ONDERJURK H at menu van den dag AB'S AVONTUREN Ons knippatroon De Torenwachter ZATERDS'G 14 DECEMBER 194Ö H A A R L" E M'S D A 'G B E A D' VOOR DE VROUW Als derde stuk van onze serie wollen ondergoed geven we een onderjurk. We hebben noodig 350 gram wol en pennen no. 3. Voor het achterpand zetten we 148 steken op en breien we eerst 10 pennen gerstekorrel. d.i. Ie pen 1 r. 1 a., de volgende pen verspringen, erz. Na deze 10 pennen breien we 1 pen recht, 1 pen averecht, 10 c.M. boven den rand. Dan breien we 1 pen met 4 minderirgen: minderen; 50 r., minderen; 40 r.; mindoren: 50 r. minderen. Deze minderingpen her halen we om de 4 c.M.; de 50 r. worden eiken keer 2 steken minder; de tweede minderingpen is dus: minderen, 48 r., minderen, 40 r., minderen, 48 r., minderen. Als we de minderingpen 10 maal hebben her haald en we nog 108 steken op de pen hebben, min deren we verder om de 2 c.M. Hebben we nog 88 steken op de pen. dan zijn we aan de taille en breien we bier 15 pennen 2 r. 2 a. en gaan we weer verder met 1 pen r., 1 pen a. Bij 18 c.M. boven de taille beginnen we aan het armsgat, kanten eerst aan weerszijden 6 steken af, vervolgens aan het begin van elke pen 2 steken, tot we aan weers kanten 14 steken hebben afgeminderd. We hebben nu nog 60 steken op d'e pen, zetten de middelste 20 steken op een draad voor den hals en breien den schouder door, telkens aan het eind van de pen één steek staan latend tot we niets overhouden. Hebben we den tweeden schouder ook klaar, dan breien wc 10 steken van de ronding pl. 20 steken van den draad pl. 10 steken van de rondV.g op 1 pen in 2 r.-2 a. We zorgen er voor, dat bij de in steek toeren geen gaatjes in het werk komen door den steek samen te breien met de lus, die er vóór ligt. Nu breien we eer boordje op pennen no. 2 van 8 toeren hoog. Dan afkanten. Het voorpand begint als de rug. Zijn we eohter 8 c.M. boven ::e taille, dan breien we er wat mo del in: eerst 39 st. recht werk omkeeren, 29 st. ave recht, omkeeren, de pen recht uitbreien. De vol gende pen breien we 39 st. averecht, keeren om, 29 st. recht, keeren om en breien de pen averecht uit. Zoo herhalen we deze 2 pennen tot 15 c.M. boven de taille. Nu beginnen we aan de gaatjes, die die nen tot versiering; le pen: 3 r. omsl. dubbel minderen (d.w.z. 1 afh. 2 tezamen r'e los-af overhalen) omsl. 37 st. recht, omsl. minderen, omsl. (met het oog op het aantal steken moeten we dezen eenen keer alleen maar minderen) 3 r. omsl. dubbel minderen omsl. 3 reoht. "We breien de pen averecht terug. De 3e gaatjespen: 6 r. omsl., dubbel mind omsl, 3 r. omsl. dubbel mind. omsl. 25 r. omsl. dubbel mind. omsl. 3 recht omsl. dubbel mind. omsl. 25 r. omsl. dubbel min. omsl. 3 r. omsl. dubbel mind, om slaan 6 recht. De pen averecht terugbreien. De 5e gaatjespen is gelijk aan de le en de 7e ge lijk aan de 3e. De volgende gaatjespen beginnen we rrri 12 r. en verder is ze gelijk aan de le pen. Weer averecht terugbreien. Don beginnen met 18 r. en breien als de 3e pen. Hebben we 18 c.M. boven de taille, dan beginnen we, met het armsgat, precies als bij het rugpand. De gaatjes worden echte£]gewoon doorgebreid, telkens verder van den kart/ af, zoodat ze schuin boven elkaar komen. Hebben we in het midden stuk 6 gaatjes boven elkaar, ban breien we de rest gewoon recht Als de twee deelc klaar ziin. stikken we ze op de machine aan elkaar. De steken van het armsgat nemen we op de dunne pennen en breien er een boordje op v in 6 toeren hoog, dat we dubbel leg gen en aan den \°rkeerocn kart er op stikken. Na het aannaaien van de schouderlintjes wordt alles gestreken ondc- een vochtigen doek. Het veranderde Huishoudboekje In tijden van hoogconjunctuur is het leven geen goedkoope zaak, maar dan wordt er naar verhouding ook meer verdiend, zóó zelfs, dat de hooge prijzen voor het dagelijksch levensonderhoud niet eens als zoodanig worden gevoeld. Treedt er daarna een crisis in, dan zakken de prij zen, maar de inkomens zakken mee, en wat voor dien met een stalen gezicht werd betaald, wordt dan als een ongehoord hooge prys aangemerkt, met de gedachte eraan vastgeknoopt: hoe heb ik het er ooit voor kunnen geven! In den tijd dien wij nu beleven is de toestand echter nog weer heel anders. Het is waar, het leven is duurder geworden, en daardoor zijn er posten op ons huishoudboek, die wat prijs betreft, boven onzen norm zyn gekomen en dus moeten worden afge schreven. Maar aan den anderen kant zijn er waren, die slechts sporadisch beschikbaar zijn, waarvan de huisvrouw vroeger een geregelde afneemster was, en die nu nog slechts zoo nu en dan kunnen worden aangeschaft. Deze post in haar huishoudboekje wordt dus lager, en geeft een bezuiniging, die welis waar niet vrijwillig is, maar die dan toch maar be staat. Is alles gewoon, dan komt er tegenover een dergelijke bezuiniging uit noodzaak meestal een meerdere uitgave van iets anders, dat het eerste moet vervangen, mar r daarvan is in de meeste ge vallen nu ook geen sprake meer. Daardoor heeft het huishoudboekje een heel ander aanzien gekregen, de gedwongen versobering heeft verplaatsingen teweeg gebracht, die sommige le vensmiddelen op den achtergrond hebben doen ra ken, andere daarentegen weer naar voren gehaald. Het meest worden deze verschillen natuurlijk ge voeld door de huisvrouwen, die in zekeren welstand leefden, en waardoor die veraangenaming des levens welke die welstand meebracht, nu niet meer bestaat. Zuinigheid met vleesch maakt het leven soberder maar ook goedkooper; bestelde de huisvrouw vroe- ;er bij den slager een kilogram vleesch voor haar gezin van vier personen voor twee dagen, nu kar. zij niet meer dan vier ons tegelijk bestellen, en zij doet er ook twee dagen mee, zonder er bovendien een ander voedingsmiddel voor in de plaats te stel len. „Dan maar een beetje minder", redeneert zij. Komt zy met haar boter niet uit, dan maakt zij op een van de vele vernuftige manieren een kilogram van een pond, en er staat niets tegenover dan het kleine beetje melk. dat zij in de boter meeverwerkt. Voor gezinnen die toch al zuinig moesten leven geldt deze vermindering niet: wanneer daar een maal per week een extraatje op tafel gebracht werd, stonden daar zes sobere maaltijden tegenover: voor hen geldt hoogstens dat de extraatjes duurder zijn geworden, zoodat de posten in het huishoud boekje eer hooger dan lager zijn geworden. Merkwaardig is ook om na te gaan, hoeveel zui niger men met eenzelfde hoeveelheid kan omsprin gen, als de noodzaak van zuinigheid er maar achter zit. Bij hoevelen gaat het in de keuken niet met nauwkeurige maten maar met ongeveer-maten. Hoeveel suiker is daarvoor noodig Ongeveer drie eetlepels, was het antwoord, maar nu wordt het precies uitgerekend, en dan kan het nog wel een beetje minder, want het gerecht wordt immers koud gegeten en dan hoeft er niet zooveel suiker in als in een ander dat warm wordt opgediend. Een klontje boter moet je voor de saus nemen Ook al zoo'n rekbaar begrip, maar ik geef u de verzekering dat dit klontje boter bij velen heel wat minder groot is dan driekwart jaar geleden. Alhoewel iedereen zal moeten erkennen, dat dit lang geen ideale toestand is, voor sommigen die de waarden van dit alles nauwelijks achtten, is het wel eens goed om te leeren, zich rekenschap te geven van al datgene wat dagelijks in een huishouding ge bruikt wordt. Daarbij komt, dat zoo'n zuinige hand van werken, zooals onze grootmoeders dat noem den, ook met andere gebruiskartikelen, die nog in voldoende mate te krijgen zijn. zuiniger leert om gaan. Er is ook trouwens geen kunst aan, om goed de huishouding te drijven met een overvloed van materialen en hulpmiddelen, die ons ten dienste staan: veel meer kunst is het om ook met geringe middelen goed voor den dag te komen en het is wel zeker, dat menige huisvrouw die een zekeren wel stand had, hiermee nu pas op de hoogte komt. Zij zal dan bemerken, dat de posten in haar huis houdboekje belangrijk veranderd zijn, dat er vele zijn verminderd, dat er wel andere zijn bijgekomen, maar zij zal vooral bemerken, dat een huishouden op heel wat verschillende manieren kan worden ge dreven, en het zal haar „huishoudelijke blik" ver ruimen. En dat zal aan het gezin zeker voor nu maar ook voor later als alles weer goed te krijgen is, ten goede komen. E. E. J.—P. PRACTISCHE CORDELTASCHJES Bizonder geschikt, als u in het donker op straat moet. Als u tijdens de verduistering in 't donker op straat moet zijn, is het aangenamer, niet teveel bij zich te hebben en de handtasch maar thuis te laten. In plaats van onze anders onafscheide lijke tasch dragen we deze smaakvolle ceintuur, die we maken vn gekleurd singelband. Er aan geschoven worden twee zakjes van zeildoek, vervaardigd in een van de kleuren van het singelband. Hebben we bijv. rood met blauw voor de ceintuur gekozen, dan nemen we de zakjes rood. Die zakjes worden gevoerd met een stevig katoentje en gesloten met een kleine ritssluiting. Het model, dat we hier geven, is aardig, als u er niet te veel in heeft, bijv. een sleutel, zakdoek klein zaklantaarntje, wat geld. Zeildoek kan heel gemakkelijk op de machine gestikt worden en geeft een fleurig effect. Voordat men het zakje dichtnaait, stikt men eerst de ritssluiting erin. Daarna aan den verkeer den kant langs 3 kanten dichlstikken, voorzichtig omkeeren en van boven met de hand dichtnaaien Wie een stiksel als versiering beschouwt, stikke de taschjes aan den goeden kant. Leuk idee, vindt u niet? Stamppot van koolraap. Watergruel. Stamppot van koolraap (4 personen). 1 groote koolraap. 3 dL. bruine boonen 1 k.g. aardappelen Melk. Zet de bruine boonen een dag tevoren in water te weeken en kook ze hierin zachtjes gaar. Voeg er hei laatste halfuur de geschilde en in reep jes gesneden koolraap en de ontpitte, geborstelde aardappelen bij. Kook dit samen gaar, zoo, dat het ongeveer drooggekookt is. Doe er dan zooveel melk bij dat het een smeuïg mengsel is en stamp het met wat zout door elkaar. Zoo'n stamppot met peulvruchten en melk is geschokt voor 'n heelen maaltijd en doet voor een met vleesch niet onder. Watergruel (4 personen). 1 L. water. 75 gr. gort. 100 gr. krenten en rozijnen 1 citroenschilletje. 2U> dL. bessensap. Suiker. Week de gort 24 uur in het water en zet ze met het schilletje op, Kook ze gaar 112 uur) voeg er de gewasschen krenten en rozijnen bij en de bessensap met de suiker erin, of de suiker apart erdoor en kook alles nog even door en dien het goed warm op. VOOKBAADVORMING van JOZO en NEZO is verstandig, in verband met stagnatie in aflevering bij eventueele vervoersmoeilij kheden (Adv. Ingez. Med.) PREI-PROL door MARTINE WITTOP KONING. Een ouderwetsch éénpansgerecht. In oude kookboeken kan men soms aardige vondsten doen! Zoo ontdekte ik, bladerende in een recepten verzameling uit „grootmoeders tijd" een sma kelijke samenvoeging van ingrediëten, waar aan bovengenoemde naam is gegeven. Het gerecht past om verschillende redenen uitstekend in onzen rantsoeneeringstijd: de aardappelen en de prei. die ervoor noodig zijn staan geheel tot onze beschikking en de lever worst. die er deel van uitmaakt, vormt één van de voordeeligste mogelijkheden op onze vleeschkaart. Verbeteren we verder grootmoeders zienswijze door de aardappelen te stampen 1 et wat melk in plaats van water, dan zal het ouder- wetsche éénpansgerecht in zijn nieuwe kleed ons dezen winter menigmaal met dankbaarheid doen denken ,aan grootmoeders vindingrijkheid op kookgebied. Voor 4 personen hebben we ongeveer noodig: l'/s a 2 K.G. aardappelen. 1 flinke bos prei. 300 a 400 gr. leverworst. V? 1. melk, wat zout, misschien wat azijn en wat peper. VOOR DE KINDEREN Het was de harpoen, die door profes sor Zoeker was afgeschoten. Verbaasd staarde het drietal naar het Ijzeren voorwerp. „Die is ook precies raak." mompelde oom Eduard en staarde van de pijl langs het lange touw door de donkerte naar de kust. „Wacht", dacht Ab. „Ik zal dat ding eens een duwtje op zijn kop geven" en hij nam een grooten hamer. Met kracht dreef de zware moker van Ab de pijl door het ijs. Met een ruk draaiden oom Eduard en Ab zich beiden gelijk om. Maar voordat zij Ab nog konden waarschuwen, voor de moge lijke gevolgen hiervan, spleet met een oorvetdoovend geluid de ijsschots lijn recht door tweeen. Als hun toestand niet zoo benard was geweest, dan had Ab het zeker uitge schaterd, om de malle en verbaasde ge zichten, die oom Eduard en Dib trokken. Belden stonden op 't randie van hun ijs schots en staarden verbaasd in het water. Doch plotseling riep oom Eduard: „Spring, spripg dan toch over op onze schots". Doch het was al te laat. Een flinke golfslag dreef de beide schotsen van elkaar. Professor Zoeker had de pij] afgescho ten en gemerkt dat deze zijn doei had bereikt. Trots welde hem In zijn borst op. Ja. hij was toch maar een goed schutter' Hij was niet voor niets in zijn woonplaats In zijn vaderland tot keizer der schutters benoemd Voorzichtig be gon hij nu het touw binnen te halen. GEKLEEDE MIDDAGJAPON. Gekleed toiletje voor de komende feestdage dat zeer slank maakt door de doorloopende bi nen. Men kieze hiervoor een effen materiaal en a garneering geappliqueerde bloemen aan schouders. Voor fluweel en velourschiffon heeft nt 3.75* M. van 90 c.M. breed noodig, of 2.50) van 130 c.M. Men lette er dan goed op, alsmai dezelfde richting te knippen (vleug omhooog Patronen in maat 46, prijs 26 ets; het van Maandag af gedurende een week vei krijgbaar bij de bureaux van dit blai Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Zet de aardappelen op met een bodempje k( kend water en wat zout, leg er de goed zandvi gewasschen, in stukjes gesneden prei op, las op een flink vuur het water weer aan de koo komen en kook dan de aardappelen en de pr op een zacht vuur verder gaar en droog (n!i langer dan Vz uur.) Giet de melk in de pan laat die aan de kook komen- stamp dan aardappelen met de prei door aar en roer tenslotte losjes de in plakker, ;esneden level worst door. Maak het gerecht misschien nog smaak af met azijn en wat peper. WAT DOET DE HUISVROUW als kristal mat en onooglijk is gewordei Ze wascht het met warm zeepwater en spoelt h met warm water na, waaraan een beetje borax toegevoegd. Kristallen flacons en bloemvazen, die v« binnen vuil zijn en die te nauw zijn om er m een doek in te komen, vult ze met zeepwate waaraan wat ammoniak is toegevoegd. Ze schui het voorwerp dan flink om en het aangegroeil vuil zal loslaten. In 't ergste geval moet de bi handeling nog een keer worden herhaald, mai dan met wat aardappelschillen. als steenen theepotten van binnen et aanslag vertoonen? Ze maakt een mengsel V! azijn en keukenzout en wrijft hiermee de binne: kant der potten stevig af. als tinnen voorwerpen er leelijk gaan ui zien of dof worden? Ze vergaart wat regenwate waarin ze in schijven gesneden uien doet. Op liter water rekent men een half pond uien. deze vloeistof worden de tinnen voorwerpen ui gekookt. Witte vlekken op eikenhout, door water ontstaai RADOX Zuurstof maakt Uw waschwater leven dig. Miljoenen belletjes reinigen de poriën van Uw huid en maken dat deze weer ademen kan. Daardoor verdwijnen puistjes, vet- wormpjes en vlekkerige huid! Uw teint wordt weer stralend frisch. Roverdien spaart het zeep, als ge wat Rndox in Uw waschwater doet. •1® j apoth. en drog. 41 cl. en 15 ct. inci. verh.O.B. (Adv. Ingez. Med.) EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 21) Er werden signalen gewisseld tusschen de ga lerij en het dienstvaartuig. Brand scheen zeer na drukkelijk te zijn in zijn antwoorden op de mede- deelir.gen, die Stanhope hem deed. Neen, neen, mompelde hij halfluid, terwijl de nieuwsgierige manr.en om hem heen zich afvroe gen, waarom hy zoo onrustig en ongeduldig^ was. Het is absoluut onmogelijk. ging de vuurtoren wachter in zichzelf voort. Dat kan geen boot iemand moet het hem belettenhet beteekent een zekere dood Te» .slotte drong het tot hem door. dat zijn met gezellen niet begrepen wat er aan de hand was hij wendde zich tot hen in hartstochtelijke ver ontwaardiging. Die dappere Stanhope zegt. dat hij. met twee an deren aan de riemen, bij half-tii zoo dichtbij wil roeien, dat hij kan probeeren op de ladder te sprin gen o meen lijn te komen overbrengen waarmee een verbinding tot stand kan worden gebracht. Ik kan hem niet overtuigen, dat geer. mensch ter we reld ooit zoo'n krankzinnig plan kan uitvoeren! Kijk naar beneden en let op. hoe iedere golf acht tien of twintig voet omhoog komt teger het on derstuk van den toren. Neen, het is absoluut on mogelijk. Hy zal omlaag gesmeten en verpletterd worden voor onze oogen, zelfs als de boot het er goed afbrengt. Als de boot dicht genoeg bij kan komen, vroeg eer, van de scheepsofficieren, kunnen we htm dan geen fijn toegooien? We kunnen het probeeren Ik zal het hun sei nen. Alles Is beter, dan klakkeloos toe te staan, dat er een poging wordt gewaagd, die bij voorbaat tot mislukking gedoemd is en die met absolute ze kerheid der dood beteekent van een man, die haar onderneemt. Daarop werd opnieuw zeer energiek met vlag- geseinen gewerkt. Tenslotte hield Brand met een wanhopige uitdrukking op zijn gezicht er mee op. Ik kan hem niet overtuigen, riep hij uit, hij is riet van zijn plan af te orengen. Moge God hem beschermen voor wat ik beschouw als doodsge vaar. Heeft hij een of andere theorie gevormd, vroeg Payne. Hij had zooveel te beweren met zijn vlag gen! Ja. legde Brand uit, hij is overtuigd, dat een sterke boot, die geroeid wordt tot aan den rand van het open water, daar haar kans ksr afwachten en op den rug van een groote golf in eenen door naar de ladder kan schieten. Doordat de boot door de golf hoog wordt opgetild zou een flinke zeeman op een var de onderste treden kunnen springen. Zoo dra de golf breekt moeten de roeiers zorgen. dat ze met de boot uit de voeten komen en den man op de ladder aan zijn lot overlaten. Hij gelooft, dat hij op die manier meer kans op succes heeft, dan wanneer wij probeerer een lijn uit te gooien om een verbinding tot stand te brengen. Hij beweert, dat 't heelemaal een kwestie is van het juiste oogenblik te kiezen en ik ben er niet in geslaagd hem te overtuigen, dat het hem en de roeiers het leven zal kosten. Is er geen kans. dat hij het er goed afbrengt? vroeg de tweede officier. Kijk naar beneden, was Brand's eenige ant woord. Ze deden het en toen zij den schuimenden, ko kenden heksenketel aan den voet van den toren zagen, waren zij allen ever pessimistisch gestemd als de vuurtorenwachter. Toen zij het dienstvertrek weer betraden, zei Brand: Als ik dacht, dat het de menschen hier een beetje zou kunnen bemoedigen, zou ik met plezier zeggen: vertel hun, wat ze op de booten daar van plan zfin: maar daar ik toch niets anders dan bit tere en noodlottige teleurstelling verwacht, ver zoek ik u allen te zwijgen.en.heeren, Lui tenant Stanhope is zoo goed als verloofd met een van mij ei' dochters. Wat moesten ze op deze bekentenis zeggen? Zwij gend verdween de een na den ander naar bene- deralleen Payne bleef bij Stephen Brand achter Ofschoon re mannen, die op de galerij waren ge weest. zich loyaal aan Brand's verzoek hielden kon de toren-.va cn - niet beletten, dat deze en gene uit een venster opmerkte, dat me»- zich aan boord -au de klein? flottilje tot het een of ander gereed maakt-1 Bra; J writ r.ie:. dat de autoriteiten van der k'istverlichtingsdienst alleen o»*dev dwang aan Stanhope's vermelde onderneming hun medewer king hadden verleend De jonge zeeman had hun meegedeeld, dat hij van pl.n was haar te volbren gen. met of zonde - hun medewerk r.g! Toen Bra-d inzag, -Ja', niels Si mhope van de uit voering van zijn voornemer zou kunnen terughou den, begon hij alle maatregelen te nemrn. die d«* stoute poging zouden kunnen vergemakkelijken Ir de eerste plaats moest een lijn van rle galerij uitgeworpen worden naar .ie deuropening bene den. Als er nog eenige twijfel bestond am- het risico, dat aan Stanhope's onderneming verbonden was, werd deze volkomen weggenomen door ce ontzette» de moeilijkheden, die hun betrekkelijk eenvoudige taak met zich bracht. Zelfs een zwaar stuk hout. dat onder aan het negentig voet lange touw bevestigd was. kon niet verhinderen, dat het ondereinde door de hooge golven werf opgekomen en zeewaarts gevoerd. Na veel vruchteloos getob slaagde een matroos er in. met een haak het zware blok terug te halen en als zyn kameraden den man niet stevig hadden vastgehouden, zou hij door een golf zijr opgenomen en in de diepte gesleurd. Daar op wei-den twee reddingsboeien aan andere lijnen bevestigd, in de hoop. dat de bemanning van de sloep ze in geval van nood zou kurnen bereiken De takel, die bij den ondergang van de „Chinook" goeden dienst had gedaan voor het overbrengen van de overlevenden naar den toren, kon nu wor den gebruikt om er in den toreningang reddmgs- lijnen aan te bevestigen, zoodat de daar geposteerde zeelieden bescherming vorden tegen het gevaar om door de binnenspoelende golven te worden mee gesleept. Inmiddels waren drie van de schepen: de „Fal con", het dienstvaartuig en een sleepboot tot vlak bij de boei opgestoomd. zoodat mc» u:t het keuken venster het volle gezicht op zee had. Constance keek haar zuster veelbeteekenend aan. Ze was vol doende op de hoogte om direct te zien. dat er wat ->p til was! Ze vestigde de aandacht van haar zuster op de ^"wegingen van ;e booten: het dienstvaartuig lag 11 dwars tegen de strooming van het getij. Ik geloof vast. dat ze een sloep uitzetten, zei ^onstance. terwijl ze een tijdlang ingesnannen naar ^e manoeuvres van de bonten had staan turer. Op ^ezen afstand van een 8 a 900 meter was het moei- Mk vast te stellen, wat er precies gebeurde. Een boot kan onmogelijk veilig de rots be- -e:ken. antwoordde Enid argstig. Een wilde gedachte schoot haar plotseling door den geest. Connie, riep ze. :k geloof vast. dat Jack een of andere dolle streek gaat uithalen om ons te red den. Vader weet het: ze weten het anomaal. maar ze willen het ons niet vertellen. Dat is de reder, waarom meneer Payne zich al in uren niet heeft laten zien. Dat kan niet. Niemand zou dat toestaan. Va der zou het nooit goedvinden. Je maakt me doods- barg. Constance was bleek geworden tot op haar lippen en in haar oogen gloeide een hevige angst. Ze waren in de keuken juist zoo hoog boven den zeespiegel, dat de groene heuvelsvan water de sterk-gebouwde boot. die bij der achtersteven van het dienstvaartuig dobberde, niet geheel aan hun oog kortden onttrekken. Het is zoo, het is zoo! hijgde Enid. Ik zie Jack knielen in den boeg. O. hij is gek! Waarom hou den ze hem niet teger? Ik lean er niet naar kijken! Connie, moet ik hem voor mijn oogen zien ver drinken? Het meisje was heelemaal van streek en haar zuster was in niet veel beter conditie. Als geboeid staarden zij naar het schouwspel daar op zee, zon der een woord te spreken. Ze omklemden elkaar als een paar doodsbange kinderen; met oogen. star van angst, volgden zij -'e beweg'ngen ver het wan kele vaartuigje als menschen. die een ander met fatale zekerheid door den dood zien bespringen, zonder hem te kuncen helpen, Zy begrepen ter nauwernood. wat er eigenlijk gebeuren ging. Terwijl de boot. een sterke sloep, maar nu nit meer dan een speelbal in het geweld der golve gestadig nader kwam. zager zij, dat de sleepbo: hevig slingerend aan het hoofd der flottilje stoomd tot er een lijn werd uitgeworpen, die door Jac werd gegrepen en onmiddellijk stevig om zijn mid del werd vastgemaakt. De roeiers droegen zwem vesten, maar de jonge zee-officier was geheel ce beschermd. Hij was blootshoofd, met alleen een wollen tr en een korte broek aan en zijn voeten staken 5 linnen schoenen. Om zooveel mogelijk vrijhei van beweging te hebben, had hij de zware uitru.' ting, die iemard. die zich aan de gevaren van et wilde zee e-at blootstellen, eigenlijk niet misse kan. versmaad. De meisjes, in hun doffen doodsangst, ware zich flauw bewust van een druk heen en weer loe nen op de trapper. Maar wat kwam het er op 7c hadden al hun gespannen attentie bij de stadig nader komende sloep, die nu eens schuil gin in de diep' van een golf, dan weer hoog opgeno men werd op den rug er van. Wie de roeiers ooi mochten zijn. zij schenen volkomen te vertrouwe op de aanwijzingen van hun dapperen comman dant. Zenuwen van staal moesten ze hebben, sterk en trouwe harten, om zich vrijwillig in dit gevaa! van water te wagen. De mannen aan de riemen roeiden gestadig doö zonder op of om te kijken en toen ze aan de draai kolk kwamen, waar de golven hun regelmaat ver loren, haalde Stanhope een pagaai te voorschijn waarmee hij den voorsteven van de boot deed mee wenden met de verschillende draaistroomen. Heel langzaam vol/de de sleepboot in het kielzol van de sloep. Ze was er met een stevigen kabel aas verbonden, zoodat de stoomboot eventueel tl juister tijd zou kunnen helpen voorkomen, dat dl kleine boot in de diepte verdween. Opeens gebeurde er een wonder; een wonder van verstard en vernuft. Toen de boot nog maar 0? een driehonderd meter afstand was, deed Brand die tot op dat oogenblik van de galerij af zwijgend cn onbewceg'ijk als een steenen beeld haar nade ring had gadegeslagen, plotseling alsof hij door eefl boozen gejst bezeten werd. .(Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6