Haariem's Dagblad Vier nieuwe belastingen Voor Haarlem's Stille Armen. Artikelen enz. Inkomstenbelasting vervangen door loonbelasting Hoeveel loonbelasting te betalen? Ie Soort Lastig. Voor de Stille Armen te Haarlem Rantsoeneering van gas en electriciteit De gemeentefinanciën 58e JAARGANG No. 17638 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082 Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 16 December 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën. 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35 Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. De tradifioneele Kerstinzameling gaat weer doorEen beroep op onze lezers. Evenals in vorige jaren kan het Comité voor de Stille Armen te Haarlem weer zijn Kerstinzameling houden. Het doet daartoe op deze pagina zijn beroep op onze lezers en wij steunen dat beroep met een krachtige aanbeveling en natuurlijk ook met een gift van Haarlem's Dagblad, waarmee wij de eerste lijst van bijdragen openen. Die is grooter dan ver leden jaar en daar wordt meteen al uitdrukking mee gegeven aan de overtuiging, dat er nog grooter be hoeften aan deze Kerstgave bestaan dan toen. Dat verklaart het Comité ook in zijn oproep. Het Comité is het vanouds bekende, dat in zijn midden de men- schen telt die door hun bevoegdheid en ervaring het best geschikt zijn om voor de juiste verdeeling der gelden te zorgen. Het zal daarvoor dan ook weer zorgen en alle giften die ontvangen worden zullen aan Haarlem's stille armen als Kerstgave ten goede komen. Op dit punt doet zich het eenige verschil met vorige jaren voor, toen ook Heemsteedsche en Bloemend aalsche gezinnen in de uitdeeling betrok ken werden. Dat kan nu niet. Wij dienen ons tot Haarlem te beperken. Het aantal andere gevallen was evenwel klein en het wordt natuurlijk ver overtroffen door het verschil in Haarlem zelf. Dat wil zeggen, dat er in de stad nu veel meer ge zinnen voor een Kerstgave in aanmerking komen dan verleden jaar. In vorige jaren plachten wij de inschrijving voor de Stille Armen in ons blad onmiddellijk na St. Nicolaas te openen en hadden er dan drie weken tijd voor, tot Kerstmis toe. Nu begint de actie veel later. Er is eigenlijk maar een week om haar te voeren en dus ook maar een week voor onze lezers, om hun bijdragen te storten op het gironummer van Haar lem's Dagblad, 38810, of ze af te dragen aan onze bureaux in de Groote Houtstraat 93 of op het Soendaplein 37. Op de gebruikelijke wijze zullen zij in ons blad verantwoord worden: de vanouds bekende lijstjes zullen tot en met 24 December dagelijks verschijnen en het eerste vindt u op deze pagina. Dat is nog maar kort, want heel weinig menschen wisten er vanmorgen nog maar van. In volgende nummers verwachten wij een zeer snelle stijging, al zal het even moeten duren eer de eerste giro's binnen zijn. Wij meenen erop te mogen reke nen omdat deze Kerstinzameling altijd met zooveel hartelijkheid door u gesteund is en omdat u begrij pen zult dat de korte termijn het noodiger dan ooit maakt, dat snel gegeven wordt. Wie spoedig geeft, geeft dubbel, want hij of zij spoort daarmee anderen aan tot navolging, die anders misschien te laat zou den zijn gekomen. Wij weten uit ondervinding hoezeer succes in den aanvang het eindsucces van een inzameling ten goede komt. De goede zaak zelf verdient aller steun. Wij hebben haar jarenlang telkens weer aanbevolen en ik geloof niet dat het noodig is, al die argumenten hier vandaag in herhaling te brengen. In breed voerigheid van aanbeveling zit het trouwens niet. Maar ik zou u opnieuw willen vragen .evenals ik dat in December 1939 deed toen wij aan het begin van dien bitter-kouden winter stonden: denk eens aan de Stille Armen van uw eigen stad en aan het geen gij persoonlijk voor hen doen zult, als gij zelf in de koude buiten bent. Dan zult gij u het lot van menschen die in nood verkeeren beter en treffen der kunnen voorstellen dan binnenshuis bij uw warme kachel. Gij zult, zelf in den kouden wind rillend ondanks uw dikke winterjas, u een voor stelling kunnen maken van het lot van mensohen die zoo'n warme jas niet eens bezitten, die in hun voeding tekort komen, die want dat is ook in veel gevallen zoo 's nachts niet voldoende dek king hebben. Er zal ook geen Kerstboompje voor hen en hun kinderen op kunnen overschieten als gij daartoe niet meehelpt. En het Kerstfeest, dat voor u een hoogtijdag beteekent, beduidt dat ook voor hen. Het heeft die beteekenis ditmaal sterker dan ooit, want zijn heilige stem zal weer tot ons spreken van Vrede op Aarde, waarnaar wij allen hunkeren. Ook die medemenschen, die stadgenooten van ons, die in stilte hun leed dragen en hun strijd voeren. Die menschen die niet tot u komen om uw steun te vragen, maar voor wie wij het doen in vertrouwen op uw medegevoel, uw goede hart. Zij komen niet tot u.gaat tot hen door aan onzen oproep gehoor te geven. Gij kimt hen bereiken en hun een blijde, verrassende Kerstmis helpen bren gen! Ook uw kinderen kunnen daartoe bijdragen. Laten wij toch ook onze kinderen leeren begrijpen dat er iets anders is dan hun verlangen naar een mooie ijsbaan en wekenlange ijspret. De hemel verhoede dat weer zoo'n winter als de vorige komt, in de omstandigheden waarin velen van ons thans verkeeren! Het verheugt ons dat de Kerstinzameling toch weer doorgang kan vinden en dat wij weer kunnen medewerken tot haar welslagen Wij hopen dat uit uw bijdragen, en uit den spoed waarmee gij den gedanen oproep beantwoordt, zal blijken dat het u evenzeer verheugt. R. P. R. P.: Voor Haarlem's Stille Armen. pap. 1 P. Gasus: Lastig. pag1 De Gemeenten en de gewijzigde be lastingheffing. pag. 1 v. H.: Op reis in 't liedjesland. pag. 4 K. de Jong: Ledenconcert der H.O.V. pag. 4 Vriendschap Zij Ons Doel J. B. Schuil: Cabaret-Ensemble Fientje de la Mar. pag. 4 Cremer. pag. 7 Opcenten op grond- winstbelasting en Waardevermeerderingsbelasting bij vervreemding van onroerend goed Vier nieuwe belastingverhogingen zijn in het laatstverschenen Verordeningen blad gepubliceerd. Het zijn: 1. de Loonbelasting, welke met ingang van 1 Danuari 1941 geheven wordt en in de plaats komt van de bestaande Rijksinkomstenbelasting en de Gemeentefondsbelasting 2. de verhooging van de opcenten op de Winst belasting met 150 of 200; 3. de heffing van 100 opcenten extra op de Grondbelasting; 4. de Waardevermeerderingsbelasting, welke geheven wordt bij vervreemding van onroerend goed en 50 bedraagt indien deze waardevermeerdering meer dan 3000 is en 75 indien de winst minder dan 3.000 is, waarbij echter de eerste ƒ1.000 winst belastingvrij is. Bij de heffing van de Loonbelasting zijn de belastingplichtigen in drie groepen verdeeld. Groep I omvat de ongehuwden die geen kinderaftrek genieten en den leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. Groep II de gehuwden die geen kinder aftrek genieten en de ongehuwden die den leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. Groep III de gehuwden en ongehuwden die kinderaftrek genieten. (De aftrek is niet beperkt tot minderjarigen, ook voor meerderjarigen is aftrek mogelijk, n.l. indien de kinderen nog geen 25 jaren oud zijn en grootendeels op kosten van den belastingplichtige worden onderhouden en onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid.) Van de bevoegde zijde ontvangen wij hieromtrent de volgende toelichting: Aan den eenen kant zijn dc uitgaven van den Staat in de tegenwoordige omstandigheden aanzienlijk gestegen, aan den anderen kant vloeien verschillende van zyn bronnen van in komen (b.v. invoerrechten, motorrijtuigenbe lasting) aanmerkelijk minder. Daardoor is dc toestand van de schatkist van dien aard ge worden, dat spoedige en zooveel mogelijk afdoende voorzieningen moeten worden ge troffen. Wil de overheid haar taak naar be- hooren kunnen vervullen, dan dienen haar de noodige middelen ter beschikking te staan. Het is niet doenlijk die middelen op andere wijze te verkrijgen dan door belastingverhooging. Trouwens, wie leefde nog met de gedachte, dal de staatsmachine zou kunnen blijven draaien zonder belastingverhooging? De mededeeling om trent verzwaring van belastingdruk is dan ook eigenlijk voor niemand iets nieuws. Het zal echtei meer de belangstelling trekken, in welken vorm deze verzwaring is gegoten. Welnu, voor zoovei de belastingbesluiten thans gereed zijn, kan het volgende worden medegedeeld: Voorop dient gesteld, dat uiteraard de tot de Nederlandsche staatsgemeenschap behoorende per sonen den verhoogden last gemeenschappelijk heb ben te dragen en dat die last over hen moet wor den verdeeld in overeenstemming met een recht vaardige belastingheffing. De belasting nu, die gebaseerd is op het draag krachtbeginsel, is de inkomstenbelasting. (Vervolg op pag. 3). Elders in dit blad publiceeren wij de tabellen voor de nieuwe Loonbelasting, zoodat men met behulp van deze gemakke lijk het van de loonen af te houden bedrag kan berekenen. Haard- en Kachelblokken Geschikt voor alle stookdoeleinden. Franco huis vanaf 35.per 1000 K.G. Uit voorraad leverbaar. JONKERS Houtzagerij en Houth. Transvaalstraat 5, Telef. 20549. Na 6 uur 26998. (Ady. Ingez. Med.) Duitschers bombardeeren stad in de Midlands. Vele branden braken uit. BERLIJN, 16 Dec. (D.N.B.). Zondagavond waren verscheidene formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen onderweg, die een belangrijke stad in de Midlands op succesvolle wijze bom bardeeren. De toestellen konden, beschermd door het wolken dek, onbelemmerd door de Britsche afweer hun aanvalsdoel naderen en hun bommen met groote trefkans door de openingen in de wolken laten val len. Weer werd de bewolkte hemel door de zee van vlammen beneden hel verlicht. De eerste terugkee- rende bemanningen konden reeds melding maken van dertig groote brandhaarden. Denzelfden avond hebben enkele Britsche vlieg tuigen, gebruik makend van een dekking biedende weersgesteldheid, getracht de Duitsche rijkshoofd stad aan te vallen. Door de krachtige luchtafweer werden zij gedwongen in Noordelijke en Zuidelijke richting bij te draaien. Slechts een paar vliegtuigen slaagden er in boven een Berlijnsche voorstad te komen, waar zij alleen vlugschriften hebben uitge worpen. Tja, wat zal ik ervan zeggen, Eén ding valt niet te weerleggen, 't Is nu eenmaal het seizoen; Je kunt knorrig protesteeren, En probeeren je te weren, Maar wat is er aan te doen. Je kunt zeggen, 'k heb bezwaren Tegen 't verder nog verzwaren Van mijn toch al zwaren last, En je kunt je ook beklagen: Dit is iets dat dezer dagen Mij nou heelemaal niet past. Je kunt de verzuchting slaken: Had 'k er maar niet mee te maken, Kon ik het nou maar ontgaan, Maar hoe je ook wilt probeeren, Je te wenden en te keer en, Je ontsnapt er toch niet aan. In het zelfde schuitje samen, Mag je middelen beramen, Hoe 't het beste .lukken zou. Om er vlot doorheen te komen, Zonder al te veel te boomen, Dus, wat doen we in de kou. Tja, het is weer flink gaan vriezen En men is geneigd tot kniezen, Want ons vuur is op rantsoen; Maar het helpt je niet te klagen, Samen zal men 't moeten dragen, 't Is nu eenmaal het seizoen. P. GASUS. Op de jaarvergadering van den Nat. Soc. Lehrerbund in Nederland, die Zondag in Den Haag werd gehouden, spraken o.m. Gouwleider Wachtler en de Rijks commissaris Dr. A. Seyss-Inquart. Hierboven v.r.n.l.: De commissarissen-gener-al Wimmer en Schmidt, Rijkscommissaris Seyss-Inquart, gouwleider Wachtler en Gauhauptstellenleiter Dr. Hornsberg. (Foto Stapf Bilderdienst.) De Kerstinzameling In verband met de opheffing van het collecte verbod voor Kerst-inzamelingen, doen wij weder een dringend beroep op uwe medewerking. De nood is dit jaar buitengewoon groot. Niet alleen zijn de eerste levensbehoeften be langrijk duurder geworden, maar tal van personen moeten op het oogenblik geheel of gedeeltelijk hun vroegere inkomsten missen. In de gezinnen der Stille Armen zal een feestgave dit jaar welkomer zijn dan ooit! De tijd voor inzameling is bijzonder kort, terwijl er meer zal moeten worden bijeen gebracht dan vorige jaren, willen wij niet tal van gezinnen moe ten teleurstellen, waardoor de komende Kerstdagen voor hen zonder eenig licht en eenige blijdschar voorbijgaan. Dit mag toch niet gebeuren! Wij vertrouwen, dat de inzameling ui dezen moeilijken tijd alle vroegere inzamelingen verre zal overtreffen en den vorm zal aannemen van een grootsch en met blijdschap gegeven Kerstoffer, ten behoeve van onze in nood verkeerende medebur gers. Schrijft nog heden uw bijdrage over op postgiro no. 38810 van dit blad, of stort haar aan zijn bureaux Groote Houtstraat 93 of Soendaplein 37. Spoedige hulp is dubbele hulp! Het Comité voor de „Stille Armen": mevr. A A. baronesse Röell, geb. baronesse de Vos van Steenwijk, beschermvrouwe, mevr. G. W. baro nesse de Vos van Steenwijkvan Royen, eere-pre- sidente, mr. dr. W. P. Vis, voorzitter, S. Bakker mevr. A. del BaereJiskoot, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, H. .J. M. Bekkers, ds. M. G. Blauw. A. G. Boes, ds. A. M. Boeyinga, C. ten Boom, F. A v. d. Breggen, ds. C. Briët, mr. A. Bruch, mevr Chr. J. Cohen TervaertKoch, J. C. Dirks, mevr Is. DroogDeckers, D. van Egmond, mr. F. van der Goot, F. J. A. M. Haakman van den Bergh, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, notaris N. J. Hoeflake, dr. C. B. Hylkema, W. Kelder, dr. L. C. Kersbergen, mevr. M. E. Landde Vries, B. W Las- schuit, W. J. B. van Liemt, mevr. T. van Löben SeisLucardie, mevr. M. C. Lucassenvan Idsinga. mevr. N. I. MouthaanZimmerman, G. M. Nieu- wenhuis, pastoor C. G. Nieuwenhuyzen, J. H. van Oosten, A. J. M. van Os, R. W. P. Peereboom, mevr. N. H. M. Pliesterde Vries, jhr. J. van Rei gersberg Versluys, M. A. Reïnalda, mevr. C. Roeters van Lennep, A. Ph. Romeyn, dr. J. Roorda, mevr. E. A. J. ScheltemaConradi, L. Speet, dr. C. Spoelder, mevr. C. H. SteenhuisPolman, J. C. Tadema, jhr. F. Teding van Berkhout Jr., J. J. Thöne, H. D. Tjeenk Willink Jr., J. Vernhout, E. v. d. Wall, dr. J. Weener, mr. Th. A. Wesstra, mevr. de Wed. dr. C. W. J. WestermanKoch, mr. Th. Westerwoudt, notaris G. Wolzak Hzn., mr. P. E. Barbas, secretaris. Verantwoording van giften. Haarlem's Dagblad 200.P. W. P. f 10. C. P. K. f5.—: F. L. 0.50; I. P. ƒ0.50: E P. ƒ0.50; R. P. f 10.—; G. P. C. ƒ5.—; J. J. P. ƒ0.50; E. K. P. ƒ0.50; L. L. ƒ2.50: C. J. v. T. f2.50; O v. W f2.50: O.—V. ƒ1.50; J. R. f25.—; J. v. O. ƒ0.50; B. E. v. O. 0..50; v. L. ƒ0.50; M. W. ƒ0.50: B. A. ƒ1.—; F. C. D. ƒ1.—. Qiften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Groote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of overgeschreven worden op onze postgiro rekening nr. 38810 ten name van Haarlem's Dag blad onder vermelding „Voor de Stille Armen" en onder opgave, hoe men zijn gift verantwoord wenscht. Met ingang van Zondag is ingegaan een rantsoeneering van gas en electriciteit op een grondslag van honderd procent van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Aan de verbruikers wordt een zeker minimum voor huishoudelijke doeleinden gegarandeerd. Voor nieuwe verbruikers worden de rantsoenen door het des- betreffe bedrijf vastgesteld. Bij de eerste overschrijding zal een boete worden op gelegd; bij herhaling zal de toevoer kunnen worde nafgesneden. (Voor de uitvoerige regeling zie men elders in dit nummer.) Door de nieuwe belastingheffing verstoord. Er worden maatregelen voorbereid Door de heffing op de loonen die in de plaats komt van de Rijksinkomstenbelasting en de Ge meentefondsbelasting (zie elders in dit nummer) worden de gemeentefinanciën geheel verstoord. Binnenkort (in het laatst van deze week of het begin van de volgende week) zal de Haarlemsche gemeentebegrooting voor 1941 in druk aan den raad worden gezonden. Het is evenwel zeker dat daarin veranderingen moeten worden aange bracht. Maar hoe die gemaakt zullen moeten worden valt nog niet te zeggen. Daarvoor zullen in Den Haag ten spoedigste maatregelen geno men worden, want zooals Haarlem er voor zit, zitten vrijwel alle gemeenten er voor. Er waren al groote moeilijkheden voor de ge meenten die te voren extra bijdragen kregen uit het Werkloosheidssubsidiefonds, omdat onlangs uit Den Haag de mededeeling kwam, dat daarop voor 1941 niet meer gerekend mocht worden. Voor 1940 had de gemeente Haarlem 1.200.000 aan extra uitkeeringen op de begrooting staan. Men begrijpt in den Haag wel, dat de gemeenten die groote extra bijdragen krijgen, niet volledig die tekorten zullen kunnen dekken. Er wordt daarom genoegen genomen met begrootingen voor 1941 die met een tekort sluiten. Als zoo werd uit den Haag aan de gemeentebesturen geschreven bekend is hoeveel de gemeenten tezamen te kort komen, zal overwogen worden wat door het rijk in deze alsnog gedaan kan worden. Nu vervalt de Gemeentefondsbelasting, zoodat de gemeenten er ook geen opcenten op kunnen heffen. Daardoor zal vermoedelijk ook het Ge meentefonds komen te vervallen, uit welk fonds de gemeenten uitkeeringen in de kosten van het algemeen beheer ontvingen, die per inwoner be rekend waren. Op de Haarlemsche begrooting voor 1940 wer den voor uitkeeringen uit het Gemeentefonds be dragen uitgetrokken tot een gezamenlijk bedrag van 1.099.692. Verder werden op deze begrooting verschillet de inkomsten genoteerd als opbrengst van de Ge meentefondsbelasting en de daarop geheven opcen ten. Het totaal daarvan is f 1.061.800. Bij elkaar dus een bedrag van niet minder dan f 2.161.492. Op de begrooting voor 1941 zijn natuurlijk on geveer gelijke bedragen gezet, die nu niet ont vangen zullen worden. Het is de vraag of thans de gewone uitkee ringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds aan de gemeenten gedaan zullen worden, want dit fonds werd o.a. „gevoed" door het heffen van 25 extra opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Overigens' ligt in een verder verschiet, naar ons in Den Haag te verstaan werd gegeven, nog een andere wijziging in ons belastingstelsel, nl. de af schaffing van de persereele belasting, die als ver ouderd wordt beschouwd. Hierdoor zal er mede een nieuw gat in de gemeentelijke inkomsten komen. De gemeente Haarlem heeft voor 1940 voor de Personeele belasting bedragen uitgetrokken tot een totaal bedrag van f 1.249.000. Natuurlijk zal als de plannen tot opheffing doorgaan, daar dan in de toekomst een andere belastinghefifng voor in de plaats komen. Andere gemeenten staan voor dezelfde moeilijk heden als Haarlem. Heemstede en Bloemendaal kregen geen uitkee ringen uit het Werkloosheidssubsidiefonds, maar ondervinden natuurlijk wel de moeilijkheden die ontstaan door de opheffing der Gemeentefonds- belasting. De begrooting voor 1941 van Heemstede is ook nog niet verschenen. Heemstede kreeg voor 1940 f 77.000 uit Fondsuit keer ingen en f 221.000 aan opcenten op de Fonds- belasting. Tezamen dus f 298.000. Ook de Personeele Belasting zal indien de voor nemens op dit punt tot uitvoering komen, worden afgeschaft, zij het ook, dat dit nog niet onmiddellijk bij den aanvang van het nieuwe kalenderjaar zal gebeuren. Afschaffing van deze belasting zou voor Heemstede over 1940 beteekend hebben het derven van opnieuw f 280000. (Voor 1941 zal een iets la ger Bedrag geraamd moeten worden omdat de per soneele belasting op auto's vermoedelijk minder zal opbrengen.) Welk equivalent voor de gemeentefondsbelasting en te zijner tijd voor de personeele belasting door het hooger gezag aan de gemeenten zal worden ge geven, is thans nog riiet bekend. Maar intusschen blijkt uit bovenstaande cijfers reeds duidelijk, hoe ingrijpend de thans afgekondigde belastingherzie ning niet alleen voor de ingezetenen individueel, maar ook voor de gemeentefinarciën is Met de be grooting van het dienstjaar 1940 als basis geno men, is voor Heemstede met de afschaffing van de gemeentefondsbelasting 31 procent en met de per soneele belasting 29 procent, in totaal dus zestig procert van het totaalbedrag aan belasting plus bedrijfswinsten gemoeid. De Bloemendaalsche begrooting voor 1941 werd reeds vastgesteld. Daarop werden de volgende be dragen uitgetrokken. Uïtkeering Gemeentefonds: f 81.225, opcenten Gemeen te fondsbelasting f 377.933. Tezamen dus f 459.158. Daarvoor moet dus een dekking gezocht worden. Bloemendaal heeft uit de Personeele belasting inkomsten tot een totaal bedrag van f 337.400. HEDEN: 10 PAGINA'S.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1