- s ?m sS I De postzegels en prentbrief kaarten voor het kind. Hulpverleening aan oorlogsslachtoffers. 6 ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 HA "ARE EM'S DSGBEAB Jï nnsmm*Paf - M *5* ÏC ""»Y:ï'-' ^'ViOï::V:"':" G*. A\' '- -'■' *?V* y i-.-l- •-. ■/■l'.v' W 'P-Mét \-P-4i;;l:" '-'AvC"'; K-- i-.'W /«- :p: 11 - if Overzichtsfoto van het R.-K. Instituut voor Doofstommen te Sint Michielsgestel. (Luchtfoto K. L. M.; foto: Centr. Prop. Cie v. d. Kinderpostzegels.) Wat er met een bijdrage gedaan kan worden. Een onderhoud met den directeur van het R.K. Instituut voor doofstommen te St. Michielsgestel. Namens de Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpostzegels wordt ons de opneming van het volgende verzocht: Met een enkel woord gaven wij een dezer dagen aan, hoe in het algemeen de verdeeling geschiedt van de Opbrengst der gelden van de kinderpost zegels en van de prentbriefkaarten voor het Kind. Naast de „theorie" moge thans van een geval uit de praktijk" worden verteld, en wel van een gróóte in den lande zéér bekende instelling, welke jaarlijks, als een der bijna 400 instellingen, een bepaald bedrag ontvangt, n.l. het R.K. Instituut voor Doofstommen te Sint Michielsgestel, dat op den 2den October j.l. 100 jaar bestond. De directeur van het instituut, de heer J. C. van Overbeek, die zoo vriendelijk was, ons voor deze aangelegenheid te ontvangen, heeft er ons in een onderhoud (waarin „theorie en practijk" d. w. z. het aanschouwen van den zegenrijken arbeid, die hier geschiedt elkaar afwisselden) een en ander over medegedeeld. Reeds van het begin af, aldus de directeur, ont vangt ons instituut elk jaar een bepaald bedrag van de opbrengst. De vorige directeur, Mgr. A. Hermus, die hier in het jaar 1902 als zoodanig kwam en die op 3 October j.l. als zoodanig af trad. heeft steeds dit bedrag met een bijzondere erkentelijkheid in ontvangst genomen. Uit deze som toch blijkt, hoe geheel ons volk warm voel1, als het betreft steun voor het arme, misdeelde Nederlandsche kind! Elk bedrag, ja elke cent mag men wel zeggen kan vreugde brengen in een vaak droef en somber bestaan. Van dezen charitatieven arbeid, waarvan Nederland het groote belang moge inzien gaat een ontzaglijke kracht uit. Trouwens, zoo vervolgde directeur van Overbeek, vanwege ons instituut werd steeds alom op dit belang ge wezen. Terloops zij opgemerkt, dat we, toen we een rondgang deden door deze prachtige instelling, waarvan men de bijzondere waarde eerst goed kan beseffen als men „er midden in" staat, her haaldelijk aan kinderpostzegels worden herinnerd, zoo bijv. in de werkkamer van den heer van Over beek, waar de reclameplaat natuurlijk niet ont breekt. Uit den aard der zaak komt bij een dergelijk onderhoud als kardinale vraag naar voren, wat het instituut voor doofstommen met die jaarlijk- sche opbrengst doet, welke bestemming aan het bedrag wordt gegeven. Op die vraag, aldus de directeur, is het mij moeilijk u een direct antwoord te geven, om de eenvoudige reden, dat dit niet wel mogelijk is. In totaal ontvingen we sedert de kinderpostzegels voor de le maal werden uitgegeven (in 1940 ge schiedt dit voor de 17e maal) een bedrag van rond f 30.900. Het vorige jaar beliep het ongeveer i 3600. Dit bedrag komt natuurlijk ten bate van de totale exploitatiekosten van de geheele inrichting, welke in 1939 f 201.595 bedroegen, f 3600, verge leken bij deze 2 ton, lijkt veel op een druppel in een emmer water! Maar zoo, alsdus de heer van Overbeek, mogen wij dit zeker niet be schouwen. Integendeel zelfs! Wat die f 3600 voor ons beteelcenen, zal u uit het volgende duidelijk worden. Globaal 385 menschen zijn in 1939 in 't ge sticht geweest; de kosten van elk kind bedroegen f 500. Hiertegenover noem ik u een bedrag van 12254 gulden, het bedrag, dat wij ontvangen aan kostgelden (wat de ouders dus betalen) en het geen verschillende bijzondere armbesturen en ge meentebesturen betalen. In 1939 waren er 15 per sonen, die het volledig kostgeld betaalden, 219 voor wie iets betaald werd. Voor de overigen wordt niets betaald. Laat mij hieraan mogen toe voegen, dat in dit jaar ontvangen werd f 12.768.41. aan kostgelden van onderscheidene bijzondere arm besturen f 11.479.34 en van gemeentebesturen f 13.019.56. De provincie Noord-Brabant betaalt jaarlijks een vaste som, in tegenstelling met de overige provincies. Noord-Brabant betaalt f 1350, de andere provincies sbsidieeren in verband met het aantal kindere*, dat in ons instituut verblijft. Om u in dit verband een bedrag te noemen: De Provincie Gelderland subsidieert de helft van hetgeen door de gemeenten of openbare instel lingen betaald wordt, tot een maximum van f 100 per kind. Wanneer ik u dus niet op directe, wei-om schreven wijze, heb kunnen aangeven, hoe het jaarlijksche bedrag van Kinderpostzegels door ons aangewend wordt, dan zal het u, na voren- slaande, kleine financieele uiteenzetting, toch duidelijk geworden zijn, dat het bedrag van de totaal opbrengst van de kinderpostzegels en prentbriefkaarten niet alleen voor ons instituut, doch voor alle die een uitkeering ontvangen, van bijzondere beteekenis geacht moeten worden. En daarom spreek ik ook gaarne den wensch uit dat ons volk, en vooral ook Katholiek Neder land, ditmaal op ruime wijze da actie voor de kinderpostzegels zal willen steunen. Dat dit thans, meer dan ooit, dringend noodzakelijk is, be- hoeft geen betoog, al moge het ook eenigszins overbodig lijken 't te memoreeren. Als iedere Nederlander slechts éénmaal in deze maand aan de arme, misdeelde jeugd denkt dan zal dat beteeke- nen, een zonnestraal in dikwijls moeilijke om standigheden van vele instellingen, die zich, in Weerwil van die moeilijkheden zoo goed mogelijk van haar taak kwijten! Tijdens ons verblijf te Sint Michielsgestel, vernamen wij van andere zijde nog enkele bij zonderheden, waaraan door dit artikel bekend heid gegeven moge worden en waarÖQQE aan het licht treedt, dat het R.K. Doofstommen Instituut, om het zoo eens te mogen uitdrukken, met zijn tijd weet mee te gaan. Den lsten Januari a.s. wordt een sehooltand- artsenregeling ingevoerd, waaruit blijkt, dat het belang van een goede tandverzorging wordt in gezien. Een regeling o.m. getroffen in overleg met de Necl. Mij. van Tanheelkunde in Nederland, waardoor een uitnemende tandverzorging mogelijk wordt. Als een kind het instituut zal verlaten, dan zal het in de toekomst niet meer mogelijk zijn dat het een tand mist, of wel een valsche tand zal hebben! Natuurlijk is dit niet van toepassing op hen, bij wie op dit oogenblik een andere toe stand aanwezig is. Een uitstekende tandverzorging, is daarom van zoo'n eminent belang, omdat de kinderen hier technisch spreken, iets waarbij een goed, gaaf ge bit zulle een voorname rol speelt. Verder is Woensdag 11 December een psychologe mej. drs. Oomens uit Nijmegen, op het laborato rium van het instituut haar werkzaamheden be gonnen. Hoe deze aangelegenheid zich verder zal ontwikkelen, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen. Mej. Oomens zal geregeld opdrachten van het bestuur van het instituut ontvangen. Ook zijn nog andere maatregelen op neus-, keel- en oorkundig gebied in voorbereiding, welke voor het onderwijs voor 't doofstommen instituut groote be teekenis zullen sorteeren. Besluiten wij deze bijdrage met de opmerking, dat ook de hoegrootheid der uitkeering van de opbrengst der kinderpostzegels en prentbriefkaar ten er het hare toe bijdraagt, dat het hier ver melde mogelijk kan zijn in een voortreffelijke inrichting, waar het jongste kind, een meisje, thans 2 jaar en 11 maanden oud is, en waar de oudste, 'n vrouwelijke verpleegde, den leeftijd van 78 jaar heeft! Bewerken en verwerken van aardappelen weer mogelijk. De secret-airis-geineraal van het de-pantement van Landbouw en Vissoherij heeft ontheffing ver leend van het verbod tot bewerken, doen bewer ken, verwerken en doen verwerken van aardappe len, indien hiertoe door de stichting Nederlandsche Imkoopcentrale van akkerbouwproducten, gevestigd te 's-Gravenhage, vergunning is verleend en de zoo noodig aan deze vergunning te verbinden voor waarden zijn nagekomen. Drie jongens inden gestolen clieque. Grondig onderzoek leidde tot huil arrestatie. Op het politiebureau in de Warmoesstraat te Amsterdam bevonden zich Vrijdag drie jongens, een 16 en de bei-de anderen 20 jaar oud, die zich schuldig gemaakt hebben aan het innen van een postcheque, welke niet in hun rechtmatig bezit was. Het onderzoek had uitgewezen, dat begin No vember een cheque haar bestemming niet had be reikt. Deze was aan de woning van den geadres seerde afgegeven aan een loodg-ieterskn-echt, die de -enveloppe i:n zijn zak gestoken had. Bij vaststel ling van den inhoud was de verleiding te groot. De jongen gaf de cheque niet aan den rechtmatigen eigenaar af, doch behield haar. Zij werd op het girokantoor ingewisseld en met twee vrienden werd de opbrengst, een bedrag van f 180 gedeeld. Een klacht bij het girokantoor, dat de cheque aan derden, onbevoegden was uitbetaald, bracht die oneerlijkheid aan het lioht. Na een uitvoerig on derzoek werden tenslotte deze drie arrestaties ver richt. Het bewaren van voedingsmiddelen. Conferentie te Amsterdam. AMSTERDAM, 13 December. In het histologisch instituut van de Gemeente-Uni versiteit van Amsterdam is vandaag de negen tiende conferentie over voedingsmiddelen schei kunde gehouden. Zij was georganiseerd door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Phannacie en de Nederlandsche Chemi sche Vereeniging. Algemeen onderwerp dezer conferentie was „Het bewaren van voedings middelen". Na de ontvangst der deelnemers opende om kwart over tien prof. dr. B. C. P. Jansen de conferentie niet een algemeene inleiding, waarin hij constateerde, dat de menschheid reeds eeuwenlang methoden heeft bedacht om voe dingsmiddelen gedurende langeren tijd te be waren zonder dat bederf optreedt. In de laatste eeuw en vooral in de laatste kwarteeuw is het onderzoek hiervoor wetenschappelijk verricht, waardoor zeer groote verbeteringen in de oude methoden zijn aangebracht. Vergiftigingen door foutief bewaard voedsel komen practisch niet meer voor, terwijl de voedingswaarde van de geconserveerde voedingsmiddelen zeer veel hoo- ger is dan bij de oude, zuiver empirische methoden. Kunstmatig gedroogd gras houdt nog bijna alle pro-vitaminen a, terwijl dit in hooi bijna geheel is verloren gegaan. Juist In dezen tijd van distributie en voed- selschaarschte is het te meer van belang onze voorraden zoo goed mogelijk te bewaren. Het is daarom zeer toe te juichen, dat een aantal Ne derlandsche deskundigen op dit gebied bereid zijn gevonden om verschillende moderne con- serveeringsmethoden te bespreken. Prof. dr. A. J. Kluyver uit Delft spi-ak ver volgens over de mocrobiologische grondslagen der voedselconserveering". Prof. dr. ir. J. P. K. van der Steur sprak daar na over „Conserveeren in blik". De ochtendvergadering werd besloten met een beschouwing van dr. C. J. Briejer ovgr: „insec ten ia Koorramen, scjoade en bestrijding.'^ Met de uitkeering wordt binnenkort begonnen. 's-GRAVENHAGE, 13 Dec. De secretaris-ge neraal van het departement van binnenlandsche zaken schrijft aan de gemeentebesturen o.m. het volgende: Naar thans verwacht mag worden zal binnen afzienbaren tijd een (begin kunnen worden ge maakt met de uitkeering van de rijksbijdrage in de als gevolg van oorlogsgeweld geleden schade aan huisraad, kleeding en dekking. Door de interdepartementale contactcommissie voor de hulpverleenin-g aan oorlogsslachtoffers is een regeling ontworpen betreffende de verreke ning van reeds verstrekte gelden en goederen met die uitkeering. Ingevolge deze regeling worden de gelden en goederen, welke verstrekt zijn uit de middelen van het herstelfonds en uit die van de nationale in zameling ten behoeve van deze verrekening aan het departement van financiën opgegeven door de. zorg van respectievelijk het departement van Sociale Zaken en het Nationaal Fonds voor bij zondere nooden, die op hun beurt de daarvoor noodde opgaven verkrijgen van de verschillende op dit gebied werkzame provinciale comités, dan wel, voor wat betreft de provincies, waarin nog geen centraal charitatief comité is gevormd, door bemiddeling van de commissarissen dier provin cies. Voor zooveel noodig zal hiervoor door ge noemde comité's resp. commissarissen een beroep op de medewerking der gemeentebesturen worden gedaan of is dit reeds gedaan. In verschillende gemeenten is evenwel huisraad, kleeding en/of dekking, dan wel geld voor de aan schaffing daarvan, bij wijze van voorschot op de bijdrage in de geleden schade uit de eigen midde len der gemeente aan de getroffenen verstrekt. Den besturen der gemeenten waarin dit het ge val is, wordt verzocht om voor 16 Dec. a.s. een verzoek tot den secretaris-generaal van financiën te richten om goed te keuren dat ook die voor schotten met de rijksuitkeering worden verrekend. Door de zorg van het departement van financiën zullen de ingehouden bedragen dan aan de ge meenten worden gerestitueerd. Voorzoover gelden en goederen voor dit doel zijn verstrekt uit de middelen van semi-overheids- instanties of particuliere vereenigingen. door of met medewerking van de overheid opgericht, dan wel tredend in de overheidstaak der hulpverlee- ning, welke gelden en goederen eveneens bij wijze van voorschot op de bijdrage in de geleden schade zijn verstrekt, dan behoort door de zorg van die instellingen vóór 16 December a.s. een verzoek tot verrekening daarvan met de bijdrage tot den secretaris-generaal van financiën, te worden ge richt. Fanfasfisch verhaal van 17-jarigen knaap. Mislukte poging diefstal van een fiets te verbloemen. Een 17-jarige jongeman heeft de politie een fantastisch verhaal gedaan omtrent, den diefstal van zijn rijwiel. De jongen verrichtte voor zijn pa troon eerige werkzaamheden in een weiland. Een man, die langs kwam, vei'telde, dat zijn fiets kapot was en vroeg den jongen hem zijn rijwiel te leeman, daar hij voor dringende aangelegenheden in Viin- keveeti! moest zijn. De jongeman stond zijn fiets af en de man liet zijn kapot rijwiel achter. De man was editor niet meer met het rijwiel van den jon gen teruggekomen en daarom gaf de jongen den diefstal van zijn fiets aan de politie op. Een uit gebreid onderzoek werd ir gesteld. Uit Abcoude kwam toen een mededeeling, dat aldiaar een zoo goed als nieuw heeremrijwiel was gestolen. Voor dit rijwiel was een oud op de plaats gezet Het <ui;t Abcoude ontvreemde karretje beant woordde aan bet signalement van het rijwiel, dat de 17-jarige jongeman in zijn bezit bad en dat hij, zooals hij beweerde, van den man had gekregen. De jongen werd nog eens aan den tand gevoeld. Ontkennen baatte hem niet meer. De knaap be kende tenslotte, dat hij het heele verbaal verzon nen had en dat hij zijn karretje voor de fiets te Abcoude bad geruild. Tegen den jongen zijn twee processen-verbaal opgemaakt, een wegens bet doen van een valsche aangifte en een ter zake van dief stal van een rijwiel. tBuxdet's (itmuyzxk Een werk van eigen bodem. mtm WÊÊÊÉÈ ■r. De Bol in den polder het Noorden, de beroemde vogelbroedplaats, eigendom van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Hier begon 35 jaar geleden Burdet zijn loopbaan als vogelfotograaf, (Foto Voorwalt, Overveen.). BURDET'S FILMWERK. De heer A. Burdet, de beroemde vogelfoto graaf, onlangs overleden heeft een filmwerk nagelaten van reusachtigen omvang en onbe rekenbare waarde, het resultaat van meer dan dertig jaren onvermoeïden arbeid, geleid door wetenschappelijk inzicht en gevoeligen schoonheidszin. Van meer dan honderd vogelsoorten bracht hij de intieme levensgeschiedenis in beeld en tegelijk daarmede gaf hij een keuze te aanschou wen van de Nederlandsche landschappen, waar zijn vrienden huisden. Vele van deze films werden vertoond in intie- men kring, in natuurwetenschappelijke ver eenigingen, hier en daar voor een weldadig doel en strijk en zet op de algemeene jaarvergade ring van de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten.-Zoo verworven zij een welver diende bekendheid, doch lang niet alle films werden vertoond en er ontbrak ook veel aan, dat het Groote Publiek een gemakkelijke gelegenheid vond om er van te genieten. In zijn laatste levensjaren koesterde Burdet den wensch zijn werk in een vorm te bijengen, waaronder het gemakkelijk gebracht kon worden onder het bereik van iedereen en ook een plaats zou kunnen vinden in school en huisgezin. Hij pleegde hierover herhaaldelijk overleg met zijn vriend J. C. Mol, den begaafden directeur van de Maatschappij Multifllm. Helaas heeft de dood hem verrast, eer het werk een begin van uitvoe^ ring heeft gekregen. Echter wordt zijn wensch geëerbiedigd. Het werk moet blijven leven en de maatschappij Multifilm is thans, met medewerking van Nol Binsbergen, een der auteurs van het Vogelboek „Zien is kennen" en zelf een bekend vogel- fotograaf, bezig den filmschat, die veilig is onder gebracht in de kluizen van het atelier, zoodanig te bewerken,, dat binnenkort eenige films, met zorg samengesteld en berekend op de technische eischen van een goede vertooning, een plaats kunnen vinden op de programma's van biosco pen en met vrucht gebruikt worden op vertoo ning in en voor scholen. Vooral met het oog op school en huisgezin, was Burdet ook al begonnen zijn oorspronke lijke opnamen, die normaalfilms waren, om te zetten in smalfilm. Ook dit werk wordt voort gezet. Hoogstwaarschijnlijk zal in het laatst van December een vertooning plaats hebben in een der Haarlemsche bioscopen. De heer Binsber gen, die ook reeds met Burdet heeft saamge- werkt, zal deze vertooning inleiden. Het stemt ons tot groote blijdschap, dat Bur- det's werk op deze wijze in leven blijft. Zooals ik reeds zeide, het is van een onschatbare waarde voor oud en jong, voor leek en ingewijde. Meni- gen winteravond hebben wij samen in Linden- heuvel film na film „afgedraaid" en genoten daarbij niet alleen de bekoring van het beeld of de herinnering aan het avontuur van de opname, maar ontdekten keer op keer aardige en zelfs belangrijke bijzonderheden, die ons in de na tuur zelve waren ontgaan. En dan planiseerden wij over het in den handel brengen van goed- koope projectie-apparaten, zoodat school en huis de beschikking zouden krijgen over een rijk en foutenloos „Vogelboek", dat bij herhaling zou kunnen worden geiezen, een boek, bestaan de uit films. Ook dit plan kan verwezenlijkt worden, niet alleen voor school en huis, maar ook voor afge legen plaatsen, waar nog geen bioscoop is en waar dan de smalfilm een niet genoeg te waar- deeren plaatsvervanger zal zijn. Ook op verschillende plaatsen van het platteland terblazen", een gebruik, dat in Duitsehland bestaat nog het aloude „midwin- van vader op zoon overgaat. (Foto Weltbild) De samenstelling van liet brood. Radio-vraaggesprek. 's-GRAVENHAGE, 14 December. De aandacht wordt gevestigd op het met dr. C. Banning, hoofd inspecteur voor de volksgezondheid, te houden ra dio-vraaggesprek betreffende de samenstelling van het broocl. Dit vraaggesprek zal Maandag van 12.15 tot 12.45 uur op het Nederlandsche programma, golflengte .415 I&, worden uitgezonden (AH.P.). De tooneelprijs van de gemeente Amsterdam. De jury voor den prijs van de gemeente Am sterdam voor een Nederlandsch tooneelwerk heeft thans uitspraak gedaan. Zij heeft den prijs toege kend' voor het tooneelstuk: „De weg is beter dan de herberg".. By opening van den naambrief bleek de auteur van dit stulc te zijn de heer Dick Ouwendijk te Voorburg, Doch eerst komen alvast de normaalfilms in de bioscopen. JAC. P. THLJSSE. Architect J. van den Ban 80 jaar. (Archief H.D.) Zaterdag 28 December a.s. hoopt een bekend en geacht ingezetene van Haarlem zijn SOsten verjaar dag te vieren, namelijk de architect J. van den Ban, Kampersingel 70. Wie hem zoo geregeld door de Haarlemsche straten ziet wandelen, zou waarlijk niet zeggen, dat die man met zijn merkwaardige vitaliteit, reeds dien gezegenden leeftijd bereikt heeft. De lieer Van den Ban werd 28 December 1860 te Nieuw-Helvoet geboren. Hij ontving zijn oplei ding aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Rotterdam. Na eenige jaren practischen arbeid bij verschillende bouwwerken verricht te hebben, zette hij zijn studie voort aan de Polytechnische School te Delft; daar was hij in de jaren 1882—'84 leerling van den bekenden professor Gugel. Reeds in dien tijd vielen aan den jeugdigen bouwkundige twee prijzen bij studieprijsvragen ten deel. Pro fessor Gugel voorspelde toen al een goede loopbaan als architect voor den heer Van den Ban. En dat is dan ook uitgekomen, want een groot aantal bouw- werke werden in den loop der jaren door hem uit gevoerd. Ook verrichtte hij eenige jaren ai'chitectonischen arbeid onder leiding van anderen, o.a. van J 884- 1886 bij de Hollandschen IJzeren Spoorweg Maat schappij en bij den bouw van de bekende villa .Kennemerheuvel" te Bloemendaal. Wel zeer merkwaardig mag het genoemd worden, dat hij in 1930, dus ruim veertig jaar later, toen deze villa in 1920 was afgebroken, op hetzelfde ter rein een nieuwe villa bouwde. Gedurende dezen tijd verwierf hij opnieuw een bekroning, namelijk bij de ter eere van het dertigjarig bestaan van „Ar- chitectura et Amicitia" uitgeschreven studieprijs vraag voor een Koninklijk paleis. De heer Van den Ban voerde als zelfstandig architect in 1887'90 te Amsterdam, Bloemendaal en Maassluis een aantal bouwwerken uit. In 1891 vestigde hij zich te Haarlem, waar hij sindsdien is blijven wonen, aanvankelijk (tot 1899) geassocieerd met wijlen den architect S. Roog. Daarna werkte de heer Van den Ban alleen. Een groot aantal gebouwen (sommige ontwor pen als prijsvx-aag) van zeer uiteenloopenden aard en omvang kwamen in den loop der jaren tot uit voering, waarbij vele fabrieksgebouwen, zooals Werf Conrad, Caoutchoucfabriek Gebr. Merens, glasfabriek Sabelis, margarinefabriek Cohen en Van der Laan, Werf Hubertina, machinefabriek Gebr. Figee, Hogenbirk's metaalwarenfabriek, enz. Ook vele winkels, o.a. van „Eigen Hulp", kantoor-, sociëteits- en bankgebouwen (twee in de Zijlstraat en de gebouwen der Twentsche Bank te Zandvoort en IJmuiden, een weeshuis te Tiel, een school in Den Haag, een volksbadhuis, een kerk, een kapel cp een begraafplaats, grafmonumenten, een rust huis en tallooze villa's en woonhuizen in het Bloe- mendaalsche Park en Duin en Daal, in het Haar lemmerhoutpark, in het Westerhoutpark, in Aer- denhout, Overveen, Heemstede, Haarlem, Hille- gom, Zandvoort, Sloterdijk, Laren en Zeist. De eerste plannen voor woningbouwverenigingen te Haarlem werden door den heer Van den Ban ge maakt; in dien tijd werden niet minder dan 400 arbeiderswoningen en 72 middenstandswoningen gebouwd. Verder kwamen nog vele restauraties van oude - gebouwen en tal van meer en minder belangrijke verbouwingen tot stand. Verreweg het grootste deel van zijn werk is in Haarlem en omliggende gemeenten te vinden. Op velerlei gebied verleende de heer Van den Ban zijn krachten. Gedurende acht jaar was hij lid van het hoofdbestuur der Maatschappij tot be vordering der bouwkunst, later gereorganiseerd tot Bond van Nederlandsche Architecten (B.NA.) en gedurende vele jaren bestuurslid en voorzitter van de afdeeling Haarlem en Omstreken van deze maatschappij, in welken tijd deze afdeeling o.m. de regeling had van de op initiatief van wijlen burge meester jhr, mr, J. W. G. Boreel van Hogelanden uitgeschreven gevelwedstrijden. Van 1922 tot 1925 was de heer Van den Ban lid van den Haarlem- schen Gemeenteraad. Vele jaren was hij lid van de Commissies van Toezicht op het Lager en Mid delbaar Onderwijs, bestuurslid en lid der bouw commissie van de Middelbaar Technische School: bestuurslid van de Onderlinge Brandwaarborgver- eeniging voor de gemeente Haarlem; bestuurslid van de Begrafenisbos de Broederlijke Liefdebeurs en van de afdeeling Haarlem der Maatschappij van Nijverheid. Van den heer Van den Ban kan dus gezegd wor den, dat hij een welbesteed leven achter den rug heeft. Deze tachtigste verjaardag is een mooie ge legenheid om er met dankbaarheid op terug tq

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 11