EIMERSWAAL. L. C. W. Naessens \m Uit de Pers. BERICHT GORDIJNEN STOOMEN 10% KORTING LISSI MAY en*' Thea Witkamp Pianoleerares LEVERT SCHUDEL Zeer oude Jamaica Rum MEISJES VERNHOUT v. SLUIJTERS ^TIÏRDAG 14 DECEMBER 1940 HAARDE M'S DAG "AD ÏT (imerswaele, 't sal Je rouwen je geroofd hebt minen vrouwe imerswaele sal vergaen. ,and vander Goes sal blijven staen. Land vander Goes dat heeft geen noot, jeft nog geld en wittenbroot. letterland heeft menige stoere overwinning op water behaald en heel wat grond gewonnen, te voren door de golven werd bespoeld. Doch den anderen kant heeft ons land af en toe wel eens het een en ander aan de zee moeten laan. Nog dezer dagen hebben wij kunnen in, hoe een gedeelte van Texel, Onrust gehee- door de zee is verzwolgen en hoe ook op an- Waddeneilanden het water staag knabbelt wroet aan het land. jenk er niet te min over: dat de zee een stuk jngrond weghapt is natuurlijk te betreuren, jar soms is zij niet tevreden met dezen pooveren ten verslindt heel wat waardevoller goederen, bral Zeeland, waar liet verschijnsel der z.g. jndbraken vooral in vroeger eeuwen nogal eens jrkwam heeft heel wat waardevol bezit verloren igaan door de kracht der elementen, jbt die verliezen behoort niet in de laatste ats de streek, die zich tot voor enkele eeuwen Oosten van.Ierseke uitstrekte tot aan het toe- pde fort Bath. Als men een kaart van Zeeland jr zich neemt ziet men daar aangeteekend Mronken land van Zuid Beveland en deze km is droevig juist. Inderdaad is daar heel wat jd, een eertijds vruchtbare en welvarende eek, waarin verscheiden dorpen en zelfs een j lagen, onder water verdwenen. De bevolking >st de wijk nemen, huizen en andere vaste goe- [en gingen verloren en als misschien eenmaal Oostelijk deel der Ooster-Schelde weer toe- dan zullen onder het nieuw veroverd land grondslagen rusten van kerken, huizen tolaatsen, die zich daar eenmaal verhieven. )ver de stad, die hier eenmaal lag, moge in het jende iets worden verteld. Zij heette Reimers- jal. een andere schrijfwijze voor Romerswaal, jais de stad oorspronkelijk geheeten heeft, een im, die, evenals de zich Noordelijk van Walche- bevindende Roompot, de herinnering bewaart „den tijd der Romeinen. Als de meeste steden am Reimerswaal voort uit een kasteel met om- Èng, in dit geval een slot, dat er in de twaalfde jw door een der heeren van Goes was gebouwd in de omgeving waarvan allengs meer bouw- rken verrezen, een woonplaats, dat eerst den jg v;an „vrijheid", dat is: een niet om-muurde id verkreeg en in 1374 stedelijke rechten ontving dus bewald en ommuurd werd. Jeimerswaal bleef jarenlang het eigendom van i adellijk geslacht, totdat een lid daarvan, Ni- jaas Kervinck, haar verkocht aan de GrafelijJe ll, iets, dat meer gebeurde en waarvoor de ver- jper dan in het genot van andere voordeelen fd gesteld. jeimerswaal werd dus grafelijk bezit en ge- ikte daardoor tot welvaart. Krachtons een pri- tge van g>-aaf Willem III werd het tot stapel marktplaats van alle goederen, die uit Bra- naar Zeeland en terug vervoerd zouden wor- Deze vorst schonk de plaats bovendien twee jaarmarkten en tolvrijheid in Holland en eland. En ook de bekende Albrecht van Beieren jchonk de stad met tal van voorrechten, die de waart in de hand werkten, zoodat Reimerswaal vele opzichten Middelburg ter zijde streefde en 'handel vertoonde, die zulk een omvang aan- i, dat Keizer Karei V bepaalde, dat de Sche len dagelijks moesten vergaderen ten dienste kooplieden. folgens een meting in het jaar 1369 besloeg de een oppervlakte van 40 bunder. Zij had drie irtcn en twee kerken. Behalve met den han- hield de bevolking zich bezig met de meekrap- lustrie en zoutwinning. Het was dus een zeer parende plaats en we kunnen ons gemakkelijk ptellen, dat er naijver bestond tusschen Rei- Irswaal en Goes, dat met leede oogen moest hzien, hoe uit de nederzetting bij het kasteel n den heer van Goes stilaan een stad was ge- peid, veel machtiger dan zijzelve was. In om- maar ook in aanzien, want in het begin der Itiende eeuw stond Reimerswaal onder de bede steden van Zeeland" na Middelburg en irikzee op de derde plaats. Daarna kwamen en Tolen. (Vlissingen en Veere kregen eerst een stem in de statenvergadering), tiaar klimmende voorspoed beteekent niet altijd jvende welvaart. Dat zou Reimerswaal onder- lden. Op 5 November 1530 brak een storm los, eerst uit het Westen, daarna uit het Zuid- kten woei en des morgens tot een orkaan aan- b. Het water steeg en toen de getij de vloed zich jrendien deed gelden duurde het niet lang. of ft opgezweepte element overstroomde de straten tad en de kruinen van sommige dijken. Een werd weggeslagen en een dijk liep gevaar, dijk bij het Huis te Lodijke. Ie bewoner van dit Huis te Lodijke zal in on landshistorie een droeve vermaardheid be lden. Want toen men hem zeggen kwam, dat water in den dijk een gat van enkele ellen ïedte had geslagen, weigerde hij hulp te ver- ïen, zeggende, dat hij toch van plan was, haven te laten graven en dat de zee dit werk jedkooper kon verrichten dan betaalde ar- pdskrachten. Wat te voorzien was geschied- Weldra viel er aan stoppen niet meer te den- en spoedig ontstond er een gat in den dijk I breedte van 30 en ter diepte van 40 ellen en i honderden jaren later behield deze plaats naam „het gat van Lodijke", ook toen van slot zelfs de grondvesten niet meer te vin waren. [Zoo veroorzaakte moedwil het verderf van bloeiende stad en haar omgeving. Dulzen- bunders vruchtbaar land gingen verloren, welhaast alle kanten werd Reimerswaal door it water omringd, dat van nu aan knabbelde en pte aan de hoogere gronden. Reimerswaal, slechts beschut door haar eigen dijken, een eiland geworden, dat, herhaaldelijk aan grepen door het geweld van storm en hoog pier. eindelijk wel bezwijken moest in den elijken strijd. De welvaart verdween, nu tal burgers hun bezittingen verloren hadden zien gaan. Van een rijke stapelplaats verviel de stad tot een plaats waar de zoutnering en wat meekrapindustrie maar weinigen een, en dan nog sober, bestaan konden verschaffen. In bruari 1551 teisterde een nieuwe stormvloed de omgeving van de stad, doorbrak een dijk en in de kerk stond het zeewater twaalf voet hoog. Vier jaar later veroorzaakte het water nieuwe verwoestingen en in 1557 voltooiden wind en water de ontreddering. In den nacht van 12 op 13 Januari gierde het Scheldespook opnieuw over de wateren en huizen, zoutkeeten en poor ten vielen om, het stadhuis en de kerken stortten ineen. Een jaar later teisterde een felle brand het schamel overschot van wat was over gebleven, in 1563 kwam het water nogmaals op zettenbinnen twaalf jaren had Reimers waal zesmaal de bezoeking van een over strooming en eenmaal van een brand te verdu ren gehad Zoo vond een bende Spanjaarden in 1573 de stad op een rooftocht. Zij werden verjaagd door Zeeuwsche krijgsliedentoen Zeeuw er Spanjool waren afgetrokken was het een roo- kende puinhoop, die achterbleef. Het vonnis was voltrokken. Reimerswaal was aan het einde van haar krachten en het Stadsbestuur deed het eenige, wat haar nog ten dienste stond: het bracht alle privilegiën en andere stukken ter Rekenkamer van Zeeland in, deed afstand van rang en stem in de Staten van het Gewest en eindigde daarmede het bestaan als een der voor naamste steden van Zeeland. De armelijke hoop geringe gebouwen, die nog overgebleven was, verleende nog een kleine vijf tig jaar huisvesting aan wat visschersvolk, maar waar geen natuurlijke bescherming door dijken of kaden meer voorhanden was en het landsbestuur geen heil zag in herstellingen, die trouwens ontzaggelijke sommen vereischt zou hebben, werd de toestand jaar op jaar moeilij ker en toen in 1633 een aantal Spanjaarden in Reimerswaal werd opgeborgen namen de weinige bewoners de wijk en maakten de Staten van Zeeland een eind aan de misère: wat nog eenige waarde had in Reimerswaal werd ten verkoop aangeboden ten behoeve van de crediteur-en der stad, die in 1634 een bedrag van negentig Ponden Grooten Vlaamsch en drie schellingen (f 540.90) te verdeelen kregen. Begrijpelijkerwijs dekte de opbrengst van den inventaris de schul den niet en de stad stierf insolvent. Zoo ontstond en verging een bloeiende Zeeuw sche stad. Het naijverige Goes, dat den bloei van haar mededingster altijd met leede oogen had aangezien, kon weer vrij ademhalen. De volkspoëzie maakte zich meester van het ge beuren en schiep de sage van de meermin, die op zekeren dag door Goesche visschers werd ge vangen doch weer in vrijheid gesteld. Het dom me schepsel liet zich evenwel wederom vangen, ditmaal door Reimerswalêrs, die haar medena men naar hun stad, voor welker poorten den vol genden dag de meerman, de echtvriend van de gevangene verscheen en den vloekzang aan hief. die boven dit artikeltje staat. Reimerswaal was vergaan. Nog langen tijd bleven haar grondvesten te zien, als het lage getij het water naar zee trok en op het „Ver dronken land van .Zuid-Beveland" de gronden droog legde. Dan zwierf de eenzame wandelaar over de steenbrokken, waarin hij zonder veel moeite de fundamenten herkende van een kerk, een huis, een werkplaats.... totdat het vloedwater hem verdreef en een garnalenvisscher zijn armelijk bestaan poogde te verdienen ter plaatse, waar drie, vier eeuwen geleden Zee- lands derde stad leefde, bloeide en verging. Hel Huis der gebroken Harten In mijn kritiek over de voorstelling van „Het Huis der Gebroken Harten" te Amsterdam, schreef ik reeds, dat Shaw, die „Heartbreak House" in 1913 is begonnen en in 1916 heeft voltooid, in een voor rede heeft geschreven dat wij in dit stuk het sym bool van het overbeschaafde, gemakzuchtige Europa van voor den wereldoorlog hebben te zien en ook dat ik zijn opzet onmogelijk als geslaagd kon beschou wen. Het stuk lijkt mij daarvoor al te hybridisch en cerebraal. De indruk, dien ik bij de eerste op voering kreeg, dat Shaw onder den invloed van den oorlog tijdens 't schrijven van zijn werk op die gedachten is gekomen, werd bij de tweede voorstel ling, welke ik gisteravond in onzen stadsschouw burg bijwoonde, nog versterkt. In de eerste twee bedrijven, ja zelfs in het derde bedrijf tot tegen het slot, hooren wij met geen woord over den oorlog reppen en de bommen die ons moeten bewijzen, dat dit vooze Europa tot ondergang gedoemd is komen dan ook in den dubbelen zin van de beteeke- nis uit de lucht vallen. Die bomaanslagen zijn door niets door den schrijver voorbereid en het slot doet daardoor min of meer melodramatisch aan. Wij kunnen dit stuk onmogelijk geheel au sérieux nemen. Het is even verbrokkeld als de maatschappij waar Shaw ons binnenleidt. Het mist den hechten bouw en de vaste lijn, waardoor Shaw's eerste stukken zich onderscheiden. „Ik begrijp er niets van!", roept een dei' personen in het tweede bedrijf uit en dit zullen velen van de toeschouwers ook gedacht hebben. Wat te -den-ken bijvoorbeeld- van de figuur van kapitein Shotover, die in het begin een halve dwaas is, en zich in het tweede bedrijf in het gesprek met Elly Dunn plotseling ontpopt als een fijngevoelige, oude heer. Dat tooneeltje is door Shaw fijn en teer geschreven, maar het maakt slechts weinig indruk, om-dat wij eigenlijk uit de lucht vallen bij de zoo plotselinge verandering van den ouden zeekapitein. En is Ma.ngan-, de rijke prots, niet te veel een kluch-tspelf.iguur dan d-at wij hem een ©ogenblik ernstig kunnen nemen. In het tweede bedrijf spreekt hij met de meeste openhartigheid over de wijze, waarop hij zijn geld verdient en in III be klaagt hij zich er over, dat de andere persoren zich zoo schaamteloos bioot geven, iets, dat -hij in het tweede bedrijf op niet minder cynische wijze heeft gedaan. -".V. V- J "v; Shaw is een der geestigste schrijvers van dezen tijd en van dien geest hebben wij ook in dit stuk herhaaldelijk genoten. Maar een gevaar van deze geestigheid is, dat Shaw zich telkens weer tusschen zijn personen en ons stelt en zij dus gaa-t ten koste van zijn figuren. Een typisch voorbeeld kregen wij in het gesprek tusschen F.ly Durn en Shotover, wanneer Elly op de beeldspraak van den oud-en zeekapitein van het schip in den storm doorgaat maar op eens alles bederft door te zeggen „ik word dadelijk zeeziek". Wij lachen om die nuchtere en daardoor komische opmerking, maar zij is er feite lijk geheel raast, omdat Shaw in zijn zucht om grappig te zijn, en niet Elly haar maakt. Er is gistermiddag veel en hartelijk gelachen, ook zelfs, wanneer de geestigheden van Shaw re gelrecht tegen de vrouwen gingen. De leden der huisvrouwen vereenigirg, die de zaal geheel vul den, toonden zich ruim genoeg om deze geestighe den te kunnen waardeeren. Waardeering was er ook voor het voortreffelijke spel. De rollen zijn ik schreef dit reeds in mijn vorige kritiek over de geheele linie uitstekend bezet, zoodat aan het stuk van Shaw alle recht werd gedaan. Van Dalsum, die ook de regie heeft gevoerd, maakte van den ouden Shotover een zee rob, die zoo van de brug van zijn schip in zijn kajuit kwam gestapt. Een prachtig gespeelde rol. Loudi Nijhoff was als Hessione Suja van een stra lende vrouwelijkheid, Tatia Wijma was jong en ernstig als Nelly Dunn, Nell Knoop gaf relief zoowel aan het coquette als het harde in de figuur van Ariadne en Marie van Westerhoven bracht de oude, getrouwe gedienstige tot leven. Ook de heerenrollen kwamen bij Paul Storm, Fred Sterneberg en Jo Sternheim tot hun recht. Van Kerckhoven accen tueerde het kluchtige in de figuur van Mangan wel wat te veel. De stampvolle zaal heeft het aan applaus niet laten ontbreken, zoodaf deze eerste opvoering van de tooneelgroep De Studio te Haarlem een mooi succes is geworden. J. B. SCHUIL. Ontrouwe werkster. Gouden voorwerpen gestolen. Vrijdag heeft de politie te Haarlem een werk ster aangehouden, die ten nadeele van haar werkgeefster een gouden armband en een gou den sierspeld had ontvreemd. Zij had die voor werpen beleend. Nadat zij een bekentenis had afgelegd is tegen haar proces-verbaal opge maakt. HET AGRARISCH PROGRAM VAN DE NED. UNIE De Nederlandsche Unie is thans overgegaan tot publicatie van haar uitgewerkt agrarisch pro gram. Het eerste deel van dit program is zoo juist in „D e U n i e" verschenen.. Daarin wordt o.a. gezegd: „De landbouw is de eenige bedrijfstak, die in het program van De Nederlandsche Unie met name wordt genoemd. Punt 7 van ons sociaal- economisch program stelt immers den eisch: „Versterking van den landbouw door loonend prijspeil en ordening van het grondgebruik" Dit speciaal noemen van den landbouw komt voort uit de overtuiging van de leiding van De Unie, dat boerenstand en landbouw van fundamenteele beteekenis zijn voor ons volk. De door den landbouw in den ruimen zin voortgebrachte producten afgezien van de pro- duoten van jacht, visscherij en de delfstoffen vormen het uitgangspunt, de basis voor al het verdere economische handelen voor handel, ver keer, industrie, enz. m.a.w.: zonder den land bouw zou elk economisch leven feitelijk onmo gelijk zijn. De ontwikkeling van den landbouw in ons eigen land hield twee gevaarlijke elementen in zich besloten. In de eerste plaats stelde deze zich wat den afzet betreft steeds meer in op het buitenland. In de tweede plaats werd vooral onze veeteelt steeds meer afhankelijk van invoer uit het buitenland vooral van veevoeder, m.a.w. ging steeds meer steunen op een buitenlandsch agra risch fundament. Van de gevaren van de afhankelijkheid van den buitenlandschen afzet zijn wij ons in de jaren na 1929 bewust geworden. De golf van pro tectie, die toen over Europa ging, heeft de gren zen van de landen rondom ons gesloten voor onze 1 zuivel en tuinbouwproducten en deze dan ook practisch onverkoopbaar gemaakt. De algemeene prijsdaling van de akkerbouwproducten, die onze akkerbouwbedrijven in groote moeilijkheden bracht, deed de rest; onze landbouw geraakte in een miserabelen toestand. TIIANS GEHEEL ANDERE WEG NOODZAKELIJK. Een doelbewuste landbouwpolitiek, een forsch aanpakken van de agrarische vraagstukken waar voor wij zijn gesteld, is voor de naaste toekomst een dringende noodzaak. Al zal men hier en daar aanknoopingspunten vinden bij hetgeen in de achter ons liggende tien jaren is geschied, in principe zal toch een ge heel andere weg moeten worden ingeslagen. De eischen, waaraan onze landbouw zal moe ten voldoen zijn: le. In economisch opzicht, dats hij een zoo. goed en zoo breed mogelijke basis" schept voor het economische leven van onze volksgemeen schap; 2e In sociaal opzicht, dat hij den bodem-be werkers: boeren en landarbeiders, een behoor lijk bestaan en een zoo groot mogelijke arbeids vreugde brengt. Een eerste voorwaarde hiervoor is natuurlijk .m. een zoo sterk mogelijke bevordering van landaanwinning, inpoldering en verbetering van de afwatering. Veel is er op dat gebied in de achter ons liggende jaren reeds tot stand ge komen, waarbij natuurljk in de eersite plaats alt te denken aan de machtige Zuiderzee-wer- ken. Het cultuur-technische werk valt echter zeker nog in sterke mate uit te breiden en te versnellen en vooral kan het veel systematischer van opzet worden, een en ander in verband met reeds 'opge stelde of nog op te stellen streekplannen en een eventueel op te sturen nationaal plan. Voorts zal een herziening van het waterschaps wezen, althans in bepaalde gedeelten van ons land, waarschijnlijk noodzakelijk zijn. DE CHOCOLADEKOOPF.RS Een paar dagen geleden deelden we mede, dat door de politie te Haarlem twee mannen uit Roo sendaal waren aangehouden, die zich per taxi naar alle winkels lieten rijden, waar chocolade verkocht wordt. De politie, -die vermoedde dat hier sprake was van overtreding dei' Prijsopdrijvings- en Ham- sterwet (de mannen hadden.' medegedeeld, dat zij die chocolade met een redelijke winst wilden ver- koopen), nam den voorraad in bezit. Nader verne men we van de politie, dat die voorraad bestond uit 408 tabletten, 193 reepen en 39 doozen benbons. KERSTTENTOONSTELLING. In den kunsthandel Leffelaar te Haarlem wordt tot en met 11 Januari een Kersttentoonstelling gehouden van werken van prof. J. H. Jurres. Groote omzet der veiling te Grootebroek. De veilingsvereeniging „De Tuinbouw" te Grootebroek heeft een omzetcijfer bereikt van drie millioen gulden, welk feit op eenigszins feestelijke wijze is herdacht. Gedurende de laatste jaren was de geldelijke opbrengst aan deze veiling zoodanig teruggeloopen, dat de jaarlijksche omzet de twee millioen niet meer kon bereiken, zoodat de groote vooruitgang wel duidelijk in het oog springt. De gunstige bloemkoolcampagne en de gestadige ex port naar Duitschland hebben tot dit resultaat in niet geringe mate bijgedragen Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. „DE KLEINE APOSTEL". De Haarlemsche tooneelvereenlging „Vriend schap zij ons doel" voert op Zondag 15 Decem ber in het gebouw St.-Bavo te Haarlem „De kleine Apostel" op, door Jhr. A. W. G. van Riemsdijk. Ook de Haarlemsche Gemeentereiniging gaat haar wagens op gas laten rijden. Hiervoor moet één der gebouwen op het Gemeentereinigingsterrein worden voorzien van een installatie en worden tevens ongeveer 45 auto's omgebouwd. Eén der wagens met de gascylinders. (Foto De Haas). Heden overleed na een langdurig doch geduldig gedragen lijden onze ge liefde Echtgenoote, Moe der, Behuwd- en Groot moeder Cornelia Helena Wijgerdina Dekker Echtgenoote van Daniel Steenken in den ouderdom van 68 jaar. Uit aller naam: D. STEENKEN Haarlem, 13 Dec. 1940. Acaciastraat 38. De teraardebestelling zal plaats hebben op Dinsdag 17 December 1940 te 1.30 uur op de Noorder Be graafplaats te Haarlem a. d. Vergierdeweg. DANKBETUIGING. Aan allen, die hem den 7den en 8sten Dec. tot onvergetelijke da gen hebben gemaakt, betuigt on- dergeteekende zijn hartelijken dank. R. LENSSELINK, kunstschilder. Haarlem, 12 Dec. 1940 Kleverparkweg 187 Een tweede voorwaarde is, dat het land zoo intensief mogelijk wordt bebouwd. Hiervoor is om te beginnen noodig. dat onze landbouw tech- Jsch on een zoo hoog mogelijk peil wordt ge bracht. Dit houdt in dat: le het landbouwkundig onderzoek tot een zoo groot mogelijke volmaaktheid moet worden op gevoerd, 2c. dat de landbouwvoorlichting zoo goed moet worden als ze kan zijn; 3e. dat het landbouwonderwijs zoo intensief mogelijk is. Zoo staat onze landbouwvoorlichting nog steeds op een principieel verkeerde basis. O.i. ligt de oplossing in het aanstellen van plaatselijke lagere landbouwconsulenten. Ge- wenscht lijkt ons, dat op den duur in ieder dorp, d.w.z. in ieder landbouwgebied van 1900 a 3000 H.A., een dergelijke plaatselijke consulent komt. Wat de opleiding van de consulenten betreft, naar onze meening dient men hiervoor boerenzoons te nemen, die de middelbare landbouwschool heb ben afgeloopen en zich daarna in verschillende deelen van ons land in het boerenbedrijf practisch bekwaamd hebben. Voorts is voor dit doel een goed geredigeerd weekblad noodig, dat zoo noodig gratis in handen van iederen boer moet komen. En dan nog het landbouwonderwijs. Dit mag, hoewel men misschien op detailpunten veranderin gen zou kunnen wenschen, in opzet uitstekend wor den geacht. Wil het echter ten volle het noodzake lijke resultaat hebben, dan dient het veel inten siever te worden gegeven. In de toekomst zal ook iedere landarbeider een degelijke vakopleiding moeten hebben". Naar men ons van de zijde van De Nederlandsche I Unie nog mededeelt, zal bij de verdere publicatie I van het agrarische program o.m. het vraagstuk van Voor de vele blijken van deel neming ondervonden bij het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Dr. PAULUS WOLTERSON, Arts betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam: J. A. WOLTERSON—PLET Haarlem, 14 December 1940. Voor Kerstmis! Profiteert thans v. d. op ALLE prijzen van STOOMEN - VERVEN stofwisselingsarts Tempeliersstraat 12, AFWEZIG. fiythm Gymn. Ballet INSTUDEEREN van DANSEN. Aanvangscursus begin januari. Kleverlaan 94. Haarlem, Telef. 20642. Conversatie Correspondentie Vertalingen Grammatica tN1 Privé- en Clubles E. EHBETS v.h. Dlr Berlitz Schooi RaamslngeJ 24. Tel 19428 Staatsdiploma De stad Reimerswaal in welstand, PIETER KIESSTR. 44, TEL. 11615 I het prijspeil, van de markt- en bodemordening ter Spreekuren: Dinsdag 10—11, J sprake komen. Woensdag 7-9, Donderdag 2-3. DISTILLATEURS en WIJNHANDELAREN. DIJKSTRA AT 8 HAARLEM TELEF. 10080 Proeft nu onze en de EDEL-LIKEUREN uit onze Distilleerderij „DE PELIKAAN". Levering franco huis. ALGEMEEN VERKOOPLOKAAL N. GRACHT 74 - Ao 1907 - Mak. P. Hoogeveen Lzn. INBOEDEL. EN MEUBILAIR VEILING VRIJDAG 20 DECEMBER, waarbij o.m. behalve divers Eetkamer-, Salon- en Slaapkamer Meubilair, een mag- nifique noten, gebeeldhouwd dubbel Bureau-ministre, Philips Radio. Open- en Vulhaarden, Plano, O.-H. Kast, Gouden en Zilveren Sieraden. Tafelzilver, een partij Wijnen, een drietal POSTZEGEL-COLLECTIES, waarbij 2 ZEER WAARDEVOLLE enz. Alsmede NIEUWE KARPETTEN en afgepaste LOOPERS (24 en 20 stuks) van welke partij de AANKOOP GEHEEL VRIJ. Bezichtiging DONDERDAG van 103/ uur. Huwelijk Nette werkman zoekt kennis met nette juffrouw. Huwelijk niet uitgesloten. Br. onder no. 4696 bureau van dit blad. Gevraagd: Correspondent- boekhouder(ster) on Technisch Bureau, leeftijd niet ouder dan 30 jaar. Met zeer goede kennis Steno, Duilsch en ederlandsch. Accuratesse eerste vereischte. Gewend met personeel om te gaan. Brieven ond. no. 3079 WENSTNG'S ADVERT. BUREAU, Tempeliersstraat 32, Haarlem. gevraagd voor cartonnagc. BAKENESSERGRACHT 8 Zeepfabriek vraagt Vertegenwoordiger 22-30 jaar, ingevoerd bij kruide niers in Haarlem en omstreken. Loonende verdienste. Br. no. 4692 bur. van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 3