Haarlem's Dagblad Tunnels onder het IJ. In zijn woning neergeschoten Ballonvaart. Engelsche steden fel bestookt. Artikelen eni. 58c JAARGANG No. 17635 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810 Drukkerij Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon; Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 12 December 1910 Abonnementen per week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames f 0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15 Groentjes zie rubriek, Het plan om de door het IJ gescheiden deelen van Amsterdam door één of twee tunnels met elkaar te verbinden nadert zijn eerste stadium van uit voering. Want Burgemeester en Wethouders van de hoofdstad hebben gisteren bij den Raad het voor stel ingediend, de voorbereidende werkzaamheden aan te vatten. Die zijn niet gering, zooals uit hun raadsstuk blijkt. Er is een uitgebreide technische staf voor noodig met ingenieurs, teekenaars en ad ministratieve krachten. Een „tunnelbureau" zal vol gens het voorste] worden gesticht onder leiding van het hoofd der afdeeling Utiliteitsbouw van den dienst van Publieke Werken. En het is duur ook, want alleen voor deze voorbereidende werkzaamheden wordt een crediet gevraagd van een kwart millioen. In het al eerder ingediende „tunnelrapport" is men tot de slotsom gekomen dat twee gescheiden tunnels zouden moeten worden gebouwd, éen voor voetgangers en fietsers en éen voor auto's. De tun nel voor voetgangers en fietsers komt daarbij het eerst voor uitvoering in aanmerking en zij zou moeten worden gelegd volgens een tracé met een S-bocht, verbindend de Meeuwenlaan met de Prins Hendrikkade. Die S-bocht zou iederen leek tot verbazing bren gen, want de weg recht-toe, recht-aan is natuurlijk niet alleen de eenvoudigste, maar ook de goed koopste, als B. en W. er op grond van dat tunnel rapport niet een toelichting bij gaven. Van een rechtlijnig tracé heeft men afgezien omdat de risico's, verbonden aan een doorboring van het Oostelijke „stationseiland" te groot worden geacht. Waarbij ieder natuurlijk meteen denkt aan onzen lossen Hol- landschen bodem en hoogen stand van het grond water: tunnels boren in ons land is een gansch andere zaak dan in landen als Zwitserland en Italië, waar men ze door de bergen moest boren. Even wel acht men het doorboren van het Oostelijke stationseiland nog niet heelemaal uitgesloten. Want de directeur van Publieke Werken heeft verklaard dat wellicht aanbiedingen zouden kunnen inkomen van aannemers, die het met volledige waarborg stelling en erkenning van het risico op zich zouden willen, nemen. Daarom meenen B. en W. van Am sterdam dat deze mogelijkheid zoo lang mogelijk moet worden opengehouden. Zij willen ook een plan voor een voetgangers- en fietsers-tunnel vol gens het tracé Jachthaven-de Ruy ter kade gereed laten maken én 'aan dit laten aanbesteden evenals een plan, waarbij ook het autoverkeer er bij is in begrepen: dus een één tunnel-plan. Men ziet dat er nog heel wat mogelijkheden aan de orde zijn. De uitvoering der voorbereidende werkzaamhe den waarborgt overigens nog niet, dat de bouw van een tunnel of van tunnels daar meteen op volgen zal. Het is in een tijd als deze natuurlijk niet mo gelijk, "de uitvoering van een zoo kostbaar plan aan eenigen termijn te binden. Daarom wordt dan ook in de toelichting van het voorstel gezegd, dat men nu het voorbereidende werk wil doen opdat zonder onnoodig oponthoud tot den bouw zal kunnen worden overgegaan „mits het dan mogelijk zal zijn een diergelijk kostbaar werk te financieren". Het is intusschen aan te nemen dat de vanouds bekende naijver tusschen Amsterdam en Rotterdam de verdere uitvoering van de plannen wel sterk zal stimuleeren. In Rotterdam, waar men den bouw van de Maastunnel, die de beide groote stadsdiee- len zal verbinden, al voor den oorlog ter hand nam is men niet meer van toekomstige financieele mogelijkheden afhankelijk en is het werk al groo- tendeels volbracht. Daar zet men cnu in elk geval verder door. Wie de Amsterdamsche mentaliteit overdenkt kan zich zonder moeite voorstellen dat men in Amsterdam een achterstand voelt en dat niet alleen verkeers- en havenbelangen maar 'ook het streven om nummer één te blijven zich zullen doen gelden. Zeker zal men afkeerig zijn van de gedachte dat men zich door Rotterdam, dat als zee haven toch al veel grooter bloei had bereikt, ten opzichte van modernen stadsaanleg en verkeers wezen zou laten overvleugelen. Er is een derde turnelplan, een dat van groot belang voor de provincie Noordholland voor het verkeer tusschen Noord- en Zuidholjard en in de hoogste mate ook voor dit district is. Wij hebben er al meermalen over geschreven, over den tun nelbouw onder het Noordzeekanaal te Velsen. Het is gelukkig niet op den achtergrond geraakt, het verkeert in de wellicht op den duur voordeelige posit dat het een Rijks- en niet een gemeente lijke onderneming is en wij behoeven het dus cdet als nr. 3, komend pas na Amsterdam's IJ-tunnels, te zien. Misschien zal het daarbij nog wel voor gaan. Overigens heb ik' het vermoeden, nu men eenmaal den weg van den tunnelbouw onder ri vieren en kanalen in ons land heeft gevonden, dat er in de eerstvolgende kwart eeuw nog wel meer dergelijke ondernemingen in ons land zullen ko men. Wij hebben de wateren altijd overbrugd. Nu de eischen van het moderne verkeer te land en te water de voordeelen van tunnelbouw hebben aan getoond zullen onze ingenieurs en aannemers ze met dezelfde bekwaamheid en soliditeit gaan „door. tunnelen". Daarbij zal de toekomst van het verkeer te water zeker van overwegend belang zijn. In Rotterdam, Amsterdam en Velsen geldt het zee havens en doet zich dus geen vraag voor. Maar ten aanzien van onae drukbevaren rivieren en kanalen zouden de eischen der scheepvaart op den duur ook van veel invloed kunnen zijn, als die in de stij gende lijn gaan. Wat hun lengte betreft moet men de tunnels, die ons land noodig heeft, natuurlijk niet gaan vergelij ken met die welke in het buitenland door bergen geboord zijn. Die werken zijn overigens zoo totaal verschillend in opzet en uitvoering dat zij met tun nels onder kanalen en rivieren niet veel anders dan den naam en het begrip gemeen hebben. Curiositeits- halve en omdat ik nu toch over tunnels schrijf zij Vermeld dat de langste bergtunnel die van den Sim- plon is, tusschen Zwitserland en Italië. Die is bijna 20 K.M. lang en werd gebouwd in de jaren 1898 1906. Als tweede volgt de Apennijnen-tunnel in Italië, I81/2 K.M. lang, gebouwd in 1923—1930, als ,,'T VLYGENDE KALF" GERESTAUREERD. De gevel van het uit 1633 datee- rende gebouw aan de Spuistraat te Amsterdam is in zijn historischen stijl her bouwd. De laatste steen wordt op den topgevel aangebracht. (Foto Pax Holland) derde de St. Gotthard tunnel (Zwitserland) ge bouwd in 18721881 en 15 K.M. lang. De Lötschberg (Zwitserland), Cascade Basis (Ver. Staten), Mont Cénis (FrankrijkItalië) en Arlberg (Oostenrijk) zijn de vier overige bergtunnels die een grootere lengte dan 10 K.M. hebben. R. P Aanmelding van Joodsclie zaken. Termijn tot 31 December verlengd. 's GRAVENHAGE, 12 December. (A.N.P.) De aanmelding van Joodsche zaken had volgens de verordening van den rijkscommissaris no. 189 van 26 October 1940 tot 30 November 1940 bij de Wirt- schaftsprüfstelle den Haag, Korte Vijverberg 5, moeten plaats hebben. Er is aanleiding er op te wijzen dat volgens paragraaf 1 der verordening niet alleen die ondernemingen zich hadden moeten aanmelden, welke bij het handelsregister ingeschre ven zijn, doch ook die welke zich volgens de han delsregisterwet 1918 bij het handelsregister moeten aangeven. Hieronder vallen practisch alle, ook de kleinste firma's, détailzaken, vertegenwoordigers enz. Ten einde dezen zakenlieden alsnog gelegen heid te geven hun aanmeldingsplicht, voorzoover dit tot dusver niet is geschied, na te komen, wordt voor deze gevallen de aanmeldingstermijn tot 31 December 1940 verlengd. De aangifteformulieren zijn bij de Nederland- sche Kamers van Koophandel te verkrijgen. Een aanmelding na genoemden termijn of niet- nakoming der verordening is strafbaar. Prijzen van vleescli en vleescliwaren. 's GRAVENHAGE 12 December (A. N. P.). Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende: Het is gebleken dat in verschillende plaatsen sla gers misbruik maken van de tijdelijke sv-haarschte aan vleesch door aan het publiek voor vleesch en vleeschwaren hoogere prijzen in rekening te bren gen dan hun is geoorloofd. Daarom wordt nogmaals onder de aandacht van het publiek gebracht dat in iedere slagerij een van wege het gemeentebestuur goedgekeurde prijslijst voor vleesch en vleeschwaren op een voor het pu bliek duidelijk zichtbare plaats aanwezig moet zijn en dat een slager, die voor vleesch of vleeschwaren hoogere prijzen in rekening brengt dan die, welke op die lijst vermeld zijn, in overtreding is. Tegen dergelijke ernstige overtredingen zal in het vervolg met gestrengheid worden opgetreden. Niet alleen zal proces-verbaal van deze overtredingen worden opgemaakt, doch overtreders zullen onmid dellijk door de Nederlandsche Veehouderijcentrale van een toewijzing van vee en vleesch voor een ze keren tijd worden uitgesloten. Aan het publiek wordt in zijn eigen belang gera den de gevallen, waarin voor vleesch of vleeschw ren te hooge prijzen worden berekend, .inverwijld ter kennis van de politie in zijn woonplaats te bren gen. Op deze wijze zal aan deze ergerlijke prijs opdrijving spoedig een einde kunnen worden ge maakt. De vleeschvoorziening te Haarlem. Wij hebben heden geïnformeerd, hoe de vooruit- richten inzake de vleeschvoorziening voor het einde ■^n deze week zijn. Het blijkt, dat de hoeveelheid vleesch, die de vorige week beschikbaar was, ook wel deze week voorradig zal zijn. Ofschoon het dus zeer mondjes maat blijft en de de meeste slagers dan ook van Maandag tot Vrijdag weinig of niets ter beschikking hebben, zal er Vrijdag en Zaterdag dus wel weer het een en ander verkrijgbaar zijn. Voornamelijk zal het bevroren rund- en varkensvleesch zijn. Overigens worden er nogal wat paarden ge slacht. Weliswaar is er een slachtverbod, maar het aantal vrijgegeven paarden valt nogal mee. Scha- nenvleesch is zoo goed als niet te krijgen. In Amsterdam hebben de slagersorganisaties be sloten, voortaan alleen des Vrijdags en Zaterdags de zaken geopend te houden. De andere dagen zal de verkoop tot vleeschwaren beperkt blijven. Bij informatie bleek ons. dat hieromtrent te Haarlem nog niets vaststaat, al zullen bepaalde maatregelen in het slagersbedrijf onder de tegenwoordige om standigheden wel niet vermeden kunnen worden. Raadselachtige moord te Delft Gisteravond is de ongeveer 45-jarige heer J. Bouwer in zijn woning aan de Hof van Delft laan 24 te Delft door een schot uit een automa tisch pistool vermoord. Omstreeks tien uur belde een jongeman aan ;e woning van de familie Bouwer. Mevrouw Bou wer deed oper. en stond den jongen die een fiets bij zich had te woord. De jongeman gaf voor van den luchtbeschermingsdienst te zijn en maakte een aanmerking op de verduistering, die, zijns inziens, niet in orde was. Mevrouw beloofde de zaak in orde te zullen maken, waarop hij vertrok. Om streeks elf uur werd echter opnieuw gebeld. De jongen, maar nu in gezelschap van een ander, stond weer voor de deur en vroeg den heer Bouwer te spreken. Deze lag met hoofdpijn te bed, doch kwam naar beneden en staande in de vestibule, stond hij de beide bezoekers door een deurraampje te woord. Na een woordenwisseling klonk plotse ling een schot. Mevrouw B. kwam toegesneld en zag dat haar man was getroffen. Een zoontje waar schuwde onmiddellijk den dokter en de politie. De geneesheer, die spoedig arriveerde, kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was aan inwen dige verbloeding overleden. De politie nam terstond het onderzoek ter hand. Het schot, dat den heer Bouwer in den hals heeft geraakt is gelost uit een klein model automatisch pistool. De huls is gevonden. Het slachtoffer was boekhouder bij het Hoog heemraadschap Delfland en was tijdens de mobi lisatie reserve-kapitein. Voor zoover bekend had hij geen vijanden. Men staat hier voor een raadsel. Aangezien de bezoekers in het duister stonden, ontbreekt elk spoor. De heer Bouwer had twee kinderen. „Winterhulp Nederland". DANS THE AMERICAN CLUB ZATERDAG 14 DEC., 811 uur in „De Leeuwerik" ZONDAG 15 DEC., 711 U. ill Tuinz. Concertgeb. THE RHYTHM SELLERS (11 man) (Adv. Ingez Med.) Een belangrijke gift van den Rijkscommissaris Het A.N.P. meldt: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, heeft als blijk van zijn waardee ring voor het verblijdende resultaat van de eerste collecte en inzameling van giften van de Winter hulp Nederland Woensdag aan de W.H.N. een gift van f 100.000 doen toekomen. DE OPBRENGST DER INZAMELING IN NOVEMBER. Het. eindgetal van de in de maand November voor de Winterhulp Nederland opgebrachte be dragen luidt, behoudens kleine wijzigingen, die zullen ontstaan door thans nog niet binnengeko men resultaten der collecte op 29 en 30 November f 1.407.218,29. Dit bedrag omvat de reeds Dinsdag vermelde collecte-opbrengst, vermeerderd met de giften, die bij het hoofdbureau van de W.H.N. tot 3 Decem ber zijn gestort en reeds eerder zijn verantwoord Deze giften zijn tot een totaal van f 564.988.69 in het bericht van 7 December j.l. genoemd. Dit be drag moet gecorrigeerd worden en teruggebracht tot f 525.684.81, daar gedeeltelijk deze giften zijn gestort op de rekeningen van plaatselijke en pro vinciale directeuren en door dezen tezamen met de collecte-opbrengst zijn vermeld NOG TE HAARLEM ONTVANGEN GIFTEN. Bij den penningmeester van Winterhulp Neder land, afd. Haarlem zijn sedert de vorige opgave de volgende giften voor Winterhulp Nederland, afd. Haarlem ingekomen: N.V. Joh. Enschdé Zn. f 1000; N.V. Haarl. Scheepsb. Mij. f 500: Fa. Guépin v. d. Vlugt f 100; Mevr. J. M. H. f 100; N.V. Expl. Mij. Gebr. Brink- mann f 100; N.V. Hand. Mij. v/h. fa. Wed. L. de Jong f 100; Hofje v. Nic. v. Berensteijn f 50; N.V. Wed. Oosten Zn. f50; Dr. J. E. Bar. d. V. v. S. f46: D. J. S. f25; Mej. P. B. f20; P. B f 10; Verkruijsen en de Lange f 10; Kleine giften f 5. (De jury ter beoordeeling van het beste ballonvaar tv er haal, in 1940 geschreven, heeft den daarvoor be stemden wisselprijs uitgereikt aan den heer W. J. Sparenburg.) Bij al die haast van ons geslacht Eens statig kalm ballon te varen, 'k Heb weieens bij mezelf gedacht, Dat is toch eigenlijk je ware. Zoo zachtjes deinen in de lucht, Ver boven landen, menschen, huizen, In zeekren zin wel op de vlucht, Maar toch niet vliegen en niet suizen. Geen felle stormwind langs je heen, Geen dreunend ronken van motoren, Maar wiegen in een mand. alleen In hooger sferen, droomverloren. Als klein en simpel menschenkind Bevrijd eens van het materieele, Onder een speelbal van den wind, Zelf aan het spelevaren spelen. 't Is inderdaad een kundig man, Die hiervan 't best verhaal kan schrijven, En die met beide beenen dan Toch stevig op den grond kan blijven, 'k Bied hem mijn complimenten aan Al bleef hijzelf dan „in den lage" Zijn proefballon is opgegaan Dat 's ook al wat in deze dagen. P. GASUS. Raad-adviseur bij het departement van volksvoorlichting en kunsten Ir. w. L. benoemd Z. van der Vegte Ir. Dubois gemachtigde voor de concentratie der radio-omroepvereenigingen 's GRAVENHAGE, 12 December (A.N.P.) Bij besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van volksvoorlichting en kunsten is, ge rekend te zijn ingegaan 1 December 1940, benoemd tot raad-adviseur bij genoemd departement de heer W. L. Z. van der Vegte te 's Gravenhage. De raad-adviseur bij het departement van volks voorlichting en kunsten, ir. W. L. Z. van der Vegte, is met ingang van 12 December 1940 be noemd tot voorzitter van den radioraad. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten is. gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940 de heer ir. A. Dubois te Amsterdam benoemd tot gemach tigde voor de concentratie van de radio-omroep vereenigingen in Nederland. Voorts is benoemd gerekend te zijn ingegaan 1 December 1940 tot hoofdcommies bij genoemd departement de heer M. Wink te Amsterdam. Ir. W. L. Z. van der Vegte werd 7 Januari 1895 te Valkenburg geboren. In 1920 behaalde hij het diploma van technisch ingenieur en trad direct daarop in dienst van het toenmalige filiaal voor Nederland der Siemens Schuckert Werke te Den Haag. Daar bleef ir. van der Vegte gedurende vijf jaren werkzaam in welken tijd hij vele malen ge durende langere perioden in Berlijn arbeidde. In het jaar 1925 ging hij als ingenieur in algemeenen dienst van de Nederlandsche Hoogovens- en Staal fabrieken te IJmuiden. In die functie bleef,ir. van der Vegte gedurende dertien jaren werkzaam. Al spoedig na zijn in diensttreding kreeg hij procuratie om later tevens belast te worden met de leiding der stikstoffabriek „Mekog" (Mij. tot exploitatie van kookovengassen) eveneens te IJmuiden gevestigd. In het jaar 1938 werd ir. van der Vegte ten slotte aangezocht om directeur te worden van de Nederlandsche Siemens Maatschappij, welke positie hij tot heden bekleedt. Uit hoofde van zijn studie ging zijn belangstel ling al vroeg uit naar alle vraagstukken betref fende de radio, een belangstelling die eerst als amateur tot uiting kwam om later, tengevolge van zijn werkzaamheden, door een nauwer contact ge volgd te worden. Ir. van der Vegte is steeds een vurig voorstan der geweest van eenheid op omroepgebied. Duitsche luchtmacht boven Londen en Liverpool. NEW YORK, 12 December. (D.N.B.) Vol gens Amerikaansche berichten uit Londen zijn Londen, Liverpool en verscheidene andere be langrijke steden van Engeland Woensdag avond en in den nacht van Woensdag op Don derdag weer aan hevige aanvallen van het Duitsche luchtwapen blootgesteld geweest. De eerste aanval op Londen geschiedde, meldt International News Service, reeds om 6 uur des avonds Engelschen tijd. Weer werden bommen van zwaar kaliber uitgeworpen, welker explosies te zamen met de uitbrekende branden den avond hemel helder verlichtten. United Press bericht dat een stad in de Westelijke Midlands des nachts en de eerste ochtenduren van Donderdag door Duit sche bommenwerpers is aangevallen, die in gol ven, op afstanden van twee tot drie minuten over de stad vlogen. De aanval heeft reusachtige verwoestingen veroorzaakt, Andere aanvallen waren gericht op Liverpool Wales en gebieden in Noord west-, Zuidwest- en Zuidoost-Engeland. In een kuststad in Zuidoost-Engeland is aan zienlijke materieele schade aangericht. STOCKHOLM, 12 December (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van luchtvaart en het minis terie voor binnenlandsche veiligheid hebben, naar Reuter meldt, hedenochtend medegedeeld dat Duit sche luchtaanvallen „van tamelijk grooten om vang" in den loop van den nacht van Woensdag op Donderdag voornamelijk gericht waren tegen een stad in Midden-Engeland. De voornaamste aanval duurde, volgens dit bericht, den geheelen nacht. Een aantal branden is ontstaan en er werd schade aangericht. Van het Grieksche front. Grieksche opmarsch ten Noorden van Pogradec tot staan gekomen? BELGRADO 11 December (D. N. B.) Uit Bitolj (Monastir) wordt gemeld: De Grieksche opmarsch aan het Noordelijk front van Pogradec schijnt tot staan te zijn gekomen. In den Opper-Sjikoembin werden Grieksche voouhoe- den uiteen gedreven, doordat de versterking niet op tijd aankwam. Op den westelijken oever van het Meer van Ochrida op den straatweg van Progradec naar Lin konden de Italianen zich niet alleen in hun stellingen handhaven en alle aanvallen der Grieken afslaan, doch ook nieuwe hindernissen opwerpen. Voor de eerste maal zijn in den loop van den Dins dag in dezen frontsector ook zware kanonnen in het veld gebracht, terwijl de Italianen tot dusver slecnts over houwitsers, lichte bergartillerie en granaatwer pers beschikten. Bovendien hebben de Italianen stelselmatig de achterwaartsche verbindingen en verdedigingswerken langs de linie Tsjafasan El Basap versterkt, De Haarlemsche huishouding. 8 jaar bezuiniging bij de H. B. S.-en en het Gymnasium. In ons vorig nummer hebben wij een vergelij king gemaakt tusschen de gemeenterekeningen over 1939 en 1931 om vast te stellen hoeveel in die 8 jaren op het Lager Onderwijs te Haarlem be- ^hans1 hetzelfde voor het Middelbaar en Voor bereidend Hooger Onderwijs, dat wil dus zeggen, van de 4 gemeentelijke H.B.S.-en en het Gymna- S1Um' Totale uitgaven: Voor gemeenterekening: 1931 f 903.937 f 592.124 1939 f 684.482 f 360.357 De totale uitgaven zijn dus van f 903.937 gedaald tot f 684.482. Een vermindering dus van f 219.455 of ongeveer 24.4%. Nog grooter is het verschil in het bedrag dat voor reke ning der gemeente komt. Dit is in die 8 jaar gedaald van f 592.124 tot f 360.357, dus met f 231.767 of 39.1%. En dat niettegenstaande het aantal leerlingen dezer 5 scholen in die 8 jaar steeg van 1569 tot 1669. Een verschil van juist 100. De algemeene kosten per leerling verminderden dus in die 8 jaar van f 576 tot f 410. Dat de kosten die voor de gemeente Haarlem komen in verhouding nog sterker gedaald zijn dan die uitgaven voor de scholen, Ls te verklaren door het feit dat er in 1939 492 bnitenleerlingen op do scholen waren, tegen 381 in 1931. Zooals men weet betalen de besturen der omliggende gemeen ten voor deze kinderen den kostenden prijs van het onderwijs. De bijdragen die de omliggende gemeenten aan Haarlem betalen zijn in die 8 jaar ook belangrijk verminderd. In 1931 werd voor 381 leerlingen f 162.000 betaald en in 1939 voor 492 leerlingen Per Haarlemsche leerling kostte het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs in 1931 f 498 tegen f 306 in 1939. Tot de vermindering van uitgaven heeft de ver laging van de post jaarwedden van de leeraren zeer veel bijgedragen. In 1931 werd aan jaar wedden uitbetaald: f 609.000 en in 1939 niet meer dan f 453.359. Een vermindering van uitgaven dus van f 156.000. Aan schoolgeld van Haarlemsche leerlingen La 1931 ontvangen f 122.000 en in 1939 f 110.000. HEDEN: 10 PAGINA'S. Bij een groot aantal onbewaakte overwegen zijn thans speciale stoplichten en z.g.n. „katte- oogen" aangebracht ten behoeve van het verkeer in de duisternis. (Foto Pax Holland.) R. P.: Tunnels onder het IJ. P. Gasus: Ballonvaart. N m li 1 pag. 1 pag. 1 3 De bezuinigingen bij het M. O. te p Haarlem pag. 1 J v. H.: Haarlemsche torens pag. 3 M J. H. de Bois: De beeldhouwster Nel 3 Bakema exposeert. pag. 8 Van Heusden: Lajla pag. Ij Voor de Jeugd. pag. 6 j Flitsen: Een moment pag. 3 3 Uit de Pers pag. 9 v. T.: Dwaallichtjes. pag. 3 W Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1