„Afschudden van de Engelsche voogdij in het gebied van de Middellandsche Zee" KORT NIEUWS. ©ON DERDAG 12 DECEMBER 1940 HAAR E E M'S D A G B li A D 5 Fransche vergeldingsaanval op Thailand. „Alpenweg" van Georg Elimig, een der prachtige doeken op de kunsttentoonstel ling, welke in het „Haus der Kunst" te Berlijn ~*>onend is. (Foto Weltbild.) VRIJDAG 13 DECEMBER 1910. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch Programma. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuzlek. 9.30 Cello met pianobegeleiding en gramofoonmuzlek. 10.10 Gewijde muziek (opn.). 10.30 Morgendienst. ll.OO Gramo foonmuziek. 11.25 Trio-concert en gramofoonmuziek. 12.1S Reportage of muz. 12.45 Nieuws- cn economische bericht. A. N. P. 1.00 Celesla-ensemble en gramafoonmuzick. 3 15 Gramofoonmuzlek. 3,15 Causerie ,;Huisvrouwenpraktijk". 3.45 Zang met pianobegeleiding cn gramofoonmuzlek. 4.30 Handenarbeid voor de jeugd. 5.15 Nieuws-, q{)onomlsche- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Arnhem- sche Orkestvereen. 6.00 Land- en tulnhouweauserie. fi.20 Arnhemsche Orkestvereeniging. 6.45 Causerie „Arbeids vreugde als motor van het economische leven". 7.00 -7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P., sluiting. Hilversum II, 301 M. AVRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P„ gramofoonmuziek. ïo.oo Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuzlek. 10.55 Declamatie^ 11.15 Or gel en cello. 12.00 Gramofoonmuzlek. 12.45 Nieuws- crj economische berichten A. N. P. 1.00 AVRO-Musette- orkest. 1.30 Omroeporkest, g.15 Reportage. 2.30 Omroep orkest. 3.00 Causerie „Levende volkskunst. 3.20 Omroep orkest cn soliste. 4.00 Omroeporkest, het koor van de Opera-vereeniging en solist. 4.40 Orgelspel, 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars. 5.15 Nieuws-, economische- i beursberichten A. N. P. 5.30 AVRO-Amusemerits- ■kest en „Klaver Drie". 6.25 „Binding", toespraak. 6.45— DO Causerie „Arbeidsvreugde als motor van het econo mische leven", sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Wij beginnen den dag. 7.30 Berichten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuzlek. 8.00 Nieuws berichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuzlek. 9.00—9.15 Be richten, Duitsch. 11.30—11.45 Berichten. Engelsch. 13 00 Be- •iehten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12 30 Berichten. Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. ï.oo Russisch koor en Balalaika-orkest. 1.30 Berichten, Engelsch. 1.45 Gramofoonmuzlek, 2.00 Berichten, Duitsch. 2.15 Gra mofoonmuziek. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Gramofoon muziek. 3.30 Berichten. Engelsch. 3.45 KRO-Melodisten. .,15 Gramofoonmuzlek. 4.30 KRO-Melodlsten. 5.00 Berich ten, Duitsch. 5.15 Uit Berlijn: Grass aus der Heimat", programma voor de Duitsche Weermacht". 6,00 KRO-Ms- lodfsten. 6,30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuzlclc« 7.00—7.15 Economische vragen van den dag en nieuwM berichten A. N. P-, sluiting. Twintig bommen uitgeworpen. Het D.N.B. publiceert het volgende bericht uit Vichy: Door een bevoegde Fransche instantie wordt het uit Sjanghai afkomstige be richt bevestigd, volgens hetwelk het Fransch- Indo-Chineesche luchtwapen een vergel dingsbombardement heeft uitgevoerd op Thailand. Er wordt op gewezen dat ongeveer twintig bommen zijn neergeworpen. Dit is de eerste keer dat van officieele Fransche zijde me- dedeeling wordt gedaan van tegenacties van het Fransche luchtwapen in Indo-Ohina. Blijkens 'n D.N.B.-bericht uit Tokio wordt uit Hanoi gemeld dat de vijandelijkheden aan de grens tusschen Fransch Indo-China en Thai land intensiever worden en dat belangrijke activiteit in de lucht en van de artillerie vertoond wordt. Uit Vichy wordt nader vernomen: Het Fransche ministerie van koloniën heeft omtrent de jongste incidenten aan de Indo Chineesche grens Woens dagavond een communiqué uitgegeven, waarin bijzonderheden worden medegedeeld omtrent de reeds gemelde vergeldingsactie der Fransche luchtmacht. Op 9 December, aldus het communiqué hebben Thailandsche vliegtuigen, die in groepen verschenen, twee maal de stad Savannakhat ge bombardeerd. Er werden dertien bommen gewor pen. Menschenlevens zijn niet te betreuren, doch wel werd eenige materieele schade aangericht. Als represaille heeft de Fransche luchtmacht daarop van haar kant het vliegveld van Oudern ten noorden van Vientiane gebombardeerd en bom men tot een totaal gewicht van anderhalve ton uitgeworpen. - Tenslotte is in den loopvan een luchtgevecht boven Savannakhat een Thailandsch vliegtuig cloor Fransche jagers neergehaald. Een ander Thailandsch vliegtuig were} beschadigd. Het feit dat de Fransche luchtmacht in Indo- China voor het eerst tot represaillemaatregelen tegen Thailand is overgegaan heeft in. politieke kringen te Vichy sterk de aandacht getrokken. Men zegt dat deze vergeldingsmaatregelen noodig waren geworden, nadat thans reeds weken lang van Thailandsche zijde aan de grens overval len worden gepleegd. In de laatste weken is te Vichy meermalen in officieele communiqués mel ding gemaakt van aanvallen van Thailandsche vliegers op Indo Chineesch gebied, plaatselijke overvallen op Indo Chineesche plaatsen en zelfs op een op de rivier de Mekong kruisende Fransche kanonneerboot, alsmede op verscheidene plaatsen ondernomen aanvallen van Thailandsche infan terie. De Fransche régeering heeft ten aanzien van deze militaire acties, evenals met betrekking tot de langs diplomatieken weg ingediende territo- riale eischen van Thailand steeds een standvastige houding getoond. Enkele dagen geleden heeft de „Temps" de vraag ter sprake gebracht wie er wel belang bij zou kun nen hebben, Thailand tegen Fransch Indo-China op te stoken. Het Fransche blad verklaart dat men in politieke Fransche kringen de zeer posi tieve verdenking koestert dat Engeland de hand in het spel heeft. De „Temps" laat er geen twijfel over bestaan, dat Engeland zich, profijt trekkend van de tegenwoordige situatie van Frankrijk, ach ter de regeering te Bangkok heeft geplaatst en haar tot deze niet geheel verrassende meening heeft bewogen. De bommen, die Fransche vliegers thans op Thailandsch gebied hebben geworpen, zijn het eerste concrete bewijs dat Frankrijk niet geneigd is zijn tegenstanders op gemakkelijke wijze in het bezit te laten komen van een over- I zeésche bezitting, die zijn zonen in een bloedigen strijd van tientallen jaren moesten veroveren. De autoriteiten van Fransch Indo-China hebben volgens een Domeibericht uit Hanoi gisteren ver klaard dat de houding jegens Thailand nog steeds ongewijzigd is en dat Fransch Indo-China te allen tijde bereid is onderhandelingen met Bangkok te openen over de grensdegeling. Aan den anderen kant echter zal de regeering alle daden van vijan delijkheid terstond met passende tegenmaatregelen beantwoorden. De autoriteiten zeggen verder dat de regeering van Thailand ingeval van een ophef fing der Fransche legatie in Bangkok daarvoor de verantwoordelijkheid zou moeten dragen, aange zien zij practïseh sedert een halve maand het contact heeft getracht te verbreken. MEDEDEELINGEN VAN HET THAILANDSCHE OPPERBEVEL. BANGKOK, 11 December (Domei). Het Thai landsche opperbevel heeft vandaag een com muniqué uitgegeven, waarin wordt medegedeeld dat zich botsingen hebben voorgedaan aan de grens van Thailand en Indo-China. Zondag en Maandag j.l. Fransche troepen openden Zondagmorgen om half acht machinegeweervuur op Banrichanmai en omgeving en de Thailandsche troepen beant woordden het. Om hall zeven in denzelfden och tend hadden drie Fransche vliegtuigen boven Lokhon gevlogen; een der toestellen is neerge haald door Thailandsche defensie toes, tellen, ter wijl een uur later een tweede formatie Fransche vliegtuigen bommen en machinegeweervuur richt ten op het regeeringsgebouw in de stad. De aanval duurde vijf minuten en werd afgeslagen door Thailandsche .Vliegtuigen. Maandag verscheen weer een formatie van vijf Fransche toestellen boven Lokhon en liet tien bommen vallen, die op 50 M. afstand van het regeeringsgebouw neerkwa men. Om 7 uur 50 van denzelfden ochtend bom bardeerden Fransche troepen Thailandsche stel lingen in Mukdahan van uit Savannakhat over de rivier Mekong. Tijdens dit 40 minuten durende bombardement kwam ongeveer een honderdtal Fransche bommen neer op de Thailandsche stel lingen. De Thailandsche luchtmacht deed in ant woord hierop een aanval op de Fransche stellin gen. De Fiilirer ontvangt dr. Todt en zijn medewerkers. Een hulde aan de Duitsche bewapenings industrie. SOUTHAMPTON GETEISTERD. Een der wijken van de Engelsche havenstad, waar ernstige verwoestingen werden aangericht door de Duitsche luchtaanvallen. (Foto Weltbild) de dat de Duitsche bewapeningsindustrie met achteruit stellen van alle afzonderlijke belangen gaarne en met groot succes den haar opgedragen gemeenschapsarbeid op zich heeft genomen en daardoor een echt nationaal socialistische funda- menteele houding aan den dag heeft gelegd. Door de aaneensluiting van de bekwaamste en ener giekste vaklieden uit weermacht, bedrijfsleven en partij is, zonder dat daar door een groot ministe rie werd gevormd, een instrument in het leven geroepen, dat werkt met een andere houding dan de een materieel en egoïstisch standpunt inne mende industrieelen aan den kant van den vijand. De Führer sprak daarop de geheele Duitsche bewapeningsindustrie zijn dank uit voor haar schitterend werk. De Duitsche bewapening, zoo zeide hij, heeft alle haar gestelde taken in den meest volledigen zin ten uitvoer gelegd. Evenals hij Dinsdag den Duitschen bewapeningsarbeider zijn dank had uitgesproken in de overtuiging-, dat zonder den arbeid, de vlijt, het kunnen en de be kwaamheid van den arbeider de groote successen niet denkbaar zouden zijn geweest, zoo wilde hij dezen dag de Duitsche bewapeningsindustrie ei- dank voor zeggen dat het door de bekwaamheid van haar uitvinders, technici en chemici, maar ook door haar industrieele leiders en door de eco nomische leiding mogelijk is geworden in den meest volledigen zin te voldoen aan de eischen van de weermacht. In zijn dank aan de Duitsche bewapening betrok de Führer oo'k de vertegen woordigers der weermacht en der partij, die op dit gebied met zo.oveel succes werkzaam zijn. Duitsch vaartuig breekt door twee versperringsgordels. De „Helgoland" behouden een Duitsche haven binnengeloopen. Uit Lissabon meldt het D.N.B.: Het aan den Norddeutschen Lloyd toebehoorende .s „Helgoland" is den Atlantischen Oceaan over gestoken en veilig een Duitsche haven binnenge loopen. Het schip had te Puerto Colombia gelegen en deze aan de Caraïbische Zee gelegen haven der re publiek Columbia eind October verlaten. e in de hoofdstad Bogota verschijnende bladen hadden destijds veel aandacht aan het vertrek van het schip geschonken en gewezen op de moeilijk heden die het Duitsche schip, dat door twee Brit- sche versperringslinies moest breken, te overwin nen zou hebben, daar de Engelschen de door de Bahama-eilanden en Kleine Antillen gevormde na tuurlijke eilandenversperring streng bewaakten en ook aan de Europeesche zijde van den Atlantischen Oceaan een versperringsgordel hadden ingericht: Het bericht van de behouden aankomst van de Helgoland" in een Duitsche haven heeft daarom, naar uit Bogota gemeld wordt, daar groot opzien gebaard. Het wordt in alle bladen groot opgemaakt op de frontpagina gepubliceerd. Deskundigen ver klaren dat als gevolg van den langen ligtijd in de haven de scheepsromp onder de waterlinie sterk was aangegroeid, zoodat. de „Helgoland" nauwe lijks meer dan 7 mijl per uur zou kunnen 'loopen. Ondanks deze geringe snelheid is het schip aan de waakzaamheid van den vijand ontsnapt. Noorsche schepen verloren gegaan. OSLO, 11 December. Het Noorsche Telegraaf- agentschap meldt dat nog vier voor Engeland va rende Noorsche schepen verloren zijn gegaan. Het zijn het 7616 b.r.t. metende motorschip „Filefjell" en de s.s. „Gro", metende 4211 b.r.t., „Dokka", metende 1168 b.r.t. en „Enefjell" 1643 b.r.t. Duitsch legerbericht. Gewapende verkenning boven Engeland. Marinegeschut bestookt schepen in het Kanaal. BERLIJN, 11 December (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht deelt mede: „Als gevolg van de slechte weersomstandigheden bleef de bedrijvigheid van het luchtwapen ook. op 10 December en in den nacht van 10 op 11 Decem ber beperkt tot gewapende verkenning. In Frinton- on-Sea werden treffers waargenomen op haven terreinen, Waarbij zich een zware rook ontwik kelde, alsmede treffers op een fabrieksterrein tus schen Folkestone en Canterbury. Ter hoogte van Harwich werd een koopvaardijschip met bommen en met de aan boord der vliegtuigen aanwezige kanonnen aangevallen. Verdragend geschut van de marine en het leger nam vijandelijke vaartuigen, die in het Kanaal trachtten te varen, doeltreffend onder vuur. Ver dragend geschut van het leger bestookte tegen den avond met succes militaire doelen in het kust gebied van Dover. In den nacht van 10 op 11 December wierpen eenige vijandelijke gevechtsvliegtuigen een aantal dynamiet- en brandbommen heer in het bezette gebied en in Zuid-Wesf-Duitschland. Behalve de aanzienlijke schade die werd toegebracht aan een kindertehuis in een Zuid-West Duitsche stad en de lichte schade aan gebouwen in eenige plaatsen in de Eifel, werd geen noemenswaardige materieele schade aangericht. In het rijksgebied werden twee burgers zwaar en een licht gewond, in het bezette gebied werd een kind gedood en twee burgers ge wond. De luchtdoelartillerie schoot gisteren twee vijan- 1 delijke vliegtuigen van het type Bristol-Blenheim neer. Het Duitsche luchtwapen leed geen verlie zen". HET OPTREDEN DER VERKENNERS. Het D.N.B. bericht verder: Met betrekking tot die in het weermachtsbericht wan Woensdag ge- noemidie gewapende verkenning, waartoe zich als gevolg van het slechte weer de Duitsche activiteit in de lucht boven Engeland op den lOen Decem ber en in den nacht van 10 op 11 December heeft beperkt verneemt het D.N.B. nog de volgende bij zonderheden: Deze gewapende verke-ning heeft natuurlijk in de eerste plaats ten doel het verzamelen van foto grafische gegevens, waarvan de verwerking in de eerste plaats het resultaat van de jongste bombar dementen bevestigt en vast legt, echter ook id'e grondslagen levert voor de volgende grootscheep- sche aanvallen. Voor de Engelschen beteekent der halve de activiteit van Duitsche vefkennings- en oefeningsvliegtuigen een chêque op de toekomst, die, naar de eivaring heetf geleerd, zeer spoedig in den vorm van bombardementen op nieuwe stra tegische werken gehonoreerd wordt. Tegelijkertijd' hebben de verkenners echter 09k een reeks loonende doelen aangevallen. Het weer machtsbericht maakt melding var goede treffers in het havengebied van Frlnton-on-Sea. dat aan de Oostkust ten zuiden van Harwich in het graaf schap Essex ligt, alsmede op een fabriek tusschen Folkestone en Canterbury, dus in het zuidelijke kustgebied. Verdragend geschut van, de marine en het leger, dat dc laatste weken reeds meermalen scheeps- doelen in het Kanaal en landdoelen aan de Engel sche Zuidkust met groot supces beschoten heeft, ontplooide Dinsdag een zeer groote gevechlsacti- viteit. Vijandelijke vaartuigen, die onder bescher mt g van den nevel heimelijk door het Kanaal trachtten te varen, werden met succes onder vuur genomen. Tegen den avond grgen dc batterijen tot den aanval op militaire doelen in het gebied van Dover over. Het resultaat wordt reeds bevestigd door eer Reuter-bericht, waarin gezegd wordt dat het om 17.30 uur begonnen bombardement een half uur duurde en schade aan verscheidene bouwwer ken veroorzaakte. Wanneer Reuter zelfs zulk een uit werking toegeeft, dan kan men er van op aan dat sprake is van eer' belangrijk succes van het Duit sche 'lange-afstandsgeschut. Zoo draagt dit moderne wapen, dat de Duitsche techniek een groote volko menheid verleende, er aanzienlijk toe bij de Ka naalscheepvaart steeds problematischer te d-oen worden en daarenboven aan militaire inrichtingen in Zuidoost Engeland aanzienlijke schade toe te brengen. Italiaansch legerbericht. Hevige strijd in NoordAfrika. Stellingen ten zuidoosten van Sidi el Barrani prijsgegeven. ERGENS EN ITALIë, 11 December (Stefani). In zijn weermachtsbericht nr. 187 maakt het Ita- liaansche -hoofdkwartier het volgende bekend: „In den ochtend van 9 December hebben ge pantserde Engelsche divisies onze stellingen aan gevallen ten zuidoosten van Sidi el Barrani, welke verdedigd werden door formaties van Libische troepem Die troepen hebben heldhaftig weerstand geboden, maar moesten na eenige uren van strijd wijken én zich op Sidi el Barrani terugtrekken. Op 9 en 10 December hebben zich ongewoon hevige gevechten afgespeeld tusschen vijandelijke troepen en de onzen. De divisie zwarthemden „Drie Januari" en de eerste Libische divisie heb ben het hoofd geboden aan een aanval, waarbij zij den vijand zeer zware verliezen toebrachten. De verwoede gevechten duren nog voort. Tijdens een van die gevechten is generaal Maletti aan het hoofd van zijn bataljon Lïbiërs gesneuveld. Onze luchtmacht heeft voortdurend boven het slagveld gevlogen en de gepantserde vijandelijke af deelin gen met bommen en machinegeweer vuur bestookt Aan het Grieksc.he front ging de dag zonder vermeldenswaardige gebeurtenissen voorbij." Duitschland's ijzervoorziening. Lotharingen en Luxemburg als vergoeding voor Zweden. BERLIJN, 10 Dec. 1940 (V.P.B, correspondentie) De slechte verkeersomstandigheden in den winter zijn voor het massatransport van ijzer erts altijd bijzonder hinderlijk. Desondanks ziet men in Duitschland het koude jaargetijde zonder eenige bezorgdheid tegemoet. In het afgeloopen jaar hebben de Engelschen geprobeerd den Duitschen toevoer uit het buitenland zooveel mo gelijk af ie snijden. Ofschoon echter deze Engel sche pogingen nog gesteund werden door een buitengewoon kouden winter, is de ijzerindustrie niet in moeilijkheden gekomen. Dit was vooral te danken aan de Duitsche binnenlandsche produc tie, over welker omvang overigens geen statistie ken ter beschikking staan. Men weet alleen uit- uitlatingen van toonaan gevende vertegenwoordigers van de Duitsche ijzerindustrie dat onvergelijk veel meer Duitsche ïjzerarme ertsen werden verwerkt dan vroeger. De komende koude maanden zullen dan ook 111 dit jaar een geringer vraagstuk vormen dan verleden jaar. Zelfs wanneer wij het ongunstigste geval veronderstellen, dat n.l. uit Zweden tengevolge van het ijs in de Oostzee, geen erts wordt aange voerd, dan nog zou dit geen ernstige gevolgen hebben, daar Lotharingen hiervoor volledige ver goeding biedt. Zweden heeft een jaarlijksche ijzerwinning van rond 12 millioen ton. In Lotha ringen alleen wordt echter in goede jaren 21.36 en in het bekken van Briey, dat eveneens onder Duitsche bescherming staat, nóg 21.37 millioen ton gewonnen. Luxemburg heeft een jaarlijksche productie van 7 tot 8 millioen ton. Deze cijfers maken het duidelijk dat zich op het gebied van de ijzerertsvoorziening, als gevolg van de militaire en politieke successen van het afgeloopen jaar. belangrijke veranderingen heb ben voorgedaan. Luxemburg bereikt thans weer zijn normale productie. In Lotharingen is dit ook bijna het geval. En daar het transport- over de geheel intact gebleven spoorwegen zonder stoor nis verloopt, behoeft Duitschland niet alleen geen vrees te koesteren voor de komende koude periode, doch kan zelfs van een aanmerkelijke verbetering in de komende maanden gesproken worden. De Britsche Admiraliteit heeft bekend ge maakt dat admiraal Witworth tot tweede com mandant van de Home Fleet is benoemd. (D.N.B.) Italië's oorlogsdoel: Het A.NP. meldt uit. Berlijn: In dc Berlijnscho buitenlandsche persclub heeft de bekende Ita liaansche publicist, dr. Giovanni Ansaldo. voor vertegenwoordigers van de Duitsche en dc inter nationale pers het thema: „De Itallaansche oor log tegen Engeland" behandeld. De beteekenis van deze gebeurtenis werd in het licht gesteld door de aanwezigheid van den Ita- liaanschen ambassadeur, Alfieri. en talrijke lei dende Duitsche diplomaten. De leider van de persafdeeling van het ministerie van buitenland sche zaken, gezant dr. Schmidt, stelde den spreker voor als een in Duitschland bijzonder bekend Italiaansch journalist door zijn radiotoespraken tot de Italiaansche weermacht vóór Italië's deel neming aan den oorlog. De uiteenzettingen van Ansaldo werden door een talrijk publiek met zichtbare belangstelling aangehoord, daar zij met betrekking tot de Ita liaansche oorlogsdoeleinden zoowel duidelijke alsook opmerkelijke formuleeringen behelsde. Na een uiteenzetting van de historische ontwik keling in het gebied der Middellandsche Zee, na dat in het midden van de zeventiende eeuw voor het eerst Engelsche vlooteenheden deze zee bin nenvoeren. ging de spreker voor de nieuwere ge schiedenis als uitgangspunt van zijn beschouwin gen van de stelling uit dat de stichting van een vereenigd Italië van den aanvang af gelijk gestaan had met volstrekte ontkenning van de Engelsclje heerschappij in de Middellandsche Zee. Weliswaar was na de vereeniging van Italië tot een jaar ge leden de tegenstelling tot Groot-Brittannië niet terstond duidelijk te onderscheiden geweest, daar beide volken zich nog geruimen tijd illusies maak ten over hun lot en ook vele Italianen in de libe rale periode van Italië geloofden dat de ontwikke ling van de Italiaansche macht in overeenstem ming gebracht kon worden met het Engelsche Imperium. Als 'het eigenlijke keerpunt in de verhouding tot Groot Brittannië beschouwt Ansaldo het Ethiopische conflict, waardoor de toestand van vijandschap tusschen Italië, den schepper en het belangrijkste volk van de cultuur der Middelland sche Zee, en Engeland, den schepper en het be langrijkste volk van de puritelnsche cultuur, dui delijk aan den dag getreden was. Sindsdien maakt Italië gebruik van zijn positie in de Middelland sche Zee om de aldaar gelegen landen aan te sporen hun werkelijke belangen te beschermen en de Engelsche voogdij en uitsluiting af te schud den. Krachtens dit standpunt heeft het Italiaan sche volk bij het begin van den oorlog den aan val van Frankrijk en Engeland opgevat als niet slechts tegen Duitschland, dooh oo'k tegen Italië gericht. Voor Ansaldo is het doel van den Italiaan- schen oorlog tegen Engeland „het afschudden van de Engelsche voogdij in het gebied van de Middellandsche Zee", waaruit de groote indringer definitief verdreven moet worden, opdat de volken die aan de oevers van deze zee leven hun gebied terug kunnen krijgen. De Italiaansche publicist verlangt derhalve dat alle volken van het gebied der Middellandsche' Zee zich onafhankelijk maken van eiken Engel schen invloed, iedere Engelsche garantie om na de verdrijving van Engeland een natuurlijke fe deratie van Middellandsche Zeelanden rondom Italië te vormen. Het toekomstige Europa bestaat volgens opvatting van den spreker uit twee groote economische en politieke stelsels: het eene wordt gevormd door de landen van Midden- en Zuidoost Europa, gegroepeerd rondom Duitschland, het andere uit de gebieden van het bekken der Mid dellandsche Zee. gegroepeerd rondom Italië, Naar uit Londen gemeld wordt, is de be kende Engelsche bankier Baron Schroder op 73-jarigen leeftijd in Surrey overleden. (D.N.B.) Het D.N.B. verneemt van welingelichte zijde dat de Canadeesche torpedoboot jager „Saguenay" niet door een Duitsche, maar door een Italiaansche duikboot getprpedeerd is. Het Italiaansche vaartuig is zonder, schade een haven aan de Fransche Atlantische kust bin nengeloopen. De Cubaansche economische commissie, die twee maanden te Washington heeft onder handeld over een Amerikaansch crediet van 50 millioen dollar aan Cuba, is. naar het D.N.B. verneemt, ontbonden na het aftreden van den Cubaanschen gezant, Martinez. De onderhande lingen worden als voorloopig mislukt be schouwd. PROGRAMMA Het D.N.B. meldt: De Führer heeft gistermiddag •ln de nieuwe rijkskanselarij te Berlijn in tegen woordigheid van den chef van het opperbevel der weermacht; generaal-veldmaarschalk Keitel, den rijksminister voor bewapening en munitie, dr. Todt. met zijn medewerkers uit weermacht, be drijfsleven en partij, die zich bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt voor de verhooging der capa citeit van de Duitsche bewapeningsindustrie, ont vangen. Rijksminister dr. Todt stelde den Führer de bewapeningsinspecteurs der verschillende mi litaire districten voor onder leiding van den chef van het bureau voor militaire huishouding en be wapening bij het opperbevel der weermacht, gene raal der infanterie Thomas, benevens de econo mische leiders, die beroepen zijn in den raad van advies voor bewapeningen, met den voorzitter van dezen raad van advies, directeur-generaal Kessler, evenals de lasthebbers in de militaire districten van den rijksminister voor bewapening en mu nitie. De Führer begroette de verschenen beheer ders der Duitsche bewapening en liet zich door hen rapport uitbrengen over hun taak en het be drijf. waartoe zij behooren. Rijksminister dr, Todt bracht vervolgens den Führer rapport uit over de tot dusverre verrichte prestaties der organisatie voor de opvoering der capaciteit van de Duitsche bewapeningsindustrie. Hij liet daarbij het licht vallen op de gemeenschapsprestatie van weer macht, bedrijf, wetenschap en partij en verklaar

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9