Het Italiaansch-Grieksch strijdtooneel Albanië )V OENSDAG 11 DECEMBER 1940 H AASL E M'S D A G B E A" D KERSTMIS E1N OEDEJAAR. Regeling voor het winkelbedrijf. In verband met het naderen van Kerstmis en Oudejaar wordt onder de aandacht van belang hebbenden gebracht, dat voor het winkel bedrijf dan de volgende regelingen zullen gel den: WINKELSLUITING IN DE KERSTMISPERIODE. Voor winkels in het algemeen: Van 18 tot en met 24 December mogen alle winkels tot 10 uur n.m. geopend zijn. behalve op Zondag 22 Decem ber; behoudens hierna te noemen uitzonderingen, moeten op dien datum alle winkels gesloten zijn. De Kerstdagen vallen dit jaar op Woensdag en Donderdag, zoodat alle winkels dan gedurende den geheelen dag tot 8 uur n.m. geopend mogen zijn. Voor bepaalde branches: Op Zondag 22 Decem ber gelden de gewone uitzonderingsbepalingen voor den Zondag. WINKELSLUITING IN VERBAND MET HET OUDEJAAR: Voor winkels in het algemeen: Aangezien Oude jaar ditmaal op Dinsdag valt, gelden de gewone sluitingsbepalingen voor werkdagen. Hetzelfde kan worden gezegd van Nieuwjaarsdag, die op Woensdag valt. Voor bepaalde branches: Bloemenwinkels mogen op 30 December tot 10 uur n.m. geopend zijn. Winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der volgende waren: brood, banket, suiker werken. chocolade, al dan niet tezamen met con sumptie-ijs. ten verkoop in voorraad zijn (doch uitsluitend voor den verkoop dezer waren, tusschen 8 en 10 uur n.m.). alsmede winkels met slijtver- gunning of volledige vergunning krachtens de Drankwet, mogen op 31 December tot 10 uur n.m. geopend zijn. ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN. Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen arbeidstijd van 9Vz uur per dag en 53 uren per week mag in winkels door winkel personeel van 18 jaar of ouder arbeid verricht worden gedurende 11 uren per dag en 62 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 18 tot en met 24 Dceember. Een verplichte nachtrust van minstens 9 uur moet daarbij in acht genomen worden. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbei ders afgeweken worden van het verbod van arbei den na 8l/z uur n.m. mits niet later wordt ge werkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de winkels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half elf). Personen beneden 18 jaar mogen echter geen arbeid verrichten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m.. Voor bepaalde branches: Winkelpersoneel boven 18 jaar mag bovendien, in afwijking van de nor male arbeidsregeling, in de ondergenoemde bran ches arbeid verrichten als volgt: Winkels in brood, banket, suikerwerken en chocolade: op 24 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag, op 31 December gadurende ten hoogste 13 uren en in de week, warin 31 Decem ber valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Bloemenwinkels: op 22, 23, 24 en 30 December gedurende ten hoogste 14 uren per dag en in de week, waarin 30 December valt, gedurende ten hoogste 62 uren. Vischwinkels: op 30 December gedurende ten hoogste 11 uren; op 31 December gedurende ten hoogste 14 uren en in de week, waarin 31 Decem ber valt, gedurende ten «hoogste 62 uren. Slagerswinkels: op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren (dit geldt ook voor winkels in vleeschwaren). Slijterijen (winkels waarvoor een vergunning als bedoeld in artikel 1, onder e of g der Drankwet geldt) op 31 December gedurende ten hoogste 11 uren. PLAATSELIJKE AFWIJKINGEN. In het vorenstaande is uiteraard geen rekening gehouden met afwijkingen van de winkelsluitings regeling, welke door den gemeenteraad bij ver ordening, krachtens art. 9 der Winkelsluitingswet of krachtens de z.g. crisisregeling, zijn of worden vastgesteld. Is zoodanige verordening voor alle of bepaalde groepen van winkels tot stand gekomen, dan mag in die winkels de dagen, dat zij na 8 uur n.m. ge opend zijn gedurende ten hoogste 11 uren per dag arbeid verricht wordena. BIJZONDERE ADMINISTRATIEVE VOOR SCHRIFTEN. Tijdelijke afwijkingen van de arbeidslijst, in ver band met vorenstaande uitzonderingsregeling, kun nen ingevolge artikel 25 van het Winkelwerktijden besluit worden aangegeven door vermelding van de voor die dagen geldende- regeling op een ge schrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt onderteekend en naast de arbeidslijst wordt gehangen. Inzending van nieuwe arbeids lijsten voor die enkele dagen is dus overbodig. Afschrift van het zoo juist genoemde geschrift be hoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden ge zonden. In de weken, waarin de Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag vallen, mag de verplichte vrije halve dag op een dezer feestdagen worden gesteld, even tueel in afwijking van de arbeidslijst, mits zulks is aangegeven op een geschrift als hiermee be doeld. HET TWEEDE PAEDAGOGISCH VOLKS CONCERT. Ter aanvulling van het bericht in ons nummer van Dinsdag over den voorverkoop van plaatsen voor het tweede Paedagogiseh Volksconcert der H. O. V. op Donderdagavond 12 December a.s. zij nog vermeld, dat deze vóórverkoop niet al leen heden. Woensdag, plaats heeft tot 4 uur, maar ook nog Donderdag a.s. 12 December van 9 tot 4 uur bij den muziekhandel Alphenaar. Kruisweg 49. HOE HOORT HET EIGENLIJK? Fientje de la Mar komt het u vertellen in den Stadsschouwburg te Haarlem op 14 December des middags half drie en des avonds half acht. Zij brengt dan met haar ensemble, voor Haarlem de première van de cabaret-re\rue „Hoe hoort het eigenlijk?" De titel van het bekende boek van mevr. Amy GroskampTen Have heeft Martie Ver- denius geïnspireerd een programma te schrijven, dat u laat zien hoe het in een cabaret hoort. Bijna acht weken werd deze revue voor volle zalen in het Leidscheplein Theater te Amsterdam opge voerd en de Amsterdamsche pers was het er una niem over eens: „zóó hoort het" in een cabaret! De muziek werd gecomponeerd door het vleugel duo Arno en Jabin. De aardige decors zijn van Joop Geesink. De medewerkenden zijn: Fientje de la Mar. Lizzy Valesco, Martie Verdenïus, Rob Milton, Ko van den Bosch en Loe Steenbergen. Aan de beide vleugels Arno en Jabin. TOESTAND WETHOUDER REINALDA GUNSTIG. De toestand van wethouder M. A. Reinalda, die op 25 November in de Kamperlaan te Haarlem door de duisternis zoo gevallen is dat hij zijn rechter bovenarm brak en in het St.-Eli- sabeths Gasthuis moest worden opgenomen, is heel gunstig. Vermoedelijk zal hij aan het eind van deze week naar huis kunnen terug keeren. Epische, dramatische en lyrische fase van het Grieksche denken. Lezing van dr. J. D. Bierens de Haan. LEIDEN, 10 December In de maandvergade ring van December heeft dr. J. D. Bierens de Haan voor de Maatschappij der Nederlandsche Letteren, een voordracht gehouden over „De epische, dra matische en lyrische phase van het Grieksche denken". De scheppende geest eener cultuur, aldus spre ker is een en dezelfde in zijn geledingen, bij zonderlijk bestaat er een samenhang tusschen wijsbegeerte en dichtkunst, waarbij aan de laatst genoemde het primaat toekomt (de mensch spreekt dichterlijk eer hij rationeel spreekt). De Grieksche wijsgeer is een musische figuur, men kan met een zinspeling op Nietzsche's bekend geschrift spreken van een geboorte der wijsbe geerte uit den geest der dichtkunst. Aan de dichtkunst ontleent op Griekschen bodem de wijsbegeerte het karakter harer drie fasen: episch, dramatisch, lyrisch, een trits, die ook in andere geledingen der Grieksche cultuur wordt teruggevonden. In de epische dichtkunst weet het subject zichzelf niet, doch heeft een objectswereld voor oogen, waarin zich een mas saal gebeuren afspeelt, da als heroïsch verleden kan worden aangeduid. Hetzelfde vinden wij in de eerste fase der Grieksche filosofie, de z.g. Ioni sche wijsbegeerte (Thales, Anaximander) wier objectiveerend standpunt het subject, den mensch naar zijn innerlijk wezen, niet kent. Zij ontvouwt het ontstaan van het aanschijn der wereld als re sultaat van een kosmisch gebeuren, als een al- omvat', end wereldepos. Na deze Ionische periode treedt de wijsbegeerte op Atheenschen bodem en gaat haar dramatische fase in (Sofisten, Socrates, Plato i. De filosofie verlaat de scholen en komt op de markt, van monologisch wordt zij dialogisch en treedt op met het twistgesprek. De sofist spreekt tegen de traditie. Socrates wekt den tegen stand door de ironie. De wijsgeer roept den anta gonist op. gelijk in het drama de hoofdfiguur door den antagonist weerstaan wordt. Plato heeft den sofist als zijn tegenstander noodig Ook naar den inhoud is Plato's wijsbegeerte dramatisch ge bouwd, daar hij zoowel de eenheid der idee als de veelheid der verschijning erkent. De citaten had den de zinlijkheid terzijde geschoven en het den ken alleen doen gelden, maar Plato erkent het goed recht ook der eerstgenoemde. Zoo is er een spanning van twee. die geen van beide uit het kennen kunnen losgemaakt en toch met elkaar niet overeenstemmen: een innerlijk antagonisme. dat wij ook in zijn gerechtigheidsetblek terug vinden en dat aan zijn wijsbegeerte een drama- isch karakter verleent. Na het hoog streven van den filosofischen geest in Griekenland kwam een mindering der denk kracht. zoodat een nieuwe faze intreedt, die wij om haar eigenaardig karakter de lyrische fase noemen ide socratische scholen, vooral de Cyni sche en Cyreneische tDeze wordt ingeleid door de school van Megara, die de rede gebruikt voor kleine moeilijkheden en daarmede haar vlucht belemmert. Typeerend voor deze lyrische fase is de figuur van Aristippos (Cyrene). Zijn filosofie zoekt naar niets dan naar het geluksbegrip en bepaalt zich dusdoende op het meest subjectieve, evenals de lyrische dichtkunst de kunst is. waar het subject (het ik) met zichzelf te doen heeft, Aristippos wijst alle geluksgoederen af. omdat zij het karakter van objectiviteit hebben en wil niets anders dan het subjectief oogenblik. waarin de mensch van de dingen, die hij ook ontberen kan, neemt wat hem lust geeft. Met dit hedonisme is het verband tusschen wijsbegeerte en dichtkunst teneinde. Daarna Aristoteles. wiens filosofie een karakter heeft van onderzoek, zoodat hier een verband kan gezocht worden met het Attisch proza, bizonderlijk van de pleitredenaars. De Grieksche cultuur is voorbeeldig tot herken ning van den scheppenden geest der menschheid. (Eert kaart om uit te knippen) SPECIAl_5 UTAAPT Volgens de Italiaansche berichten der laatste dagen, gere is de toestand in Albanië in het kort samen te vatten (zie een frontlijn beginnende ten Westen van Pogradec (aan het tot aan Perat, vervolgens loopt hun frontlijn langs de rivier via Kalibaki in de richting van Argyrokastron. stellingen divisie opereerde via Delvine tot aan de kust. Bij Pogradec Italianen het Kamia- en Makro-gebergte (Mali'i Polisit) in polis in Grieksche handen. De Italiaansche luchtmacht blijft de weg van Perat naar Përmct onbruikbaar geworden om sche berichten blijft dc vijand druk uitoefenen op den van Pogradec. Verder blijft dc actie beperkt tot in de zóne deze belangrijke kaart uit tc knippen. kend van het 175ste tot en met het 183ste weermachtbericht, kaart) als volgt Na den val van Kor?a bezetten de Grieken Meer van Ochrida) langs den hoofdweg van KoreaErseke Vijose tot boven Përmet. In het Zuiden ging de opmarsch werden betrokken in de zóne van deze stad een tweede is de Grieksche opmarsch tot staan gekomen, doordat de bezit houden. In de uiterste Zuidpunt van Albanië is Konis- de door de Grieken bezette wegen fel bestoken, zoo is o.a. dat al de bruggen vernield zijn. Volgens de laatste Italiaan- uitersten linkervleugel en wel in het gebergfe ten Westen ten Noorden van Argirocastro. Wij raden onze lezers aan (Cartografisch Persbureau.) De Grieksche cultuurmensch is eenerzijds ee technicus, volger van Prometheus, maar anderzijc is hij dichter. Als technicus kent hij de werkelijt heid, ais dich er denkt hij waarheid. Zijn wijsbt geerte behoort tot zijn dichterschap. Vandat haar episch dramatisch lyrisch karakter. (A.N.P, CORPS LEERLINGEN M.T.S. Op Zaterdag 14 December a.s. geeft het corp van leerlingen der M.T.S. te Haarlem haar tra ditioneele „Kerstfuif" in de tuinzaal en bijzat van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem van 7 tot 11 uur. De muziek zal verzorgd worden door een uit Den Haag. Verder zullen diverse toonee! stukjes worden opgevoerd. kKUN/T IN LETTEREN A Vereeniging voor Huisvrouwen. Voordrachtmiddag mr. A. W. Kamp. Het is precies 30 jaai geleden, dat ik den hee Kamp voor het eerst in voordrachten heb gehoord Toen ik hem gisteren in het zaaltje van ,,D< Leeuwerik" op het podium zag staan, trof he mij hoe weinig de heer Kamp in die jaren is ver anderd. Uiterlijk is hij niets ouder geworden, zijn zijn haren dan ook wat vergrijsd en ook zijn voordragen heeft zich niets gewijzigd. Hij heel nog altijd dezelfde nasale stem, draagt nog steed op dezelfde min of meer nonchalante manier ei in één zelfde deun voor, legt zijn klemtonen som nog even merkwaardig verkeerd, maar weet ondanks dit alles zijn publiek nog steeds on verminderd te amuseeren. Mr. Kamp heeft in ons land als declamator eei gevestigde reputatie. Er is geen dorp of stad it Nederland, waar hij niet heeft voorgedragen et het is dus niet te verwonderen, dat ook de Ver eeniging voor Huisvrouwen hem in haar krin- heelt genoodigd. Toch moet ik erkennen, dat is mij, telkens als ik hem hoorde, verbaasde ove zijn steeds blijvend succes. Ook gisteren middag, O zeker, hij heeft dikwijls 'n leuke manier ore zijn pointes zoo langs zijn neus weg, te plaatsen en men mag hem humor allerminst ontzeggen, maar hij wordt in zijn komische voordrachten tocfc wel zeer monotoon. Hij spreekt bijna steeds op de zelfde hoogte en men zou, als men hem in zijn komische rijmen hoorde, nauwelijks zeggen, dat hij toch een zeer mooie stem heeft. Ik herinner mij dat van vroegere voordrachten, zooals in Das Buch Le Grand en De Rattenvanger van Hameln. Tot mijn spijt heb ik gistermiddag zijn eerste ernstige voordracht „De Bekeerde' „Der Heilige Mime" van J. Bierbaum door omstandigheden moeten missen. Ik kon hem dus enkel in zijn komische nummers hooren. Die gaven mij geen nieuw aspect op zijn voordrachtkunst. De heer Kamp is, zooals ik schreef, zich in die jaren merkwaardig gelijk bleven. Hoor hem in een voordracht als „De Bok sers" van Zetterström of „Omelet zonder eieren" van hemzelf, er is geen onderscheid in. Zij worden precies op dezelfde wijze voorgedragen, één van toon en zonder bijna één gebaar. Maar, zal men mij vragen, wat is dan de oorzaak van zijn succes? Wanl succes heeft hij ontegenzeggelijk. Voor een deel is het door den inhoud van deze humoresken, maar ook door de quasi onverschillige, bijna zou ik zeg gen studentikoze, manier van voordragen. Daar door bereikt de heer Kamp effecten, ik erken het graag. Maar het wordt toch wel wat heel erg een tonig, vooral als men den heer Kamp 30 jaar ge leden reecis op precies dezelfde wijze heeft hooren voordragen. Hoe kan iemand, vraag ik mij af. daar aldoor zeil' maar plezier in hebben. Maar nog eens, de goed gevulde zaal amuseerde er zich uitstekend mee en daarom was het toch te doen. De voorzitster der Haarlemsche afdeeling, mevrouw VisserBrutel de la Riviex-e, dankte aan het slot mr. Kamp en zeide terecht dat hij met de jaren blijkbaar niets van zijn humor had verloren. J. B. SCHUIL. PROGRAMMA DONDERDAG 12 DECEMBER 1940. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. p 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.15 KRO-orkest. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Piano voordracht (opn.). 12.15 KRO-Melodisten en solist. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P 1.00 Vroolijke Klaverblad" (opn.). 1.15 KRO-Melodisten en so list. 2.00 Orgelconcert en zang. 2 45 KRO-Kamerorkest. 3.15 Instrumentaal kwartet en soliste (opn.). 3.30 KRO-Kamer orkest en solist. 4.15 Gramofoonmuzlek. 4.30 Zieken- praatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A N. P. 5.30 Causerie „Vorming van de rijpere jeugd- Eergevoel". 5.45 Reportage. 6.00 Cabaret- programma. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7 15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P., sluiting HILVERSUM II, 301 M. AVRO 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramoofonmuziek 8.51 Omroeporkest (opn.) 9.30 Bach-cantate (opn.). 10.00 Mor genwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Puszta-orkest (opn.). 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Voor de boeren. 12.0) AVRO-Amusementsorkest en solist. 12.45 Nieuws- en eco nomische berichten A. N. P. 1.00 Toespraak „Wij begin nen". 1.05 AVRO-Amusementsorkest en solist. 1.30 Amabile- sextet. 2.00 Cyclus „In den schijnwerper". 2.15 Amabile- sextet. 3.00 Voor de vrouw. 3.10 Zang en plano. 4.00 Disco- causerie. 4.45 Orgelspel. 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen ln den Bijbel". 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N P. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45—7.M Actueele reportage of gramofoonmuziek, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten. Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 richten. Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsbe richten A. N P., gramofoonmuziek. 9.00 Berichten, Duitsch. .9.15 Gramofoonmuziek 11.3011.45 Berichten, Engelsch 12.00—12,15 Berichten 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gra mofoonmuziek. 1.30—1.45 Berichten. Engelsch. 2.00 richten. Duitsch 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Berichten, Engelsch 2 45 Gramofoonmuziek. 3 30—3.45 Berichten, Engelsch 5.00 Belichten. Duitsch. 5.15 Nieuws-, economi sche en beursberichten A. N. P. 5.30 „La damnation Faust", opera (gr.pl,). 6.30 Berichten. Engelsch. 6.45 Gra mofoonmuziek 7.00—7 15 Persoverzicht voor Binnen- Bultenland en nieuwsberichten A. N. P„ sluiting AGENDA WOENSDAG 11 DECEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ins doel" 104 uur. Rembrandt Theater: „De Postmeester" (genro- mgeerd), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Merijntje Gfjzen's Jeugd", 2, 6.30 en 45 uur. Luxor Theater: „Menschen, dieren en sensaties", 30, 6.30 en 8.45 uur. Fran? Hals Theater: „Afscheidswals", 2.30, 6.30 •n 8.45 uur. DONDERDAG 12 DECEMBER. Gemeentelijke Concertzaal: Paedagogiseh volks- oncert H.O.V.. 7 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags so des avonds.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8