drogiiten a f 0.80 plu» O.B. (Adv. lngez. Med.) Proef op het huwelijksgeluk. Dr. Shappele's machine licht II in CAMBRIDGE (Massachusetts). Dr. E. D. Shappele, anthropoloog aan de Harvardunivcrsi- teit heeft een machine uitgevonden om de on derlinge menschelijke betrekkingen te meten. Een paar bijv. dat ervan overtuigd is dat hun huwelijk niets dan rozengeur en maneschijn zal zijn, kan op grond van de aanwijzingen der machine van dr. Shappele vernemen dat het huwelijksgeluk spoedig vervlogen zal zijn. Een jong paar. dat zich bereid verklaart zich aan het onderzoek van dr. Shappele te onderwerpen, wordt in een kleine kamer gelaten. Daar moeten zij een alledaagsche conversatie voeren. Dr. Shappele zit in een aan grenzend vertrek en drukt op de verschillende knopjes van zijn apparaat. Hierdoor worden de physische reacties der minnenden geregistreerd in den vorm van zigzaglijnen op een langzaam draaiende rol. Deze lijnen worden met mathema tische nauwkeurigheid geanalyseerd. Dr. Shappele is van meening dat zijn machine velen menschen tijd zal besparen, want terwijl het anders vaak jaren duurt, voordat een echt paar tot de conclusie komt dat men niet bij elkaar past. kan dit thans in enkele minuten worden vastgesteld. Menschen. die werkelijk niet met el kaar harmoniseeren. hoe verliefd zij ook zijn. kunnen na het onderzoek zelf beslissen of zij ondanks de waarschuwing den weg van het lot in een ongelukkig huwelijk willen volgen of dat zij zich zullen buigen voor de onfeilbare uitspraak van het apparaat van Dr. Shappele. (United Press). De „Diplo" over de Britsche propaganda. Beïnvloeding der Amerikaansche meening. BERLIJN, 10 December. Engeland, schrijft de „Deutsche Diplomatisch PolltLsche Korres- pondenz", schijnt weer eens op het punt te zijn aangeland, waarop het zich van vertwijfelde methoden moet bedienen. De Duitsche aanval len op de Engelsche industriecentra, de ga ranten en tevens de voorwaarde voor de Britsche weerstandskracht, hebben aan omvang en kracht een zoodanigen graad bereikt dat de tot dusver door Londen gevolgde methode om de zaken euphemistisch voor te stellen, niet langer gehandhaafd kan blijven. Aan den anderen kant heeft blijkbaar het denkbeeld van Britsche hulp zelfs voor bond- genooten zulk een omineuzen en compromittee- renden klank dat mén zich te Athene heeft ge haast geruchten omtrent een Grieksch ver zoek om Britsche expeditiestrijdkrachten voor Griekenland met stelligheid tegen te spreken. Naarmate de hulp van Engeland een ieder thans meer en meer een Danaïdengeschenk toeschijnt, doet zich ook aan de zijde van Engeland In toe nemende mate de behoefte gevoelen van zijn kant vreemde hulp te vinden. Nadat Britsche succesmeldingen Amerika et- niet meer toe konden verleiden openlijk aan de zijde van Engeland aan den oorlog deel te ne men heeft omgekeerd Lord Lothian het op zijn dramatische wijze getracht. Hij poogde, boven de werkelijk vernietigende moeilijkheden uit, den noodtoestand van Engeland op finan cieel gebied'ln zulk een schril licht te plaatsen dat bij nader inzien van niets minder dan van een frauduleuze faillissementsaanvrage kan wor den gesproken. De indrukken, die de - Engelsche valschspelerij in de V.S. heeft, gewekt, vooral echter ook de recente herhaaldé schending van de Amerikaansche veiligheidszone door den Britschen patrouilledienst, die overigens zijn grootere activiteit juist aan de Amerikaansche leverantie van torpedojagers te danken heeft, dit alles schijnt den Britschen propagandadienst tot de overtuiging te hebben gebracht dat dooi den een of anderen „Deus ex machina" ten spoe digste een gunstige situatie voor de beïnvloe ding van de Amerikanen moet worden ge schapen. Tot dit doel werd met spoed een rede opgesteld en een Duitschen minister, den rijks minister van levensmiddelenvoorziening Darré in de schoenen geschoven, welke rede ongeveer alles inhoudt wat de menschen aan gene zijde van den Atlantischen Oceaan verontrusten en krenken kan. „Amerika is een gedemorali seerd land, Duitschland zal de V.S. dwingen voorgoed te capituleeren, Duitschland zal van Amerika zijn oude goud terug eischen, het eenige doel van het Duitsche offensief tegen de Vereenigde Staten is eens en voor altijd dit andere plutocratische bolwerk te doen verdwij nen". Evenals het geval der „Athenia" verzonnen werd om de Duitschers aan Amerika als be wuste moordenaars van Amerikaansche burgers voor te stellen, zoo laat men thans omkoopbare sujetten de rede van een Duitschen minister „opstellen", waarin het Duitsche rijk niets meer of minder dan het plan wordt toegedicht Ameri ka door een offensieve actie op de knieën te dwingen. Naast de geenszins nieuwe Britsche gemeenheid, die hierin bestaat volken, die met elkaar in vrede willen leven, tot een oor log met elkaar op te hitsen, zij hier slechts één ding vermeld, dat tegen iedere logica in- druischt. Eenerzijds verklaart Engeland, gezien zijn dertig kilometer breede natuurlijke ves tinggracht. als een onoverwinnelijk fort aan en Duitsche invasiepoging het hoofd te kunnen bieden. Aan den anderen kant zou echter de zes duizend kilometer breede Oceaan niet kun nen verhinderen dat Amerika voortdurend door Duitsche aanvallen wordt bedreigd. Zoo laag meent dus de Engelsche propaganda het on derscheidingsvermogen van het beschaafde Amerikaansche volk te kunnen aanslaan.A.N P BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 11 December. Ondertrouwd 11 December: T. Cardol en H. Landzaad. A. A. E. Spre.ngers en S. E. Overdijk C. G. Cornelissens en p. Vrolijk; T. W. Hos en C. J. F. Mense; J. A. Heijm en A. van Beek; J Zan- dee en J. Jonker; H. W. A. Moen en H. Ensink. Gehuwd 11 December: A. C J. Hoogesteijn en M. K. Joekel. T. Treffers en P. Mink. G. Wielart en Mi Beneker. C. Smit en H Wlelenga, A. D Bloemsma en A. M Schuljt, W. Boomstra en M. Bergsma, K. van Sieenbergen en A. Hertog, J. C Eland en E. C. van Norden. Bevallen: 8 Dec.; W. G. van der VéldenWijt- kamp. d. 9 Dec.: B. Hagende Vries, z.. C. F. L. M. PoldermanRaaijmakers. d., C M. van der Zwet Mesman, z. 10 Dec.: H Dekker-Hilberts. d., H. M. van CampenBarnhorn, d., M. A. C. van Donse laarMes, z. Overleden: 9 Dec.: J. Sluis, 67 j„ Jansstraat. L. J. M, van Riel, 41 j„ Acaciastraat. 10 Dec.: A. van den Berg. 73 j.. Allard Piersonstraat. C. van Gog. 82 rLangè Wijngaardstraat J C. van Hei ningen—de Gruijter. 81 j„ Schotersingel. A. Woer deman, 82 j.. Marnixstraat. Sleutel weg? Tel. 11493 'eSleutelspecialist.L.Veerstr. 10 (Adv. lngez. Med.) Hitler's rede. Italiaansche en Duitsche persstemmen. ROME, 11 December (Stefani) Ook de och tendbladen doen in hun commentaar op de rede van Hitier uitkomen dat de door de spil gevoerde strijd een strijd is voor de verlossing van den arbeid, voor de internationale gerechtigheid en voor de stichting van een nieuwe wereld. De „Messaggero" schrijft dat Hitler's rede heeft aangetoond hoe het doel van Duitschland en Italië, naarmate de oorlog voortschrijdt, steeds duidelijker wordt en steeds meer een universeel karakter aanneemt. De oorlog, dien Duitschland en Italië tegen de Britsche hegemonie en onderdruk king voeren, is niet alleen een strijd voor de heiige rechten op levensgebied en voor een juist even wicht tusschen de staten, maar hij is ook een grootsche revolutie, die streeft naar het tot stand brengen van nieuwe maatschappelijke waarden, waarvan alle volken voordeel zullen hebben. Dit geeft den strijd zijn universeel karakter dat de spilmogendheden aan het hoofd plaatst van deze sociale gerechtigheid, welke in de hegemonie der westelijke plutocratieën altijd haar grootste belem mering heeft gevonden. De rede van Hitler is een verheerlijking van den arbeid, van de elementaire levenskrachten en van de eeuwige motleven der historie, omdat alles wat bestaat en blijft be staan een product van arbeid en werkelijkheid en de oorspronkelijke bron van alle waarden is. Door de verheerlijking van den arbeid heeft Hitier een der voornaamste motieven aangegeven, die de fas cistische en de nationaal-socialistische revolutie vereenïgen. Tegenover de redenen van zoo hooge moraal, die Hitier voor den oorlog der spil heeft aangegeven, aldus vervolgt de „Messaggero", kunnen de Brit sche ministers niets stellen, omdat hun oorlogsdoel een doel is, waarvoor iemand niet uitkomt. BERLIJN. 11 December. (DNB) In de Berlijn- sche ochtendbladen overheerscht de rede van den Führer. In hun opschriften reeds leggen de bladen den nadruk op de hoofdpunten, n.l. dat c-r e<m strijd wordt gevoerd tusschen twee werelden, waarin Duitschland, dat het tijdstip voor de eind beslissing zal bepalen, onvoorwaardelijk zal zege vieren. De „Berliner Börsenzeitung" ziet in den afweer van gezonde volken, die vrijheid in hun levensge bied willen hebben, tegen de Engelsche wereld van aanmatiging en politieke, economische en maat schappelijke corruptie een onweerlegbare prognose voor de toekomst. De wil van den Führer, aldus het blad, heeft nog altijd tijdstip en verloop der be slissende oorlogsgebeurtenissen bepaald. De Duit sche oorlogsmachine loopt op een gerir»g aantal loeren en kan een veel grootere kracht ontwikkelen. Het is alleen een kwestie van tijd, wanneer Enge land de knock-out zal worden toegebracht. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" kenteekent het onverzoenlijke contrast tusschen de beide we relden. die met elkander in strijd zijn, door haar karakters tegenover elkaar te stellen. Arbeid staat hier tegenover goud, vooruitgang tegen reactie. En de vooruitgang zal overwinnen. Ten aanzien van Hitler's verklaringen over den luchtoorlog schrijft het blad nog: „Nogmaals is vastgesteld dat alleen Churchill voor deze ontwikkeling verantwoordelijk is. Thans echter wordt de luchtoorlog gevoerd met de middelen en de dapperheid, die ons ter beschik king staan. Wij bepalen ook het oogenblik voor de beslissende botsing". Acht ton voor onmiddellijke hulpverleening. 'sGRAVENHAGE 11 December. De directeur- generaal der Winterhulp Nederland heeft bepaald, dat voor onmiddellijke hulpverleening gedurende de maand December een bedrag van f 800.000 beschik baar wordt gesteld. Waar is gebleken, dat vooral veel kinderen bij zondere hulp van noode hebben en de verzorging van hun gezondheid voor de toekomst van ons 7olk van het grootste belang "is, is voorts door hem be paald, dat deze eerste hulpverleening aan gezinnen met een of meer kinderen ten goede zal komen. Aan de burgemeesters, plaatselijke directeuren der W. H. N„ is opgedragen, in overleg met hun werkge meenschap, vast te stellen, welke gezinnen hiervoor hel eerst in aanmerking komen. Een bedrag van f 400.000 in waardebons is reeds naar de provinciale directies der W. H. N. verzon den, terwijl nog deze week eenzelfde bedrag zal volgen. Tenslotte wordt er nogmaals uitdrukkelijk op ge wezen, dat de bedragen, welke door de W. H. N. worden uitgekeerd, als extra hulp moeten worden beschouwd en dat deze derhalve nimmer mogen worden afgetrokken van eenigerlei ondersteuning. (A. N. P.) DIEVEGGE AANGEHOUDEN. Dinsdagavond kwart over acht werd door de recherche te Haarlem aangehouden een negen tienjarige fabrieksarbeidster, die ten nadeele van haar werkgever en van kennissen verschillende kleedingstukken had ontvreemd, zooals wollen vest, schoenen, tasch enz., alsmede brood- en textiel- kaarten. De goederen konden achterhaald en in beslag worden genomen. De dievegge, die bekend heeft, is in verzekerde bewaring gesteld. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt. Schaken Derde partij Euwe-Kramer afgebroken. Kramer staat iets sterker. Onder groote belangstelling is te Leeuwarden een aan vang gemaakt met de derde partij in den schaakwedstrijd dr. Fuwe— Kramer. Vooral het feit, dat Kramer in de twee voorgaande partijen zich uitstekend heeft gerehabiliteerd na 7.i)n minder goede resultaat in den onlangs gehouden aehtkamp was oorzaak van deze groote belangstelling. Ook nu bleek, dat beide spelers in uitmuntende conditie waren. Evenals In de eerste partij zocht dr. Euwe ook in deze een Fransche opening De eerste twee uur werd in vrij vlug tempo gespeeld en langen tijd was er van even wicht sprake ofschoon in het midden de centrumpositie van Wit (dr. Euwe) iets minder sterk was. Na 38 zetten werd dc partij afgebroken. De speeltijd van Wit was 2 uur, van Zwart 2 uur 22 minuten Het was een echte vechtstand, waarin deze partij werd afgebroken, doch naar veler meening stond Kramer Iets sterker. De partij ontwikkelde zich als volgt: Dr. Euwe. Wit. Kramer, Zwart. I e2—e-t e7e6 2. (12—d4 dï—d5 3. Pbl—d2 Pg8—f6 •i el—eS Pffi—d7 5. Lfld3 c7—c5 6 c2—c3 Pbfi—cG 7. Pel—e2 n—f6 8 Pe2— M Dd8—e7 9. Pd2—f3 Ongeveer twintig minuten dacht Kramer over zijn te genzet en deed Wat het lager onderwijs kost. Invloed van 8 jaren bezuiniging. Uit de pas verschenen gemeenterekening over 1939 zijn de gegevens te halen om te becijferen hoeveel het onderwijs te Haarlem kost. Wij beg» nen met het Lager Onderwijs. 1939. Totale voor gemeen- kosten terekening. Lager Onderwijs f 679.441 f 209 403 1 Vervolg ond. f 5.466 f 5 439 g U.L.O. f 175 946 f 42.858 I Buitengewoon L. O. I 96.553 f 33.301 O Voorbereidend Ond. f 62.887 f 58.302 Lager Onderwijs f 442.950 f 328.271 U. L. O. f 105.537 f 66.133 il Buitengewoon L. O. f 10.788 f 9.667 Voorbereidend Ond. f 68443 f 68 443 Andere kosten f 56.547 f 56.088 Totaal f 1.704.558 f 877.965 Allereerst merken wij op dat de totale kosten van het openbaar en bijzonder onderwijs niet met elkaar zijn te vergelijken, omdat de kosten van het bijzonder onderwijs niet volledig zijn opgrromen. Anders zou men natuurlijk vaststellen dat uit deze cijfers zou zijn op te maken dat de kosten van het openbaar onderwijs, hoewel dit veel minder leer- l'Vsfen telt da.n het bijzonder onderwijs, veel hoo- ger -zijn. Dit komt evenwel omdat voor het bijzon der onderwijs in de gemeenterekening alleen de posten zijn oogenomen waarmede de gemeente in administratief opzicht iets te maker heeft. Zoo zijn niet de inkomsten en uitgaven voor de salarissen opgenomen, omdat die immers door het rijk be taald worren. Wil men de kosten van het openbaar en bijzonder onderwijs voor zoover die voor reke- ring der gemeente komen met elkaar vergelijken dan moet men de cijfers in de tweede kolom ne men. Deze zijn: openbaar l.o. f 209.403 bijzonder l.o. f 328.271. Deze kosten stemmen vrijwel over een met het aantal kinderen dat de verschillende schold bezoekt. Wat het lager onderwijs betreft krijgt de ge meente van het rijk zeer belangrijke vergoedingen. Voor het openbaar lager onderwijs is de rijksbij drage zelfs gestegen tot 69 pet. Een belangrijk deel van het bedrag van f 328.271 dat uit de gemeentekas aan het bijzo»-der lager on derwijs betaald moet worden is een gevolg van de verplichting dat de gemeentebesturen behalve voor de huisvesting der openbare scholen ook moeten zorgen voor de gebouwen der bijzondere scholen De gemeente krijgt van het rijk geen tegemoet koming in de kosten van het voorbereidend onder wijs. Terwille van de gelijkstelling heeft de ge meente ook eer belangrijk deel van de kosten van het'bijzonder voorbereidend onderwijs voor haar rekening genomen. Die bijdrage is zelfs nog f ÏO.QOO hooger dan de kosten voor het openbare voorbe reidende onderwijs, maar dat staat ook weer in ver band met het grootere aantal leerlingen. Interessant is na te gaan hoeveel de uitgaven voor onderwijs bedragen hebben in 1931. omdat daaruit is vast te stellen hoeveel er in de 8 crisis jaren bezuinigd is geworden. Totale voor gemeen- kosten tereken mg Lager Onderwijs f 1.130.906 f 400.026 J5 vervolg Orderw. f 50.965 f 49.955 g l U.L.O. f 150.351 f 55.851 a 1 Buitengewoon L. O. f 115.221 f 63.881 ^'Voorbereidend Onderwf 92.601 f 89,836 g Lager Onderwijs f 475.334 f 358.331 -c\ Vervolg Onderw. f 13.530 f 13.330 U. L. O. f 48.894 f 24 867 Buitengewoon L. O. f 17.092 f 16.192 Voorbereidend Onderw. f 101.300* f 100.500 Andere kosten f 48.047 f 47.807 f 2.244.241 f 1.220,176 In verhoud'Vg zijn de gemeentelijke uitgave^ voor het openbaar lager onderwijs sterker gedaald dan die voor het bijzonder lager onderwijs Dit komt evenwel doordat het percentage der kinderen dat thans de biizordere school bezoekt in die ja ren vrn belangrijk gestegen is. In 1931 bezochten 6796 kinderen de openbare scholen en 8595 kinderen de bijzondere scholen. In 1939 waren deze cijfers: 5657 op de openbare scho len en 9756 op de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs. Het sterkst spreekt de bezuiniging die op het lager onderwijs is toegepast uit bet feit, dat de totale kosten van het openbaar lager on derwijs in die 8 jaren gedaald zijn van f 1.130.906 tot f 679.441. Een daling dus van bijna 40 pet, In 1931 werden de openbare lagere scholen be zocht door 6796 kinderen en in 1939 door 5657. Per leerling berekend zijn de kosten gedaald van f 166 >V 1931 tot f 120. In 1931 moest uit de gemeentekas voor de ver schillende takken van L.O. f 1.220.176 worden op gebracht wat per inwoner neer komt op f 10.10. In 1939 waren deze uitgaven f 887 965. of f 6.40 per inwoner. Dit beteekent dus per inwoner berekend een da ling van niet minder dan 36(4 pet. De bezuiniging op c'e uitgaven voor het voor bereidend onderwijs heeft op een totaal van f 190.336 niet minder dar f 63.591 bedragen. De kosten van het U.L.O. zijn in die 8 jaar ge slegen, maar dit komt omdat het aantal scholen en leerlingen veel grooter is geworden. 9c5xd4 10. c3xd4 f6xe5 11. Pf4—gB h7xg6 12. Ld3xg6 - Ke8—d8 13. Lel—g5 Pd7—f6 14. d4xe5 De7—b4 L 15. Kei—fl Lf8—e7 16. e5xf6 g7xf6 17. Lg5—e3 Db4—g4 18. Lg6d3 Th8g8 19. g2—g3 Dg4—h3 - 20. Kfl—gl LcRd7 21. Ld3—fl Dh3h5 22. Tal—cl Le7—d6 23. Lfl—g2 KdO—e7 24 Ddl—b3 b7—b6 25. Tel—el Ta8—c8 26. Pf3—d4 Pc6xd4 27. Le3xd4 Tc8c4 28. Db3— d3 Ke7—f7 29 b2—b3 Tc4—c7 30. Lg2—f3 Dh5g8 31. Dd3—e2 Dg6—f5 32. Kgl—g2 Tc7—c2 33. De2a6 Tc2—C7 34. Tel—Cl Tg8—c8 35. Tclxc7 Tc8xc7 36. h2—h4 Kf7—f8 37. h4h5 e6—e5 38. h5h6 Ook nu dacht Kramer ongeveer twintig minuten over den tegenzet. Hij plaatste den looper van 38Ld7C8 Euwe gaf den 3!)sten zet in enveloppe af. De afgebroken stelling is aldus Wit, dl Euwe: Kg2, Da6. Thl. Ld4 Lf3. ptonnen op n2, b3, f2. g3. h6. Zwart, Kramer: Kf8, Df5, Tc7, Lc8, Ld6, pionnen op a7. b6, (15, e5j 16, Verduister goed, Zooals het moet. VAN 11 OP 12 DECEMBER van 17.27 tot 9.41. Maansopkomst 1627 Maansondergang 6.51 d.a.v. 485ste STAATSLOTERIJ (Niet -officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 11 December 1940 Hooge Prijzen f 2000.— 11517 f 1000.— 4887 6326 f 200.— 12242 f 100.— 7016 Pryzen van f 30. 1249 1384 1815 1902 2099 3134 3172 3221 3629 3924 4747 5018 5170 5179 5257 6369 6518 6616 7634 7812 8732 9108 9252 9374 9572 30780 10802 10907 11244 11259 11358 11471 11570 11746 11902 11908 12026 12514 12970 12982 13010 13098 13114 13204 13356 13471 13621 13754 14060 14890 14918 15154 15177 15213 15224 15545 15614 15899 15914 16927 17151 17256 17420 17531 17582 18588 18S16 19193 19263 19315 19878 20128 20379 20447 20580 20829 21337 21765 21821 2183 2553 2891 3971 4033 4512 5267 5316 6288 7876 8123 8403 9765 10619 10650 BLOEMENDAAL VERGADERING TUINBOUW. Dinsdagavond hield de afdeeling Bloemend: en omstreken van de Kon. Ned. Mij. voor Tu: bouw en Plantkunde haar maandelijksche vt gadering in „Rusthoek". Mr. E. J. W. Top diende de begrooting in, in inkomsten en uitgaven sloot met een bedr Van f 675. In de verificatie-commissie 1940 werden b( noemd de heeren A. Jager, A. van Dijk en Boegschoten. Het aftredende bestuurslid mr. J. D. van d Plaats werd bij acclamatie herbenoemd. In plaats van den heer- G. de Kruijf (niet he kiesbaar) werd tot bestuurslid benoemd de lie H. Boeschoten. De voorzitter mr. van der Plaats dankte di heer De Kruijf voor alles, wat hij voor de a deeling heeft gedaan. Voor de Kerstal tikclen was slechts weinig gezonden, omdat de Kerst nog te ver verwj derd is. Aan een Kerstinzending Columnea Gloriosa v< den heer IJ. Mulder werden door de jury 9 punti toegekend en een premie. Op het doek werden verschillende lantaarn plaatjes geprojecteerd van de tentoonstellingen, a de afdeeling in den loop der jaren heeft gt houden. De heer D. Kuiper hield een causerie bijlat- taarnplaatjes over Indië en vertelde van de tabak' cultuur en den rijstbouw, tropische wouden,.moei son-wouden en vloedbosschen en lietmoe plaatjes zien .van het Tenggergebergte en de kraton van den sultan van Djokjakarta. De voorzitter deelde tenslotte lede, dat de .cu: sus in groententeelt voor prticieren zal nen met 16 leden. HEEMSTEDE VERGADERING BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeeling Heemstede van de Alg. Vefeenigin voor Bloemboller cultuur houdt Donderdagavom 12 December een ledenvergadering in Café „Ht Hof van Heemstede". BURGERLIJKE STAND. Opgave van 9 December: Ondertrouwd: B. Verhoef en T. de Graaf. W, Graaf en D. Rensenbrink. Ch. Schoolderman e C. Koningstem. Getrouwd: J. de Graaf en M. C. Schmidt. J. d Bonte en J. E. Leemans. Geboren: M. Draijer—Buis z.. L. J. Th. Kuenen- Janssens z„ G. v. Deutekomv. d. Hooff d„ C. A. Marresv. d. Ven d. Overleden: R. W. A. Buijs 9 mnd. J. A. Ko! 58 j., geh. ST. NICOLAAS BIJ DE KINDEREN DER EERST HEEMST. SPEELTIJINVEREENIGING. Evenals vorig jaar bracht St. Nicolaas dit .ia: ook weer een bezoek aan de kinderen der E.Hr De zaal van Hotel Het VVaper van Heemstede wj nagenoeg geheel gevuld met kinderen en ouders. In zijn openingswoord zeide de voorzitter dat c. iaar vooral veel moeilijkheden overwonnen moeste worden. Voorts herirnerde spr. aan het 5-jarig be staan. Het bestuur stond voor de keus het 5-jarig be staan te vieren of een St. Nïcolaasfeest te orga niseeren en heeft het laatste gekozen. Na de opening kreeg Professor Oskardinic ui Haarlem gelegenheid ziin groote beherdigheid het gebied van goocho'en te vertoonen. Vervolgers vertoonde de heer A. Taverne vee schillende interessante Kinderfilms met als hoofd nummer .Felix". De kinderen werden royaal getrakteerd en nee: J. v. d F.".aak verzorgde geheel belangeloc hei muzikale gedeelte. Het hocgtep.r-r was de komst %an St. Nicolas di? met gezang en gemirh werd ontvangen en dof den voorzitter verwelkomd Nadat St. Nicolaas de hoofdulm had beziend reitke hij aan alle kinderen een passend cadeau uil NUT EN GENOEGEN. Zondagavond houdt de tooneelvereenigin? Nut en Genoegen', een dans- en kienavond i: hotel „Het Wapen van Heemstede" Wilhelmina- plein. VERGISSING DIE NOODLOTTIGE GEVOLGEN HAD KT—NEN HEBBEN. Dinsdagmiddag were' van een woning aan dc: Heerenweg een vermoedelijk begin van brand ge meld daar zich een sterke brand- en rooklucht ontwikkelde Brandmeester Roest die eerst eve: op onderzoek uitging had de oorzaak spoedig ge vonden. Het bleek dat de vrouw des huizes k olaats van den stekker van een lampje den stekke: van een droogstaand electrisch waterketeltje had ingeschakeld. Een kleedje dat over het keteltje lag was door de hitte gaan smeulen. De brandweer behoefde geen dienst te doen. EEN TRAMHUISJE IS GEEN FIETSENBERG PLAATS. Maandagavond kwam een bewoner van de: Binnenweg tegen half 12 thuis met een van eer vriend uit Haarlem geleende fiets Daar de gart van zijn woning wat te klein was om bij de an dere fietsen ook deze nog een plaatsje te geven, besloot hij, omdat het toch nacht was. het rijwiel na het op slot gezet te hebben, te plaatsen in He', tramhuisje aan de Julianalaan. Den volgenden morgen wilde hij al bii'iids de fiets halen, maat kwam tot de ontdekking dat deze verdwenen was, Misschien heeft iemand uit de omgeving zich el over ontfermd. De politie zal trachten het rijwiel op te sporea

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2