aar ho oron/ rn liilH FLITSEN A om/c Qmate - JCecktocm- Dwaallichtjes. U ZIET ER SLECHT UIT e koster vertelt ons over oude gegevens nieuwe ontdekkingen betreffende de historie van den ONDERDAG 12 DECEMBER Ï9W H X X R E F. ïf'S D A" Cr B E A15 A \\e toren van een kerk is te vergelijken Bmet het hoofd op een menschelijk lichaam. Wanneer men over een athleti- sche gestalte beschikt en er een raar hoofd bij heeft, schieten we nog niet- veel op. Zoo is een schoongevormde kerk met een leelijken toren er niet veel beter aan toe dan een kerk, die op zichzelf reeds leelijk is. Waarmee gezegd wil zijn dat de toren een voor- em ding is. En Haarlem mag van geluk spreken dat de Groote rk, die de stad zoozeer beheërscht, na veel ge- nnes over den toren, die ze krijgen zou, tenslotte et een toren bedeeld is, die er zijn mag. En 't rdigste hiervan is dat deze toren door zijn toren-, llega's niet voor vol wordt aangezien, want eigen- k is hij een dakruiter, maar toch heeft deze dak- iter kans gezien om menige van de naar aard oger geklasseerde torens voorbij' te streven. De arlemmers, die hun toren of laten we gerust in dit geval tot een eerebetiteling geworden ken- ïetsing-van-lagere-afkomst: dakruiter bezigen kennen en ook de torens van andere steden zien, Hen dit zonder chauvinisme mogen erkennen, ilt u wat meer over dezen toren weten? De koster van de kerk zal er wel een en ander mkunnen vertellen. Daarom bellen we aan de kos- nj en bij den heer G. A.'Luitingh zijn we na- ïrlijk dadelijk welkom. „Men zegt dat dit de derde toren is, die op de rk werd gezet", vertelt de koster, „maar de ge- irden verschillen daarover van meening. De ge- hicdkundige Wolff meent dat er eerst een houten en is geweest die niet erg mooi bij de kerk bleek passen, zoodat ze 'm maar weer afbraken. Daar- 1 werd er een steenen toren opgetrokken, maar fundamenten konden den zwaren last niet agen. Expediteur bij aftappen van benzine in brand geraakt. Noodlottig ongeluk in garage te Bussum 'croiulersteld wordt dat op dit lakstempcl een [beelding staat van de Groote Kerk, zooals deze orspronkclijk bedoeld was met een toren aan de Westzijde. (Foto De Haas.) Op een schilderij van Geerten van St. Jan zien nog dien steenen toren". De koster laat ons een foto zien, welke van deze hilderij gemaakt werd. Hierbij drukken we haar iDeze steenen toren is van de St. Bavo waar- ibijnlijk naar de Bakenesserkerk gebracht. Zeker- iid daaromtrent heeft men niet, maar de veronder- elling is menigmaal geuit. De huidige toren van Bakenesserkerk alleen het bovenstuk na- lurlijk vertoont ook wel heel veel overeenkomst et dien, welken we van vroeger van de Groote erk kennen". Volgens het boek van den heer Stuffers bleek 1504 dat de pilaren, waarop de toren moest isten, te zwak waren. Een leidekker, die aan de Erk bezig was, hoorde een krak. Men ging op zoek naar den oorsprong van het ïheilspellend geluid en ondekte dat de pilaar, waar Sint Lucas altaar tegen stond, was uitgeweken, en der platen van het altaar was doormidden ge roken. De bouw werd gestaakt maar pas in 1516, dus jaar later, kwam men tot het besluit dat de •ren afgebroken moest worden. 'De gebroken altaarsteen werd als grafsteen ge- voor den leidekker, die de krak hoorde en aar direct kennis van gaf, daarmede velen voor sn onheil bewarend. De toren, die daarna werd Ebouwd, en die wij thans nog kennen, had blijk- aar heel wat voeten in de aarde. Want de geld- ilddelen waren gebrekkig, en eerst in 1520 kwam nieuwe toren van hout, met lood omkleed, ge- <1. „Een nieuwe ontdekking is, dat ook voor de Groote Kerk oorspronkelijk een toren aan de Westzijde bedoeld was, zooals dat bij vele kerken het geval is. In de bekende geschiedenis van de St. Bavo wordt slechts over dakruiters gesproken die weliswaar torens genoemd worden doch het eigenlijk niet 'zijn: ze staan immers op het dak! maar bij de restauratie van de Vleeschhal is men gestuiti op fundamen ten, die waarschijnlijk bedoeld zijn om een toren aan de Westzijde der kerk te torsen". Zoo vertelt ons de koster. „Ik heb op een heel 'd stuk een lak ontdekt, waarop volgens mij de foote Kerk met den oorspronkelijk bedoelden Ten aan de Westzijde afgebeeld is. We hebben van st lak een afgietsel gemaakt, en daarvan is een tempel vervaai-digd". En van dat stempel is nu een foto genomen, die ierbij is afgedrukt. We zien de kerk in de hand m den Bisschop; duidelijk zien we den toren. Het zou mooi geweest zijn wanneer die er had mnen komen. Maar de dakruiter, die er tenslotte van gewor dt is, mag er zijri. Eeuwen reeds teekenen de fijne contouren een ibewogen silhouet tegen den hemel, terwijl de 'freld beneden verandert! V. H. Een Amsterdamsche handelaar had Woens dag den expediteur G., eveneens een Amster dammer, verzocht een vracht voor hem naar Hilversum te vervoeren en op den terugweg in zijn garage aan den 's-Gravelandschenweg te Bussum uit zijn auto het water en de benzine af te tappen om bevriezen te voorkomen. G. kweet zich van deze taak. De auto stond reeds op blokken en het water aftappen ging voorspoedig. Met de benzine vlotte het evenwel niet zoo best. G. verzocht toen den zoon van den in de nabijheid wonenden burgemeester even te helpen. Deze lichtte den expediteur met een electrischen lamp bij. Deze bleek echter niet te voldoen waarop een stallamp werd gehaald. Op dit oogenblik ging in de villa van den burgemeester de gong voor den maaltijd en de zoon ging naar huis. De expediteur bleef alleen doorwerken om het kraantje van de tank los te krijgen. Plotseling zag men in de woning van den burgemeester dat de garage in lichter laaie stond. Men waarschuwde de brandweer. Deze was snel ter plaatse, doch in dezen korten tijd was de garage reeds in een vuurzee herscha pen. Men wees de brandweer er op dat er een man in de garage had gewerkt, maar dat deze ner gens te zien was. De fel uitslaande vlammen lieten echter geen mogelijkheid de garage bin nen te gaan. Opeens zag een der brandwachts achter in het boschje, waarin de garage staat, eenige vonken en toen hij zijn straal in deze richting wendde, bleek hier de expediteur, wiens kleeren vlam hadden gevat, te liggen, Snel doofde men het vuur, doch het bleek reeds te laat te zijn. G. was reeds overleden. De ongelukkige was aan de voor zijde van het lichaam reeds geheel verkoold. Men vermoedt, daar zijn kleeren aan een zijde gescheurd waren, dat hij tusschen de auto be kneld is geraakt en daardoor niet tijdig weg is kunnen komen, toen de brand uitbrak. G. was dertig jaar en ongehuwd. Zijn lijk is. naar het lijkenhuisje van de Majellastichting* overgebracht. De garage brandde totaal uit. Baron Röell in tien Amsterdamschen gemeenteraad herdacht. Waardeerende Woorden van loco-burgemeester Kropman. De Woensdagmiddag gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad werd we gens ongesteldheid van burgemeester De Vlugt ge presideerd door den loco-burgemeester, wethoudej mr. G. C. J. D. Kropman. Deze herdacht bij den aanvang der zitting wijlen mr. dr. Antonie baron Röell, Commissaris der pro vincie Noord-Holland. ,,De Raad van Amsterdam herdenkt dezen nobe- len en kundigen magistraat met weemoed", aldus spreker. „Als burgemeester van deze stad leidde hij het bestuur met vaste hand en groote ervaring, in strikte onpartijdigheid. Als Commissaris der pro vincie erkende hij de beteekenis van de hoofdstad des lands. Hij bleef een werkzaam aandeel nemen in het bestuur van in Amsterdam gevestigde be langrijke instituten. Hij was een krachtig bevorde raar van de kunst en van de wetenschap. Geen uiting van belangrijk kunstleven in Amsterdam, of hij vereerde haar met zijn gewaardeerde belang stelling. Geen uiting van- universitair leven, of, en als commissaris, en als curator onzer universiteit nam hij daaraan deel. Goed jurist en man van hooge plichtsopvatting beoordeelde en besliste hij geen zaak, hoe onbelangrijk zij ook schijnen mocht, zonder volledige kennis van zaken. Baron Röell was een toegewijd en bekwaam dignitaris. Zijn nagedachtenis zal Amsterdam steeds in eere houden. Hij ruste in vrede". Het oudste gemeenteraadslid, prof. dr. R. H. Woltjer, sloot zich namens de raadsleden sprekend bij deze woorden aan. De aanwezigen hadden beide sprekers staande aangehoord. Vervolgens bracht mr. Kropman met enkele worden de raadsleden op de hoogte van den toe stand van burgemeester De Vlugt. Gelukkig heeft deze zich in de laatste dagen zeer gunstig ontwikkeld. Wethouder Kropman besloot zijn mededeeling met de woorden: „Amsterdam kan burgemeester De Vlugt, vooral in deze dagen, niet missen", hetgeen een luid applaus bij de raadsleden ontlokte. De gemeenteraad ging daarna in geheime zitting over. Engelsclie bommen op een tiental plaatsen in Nederland. Een kind gedood ,lwee gewonden. Het A.N.P. meldt: Eenige Engelsclie vliegers, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven ons land vlogen, heb ben op een uental plaatsen bommen geworpen. Over het algemeen werd weinig schade aangericht, aangezien het meerendee] der projectielen in het open veld terecht kwam: In een geval werd een bom op een groentekweekerij geworpen, waardoor veel glasschade ontstond. Eenige woningen werden door bomscherven getroffen en beschadigd. Ernstiger waren de gevolgen in een plaats in Oost-Nederland, waar een huis door een voltreffer werd verwoest en aangrenzende woningen meer of minder ernstig werden- beschadigd. Hierbij werd een kind gedood, een tweede kind ernstig en een vrouw licht gewond. KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken houdt Woensdagmiddag 18 December een vergadering in haar ge bouw aan het Nassauplein te Haarlem. De agenda vermeldt o.m. installatie van het nieuw gekozen lid voor de afdeeling Grootbedrijf, den heer Ch. E. Visser, en een subsidie-aanvraag van het Nationaal Comité voor Economische Samenwerking te 's-Gravenhage. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Mutatie: D.d. 4 December 1940 is in de faillissementen van H. A. en C. M. van Gemert te Vught in plaats van Mr. A Bloemarts. tot Curator benoemd Mr. E. van Zinnicq Bergmann, den Bosch, Peperstraat 8. Uitgesproken: 4. December: le Firma W. Sleenhoff en Zn.; 2e W. A. Sleenhoff; 3e. Henricus A. Sleenhoff; 4e. Hieronymus Sleenhoff, allen te Megen, Donkere- straat A 174 a. R.C. Mr. W. H. Ariëns, Curatrice mevr. Mr. J. Bj-ans Woltering, Den Bosch. 4 December. P. Vanackere, Rotterdam, Schiet baanstraat 35. R.C. Mr. A. Huygen, Cur. Mr. O. H. Sap, Rotterdam. 5. December J. C. M. Rechters, tuinder, Nootdorp Achterweg. R.C. Mr. W. G. F. Borgerhoff Mulder, Cur. Mr. A, de Gidts, Den Haag. 9 Dec. Salomon Leijden van Amstel, voorheen winkelier in fijne vleeschwaren, wonende te Am sterdam, Raamgracht 29-1. R. C. Mr. B. de Gaay Fortman, Cur. Mr. E. M. G. Minderop, Keizers gracht 230, Amsterdam. 9 Dec.: Willem Steur, landbouwerszoon, Burgh, R. C. Mr. J. H. F. Bloemers, Cur. Mr. C. J. B. du Croo, Zierikzee. Vernietigd op grond van appèl: 21 November Chr. H. Konings, Ravenstein. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 December A, G. van Feggelen, diamantslijper Amsterdam. 4 December G. Schimmel, handelende onder den naam Wijnhandel „Corton", Utrecht. 5 December H. H. Engel, expediteur en controleur Dinxperlo. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 30 November Marinus Timmermans, bakker, Raamsdonksveer. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst. Uitk. 7.367 pet. 3 December De Handelsvenn. onder de firma Car- tonnagefabriek „Cardo", gevestigd en kantoorhou- dende te Tilburg. Idem. Uitk. D/2 pet. 3 December A. J. van Gorp, Tilburg. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 3 December H. O. J. Lommen, Tilburg. Idem. Uitk. nihil aan conc. cred. 3 December de Commandiaire Vennocytschap „Roma-Express, gevestigd geweest zijnde te Utrecht Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 100 pet. 3 December J. J.-den Dijker, wonende te Utrecht geweest zijnde vennoot van de Comm. Venn. „Roma Express", Utrecht. Idem. Uitk. 100 pet. 3 December J. van Amstel, wonende te Utrecht geweest zijnde venn. van de Comm. Venn. „Roma Express", Utrecht. Idem. Uitk. 100 pet. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 9 Dec.: W. Th. G. Kroesen, schilder, Hilversum. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 30 Nov. J. B. Visser, groentenkoopman, St. Anna Parochie. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. 11.46 pet. 9 Dec. S. Lobe, Helmond, Idem. uitk. 9.654 pet. Een schilderij van Geerten van St. Jan toont ons de Groote Kerk met een steenen dakruiter. Deze kon echter niet door de pilaren getorst worden, werd afgebroken en waarschijnlijk naar de Bakenesserkerk verplaatst. (Foto archief.) NIEUWE SERIE No. 177 Een moment Vele maaltijden ondervonden vertraging toen het forensenclubje oneenigheid kreeg over de vraag of Van Epscheuten zijn groot slem al dan niet had kunnen maken en intusschen voorbij het huisstation was, voor iemand er erg in had. Om en nabij 8 uur 's morgens vervoert de tram veel Heemsteedsche forensen die naar Haarlem of Amsterdam trekkenHet kon vroeger in de don kere dagen v.oor Kerstmis om dien tijd nog flink schemerig zijn, doch van duisternis was geen sprake meer. En toch werd er al gemopperd omdat het nog „volslagen macht" heette te zijn! Maar als men toen aan die forensen gezegd zou hebben: „er komt een tijd dat u, zelfs midden in den winter 's mor gens omstreeks vijf uur, half zes, uit uw bed moet komen, om al even zes uur met de tram mee te gaan", dan zouden zij in het koor geroepen hebben „dat is onmogelijk!" En degegnen die er dan nog aan toegevoegd zou hebben „en dat alles terwijl de straatverlichting niet brandt!" zou zonder pardon van het achterbalcon zijn weggewerkt. Toch is die sombere veronderstelling nu werke lijkheid geworden. Doordat de Midden-Europee- sche Zomertijd gehandhaafd is, komt 8 uur van nu overeen, met 6.20 uur van vroeger. De eerste trams gaan om half acht te Heemstede rijden. Dan begint de uittocht der forensen. Voor de eerste diensten bestaat niet veel lief hebberij, maar tegen 8 uur wordt het al wat druk ker ook al is zeer goed te merken, dat vele kan toren en scholen in verband met de verplichte ver duistering later beginnen. Dit ter inleiding. Ik woon bij een plein te Heemsbede. Als ik nu tegen 8 uur mijn huis verlaat om naar de tram halte te gaan, is het meestal nog aardedonker. In het bijzonder als de maan ens in den steek laat. Zonder lantaarntje gaat het met, wil men althans niet met gehavende scheenbeenen, of met een blauw oog op het kantoor komen. Niet alle boomen en lantaarns zijn wit geschilderd! Als ik dan daar op het plein sta om met verlan gen de twee gloeiende oogen uit de duisternis te zien opdoemen die het teeken" zijn, dat de tram in aantocht is, zie ik overal op de omliggende wegen dwaallichtjes. Dansende witte en blauwe lichtjes. Spook- of sprookjesachtig, al naar de innerlijke ge moedsstemming van hem die het aanschouwt. Uit het zwart komen die dwaallichtjes nader. Af en toe verdwijnen er (als de wandelaar kans ziet het even zonder lantaarntje te doem). Juist dat onregelmatige geeft aan het geheel iets eigenaardigs. En al die dwaallichtjes komen als u op dat plein staat op uw af. Langzaam maar zeker. Het zijn forensen die als door een magneet naar de tramhalte op het plein worden getrokken. Het kan zoo 's morgens om 8 uur nog donkerder zijn dan 's avonds. Geen wonder dus dat jong en oud zich van lantaarntjes bedient, ook al is het nog niet mogelijk lampjes te koopen die aan de later te stellen eischen voldoen. Zij riskeerden dus dat later de lampjes door andere vervangen moeten worden- Eerst kwamen eeniige forensen met lampjes. Maar nadat er enkelen die het zonder lichtje wil den stellen onvrijwillig in het plantsoen terecht gekomen zijn, nam het aantal gestadig toe. De tram heeft zijn vaste klanten. De forensen die op een bepaalde halte instappen gaan elkaar dus kennen. Het eigenaardige is nu dat men nooit weet aan wie het dwaallichtje, dat uit het zwart nader komt, toebehoort. Is het uw dikke vriend die het halve trambalcon vult, of de slanke secreta resse, die altijd nog een plaatsje vindt al is de tram vol? Dat zijn de verrassingen die het wachten ver korten. v. T. Monstering van paarden verplicht. 's GRAVENHAGE, 11 December. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt in aansluiting op hetgeen inzake de voor monstering en monstering van paarden reeds werd medegedeeld bekend, dat een ieder, die houder of bezitter van een of meer paarden is, verplicht is met zijn paarden, ter voormonstering of eventueel ook ter monstering te verschijnen. Slechts mare chaussee, bereden politie en Opbouwdienst zijn van deze verplichting vrijgesteld. Vrijstellingen voor het verschijnen op deze voormonstering of monstering kunnen onder geen enkele omstandigheid worden verleend. Ieder, die in het bezit is van een of andere schriftelijke of mondelinge vrijstelling, wordt, er derhalve op gewezen, dat deze vrijstellingen niet van kracht zijn, onverschillig of deze door een Duitsche dan wel door een Nederlandsche instantie zijn verstrekt en dat dus deze vrijstelling hen van de genoemde verplichting niet ontheft. Bij niet verschijnen ter voormons-tering of monstering stelt men zich bloot aan strafvervolging waarbij tot inbeslagneming der paarden kan worden overgegaan. (A.N.P.) ALS uw lever niet voldoende LEVER-GA L afscheidt. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in ui» ingewanden doeji vloeien. Wanneer deze strooir van lever-ga! onvoldoende ls. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. Dc meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen ora deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u ee- geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en L E V E 1 i-PILLETJ ES (Adu. Ingez. Med.) Inventarisatie veevoederproducten en voedingsmiddelen. Vervoer en aflevering van sommige producten van 15 tot 20 December verboden. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat er een inventa risatie zal worden gehouden van de meeste vee voederproducten en van een aantal voedingsmid delen, die op Zaterdag 14 December a.s. na afloop der werkzaamheden aanwezig zijn en welke van 15 tot en met 20 December a.s. worden ontvan- gen. Ten einde de inventarisatie zoo goed mogelijk te doen slagen is bepaald, dat in de periode van 15 tot en met 20 December het vervoeren en af leveren van de onder de inventarisatie vallende producten is verboden. Een uitzondering op dit verbod wordt slechts gemaakt voor partijen, waarvan het vervoer op 14 December te 24.00 uur reeds een aanvang had ge nomen en voor wat betreft de aflevering van ken nelijk voor menschelijke consumptie bestemde pro ducten aan den consument. Men dient er dus terdege rekening mede te houden, dat in de meeste gevallen het vervoer van veevoederproducten en van sommige voedingsmid delen in de periode van 15 tot en met 20 Decem ber niet is toegestaan. Nadere bijzonderheden zullen per officieele pu blicatie worden bekendgemaakt. (A.N.P.) Prof. dr. A. G. Honig overleden. Oud-lioogleeraar aan de Theologische Hoogeschool te Kampen. In den ouderdom van 76 jaar is te Kampen overleden prof. dr. A. G. Honig, rustend hoog leeraar aan de Theologische Hoogeschool te Kampen. Hij was ook oud-predikant der Gereformeerde Kerk in Zeist. De verdiensten van prof. Honig werden epkend in zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. s van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, den Haag, No. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasver- eeniging N.V. Amsterdam No. 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5